MY.UAНовини
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

У середу, 28 червня, минуло рівно 27 років відтоді, як Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Цей документ є Основним законом, за яким живе наша держава. Він регулює основні правила функціонування країни.

Чинна складається з 14 розділів, останній із яких має номер XV, оскільки розділ про прокуратуру було виключено. Тексту Основного закону передує Преамбула.

Із моменту ухвалення до Конституції неодноразово вносилися зміни.

Факти ICTV розпитали в політологів, які найбільш позитивні статті можна виділити в документі та яких змін він ще потребує.

Як зазначив політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко, в цілому Конституція України 1996 року і більшість змін до неї підтверджували демократичний характер української політичної системи.

Проблема ж полягає в тому, що не всі норми Конституції послідовно виконуються, а також діють “паралельні правила гри”.

– Позитивне в нашій Конституції, це не те, що відрізняє її від країн сталої демократії, а те, що нас зближує з цими країнами. Це насамперед фіксація прав і свобод громадян. А також інституційні правила гри, які визначені Конституцією, – зазначив політолог, назвавши включення цих пунктів серйозним досягненням нашої країни.

Фото: УНІАН

Аналогічний позитивний момент виділив політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович. За його словами, на перше місце можна поставити статті, які стосуються прав і свобод людини як громадянина, оскільки це основа будь-якої демократичної держави.

В Основному законі України ці пункти досить детально виписані.

– Конституція України є досить досконалим нормативно-правовим актом. І коли її ухвалювали, вона була на той момент визнана однією з найкращих із точки зору врегулювання різних питань, характерних для розвитку демократичного суспільства, – нагадав Рейтерович.

Що варто змінити?

Обидва політологи, з якими спілкувалися Факти ICTV, звернули увагу на необхідність збалансування гілок влади. Тобто слід чітко прописати в Конституції сфери повноважень президента, Верховної Ради та уряду.

Як пояснив Володимир Фесенко, це питання є предметом широкої дискусії. Певний консенсус в експертному середовищі спостерігається, проте розподіл повноважень та інші деталі потребують подальшої роботи.

– Йдеться про пошук оптимальної моделі взаємин державних інституцій: президент – Верховна Рада – уряд, центральна влада і місцева влада. Реформа децентралізації потребує зміни інституту місцевих державних адміністрацій, – заявив політолог.

На цей аспект звернув увагу й Ігор Рейтерович. Він пояснив, що ключові проблеми в Конституції, які потребують врегулювання, стосуються якраз взаємовідносин політичних інститутів.

– Неврівноваженість, неузгодженість їхніх повноважень, те, що вони заходять у “поле” один одного, – повідомив політолог.

Рейтерович уточнив, що такі питання в розвинених країнах вирішуються через ухвалення окремих законів.

В Україні на сьогодні ухвалено два з трьох законів: про Кабмін та про регламент Верховної Ради. Однак немає закону, який би регулював права, обов’язки та повноваження президента.

– Конституція об’єктивно не може дати відповіді на всі питання. Тому на сьогодні має йтися не так про зміни до Конституції, як про ухвалення законів, які регулюватимуть діяльність президента України та його взаємовідносини з парламентом і Кабінетом міністрів. Цей трикутник є базовим, – додав Рейтерович.

Володимир Фесенко виділив і низку інших змін, яких, на його думку, потребує наша Конституція:

1. Передусім це закріплення в Основному законі реформи децентралізації. На переконання політолога, цей процес потрібно завершити відразу після війни.

За словами Фесенка, деякі фахівці вважають, що варто взагалі прибрати з Конституції ту частину, де йдеться про фіксацію кількості і назв регіонів України (ст. 133 розділу IX про територіальний устрій). Політолог уточнив, що зазначений пункт не є принциповим, оскільки назви регіонів можуть змінюватися.

2. Варто посилити унітарний характер Української держави, з огляду на досвід з окупованим РФ півостровом Крим.

– Автономія – це нібито демократично, але ми побачили, як цим скористалися в Криму. Тому, на майбутнє, враховуючи продовження протистояння з РФ, навіть якщо завершиться нинішня війна, варто, щоб у Конституції були запобіжники проти сепаратизму і втручань РФ у наші справи. І будь-якої країни, яка зазіхатиме на наші території, – пояснив свою думку Фесенко.

3. Є потреба оптимізувати функціонал судової системи. Йдеться про “точкові технічні зміни” в розділі, який стосується судової системи і Конституційного суду України

– Я думаю, треба підвищити кваліфікаційні вимоги до членів КСУ. Це можна зробити і в законі, але в принципі й у Конституції це теж можна зазначити, – розповів політолог.

4. Можливо, варто зафіксувати в Конституції, хто та як призначає, формує органи антикорупційних структур. Фесенко зазначив, що це дискусійне питання, пов’язане з євроінтеграцією України та антикорупційною реформою.

5. Із часом знадобляться деякі зміни, які стосуються європейської та євроатлантичної інтеграції України, тобто членства в Євросоюзі та НАТО. Проте це буде поступовий процес.

6. Потрібно прибрати з Основного закону згадки про окремий статус Севастополя.

– У нас два міста в країні мають окремий статус. Столиця України Київ – тут є необхідність в окремому статусі. А щодо Севастополя – це було пов’язано з присутністю там російської військово-морської бази. Це наслідок ще радянських підходів, – нагадав Фесенко.

7. Можливо, потрібно буде змінити норму про військові бази в Україні. Зараз у Конституції зафіксовано, що на українській території “не допускається розташування іноземних військових баз” (ст. 17 першого розділу). Однак у законодавстві зробили виняток для Чорноморського флоту РФ, який базувався в Севастополі ще до окупації півострова.

– Зараз про жодну російську військову присутність на нашій території не може бути й мови. А якщо ми станемо членами НАТО, то цілком імовірно, що на нашій території можуть бути розташовані військові бази НАТО, – наголосив політолог.

Володимир Фесенко додав, що Конституція має відповідати сучасному стану українського суспільства, потребам розвитку державного устрою і нашої демократії.

Майбутнє Криму: чи варто змінювати статус

На початку травня радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк припустив, що після деокупації Крим . Він зазначив, що наявність автономій у складі унітарної держави породжує сепаратистські настрої.

Про небезпеку заявили й опитані Фактами ICTV політологи. Вони дотримуються думки, що в Конституції потрібні зміни щодо статусу Криму.

– Це була унікальність української Конституції, що ми унітарна держава з автономною республікою. Але це був дуже штучний симулякр, що призвело до тих проблем, які ми бачимо, – поінформував Ігор Рейтерович, назвавши автономію півострова “міною сповільненої дії”.

На його думку, після звільнення Криму можна було б провести загальнонаціональний референдум щодо його подальшого статусу в Конституції.

Політолог виділив два варіанти:

  • Крим міг би стати 25-ю областю України;
  • може бути проголошена національно-культурна автономія кримськотатарського народу, але без окремого парламенту, уряду тощо.

– Це має бути історія про адміністративно-територіальну одиницю – точно таку ж саму, як всі інші області України. Якщо це буде національно-культурна автономія, там може бути Курултай кримськотатарського народу, але з дуже чітко виписаними повноваженнями, – заявив Рейтерович.

Володимир Фесенко, своєю чергою, зазначив, що наявність будь-якої автономії в Криму в умовах протистояння з РФ – це надто небезпечно.

Політолог нагадав, що особливий статус кримськотатарського народу визначений у законі про корінні народи України.

– Гадаю, можна закріпити, навіть ухвалити окремий закон про національно-культурну автономію кримськотатарського народу. Але без автономії як особливої державної структури, з особливими правами, – уточнив він.

У будь-якому разі це питання є дискусійним, оскільки кримські татари хотіли б мати на півострові кримськотатарську автономію.

Водночас досвід України засвідчив, що автономний статус Криму був використаний Росією в її агресії. І це стало для нас уроком. Політолог наголосив, що на майбутнє не можна створювати чи залишати таких ризиків.

Фесенко нагадав, що Україна вже знайшла демократичну альтернативу процесу федералізації – реформу децентралізації. І так само можна знайти оптимальну демократичну модель і в питанні про статус Криму.

– Тим більше, якщо, наприклад, буде створена кримськотатарська автономія чи стоятиме питання про її створення, з дуже високою вірогідністю від нас вимагатимуть, ми знаємо, хто саме (Угорщина. – Ред.), створення такої ж автономії на Закарпатті. Саме національної автономії. Прецеденти тут дуже й дуже небезпечні, – пояснив політолог.

Фесенко додав, що федерація чи автономія – це демократичні форми устрою в умовах, коли немає загроз для національної безпеки. Але для України такі загрози є, тому варто уникати ризиків.

Теги за темою
КримКонституція
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стрижка Селени Гомес у стилі 90-х знову у тренді: створить свіжий вигляд
24tv
2025-07-28T13:27:55Z
Під неї танцювали "медляк" і плакали на танцмайданчиках: що відомо про найпопулярнішу пісню 1991 року
Telegraf
2025-07-28T13:18:20Z
Джонні Депп "закохався" в село і проміняв Голлівуд на тиху місцину
Фокус
2025-07-28T13:06:01Z
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T12:33:13Z
"Я завалила": Лідія Таран зізналася, які в неї проблеми
GlavRed
2025-07-28T12:27:15Z
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T12:06:14Z
Хотів зробити добро: відомий ведучий переплутав заклопотану жінку з бездомною
Фокус
2025-07-28T12:06:10Z
"Була сама не своя": Альона Омаргалієва розкрила деталі весілля з Тамерланом
GlavRed
2025-07-28T12:00:09Z
Даніель Салем висловився про знімання у шоу під час служби в ЗСУ та як це йому вдається: "Дивно було"
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
Росіяни частіше подорожують до Європи: в цих 3 країнах найбільший ризик "зіткнення"
24tv
2025-07-28T13:54:35Z
Без хімії та зусиль: один копієчний засіб прибере всю медведку з городу
GlavRed
2025-07-28T13:54:29Z
Посівний календар на серпень 2025: що не пізно посадити
GlavRed
2025-07-28T13:42:50Z
Хіт літа: готуємо солодку кукурудзу з сиром та спеціями
Gazeta UA
2025-07-28T13:33:34Z
Більше купувати не доведеться: ось як зібрати ідеальне насіння цибулі
24tv
2025-07-28T13:27:08Z
Найстаріший житловий будинок у світі: де він розташований і який вигляд має
24tv
2025-07-28T13:27:03Z
Ідеальні відтінки для дому: які кольори пасують до різних кімнат вашої оселі
24tv
2025-07-28T13:15:18Z
Коньяк, бренді, арманьяк, дівін. Що обрати?
Фокус
2025-07-28T13:12:52Z
Діти будуть в захваті: домашні желейки "Haribo" з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-28T13:09:53Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T12:19:57Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Вимагали з підприємця ₴340 тис. хабаря за ремонт дороги до банного комплексу — повідомлено про підозру керівнику КП ШЕУ Дніпровського району та інженеру
Украина Криминальная
2025-07-28T13:33:08Z
Україною ширится повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-07-28T13:21:19Z
На Харківщині розшукали та повернули додому неповнолітню
Мій Харків
2025-07-28T13:19:31Z
На Волині поліцейські врятували підлітка, який порізав себе і втратив багато крові
24tv
2025-07-28T12:51:52Z
У Греції понад 40 градусів, у Туреччині за 50: у лісових пожежах загинули волонтери
24tv
2025-07-28T12:51:11Z
На Житомирщині під час пологів загинула дитина: слідчі повідомили про підозру лікарю
Украина Криминальная
2025-07-28T12:48:59Z
У сусідній Румунії вирують повені, є загиблий: наслідки жахливої негоди
24tv
2025-07-28T12:39:01Z
В Одесі люди напали на поліціянтку, щоб допомогти ухилянту: вона в лікарні
Фокус
2025-07-28T12:36:29Z
Пішла на зупинку, бо по авто прилетів FPV: очевидиця розповіла про удар по автобусу на Сумщині
24tv
2025-07-28T12:09:56Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
КНДР передала Росії 6,5 млн боєприпасів та понад 600 артсистем – зовнішня розвідка
Лига
2025-07-28T13:54:48Z
Адміністрація Трампа міняє стратегію: експерт заявив, що більше не буде задобрювань Путіна
Политека
2025-07-28T13:54:15Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T13:54:10Z
Французькі прокурори домагаються нового ордера на арешт поваленого диктатора Сирії Асада
Европейская правда
2025-07-28T13:51:55Z
У Польщі судитимуть мера через перевищення швидкості
Европейская правда
2025-07-28T13:51:46Z
Трамп дав Росії "10 або 12 днів" для врегулювання війни
Лига
2025-07-28T13:48:45Z
Зеленський ввів у дію санкції РНБО щодо запровадження нових персональних санкцій
Известия Киев
2025-07-28T13:45:13Z
Я не хочу це робити щодо Росії, я люблю росіян, – Трамп про санкції
24tv
2025-07-28T13:42:50Z
Держслужбовці заробляють утричі більше за пересічних українців — що показали цифри
TSN
2025-07-28T13:51:33Z
Допомога в опалювальний сезон 2025: як в Україні отримати виплати
Фокус
2025-07-28T13:51:04Z
«Кіно заради Перемоги!»: в Україні відкрили ще один кінопростір для військових
УкраинФорм
2025-07-28T13:45:49Z
Як вибити у росіян віру у перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T13:42:31Z
РФ скорочує використання «Калібрів» у Чорному морі - Плетенчук
УкраинФорм
2025-07-28T13:36:10Z
Туреччина провела випробування найпотужнішої у своїй історії неядерної авіабомби, — ЗМІ
InternetUA
2025-07-28T13:31:15Z
Виплата у 50 000 гривень та 7 000 гривень допомоги щомісячно: хто зможе отримати такі суми
24tv
2025-07-28T13:27:55Z
Посол у Німеччині розповів, скільки ще систем ППО IRIS-T SLM має отримати Україна
Европейская правда
2025-07-28T13:24:09Z
Як 3-й армійський корпус зупинив наступ трьох армій РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T13:18:13Z
Усім покинути пляжі, – в окупованому Криму через ракетну небезпеку працювала ППО
24tv
2025-07-28T13:36:47Z
Наступ на Дніпропетровську область: ЗС РФ "розчарувались" і змінили пріоритет, — командування
Фокус
2025-07-28T13:30:46Z
Подружжя Зінченків продає свій ресторан у Києві: відомо, за яку суму
24tv
2025-07-28T13:30:29Z
Вулицями міста Бершадь на Вінниччині бігав страус: незвичний випадок потрапив на відео
24tv
2025-07-28T13:27:36Z
Росіяни поширюють фейкове відео про «розстріл командира українським військовим» - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-28T13:18:40Z
У вівторок прогнозують спеку до +38°, дощі та грози
УкраинФорм
2025-07-28T13:15:24Z
Трьох членів екіпажу спецсудна судитимуть за незаконний видобуток 8 тисяч тонн піску з Десни
Украина Криминальная
2025-07-28T13:09:57Z
Андрющенко показав, на що перетворився новий "елітний" район у Маріуполі, який відвідував Путін
24tv
2025-07-28T13:09:53Z
Особи кількох злочинців встановлені: у Генпрокуратурі розслідують теракт Росії в Оленівці
24tv
2025-07-28T13:09:16Z
Дерюгіна розплакалася після виступу Онофрійчук на Кубку світу: зворушливе відео
24tv
2025-07-28T13:54:39Z
Де Лігт: Усі в МЮ незадоволені нашою грою минулого сезону. Відсутність єврокубків може стати перевагою
Football.ua
2025-07-28T13:49:43Z
Алекс Баена офіційно представлений гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-28T13:49:33Z
Гвардіола висловився про війну в Україні
Football.ua
2025-07-28T13:28:17Z
Челсі близький до трансферу Гато з Аяксу
Football.ua
2025-07-28T13:25:47Z
"Вище за Кличків": американський тренер несподівано применшив заслуги Усика у хевівейті
24tv
2025-07-28T13:03:57Z
Антоненко: Задоволені тією роботою, яку виконала команда
Football.ua
2025-07-28T12:58:13Z
Челсі націлився на Гато та Сімонса
Football.ua
2025-07-28T12:57:20Z
Джака переходить у Сандерленд — трансфер з Баєра погоджено
Football.ua
2025-07-28T12:42:21Z
Водіям показали різницю у цінах на пальне в різних областях України: де вигідніше заправитися
Хвиля
2025-07-28T13:51:35Z
Соняшника в Україні цього сезону можуть зібрати менше 14 млн т
Agravery
2025-07-28T13:51:30Z
Microsoft перестав надавати послуги індійській компанії, в якій має частку «Роснефть»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:25Z
Долар летить вгору, а євро раптово пішов у піке - свіжі курси валют
GlavRed
2025-07-28T13:39:55Z
На російську вугільну промисловість чекає соціальний вибух - розвідка
УкраинФорм
2025-07-28T13:33:36Z
Торговельну угоду між ЄС та Україною не змінюватимуть попри тиск п’яти країн
AgroPortal
2025-07-28T13:30:35Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що зникає з полиць місцевих магазинів
Политека
2025-07-28T13:30:25Z
Курс валют на 29 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-28T13:21:26Z
Курс євро рвонув униз, що з доларом
Gazeta UA
2025-07-28T13:18:53Z
Українська компанія представила у Стамбулі мінувальний дрон «Тримінер»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:01Z
Основні технологічні тренди 2025 року за версією McKinsey
InternetUA
2025-07-28T13:46:31Z
Чому коти панічно бояться води: все заплутаніше, ніж здається на перший погляд
GlavRed
2025-07-28T13:42:01Z
Астрономи знайшли потенційно придатну для життя планету дуже близько до Землі
24tv
2025-07-28T13:36:20Z
Кота знайдуть тільки найуважніші люди: найкраща загадка для перевірки уважності
GlavRed
2025-07-28T13:28:53Z
60 хвилин геймплею Phantom Blade Zero — суміш Devil May Cry з атмосферою Sekiro
ITC
2025-07-28T13:25:28Z
Дослідники виявили єгипетський відбиток долоні віком близько чотирьох тисяч років
УкраинФорм
2025-07-28T13:24:52Z
У небі над Тернопільщиною з'явилися рідкісні хмари
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T13:24:49Z
Galaxy Fold 7 пройшов жорсткий тест JerryRigEverything
InternetUA
2025-07-28T13:16:52Z
Лідери у своєму класі: експерти назвали кращі електрокросовери 2025 року
Фокус
2025-07-28T13:36:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T13:28:13Z
Відсутність ключової деталі в новій доступній моделі Tesla кидається в очі ще до входу в салон
Топ Жир
2025-07-28T13:21:19Z
Американські тюнери повернули до життя класичний Toyota Land Cruiser
AutoCentre
2025-07-28T13:15:19Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T12:04:28Z
Tesla підписала багатомільярдну угоду із Samsung на виробництво “мозку” для свого авто
ZN UA
2025-07-28T12:00:16Z
Сталі відомі найпопулярніші легковики в Україні
AutoCentre
2025-07-28T11:57:52Z