MY.UAНовини
Нова вісь та битва за "Глобальний Південь": для чого Іран та Білорусь затягують у ШОС
Нова вісь та битва за "Глобальний Південь": для чого Іран та Білорусь затягують у ШОС

Нова вісь та битва за "Глобальний Південь": для чого Іран та Білорусь затягують у ШОС

5 травня ВООЗ оголосила про завершення пандемії COVID-19, а більшість країн світу відкрили свої кордони та активно відновлюють старі зв'язки, втрачені за кілька років вимушених обмежень. Саміт Шанхайської Організації Співробітництва (ШОС), що почався 4 липня, демонструє геть протилежні тенденції та відбувається віртуально – найцікавіше, що раптово віртуально. Офіційна причина не називається, але вона на поверхні – ніхто насправді не бажає ручкатись з токсичним автократом з Росії.

Чому саміт ШОС 2023 віртуальний

Попередній саміт ШОС у Самарканді у вересні 2022-го відбувався в офлайновому форматі й Путін на ньому був присутній. Російський диктатор конче потребував підтвердження своєї легітимності й спростування статусу вигнанця. Натомість отримав декілька болючих ударів – був змушений чекати своїх колег президентів на протокольних зустрічах, а також вислуховувати критичні настанови від старших колег з Індії, Туреччини та Китаю.

За рік ситуація для Росії та Путіна лише погіршилась:

  • Росіяни зав'язли у війні, яку самі й розпочали, пережили воєнний заколот "вагнерівців" та стрімко летять до економічної прірви. Нині світ консенсусно вважає, що Росія програє, вже йдуть дискусії про те, якою буде ця поразка.
  • Сам Путін отримав офіційний статус підозрюваного у скоєнні воєнних злочинів і став "невиїзним" – МКС у Гаазі видав ордер на арешт російського лідера, чим перекреслив його план щодо очної участі в роботі 15-го саміту БРІКС у Південній Африці.

Так само і 23-й саміт ШОС, що планувався у Нью-Делі, "несподівано" став віртуальним.

Це було зроблено вочевидь, щоб уберегти світових лідерів від репутаційних втрат від спілкування з токсичною особою, що порушує сі норми міжнародного права та шантажує світ голодом і ядерною катастрофою.

Схоже, після оголошення, що саміт-2023 буде віртуальним, у Пекіні видихнули з полегшенням. Токсичність Путіна дозволила Сі Цзіньпіну зберегти власне обличчя. Як і лідеру Пакистану, який має з Індією давній нерозв'язаний конфлікт.

Результатом віртуалізації став казус з накладанням на персону індійського прем'єра Моді, що виступав з урочистою промовою з нагоди відкриття саміту-2023, таблички звукових налаштувань. Технічні баги – ціна за небажання бачити Путіна офлайн.

Організатори саміту-2023 не впоралися зі звуком, але непогано підстрахувалися, адже на цьому заході Росію вже міг представляти взагалі не Путін, якби заколот Євгенія Пригожина вдався.

Путін спробував запевнити своїх партнерів у тому, що досі твердо контролює владу, навіть після заколоту. На Заході розцінили невдалий бунт у Росії, як момент слабкості диктатора. Натомість це може бути зовсім по-іншому сприйнято іншими авторитарними лідерами, присутніми на саміті ШОС, які раніше вже стикалися з власною боротьбою за владу.

Путін встояв і для нього це буде перший великий міжнародний захід після дуже дивного "маршу справедливості" терористів-вагнерівців. Саме про нього він змушений був розповідати у своєму виступі та принизливо дякувати лідерам ШОС за буцімто "підтримку" в дні заколоту власного кухаря. Нагадаємо, що, власне, ця "підтримка" полягала в настановах "викручуйся сам" та у висновках, що Путін – слабкий.

Розширення ШОС – для чого там Іран та Білорусь

Попри заколот Пригожина, який ще минулого тижня був головним ньюзмейкером у світових ЗМІ, у центрі уваги саміту була не Росія, а інша держава-ізгой – Іран.

Тегеран почав інтегруватися до ШОС у 2005 році, але тривалий час цей процес перебував на паузі й активізувався лише у 2021-му. У вересні 2022 року Тегеран підписав меморандум про вступ, в січні 2023-го погодив усі юридичні формальності, а 4 липня індійський прем’єр Нарендра Моді, що головує на саміті ШОС, вітав нового члена організації.

Іран став 9-м членом ШОС. Тим часом наступною може стати Білорусь. Кремлівський сателіт також тривалий час перебував у статусі спостерігача, але нарешті дозрів до підписання меморандуму про зобов'язання, що відкриває прямий шлях до членства в організації.

  • Для обох країн вступ до ШОС – відвертий успіх і знак того, що вони не в повній ізоляції. Особливо на тлі чергового провалу "ядерної угоди" та цілком ймовірного продовження санкцій проти Ірану європейськими країнами (головною причиною є воєнна співпраця Ірану з Росією). Білорусь членство у ШОС, звісно, не врятує, але Лукашенку буде приємно.
  • Москва активно підтримувала інтеграцію обох країн до ШОС, проте, вершки, схоже, знімати буде не вона, а Китай. Пекін нині активно демонструє свою міць на дипломатичній арені та посилює свій вплив на близькосхідний регіон.
  • Великим успіхом для Китаю стало замирення Тегерану з Саудівською Аравією, до речі, ще одним потенційним майбутнім учасником ШОС. Як і Кувейт, Мальдівська Республіка, М'янма та Об'єднані Арабські Емірати.

Китай та Індія в пошуках балансу сил

Саме Китай нині є головним актором у клубі під назвою ШОС. Пекін розглядає організацію як продовження власної "м’якої сили" та інструмент впливу. Саме тому Китай намагається розширити рамки ШОС та перетворити цю доволі аморфну структуру з фактично дискусійного клубу за інтересами на щось більше.

Про такі спроби свідчить актуалізація деяких форматів під егідою ШОС, наприклад засідання глав МЗС країн-учасниць. Проте, лідерство Китаю не є однозначним. І мова тут зовсім не про Росію. За баланс сил у ШОС відповідає давній противник і конкурент – Індія.

Індія, на відміну від більшості членів ШОС, є демократією, вміло балансує та вміє знаходити спільну мову з усіма "полюсами впливу". Це підтверджують і нав'язані Росії розрахунки за нафту в малоліквідних індійських рупіях, економіка, що зростає, та тріумфальний візит прем'єра Моді до США.

Ключовим пріоритетом для Індії на саміті є збалансування зв'язків із Заходом і Сходом, адже у вересні Делі також прийматиме саміт G-20. Це також платформа для Моді щодо глибокої взаємодії з країнами Центральної Азії.

"Індія досягла успіху в цьому типі зовнішньої політики, коли вона одночасно має справу з усіма", – вважає Дерек Гроссман, аналітик з питань Індо-Тихоокеанського регіону.

Водночас обмеження ШОС полягає в тому, що Китай і Росія намагаються перетворити її на антизахідне угруповання, а це не відповідає незалежній зовнішній політиці Індії.


Візит Моді до США називають успішним для Індії / фото пресслужби Білого дому

Як Росія хоче використати "Глобальний Південь"

Демонструвати свою легітимність Путіну доведеться у віртуальному форматі, без дагестанської масовки, виключно за допомогою лексики, з чим у президента Росії очевидні проблеми – лідерам ШОС не надто близька історія про "гумову попу" та інші "скрєпи", а тому доведеться платити.

Власне, цим Росія і займається.

  • В умовах санкцій, які повільно вбивають російську економіку, путінські технократи обрали єдиний можливий шлях виживання – відмови від розрахунків у доларах і євро, а також збільшення товарообігу з країнами так званого "Глобального Півдня", зокрема, й з державами ШОС.
  • Нині Росія активно продає свої газ і нафту Китаю та Індії та робить це зі значною знижкою. Цікаво, що російська нафта в Індії не затримується, а йде далі до ЄС, але вже з "очищеною репутацією".
  • Інші держави ШОС активно допомагають Росії обходити санкції та стали учасниками програми так званого паралельного імпорту, зокрема, й товарів подвійного призначення.

"Колективному Заходу", а особливо Україні така позиція "Глобального Півдня" не подобається. Та варто визнати, що ці країни діють у власних інтересах, маючи власні уявлення щодо природи добра та зла, а також ролі того самого "Заходу" в міжнародних відносинах, зокрема, у подіях XIX – XX століття.

У Москві цей прагматичний і відверто цинічний підхід традиційно вважають проросійським і це дає підстави умовній Захаровій волати "весь світ за нас". Проте, реалії інші. "Південь" так робить, тому що йому фактично дуже вигідне ось це висмоктування з Росії, як колись з цинського Китаю у XIX столітті, усіх соків, до того ж – за безцінь.

'Business as usual', він же "бізнес на крові" може зупинити контроль за виконанням 11-го пакету санкцій, коли стане так, що торгівля з Росією може принести більше шкоди, ніж прибутку. Проте, процес цей буде надзвичайно складним і стане справжнім викликом.

Теги за темою
КитайІранІндія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шукала сліди предків: мати Сільвестра Сталлоне приїжджала в Одесу
Фокус
2025-09-27T01:06:35Z
На Рівненщині пройде фестиваль зброї та звитяги «Харалужні мечі»
УкраинФорм
2025-09-27T00:06:19Z
Зібрав особисте кладовище: Кіркоров оголосив про дивне рішення
GlavRed
2025-09-26T23:27:17Z
Не лише "Друзі": 10 найкращих серіалів усіх часів
24tv
2025-09-26T22:00:17Z
Де можна побачити одну з найперших визначних пам'яток архітектури в Одесі, яку ми могли втратити
24tv
2025-09-26T21:00:45Z
Козловський перевипустив свій хіт 2000-х «Знаєш»
GlavRed
2025-09-26T20:27:53Z
Декого просто не впізнати: як зараз виглядають актори культового серіалу "Гра престолів"
24tv
2025-09-26T20:27:06Z
Для затишних вихідних: 5 цікавих фільмів, які можна подивитися з дітьми
24tv
2025-09-26T19:33:09Z
Оззі Осборн зробив останній подарунок дружині Шерон, зігравши прощальний концерт
Фокус
2025-09-26T18:36:11Z
Відбулось перше засідання міжнародної Дорадчої ради з розвитку житлового фінансування в Україні - КМУ
УкраинФорм
2025-09-27T00:18:31Z
В Україні спростили умови використання держмайна для тимчасового проживання ВПО
ZN UA
2025-09-26T23:45:34Z
У Росії масово закриваються АЗС — розвідка
ZN UA
2025-09-26T23:30:28Z
xAI подала до суду на OpenAI, звинувативши у викраденні комерційної таємниці — що відомо
InternetUA
2025-09-26T22:42:14Z
200 євро це скільки гривень сьогодні
24tv
2025-09-26T20:48:35Z
З українців деруть утридорога за звичайний овоч: подорожчав уже на 24%
GlavRed
2025-09-26T20:27:25Z
ПУМБ знову стягує сотні тисяч гривень: українські військові опинилися під борговим пресом
Знай
2025-09-26T20:12:19Z
Відключення газу та електроенергії: українців попередили, хто в зоні ризику
GlavRed
2025-09-26T19:27:59Z
Україна отримує черговий пакет допомоги від Данії на понад $400 млн
iPress
2025-09-26T19:09:31Z
Лише чоловіча і жіноча: Словаччина закріпила у конституції визначення двох статей
ZN UA
2025-09-27T01:09:11Z
ЄС готує нові санкції проти Росії: "сусідка" України заявила про застереження
ZN UA
2025-09-27T01:06:58Z
Вступні переговори України з ЄС відкладаються через вето Орбана: коли ситуація може змінитися
ГЛАВКОМ NET
2025-09-27T00:48:53Z
З ними Україна вже переважала: військовий експерт назвав зброю для атак, яку можуть надати США
24tv
2025-09-27T00:36:31Z
У матеріалах Епштейна фігурують Маск, радник Трампа Беннон, мільярдер Тіль
УкраинФорм
2025-09-27T00:33:26Z
США готують удари по наркоторговцях у Венесуелі: Трамп розглядає атаки дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-09-27T00:27:17Z
Ексдепутат Європарламенту зізнався в отриманні хабарів за проросійську позицію
ZN UA
2025-09-27T00:27:17Z
Росія приховує хворих та скалічених українських військовополонених від Червоного Хреста - експерти ОБСЄ
УкраинФорм
2025-09-27T00:09:52Z
У Кенії викрили мережу вербувальників для війни на боці Росії
ZN UA
2025-09-27T00:06:39Z
В Японії затримали трьох українців за стрім із зони відчуження біля Фукусіми
УкраинФорм
2025-09-27T01:12:51Z
На Тернопільщині ексдиректора та заввіділенням лікарні підозрюють у службовій недбалості та розтраті понад ₴1,6 млн
Украина Криминальная
2025-09-27T00:54:59Z
На Харківщині викрито ключових учасників низки замовних злочинів
Украина Криминальная
2025-09-26T23:36:52Z
На Хмельниччині викрили прикордонників, які вимагали $5,5 тисяч за переведення військового в тил
УкраинФорм
2025-09-26T23:18:46Z
У Кривому Розі сталася стрілянина: ймовірно, вбили президента місцевої федерації самбо
24tv
2025-09-26T23:15:30Z
До суду передали справу про розкрадання ₴88 мільйонів на ремонті офісу ДМС
УкраинФорм
2025-09-26T22:36:50Z
На Вінниччині прогриміли вибухи: регіон атакують БпЛА, є влучання в критичну інфраструктуру
24tv
2025-09-26T22:21:49Z
Житель Коростенської громади за $10000 хотів переправити знайомих до Білорусі
Украина Криминальная
2025-09-26T21:57:10Z
В Японії затримано українців за проникнення в заборонену зону Фукусіми-1
ГЛАВКОМ NET
2025-09-26T20:48:15Z
"Великий рівень ескалації": офіцер ЗСУ розповів, як змінять ситуацію на фронті ракети Tomahawk
Фокус
2025-09-26T23:51:36Z
РФ допомагає Китаю готувати вторгнення на Тайвань – The Washington Post
ГЛАВКОМ NET
2025-09-26T22:45:28Z
Україна розпочала програму зимових виплат для жителів біля фронту
ZN UA
2025-09-26T21:24:02Z
Морпіхи показали, як нищать логістику в тилу ворога на Херсонщині
УкраинФорм
2025-09-26T21:06:38Z
27 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-09-26T21:03:49Z
Без суржику: як буде «удочка» українською
ZN UA
2025-09-26T21:03:43Z
"Випадковостей немає": "незрозумілі БПЛА" над Закарпаттям літали ще влітку, — "Флеш"
Фокус
2025-09-26T21:00:51Z
Президент доручив збільшити контрактну складову в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-09-26T20:27:21Z
Міжнародна коаліція за повернення українських дітей вже налічує 44 країни - Зеленська
УкраинФорм
2025-09-26T20:09:02Z
У Німеччині зафіксовано рекордну кількість випадків зараження сифілісом
ГЛАВКОМ NET
2025-09-27T01:06:53Z
Перші дози корейської вакцини проти грипу пройшли контроль якості в Україні
Хвиля
2025-09-26T23:30:06Z
Потребують регулярного догляду: як часто слід мити миски для їжі своїх улюбленців
24tv
2025-09-26T17:03:11Z
Секрет ідеальної скоринки: як перетворити звичайну картоплю на шедевральну страву
GlavRed
2025-09-26T16:27:10Z
Ось наскільки часто потрібно чистити килим: більшість людей робить це надто рідко
24tv
2025-09-26T14:18:17Z
Як правильно очищувати вуха: міфи, ризики та дійсно корисні поради
24tv
2025-09-26T13:33:42Z
Україна закупила три інноваційних препарати проти раку: хто їх зможе отримати безкоштовно
24tv
2025-09-26T10:42:38Z
Зміцнять мозок та підвищать імунітет: лікарі назвали топ-5 продуктів осені
Знай
2025-09-26T09:51:08Z
За допомогою генної терапії вченим вдалося на 75 % сповільнити розвиток невиліковної хвороби Гантінгтона
Известия Киев
2025-09-26T09:30:05Z
Спалах пожежі в Urus спричинив термінові відкликання Lamborghini, Audi та Porsche
Топ Жир
2025-09-27T00:36:14Z
Тесла таємно врегулювала справу про смертельну аварію з автопілотом напередодні вердикту присяжних
Топ Жир
2025-09-26T23:51:39Z
Салон Subaru незабаром нагадуватиме громадський центр, а не автодилерський майданчик
Топ Жир
2025-09-26T23:21:38Z
Агресивна поведінка на дорогах посилюється, а кількість небезпечних перерізань зростає
Топ Жир
2025-09-26T22:36:45Z
Флагманський Lexus LX отримав додаткові спортивні елементи у версії 2026 року
Топ Жир
2025-09-26T22:06:38Z
Молодий електричний Defender від Land Rover може швидко втратити свою екологічну сутність
Топ Жир
2025-09-26T21:21:01Z
Subaru представила оновлений Solterra 2026 року зі збільшеним на 25% запасом ходу та незмінною ціною
Топ Жир
2025-09-26T20:36:06Z
Бак Парк Авеню з одним власником та лише 14 тисячами миль може бути найкращим з тих, що залишилися
Топ Жир
2025-09-26T19:51:29Z
Ти можеш зібрати власний Audi RS2 поетапно
Топ Жир
2025-09-26T19:06:25Z
Росіяни просунулися на півночі Донеччини, і, ймовірно, захопили тут ще одне село
ZN UA
2025-09-27T00:36:46Z
Гроші "впадуть з неба": три знаки зодіаку розбагатіють в жовтні
GlavRed
2025-09-27T00:27:23Z
Атака дронів на Вінниччину: є влучання у критичну інфраструктуру
TSN
2025-09-26T23:42:34Z
На Північно-Слобожанському напрямку прикордонники знищили групу піхоти при спробі подолати переправу
УкраинФорм
2025-09-26T22:48:06Z
На Херсонщині дітей змусили малювати портрети російського військового
ZN UA
2025-09-26T22:06:57Z
Прикордонники уразили місце запуску російських дронів поблизу Вовчанська
УкраинФорм
2025-09-26T22:00:12Z
Окупанти просунулися на Дніпропетровщині, Донеччині та Запоріжжі, – DeepState
24tv
2025-09-26T22:00:11Z
ОБСЄ оприлюднила докази системних злочинів росії проти українських військовополонених
iPress
2025-09-26T21:45:12Z
Поліцейські викрили керівників станцій Одеської залізниці на мільйонних махінаціях з вагонами
УкраинФорм
2025-09-26T21:42:22Z
Що зробити восени, щоб півонії зацвіли пишно навесні: покрокова інструкція
GlavRed
2025-09-27T00:36:46Z
У Барселоні відкриють вежу храму Саґрада Фамілія: чи зможуть туристи піднятися на неї
24tv
2025-09-26T20:09:30Z
Подарунок для смаку та тіла: намазка з червоної квасолі, рецепт якої у вас випитуватимуть
24tv
2025-09-26T20:09:08Z
Секрет флористів: як зберегти гортензії у вазі свіжими до 2 тижнів
TSN
2025-09-26T19:51:06Z
Як вивести затхлий запах з радянської шафи: дізнайтеся головні секрети
24tv
2025-09-26T19:39:26Z
У Дубаї продали найдорожчу чашку кави у світі за майже 30 тисяч гривень
24tv
2025-09-26T19:12:43Z
Ці парфуми викликають звикання: 5 ароматів, які підійдуть на осінь
24tv
2025-09-26T17:27:17Z
Рецепт божествених квашених помідорів: головний секрет у розсолі
GlavRed
2025-09-26T17:27:06Z
Оладки з гарбуза: рецепт страви, яка смакуватиме навіть тим, хто не любить його
TSN
2025-09-26T17:21:34Z
Як правильно зберігати лаваш: секрет довгої свіжості продукту
GlavRed
2025-09-27T01:03:09Z
Відбувся реліз футбольного симулятора EA Sports FC 26
InternetUA
2025-09-27T00:33:51Z
Один натуральний продукт розчиняє накип у туалеті за 15 хвилин
GlavRed
2025-09-26T23:27:48Z
Інтернет-шахраї виманюють гроші через псевдооренду житла
InternetUA
2025-09-26T21:27:57Z
Австралійські розробники створять антидроновий ШІ-хаб у США
InternetUA
2025-09-26T21:27:32Z
Гравець GTA Online виконав трюк у стилі Джеймса Бонда не залишивши противнику жодних шансів
24tv
2025-09-26T21:15:25Z
Готуйте свої гаманці: Valve почала підготовку до осіннього розпродажу в Steam
24tv
2025-09-26T20:48:12Z
Більше ніяких додатків. У камері iPhone є прихована функція перекладача: як користуватися
InternetUA
2025-09-26T20:27:49Z
Автори Ghostrunner назвали дати тестування Valor Mortis – суміші Dark Souls і BioShock
24tv
2025-09-26T20:27:30Z
Жирона з Ванатом зіграла внічию у дербі з Еспаньйолом
Football.ua
2025-09-26T22:15:45Z
Баварія знищила Вердер
Football.ua
2025-09-26T21:45:07Z
Трубін очолив рейтинг найдорожчих голкіперів поза топ-лігами Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-09-26T21:27:24Z
"Буде справжня війна": відомий промоутер розповів, як завершиться бій Паркер – Вордлі
24tv
2025-09-26T21:00:55Z
Відомо, коли та де відбудеться похорон Ріккі Хаттона
24tv
2025-09-26T20:54:09Z
Стали відомі точні результати голосування Золотого м'яча
Football.ua
2025-09-26T20:30:18Z
Лідер збірної України може перейти в іменитий клуб з Англії – ЗМІ
24tv
2025-09-26T20:18:53Z
Спаллетті – про звільнення зі збірної Італії: Мені потрібно трохи часу, щоб змиритися з цим болем
Football.ua
2025-09-26T20:09:30Z
Російський борець поскаржився в суд через відмову в зміні громадянства
24tv
2025-09-26T19:54:39Z