MY.UAНовини
Поговоримо про Бога
Поговоримо про Бога

Поговоримо про Бога

Релігійна дезінформація, яку продукує Росія, яскраво характеризує саму Росію, а не ті релігійні спільноти, про які йдеться.

Верховна Рада України у травні цього року намагалася ухвалити в першому читанні законопроєкт про заборону Української православної церкви Московського патріархату. Поки цього не сталося, однак подібні ініціативи свідчать, що ставлення до цієї церкви в Україні вже не таке лояльне як колись. Загалом ситуація змінилась у 2018 році — у період отримання Україною томосу про автокефалію — і загострилася в умовах повномасштабної війни. До того часу православна церква Московського патріархату не піддавалась так званим утискам, в яких Росія звинувачує Україну тепер. Агресивна риторика Росії щодо тих самих «утисків» зринала час від часу в інфопросторі впродовж останніх п’яти років й цілком усталилася в листопаді минулого року, коли СБУ розпочала обшуки у єпархіях УПЦ й повідомляла про ознаки проросійської діяльності у єпископів. З того часу щодо кількох священнослужителів відкрили кримінальні справи, УПЦ зобов’язали покинути території Києво-Печерської Лаври тощо. Але російська церква в Україні все ж глибоко вкорінена, й попри війну московські священники правлять служби в тисячах храмах по всій Україні, а віряни ці служби відвідують. Й досягнула Росія цього за допомогою так званої релігійної дезінформації, про яку спробуємо поговорити далі.

«Ну, це ж дурачки. Дурачки, понімаєте?»,сказав один із учасників протесту біля Києво-Печерської Лаври після того, як священник — представник Української православної церкви, яка мала покинути Лавру ще у березні, облив його водою. Лавру представники Московського патріархату не покинули й досі, хоч визнали, що мають зробити це до 4 липня. Їхня відмова покидати заповідник навесні спровокувала протести, хоча точніше кажучи — хаос. Поки сотні українців стояли з плакатами «геть московських попів» і жовто-блакитними стягами, ще сотні людей — найімовірніше, також українців, — влаштовували молебень і перекрикували опонентів.

Якби я була якоюсь, скажімо, іспанкою, й дивилася на цю картинку збоку, не сильно знаючи контекст того, що відбувається (як переважно буває з іноземцями, навіть якщо вони  приймають і визнають те, що агресорка саме Росія), то могла б подумати, що в Україні  є громіздке протистояння між людьми різних віросповідань. І — що найгірше — припустила б, що це може бути однією із причин чи то пояснень війни.

Протести в Лаврі тривали, люди ображали один одного, обливали водою, а російська пропаганда тим часом продукувала меседжі про нетерпимих українців, які ненавидять таких самих українців за те, що ті обирають іншу церкву. Якщо іспанка чи то пак бельгієць почитають російські меседжі (які аналітики й аналітикині «Детектора медіа» разом із партнерами із 10 країн фіксували в соцмережах) у них може скластися враження, що релігійне протистояння — реальне. Мовляв, пропаганда звісно працює, і Росія теж погана, але ж протести і справді є, українці справді войовничі, вони справді не можуть примиритися один з одним. І саме такі меседжі наводять людей на думку, що…. «не все так однозначно». І, як не прикро, не лише іноземців, а подекуди й самих українців.

Але говорячи про подібні протести чи загалом про так звані «утиски православних в Україні», про які багато йдеться у нашому внутрішньому інфопросторі, не завжди згадується, що човен розхитує саме Росія. Тут працює так зване перекладання відповідальності за суперечки й сутички з того, хто їх справді провокує, на одну зі сторін конфлікту. Тобто російська пропаганда, яка роками просувала тези про «не таку українську церкву», не справжній томос, називала українців розкольниками й антихристами. І що найгірше — вкорінювала цю думку у свідомості сотень тисяч людей як в Україні (які частково досі є вірянами УПЦ), так і за її межами.

Російські меседжі про єдину церкву є частиною того ж наративу про «один народ», «братні народи», «єдину культуру» й таке інше. Тобто Росія роками усталювала думку, що українці й росіяни — однаковісінькі люди, бо балакають російською (звісно, українська ж то лише діалект!), читають Пушкіна і Толстого (бо хіба хтось писав книжки українською?!), слухають Чайковського (бо хто такий той Лисенко!) і вірять в єдиного православного Бога, молитися якому можна лише повторюючи молитву за московським попом. Інакше ж Бог прокляне всіх, молитви не подіють і в далеких від Москви містах, де балакають на «діалектах», почнуть падати пам’ятники Пушікну. Здається, прокляття збулося. Але повернімося до серйозної теми. До релігійної дезінформації.

Загалом поняття релігійної дезінформації, коли ми говоримо про війну Росії проти України й відповідно — про російську риторику щодо релігійних спільнот в Україні виглядає дещо розмито. Те, що робить Росія в контексті релігійних спільнот, дещо виходить за рамки класичного визначення релігійної дезінформації. Крім цього, говорячи про релігійні спільноти, Росія має дещо обмежений список і фокусується лише на двох (пам’ятаємо про бажання все уніфікувати), у крайньому випадку — трьох чи чотирьох спільнотах.

Загалом, говорячи мовою ̶з̶а̶н̶у̶д̶ аналітиків й аналітикинь, серед яких і я, релігійна дезінформація — це поширення упередженої або оманливої інформації, що породжує негативне ставлення, підживлює стереотипи про  представників різних конфесій та виправдовує дискримінацію проти них. Пропаганда прагне зобразити релігійні спільноти як потенційно небезпечні чи екстремістські, спираючись на стереотипи та фейки, щоб викликати страх у суспільстві. Про це у своїх працях писав американський дослідник Девід Елкотт, на думку якого, вепонізація релігії потрібна, щоб виправдати обмеження свободи та маргіналізацію меншин у всьому світі. Він зазначає, що після Другої світової війни релігійні течії стали більше зближуватися з популістичним націоналізмом, який часто зображає себе захисником «справжніх» цінностей, традицій та інтересів нації проти загроз, які несе глобалізація, імміграція чи наднаціональні організації. Елкотт пише, що релігійна ідентичність є навіть потужнішою силою для підтвердження національної приналежності, ніж особисті релігійні переконання та практика. Як приклад він наводить підйом антиліберальних політичних рухів і політиків: праву популістську партію «Альтернатива для Німеччини», Марін Ле Пен у Франції, Віктора Орбана в Угорщині та Нарендри Моді в Індії. Політичні рухи, які засновувалися явно не задля відстоювання інтересів вірян, нині є найбільш ревними захисниками ідеї про «збереження чистоти й автентичності», в тому числі й релігійної, і виступають проти того, щоб «чужаки» відбирали їхню націю, релігію, культуру та цінності.

Чи те саме робить Росія? Ммм, і так, і ні. Бо, з одного боку, вона накидується на одну релігійну спільноту — Православну церкву України — й навіть демонструє, що прагне її знищити, бо така церква буцімто несправжня. А, з іншого боку, Росія навпаки декларує бажання зберегти й захистити релігійну спільноту — церкву Московського патріархату, яка вже давно пустила коріння в Україні.

Досліджуючи релігійну дезінформацію в соцмережах аналітикині й аналітики «Детектора медіа» стикнулися з проблемою: інколи було не просто відрізнити справді проросійські меседжі спрямовані проти релігійної групи від таких самих українських меседжів. Я називаю такі речі «нашою рідною ксенофобією». Українці й справді можуть такими бути: непривітними до якоїсь релігійної, етнічної чи гендерної групи. Це сумно визнавати, але це природно і зовсім не дивно. Бо всі люди можуть вороже ставитися до інакшостей. Але що відрізняє їхні меседжі від проросійських? Вони переважно є просто окремою думкою окремої групи людей — і часто маргінальної. Натомість Росія запускає свої меседжі скоординовано й вони мають конкретну ціль. Точніше, кілька цілей, як внутрішніх, так і зовнішніх. Наприклад, як я вже казала, прагнення розхитати човен: Росії вигідно, щоб українці сварилися між собою і створювали в такий спосіб картинку для іноземних медіа. Мовляв, українці не можуть примиритися один з одним, то до чого тут росіяни? Внутрішні сварки між вірянами різних конфесій також роз’єднують суспільство у й так складні воєнні часи. Ми починаємо сваритися, зневірюватися один в одному, відволікатися від основного — боротьби з Росією, яка руйнує міста й села, вбиває українців й українок.

На свою внутрішню аудиторію Росія створює образ поганої української церкви й українців, які «хочуть нищити російських священників». Російська пропаганда робить це, щоб демонізувати ворога і ще більше підживити в росіянах бажання воювати з українцями, бо вони «не такі, а ще й проти церкви». Насправді пропагандисти забувають, точніше, просто не згадують, бо їм не вигідно, що Україна, звертає увагу на церкви Московського патріархату виключно з міркувань національної безпеки. І це — нормально, бо священники цієї конфесії роками просували проросійські меседжі й навіть славили Росію. Наприклад, Онуфрій, Паша Мерседес, Дмитро Сидор… Чи Лука Запорізький, який на початку повномасштабної війни проти України заявляв, що українці заслужили російські бомбардування, бо «терплять гей-паради в Києві, і тому вони проти Бога, і заслуговують на участь Содома та Гомори».

Натомість західній аудиторії українців хочуть показати, як я вже згадувала, нетерпимими ксенофобами, які не приймають нічого, крім свого, та ще й буцімто войовничі й небезпечні, бо палять церкви, б’ють священників… Але цей опис ніби не про українців, правда? Кого вам це нагадує? Мені от росіян. Це типове віддзеркалення, бо саме росіяни прагнуть уніфікувати все, що лише можливо. Та й що неможливо — також: культуру там, мову, історію.

Плекаючи цю однаковість, Росія грається з цінностями, буквально жонглює ними й стверджує: все наше — канонічне, правильне, все ваше — від лукавого, безглузде. Насправді ця російська категоричність помітна не лише в контексті релігійної дезінформації. Вся російська дезінформація, як би очевидно це не звучало, пронизана цією категоричністю. Та й не тільки дезінформація. Тобто «ти або росіянин, або гей», «або за Путіна, або ненавидиш Росію». Як у старих прислів’ях — життєвих гаслах аб’юзерів — «будеш або моєю, або нічиєю». Цей спосіб протиставлення цінностей Росія використовує і пишучи про українських біженців, і про жінок. І про багато чого іншого. Усе це — і дії, і риторика — лише ілюструють: Росія — агресорка, аб’юзерка. Звісно, це може змінитися, але навряд в найближчі дні. Інколи аб’юзерам допомагають роки когнітивно поведінкової терапії, до якої Росія ще не дійшла. Та й дезінформація про релігійні спільноти, яку ширить Росія, дуже прісна. І це також не зміниться. То ж краще не вірте їй і почитайте наше велике дослідження.  

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві вогнеборці ліквідували пожежу на авторинку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T22:00:48Z
На Донеччині затримали лікаря, який вимагав гроші у пораненого військового
УкраинФорм
2025-04-11T21:41:05Z
Без стресу й черг: як оплатити тепло й воду за хвилину
VGorode
2025-04-11T21:07:14Z
Енергетики відновили світло в 90 населених пунктах Одещини
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:52Z
СБУ назвала імена трьох російських військових, які викрали ветерана АТО на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:18Z
Використання інструментів стратегічних комунікацій під час війни обговорили у Києві
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:15Z
Ворожі дрони атакували Дніпропетровщину
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:14Z
Понад сотні бойових зіткнень: що відбувається на фронті
Gazeta UA
2025-04-11T20:58:13Z
Низка автобусів змінює маршрут цими вихідними: схема руху
VGorode
2025-04-11T20:51:29Z
"Зруйнує Угорщину": Орбан агітує угорців боротись проти вступу України до ЄС
Фокус
2025-04-11T22:31:34Z
У Трампа придумали, як розділити Україну - з'явилася карта
GlavRed
2025-04-11T22:27:23Z
Війна, день 1143. Зустріч посланця Трампа із путіним
Football.ua
2025-04-11T22:01:19Z
США і росія ведуть переговори: що відомо про візит Віткоффа
iPress
2025-04-11T21:47:36Z
Reuters: Віткофф пропонував Трампу "шлях до миру" за рахунок України
Хвиля
2025-04-11T21:47:00Z
Політувʼязненій Ірині Горобцовій апеляційний суд у Москві залишив вирок без змін - понад 10 років тюрми
УкраинФорм
2025-04-11T21:46:02Z
Погрожував вбити Трампа, Маска й не тільки: у США затримали "Містера Сатану"
24tv
2025-04-11T21:25:48Z
"Найшвидше завершення війни": у Трампа хочуть віддати Путіну багато українських земель
GlavRed
2025-04-11T21:25:36Z
Келлог зробив гучну заяву про розподіл України. The Times показала карту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T21:18:34Z
12 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T22:06:49Z
Нацгвардійці дронами знищили п'ять російських складів
УкраинФорм
2025-04-11T21:41:50Z
Оновлене подання на нагородження Кротевича надійшло до ОП – джерело
Лига
2025-04-11T21:29:24Z
Сьогодні – початок єврейського свята Песах 2025: важливі традиції та заборони
24tv
2025-04-11T21:19:30Z
Україна може виробляти до 10 млн FPV-дронів на рік – Мінстратегпром
Лига
2025-04-11T21:16:21Z
В Україні щомісяця активно використовують "Довгий Нептун", – Сметанін
24tv
2025-04-11T21:11:39Z
Лазарева субота 2025: що дозволено і заборонено робити 12 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T21:05:28Z
Велике свято: як правильно вітатися на Великдень українською
ZN UA
2025-04-11T21:04:00Z
Торік Україна виготовила озброєння та військової техніки на $9 мільярдів - Сметанін
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:47Z
Бульбашки на голові: як зробити популярну зачіску
Знай
2025-04-11T20:51:25Z
Пішов купувати квіти: соліст "ДК Енергетик" розповів, як його мобілізували
Фокус
2025-04-11T20:42:03Z
3 емоційні та драматичні серіали, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-04-11T20:27:25Z
Безстрашні лідери: 5 успішних чоловіків-Овнів, які надихнуть вас на зміни у житті
24tv
2025-04-11T20:12:25Z
Анна Кошмал показала доньку: який вигляд має малятко
GlavRed
2025-04-11T19:27:37Z
"Спокуслива і небезпечна": Ксенія Мішина вперше знялась у кліпі відомого співака
24tv
2025-04-11T19:03:05Z
Справжні хіти у світі анімації: 5 найкращих фільмів від Studio Ghibli
24tv
2025-04-11T18:57:03Z
"Натуральний манікюр": справжній хіт 2025 року
24tv
2025-04-11T18:42:44Z
VINOKUROVA – "Boom Boom" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-11T18:09:30Z
Ці продукти збивають тиск: дієтологи назвали найкорисніші види сиру
24tv
2025-04-11T17:45:39Z
Сексуальне виховання дітей: що і в якому віці потрібно розповідати
24tv
2025-04-11T17:18:46Z
Народилась перша в світі дитина, народжена внаслідок запліднення, виконаного апаратом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:12:38Z
Гормональна контрацепція після пологів підвищує ризик депресії – дослідження
Факти ICTV
2025-04-11T16:00:07Z
У Херсоні на ремонт лікарні для діагностики раку виділять понад 45 мільйонів гривень
360ua.news
2025-04-11T15:00:45Z
Видима загроза — прихована небезпека: усе про боротьбу з пліснявою
BigMir
2025-04-11T14:54:07Z
Як оживити зів'ялу зелень або овочі: лайфхак на всі випадки життя
24tv
2025-04-11T14:36:07Z
Коли і як пересаджувати розсаду: поради садівників для вдалого старту сезону
24tv
2025-04-11T14:30:59Z
Що краще допомагає схуднути – біг чи ходьба
24tv
2025-04-11T14:21:00Z
Нацполіція заблокувала 11 каналів незаконного переправлення військовозобов’язаних за кордон
Antikor
2025-04-11T22:18:12Z
"Не пам’ятаю, що було": у Чернівцях померла дівчина після жорстокого побиття
24tv
2025-04-11T22:06:13Z
В Одесі чоловік у квартирі підірвав гранату, його госпіталізували
УкраинФорм
2025-04-11T22:03:51Z
На Дніпропетровщині через атаку БпЛА загорівся будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T21:50:40Z
Прикордонники викрили спроби незаконного вивезення з України старовинних монет та ікони
УкраинФорм
2025-04-11T21:11:32Z
Шість загиблих: названа причина падіння гелікоптера з родиною директора Siemens на борту
InternetUA
2025-04-11T21:04:05Z
Смертельне побиття буковинки: суд обрав запобіжний захід підозрюваному, подробиці
Фокус
2025-04-11T20:59:34Z
В Одесі 23-річна дівчина обкрадала водіїв на фейковому паркуванні: скільки вона "заробила"
Фокус
2025-04-11T20:48:39Z
В Україні судитимуть учасників злочинної організації, які організували діяльність міжнародного шахрайського коллцентру
InternetUA
2025-04-11T20:46:59Z
ЄС надасть Україні 1 млрд євро у вигляді грантів на оборонну промисловість
Хвиля
2025-04-11T21:54:09Z
Федеральні витрати США зросли, попри заходи економії від Маска
iPress
2025-04-11T21:47:08Z
У 6 разів вищі, ніж торік: українцям накрутили ціни на популярний овоч
GlavRed
2025-04-11T21:25:48Z
Врожаю базових культур в Україні квітневе похолодання не загрожує - Мінагрополітики
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:36Z
Російська нафта повертається на західні танкери: падіння цін відкрило обхід санкцій, - Bloomberg
Antikor
2025-04-11T20:58:02Z
Обстріли в лютому: Нафтогаз сказав, чи вдалося відновити видобуток
Хвиля
2025-04-11T20:36:17Z
Вартість активів — майже мільярд гривень: АРМА шукає управителів арештованого майна генерала Капашина у Полтаві
Antikor
2025-04-11T20:12:10Z
Подорожчання хліба у Харкові: мешканців здивували новими цінами
Политека
2025-04-11T20:00:42Z
Канада почне переговори зі США про торгівлю у травні
Европейская правда
2025-04-11T19:55:09Z
Садівників закликали посипати газони цукром: ефект вражає
GlavRed
2025-04-11T22:27:25Z
Навіть ґрунту не потрібно: як виростити "нескінченну" цибулю із залишків
GlavRed
2025-04-11T21:25:14Z
Він ідеально впишеться у святкову атмосферу: легендарний холодець з курочки та горошку
24tv
2025-04-11T21:00:36Z
Куди піти у Львові на вихідних і на Вербну неділю: місця, про які не знають навіть місцеві
24tv
2025-04-11T20:06:50Z
З ним завжди все виходить легко та смачно: елементарна глазур на паску від Ектора
24tv
2025-04-11T19:33:19Z
Посадіть біля картоплі ці рослини: колорадські жуки навіть не підберуться
24tv
2025-04-11T19:27:58Z
Як ваше взуття розкриває вашу особистість: цікава теорія поведінкової психологині
24tv
2025-04-11T19:09:10Z
Оригінальна великодня прикраса: як зробити квіткову вазу з моркви
24tv
2025-04-11T19:00:56Z
Як відмити вікна до блиску перед Великоднем: метод здивує всіх
24tv
2025-04-11T18:45:49Z
"Пишаюсь, що представляю Росію": український боєць UFC змінив громадянство на російське
Фокус
2025-04-11T22:00:45Z
Меньян знепритомнів після зіткнення з Хіменесом в матчі з Удінезе
Football.ua
2025-04-11T21:47:01Z
Валенсія вирвала перемогу над Севільєю та обійшла їх в таблиці Ла Ліги
Football.ua
2025-04-11T21:29:20Z
Українка Анна Ушеніна - у топ-10 чемпіонату Європи з шахів
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:41Z
Кубок Біллі Джин Кінг: Костюк здобула першу перемогу для України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T20:58:27Z
Бондар та Белінська виграли чемпіонат Європи зі спортивної боротьби
УкраинФорм
2025-04-11T20:58:05Z
Мілан розгромив Удінезе
Football.ua
2025-04-11T20:52:49Z
Лейпциг переміг Вольфсбург
Football.ua
2025-04-11T20:42:44Z
Рома не програє в чемпіонаті Італії вже чотири місяці: чи зможе Довбик засмутити Лаціо в дербі
24tv
2025-04-11T20:03:14Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-11T22:12:39Z
Чи можна передати заряд з одного iPhone на інший
InternetUA
2025-04-11T19:37:08Z
Вчені вперше відтворили нервовий контур мозку
1News
2025-04-11T19:33:13Z
Українці зможуть побачити рідкісний мікромісяць: що варто знати про це явище
Telegraf
2025-04-11T19:30:23Z
Вкладка у пляшці олії має секретне призначення: Мережу збурило відкриття
GlavRed
2025-04-11T19:27:17Z
Razer запустила платформу для стримінгу ігор на мобільні пристрої
24tv
2025-04-11T19:24:35Z
Qurium викрив хостинговий хаб російської дезінформації в Aeza
Детектор М
2025-04-11T18:52:46Z
Larian Studios оголосила дату виходу останнього великого патчу для Baldur's Gate 3
24tv
2025-04-11T18:51:10Z
Сподобається навіть дітям. Як швидко та легко прикрасити великодні яйця без фарб
Telegraf
2025-04-11T18:30:17Z
Mercedes закінчує виробництво своєї лінійки маленьких вантажівок
Топ Жир
2025-04-11T22:00:33Z
Новий електричний позашляховик Subaru 2026 у спільному доступі з Toyota
Топ Жир
2025-04-11T21:44:34Z
Виробництво Hemi V8 розпочалося в Мексиці, фото заводу підштовхує чутки про V8 Charger
Топ Жир
2025-04-11T20:59:16Z
Оновлення Toyota GR Yaris: великі зміни відбулися
Топ Жир
2025-04-11T20:45:17Z
На аукціон відправляється лише один автомобіль Ruf CTR Yellowbird з унікальним салоном
Топ Жир
2025-04-11T20:15:51Z
Макмартрі Сперлінг встановив рекорд, водячи вниз дверима, без жодних обмежень
Топ Жир
2025-04-11T19:15:00Z
Власник відмовився від $181K за новий Demon 170, а тепер продав його лише за $126K
Топ Жир
2025-04-11T17:30:47Z
Представлено найдешевший пікап Tesla із найбільшим запасом ходу
Фокус
2025-04-11T17:00:36Z
Mazda показала електрокросовер EZ-60 : камери замість дзеркал та запас ходу до 628 км
ITC
2025-04-11T16:39:08Z