У Киргизстані офіційно дозволили використовувати ім'я по матері
У Киргизстані офіційно дозволили громадянам країни, які досягли повноліття, використання імені по матері поряд з іменем по батькові, повідомляє Tengrinews.kz.
Відповідне рішення ухвалив Конституційний суд республіки, куди раніше звернулася місцева активістка Алтин Капалова, яка змінила своїм дітям імена по батькові на по матері, тобто на матроніми.
Конституційний суд Киргизстану постановив, що повнолітні жителі країни повинні мати право замість по батькові вказувати в документах по матері.
«Кабінету міністрів внести відповідні зміни до чинного правового регулювання, спрямованого на заповнення правової прогалини, виявленої в рамках перевірки оспорюваних норм, що полягають у відсутності інституту матроніма/по матері та права вибору дієздатного громадянина між менем по батькові та по матері, що створює умови для порушення принципів рівності та заборони дискримінації за ознакою статі», — йдеться у рішенні Конституційного суду.
Капалова зверталась до суду із проханням дозволити використання імені по матері в тому числі для її неповнолітніх дітей, однак суд відхилив її позов, вважаючи, що це порушить їх інтереси дітей.
«Дитина з матронімом у традиційному суспільстві може стати жертвою булінгу та стигматизації», — йдеться у рішенні суду.
Попри відмову, активістка привітала рішення суду щодо можливості для повнолітніх громадян брати ім’я по матері.
«Я хочу подякувати Конституційному суду за це рішення і привітати мого 16-річного сина - Капалова Даніяра Алтиновича, який незабаром піде отримувати паспорт і зможе взяти моє ім'я як матронім», - написала Капалова.
Ще у 2021 році вона оформила своїм неповнолітнім дітям свідоцтва про народження, в яких заміть по батькові були вказані імена по матері.
За її словами, біологічні батьки не беруть участь у вихованні та житті своїх дітей і «не виділили дітям ані грошей, ні хвилини свого часу», натомість створювали проблеми, відмовляючись підписувати різні бланки батьківської згоди.
Тоді РАЦС подав позов проти самотньої матері за порушення закону, оскільки застосування матронімів в країні не було передбачене.
У Киргизстані, переважно мусульманській країні, яка налічує близько 6,5 мільйонів населення, закон передбачає рівні права жінок і чоловіків. Жінки навчаються, працюють та беруть участь у політиці, а країна навіть увійшла в історію через те, що мала жінку-президента.
У 2020 році Верховна Рада України дозволила українським громадянам з 14 років змінювати ім'я по батькові. Відповідний законопроект підтримали 259 депутатів.