MY.UAНовини
Вилікують на гауптвахті: чи отримає боєць медичну допомогу, залежить від командира
Вилікують на гауптвахті: чи отримає боєць медичну допомогу, залежить від командира

Вилікують на гауптвахті: чи отримає боєць медичну допомогу, залежить від командира

Намір Ради оборони Івано-Франківської області заборонити планові госпіталізації військовозобов’язаних без дозволу терцентрів комплектування не лише здивував громадськість, а дещо й обурив. Конституційне право людини на лікування воєнний стан не скасовує. Але в армії свої порядки. Отримати більш-менш серйозну медичну допомогу можна лише з дозволу командира. І деякі командири цими своїми повноваженнями, на жаль, зловживають.

Чи легко бійцю захистити своє право не вмирати від хвороби, з’ясовувала KP.UA.

Через сім кіл пекла до стоматолога

Коли цей вирок Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з’явився в Єдиному реєстрі судових рішень, юридична спільнота плескала в долоні. Від початку війни це ледь не єдиний випадок, коли суддя повністю виправдав військовослужбовця за невиконання наказу командира. Причина, з якої було розпочато ціле кримінальне розслідування і влаштовано судовий процес, на перший погляд смішна – хворий зуб. Але це лише на перший погляд.

Старший стрілець Микола М. на війні з 25 лютого 2022-го, до того кілька років служив за контрактом у батальоні “Донбас”.

- Хороший, бойовий хлопець. До нього не було жодних нарікать, - каже адвокат Дмитро Поліщук. - Все, що треба було зробити командиру, це вчасно відвезти бійця до стоматолога. Але волі командира на це не було.

Сильний зубний біль у Миколи почався після того, як наприкінці вересня, не маючи теплих речей, він три дні тримав позицію у Зайцевому під дощем та на холоді. Доповів про проблему взводному, той дав пігулки. Коли пігулки перестали допомагати, Миколі кололи знеболювальне.

“Потім взводний сказав, що ліміт ліків вичерпаний, бо похолодало і всі почали хворіти, і щоб я купував ліки за власний рахунок. Так продовжувалось два тижні”, - розповідав обвинувачений на суді.

З групою інших бійців Миколу возили на військово-лікарську комісію (ВЛК), яка констатувала, що до служби він придатний. Ну і пігулки порадила.

“Зубний біль був такий, що хотілось покінчити життя самогубством, не міг спати ночами”, – цитує Миколу судовий вирок. В Костянтинівці він звертався до взводного лікаря, але знову все зійшлося на пігулках. До приватного стоматолога звернутися не міг, бо без дозволу командира не мав права лишати військову частину. 17 жовтня боєць відмовився йти на опорний пункт, бо вже фактично не тримався на ногах через біль та лихоманку. Наступного дня Микола опинився на гауптвахті.

За іронією долі арешт врятував Миколу від сепсису. Щоправда, довелося страждати ще 10 днів, поки вирвали зуба. З гауптвахти до стоматолога по одному не везуть – чекай, доки набереться група.

Суд дійшов висновку, що дії обвинуваченого були спрямовані на реалізацію соціальних прав військовослужбовця, а саме - на отримання медичної допомоги. А ніяк не на відмову виконувати свій конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, як наполягав прокурор.

Маємо великий сумнів, що буде якось покарано командира, який на пів року виключив з бойових лав досвідченого, сміливого бійця. А от доля старшого стрільця досі під питанням. Адвокат Дмитро Поліщук каже, що прокуратура оскаржуватиме виправдувальний вирок. І залишається лище сподіватися, що апеляція зважить на ті самі обставини, що й Костянтинівський суд.

На жаль, армія – це не лише про звитягу і побратимство. Це також про бюрократію, байдужість та формалізм.

Право на смерть, більше ні на що

- Деякі командири вирішили, що вони боги, а люди, які пішли захищати нас та ризикувати своїм життям, тепер безправні кріпосні і мають тільки право на смерть, а більше ні на що... – написала у фейсбуці відома волонтерка Зоя Мельник. Вона оприлюднила важку історію  Юрія Волошина – бійця одеської бригади тероборони, який захищає Україну з 2014 року та має онкозахворювання.

- Стрес та війна, на жаль, не додають здоров'я, хвороба прогресує, IV ступінь, метастази, часу немає зовсім... Ми домовилися, що я приїду та заберу його до Швеції на лікування. Юра заздалегідь написав рапорт про звільнення, додав висновок ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, - розповідає волонтерка. - Рапорт навіть не зареєстрували, довелося повторно надсилати поштою.

Командир не підписує рапорт, хоча знає про його існування та про стан здоров’я Юрія. І про те, що за законом мусить підписати. Однак він вимагає, щоб армієць повернувся на службу і там все обговорив. Більше того! Як запевняє Зоя Мельник, командир подав рапорт про самовільне залишення Юрієм військової частини.

В коментарях до посту пишуть, що подібні історії не поодинокі, навіть не так - їх досить багато. І в цьому ми пересвідчилися, гортаючи в соцмережах пости групи військових юристів.

Поради юриста

Фіксуйте кожне звернення, вимагайте направлення

Кожна людська доля індивідуальна, як і несправедливість, з якою доводиться зустрічатися. Kp.ua виокремила декілька проблем, з якими найчастіше звертаються до юристів військові та їхні родичі. Прокоментувати попросили адвоката Катерину Жегестовську з Луцька, яка має багатий досвід у таких справах.

«По команді» не виходить

- Катерино, чи є універсальна формула, за якою військовослужбовець може захистити свої права на медичну допомогу?

Катерина Жегестовська. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005548993323

- На це питання жоден адвокат не дасть певну відповідь. В зоні активних бойових дій швидку не викличеш, а тим паче на лінії зіткнення. Бойовий медик не є фахівцем з усіх питань, до медичної частини кілометри, що прострілюються.

Розкажу історію одного мого клієнта. Чоловік був знятий з військового обліку ще до війни, але 25 лютого минулого року прийшов у терцентр комплектування добровольцем. Я сама військовозобов’язана, знаю, що тоді ніхто ніяких ВЛК не проходив. Нас саджали в автобуси і везли на схід.

В “гарячих точках” хвороби мого клієнта почали загострюватися. Йому потрібна була, зокрема, дієта, а яка вона може бути в окопі, де “Мівіна” та сухпайки? Боєць почав думати про проходження ВЛК і звільнення за станом здоров’я. Скільки ми скарг переписали і на командування ТРО, і на військову службу правопорядку, і на уповноваженого з прав людини! Потім один майор мені пояснив: поки підрозділ не відведуть з лініїї вогню на доукомплектування, направлень не чекайте. Тоді скрізь так було.

- Але і зараз, коли війна триває більше року, непридатні до служби за станом здоров’я часто не можуть отримати звільнення.

- Порядок проходження військової служби затверджувався у 2008 році. За ним рапорт на звільнення подається «по команді»: спершу – взводному, взводний – ротному, ротний – командиру батальона, комбат – командиру частини, і вже тоді наказ на звільнення.

Знову конкретна ситуація: хлопці перебувають на лікуванні, мають підстави і бажають звільнитися за сімейними обставинами. Вони подають рапорт на адресу військової частини, а там мають право відмовити, бо – треба подавати «по команді». А як подати «по команді», коли взводний за тисячу кілометрів в окопі, ротний – ще далі, командир батальону – в третьому напрямку.

Порядок проходження військової служби не був розрахований на бойові дії.

Я знаю випадок, коли взводний відмовив, боєць пішов до ротного, а взводний в цей час написав, що солдат самовільно залишив військову частину. Кримінальне провадження досудово закрили, але ситуація була дуже неприємна. У хлопця ноги в спицях, зібрані зі шматків, а він тими ногами мусив їздити до ДБР, давати пояснення.

Рапорт тиждень валявся у бардачку

- На війні певний час допомагає триматися адреналін, але зрештою там, де тонко, рветься. Читала скарги, що хлопці просяться до лікаря, а їх відправляють на “нуль,” бо офіційно здорові. Як відвоювати право на медичну допомогу?

- І на місці дислокації, і в окопі на “нулі” поруч з бійцями є медик. Він має спеціальний журнал, де мусить фіксувати всі звернення. Це дуже важливо – простежити, щоб зафіксував. Бо в тій історії хворого хлопця, про якого я на початку розповідала, жодних записів про звернення не було. І це дуже ускладнило нам справу.

Коли медик зафіксував звернення і дійшов висновку, що стан здоров’я незадовільний, в ідеалі він має скласти форму «100» – це форма першої медичної допомоги. Або треба вимагати складання такої форми. На підставі форми «100» проводиться службове розслідування, видається довідкова форма «5» про обставини хвороби, контузії, поранення.

Наступний крок, якщо питання серйозне, - писати рапорт на проходження лікування та проходження ВЛК.

- А якщо рапорт загубиться? Як зафіксувати, що він був поданий? Треба вимагати вхідний номер?

-  В армії не так, як у цивільному житті. Я тільки кілька частин зустріла, де на рапортах ставлять штампики. І рапорти, так, губляться. Знаю історію, коли рапорт бійця передали комбату з психологом, а він поклав у бардачок та геть забув, через тиждень випадково знайшов.

Щоб якось себе захистити, треба сфотографувати рапорт з підписом взводного. 

За штатом: ні роботи, ні служби, ні грошей

- На що ще порадите звертати увагу?

- Важливо, як у формі буде позначено хворобу. Є не пов’язані з військовою службою, є пов’язані, є пов’язані із захистом Вітчизни. Бувають випадки, коли про бойові контузії, осколкові поранення пишуть “пов’язані з військовою службою”. І тоді на МСЕК (медико-соціальна експертна комісія для встановлення інвалідності чи втрати працезданості) виникають проблеми, бо не написано, що “із захистом Вітчизни.”

- Якщо не дають направлення на лікування, треба вимагати письмову відмову?

- На практиці в армії письмову відмову ніхто не дає. Тут, повторюю, не мислять цивільними нормами. Для оскарження треба писати рапорт у вищу інстанцію, дзвонити на “гарячу лінію” Міноборони, залучати адвоката.

- Чимало випадків, коли ВЛК визнає армійця обмежено придатним, його виводять за штат і... забувають.

- За штат, як правило, виводять, коли людина має важке поранення, довго лікувалася, була у відпустці.  За правилами можуть виводити на строк до трьох місяців, поки підшукають роботу в тилу – в центрах комплектування, на складі тощо. За фактом людину можуть тримати за штатом значно довше: були у мене такі клієнти - ні роботи, ні служби, нарахування 500 гривень і звільнитися з армії не можна.

Виведення за штат можна оскаржити в адміністративному суді, але позов лежить від двох до трьох місяців, поки призначать дату розгляду, потім сам розгляд... Поки буде рішення, людину вже кудись прилаштують.

Суб’єктивний фактор

- В групах пишуть, що придбані в окопах виразки, розлади серця не хочуть визнавати пов’язаними зі службою та із захистом Вітчизни.

- Такі рішення ВЛК досить успішно оскаржуються. Я не скажу, що результат стовідсотково позитивний, але приклади є. У двох моїх останніх  кейсах, де хлопців назвали придатними, одного вже визнали обмежено придатним, другий направлений на повторну ВЛК.

- Родичі бійців розповідають, що хлопцям можуть погрожувати: підеш до лікаря, віддам під суд за самовільне залишення частини. Можна написати рапорт, пояснивши, що залишив через гостру потребу в лікуванні? Це буде виправданням?

- У мене є такі клієнти, які кажуть: піду, бо мене не пускають, не переводять, не звільняють. Я як адвокат можу тільки пояснити можливі наслідки. Вони, як правило, не на користь бійців.

Рапорти, звісно, ніхто не відміняв, але я не раджу їх писати. Бо пояснення причини – то другорядне. Головне, що буде зафіксоване умисне залишення військової частини. Це як за станом здоров’я письмово відмовитися йти на бойові позиції. Заява про невиконання наказу одразу піде до військової служби правопорядку, Держбюро розслідувань.

Військовослужбовець – це не така звичайна людина, як у цивільному житті. Він дуже залежить від суб’єктивного фактору, він підвладний командирові. А командир як скаже, так і буде. Я знаю військову частину, де хлопці отримували травми колін, а їм відмовляли пов’язувати їх з бойовими завданнями. Казали: це у вас застаріле. В той же час в іншій частині начмед страшенно здивувався, дізнавшись, що можуть бути такі справи. 

На “нуль” замість ВЛК

- Читала про такі ситуації: пораненого бійця ушпиталили, сказали, що буде ВЛК. А потім: зараз ВЛК не буде, їдьте до частини. А на ногах гнойовики, в ногах – спиці.

- Це досить небезпечна ситуація, я працювала з такими випадками. Буває, що людина після поранення відбула відпустку, ставить питання про ВЛК, а її скеровують до частини – там дамо направлення. А з частини відправляють прямо на позиції, бо поки немає висновку ВЛК, боєць вважається придатним.

Тому треба наполягати на проходження ВЛК одразу після лікування, писати рапорти. Дуже бажано підключати адвоката, який писатиме скарги. Це не дає швидкий результат, але рухає справу в належне русло.

- Ще розповідали, що командири заманюють назад в частини, обіцяючи “дистанційну ВЛК” – за лікарськими документами.

- Не може бути дистанційних ВЛК. Військово-лікарська комісія – це комплекс обстеження людини: від простого аналізу крові до МРТ, залежно від показань.

Така собі “економія”

- Чому не завжди при бойових пораненнях надають фінансову допомогу?

- Теж класична ситуація. Є зарплата, є додаткова винагорода. Якщо важке поранення пов’язане із захистом Вітчизни, під час всього періоду лікування виплачується 100 000 гривень. А часто бувають випадки, коли пораненому платять саму зарплату, і все. Таку ситуацію адвокат може виправити скаргами, “зекономлені” кошти перерахують.

Отримання одноразової допомоги – це складніший процес. Тут треба мати направлення на МСЕК, яка встановить відсоток втрати непрацезданості або надасть групу інвалідності. Цього військовослужбовці в більшості не знають. Коли є довідка про втрачену працездатність або інвалідність, нараховується одноразова допомога у зв’язку з пораненням. Розмір такої допомоги варіюється залежно від відсотка втрати чи групи інвалідності (від 1 073 600 грн до 134 200 грн. – Ред.).

Я раджу більше цікавитися своїми правами, тим паче, що в Україні зараз працює багато безкоштовних юридичних консультацій для військових. От нещодавно до мене звернулася дружина військового, який отримав важке поранення аж рік тому. Поки тривало лікування, він отримував тільки зарплату, аж поки сім’я не дізналася, що має право на додаткові виплати. Питання ми вирішили без суду – вистачило скарги на командування.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чи будуть ще сильні снігопади до кінця листопада
24tv
2024-11-26T19:03:39Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T18:57:10Z
"Ангели життя": як на передовій рятують важкопоранених воїнів - ексклюзивний репортаж TSN.ua
TSN
2024-11-26T18:48:58Z
Сили оборони відбили штурм і знищили сім російських БМД під Часовим Яром на Донеччині
УкраинФорм
2024-11-26T18:45:44Z
Росіяни – на частині вулиць Курахового: OSINT-аналітик розповів про ситуацію на Сході
24tv
2024-11-26T18:36:21Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T18:27:34Z
Влупить 9-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2024-11-26T18:27:00Z
Тепло чи люті морози і сніг: якою буде погода взимку – інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-26T18:00:39Z
Росіяни могли вдарити по Сумах забороненим боєприпасами
1News
2024-11-26T17:51:40Z
Залучення солдатів КНДР до війни є викликом безпеці далеко за межами України - Блінкен
УкраинФорм
2024-11-26T19:12:59Z
Ізраїль схвалив угоду про припинення вогню з «Хезболлою» в Лівані – CNN
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T19:09:43Z
В США визнали, що Україну можуть примусити до перемовин з РФ - The Washington Post
GlavRed
2024-11-26T19:06:19Z
Китай за крок від готовності напасти на Тайвань: на Заході зробили заяву
GlavRed
2024-11-26T19:04:23Z
Рада Україна-НАТО зібралась через "Орєшнік" і підтвердила підтримку Києва
Европейская правда
2024-11-26T19:03:37Z
Трамп готує енергетичну революцію
360ua.news
2024-11-26T19:03:34Z
У столиці Албанії антиурядовий мітинг переріс у сутички з поліцією
Европейская правда
2024-11-26T19:01:02Z
Стефанчук обговорив зі спікером Палати громад Канади Формулу миру і євроантлантичну інтеграцію
УкраинФорм
2024-11-26T19:00:53Z
Росія заборонила в'їзд 30 британцям, зокрема кільком міністрам
УкраинФорм
2024-11-26T18:58:21Z
Трендові головні убори на зиму: що потрібно купувати вже в листопаді
24tv
2024-11-26T19:06:45Z
66-річна Мадонна замилувала, як з бойфрендом підтримала доньок-близнючок на футбольному матчі
TSN
2024-11-26T19:03:01Z
Дорослі копії Бреда Пітта: двійнят Джолі підловили на прогулянці
GlavRed
2024-11-26T19:00:41Z
Григорій Решетник заговорив про розлучення з дружиною - деталі
GlavRed
2024-11-26T19:00:27Z
Небесна жінка, друг, коханка: Влад Дарвін зняв свою дружину в емоційному відео
Вива
2024-11-26T18:12:05Z
Оголосили дату виходу української романтичної комедії "Коли ти вийдеш заміж?"
24tv
2024-11-26T18:06:39Z
"Міс Україна Всесвіт" Вікторія Апанасенко вперше показала свою тримісячну донечку
24tv
2024-11-26T17:57:21Z
Оперна діва Олена Гребенюк заспівала на благодійному заході
Вива
2024-11-26T17:21:31Z
Що відомо про продовження культового серіалу "Бріджертони": дата прем’єри
24tv
2024-11-26T17:21:15Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Спосіб життя чи гени: що більше впливає на довголіття
24tv
2024-11-26T17:51:35Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
ВЛК визнаватимуть українців придатними онлайн: коли запуск і як це працюватиме
Фокус
2024-11-26T15:45:53Z
Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
24tv
2024-11-26T15:39:25Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Клуб МЛС забере з-під носа Динамо та Шахтаря зірку молодіжної збірної України
24tv
2024-11-26T18:00:53Z
Хомченовський: Дібанго по праву довірили капітанську повʼязку
Football.ua
2024-11-26T17:48:13Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T17:39:03Z
Наставник "Шахтаря" Пушич заговорив про можливий відхід із клубу
ZN UA
2024-11-26T17:33:51Z
Журналіст Ігор Циганик піддав нищівній критиці ситуацію навколо суддівства у матчах винниківського «Руху»
Форпост
2024-11-26T17:31:40Z
Жоржиньо може залишити Арсенал наступного літа
Football.ua
2024-11-26T17:29:53Z
Попри важку травму: голкіпер "Тоттенгема" з переломом ноги відстояв "сухий" матч
Фокус
2024-11-26T17:21:51Z
"Газпром" вже підготувався до припинення транзиту газу через Україну, – Reuters
24tv
2024-11-26T19:12:09Z
Вклади українців у банках за жовтень зросли на ₴5,9 мільярда
УкраинФорм
2024-11-26T19:09:08Z
Пенсія в Україні: деяким пенсіонерам нарахують майже 1000 гривень доплати
Политека
2024-11-26T19:01:23Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:52:31Z
Рекордні прибутки українських банків
360ua.news
2024-11-26T18:42:24Z
Ексглаву китайського банку засуджено до смертної кари за хабарі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:37:18Z
Виплати завершено: ПФУ розкрив, як розподілив мільярди за листопад
Хвиля
2024-11-26T18:33:48Z
Воррен Баффет розкрив несподіваний план щодо свого 149-мільярдного статку
InternetUA
2024-11-26T18:31:56Z
Що мають зробити критичні підприємства, аби забронювати працівників
24tv
2024-11-26T18:27:16Z
Україна працює над створенням власних КАБів, – Баргилевич
24tv
2024-11-26T19:12:40Z
Європа мусить «прокинутися», щоб виграти гонку озброєнь - адмірал НАТО
УкраинФорм
2024-11-26T19:12:26Z
Кілька українських медіа отримали листи про «замінування» їхніх редакцій
Детектор М
2024-11-26T19:07:24Z
Остаточне рішення: УПЦ МП не має права користуватися Спасо-Преображенським собором у Чернігові
УкраинФорм
2024-11-26T19:06:46Z
У Британії знову помітили дрони над авіабазами, якими користуються ВПС США
Европейская правда
2024-11-26T19:04:34Z
1200 резюме не привели українку до мрії знайти хоч якусь добре оплачувану роботу в США
Знай
2024-11-26T18:51:48Z
Помер найстаріший чоловік планети: скільки було років рекордсмену, його біографія та фото
TSN
2024-11-26T18:48:25Z
Китайські інженери представили інноваційну надзвукову ракету нового покоління
InternetUA
2024-11-26T18:43:21Z
Держустанови, школи, лікарні. По Україні – хвиля масових «мінувань»
Украина Криминальная
2024-11-26T18:40:16Z
У Харкові працівниця метро попереджала в Telegram про переміщення ТЦК та ЗСУ
TSN
2024-11-26T19:03:49Z
На Хмельниччині засуджено військового, який застрелив свого командира
Украина Криминальная
2024-11-26T18:31:22Z
Російський удар по СТО у Сумах: є 2 жертви, під завалами може бути ще людина
24tv
2024-11-26T18:27:45Z
Вилучено тисячі доларів і золоті злитки: в Одесі викрили жінку, яка допомагала ухилянтам
24tv
2024-11-26T18:12:46Z
У центрі Києва хотіли підірвати поліцейських: момент зняли приховані камери
TSN
2024-11-26T18:06:18Z
На замовлення з рф підпалив двері "Нової пошти" на Київщині: судитимуть 28-річного любителя "легких грошей"
InternetUA
2024-11-26T18:06:11Z
У Бериславі внаслідок атаки дрона РФ постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T18:03:25Z
Двічі судимий за ухилення від мобілізації. Який вирок отримав мешканець Рівненщини?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T17:27:10Z
У Празі загорілась будівля Національного театру
Европейская правда
2024-11-26T17:12:38Z
Лише одному знаку зодіаку цей тиждень принесе шалену радість та успіх
24tv
2024-11-26T19:03:35Z
Він буде базовим в інтер'єрі: дизайнери спрогнозували новий найпопулярніший колір-2025
24tv
2024-11-26T18:48:34Z
Як перевести вікна в зимовий режим та заощадити на опаленні: лайфхак з TikTok
GlavRed
2024-11-26T18:27:57Z
Хто сказав, що шедеври вимагають складності: крабовий салат всього з 4 інгредієнтів
24tv
2024-11-26T18:27:17Z
Виявлено перший вид вовка, який їсть фрукти
Portaltele
2024-11-26T17:57:27Z
Щоб дім пахнув чудово: геніальні способи використання старих банок
24tv
2024-11-26T17:42:57Z
Стало відомо, як зберегти буряк до весни свіжим та соковитим
AgroNews
2024-11-26T17:22:10Z
Вікна та підвіконня будуть чистими як ніколи: блогерка розповіла, яким засобом їх помити
24tv
2024-11-26T17:06:25Z
Що було раніше – курка чи яйце: вчені вразили несподіваною відповіддю
GlavRed
2024-11-26T16:27:34Z
Очікуваний багатьма Samsung Galaxy S25 Ultra вперше показали на відео
InternetUA
2024-11-26T19:01:47Z
Зарядні станції EcoFlow DELTA 3 вже в Україні: робота в якості ДБЖ, 8000 тис. циклів, швидка зарядка та ціна від 41 тис. грн
ITC
2024-11-26T18:40:56Z
За 10 років у світі поменшало прісної води: це може мати жахливі наслідки
24tv
2024-11-26T18:27:06Z
The Witcher 4 перейшла у фазу повноцінного виробництва, — CD Project RED
ITC
2024-11-26T18:09:40Z
Instagram вводить функцію, яка зробить ваше спілкування комфортнішим
InternetUA
2024-11-26T18:01:50Z
Зв'язок у Європі – як вдома: що таке роумінг та як українцям його увімкнути
24tv
2024-11-26T18:00:48Z
Дуже бракує кадрів: на туалетному папері почали друкувати оголошення про роботу
Фокус
2024-11-26T17:57:09Z
Два із них абсолютно жахливі: кухар назвала сім способів замінити пергамент
GlavRed
2024-11-26T17:27:28Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
24tv
2024-11-26T17:12:35Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T18:35:00Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z