MY.UAНовини
Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку
Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку

Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку

Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку

Перш за все хочеться одразу заспокоїти українців: аварії, хоча б наближено співставної за наслідками з Чорнобильською трагедією, в Україні не станеться навіть за умови найгіршого розвитку ситуації, якщо ворог здійснить свої погрози і підірве заряди, розташовані ним на станції.

Страшною радіаційною аварією на ЗАЕС українців лякають зараз буквально всі: росіяни, які насамперед у цьому зацікавлені, представники МАГАТЕ, керівники іноземних держав і навіть українська влада на чолі з президентом Зеленським. Нашу владу зрозуміти можна: її завдання полягає у приверненні до ситуації на ЗАЕС якнайбільшої уваги урядів і міжнародних установ, якщо треба, навіть шляхом свідомого залякування населення іноземних країн. Адже Україна максимально зацікавлена не просто у недопущенні на своїй території теракту з викидом радіоактивних речовин, а й у запобіганні пошкодження власного коштовного майна, яким є ЗАЕС.

Про те, що насправді велика радіаційна аварія на ЗАЕС практично неможлива, напевно, відомо нашим спеціалістам, і вони доповіли про це керівництву держави. Майже напевно знають про це і в МАГАТЕ. Отже, немає сенсу знову залякувати українців, які й так уже багато чого пережили, ще й ядерною катастрофою.

ЧАЕС. Чому стався вибух

Основною причиною аварії на Чорнобильській АЕС стали недосконала конструкція встановлених там реакторів типу РВПК-1000, зокрема, притаманний їм позитивний паровий коефіцієнт реактивності, а також надзвичайно невдала на час аварії будова керувальних стрижнів, яким був притаманний так званий кінцевий ефект. При малоймовірній комбінації певних умов, яка, на жаль, і склалася під час проведення планового експерименту на 4-му енергоблоці у ніч на 26 квітня 1986 року, ці конструктивні недоліки вкупі з непоінформованістю персоналу про їхнє існування призвели до надзвичайно швидкого неконтрольованого розгону реактора.

Це викликало миттєве википання води у каналах реактора, що ще сильніше підвищило реактивність, перегрів і розплавлення ядерного палива, у результаті чого тиском перегрітої пари плиту біологічного захисту реактора було відкинуто вгору. Це був паровий вибух, але у плані радіаційної небезпеки він мав певні ознаки справжнього ядерного вибуху, оскільки стався через розгін реактора, тобто неконтрольовану ланцюгову реакцію всередині нього. Через кілька секунд відбувся другий потужний вибух, найімовірнішою причиною якого стало загоряння водню, утвореного всередині реактора.

Це найгірший із можливих сценаріїв, коли працюючий, ще й розігнаний до позапроєктної потужності реактор вибухнув зсередини, викинувши у навколишнє середовище тонни ядерного палива, зокрема, уран-235, радіоактивний графіт, а також численні продукти ядерних реакцій, такі як йод-131, нукліди цезію, стронцій-90, плутоній, америцій, великі обсяги високорадіоактивних газів тощо.

ЗАЕС. Чому не може бути подібного

По-перше, на Запорізькій АЕС використовуються значно надійніші водо-водяні реактори ВВЕР-1000, які за жодних умов не допускають неконтрольованого розгону потужності та ніколи не оснащувалися дефектними стрижнями.

По-друге, всі реактори вже кілька місяців як повністю зупинені у штатному режимі (п’ятий у гарячому зупині, решта — в холодному). Навіть після зупинки реактори протягом місяців продовжують повільно розігріватися у результаті залишкових ядерних реакцій усередині них, а отже, потребують певного охолодження. Тобто вода має циркулювати через ядро, для чого потрібні працюючі насоси і, власне, певні обсяги води. Але на нинішньому етапі навіть повна зупинка охолодження, якої, як ми сподіваємося, ніколи не станеться, може викликати пошкодження тепловиділяючих збірок, у гіршому випадку — їхнє часткове оплавлення і пошкодження корпусів реакторів з вивільненням усередині будівель блоків радіоактивних речовин і водню. Але вибухи всередині самих реакторів є неможливими.

І якщо замінувати будівлю енергоблока можна, то закласти вибухівку безпосередньо всередину реактора — нереально. Там висока радіоактивність, циркулює вода, фізично немає місця для закладення величезних обсягів вибухівки, здатних зруйнувати реактор. Крім того, у подібному вибуху навіть теоретично неможливо було б звинуватити Україну, а ядерний тероризм такого рівня змусив би активно діяти навіть ООН, не кажучи вже про уряди розвинених країн.

Однак навіть і такий гіпотетичний вибух не спричинив би аварії масштабу Чорнобильської. Обсяг викинутих у навколишнє середовище радіоактивних матеріалів усе одно був би у рази менший, а того ж радіоактивного йоду, особливо небезпечного для дітей, у реакторах наразі практично немає, адже період його напіврозпаду становить лише вісім днів, і навіть ті обсяги, які були напрацьовані до зупинки реакторів, уже давно розпалися до безпечних елементів природним шляхом. Саме тому, власне, офіційно заявлялося, що йодна терапія, тобто превентивне вживання «чистого» йоду, який накопичується у щитоподібній залозі, з метою не допустити накопичення в організмі радіоактивного йоду-131 не знадобиться в Україні за жодних сценаріїв розвитку ситуації.

АЕС «Фукусіма-1». Що спільного?

Чим росіяни намагаються налякати Україну і світ, то це фукусімським сценарієм. На АЕС «Фукусіма-1» після потужного землетрусу були зруйновані електричні лінії, які вели до АЕС зсередини острову, але всі працюючі на той час енергоблоки було зупинено у штатному режимі, і їх іще протягом години продовжували охолоджувати насосами, заживленими від аварійних дизельних генераторів. Подібні генератори вже кілька разів доводилося задіювати і на ЗАЕС, коли російські терористи обстрілами руйнували всі високовольтні лінії, що ведуть до станції. Але через годину до японського узбережжя наблизилося цунамі. Звісно, інженери, що конструювали АЕС, передбачали можливість цунамі у цьому регіоні, але греблі на узбережжі було розраховано удвічі меншу на висоту хвилі, ніж прийшла насправді. Другою критичною помилкою стало розміщення аварійних генераторів у підвальних приміщеннях, де їх затопило морською водою, повністю вивівши з ладу.

З цього моменту катастрофа стала неминучою. Вода в реакторах перестала циркулювати, почала перегріватися і википати, оголюючи паливні збірки, що призводило до ще більшого їхнього нагріву, а згодом і плавлення. У результаті виділилися великі обсяги водню, який накопичувався всередині будівель енергоблоків і, перемішуючись із киснем з повітря, фактично утворював гримучий газ.

Протягом наступних двох діб після землетрусу ця суміш здетонувала в усіх енергоблоках від випадкової іскри. За належної вентиляції у будівлях, яка дала б можливість безпечно випустити водень і радіоактивні гази в атмосферу, наслідки аварії вдалося б суттєво мінімізувати, радикально зменшивши викид в оточуюче середовище радіонуклідів (який однаково через характер аварії був у рази менший, ніж на ЧАЕС). Реактори все одно були б безповоротно пошкоджені, але будівлі блоків і обладнання залишилися б значною мірою неушкодженими. На жаль, цього не сталося.

Проте на ЗАЕС і цей сценарій росіянам реалізувати вже не вдасться. Щоб повторити його, енергоблоки треба вивести на потужність, а потім припинити їхнє охолодження, що наразі є цілковито неможливим. Усі реактори не працюють уже протягом місяців, що мінімізує як теоретичну можливість аварії, так і потенційний масштаб її наслідків. Спроби запуску можливі, і єдиним кандидатом є п’ятий енергоблок, що перебуває у гарячому зупині. Втім, наявні варіанти як фіксації спроби його пуску, так і дистанційної зупинки цих спроб, що точно розуміють окупанти станції.

Тож найбільший ризик наразі полягає у тому, що росіяни навряд чи мирно залишатимуть ЗАЕС, коли настане час тікати.

Ймовірніше, вони спробують підірвати або сухе сховище, або басейни зберігання відпрацьованого ядерного палива ЗАЕС. У першому випадку відбудеться забруднення навколишньої території, але більша частина радіоактивних речовин залишиться на майданчику сховища. У другому — буде значно забруднено внутрішні приміщення ЗАЕС. Утім, за межами території ЗАЕС радіоактивне забруднення буде майже відсутнім. Про якусь суттєву евакуацію і тим більше про створення зони відчуження не йтиметься. Очевидно, привабливим такий варіант для ворога є тому, що у вибухах можна буде звинуватити Україну, хоча навряд чи у це хтось повірить.

Ще одним сценарієм є підрив шлюзу та/або стінок ставка-охолоджувача ЗАЕС з метою випустити запаси води з нього у неіснуюче більше через теракт ворога на дамбі Каховської ГЕС Каховське водосховище, що знову ж таки може призвести до проблем із відведенням залишкового тепла від реакторів. Також можна очікувати підриву ворогом турбін, генераторів, електричного обладнання, парогенераторів електростанції.

Звісно, слід зробити все можливе, аби не допустити цього сценарію. ЗАЕС — цінний актив України, і вона ще знадобиться нам, коли розпочнуться активні процеси відбудови. Отже, як Україна, так і наші партнери повинні максимально доступно донести до росіян, що за все, що вони зараз пошкоджують і знищують, дуже скоро доведеться платити. Платити буквально: грошима, майном, відрахуваннями з продажу ресурсів за кордон тощо. Вони вже самі починають це розуміти, і процеси конфіскації активів на користь України, а не простого їхнього заморожування вже почалися.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві та областях оновили графіки відключень: пояснення ДТЕК
24tv
2024-11-18T17:27:14Z
На Харківщині внаслідок обстрілу поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-18T17:25:57Z
В Одесі повний блекаут: що відбувається в місті після удару РФ
GlavRed
2024-11-18T17:25:06Z
На Київщині судитимуть держреєстратора, який фальсифікував дані в реєстрі
InternetUA
2024-11-18T17:08:57Z
На Київщині відбудовано міст через річку Здвиж, зруйнований на початку війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T17:04:25Z
Кременчук піде під воду за 30 хвилин, якщо росіяни зруйнують ГЕС
24tv
2024-11-18T17:00:15Z
Російські війська 16 разів за день обстріляли Нікопольський район
УкраинФорм
2024-11-18T16:54:19Z
8 нацгвардійців 67 діб без перерви вели оборону в оточенні – як вдалося вижити
TSN
2024-11-18T16:42:32Z
В Україні прогнозують ожеледицю та сніговий покрив до 50 см
TSN
2024-11-18T16:42:21Z
"Караоке на майдані" та скандал із Козловським: як сьогодні живе продюсер Ігор Кондратюк
24tv
2024-11-18T17:30:41Z
Чи буде “Гладіатор III”? Рідлі Скотт вже працює над сценарієм
360ua.news
2024-11-18T17:27:49Z
У Софії Київській відкриють виставку невідомих робіт Марії Примаченко та Марії Галушко
УкраинФорм
2024-11-18T17:22:32Z
Віктор Розовий повернувся до "Ліги Сміху": чим він займатиметься у проєкті
Фокус
2024-11-18T17:21:13Z
Українська співачка купила БТР для Збройних сил
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T17:14:23Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського
УкраинФорм
2024-11-18T17:13:09Z
Відома українська реперка заявила про проблеми з ментальним здоров'ям і назвала діагноз
TSN
2024-11-18T17:06:28Z
Охрестили педофілкою: жінка вийшла заміж за найкращого друга свого сина – фото закоханих
TSN
2024-11-18T17:06:20Z
Помер французький композитор, який писав для Піаф і Даліди
УкраинФорм
2024-11-18T17:04:31Z
Фіцо критикує Байдена за дозвіл бити ATACMS по Росії: Безпрецедентна ескалація
Европейская правда
2024-11-18T17:36:31Z
Внаслідок атак РФ у жовтні загинули 183 цивільних – ООН
1News
2024-11-18T17:30:11Z
Зеленська приїхала з візитом до Словенії і зустрілася з президентським подружжям
УкраинФорм
2024-11-18T17:30:07Z
Борель закликав ЄС дозволити Україні удари по Росії
Хвиля
2024-11-18T17:27:29Z
"Баба Яга проти": Фіцо накинувся на Байдена і союзників, в чому причина
GlavRed
2024-11-18T17:25:59Z
Путін може вдарити ядерною зброєю по Україні: Жданов назвав умову
GlavRed
2024-11-18T17:25:35Z
Президентка Грузії оскаржить результати парламентських виборів у Конституційному суді
Европейская правда
2024-11-18T17:25:00Z
Newsweek: Трамп підтримав план використання військових у рамках надзвичайного стану для масової депортації
Хвиля
2024-11-18T17:24:29Z
Нідерланди про дозвіл Штатів щодо ATACMS: Це важливо, бо Путін сприймає лише те, що відбувається на фронті
УкраинФорм
2024-11-18T17:18:36Z
У Польщі закликають щепитись від поліомієліту: вірус виявили у стічних водах
Европейская правда
2024-11-18T17:28:23Z
Як дізнатися, чи є в молочних продуктах пальмова олія
AgroNews
2024-11-18T17:22:41Z
Чому після вживання фруктів болить живіт: несподівана відповідь
24tv
2024-11-18T16:57:06Z
Стигле авокадо за 3 хвилини: кулінар поділився геніальним лайфхаком
GlavRed
2024-11-18T15:25:48Z
Кому потрібно робити генетичні тести перед вагітністю
24tv
2024-11-18T15:15:33Z
Половина серед хворих на грип та Covid-19 у столиці – діти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:42:15Z
Як покращити родючість ґрунту: розсипте цей порошок восени та високі врожаї забезпечені
TSN
2024-11-18T14:40:03Z
"Хочу бути мамою": все що треба знати про материнство – на новому YouTube-каналі
24tv
2024-11-18T14:05:37Z
Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру
24tv
2024-11-18T13:36:40Z
Вперше за півтора місяця: в Україні здешевшали огірки
TSN
2024-11-18T17:25:36Z
На Вінниччині ТЕС припинила роботу після російських атак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T17:24:33Z
АЗС Київської області опублікували свіжі ціни на пальне: як змінилася вартість бензину, дизеля та автогазу
Хвиля
2024-11-18T17:03:49Z
Зима наближається: відключення електроенергії в Україні
360ua.news
2024-11-18T17:00:34Z
Аграрії та фермери постраждалих територій можуть отримати $3 тис. допомоги
AgroPortal
2024-11-18T17:00:02Z
Вступаючи до ЄС, Україна має дбати передусім про свої інтереси – Метінвест
TSN
2024-11-18T16:48:54Z
Курс валют на 19 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-11-18T16:43:26Z
У 2024 році Україна уже експортувала більше товарів ніж за весь минулий рік
24tv
2024-11-18T16:42:51Z
В Україні "впала" ціна на популярні продукти: що подешевшало найбільше
GlavRed
2024-11-18T16:42:30Z
Реформа шкільних їдалень: школярам повністю змінять раціон - до такого ще не звикли
Знай
2024-11-18T17:36:55Z
«Резерв+» помилково записав у розшук понад 700 тис. українців: застосунок чекає трансформація з автоматичним взяттям на військовий облік
ITC
2024-11-18T17:36:17Z
Більше 100 ракет: Умєров розповів про хід виробництва "Нептунів" та "Паляниці"
Хвиля
2024-11-18T17:31:06Z
Скільки чоловіків та якого віку цьогоріч вступили в аспірантуру львівських вишів
24tv
2024-11-18T17:14:29Z
"Приносила стільки радості": помер улюблений собака королеви Камілли
Фокус
2024-11-18T17:14:14Z
Чи зможуть батьки отримати "тисячу Зеленського" за своїх дітей
24tv
2024-11-18T17:06:14Z
Питання безконтрольного обігу зброї потребує прозорого підходу - військовий
УкраинФорм
2024-11-18T17:04:03Z
"Переломний момент": німецькі військові отримали новий ударний гелікоптер у рекордний термін
Европейская правда
2024-11-18T17:01:53Z
Український технологічний стартап розробив унікальну портативну систему РЕБ проти ворожих FPV-дронів
InternetUA
2024-11-18T17:01:27Z
Не починайте дзвінок зі слова "алло": які правила телефонної розмови
TSN
2024-11-18T17:33:55Z
Створюють атмосферу рівноваги й тепла: ТОП-3 найкомфортніших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-18T17:25:00Z
Ідеальний рецепт на Новий рік 2025: як засолити будь-яку рибу за 15 хвилин
TSN
2024-11-18T17:24:17Z
Новорічні салати замість олів'є та шуби, що порадують Змію
TSN
2024-11-18T17:06:16Z
Гороскоп Таро на 19 листопада для всіх знаків Зодіаку: настав час обирати
Политека
2024-11-18T16:42:49Z
Взимку завжди будете з яйцями: додайте до раціону курей одну просту підгодівлю
TSN
2024-11-18T16:42:26Z
Як за п'ять хвилин полагодити блискавку на куртці, яка не застібається: метод з трубочкою
TSN
2024-11-18T16:42:01Z
Чи можна виростити салат у квартирі: зелень буде цілу зиму
GlavRed
2024-11-18T16:25:06Z
Як легко приготувати цукрову вату вдома: знадобиться всього один інгредієнт
24tv
2024-11-18T16:15:06Z
Де Йонг та ван Дейк покинули розташування збірної Нідерландів
Football.ua
2024-11-18T17:25:39Z
Звернувся до родин загиблих: Ребров виступив із заявою на тлі ударів росіян по Україні
TSN
2024-11-18T17:24:53Z
Рейндерс заявив, що веде переговори з Міланом щодо нового контракту
Football.ua
2024-11-18T17:01:04Z
Зірковий ексчемпіон UFC звернувся до Майка Тайсона після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-18T16:43:59Z
Росія вбила у Сумах майстра спорту Сергія Сухарєва
Комсомольская правда
2024-11-18T16:43:24Z
Рауль: Реал довів, що у нас найкраща академія у світі
Football.ua
2024-11-18T16:37:15Z
Обстріл Сум та Одеси: як український спорт відреагував на трагедії у містах
24tv
2024-11-18T16:36:15Z
Джонатан Девід назвав команду, за яку вболіває з дитинства
Football.ua
2024-11-18T16:22:48Z
Зрадник Тимощук виграв суд у Лозанні в Української асоціації футболу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T16:09:38Z
Кількість жертв ракетного удару у Сумах зросла до 12
Комсомольская правда
2024-11-18T17:21:19Z
Водій, який наїхав на жінок у Хмельницькому, був під дією наркотиків
Комсомольская правда
2024-11-18T17:14:24Z
У Чехії затримали закарпатського рекетира, який намагався втекти від українського правосуддя
Украина Криминальная
2024-11-18T17:01:12Z
У Києві судитимуть чоловіка, який систематично знущався над своєю дружиною
Украина Криминальная
2024-11-18T16:43:41Z
У Сумах росіяни вбили 14-річну школярку Настю та 9-річного Іллю, який від народження боровся за життя
TSN
2024-11-18T16:42:04Z
Це було пекло, – в ДСНС Одещини розповіли, як рятували людей після страшного удару
24tv
2024-11-18T16:36:50Z
На Київщині спіймали шахрая, що обіцяв "вирішити питання із землею"
Khreschatyk
2024-11-18T16:27:13Z
Міністр фінансів Чехії: Повінь завдала збитків на понад $2,4 млрд
Европейская правда
2024-11-18T15:56:44Z
На Вінниччині покидьок вчинив розбійний напад та зґвалтував 83-річну жінку
Украина Криминальная
2024-11-18T15:36:55Z
Завтра знову відключатимуть світло: де і коли не буде електрики
TSN
2024-11-18T17:33:47Z
ІТ-системи російських судів не змогли відновитися після української хакерської атаки
InternetUA
2024-11-18T17:23:24Z
Ілон Маск на шляху помсти: мільярдер додав у свій позов проти OpenAI корпорацію Microsoft
24tv
2024-11-18T17:06:01Z
Вчені стверджують, що галюциногени використовувалися в давньоєгипетських ритуалах
Portaltele
2024-11-18T17:05:15Z
«Червона загроза»: AMD витіснила Intel з ТОП-10 настільних процесорів на Amazon
ITC
2024-11-18T16:58:54Z
Як Марк Кубан, Тім Кук і Білл Гейтс використовують ШІ для підвищення продуктивності
InternetUA
2024-11-18T16:44:39Z
SpaceX запустила у космос іще 20 супутників Starlink
УкраинФорм
2024-11-18T16:36:15Z
Чим відрізняються дві картинки: мало хто зможе знайти 10 відмінностей за 15 секунд
GlavRed
2024-11-18T16:25:51Z
Apple готує секретну новинку: вже відома дата її виходу і головні функції
InternetUA
2024-11-18T16:22:13Z
Знають одиниці: яка таємна кнопка в машині може "зупинити знос двигуна"
GlavRed
2024-11-18T17:25:10Z
Водії будуть здивовані: для чого потрібні чорні крапки на лобовому склі авто
GlavRed
2024-11-18T17:25:07Z
Porsche представила ексклюзивну версію 911 Dakar
AutoCentre
2024-11-18T17:10:12Z
У Швейцарії створили дешевий електрокар за 20000 євро із дверима типу "крило чайки"
Фокус
2024-11-18T16:21:33Z
Audi презентував подовжений седан A5L
AutoCentre
2024-11-18T16:10:09Z
BMW презентувала довгобазний седан серії M
AutoCentre
2024-11-18T15:10:01Z
Caterpillar представляє потужні колісні навантажувачі з напівавтономним керуванням
AutoCentre
2024-11-18T14:11:40Z
У Київ привезли найшвидший універсал у світі
Топ Жир
2024-11-18T13:57:02Z
Електробуси Mercedes-Benz отримають запас ходу до 700 км
AutoCentre
2024-11-18T13:13:58Z