MY.UAНовини
Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги
Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги

Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги

До слова, три чверті дорослих мешканців України упродовж минулого року вирощували якісь рослини. Більшість із них – 61% – робили це для задоволення, лише 33% – через необхідність. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного наприкінці грудня 2022 року.

94% опитаних, які впродовж року займалися вирощуванням рослин, погоджуються, що процес догляду за ними може стати своєрідною психологічною терапією. Ще по 89% зазначили, що садівництво – гарний спосіб відволіктися від проблем і викликає позитивні емоції. Задоволення є основним мотивом для вирощування рослин, незалежно від статі, віку чи місця проживання.

Що таке гарденотерапія і як вона може допомагати

Психологиня і психотерапетка Інна Дацюк, яка пише магістерську роботу на тему "Роль гарденотерапії у динаміці ПТСР у людей, що зазнали впливу війни", підтверджує дані, отримані в опитуванні КМІС. За її словами, гарденотерапія – лікування садом – може бути корисною для України під час війни і після перемоги.

Ось кілька причин, чому цей вид терапії/практики може бути цінним.

Психологічне та емоційне благополуччя: така терапія позитивно впливає на психічне здоров'я, зменшуючи стрес, тривогу та симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Україна переживає складний період війни, і гарденотерапія може допомогти людям впоратися з травмою, сприяти розслабленню та покращити загальне самопочуття.

Фізичне здоров'я та реабілітація: заняття садівництвом є різновидом фізичного навантаження. Лікування садом може допомогти у відновленні та реабілітації людей із фізичними травмами або інвалідністю внаслідок війни.

Залучення громади та соціальна згуртованість: садівництво може служити платформою для залучення громади та соціальної взаємодії. Це об'єднує людей, розвиває почуття приналежності та сприяє соціальній єдності. Це може бути особливо цінним у післявоєнних ситуаціях, допомагаючи відновити та зміцнити громади, які постраждали. А також – допомогти ветеранам та ветеранкам і внутрішньо переміщеним особам адаптуватися та знайти нове соціальне коло спілкування.

Продовольча безпека та самодостатність: ця практика може допомогти окремим людям, родинам і громадам стати більш самодостатніми, забезпечуючи доступ до свіжих продуктів, а також розвивати навички органічного сільського господарства.

За словами Інни Дацюк, використання гарденотерапії як допоміжної терапії може доповнювати традиційні методи лікування.

Якщо все так просто і корисно, чому ж досі українці покладаються більше на інтуїцію і займаються садівництвом наодинці? Де наші центри з гарденотерапії?

Хоч у світі цей напрямок є поширеним і науково обгрунтованим – гарденотерапію почали використовувати для лікування ще під час Першої світової війни, в Україні таких фахівців майже немає. А для повної реалізації переваг гарденотерапії, говорить Інна Дацюк, потрібні пасіонарії-професіонали, ресурси, партнерство та підтримуюча інфраструктура.

Львів вирішив не чекати

У Львові напрямок гарденотерапії вивчає і розвиває команда ГО "Плато" у просторі міського садівництва і городництва "Розсадник". Із минулого року, говорить співзасновниця "Розсадника" Анжеліка Зозуля, у просторі почали промацувати грунт" у роботі із внутрішніми переселенцями.

Спочатку там проводили різні події передусім для зустрічей з однодумцями та для просвітницької роботи. На ці події приходило багато людей, які виїхали із зони бойових дій. Вони ділилися відгуками про час, проведений у просторі: "ми відволіклися, заземлилися, тут так добре, як ніде". Це надихало, каже Анжеліка Зозуля, це була історія про життя і його відновлення.

Тоді у "Розсаднику" відчули, що, окрім просвітницької роботи, простір може допомагати у психологічному розвантаженні – відволікти від поганих новин, зменшити тиск від війни. У ГО "Плато" почали досліджувати цю тему, пройшли відповідний курс в університеті розвитку людини "Україна".

Насправді в Україні цьому напрямку майже немає де повчитися. У курсі, що ми проходили, було більше про пермакультуру, а не власне терапію. Ще в Запоріжжі є заклад, але там вони фокусуються на дітях з інвалідністю. Це потрібно розмежовувати, адже гарденотерапія – це серйозно. Мовиться про лікування, про індивідуальні або групові заняття з постійними учасниками, які мають діагнози, коли є дані, що можна відстежити. Звісно, до роботи має бути залучений фаховий психотерапевт,
– пояснює Анжеліка Зозуля.

У США, в Британії, додає вона, гарденотерапевтів сертифікують, вони мають періодично підвищувати свою кваліфікацію. Також є певні вимоги до просторів, де можуть проходити заняття з гарденотерапії, – передусім ідеться про відчуття безпеки в такому місці.

Окрім фахової підготовки, людина, яка фасилітуватиме групові заняття із гарденотерапії, має не лише знати, як це робити, а й любити бути на природі.

"Є хороші психотерапевти, які люблять працювати в кабінетах, у них немає пристрасті до взаємодії з природою. На це теж треба зважати", – говорить Анжеліка Зозуля.

Тож у "Розсаднику" застосовують більш "полегшений" варіант гарденотерапії. ГО "Плато" на основі свого досвіду та наукових напрацювань видало збірку "Сила саду", в якій мовиться про різні ігри та заняття, що використовуються в гарденотерапії і які можна використовувати як вдома, так і на відкритому просторі.

Як можуть відбуватися заняття з гарденотерапії

Заняття з гарденотерапії бувають активними і пасивними. Перші – це про безпосередній контакт з рослинами: висаджування, збирання, догляд. Наприклад, говорить Анжеліка Зозуля, формування кущів – свого роду спосіб випустити агресію, але зробити це контрольовано і без шкоди для себе і оточуючих.

Також для активної гарденотерапії у "Розсаднику" облаштовують сенсорну стежку – коли можна босоніж пройтися різноманітними природними поверхнями, отримати різні відчуття. Ще серед таких активних занять – створення "насіннєвих бомб", ліплення з глини тощо.

Пасивна гарденотерапія – це про споглядання і спостереження за природою, за її звуками і запахами, станами, прислуховування до неї і до себе водночас, така собі медитація. За словами Анжеліки Зозулі, особливо в простір люблять приходити мешканці модульних містечок і шелтерів для ВПО, які хочуть побути наодинці і відновити внутрішній ресурс. Це варіант для людей, які або працювали з психотерапевтом, або схильні до саморефлексії і є достатньо усвідомленими і дорослими емоційно.

Попри деякий хайп на темі гарденотерапії, говорить Анжеліка Зозуля, люди, на яких може бути спрямований цей напрямок, наразі мало знають, що це таке.

Насправді люди із більшою готовністю приходять до нас на толоки чи подібні заходи – це щось зрозуміле. Ми раді, адже в процесі все одно відбувається взаємодія з природою, просвітницька робота, що згодом призведе до популяризації методу гарденотерапії,
– каже Анжеліка Зозуля.

Потенціал у роботі з ветеранами

"Зростатиме кількість бійців, які повертатимуться в громади з фронту, вони потребуватимуть особливої підтримки для того, щоб відновити цивільне життя, бажання контактувати з людьми і чимось займатися. Гарденотерапія може допомагати у цьому. Ми можемо використовувати прихований потенціал природи для відновлення внутрішнього ресурсу і, можливо, навіть для того, щоб не дати розвинутися ПТСР", – каже Анжеліка Зозуля.

У камерній обстановці людина зможе поволі розкривати себе, а також – вчитися нових навичок, що в подальшому може використати для організації міської ферми, створення садового кооперативу, вирощування грибів чи зелені тощо.

"Тим більше зараз є фінансове сприяння від держави для започаткування і розвитку власної справи", – додає Анжеліка Зозуля.

Та наразі у просторі "Розсадник" не працюють з ветеранами і ветеранками, адже для цього потрібна команда фахівців із психічного здоров'я і правильна організація простору для занять. Водночас ГО "Плато" обговорювало перспективи розвитку гарденотерапії із екосистемою "Незламні", адже в обох сторін є фахівці, яких немає в іншої.

Та ми поки не наполягаємо, тому що хочемо бути впевненими, що стягнемо це. Зараз гарденотерапією починають називати багато того, що нею не є, – від компостування до висаджування чогось без супроводу. Але це так не працює. Потрібна методологічна основа і відповідні фахівці,
– додає Анжеліка Зозуля.

За її словами, колись в Україні бракувало і хороших фахівців з фізичної реабілітації, але зараз ситуація змінилася – відповідну якісну освіту можна отримати в Україні, також у навчанні фахівців нам допомагають Нідерланди, Німеччина. Імовірно, розвиток чекає і на гарденотерапію.

"Деякі американські університети говорять про взаємодію з ветеранами через гарденотерапію. Але маємо розуміти, що їхні ветерани і наші – це дві великі різниці. Передусім тому, що рани наших бійців, їхні психологічні травми – зовсім свіжі. Окрім того, якщо в США в громаді може бути кілька ветеранів, то у нас ідеться про сотні. Наш контекст сильно відрізняється", – додає Анжеліка Зозуля.

Важливо і те, що "Розсадник" усе робить своїми силами – від розчищення території і створення меблів і грядок до проведення занять. А це потребує коштів і часу, тому неможливо швидко подбати про фізичний простір для гарденотерапії і потім повністю присвятити себе цьому. Та цього року "Розсадник" розпочав співпрацю із фахівцем з психічного здоров'я, а також – із фаховою садівницею.

Масштабування буде вже наступним етапом після набуття досвіду і популяризації напрямку, говорить Анжеліка Зозуля. Тоді можна буде говорити про комплексну співпрацю з містом або іншими інституціями.

Інна Дацюк додає, що в майбутньому можна масштабувати проекти з гарденотерапії через, наприклад, створення відповідних невеликих просторів / кімнат у госпіталях, реабілітаційних центрах тощо.

"Було б добре адаптувати уже існуючі зелені куточки і простори. Але як і у всіх нових ідеях, потрібно, щоб цим займалися психотерапевти/ки, психологи/психологині, яким справді цікавий цей вид терапії. Спеціалісти/ки, які люблять і знаються на рослинах та мають знання і навички для проведення занять з гарденотерапії", – каже вона.

Потенціал дикої природи

Заняття з гарденотерапії можуть відбуватися також у заказниках, заповідниках, на лісових територіях тощо.

Зі Швеції пішов метод, що називається "лісові ванни", це про гарденотерапію в умовах лісу. Якщо в Європі зайти в книгарню, то можна побачити книжки про ці лісові ванни на будь-який смак, це вийшло на рівень масової культури,
– говорить Анжеліка Зозуля.

Біля Львова є унікальна територія, що потенційно могла би стати центром розвитку напрямку гарденотерапії, говорить Анжеліка Зозуля. Ідеться про торфовище Білогорща. На жаль, перед створенням Львівської міської територіальної громади частину земель Білогорщі встигли пороздавати у приватні руки, і зараз тривають судові процеси для повернення їх у комунальну власність.

"Ще за Польщі, у 30-ті роки, ця природна територія була під охороною. Це унікальні водно-болотні угіддя. Там є близько 90 видів перелітних птахів і 700 видів рослин, частина з яких занесена до Червоної книги. Ця природна зона дуже відрізняється від міських парків, особливо транзитних Стрийського і парка Франка. Її потенціал – величезний", – говорить Анжеліка Зозуля.

У 2019 році за рішенням міськради Львова на території у 92 гектари створили заказник місцевого значення.

"Було б добре, якби судова система стала на захист ідеї активістів і у створеному заказнику почали би впроваджувати мікроінфраструктурні зміни, що допомогли б містянам переосмислити поняття водно-болотних угідь і відчути контакт саме з дикою природою", – каже Анжеліка Зозуля.

Одна з ініціаторок збереження заказника Наталія Кузьма розповідає, що екосистемні послуги можна монетизувати: ми не платимо за користування ними, проте змушені витрачати гроші, якщо такі послуги відсутні. Відділ екосистемології Інститут екології Карпат НАНУ на основі американської методики, що вже пройшла первинну перевірку в Міндовкіллі і чекає на затвердження, порахував, що завдяки заказнику в Білогорщі місто заощаджує тільки на рекреації 276 тисяч доларів на рік.

Це безплатний відпочинок для кожного відвідувача. Місце тиші, рай для бьордвотчерів і простір для відновлення, що особливо важливо в час нервового виснаження сучасних людей. Це в межах Львова, тому доступно кожного дня,
– говорить Наталія Кузьма.

Разом з однодумцями вона виступає за екологічне відновлення торфовища Білогорща і створення там першого в Україні міського парку сучасного формату.

Гарденотерапія, вважає Анжеліка Зозуля, може допомогти розвинути більш етичне і усвідомлене ставлення до природи – якщо вона допомагає людям, то і ми маємо подбати про неї, не шкодити їй і поважати її ресурси. Попри всі виклики війна може стати поштовхом до переосмислення ставлення до природи в цілому.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Самые большие загадки в мире, которые так и не раскрыли люди
Comments UA
2025-02-25T01:06:59Z
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
Сыгравший Питера Паркера актер высказался о роли своего персонажа в Marvel's Spider-Man 3
GameMag
2025-02-24T22:06:34Z
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
Grand Theft Auto V для ПК станет красивее уже в марте
GameMag
2025-02-24T21:54:13Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
В России произошел взлет бортов Ту-95МС
Корреспондент
2025-02-25T00:24:37Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
В Киеве и в окрестностях города раздались взрывы: столичный регион атакуют "шахеды"
ZN UA
2025-02-24T22:18:27Z
Палатный: «Украинская команда» передала Первой танковой бригаде очередную помощь – квадроциклы
Знай
2025-02-24T21:42:28Z
“Обмен пленными будет, но…”: известный экстрасенс разоблачил ИПСО и предсказал развитие войны
Знай
2025-02-24T21:30:35Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Умерла исполнительница песни Killing Me Softly
Корреспондент
2025-02-25T01:18:29Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:42:08Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
Стратегические бомбардировщики взлетели в России: когда выходят на пусковые рубежи
TSN
2025-02-25T00:51:04Z
Над Украиной кружат вражеские беспилотники: направления движения
TSN
2025-02-24T22:33:26Z
День ангела 25 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-24T22:21:05Z
25 февраля 2025 года: Тараса Бессонного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-24T22:00:34Z
Мобилизация в Украине: что делать, если полиция требует проверки ВУД на улице
Политека
2025-02-24T21:33:50Z
Ватикан сообщил о небольшом улучшении состояния Папы Франциска
Корреспондент
2025-02-24T21:33:06Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
В Третьей штурмовой рассказали, как побороть неграмотные приказы генералов
Comments UA
2025-02-24T20:54:31Z
Екатерина Котенкова рассказала, что делать, если вам отказали в субсидии
Знай
2025-02-24T20:42:00Z
Народные средства от морщин: как побороть старость
Comments UA
2025-02-25T01:30:42Z
Стало известно, какая рыба самая опасная для организма
Comments UA
2025-02-24T23:57:26Z
Эти распространенные продукты уникальны для улучшения потенции
Comments UA
2025-02-24T23:30:59Z
Как распознать полезные конфеты от вредных: советы нутрициологии
Знай
2025-02-24T21:51:18Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Литва начала разбирать ЛЭП в Россию. Часть оборудования передадут Украине – фото
Лига
2025-02-24T17:21:59Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T17:21:29Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Макрон сказал, что ждет РФ в случае нарушения мира
Корреспондент
2025-02-25T00:51:08Z
Нежелание Путина прекращать огонь станет испытанием для Трампа – Bloomberg
ZN UA
2025-02-25T00:31:56Z
Путин готов по просьбе Трампа сократить расходы на оборону
ZN UA
2025-02-25T00:24:17Z
Трамп отказался назвать Путина диктатором
Comments UA
2025-02-24T23:57:16Z
В ЕС сказали, потребуют ли от Украины доступ к полезным ископаемым
Корреспондент
2025-02-24T23:27:28Z
Трамп говорит, что ведет "очень хорошие" переговоры с Путиным о крупных экономических сделках
Европейская правда
2025-02-24T23:09:19Z
НАТО продолжит помогать Украине - Рютте
Корреспондент
2025-02-24T22:57:18Z
Фридрих Мерц. Новый канцлер Германии и Украина
Корреспондент
2025-02-24T22:45:21Z
Стало известно, сколько за три года ЕС выделил помощи Украине
Comments UA
2025-02-24T22:42:06Z