MY.UAНовини
Усі відтінки рашизму за півтори години
Усі відтінки рашизму за півтори години

Усі відтінки рашизму за півтори години

Ліків проти цієї вродженої хвороби нема, але досліджувати її треба.

«Рашизм обумовлений абсолютно конкретними речами, що відбувалися з росіянами протягом століть. Ми намагалися розшукати й показати цей зв’язок. Зрештою, щоб вилікувати якусь хворобу (а рашизм — це хвороба), потрібно знайти її причину», — так пояснив ідею свого нового проєкту «Рашизм. Історія хвороби» продюсер Акім Галімов. Допремʼєрний показ відбувся 20 червня, премʼєра — 23 червня у вечірньому праймі «1+1». Є підозра: тема не закрита і не буде такою ще дуже довго. Доказ тому — «Анатомія рашизму», яка вийшла в ефірі Суспільного місяць тому. Для пошуків більше відео за цією темою різного хронометражу та різної якості ласкаво прошу на ютуб: там чимало охочих препарувати рашизм як офіційно визначену державну ідеологію Росії.

Чому перспективи закриття теми дорівнюють нулю? Хоча би з тієї причини, з якої не закрито тему Чорнобиля, причин і наслідків аварії, короткострокових і віддалених, Зони відчуження, словом — усього масиву. Я не можу пригадати жодного року від моменту катастрофи, коли б телевізійники та виробники кіно в різний спосіб, у різних форматах не згадували чорнобильський контекст. У пізньому СРСР я, до речі, дуже любив концерти на замовлення ліквідаторів, бо звучали лише хіти…

Рашизм зараз виглядає геометричною фігурою, здатною набути будь-якої форми. І цю форму кожен, хто того забажає й матиме ресурс, вивчатиме всебічно. Формалізм, формотворчість — улюблений творчий метод українців ось уже сто років, від 1920-х, коли відбувався недовгий, але бурхливий процес національного й культурного Відродження. Форма зручна можливістю наповнити її тим змістом, тим матеріалом, який є зручним для автора чи групи авторів. Саме тому кожен наступний фільм про німецький нацизм за наявності однакових ліній і подібних тематичних елементів усе одно не схожий на попередні. Різниця в авторському підході, ледь помітних деталях, світоглядних нюансах, куті зору.

З наявними та прийдешніми стрічками про рашизм уже відбувається або неодмінно відбудеться те саме. Це як із жанровим кіно. Детективи й мелодрами мають сталі схеми. І хтось керується ними, не відходячи й на пів кроку, а хтось розповідає знайому історію іншими словами. Причому в обох випадках результат передбачуваний, бажаний — і саме за таке жанрові історії люблять. У детективі злочин розкрито, злочинця покарано. У мелодрамі люблячі серця здолали перешкоди й поєдналися. Дослідники рашизму у фіналі доходять висновку: ось Зло, яке було перед очима всього світу, — але світ прокинувся й прозрів лише тепер. Та й то не весь світ поки що. Тому є потреба у великій кількості досліджень природи рашизму.

«Рашизм. Історія хвороби» відрізняється від «Анатомії рашизму» передусім візуалізацією. Вирішено задіяти графіку й частково перевести оповідь у формат мальованої історії, коміксу. Як пояснює Акім Галімов, ілюструвати матеріал реальними зйомками реальних росіян неможливо. Від себе додам: під час перегляду відчувалося вперте небажання авторів використовувати для візуалу російське відео з того ж ютуба, чим регулярно користуються, наприклад, творці «Таємничого життя матрьошки» на каналі «FreeДом» — та хіба ж тільки вони. Дивитися на недолугих громадян Росії, переважно з глибинки, які напівголі й повністю пʼяні творять різну дичину й самі собою задоволені, смішно й десь повчально. Але прагнення створити оригінальний контент, мінімально запозичуючи вороже відео й ілюструючи ним хіба найактуальніше, зрозумілі й варті поваги.

Графіку в коміксовому стилі вже опанували на ютуб-каналі «WAS: Популярна історія» — і це дуже добре працює. Ще раніше, 2014 року, схожий прийом застосувала письменниця Ірена Капра в мультсеріалі «Ватник обращонний». Але значно ближче тут свіжіший мультик «Життя та смерть», випущений Волонтерською анімацією України наприкінці минулого року.

Типовий архетипний русскій Ваня, герой мальованої частини фільму «Рашизм. Історія хвороби», виглядає розширеною версією згаданого невеличкого мультфільму. На його прикладі досліджуються покоління росіян, котрі навіть не з року в рік, а від століття до століття поволі втрачали критичне мислення, адекватність сприйняття світу й відповідно — людську подобу. Це виправдовує хронометраж — 90 хвилин часом виглядає навіть замало, аби розкласти на атоми всі джерела та складові рашизму. Їх більше, ніж у марксизму: товариш Ленін у своїй фундаментальній праці виділив таких джерел три. Але, як непрямо свідчить «Рашизм. Історія хвороби», вчення Карла Маркса знайшло благодатний ґрунт саме на російській території й у ретельно угноєних російських умах.

«Анатомія рашизму» обмежується у своєму дослідженні переважно пострадянським періодом історії Росії. «Рашизм. Історія хвороби», враховуючи досвід команди створювати історичні проєкти й провадити історичні дослідження, бере ширше. Тут фільм перегукується з новою книжкою історика й політолога Вадима Денисенка «Як зруйнувати русскій мір», де він починає відлік становлення рашизму від часів Івана Грозного.

Та автори стрічки пішли ще далі — в ординські часи. Саме тоді — й ці слова підтверджені запрошеними спікерами, пул яких доволі представницький — Москва й москвини почали вивищуватися посеред інших завдяки більшому доступу до грошових потоків. Фокус у походженні грошей: вони крадені. Точніше, силоміць забрані представниками московської знаті у своїх же підданих рангом менше як данина, яку Москва акуратно сплачувала Золотій Орді.

Лексикон ХХ століття під час Другої світової війни поповнився німецьким словом «гауляйтер». Російсько-українська війна ХХІ століття перенесла це значення в контекст рашизму. Нинішні гауляйтери — це українські громадяни, котрі зрадили свою країну, служать російським окупантам та обкрадають населення на окупованих територіях. Не забуваючи нажитися на цьому, діючи так само, як колись москвини: завищуючи вартість данини. Різниця шелестить у кишені.

Тому основна риса російських правителів будь-якого масштабу ще до часів Грозного визначається категорично: дрібні рекетири. Рекет як кримінальний метод незаконного привласнення чужого характерний чистим, ні під що не замаскованим насильством. Насильство, своєю чергою, стає єдиним прийнятним способом як державної політики, так і суспільного ладу. Найперше йдеться про формулу «б’є — значить любить», і саме в Росії чоловік із важкими кулаками вважається досі бажаною парою. Він підіб’є око під гарячу руку — але ж це побічне явище. Бо ще сильніше він дасть тому, в кого забере здобич. Такий устрій і суспільний договір характерний для первіснообщинного ладу. Росія відійшла від нього недалеко.

Тому одна зі складових рашизму як хвороби, на чому не наголошувалося раніше — зневага до власного народу. А ще — брехня. На початку фільму патологічним брехуном представлений Володимир Путін. Автори демонструють, як він раз по раз інакше розповідає власну біографію. Проте постійно, на автоматі брехати є ознакою пересічного, архетипного росіянина. Ця риса червоною ниткою позначена в характері Данила Багрова, простого російського хлопця з дилогії Олексія Балабанова «Брат» і «Брат-2». Російське вторгнення, непідвладні здоровому глузду масштаби воєнних злочинів в Україні та кристалізація рашизму як способу життя, манери поведінки й особливостей спілкування зі світом змусила глянути на культові колись стрічки по-новому. Та нарешті побачити: герой Сергія Бодрова спокійно бреше вже на перших хвилинах першого фільму. Брехня — не обман для порятунку життя чи військова хитрість. Брехати — це природа, а вірити брехні — неписані правила хорошого тону в Росії споконвіку дотепер.

Манія величі, згадана у фільмі як іще одна ознака рашизму, прямо породжена державною брехнею. Там, де здобутків та успіхів нема, їх вигадують, аби виправдати й водночас прикрити скоєні злочини. Манія російської величі сформована паралельною реальністю, яку тамтешня влада успішно творить і в яку занурює росіян не роками чи десятиліттями, а століттями.

Російському Вані можна згодувати будь-що, і він споживатиме без ознак критичного мислення. Адже ще одна ознака хвороби — ототожнення влади з Богом. Російське православ’я вже давно не церковна інституція, а один із важелів державної політики. Влада в Росії від Бога, і все, що вона робить, угодне Богу. Саме тому рашистські церковники благословляють солдатів на грабежі, зґвалтування, вбивства в Україні. Саме тому вони освячують знаряддя вбивства.

Звісно, за півтори години глядачам розказали й показали на прикладі типового Вані значно більше. Та під фінал логічно запитати самого себе, чи справді з хворобою Україна й цивілізований світ мають справу. Хвороба — набуте внаслідок підхопленої десь інфекції. Хвороба масового ураження — епідемія, пандемія. Проте це одного разу лікується. Хворобою варто вважати італійський фашизм, як і німецький нацизм. По завершенню Другої світової ці народи оклигали й здивувалися самі собі: як ми могли підхопити таке — ми, представники культурних націй і розвинених цивілізацій?

Натомість рашизм, можливо, був хворобою на початках, у зародку. Її не виявили, бо не могли й не хотіли. Нинішні ж покоління росіян уже інфіковані попередніми поколіннями. Тому ліків проти подібних вроджених патологій досі нема. Проте досліджувати їх треба, аби не допустити в себе. «Рашизм. Історія хвороби» виконує саме таку місію.

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рішення єпископів Італії вступає в протиріччя з позицією Папи Франциска щодо геїв
360ua.news
2025-01-12T13:06:27Z
Розкриті технічні характеристики французьких винищувачів Mirage 2000, які може отримати Україна
InternetUA
2025-01-12T13:03:07Z
росія використовує північнокорейських солдатів як "живі приманки" для дронів – WSJ
iPress
2025-01-12T12:57:36Z
Віряни чи віруючі: як правильно сказати українською
24tv
2025-01-12T12:57:29Z
У Нацгвардії розповіли, як погодні умови ускладнили плани росіянам
ZN UA
2025-01-12T12:55:52Z
Впораються не всі: які слова зможуть вимовити лише українці
TSN
2025-01-12T12:54:56Z
Символ авіаційної революції часів холодної війни
360ua.news
2025-01-12T12:33:52Z
У ЗСУ вважають, що Північна Корея в Україні готує свою армію до інших воєн
УкраинФорм
2025-01-12T12:30:45Z
Всюдисущий жнець: ВПС США навчилися керувати MQ-9 Reaper звідусіль
Фокус
2025-01-12T12:27:48Z
54-річна Наомі Кемпбелл вперше за тривалий час показала сина й доньку, яких приховує від публіки
TSN
2025-01-12T13:06:25Z
Лесик повернувся додому після зупинки серця: який вигляд музикант має зараз
GlavRed
2025-01-12T13:03:03Z
Тарас Столяр: Команда Стінга була в шоці від бандури
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T13:00:48Z
Батько Голланда підтвердив його заручини з Зендеєю і розкрив, як син незвичайно освідчився
TSN
2025-01-12T12:54:04Z
Гостросюжетний трилер, що захоплює з перших хвилин: який новий мінісеріал подивитися на Netflix
24tv
2025-01-12T12:27:21Z
Відмовилася виступати українською мовою: зірка "Тіней забутих предків" потрапила у скандал
24tv
2025-01-12T12:13:50Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-01-12T11:57:43Z
Не встигла врятуватися: ексдружина Бена Аффлека втратила подругу через пожежі у Лос-Анджелесі
24tv
2025-01-12T11:48:49Z
Станіслав Боклан сьогодні відзначає 65-річний ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T11:33:17Z
Інавгурація Трампа зібрала рекордні $170 мільйонів, серед донорів Цукерберг і Безос
InternetUA
2025-01-12T13:00:47Z
Під час повномасштабних воєн не проводилася, – Веніславський про перспективи демобілізації
24tv
2025-01-12T12:54:11Z
Долю Путіна будуть визначати США та Євросоюз
24tv
2025-01-12T12:42:23Z
Бербок наполягає, що Німеччина має надати Україні більше зброї, ніж запланувала
Европейская правда
2025-01-12T12:42:08Z
АР: Верховний суд США, ймовірно, підтримує закон про заборону TikTok з 19 січня
Детектор М
2025-01-12T12:40:56Z
Досвід мирних переговорів між Росією і Україною під час нинішньої війни
GlavRed
2025-01-12T12:39:42Z
Правда, за яку соромно, – відомий ведучий відреагував на критику Терена через слова про війну
24tv
2025-01-12T12:27:14Z
У російського корабля поблизу Сирії протікають баки з пальним
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T12:27:13Z
Польський міністр висловився щодо можливості направлення миротворців до України
TSN
2025-01-12T12:24:47Z
На Рівненщині 14-річний мотоцикліст збив насмерть пішохода
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T13:00:38Z
Пожежа в Лос-Анджелесі почалась через обірваний провід електромережі: розслідування Bloomberg
Фокус
2025-01-12T12:57:43Z
Біля польсько-німецького кордону перекинувся автобус: є загиблі, багато поранених
24tv
2025-01-12T12:57:34Z
Нафтобаза в Енгельсі палає 5-й день: ЗМІ приголомшили цифрою знищеного палива
24tv
2025-01-12T12:42:41Z
У Харкові затримали чоловіка за скоєння квартирної крадіжки
Мій Харків
2025-01-12T12:40:32Z
ДТП на Хмельниччині: водій переїхав чоловіка, який сидів на дорозі
TSN
2025-01-12T12:36:52Z
На Миколаївщині пролунав вибух
УкраинФорм
2025-01-12T12:27:47Z
Неповнолітні "мажори" спровокували скандал у центрі Києва: стало відомо, чиї це діти
TSN
2025-01-12T12:24:29Z
Зброя, набої та кастет: поліція обшукала помешкання підлітків, які під російську музику гасали Києвом
ZN UA
2025-01-12T12:21:30Z
"Ішов болотами, опираючись на палицю": боєць ЗСУ розкрив, як пораненим вижив після зірваної евакуації
Политека
2025-01-12T13:03:01Z
В Україні 13 січня випаде мокрий сніг, похолодання очікується по всій країні
Комсомольская правда
2025-01-12T13:01:40Z
ЗСУ вдарили по командному пункту росіян у Новогродівці: деталі від Генштабу
24tv
2025-01-12T13:00:03Z
Через ворожий обстріл частина Херсона залишилася без світла
УкраинФорм
2025-01-12T12:54:45Z
Поліція провела обшуки у молодиків зі скандального відео у Києві
24tv
2025-01-12T12:51:33Z
Рятувальники показали наслідки російського обстрілу Костянтинівки
УкраинФорм
2025-01-12T12:42:12Z
Армія РФ намагається обійти Покровськ і Мирноград з півдня - військові
УкраинФорм
2025-01-12T12:40:44Z
У Часовому Ярі йдуть активні міські бої - Сили оборони
УкраинФорм
2025-01-12T12:39:06Z
У Києві та декількох областях повітряна тривога: яка є небезпека
TSN
2025-01-12T12:36:05Z
Як швидко і без особливих зусиль очистити пральну машину: ефективні засоби
GlavRed
2025-01-12T13:06:34Z
Які кімнатні квіти люблять тісні горщики
TSN
2025-01-12T13:06:21Z
Гарний сад за копійки: як повторно використати дерев'яні палети для ідеальних грядок
24tv
2025-01-12T12:33:42Z
Де потрібно зберігати курячі яйця вдома: експерт розкрив важливу деталь
GlavRed
2025-01-12T12:27:37Z
Любовний гороскоп для кожного знака Зодіаку: чи стане 2025 рік особливим
Политека
2025-01-12T11:33:06Z
Гороскоп на тиждень з 13 по 19 січня: Овни будуть в ударі, Левам - успіх
GlavRed
2025-01-12T11:27:56Z
Джефф Безос має звичку, яка робить його розумнішим і вимагає лише 1 години на день
24tv
2025-01-12T11:27:28Z
Як почистити варену картоплю для салату за 30 секунд без ножа та надмірних зусиль
TSN
2025-01-12T11:24:25Z
100% про це не знали: чи потрібно чистити імбир
24tv
2025-01-12T10:36:33Z
Отримай відповідь: як перевірити продукти з українських супермаркетів на те, чи співпрацює виробник з РФ
VGorode
2025-01-12T12:48:28Z
Ціна землі у 2025 році: скільки заплатять українці за гектар
Хвиля
2025-01-12T12:15:27Z
Пільги на комуналку у 2025 році: хто отримає допомогу та на яких умовах
Знай
2025-01-12T12:12:46Z
В Україні з'явився попит на нове обладнання для доробки зерна
AgroPortal
2025-01-12T11:30:07Z
В Україні торік приватизували 377 об’єктів державної власності
УкраинФорм
2025-01-12T10:30:12Z
Yle: Щонайменше 55 суден «тіньового флоту» Росії належать фірмам з ОАЕ
Петр и Мазепа
2025-01-12T10:06:44Z
Індексація зарплати українцям: у Мінсоцполітики нагадали, як потрібно перерахувати
Политека
2025-01-12T10:01:44Z
Падіння гривні та зростання боргу
360ua.news
2025-01-12T10:00:19Z
Названо продукцію, яка є лідером у садівничому експорті України
AgroPortal
2025-01-12T10:00:08Z
Дідик: Цілі та завдання Руху в чемпіонаті та Кубку України незмінні
Football.ua
2025-01-12T13:06:09Z
Молодіжна збірна України з хокею обіграла Польщу на чемпіонату світу
УкраинФорм
2025-01-12T12:57:30Z
Біатлон: результати одиночної змішаної естафети на етапі Кубка світу в Обергофі
TSN
2025-01-12T12:54:44Z
Наполі орендував одноклубника Забарного
Football.ua
2025-01-12T12:48:10Z
Україна з найкращою стрільбою фінішувала у топ-15 сингл-міксту в Обергофі
24tv
2025-01-12T12:45:30Z
Ноєр підтвердив майбутнє продовження контракту з Баварією
Football.ua
2025-01-12T12:24:58Z
Українська шахістка стала віце-чемпіонкою Європи з бліцу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T12:24:18Z
ЛНЗ оголосило про дострокове завершення оренди Ангелова
Football.ua
2025-01-12T12:13:30Z
Усик зворушливо зізнався, з ким хотів би зробити селфі: відео з відвертою відповіддю
24tv
2025-01-12T12:03:57Z
Майстер робить тату, від яких люди потім страждають на головний біль: що він малює
24tv
2025-01-12T12:42:31Z
Як зберегти заряд на телефоні за допомогою шпалер: ви цього точно не знали
InternetUA
2025-01-12T12:33:56Z
Що робити, якщо телефон впав у воду або намок: покрокова інструкція з порятунку
Политека
2025-01-12T12:30:19Z
Марк Цукерберг розкритикував Apple за паразитування на спадщині Стіва Джобса
InternetUA
2025-01-12T12:03:07Z
Гратимуть лише обрані? Творці The Last of Us Part 2 для ПК змусили геймерів плакати
Знай
2025-01-12T11:51:30Z
Найдешевший у світі підводний дрон отримав оновлення для "полювання за скарбами"
InternetUA
2025-01-12T11:33:42Z
Проросійські хакери другий день атакують італійські сайти: нові цілі — банки та порти
Детектор М
2025-01-12T11:24:37Z
Як Ілон Маск перетворює соцмережу Х на політичний інструмент
InternetUA
2025-01-12T11:03:54Z
Представлено чохол для iPad, який самознищується після смерті власника
InternetUA
2025-01-12T10:01:19Z
Дієтологи назвали напій, який покращує сон
24tv
2025-01-12T13:03:38Z
Неалкогольна жирова хвороба печінки: що це та чому виникає
24tv
2025-01-12T12:39:55Z
Як приготувати смачну пшоняну кашу без гіркоти: корисні поради
GlavRed
2025-01-12T12:30:26Z
Що робити, коли інвалідність відмінили: як оскаржити та куди звертатися
Знай
2025-01-12T11:12:54Z
Як оскаржити рішення експертних команд, що замінили МСЕК
Украина Криминальная
2025-01-12T11:03:15Z
Як лікувати кашель у дитини: поради доктора Комаровського
Политека
2025-01-12T10:27:40Z
Майбутнє медицини для недоношених дітей
360ua.news
2025-01-12T10:24:53Z
Мозкові тренування через ігри
360ua.news
2025-01-12T09:03:39Z
Як зміна клімату провокує спалахи хвороб і що з цим робити
360ua.news
2025-01-12T08:39:58Z
В Україні серед зими засвітився 800-сильний суперкар Ferrari за $500 000
Фокус
2025-01-12T09:57:52Z
Автомобільна революція в Україні
360ua.news
2025-01-12T09:45:09Z
Toyota готує нове покоління пікапа Hilux: перші фото
AutoCentre
2025-01-12T08:07:24Z
Навіщо досвідчені водії возять в авто гірчицю: хитрий лайфхак здивує багатьох
GlavRed
2025-01-12T04:27:21Z
Tesla відкликає 239 000 автомобілів у США через несправність камери заднього виду
УкраинФорм
2025-01-12T00:57:33Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z