MY.UAНовини
Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю
Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю

Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський призначив нових послів у різних державах світу. Зокрема, слід відзначити призначення відомого екс посла в Німеччині Володимира Мельника послом до Бразилії. Таке кадрове рішення свідчить про важливість напрямку. Чому Бразилія така важлива для України та чим живе одна з найбільших держав світу — читайте у матеріалі Фокусу.

Бразилія — лідер Латинської Америки

Для пересічного українця Бразилія в основному асоціюється із футболом, карнавалом та запальними танцями. Проте насправді вона входить у ТОП-5 найбільших за територією держав світу, а її економічний розвиток вже скоро дозволить претендувати на статус однієї із найрозвиненіших економік на планеті.

Станом на 2022 рік Бразилія займала 11 місце у світі за рівнем ВВП ($1810 млрд). Щоправда, із ВВП на душу населення ситуація дещо гірша – 86 місце ($7,5 тис. на особу). Голова Eurasia Group Кліфф Купчан відносить Бразилію до шістки провідних держав Глобального Півдня, які у найближчій перспективі можуть стати володарями "золотої акції" у протистоянні двох гегемонів — США та Китаю.

Сучасна Бразилія хоче не багато, не мало — місця у Раді Безпеки ООН (куди вона часто обирається як непостійний член), тобто бажає вийти на світовий рівень. Хоча поряд є Аргентина, проте Бразилія суттєво випереджає своїх сусідів як в економічному, так і у військовому планах.

Її регіональне лідерство по суті ніхто не ставить під сумнів, проте які передумови у цієї держави для входу у глобальну геополітичну гру?

Бразилія може претендувати на статус однієї із найрозвиненіших економік на планеті
Фото: Pexels

Бразилія — єдина південноамериканська країна, яка брала участь в бойових діях в обох світових війнах, при чому на "правильній стороні історії". Проте минулих успіхів для того, щоб здобути місце під сонцем, сьогодні недостатньо. Потужними аргументами є економічний розвиток та військова міць. Хоча Бразилія останні десятиріччя не брала безпосередньої участі у війнах, проте її військові активно займаються миротворчою діяльністю під мандатом ООН. Також Бразилія активно фінансує гуманітарні проекти в тих країнах, які постраждали від різних конфліктів, зокрема у Східному Тиморі, Мозамбіку, Анголі. Підтримуючи слабкі країни, Бразилія приміряє на себе лідерство у так званому Глобальному Півдні, але в неї тут є суттєва конкуренція зі сторони інших амбітних держав.

Золота акція Бразилії в боротьбі США та Китаю

Бразилія справді намагається вже зараз вміло балансувати між двома наймогутнішими світовими полюсами. Дії уряду залежать від його політичного спрямування та зовнішніх обставин. Так, правий президент Жаїр Болсонару, який керував країною з 2018 по 2022 роки, в часи президентства не менш правого Дональда Трампа, суттєво зблизився зі США та пішов на конфронтацію з Китаєм (попри те, що Піднебесна з 2009 року стала найбільшим торговельним партнером Бразилії). Болсонару навіть добився від Вашингтона статусу найбільшого союзника поза НАТО. Проте зміна урядів у США, а у 2022 році в Бразилії охолодили відносини між державами. Правий Болсонару дружив з республіканцями, однак лівий старий новий керівник країни Лула да Сільва (він вже був президентом на початку століття) замість демократичного уряду США воліє більше дружити з комуністичним Китаєм та авторитарними режимами Куби, Венесуели, Нікарагуа тощо.

Важливо Нафта, фарма i ядерний клуб. Що може дати Україні дружба з Індією

Свого часу Бразилія зірвала угоду про зону вільної торгівлі зі США, звинувативши останніх у надмірному субсидюванні свого сільського господарства, що склало б нездорову конкуренцію самій Бразилії та іншим державам регіону. Також у роки правління лівих сил країна отримала від Пекіна високий статус всеосяжного стратегічного партнера – найвищий рівень дипломатичних відносин у китайській номенклатурі (2012 рік). Сам Лула став одним з ініціаторів створення та запуску формату БРІКС (2009 рік), який позиціюється учасниками як альтернатива клубу G-7.

Лула да Сільва намагається "продати" США свої екологічні ініціативи (кліматичне питання – одне із центральних у передвиборчій повістці демократичної партії США). Адже саме на території Бразилії знаходяться амазонські ліси — "легені планети". Водночас з Китаєм Бразилія розбудовує економічні відносини, налагоджує співпрацю у сфері медицини, зокрема вакцинації, торгівлі та інфраструктурних проектів, проте до основної ідеї Пекіна — "Один пояс — один шлях" латиноамериканський гігант поки не долучається.

Президент Бразилії Лула да Сільва воліє більше дружити з комуністичним Китаєм
Фото: Getty Images

Третій президентський термін Лули да Сільви проходить у зовсім іншій геополітичній обстановці, ніж попередні два. На початку двохтисячних рокiв БРІКС, загравання з Китаєм та іншими авторитарними соціалістичними й комуністичним режимами, інші зовнішньополітичні акції, направлені проти домінування США, нагадували швидше дитячі пустощі в однополюсному світі, де був однозначно визнаний один гегемон. Тоді багатополярний світ був швидше мрією, яку не факт, що вдасться втілити в реальність упродовж життя цього політичного покоління. Зараз же багатополюсний світ — це об’єктивна реальність, і ставки високі як ніколи.

На думку політичного експерта Університету Шеффілда Метью Бішопа, одним із ключових питань, які визначають приналежність до певного табору, є реакція на російську агресію проти України.

Бразилія про Україну

За пів року свого правління Лула да Сільва уже встиг зробити кілька резонансних заяв з цього приводу. Зокрема він дійшов до того, що практично порівняв обидві сторони конфлікту, заявивши, що у розпаленій кривавій війні однакову вину несе РФ та "глобальний Захід". Також бразильський лідер висловив думку, що Україна може повернути собі окуповані території, проте без анексованого у 2014 році Криму. Також під час свого візиту до Китаю у квітні Лула да Сільва прямо звинуватив у продовженні війни… США, які начебто затягують війну, стимулюючи Україну зброєю.

Як уже зазначалося вище, роль посередника у військових конфліктах не є новою для Бразилії — саме на цьому поприщі вона і стала регіональним лідером. Ще під час першого свого президентського заходу Лула намагався втрутитися у протистояння США з Іраном, висловлюючи свої ідеї щодо вирішення проблеми ядерної програми Тегерану, і йому навіть вдалося заручитися у цьому питанні підтримкою Туреччини. Зараз же да Сільва ініціює свої власні мирні ініціативи, зокрема — створення клубу однодумців, які не беруть участі у війні, відповідно вони б змогли об’єктивно вирішити суперечку.

Експерт університету Getulio Vargas Foundation Олівер Стюнкель вважає, що Бразилії може забракнути геополітичної ваги, щоб втілити в життя свої ініціативи щодо російсько-української війни.

Світ без долара?

Проте найрезонанснішими заявами та навіть певними діями у цьому напрямку є ініціативи Лули да Сільви, спрямовані на руйнацію монополії долара як ключової міжнародної валюти.

"Щовечора я запитую себе, чому всі країни повинні базувати свою торгівлю на доларі" заявив очільник Бразилії в одному зі своїх виступів.

Спочатку заяву про бажання відмовитися від долара як валюти для міжнародних розрахунків здійснили уряди Бразилії та Аргентини. А вже у червні цю ініціативу було проголошено в рамках БРІКС.

Важливо Східний похід Піднебесної. Чому для Латинської Америки "Захід" — це Китай, а не США

Ад’юнкт-доцент кафедри сталого розвитку та глобального управління, Школи Флетчера, Університету Тафтса Міхаель Папа відзначає, що процеси дедоларизації активізувалися після російського повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році. Ці ініціативи запускаються на двосторонньому такі і на багатосторонньому рівнях. Так, сама РФ намагається замінити долар у своїх резервах на золото. Проте запуск валюти в рамках БРІКС Центральним банком цієї організації (який, до речі очолила колишня президентка Бразилії, соратниця да Сільви Ділма Русеф) — це принципово новий ступінь процесу глобальної дедоларизації.

Уряди Бразилії та Аргентини здійснили заяву про бажання відмовитися від долара як валюти для міжнародних розрахунків
Фото: Pexels

Економічний оглядач Бен Нортон зазначає, що з 1995 року питома вага G7 у глобальній економіці знизилася з 45% до 30.7 %, натомість вага країн, які зараз входять у БРІКС, зросла з 16% до 31,5 %. Проте професор економіки та політології Каліфорнійського університету в Берклі Баррі Айхенгрін на круглому столі Інституту Брукінгса висловив сумніви щодо можливості швидкої дедоларизації швидкої економіки, адже темпи відмови від долара поки залишаються вкрай повільними і ситуація зараз розвивається в основному на рівні заяв.

Що з цим робити Україні?

У цій ситуації Україні потрібно знайти, чим зацікавити цю амбітну державу, при цьому не посварившись зі своїми основними союзниками. Набравши суб'єктності в ході відбиття кривавої російської агресії, нам слід звикнути, що світ складніший, ніж просто "біле та чорне". Те, що Бразилія не засуджує однозначно російське вторгнення, зовсім не означає, що вона підтримує агресію РФ, чи навіть є безумовним союзником Китаю. Однією з геополітичних проблем Москви та Пекіна є те, що в них обох немає справжніх союзників, а швидше випадкові "попутники", яких швидше об'єднує якщо не відверта ненависть як у випадку з Іраном, то певні претензії до чинного світового порядку. Однією з таких держав є Бразилія.

Андрій Мельник — новий посол України у Бразилії
Фото: DW

Її позиція швидше нагадує довоєнну позицію Франції та Німеччини, які не бажали плестися за возом, яким керує Вашингтон, а мали на все свою думку. Їхню позицію змінила велика війна в Європі. Спільним інтересом став захист від неспровокованої агресії — і зрозуміло, що тут Україна мала що запропонувати Берліну та Парижу.

З Бразилією ситуація дещо складніша. Тут Україна мало що може запропонувати безпосередньо у безпековій складовій. Може йтися радше про продовольчу безпеку, певний обмін технологіями та дипломатичну підтримку. Але при цьому важливо не знехтувати інтересами нашого основного союзника — США. В цьому контексті цікавим є вибір кандидатури посла до цієї непростої, проте досить важливої країни.

Андрію Мельнику (мається на увазі український дипломатичний корпус в цілому) вдалося змінити хід зовнішньої політики Берліна. Тепер перед ним стоїть завдання зробити схожий маневр по ту сторону океану.

Важливо Чи потрібен Україні досвід Кіпру? Ще одна історія, коли колишня імперія взялася "захищати своїх"
Теги за темою
Джо Байдендоллар
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Ціни на залізну руду перевищили $100 за тонну
AgroNews
2025-07-17T17:13:22Z
Турбина Skystream обещает 2,4 кВт бесплатной энергии и конец эпохи солнечных панелей
Фокус
2025-07-17T17:12:59Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Самый маленький Кабмин. Правительство Свириденко
Корреспондент
2025-07-17T17:15:46Z
Свириденко провела заседание правительства – министры должны представить планы действий
Лига
2025-07-17T17:12:22Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Врач назвала три популярных напитка, которые никогда не будет употреблять из-за токсичности
Comments UA
2025-07-17T16:57:09Z
Почему крем с SPF — не только для лета: защита кожи от солнца круглый год
Gazeta UA
2025-07-17T15:00:33Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
У столичных депутатов заканчивается терпение: чем на самом деле занимается команда Кличко
Comments UA
2025-07-17T16:21:00Z
Стало відомо, чому яйця треба їсти щодня
AgroNews
2025-07-17T16:18:41Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T17:12:40Z
Готовьтесь на комиссию ВЛК: кого могут мобилизовать, несмотря на ограничения
Знай
2025-07-17T16:36:40Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Фронтмен Coldplay случайно показал измену работника компании: видео завирусилось в соцсетях
TSN
2025-07-17T17:06:25Z
"Супермама" выводит на чистую воду: к кому «пришли» после показа шоу
GlavRed
2025-07-17T16:27:33Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T16:57:09Z
В Днепре произошла трагедия с 4-летним ребенком: что известно
Comments UA
2025-07-17T16:36:27Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Усик и Дюбуа устроили очередную дуэль взглядов во время пресс-конференции
ZN UA
2025-07-17T17:12:09Z
Наполи усиливает позиции атакующей линии универсальным вингером из ПСВ
Корреспондент
2025-07-17T16:48:08Z
Туран существенно изменил состав Шахтера на ответную игру с Ильвесом
Корреспондент
2025-07-17T16:30:40Z
Определились команды-соперницы для участия в отборе на Кубок Украины
Корреспондент
2025-07-17T16:09:56Z
Мбемо и 80 млн евро: пойдет ли Брентфорд на уступки Манчестер Юнайтед?
Корреспондент
2025-07-17T15:39:45Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Обнимался с эйчаром: Coldplay случайно "спалил", что CEO ІТ-компании изменяет жене
Фокус
2025-07-17T17:12:43Z
Безпека літніх людей: як кнопка SOS в телефоні рятує життя
AgroNews
2025-07-17T16:51:50Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T17:00:47Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z