MY.UAНовини
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

У середу, 28 червня, минуло рівно 27 років відтоді, як Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Цей документ є Основним законом, за яким живе наша держава. Він регулює основні правила функціонування країни.

Чинна складається з 14 розділів, останній із яких має номер XV, оскільки розділ про прокуратуру було виключено. Тексту Основного закону передує Преамбула.

Із моменту ухвалення до Конституції неодноразово вносилися зміни.

Факти ICTV розпитали в політологів, які найбільш позитивні статті можна виділити в документі та яких змін він ще потребує.

Як зазначив політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко, в цілому Конституція України 1996 року і більшість змін до неї підтверджували демократичний характер української політичної системи.

Проблема ж полягає в тому, що не всі норми Конституції послідовно виконуються, а також діють “паралельні правила гри”.

– Позитивне в нашій Конституції, це не те, що відрізняє її від країн сталої демократії, а те, що нас зближує з цими країнами. Це насамперед фіксація прав і свобод громадян. А також інституційні правила гри, які визначені Конституцією, – зазначив політолог, назвавши включення цих пунктів серйозним досягненням нашої країни.

Фото: УНІАН

Аналогічний позитивний момент виділив політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович. За його словами, на перше місце можна поставити статті, які стосуються прав і свобод людини як громадянина, оскільки це основа будь-якої демократичної держави.

В Основному законі України ці пункти досить детально виписані.

– Конституція України є досить досконалим нормативно-правовим актом. І коли її ухвалювали, вона була на той момент визнана однією з найкращих із точки зору врегулювання різних питань, характерних для розвитку демократичного суспільства, – нагадав Рейтерович.

Що варто змінити?

Обидва політологи, з якими спілкувалися Факти ICTV, звернули увагу на необхідність збалансування гілок влади. Тобто слід чітко прописати в Конституції сфери повноважень президента, Верховної Ради та уряду.

Як пояснив Володимир Фесенко, це питання є предметом широкої дискусії. Певний консенсус в експертному середовищі спостерігається, проте розподіл повноважень та інші деталі потребують подальшої роботи.

– Йдеться про пошук оптимальної моделі взаємин державних інституцій: президент – Верховна Рада – уряд, центральна влада і місцева влада. Реформа децентралізації потребує зміни інституту місцевих державних адміністрацій, – заявив політолог.

На цей аспект звернув увагу й Ігор Рейтерович. Він пояснив, що ключові проблеми в Конституції, які потребують врегулювання, стосуються якраз взаємовідносин політичних інститутів.

– Неврівноваженість, неузгодженість їхніх повноважень, те, що вони заходять у “поле” один одного, – повідомив політолог.

Рейтерович уточнив, що такі питання в розвинених країнах вирішуються через ухвалення окремих законів.

В Україні на сьогодні ухвалено два з трьох законів: про Кабмін та про регламент Верховної Ради. Однак немає закону, який би регулював права, обов’язки та повноваження президента.

– Конституція об’єктивно не може дати відповіді на всі питання. Тому на сьогодні має йтися не так про зміни до Конституції, як про ухвалення законів, які регулюватимуть діяльність президента України та його взаємовідносини з парламентом і Кабінетом міністрів. Цей трикутник є базовим, – додав Рейтерович.

Володимир Фесенко виділив і низку інших змін, яких, на його думку, потребує наша Конституція:

1. Передусім це закріплення в Основному законі реформи децентралізації. На переконання політолога, цей процес потрібно завершити відразу після війни.

За словами Фесенка, деякі фахівці вважають, що варто взагалі прибрати з Конституції ту частину, де йдеться про фіксацію кількості і назв регіонів України (ст. 133 розділу IX про територіальний устрій). Політолог уточнив, що зазначений пункт не є принциповим, оскільки назви регіонів можуть змінюватися.

2. Варто посилити унітарний характер Української держави, з огляду на досвід з окупованим РФ півостровом Крим.

– Автономія – це нібито демократично, але ми побачили, як цим скористалися в Криму. Тому, на майбутнє, враховуючи продовження протистояння з РФ, навіть якщо завершиться нинішня війна, варто, щоб у Конституції були запобіжники проти сепаратизму і втручань РФ у наші справи. І будь-якої країни, яка зазіхатиме на наші території, – пояснив свою думку Фесенко.

3. Є потреба оптимізувати функціонал судової системи. Йдеться про “точкові технічні зміни” в розділі, який стосується судової системи і Конституційного суду України

– Я думаю, треба підвищити кваліфікаційні вимоги до членів КСУ. Це можна зробити і в законі, але в принципі й у Конституції це теж можна зазначити, – розповів політолог.

4. Можливо, варто зафіксувати в Конституції, хто та як призначає, формує органи антикорупційних структур. Фесенко зазначив, що це дискусійне питання, пов’язане з євроінтеграцією України та антикорупційною реформою.

5. Із часом знадобляться деякі зміни, які стосуються європейської та євроатлантичної інтеграції України, тобто членства в Євросоюзі та НАТО. Проте це буде поступовий процес.

6. Потрібно прибрати з Основного закону згадки про окремий статус Севастополя.

– У нас два міста в країні мають окремий статус. Столиця України Київ – тут є необхідність в окремому статусі. А щодо Севастополя – це було пов’язано з присутністю там російської військово-морської бази. Це наслідок ще радянських підходів, – нагадав Фесенко.

7. Можливо, потрібно буде змінити норму про військові бази в Україні. Зараз у Конституції зафіксовано, що на українській території “не допускається розташування іноземних військових баз” (ст. 17 першого розділу). Однак у законодавстві зробили виняток для Чорноморського флоту РФ, який базувався в Севастополі ще до окупації півострова.

– Зараз про жодну російську військову присутність на нашій території не може бути й мови. А якщо ми станемо членами НАТО, то цілком імовірно, що на нашій території можуть бути розташовані військові бази НАТО, – наголосив політолог.

Володимир Фесенко додав, що Конституція має відповідати сучасному стану українського суспільства, потребам розвитку державного устрою і нашої демократії.

Майбутнє Криму: чи варто змінювати статус

На початку травня радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк припустив, що після деокупації Крим . Він зазначив, що наявність автономій у складі унітарної держави породжує сепаратистські настрої.

Про небезпеку заявили й опитані Фактами ICTV політологи. Вони дотримуються думки, що в Конституції потрібні зміни щодо статусу Криму.

– Це була унікальність української Конституції, що ми унітарна держава з автономною республікою. Але це був дуже штучний симулякр, що призвело до тих проблем, які ми бачимо, – поінформував Ігор Рейтерович, назвавши автономію півострова “міною сповільненої дії”.

На його думку, після звільнення Криму можна було б провести загальнонаціональний референдум щодо його подальшого статусу в Конституції.

Політолог виділив два варіанти:

  • Крим міг би стати 25-ю областю України;
  • може бути проголошена національно-культурна автономія кримськотатарського народу, але без окремого парламенту, уряду тощо.

– Це має бути історія про адміністративно-територіальну одиницю – точно таку ж саму, як всі інші області України. Якщо це буде національно-культурна автономія, там може бути Курултай кримськотатарського народу, але з дуже чітко виписаними повноваженнями, – заявив Рейтерович.

Володимир Фесенко, своєю чергою, зазначив, що наявність будь-якої автономії в Криму в умовах протистояння з РФ – це надто небезпечно.

Політолог нагадав, що особливий статус кримськотатарського народу визначений у законі про корінні народи України.

– Гадаю, можна закріпити, навіть ухвалити окремий закон про національно-культурну автономію кримськотатарського народу. Але без автономії як особливої державної структури, з особливими правами, – уточнив він.

У будь-якому разі це питання є дискусійним, оскільки кримські татари хотіли б мати на півострові кримськотатарську автономію.

Водночас досвід України засвідчив, що автономний статус Криму був використаний Росією в її агресії. І це стало для нас уроком. Політолог наголосив, що на майбутнє не можна створювати чи залишати таких ризиків.

Фесенко нагадав, що Україна вже знайшла демократичну альтернативу процесу федералізації – реформу децентралізації. І так само можна знайти оптимальну демократичну модель і в питанні про статус Криму.

– Тим більше, якщо, наприклад, буде створена кримськотатарська автономія чи стоятиме питання про її створення, з дуже високою вірогідністю від нас вимагатимуть, ми знаємо, хто саме (Угорщина. – Ред.), створення такої ж автономії на Закарпатті. Саме національної автономії. Прецеденти тут дуже й дуже небезпечні, – пояснив політолог.

Фесенко додав, що федерація чи автономія – це демократичні форми устрою в умовах, коли немає загроз для національної безпеки. Але для України такі загрози є, тому варто уникати ризиків.

Теги за темою
КрымКонституция
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ноутбуки з NVIDIA RTX 5080 та 5090 доступні у магазинах від $2499 та $4299
ITC
2025-03-31T18:51:33Z
Найдешевші години для користування пральною машинкою: коли економити на електроенергії
24tv
2025-03-31T18:36:22Z
Amazon представив нову модель штучного інтелекту
Antikor
2025-03-31T18:03:20Z
П’ять причин, чому ваш новий смартфон працює не так швидко, як обіцяли
InternetUA
2025-03-31T17:57:21Z
Samsung випустила лінійку побутової техніки зі штучним інтелектом
1News
2025-03-31T17:36:00Z
Три технології телевізорів прагнуть замінити OLED у найближчі роки: чим вони кращі
Фокус
2025-03-31T17:28:11Z
Чоловік скуштував "найдорожчу каву" за 14 000 гривень: як вона смакує та чим особлива
24tv
2025-03-31T17:18:08Z
США презентували технологію, яка може змінити хід воєн у всьому світі
InternetUA
2025-03-31T16:58:43Z
Microsoft тестує видалене відновлення Windows 11, якщо ПК не завантажується
ITC
2025-03-31T16:55:21Z
Місячний календар на квітень 2025: коли Повня та Молодик?
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:00:28Z
Як мити підлогу, щоб завжди було чисто: маленька хитрість
24tv
2025-03-31T17:30:38Z
Феєрія любові та щастя: які знаки піймають удачу за хвіст на початку квітня
GlavRed
2025-03-31T17:27:25Z
Це зробить лише гірше: помилки при облаштуванні маленької кімнати
24tv
2025-03-31T17:18:54Z
Навіщо в матрац додають кокосову стружку: несподіване пояснення
24tv
2025-03-31T17:18:30Z
Місячний посівний календар на квітень 2025: починаємо весняні роботи у саду та городі
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T17:15:21Z
Не варто викидати чайні пакетики: як їх можна використати
24tv
2025-03-31T17:12:29Z
Її обожнюють усі: запікаємо картопельку по-селянськи – улюблена скоринка та неповторний смак
24tv
2025-03-31T17:06:12Z
Полуниця — не ягода? Відкриття, яке переверне ваше уявлення про фрукти
360ua.news
2025-03-31T17:00:30Z
Підозрілий пожежа спалює 17 нових Tesla в автосалоні у Римі
Топ Жир
2025-03-31T19:13:05Z
Оголошено вирок росіянці, що закликала свого чоловіка “ґвалтувати українок”
1News
2025-03-31T18:27:08Z
У Миколаєві ТЦК затримав хлопців біля під’їзду разом із собакою: один з затриманих оголосив голодування
Antikor
2025-03-31T18:12:51Z
У Римі згорів магазин Tesla: знищено 17 автомобілів
ITC
2025-03-31T18:09:38Z
Львівські митники виявили контрабанду техніки Apple на 850 тис. грн
InternetUA
2025-03-31T17:57:19Z
Ударив жінку кулаком по голові: у ТЦК прокоментували конфлікт з військовослужбовцем у Києві
Telegraf
2025-03-31T17:45:56Z
У Львові на Сихові затримали молодих людей з вибухівкою: що відомо
24tv
2025-03-31T17:45:55Z
У Тернополі судитимуть двох лікарів через смерть однорічної дитини на прийомі у стоматолога
Комсомольская правда
2025-03-31T17:33:05Z
Обіцяли роботу: інтернет-аферисти ошукали буковинку на 23 тисячі гривень
InternetUA
2025-03-31T17:31:22Z
Бондар: Захисники збірної України непогано зіграли з бельгійцями у матчі-відповіді
Football.ua
2025-03-31T19:16:46Z
Де Усик може готуватись до бою за "абсолют": у команді чемпіона назвали місце
24tv
2025-03-31T19:13:33Z
Кунья: Дав чітко зрозуміти Вулвергемптону, що мені потрібно зробити наступний крок уперед
Football.ua
2025-03-31T18:55:28Z
Ярослава Магучіх опублікувала яскраві світлини з сонячної Португалії: фото чемпіонки
24tv
2025-03-31T18:54:48Z
Верона та Парма обійшлися без забитих м'ячів
Football.ua
2025-03-31T18:51:08Z
У РФ звинуватили Єльцина в тому, що російська тенісистка змінила громадянство
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:45:39Z
Українка Калюжна взяла "срібло" на найбільшому в історії Польщі півмарафоні
Комсомольская правда
2025-03-31T18:34:10Z
Ямал та Гаві закликають керівництво Барселони підписати Вільямса
Football.ua
2025-03-31T18:22:46Z
Аморім: Успіхи Рашфорда в Астон Віллі? Я зосереджений на своїй команді та своїх гравцях
Football.ua
2025-03-31T18:22:03Z
Росія готує наступ на дві області: Жданов назвав головну ціль ворога
GlavRed
2025-03-31T19:05:11Z
Віталій Кличко та мер Тулузи підписали Декларацію міст-побратимів
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:04:41Z
Тут знімали "Холостяка", а кухню оцінив Ектор: у Львові працює унікальний кримський ресторан
24tv
2025-03-31T19:04:17Z
Прогноз погоди в Україні на квітень 2025 року: синоптики попередили про рекордні перепади температури
Политека
2025-03-31T19:01:27Z
ЗСУ за тиждень знищили понад 400 артсистем РФ
1News
2025-03-31T18:39:06Z
Один із найстаріших ринків Києва знову відкрився для відвідувачів
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:36:47Z
У Сімферополі на вокзалі сталися вибух і задимлення
24tv
2025-03-31T18:33:23Z
В Одесі та області з 1 квітня запроваджується нова заборона: за що доведеться заплатити штраф до 51 тисячі гривень
Политека
2025-03-31T18:30:25Z
Ліквідували офіцера Чорноморського флоту Росії, який зґвалтував та жорстоко побив школярку
24tv
2025-03-31T18:27:02Z
"Стоїмо в молитвах": Овсієнко показалася на людях після свого зникнення
GlavRed
2025-03-31T18:54:56Z
«Бог цій людині дав усе, крім розуму…». Легендарний поет-пісняр назвав співака, який розчарував його найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:12:52Z
Музичні скарби Ігоря Білозіра: кому належать права на пісні? Бере слово друга дружина композитора
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T18:00:29Z
Кошовий розповів про неідеальні моменти у стосунках з дружиною: "Я за це просто каюсь"
24tv
2025-03-31T17:30:29Z
Весняне різномаїття костюмів у новій колекції W8LESS
Вива
2025-03-31T17:24:20Z
З Покровської громади до Тернополя евакуювали унікальну колекцію ляльок-мотанок
Комсомольская правда
2025-03-31T17:01:08Z
Злам стався раптово, – лідер проєкту МУР про те, як почав популяризувати українську культуру
24tv
2025-03-31T16:36:48Z
Зірка "Скаженого весілля" розкрила правду про Юрія Горбунова поза камерами
GlavRed
2025-03-31T16:27:54Z
3 найкращі фільми про відпустку для легкого вечора
24tv
2025-03-31T16:06:55Z
Як відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-03-31T19:09:20Z
Розкриті технічні характеристики американських реактивних дронів-камікадзе Hellhound S3
InternetUA
2025-03-31T19:07:15Z
Графік подачі води зʼявиться по всій Україні? Нардеп забив на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:04:42Z
Польща депортувала українця, який бив перехожих та чіплявся до дівчат у Познані
Antikor
2025-03-31T18:51:29Z
Популярний учитель зізнався, чому не вантажить учнів об'ємними домашніми завданнями
24tv
2025-03-31T18:48:19Z
Графіті на Tesla можуть тепер призвести до звинувачення у ненависті в Вашингтоні
Топ Жир
2025-03-31T18:45:27Z
У чому полягає феномен "Битви екстрасенсів" та що з цією програмою не так
24tv
2025-03-31T18:36:57Z
ЗМІ: Італія розслідує польоти дронів над об'єктом ЄС, підозрює шпигунство
Европейская правда
2025-03-31T18:34:09Z
Британці розробили військові безпілотні трактори: для чого вони потрібні
InternetUA
2025-03-31T18:28:40Z
Безпечні морепродукти для алергіків: революція в харчуванні
360ua.news
2025-03-31T19:15:00Z
Популярна дієта може посилювати лібідо
24tv
2025-03-31T19:09:49Z
В Україні знизять ціни на ще понад 100 ліків
УкраинФорм
2025-03-31T19:04:28Z
Як зробити чудодійне добриво з яєчної шкарлупи: декілька простих кроків
GlavRed
2025-03-31T18:33:35Z
Харчові звички з СРСР, які заважають вам схуднути
24tv
2025-03-31T18:03:59Z
Здорове старіння починається у молодості
360ua.news
2025-03-31T18:03:39Z
Чистий прибуток “Фармаку” збільшився на 100 млн грн
360ua.news
2025-03-31T17:30:08Z
Чи можна пити холодну воду при високій температурі
24tv
2025-03-31T16:48:41Z
Щастя як запорука довголіття
360ua.news
2025-03-31T16:03:11Z
Пенсіонерам можуть виплачувати 11 000 гривень: які умови потрібно виконати
Знай
2025-03-31T19:13:47Z
Для реалізація графітового проєкту – співвласник АТБ отримав "інвестняню"
24tv
2025-03-31T18:54:10Z
Нове ім’я – стара схема: компанія соратника Труханова Олега Совіка продовжує вигравати мільйонні тендери
Antikor
2025-03-31T18:51:23Z
Ethereum переживає найгірший період за останні сім років
ITC
2025-03-31T18:22:28Z
Українцям розповіли, скільки коштуватиме великодній кошик у 2025 році
Хвиля
2025-03-31T17:45:15Z
В чому секрет привабливості Маска?
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T17:30:34Z
Як не переплачувати за світло: у ДТЕК розкрили головний секрет економії
GlavRed
2025-03-31T17:27:12Z
Не могли домовитися з 2012 року: мита Трампа подружили три азійські країни
24tv
2025-03-31T17:18:57Z
Укрзалізниця запевнила, що витоку даних через кібератаку не було
Комсомольская правда
2025-03-31T17:03:42Z
На аукціоні виставили Citroen ZX Rally 1990 року, стартова ціна до 525 тисяч євро
360ua.news
2025-03-31T18:39:02Z
54 000 гривень за чхання: водіїв попередили про дивні, але "круглі" штрафи
GlavRed
2025-03-31T18:27:38Z
Невідомий вкрав автомобіль BMW 850CSi за $61 тис
Топ Жир
2025-03-31T18:15:02Z
Fiat представляє фургони Scudo у виконанні S-Design
AutoCentre
2025-03-31T18:00:22Z
Лише Чотири Виробники Електромобілів Мають Прибуток, І Два З Них Можуть Вас Здивувати
Топ Жир
2025-03-31T17:45:52Z
Дзеркало заднього виду має приховану кнопку: про неї знають лише 5% водіїв
GlavRed
2025-03-31T17:27:19Z
Новий Bentley від Mansory схожий на вашу кухонну стільницю
Топ Жир
2025-03-31T16:45:31Z
Бойовим бригадам передали партію медиваків Toyota Land Cruiser 78
AutoCentre
2025-03-31T16:21:33Z
Поліція конфіскувала автомобіль після того, як підліток-вчень влаштував гонки на вулицях зі швидкістю 124 миль на годину
Топ Жир
2025-03-31T16:15:37Z
ЄС розглядає можливість збільшення імпорту газу з Росії на тлі напруги у відносинах із Трампом – Der Spiegel
Antikor
2025-03-31T19:18:31Z
Ресурсна угода із США може стати для України аналогом плану Маршалла: думка експерта
Политека
2025-03-31T19:16:24Z
Нардеп від «Слуги народу» купив люксовий електрокар за понад 5 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T19:13:46Z
Духовний радник Трампа: українські військові просять у США зброю, а не гроші
Европейская правда
2025-03-31T19:13:44Z
У Білому домі кажуть, що скандал із Signal для них "закритий"
Европейская правда
2025-03-31T19:11:16Z
Новий наступ Росії та ультиматум Путіну: головні новини України
GlavRed
2025-03-31T19:05:55Z
Зеленський і Стармер обговорили зустріч військових щодо розміщення контингентів в Україні
Лига
2025-03-31T19:05:28Z
Шість країн і ЄС обіцяють більше допомоги Україні та нові санкції проти РФ
Европейская правда
2025-03-31T19:01:29Z
Путін застосував у переговорній стратегії три маніпулятивні напрямки для впливу на Трампа
Хвиля
2025-03-31T19:00:38Z