MY.UAНовини
Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги
Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги

Як садівництво реабілітує військових і цивільних: у Львові використовують нову практику допомоги

До слова, три чверті дорослих мешканців України упродовж минулого року вирощували якісь рослини. Більшість із них – 61% – робили це для задоволення, лише 33% – через необхідність. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного наприкінці грудня 2022 року.

94% опитаних, які впродовж року займалися вирощуванням рослин, погоджуються, що процес догляду за ними може стати своєрідною психологічною терапією. Ще по 89% зазначили, що садівництво – гарний спосіб відволіктися від проблем і викликає позитивні емоції. Задоволення є основним мотивом для вирощування рослин, незалежно від статі, віку чи місця проживання.

Що таке гарденотерапія і як вона може допомагати

Психологиня і психотерапетка Інна Дацюк, яка пише магістерську роботу на тему "Роль гарденотерапії у динаміці ПТСР у людей, що зазнали впливу війни", підтверджує дані, отримані в опитуванні КМІС. За її словами, гарденотерапія – лікування садом – може бути корисною для України під час війни і після перемоги.

Ось кілька причин, чому цей вид терапії/практики може бути цінним.

Психологічне та емоційне благополуччя: така терапія позитивно впливає на психічне здоров'я, зменшуючи стрес, тривогу та симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Україна переживає складний період війни, і гарденотерапія може допомогти людям впоратися з травмою, сприяти розслабленню та покращити загальне самопочуття.

Фізичне здоров'я та реабілітація: заняття садівництвом є різновидом фізичного навантаження. Лікування садом може допомогти у відновленні та реабілітації людей із фізичними травмами або інвалідністю внаслідок війни.

Залучення громади та соціальна згуртованість: садівництво може служити платформою для залучення громади та соціальної взаємодії. Це об'єднує людей, розвиває почуття приналежності та сприяє соціальній єдності. Це може бути особливо цінним у післявоєнних ситуаціях, допомагаючи відновити та зміцнити громади, які постраждали. А також – допомогти ветеранам та ветеранкам і внутрішньо переміщеним особам адаптуватися та знайти нове соціальне коло спілкування.

Продовольча безпека та самодостатність: ця практика може допомогти окремим людям, родинам і громадам стати більш самодостатніми, забезпечуючи доступ до свіжих продуктів, а також розвивати навички органічного сільського господарства.

За словами Інни Дацюк, використання гарденотерапії як допоміжної терапії може доповнювати традиційні методи лікування.

Якщо все так просто і корисно, чому ж досі українці покладаються більше на інтуїцію і займаються садівництвом наодинці? Де наші центри з гарденотерапії?

Хоч у світі цей напрямок є поширеним і науково обгрунтованим – гарденотерапію почали використовувати для лікування ще під час Першої світової війни, в Україні таких фахівців майже немає. А для повної реалізації переваг гарденотерапії, говорить Інна Дацюк, потрібні пасіонарії-професіонали, ресурси, партнерство та підтримуюча інфраструктура.

Львів вирішив не чекати

У Львові напрямок гарденотерапії вивчає і розвиває команда ГО "Плато" у просторі міського садівництва і городництва "Розсадник". Із минулого року, говорить співзасновниця "Розсадника" Анжеліка Зозуля, у просторі почали промацувати грунт" у роботі із внутрішніми переселенцями.

Спочатку там проводили різні події передусім для зустрічей з однодумцями та для просвітницької роботи. На ці події приходило багато людей, які виїхали із зони бойових дій. Вони ділилися відгуками про час, проведений у просторі: "ми відволіклися, заземлилися, тут так добре, як ніде". Це надихало, каже Анжеліка Зозуля, це була історія про життя і його відновлення.

Тоді у "Розсаднику" відчули, що, окрім просвітницької роботи, простір може допомагати у психологічному розвантаженні – відволікти від поганих новин, зменшити тиск від війни. У ГО "Плато" почали досліджувати цю тему, пройшли відповідний курс в університеті розвитку людини "Україна".

Насправді в Україні цьому напрямку майже немає де повчитися. У курсі, що ми проходили, було більше про пермакультуру, а не власне терапію. Ще в Запоріжжі є заклад, але там вони фокусуються на дітях з інвалідністю. Це потрібно розмежовувати, адже гарденотерапія – це серйозно. Мовиться про лікування, про індивідуальні або групові заняття з постійними учасниками, які мають діагнози, коли є дані, що можна відстежити. Звісно, до роботи має бути залучений фаховий психотерапевт,
– пояснює Анжеліка Зозуля.

У США, в Британії, додає вона, гарденотерапевтів сертифікують, вони мають періодично підвищувати свою кваліфікацію. Також є певні вимоги до просторів, де можуть проходити заняття з гарденотерапії, – передусім ідеться про відчуття безпеки в такому місці.

Окрім фахової підготовки, людина, яка фасилітуватиме групові заняття із гарденотерапії, має не лише знати, як це робити, а й любити бути на природі.

"Є хороші психотерапевти, які люблять працювати в кабінетах, у них немає пристрасті до взаємодії з природою. На це теж треба зважати", – говорить Анжеліка Зозуля.

Тож у "Розсаднику" застосовують більш "полегшений" варіант гарденотерапії. ГО "Плато" на основі свого досвіду та наукових напрацювань видало збірку "Сила саду", в якій мовиться про різні ігри та заняття, що використовуються в гарденотерапії і які можна використовувати як вдома, так і на відкритому просторі.

Як можуть відбуватися заняття з гарденотерапії

Заняття з гарденотерапії бувають активними і пасивними. Перші – це про безпосередній контакт з рослинами: висаджування, збирання, догляд. Наприклад, говорить Анжеліка Зозуля, формування кущів – свого роду спосіб випустити агресію, але зробити це контрольовано і без шкоди для себе і оточуючих.

Також для активної гарденотерапії у "Розсаднику" облаштовують сенсорну стежку – коли можна босоніж пройтися різноманітними природними поверхнями, отримати різні відчуття. Ще серед таких активних занять – створення "насіннєвих бомб", ліплення з глини тощо.

Пасивна гарденотерапія – це про споглядання і спостереження за природою, за її звуками і запахами, станами, прислуховування до неї і до себе водночас, така собі медитація. За словами Анжеліки Зозулі, особливо в простір люблять приходити мешканці модульних містечок і шелтерів для ВПО, які хочуть побути наодинці і відновити внутрішній ресурс. Це варіант для людей, які або працювали з психотерапевтом, або схильні до саморефлексії і є достатньо усвідомленими і дорослими емоційно.

Попри деякий хайп на темі гарденотерапії, говорить Анжеліка Зозуля, люди, на яких може бути спрямований цей напрямок, наразі мало знають, що це таке.

Насправді люди із більшою готовністю приходять до нас на толоки чи подібні заходи – це щось зрозуміле. Ми раді, адже в процесі все одно відбувається взаємодія з природою, просвітницька робота, що згодом призведе до популяризації методу гарденотерапії,
– каже Анжеліка Зозуля.

Потенціал у роботі з ветеранами

"Зростатиме кількість бійців, які повертатимуться в громади з фронту, вони потребуватимуть особливої підтримки для того, щоб відновити цивільне життя, бажання контактувати з людьми і чимось займатися. Гарденотерапія може допомагати у цьому. Ми можемо використовувати прихований потенціал природи для відновлення внутрішнього ресурсу і, можливо, навіть для того, щоб не дати розвинутися ПТСР", – каже Анжеліка Зозуля.

У камерній обстановці людина зможе поволі розкривати себе, а також – вчитися нових навичок, що в подальшому може використати для організації міської ферми, створення садового кооперативу, вирощування грибів чи зелені тощо.

"Тим більше зараз є фінансове сприяння від держави для започаткування і розвитку власної справи", – додає Анжеліка Зозуля.

Та наразі у просторі "Розсадник" не працюють з ветеранами і ветеранками, адже для цього потрібна команда фахівців із психічного здоров'я і правильна організація простору для занять. Водночас ГО "Плато" обговорювало перспективи розвитку гарденотерапії із екосистемою "Незламні", адже в обох сторін є фахівці, яких немає в іншої.

Та ми поки не наполягаємо, тому що хочемо бути впевненими, що стягнемо це. Зараз гарденотерапією починають називати багато того, що нею не є, – від компостування до висаджування чогось без супроводу. Але це так не працює. Потрібна методологічна основа і відповідні фахівці,
– додає Анжеліка Зозуля.

За її словами, колись в Україні бракувало і хороших фахівців з фізичної реабілітації, але зараз ситуація змінилася – відповідну якісну освіту можна отримати в Україні, також у навчанні фахівців нам допомагають Нідерланди, Німеччина. Імовірно, розвиток чекає і на гарденотерапію.

"Деякі американські університети говорять про взаємодію з ветеранами через гарденотерапію. Але маємо розуміти, що їхні ветерани і наші – це дві великі різниці. Передусім тому, що рани наших бійців, їхні психологічні травми – зовсім свіжі. Окрім того, якщо в США в громаді може бути кілька ветеранів, то у нас ідеться про сотні. Наш контекст сильно відрізняється", – додає Анжеліка Зозуля.

Важливо і те, що "Розсадник" усе робить своїми силами – від розчищення території і створення меблів і грядок до проведення занять. А це потребує коштів і часу, тому неможливо швидко подбати про фізичний простір для гарденотерапії і потім повністю присвятити себе цьому. Та цього року "Розсадник" розпочав співпрацю із фахівцем з психічного здоров'я, а також – із фаховою садівницею.

Масштабування буде вже наступним етапом після набуття досвіду і популяризації напрямку, говорить Анжеліка Зозуля. Тоді можна буде говорити про комплексну співпрацю з містом або іншими інституціями.

Інна Дацюк додає, що в майбутньому можна масштабувати проекти з гарденотерапії через, наприклад, створення відповідних невеликих просторів / кімнат у госпіталях, реабілітаційних центрах тощо.

"Було б добре адаптувати уже існуючі зелені куточки і простори. Але як і у всіх нових ідеях, потрібно, щоб цим займалися психотерапевти/ки, психологи/психологині, яким справді цікавий цей вид терапії. Спеціалісти/ки, які люблять і знаються на рослинах та мають знання і навички для проведення занять з гарденотерапії", – каже вона.

Потенціал дикої природи

Заняття з гарденотерапії можуть відбуватися також у заказниках, заповідниках, на лісових територіях тощо.

Зі Швеції пішов метод, що називається "лісові ванни", це про гарденотерапію в умовах лісу. Якщо в Європі зайти в книгарню, то можна побачити книжки про ці лісові ванни на будь-який смак, це вийшло на рівень масової культури,
– говорить Анжеліка Зозуля.

Біля Львова є унікальна територія, що потенційно могла би стати центром розвитку напрямку гарденотерапії, говорить Анжеліка Зозуля. Ідеться про торфовище Білогорща. На жаль, перед створенням Львівської міської територіальної громади частину земель Білогорщі встигли пороздавати у приватні руки, і зараз тривають судові процеси для повернення їх у комунальну власність.

"Ще за Польщі, у 30-ті роки, ця природна територія була під охороною. Це унікальні водно-болотні угіддя. Там є близько 90 видів перелітних птахів і 700 видів рослин, частина з яких занесена до Червоної книги. Ця природна зона дуже відрізняється від міських парків, особливо транзитних Стрийського і парка Франка. Її потенціал – величезний", – говорить Анжеліка Зозуля.

У 2019 році за рішенням міськради Львова на території у 92 гектари створили заказник місцевого значення.

"Було б добре, якби судова система стала на захист ідеї активістів і у створеному заказнику почали би впроваджувати мікроінфраструктурні зміни, що допомогли б містянам переосмислити поняття водно-болотних угідь і відчути контакт саме з дикою природою", – каже Анжеліка Зозуля.

Одна з ініціаторок збереження заказника Наталія Кузьма розповідає, що екосистемні послуги можна монетизувати: ми не платимо за користування ними, проте змушені витрачати гроші, якщо такі послуги відсутні. Відділ екосистемології Інститут екології Карпат НАНУ на основі американської методики, що вже пройшла первинну перевірку в Міндовкіллі і чекає на затвердження, порахував, що завдяки заказнику в Білогорщі місто заощаджує тільки на рекреації 276 тисяч доларів на рік.

Це безплатний відпочинок для кожного відвідувача. Місце тиші, рай для бьордвотчерів і простір для відновлення, що особливо важливо в час нервового виснаження сучасних людей. Це в межах Львова, тому доступно кожного дня,
– говорить Наталія Кузьма.

Разом з однодумцями вона виступає за екологічне відновлення торфовища Білогорща і створення там першого в Україні міського парку сучасного формату.

Гарденотерапія, вважає Анжеліка Зозуля, може допомогти розвинути більш етичне і усвідомлене ставлення до природи – якщо вона допомагає людям, то і ми маємо подбати про неї, не шкодити їй і поважати її ресурси. Попри всі виклики війна може стати поштовхом до переосмислення ставлення до природи в цілому.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Журналіст назвав момент, коли Папа Франциск "змінився"
24tv
2025-04-22T05:12:51Z
На Київщині сили ППО працювали по ворожих безпілотниках
TSN
2025-04-22T05:05:31Z
21 квітня — яке церковне свято, що категорично забороняється робити у Світлий понеділок
TSN
2025-04-22T05:05:12Z
Яке сьогодні, 21 квітня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-04-22T05:05:10Z
Як вберегти населення України від скорочення — відповідь демографа
TSN
2025-04-22T05:04:47Z
Через війну в Україні зріс рівень постаріння нації: деталі від демографа
TSN
2025-04-22T05:04:22Z
Як через війну змінилась тривалість життя українців: розповів демограф
TSN
2025-04-22T05:04:20Z
В Україні можуть позбавити відстрочки від мобілізації деяких студентів — подробиці
TSN
2025-04-22T05:03:57Z
Скільки біженців повернуться до України після війни: демограф дав відповідь
TSN
2025-04-22T05:03:42Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Мирна капітуляція за наполяганням США: що потрібно знати
GlavRed
2025-04-22T05:12:44Z
Політика Трампа щодо Азії дала зворотний ефект
Vlasti
2025-04-22T05:09:27Z
США запропонували компроміси заради миру: Україна має час до кінця тижня — WSJ
TSN
2025-04-22T05:05:56Z
Кремль готує росіян до війни з НАТО: аналітики вказали ознаки
TSN
2025-04-22T05:05:12Z
Коваленко написав про тактику росіян під час обстрілу Одеси
Gazeta UA
2025-04-22T05:04:59Z
Приїжджайте і будуйте в Америці: Трамп відповів світовим лідерам та керівникам підприємств, які просили знизити мита
TSN
2025-04-22T05:04:54Z
Ідеї США щодо України не задовольняють вимоги Росії: залишаються спірні питання — WSJ
TSN
2025-04-22T05:04:52Z
У РНБО пояснили, навіщо Путіну паузи у війні
TSN
2025-04-22T05:04:52Z
Як зменшити ризик та побороти аритмію: знайшли простий спосіб
24tv
2025-04-22T05:06:01Z
Фахівці розповіли, кому потрібно вдвічі частіше змінювати постільну білизну: сім факторів
TSN
2025-04-22T05:03:01Z
Топ-5 речей, які кожна людина повинна зробити до кінця весни
TSN
2025-04-22T05:02:53Z
Медики попередили про небезпеку під час пікніків: відпочинок може закінчитися тяжким захворюванням
TSN
2025-04-22T05:02:50Z
Україна домовилась з компанією з Ізраїлю про ліки у разі ядерного інциденту — ЗМІ
TSN
2025-04-22T05:01:20Z
Вчені б’ють на сполох: їжа, яку споживає половина світу, виявилася потенційно небезпечною
TSN
2025-04-22T04:59:56Z
Які спеції та трави здатні швидко знизити рівень цукру у крові
Gazeta UA
2025-04-22T04:06:35Z
Чи потрібно мити голову щодня: дискусія не вщухає, але відповідь є
24tv
2025-04-22T03:54:43Z
Паперовий лікарняний: чи можна за ним сформувати заяву-розрахунок
ZN UA
2025-04-22T02:24:33Z
Зірка "Сутінків" Крістен Стюарт уклала шлюб зі своєю коханою після шести років стосунків
TSN
2025-04-22T05:04:46Z
Кацурін показав раніше небачені фото з Дорофєєвою і ніжно привітав її з 35-річчям
TSN
2025-04-22T05:03:29Z
Відомий український ведучий втретє став батьком та показав новонароджену доньку
TSN
2025-04-22T05:03:12Z
Жіночі стрижки на довге волосся з чубчиком: ідеї для гарного вигляду
TSN
2025-04-22T05:02:41Z
Микита Добринін здивував, як дівчина після побачення хотіла його використати: "Це було неприродно"
TSN
2025-04-22T05:02:37Z
У Лондоні показали реконструкцію розпʼяття Ісуса Христа під пісню "Пливе кача": відео
TSN
2025-04-22T05:02:09Z
Ексдружина Дзідзьо назвала причину їхнього розлучення і зізналась, які між ними стосунки зараз
TSN
2025-04-22T05:01:51Z
SLAVIA зізналась, як ще в шлюбі з Дзідзьо познайомилася з нинішнім чоловіком і як співак ревнував її
TSN
2025-04-22T05:01:50Z
Гурт KADNAY відіграв концерт у Києві: пристрасні танці та дружина у залі
TSN
2025-04-22T05:01:15Z
Росіяни обстріляли Одесу дронами. Є поранені, пошкоджені цивільні об’єкти
Украина Криминальная
2025-04-22T05:12:39Z
Оприлюднено сенсаційну заяву про те, як насправді загинув капітан корабля "Титанік"
TSN
2025-04-22T05:04:08Z
На Волині дитину вразило струмом на вагоні
TSN
2025-04-22T05:03:43Z
Лев викрав дівчинку з дому і вбив біля річки
TSN
2025-04-22T05:03:25Z
Зірка "МастерШефа" Мартиновська потрапила в ДТП у Києві та показала фото пошкодженого авто
TSN
2025-04-22T05:03:22Z
Аварія з рейсовим автобусом на Вінниччині: у ДТП загинув громадянин Китаю
TSN
2025-04-22T05:02:48Z
В Києві у "Гідропарку" жорстоко побили військового: як вирішилась доля нападників
TSN
2025-04-22T05:02:37Z
На Одещині жінка підстрелила 5-річну онуку
TSN
2025-04-22T05:01:46Z
Зв’язані, без їжі та води: у СІЗО Полтави катували в’язнів
TSN
2025-04-22T05:00:52Z
Війська РФ вночі атакували дронами два райони Дніпропетровщини, пошкоджені будинки та ЛЕП
УкраинФорм
2025-04-22T05:10:26Z
У частині областей вируватиме негода, оголошено штормове попередження: де і коли будуть грози
24tv
2025-04-22T05:06:08Z
Порушення "перемир'я" та удари ворожих дронів по Україні: головні новини ночі 21 квітня 2025 року
TSN
2025-04-22T05:05:53Z
Загарбники за добу поранили одного цивільного на Донеччині
УкраинФорм
2025-04-22T05:04:57Z
Втрати РФ у війні проти України перевалили за 941 тисячу осіб
TSN
2025-04-22T05:04:44Z
За добу ліквідовано 1130 окупантів: втрати ворога на 22 квітня
24tv
2025-04-22T05:04:37Z
Кривавий Великдень на Херсонщині: росіяни вбили троє осіб
TSN
2025-04-22T05:04:21Z
Атака БпЛА на Черкащину: ОВА повідомила про наслідки
TSN
2025-04-22T05:04:16Z
На Чернігівщині зрадниця встановлювала відеопастки для коригування ударів РФ по ешелонах ЗСУ
TSN
2025-04-22T05:04:16Z
Коли найкраще летіти на Канари: поради для ідеального відпочинку
24tv
2025-04-22T05:12:12Z
Туристи поділилися найгіршими розвагами, про які шкодують усе життя
TSN
2025-04-22T05:04:43Z
Єдиний знак зодіаку, який бере гроші в борг і не віддає: йому не варто позичати
TSN
2025-04-22T05:04:23Z
Гортензія пишно та яскраво цвістиме увесь сезон: ось що треба зробити для цього
TSN
2025-04-22T05:03:37Z
Які найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту: рясно родять, смачні, хрусткі та стійкі до хвороб
TSN
2025-04-22T05:03:28Z
2 ложки на 3 літри води — і перець не хворітиме, плоди будуть великими, солодкими та м’ясистими
TSN
2025-04-22T05:02:14Z
Якщо маленький город: як посадити овочі, щоб на все вистачило місця — корисні поради
TSN
2025-04-22T05:01:37Z
Чому вам варто їсти десерти, якщо ви намагаєтесь схуднути
TSN
2025-04-22T05:01:21Z
Кулінари поділилися основним секретом найсмачнішої шарлотки: ось, що потрібно зробити з яблуками
TSN
2025-04-22T05:01:14Z
Жирона — Реал Бетіс 1:3 Відео гола та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-22T05:04:21Z
Що їсть Роналду, щоб залишатися в прекрасній формі у свої 40 років: улюблена страва футболіста
TSN
2025-04-22T05:00:58Z
Манчестер Сіті — Астон Вілла. Напередодні
Football.ua
2025-04-22T04:49:58Z
У "Шахтарі" повідомили про переговори щодо трансферу футболіста збірної України
ZN UA
2025-04-21T22:37:53Z
Колишній чемпіон світу назвав слабке місце Усика у реванші з Дюбуа
ZN UA
2025-04-21T21:46:29Z
Брентфорд готовий поборотися з Наполі за Судакова — GMS
Football.ua
2025-04-21T21:34:57Z
Бетіс із голом Антоні впевнено переграв Жирону з Циганковим
Football.ua
2025-04-21T21:04:50Z
Циганков провалив черговий матч за кризову Жирону: команда стрімко наближається до зони вильоту
24tv
2025-04-21T21:03:34Z
Манчестер Юнайтед очолює перегони за Куньєю — Романо
Football.ua
2025-04-21T20:31:07Z
Шокуючий штраф: українцю нарахували понад півмільйона гривень за подряпини на лічильнику
Знай
2025-04-22T05:12:37Z
Ціна на вершкове масло зростає: яка вартість у магазинах
24tv
2025-04-22T05:06:56Z
Керівники американських гігантів вивели мільйони перед митами Трампа
24tv
2025-04-22T05:06:30Z
США вигадали спосіб, щоб ЗАЕС не стала проблемою на переговорах
TSN
2025-04-22T05:05:21Z
За незламність бізнесу: СЕО Метінвесту названо одним з найкращих керівників України
TSN
2025-04-22T05:04:56Z
Курс валют в Україні: населення позбувається доларів – чи варто так робити
TSN
2025-04-22T05:04:51Z
В Україні подешевшав один з салатних овочів
ZN UA
2025-04-22T05:04:33Z
Китай готовий влаштувати кризу світовому автопрому
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T05:03:53Z
Інформацію про рахунки та сейфи українців передадуть податківцям: уряд схвалив законопроєкт
TSN
2025-04-22T05:03:02Z
Огляд Samsung Galaxy Watch Ultra: стильний годинник на всі випадки життя
ITC
2025-04-22T05:05:12Z
Вчені розкрили долю загадкової планети, яка злилася із Землею
TSN
2025-04-22T05:04:24Z
Вчені відкрили новий спосіб вимірювати час: що відомо про цю технологію
InternetUA
2025-04-22T05:01:36Z
"Живий Нострадамус" налякав прогнозом про штучний інтелект: що він сказав
TSN
2025-04-22T05:01:09Z
NASA оголосило мільйонний конкурс на найкращий спосіб утилізації людських відходів на Місяці
TSN
2025-04-22T05:00:53Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 квітня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T04:21:53Z
Temu стрімко втрачає позиції в США після вимкнення реклами в Google
InternetUA
2025-04-22T04:01:32Z
NASA розкрило незвичайну форму астероїда Donaldjohanson
Portaltele
2025-04-22T03:27:57Z
Представлений Vivo Pad5 Pro
Portaltele
2025-04-22T03:27:12Z
Продюсер купив омріяну Ferrari, заощаджуючи гроші 10 років: машина згоріла через годину — фото
TSN
2025-04-22T05:02:29Z
Ніссан Скайлайн мріє стати вантажівкою для бездоріжжя та драг-рейсером
Топ Жир
2025-04-22T01:30:48Z
Stellantis відкликає 50 000 автомобілів Alfa Romeo, Dodge та Maserati
Топ Жир
2025-04-22T00:45:51Z
Чоловіка звинувачили після того, як він похвалився крадіжкою шин на селфі
Топ Жир
2025-04-22T00:00:48Z
Електромобіль KIA EV6 2025 демонструє, що оновлення не є дешевими
Топ Жир
2025-04-21T23:30:06Z
Мріяли про Вайпер і Корвет, але лише одне місце для паркування?
Топ Жир
2025-04-21T22:45:55Z
Buick представив новий підбренд Electra
Топ Жир
2025-04-21T22:00:45Z
Тарифи Трампа підвищують середню рекламну ціну на нові автомобілі понад 50 тисяч доларів знову
Топ Жир
2025-04-21T21:15:06Z
Нове гібридне покоління від Hyundai: збільшення паливної ефективності на 45%
Топ Жир
2025-04-21T20:45:55Z