MY.UAНовини
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України
Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

Децентралізація, суди та статус Криму: яких змін потребує Конституція України

У середу, 28 червня, минуло рівно 27 років відтоді, як Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Цей документ є Основним законом, за яким живе наша держава. Він регулює основні правила функціонування країни.

Чинна складається з 14 розділів, останній із яких має номер XV, оскільки розділ про прокуратуру було виключено. Тексту Основного закону передує Преамбула.

Із моменту ухвалення до Конституції неодноразово вносилися зміни.

Факти ICTV розпитали в політологів, які найбільш позитивні статті можна виділити в документі та яких змін він ще потребує.

Як зазначив політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко, в цілому Конституція України 1996 року і більшість змін до неї підтверджували демократичний характер української політичної системи.

Проблема ж полягає в тому, що не всі норми Конституції послідовно виконуються, а також діють “паралельні правила гри”.

– Позитивне в нашій Конституції, це не те, що відрізняє її від країн сталої демократії, а те, що нас зближує з цими країнами. Це насамперед фіксація прав і свобод громадян. А також інституційні правила гри, які визначені Конституцією, – зазначив політолог, назвавши включення цих пунктів серйозним досягненням нашої країни.

Фото: УНІАН

Аналогічний позитивний момент виділив політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович. За його словами, на перше місце можна поставити статті, які стосуються прав і свобод людини як громадянина, оскільки це основа будь-якої демократичної держави.

В Основному законі України ці пункти досить детально виписані.

– Конституція України є досить досконалим нормативно-правовим актом. І коли її ухвалювали, вона була на той момент визнана однією з найкращих із точки зору врегулювання різних питань, характерних для розвитку демократичного суспільства, – нагадав Рейтерович.

Що варто змінити?

Обидва політологи, з якими спілкувалися Факти ICTV, звернули увагу на необхідність збалансування гілок влади. Тобто слід чітко прописати в Конституції сфери повноважень президента, Верховної Ради та уряду.

Як пояснив Володимир Фесенко, це питання є предметом широкої дискусії. Певний консенсус в експертному середовищі спостерігається, проте розподіл повноважень та інші деталі потребують подальшої роботи.

– Йдеться про пошук оптимальної моделі взаємин державних інституцій: президент – Верховна Рада – уряд, центральна влада і місцева влада. Реформа децентралізації потребує зміни інституту місцевих державних адміністрацій, – заявив політолог.

На цей аспект звернув увагу й Ігор Рейтерович. Він пояснив, що ключові проблеми в Конституції, які потребують врегулювання, стосуються якраз взаємовідносин політичних інститутів.

– Неврівноваженість, неузгодженість їхніх повноважень, те, що вони заходять у “поле” один одного, – повідомив політолог.

Рейтерович уточнив, що такі питання в розвинених країнах вирішуються через ухвалення окремих законів.

В Україні на сьогодні ухвалено два з трьох законів: про Кабмін та про регламент Верховної Ради. Однак немає закону, який би регулював права, обов’язки та повноваження президента.

– Конституція об’єктивно не може дати відповіді на всі питання. Тому на сьогодні має йтися не так про зміни до Конституції, як про ухвалення законів, які регулюватимуть діяльність президента України та його взаємовідносини з парламентом і Кабінетом міністрів. Цей трикутник є базовим, – додав Рейтерович.

Володимир Фесенко виділив і низку інших змін, яких, на його думку, потребує наша Конституція:

1. Передусім це закріплення в Основному законі реформи децентралізації. На переконання політолога, цей процес потрібно завершити відразу після війни.

За словами Фесенка, деякі фахівці вважають, що варто взагалі прибрати з Конституції ту частину, де йдеться про фіксацію кількості і назв регіонів України (ст. 133 розділу IX про територіальний устрій). Політолог уточнив, що зазначений пункт не є принциповим, оскільки назви регіонів можуть змінюватися.

2. Варто посилити унітарний характер Української держави, з огляду на досвід з окупованим РФ півостровом Крим.

– Автономія – це нібито демократично, але ми побачили, як цим скористалися в Криму. Тому, на майбутнє, враховуючи продовження протистояння з РФ, навіть якщо завершиться нинішня війна, варто, щоб у Конституції були запобіжники проти сепаратизму і втручань РФ у наші справи. І будь-якої країни, яка зазіхатиме на наші території, – пояснив свою думку Фесенко.

3. Є потреба оптимізувати функціонал судової системи. Йдеться про “точкові технічні зміни” в розділі, який стосується судової системи і Конституційного суду України

– Я думаю, треба підвищити кваліфікаційні вимоги до членів КСУ. Це можна зробити і в законі, але в принципі й у Конституції це теж можна зазначити, – розповів політолог.

4. Можливо, варто зафіксувати в Конституції, хто та як призначає, формує органи антикорупційних структур. Фесенко зазначив, що це дискусійне питання, пов’язане з євроінтеграцією України та антикорупційною реформою.

5. Із часом знадобляться деякі зміни, які стосуються європейської та євроатлантичної інтеграції України, тобто членства в Євросоюзі та НАТО. Проте це буде поступовий процес.

6. Потрібно прибрати з Основного закону згадки про окремий статус Севастополя.

– У нас два міста в країні мають окремий статус. Столиця України Київ – тут є необхідність в окремому статусі. А щодо Севастополя – це було пов’язано з присутністю там російської військово-морської бази. Це наслідок ще радянських підходів, – нагадав Фесенко.

7. Можливо, потрібно буде змінити норму про військові бази в Україні. Зараз у Конституції зафіксовано, що на українській території “не допускається розташування іноземних військових баз” (ст. 17 першого розділу). Однак у законодавстві зробили виняток для Чорноморського флоту РФ, який базувався в Севастополі ще до окупації півострова.

– Зараз про жодну російську військову присутність на нашій території не може бути й мови. А якщо ми станемо членами НАТО, то цілком імовірно, що на нашій території можуть бути розташовані військові бази НАТО, – наголосив політолог.

Володимир Фесенко додав, що Конституція має відповідати сучасному стану українського суспільства, потребам розвитку державного устрою і нашої демократії.

Майбутнє Криму: чи варто змінювати статус

На початку травня радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк припустив, що після деокупації Крим . Він зазначив, що наявність автономій у складі унітарної держави породжує сепаратистські настрої.

Про небезпеку заявили й опитані Фактами ICTV політологи. Вони дотримуються думки, що в Конституції потрібні зміни щодо статусу Криму.

– Це була унікальність української Конституції, що ми унітарна держава з автономною республікою. Але це був дуже штучний симулякр, що призвело до тих проблем, які ми бачимо, – поінформував Ігор Рейтерович, назвавши автономію півострова “міною сповільненої дії”.

На його думку, після звільнення Криму можна було б провести загальнонаціональний референдум щодо його подальшого статусу в Конституції.

Політолог виділив два варіанти:

  • Крим міг би стати 25-ю областю України;
  • може бути проголошена національно-культурна автономія кримськотатарського народу, але без окремого парламенту, уряду тощо.

– Це має бути історія про адміністративно-територіальну одиницю – точно таку ж саму, як всі інші області України. Якщо це буде національно-культурна автономія, там може бути Курултай кримськотатарського народу, але з дуже чітко виписаними повноваженнями, – заявив Рейтерович.

Володимир Фесенко, своєю чергою, зазначив, що наявність будь-якої автономії в Криму в умовах протистояння з РФ – це надто небезпечно.

Політолог нагадав, що особливий статус кримськотатарського народу визначений у законі про корінні народи України.

– Гадаю, можна закріпити, навіть ухвалити окремий закон про національно-культурну автономію кримськотатарського народу. Але без автономії як особливої державної структури, з особливими правами, – уточнив він.

У будь-якому разі це питання є дискусійним, оскільки кримські татари хотіли б мати на півострові кримськотатарську автономію.

Водночас досвід України засвідчив, що автономний статус Криму був використаний Росією в її агресії. І це стало для нас уроком. Політолог наголосив, що на майбутнє не можна створювати чи залишати таких ризиків.

Фесенко нагадав, що Україна вже знайшла демократичну альтернативу процесу федералізації – реформу децентралізації. І так само можна знайти оптимальну демократичну модель і в питанні про статус Криму.

– Тим більше, якщо, наприклад, буде створена кримськотатарська автономія чи стоятиме питання про її створення, з дуже високою вірогідністю від нас вимагатимуть, ми знаємо, хто саме (Угорщина. – Ред.), створення такої ж автономії на Закарпатті. Саме національної автономії. Прецеденти тут дуже й дуже небезпечні, – пояснив політолог.

Фесенко додав, що федерація чи автономія – це демократичні форми устрою в умовах, коли немає загроз для національної безпеки. Але для України такі загрози є, тому варто уникати ризиків.

Теги за темою
КримКонституція
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Спідранер Super Mario 64 побив 3 світові рекорди за 4 дні
24tv
2025-02-22T15:00:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
Фокус
2025-02-22T15:00:07Z
Ексголова PlayStation назвав дату виходу 6-го покоління консолей: "Це правильно..."
Знай
2025-02-22T14:51:28Z
Хороші новини: шанси на падіння великого астероїда на Землю знову змінилися
ZN UA
2025-02-22T14:39:20Z
Науковці створили першу у світі квантову батарею, що виробляє енергію за допомогою лазера
InternetUA
2025-02-22T14:31:48Z
Зарядить телефон на ходу: незвичайний генератор перетворює сонячне світло на енергію
InternetUA
2025-02-22T13:31:33Z
Марк Цукерберг передбачає завершення епохи смартфонів
InternetUA
2025-02-22T13:01:47Z
Чорна діра в центрі нашої галактики «вирує» активністю
Portaltele
2025-02-22T12:19:13Z
Що станеться, якщо крихітна чорна діра зіштовхнеться з людиною
24tv
2025-02-22T12:06:46Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
Вареники з Грузії: як приготувати смачні квері
Фокус
2025-02-22T14:51:09Z
Для чого потрібна петля на сорочці: відповідь вас шокує
24tv
2025-02-22T14:39:50Z
Щасливі числа для Овна: використовуйте їх для прийняття рішень
Политека
2025-02-22T14:33:46Z
Солоденький з ноткою цитруса: переможниця "МастерШеф" поділилася рецептом неймовірного кексу
24tv
2025-02-22T14:33:39Z
Деруни в горщиках: Ярославський показав, як зробити звичну страву шедевром
GlavRed
2025-02-22T14:27:43Z
Може бути небезпечним: чому треба позбавлятися запаху секонду і як це зробити
GlavRed
2025-02-22T14:27:30Z
Загадка для найрозумніших: де 3 відмінності між зображеннями чоловіка
GlavRed
2025-02-22T14:27:29Z
Як відчистити взуття від слідів солі: ви точно не знали цих лайфхаків
24tv
2025-02-22T14:03:55Z
В Одесі затримали чоловіка, який стріляв у військовослужбовця ТЦК
УкраинФорм
2025-02-22T14:54:18Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T14:19:44Z
Росіяни вранці атакували громаду на Сумщині - поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-22T14:12:23Z
У бразильському місті оголосили надзвичайний стан через карстові провалля
УкраинФорм
2025-02-22T14:00:21Z
Злодій "обчистив" магазин, однак був спійманий: поліція показала кадри "роботи" крадія
Фокус
2025-02-22T13:57:13Z
Прокуратура домоглась справедливого покарання для зловмисника, який позбавив життя 24-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-22T13:09:56Z
У Херсоні росіяни скинули вибухівку на авто - поранений цивільний
УкраинФорм
2025-02-22T13:06:23Z
На Чорнобильській АЕС виявили новий осередок тління після дронової атаки Росії
Комсомольская правда
2025-02-22T12:37:37Z
Атака безпілотника на Чорнобильську АЕС: яка ситуація з радіацією
TSN
2025-02-22T12:21:49Z
Еспаньйол наприкінці матчу вирвав перемогу над Алавесом
Football.ua
2025-02-22T15:01:25Z
«Дніпро» продовжив переможну серію, обігравши «Кривбас» у баскетбольній Суперлізі
УкраинФорм
2025-02-22T14:51:59Z
Камбек "дияволів": Миколенко з "Евертоном" втратив перемогу над "Манчестер Юнайтед" в АПЛ
TSN
2025-02-22T14:51:26Z
Манчестер Юнайтед врятував нічию в матчі проти Евертона
Football.ua
2025-02-22T14:36:21Z
Меріно очолить атаку Арсеналу в дербі проти Вест Гема
Football.ua
2025-02-22T14:06:23Z
Барселона цікавиться Доку
Football.ua
2025-02-22T14:04:25Z
Флік закликав до захисту суддів після інциденту з Беллінгемом
360ua.news
2025-02-22T14:00:47Z
Різниця у понад 20 кілограм: Баколе пройшов процедуру зважування перед боєм з Паркером
24tv
2025-02-22T13:54:10Z
«Кривбас» програв «Вересу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2025-02-22T13:42:52Z
У тимчасово окупованому Криму почали масово вручати «попередження» кримськотатарським активістам
Детектор М
2025-02-22T14:51:39Z
З обміном «азовців» і морпіхів є проблема, росіяни не хочуть їх віддавати - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T14:51:12Z
Костянтинівка під масованим ударом, є жертви
1News
2025-02-22T14:09:49Z
У неділю пройде невеликий сніг на сході, вдень від -6° до +5°
УкраинФорм
2025-02-22T13:48:41Z
ЗСУ зривають плани ворога на сході. Огляд з фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T13:33:40Z
Накриє весняна погода: стала відома точна дата потепління в Україні
GlavRed
2025-02-22T13:27:25Z
Якість повітря у Києві нормалізувалася
УкраинФорм
2025-02-22T13:21:09Z
У Полтаві приберуть пам'ятник Петру I
Детектор М
2025-02-22T13:12:02Z
В яких областях йтиме сніг, а де вдарить мороз до -23 градусів: прогноз погоди на 23 лютого
24tv
2025-02-22T13:06:32Z
Дружина Позитива замилувала кадрами новонародженої донечки з першої фотосесії
TSN
2025-02-22T14:51:11Z
Любов, самотність і зміни: 11 музичних прем'єр від українських артистів, які ви могли пропустити
24tv
2025-02-22T14:12:58Z
В Україні пройде національний проєкт «Ода стійкості - симфонії свободи у часи випробувань»
УкраинФорм
2025-02-22T13:15:53Z
Звідусіль ллється брехня, – Саніна з чоловіком відповіли на хейт через проживання за кордоном
24tv
2025-02-22T12:48:17Z
Рецензія на фільм «Бруталіст» / The Brutalist
ITC
2025-02-22T12:16:23Z
Нова зірка "Білого лотоса" вразив глядачів суперстильними плавками
24tv
2025-02-22T11:51:53Z
Учасників Ziferblat щодня "крутили" в рекламі на українському ТБ: у мережі знайшли архівне відео
24tv
2025-02-22T11:33:09Z
Представник Естонії на "Євробаченні-2025" у дуеті з відомою зіркою заспівав про мир Києва та Москви
TSN
2025-02-22T11:21:24Z
Новий рекорд Гіннесса: чоловік створив кубик Lego розміром з клітину крові
Фокус
2025-02-22T10:45:29Z
Молодь називає їх "душнилами": хто такий "ханжа" та як значення слова змінилось за століття
24tv
2025-02-22T14:45:44Z
ЄС готує Україні військову допомогу на 20 мільярдів євро
360ua.news
2025-02-22T14:42:12Z
Які пенсії в осіб з інвалідністю III групи у 2025 році
24tv
2025-02-22T14:39:44Z
Недобросовісні командири мають отримати бан на посади – уповноважена президента
TSN
2025-02-22T14:36:10Z
Німеччина розслідує диверсію на своєму військовому кораблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T14:30:08Z
Чотири вбивства і одне “воскресіння”: у США розкрили культ програмістів, які вірили в “розкол мозку”
Украина Криминальная
2025-02-22T14:18:13Z
Чоловік подав до суду на кінотеатр за довгу рекламу і переміг
Фокус
2025-02-22T14:15:21Z
Які будуть прохідні бали для вступу в аспірантуру у 2025 році
24tv
2025-02-22T14:12:17Z
Експерт про відключення Starlink: Альтернатива є, але займатися цим потрібно вже зараз
Комсомольская правда
2025-02-22T14:10:11Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Відлякайте мишей та щурів назавжди: вони не можуть терпіти лише один запах
24tv
2025-02-22T09:24:51Z
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
2025-02-22T08:51:35Z
Як дбати про волосся в морозну погоду
24tv
2025-02-22T07:06:42Z
Китайські науковці створили революційний вітровий генератор з рекордною потужністю у 100 кіловатів
InternetUA
2025-02-22T15:01:19Z
Польща платить за роботу Starlink в Україні і не бачить підстав для розриву контракту - віцепрем'єр
УкраинФорм
2025-02-22T14:52:58Z
Де найдешевше скупитись у Чехії: розкриваємо, як вполювати найнижчі ціни
24tv
2025-02-22T14:33:23Z
Світовий лідер Newmont збільшив видобуток золота до 6,85 млн унцій
360ua.news
2025-02-22T14:30:07Z
Україна збільшує імпорт молочних продуктів
AgroNews
2025-02-22T14:21:46Z
Тариф збільшиться майже вдвічі: українцям доведеться платити по-новому доведеться платити за базову послугу
Политека
2025-02-22T14:03:37Z
Скільки землі може приватизувати одна людина та які є обмеження
24tv
2025-02-22T14:03:22Z
Чад скасував імпортні мита на зерно
AgroPortal
2025-02-22T14:00:05Z
Індексація пенсій: звідки ПФУ братиме гроші на перерахунок виплат
24tv
2025-02-22T13:48:50Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:12:04Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Келлог відвідав поранених військових ЗСУ в Ірпені й запевнив, що США – з Україною
Европейская правда
2025-02-22T15:00:54Z
У нього проблеми з фізикою: Путін видав чергову маячню про свій "Орешник"
24tv
2025-02-22T15:00:45Z
Нападки Трампа на адресу України розділили Республіканську партію — The Hill
ZN UA
2025-02-22T14:58:18Z
Трамп імітує несамовитість: названо головну вимогу від США до Європи
GlavRed
2025-02-22T14:57:43Z
Звернення до людей, які ненавидять Зеленського більше, ніж люблять Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T14:57:25Z
Путін втрачає авторитет через обміни, – Коордштаб про складнощі повернення "Азову"
24tv
2025-02-22T14:54:27Z
Росіяни скинули сім бомб на Костянтинівку: є загиблі та поранені
TSN
2025-02-22T14:52:07Z
Келлог розповів про емоційний візит на Київщині: з ким він зустрівся
TSN
2025-02-22T14:51:56Z
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України: що відбувається
TSN
2025-02-22T14:51:33Z