MY.UAНовини
Як вивчити англійську там, де нема кінотеатрів
Як вивчити англійську там, де нема кінотеатрів

Як вивчити англійську там, де нема кінотеатрів

А може, президентська ініціатива й не має стосунку до популяризації англійської мови.

Думки представників індустрії читайте тут і тут. Позицію голови комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики — тут. Погляд оглядача «Детектора медіа» Ярослава Зубченка — тут. «Детектор медіа» готовий надати слово також іншим небайдужим до теми.

Пів століття тому на радянські екрани вийшов комедійний мінісеріал «Велика перерва». Герої — учні вечірньої школи, тобто пролетарі-недоучки. Персонаж Євгена Леонова переконує свою доньку, яку грає Світлана Крючкова: є новий прогресивний метод швидкого навчання — вчитися уві сні. Для цього треба читати сплячому потрібний для вивчення матеріал. Усе це записується на підкірку головного мозку, і ранком неук прокидається відмінником. Ситуація мала комічний розвиток та розвʼязку, бо все ж таки комедія. Але в жартах зазвичай лише частка жарту — спроба такого швидкого, без зусиль, навчання утворила в голові чоловіка кашу.

Ще одна культова російська радянська комедія 1970-х, «Джентльмени удачі», має схожий епізод, але він уже стосується конкретно англійської мови. За збігом обставин, задіяний у ньому теж герой Євгена Леонова. Вихователь дитсадка «під прикриттям» кримінального ватажка накладає на порушників дисципліни, професійних злодіїв, оригінальне покарання — вивчити англійську мову «от сих до сих» до кінця дня. Герої Георгія Віцина й Савелія Крамарова заучують напам’ять англійські слова в хаотичному порядку. А вже наступного дня — за сюжетом — вирішують порвати зі злочинним минулим. І герой Крамарова цілком серйозно готовий влаштуватися перекладачем: «Английский я знаю!» Причому біографія цього персонажа не лишає сумнівів у глядача: дорослий чоловік щиро вірить у те, що каже.

Не лише цей чоловік і не лише в комедії. Наприклад, 1932 року побачила світ «Піднята цілина» — другий і останній, хай талановитий, але ну дуже пропагандистський роман майбутнього Нобелівського лауреата від СРСР (читай — від Росії) Михайла Шолохова. За тридцять років на екрани вийшов епічний художній фільм. Сюжет має комічні лінії, за які відповідають комічні персонажі. Але один із комічних епізодів усе ж таки віддано одному з драматичних героїв — простому комуністу, вихідцю з донських козаків Макарові Нагульному. У фільмі його грає Євген Матвєєв, за життя — ідейний комуніст і такий самий ідейний антизахідник. Не дивно, що англійську мову в станиці вчить саме його персонаж. «Обучаюсь а́нглицкому языку», — пояснює він товаришу з придихом. Мотивація: вивчить зараз швиденько іноземну мову і піде розмовляти зі світовою буржуазією їхньою мовою: «Здрасьте вам, мистер, хау ду ю ду — и конец

Можу навести ще з десяток прикладів, які знецінюють водночас значення іноземних мов для пересічного радянського громадянина та процес вивчення, навчання. У країні, влада якої одним із державних гасел винесла не менш мотиваційне «мы университетов не кончали», іноземні мови були для таких ось диваків. Які вірили, серед іншого, в новітні технології на кшталт навчання уві сні, без докладання зусиль. Справді, бо пригадалася смішинка з тогочасної дитячої телепрограми: «Трудно ли выучить английский язык? — Нет. Надо просто вместо русских слов произносить английские».

Тому подана президентом Володимиром Зеленським ініціатива надати англійській мові в Україні статусу міжнародної родом із СРСР. Вважаю наведені вище приклади достатньою тому ілюстрацією. Власне, про закоріненість чинної влади в питомо радянський контекст пишеться й говориться на різних майданчиках не перший рік. Проте саме законопроєкт  №9432 «Про застосування англійської мови в Україні» дає нагоду проілюструвати радянські практики наочно та яскраво. Зокрема ту з них, яка декларувала: «Залізною рукою заженемо людство до щастя!» — сумне, певною мірою сатиричне гасло, придумане в’язнями Соловецького табору особливого призначення у відповідь на так зване трудове покарання й примусову безплатну працю.

Хороша новина: жоден із критиків цього законопроєкту не виступає проти ширшої популяризації англійської мови в Україні та не має сумнівів у її важливості. Особливо коли йдеться про подолання наслідків більш як 300-літньої насильницької, примусової русифікації.

Ще одна хороша новина: кількість українців, котрі мають високий рівень володіння англійською, з року в рік невпинно зростає. Погана новина: заслуги державних інституцій тут нема. Бо той, хто справді хоче вивчити англійську чи будь-яку іншу іноземну мову, займається окремо з репетитором. Або — вивчає самостійно, наприклад, граючи в мережеві ігри.

Так англійську освоїв, наприклад, Ілля, син відомої в світі кіно кастинг-директорки Алли Самойленко, про що вона написала на своїй сторінці у фейсбуку. Додавши: «Так, він має лінгвістичний талант, окрім інших, якими його щедро обдарувала природа». Наведений допис — не єдиний, що так чи інакше негативно коментує норму законопроєкту №9432, котра передбачає до 2027 року повністю відмовитися від українського дубляжу англомовних стрічок. Їх мають замінити субтитри — і це нібито сприятиме швидкому, без надмірних зусиль, практично уві сні, вивченню українцями англійської. Не хочеться перетворювати цей текст на довжелезний дайджест з аргументів, котрі називають саме цю ініціативу безглуздою та шкідливою. Наведу нижче лиш основні тези:

— «Переважна більшість українців вивчає ту чи ту мову не через бажання читати закордонних класиків в оригіналі, не для власного культурного розвитку, а саме з економічних, фінансових міркувань» (Yuri Borsch);

— «Кіно із субтитрами справді непогана штука, щоб учити мову. Але вчити мову — зусилля. А відпочинок — протилежне зусиллям. Одна думка перепаскудити людям відпочинок не є розумною в принципі» (Olena Zadorozhna);

— «До цього субтитровані стрічки йшли тільки в спеціалізованих кінозалах і їх відвідувало 0,00…01 відсотка глядачів. Так ось, більшість насправді скоріше за все не піде в кіно — вони перейдуть на "споживання контенту" іншими способами — на ТБ і платформах, а частіше — на піратських сайтах (і в російському дубляжі, якщо шо). Для них субтитри стануть ще одним бар’єром для походу у кіно» (Денис Іванов);

— «У дискусіях щодо потреби чи непотрібності українського дублювання фільмів обидві сторони постійно апелюють до досвіду інших країн. При цьому чомусь не беруть до уваги, що наша ситуація геть інша» (Олег Базар);

— «Як викладач іноземної мови кажу: це безглуздя. Мову ніколи не вчать лише «по фільмах». Це так не працює» (Nate Scherban).

Обʼєктивність вимагає згадати: в ініціативи скасувати дубляж у кінотеатрах є й чимало прихильників. Проте різні люди оперують лише двома аргументами на користь мови оригіналу. Перший — важливо не лише бачити актора, а й чути, як він справді говорить. Тобто апеляція до мови оригіналу як неодмінної мистецької складової фільму, бо не перекладаються ж пісні (хоча перекладаються, але то окрема історія).

Другий — це є світова практика, тому вчіть мову, виходьте із зони комфортного перегляду, зараз війна й дерусифікація. У тоні подібних заяв відчувається неприхована пиха. Таке часто трапляється, коли носії якихось умінь, знань і навичок раптом розуміють свою перевагу над більшістю посполитих.

Другим аргументом озброїлися й посадовці. Майже слово в слово про світову практику застосування субтитрів для вивчення англійської в неангломовних країнах говорять міністри культури, освіти й цифрової трансформації. Хоча фахівці спростовують і це.

Ось коментар засновника студії дублювання кінострічок Le Doyen Studio та кінодистриб'юторської компанії B&H Film Distribution Богдана Батруха: «У Польщі всі дитячі фільми виходять у дубляжі. Щодо фільмів для більш дорослої та сімейної аудиторії статистика така: 20 із 30 фільмів виходять у дубляжі. Хочу зруйнувати ще один міф. Субтитри не допомагають у вивченні англійської мови з дуже простої причини: вони не відповідають тексту, котрий говорять актори. На екрані фільму немає стільки місця, щоб написати повний діалог, що відбувається між акторами. Тому вчитися англійської мови в кіно неможливо».

Але всі коментарі «за субтитри» водночас мають ще одну спільну складову: мовляв, нікуди український дубляж не подінеться. Бо зараз активно розвиваються потокові сервіси. Тож глядач піде туди, і вже йде. Навіть наводиться якась статистика. Про це згадують і Оксен Лісовий, і Олександр Ткаченко, і Михайло Федоров, і Євгенія Кравчук, і ось Микита Потураєв.

Тепер — увага. Кінозалів в Україні й до ковіду було не дуже багато. Навіть деякі обласні центри мали лише по одному кінотеатру на один-два зали. Про райцентри мовчу, а в сакральних сільських клубах кіно перед танцями давно не крутять. Масштабна війна ще зменшила цю кількість.

Питання: як анонсоване 100-відсоткове субтитрування англомовних фільмів, як мова оригіналу з великого екрана сприятиме поширенню та вивченню українцями англійської мови там, де кінотеатрів нема від середини 1990-х?

Ніхто не почув нічого про розбудову кінотеатральних мереж по всій території України до 2027 року. Тут неясно, чи скінчиться до того часу війна нашою перемогою. Та все одно про програму на кшталт «Кінотеатр у кожне місто» ніхто ще нічого не чув.

Натомість — як справедливо сказано міністрами, посадовцями та захисниками мови оригіналу, — потокові сервіси, починаючи від Netflix, завдяки інтернету доступні в будь-якому населеному пункті. Теоретично волинський хуторянин чи хтось із липованської громади Вилкового за умови наявності там якісного інтернету може дивитися на своєму ґаджеті який завгодно англомовний фільм мовою оригіналу. Хоч з українськими субтитрами, хоч без них. Або ж так само потрапляти в україномовне середовище, дивлячись «Індіану Джонса» в якісному українському дубляжі.

Хочеш — вивчай мову в такий спосіб. Хочеш — не вивчай. Третє тисячоліття навіть у найтрагічніший для України час дає громадянам право та можливість вибору.

Враховуючи це, лишається зрозуміти, до чого тут український дубляж. Який вчити англійську шляхом перегляду фільмів мовою оригіналу зовсім не заважає. Адже в кінотеатри не для того ходять.

Що наштовхує на невеселий висновок. Спроба прибрати український дубляж саме із широких екранів, яких небагато, не має до популяризації та вивчення англійської мови жодного стосунку. І поки нема відповіді, яка ж насправді мета цієї атаки.

Ілюстративне фото: Getty Images

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Тарифний сюрприз: у мешканців багатоквартирних будинків збільшаться платіжки
Знай
2024-11-30T10:30:33Z
росіяни окупували одразу три населені пункти – DeepState
iPress
2024-11-30T10:27:35Z
Гроші за відстрочку та фіктивні довідки: нардепка назвала найпопулярніші методи ТЦК для ухиляння від мобілізації
Знай
2024-11-30T10:12:49Z
У Києві стався машстабний витік на водопровідній мережі, рух транспорту обмежено
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T10:03:41Z
Краще дізнатися про це до 1 грудня: 4 найнебезпечніші дні в останній місяць 2024 року, рекомендації
Знай
2024-11-30T09:51:25Z
Ситуація критична: названо міста в Україні, які на межі комунальної кризи
Политека
2024-11-30T09:34:51Z
Яка ситуація на Курщині: аналітики розкрили, що насправді там відбувається
GlavRed
2024-11-30T09:30:23Z
В окупованому Бердянську після вибухів почалися перебої зі світлом та інтернетом
УкраинФорм
2024-11-30T09:27:04Z
У Києві стався масштабний прорив трубопроводу: вулиця перетворилася на річку
TSN
2024-11-30T09:06:51Z
У Грузії силовики за ніч затримали понад сотню мітингувальників
iPress
2024-11-30T10:27:55Z
Іран планує встановити тисячі нових центрифуг для збагачення урану
iPress
2024-11-30T10:27:30Z
Сенатор-республіканець заявив про бажання Трампа зупинити війну в Газі до інавгурації – The Hill
iPress
2024-11-30T10:27:28Z
Алеппо взято, Башар Асад втік до росії: подробиці подій у Сирії
Политека
2024-11-30T10:27:14Z
Вибрав жити і не сумує ні за чим російським: ведучий "в мотлох" розніс РФ
GlavRed
2024-11-30T10:27:06Z
Косово посилює заходи безпеки після вибуху, що загрожує енергопостачанню
Европейская правда
2024-11-30T10:25:13Z
Вирішальні 7 тижнів для України, на кону – доля поколінь: Politicо про найнебезпечнішу фазу війни
TSN
2024-11-30T10:21:10Z
Повстанці в Сирії взяли під контроль друге за величиною місто країни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T10:18:11Z
Підтримка Зеленського впала: у The Times пояснили, що підірвало рейтинг президента
TSN
2024-11-30T10:06:09Z
Японська компанія передасть Україні роботизовані костюми для реабілітації важкотравмованих
УкраинФорм
2024-11-30T10:06:07Z
Міцний та еластичний. Вчені створили новий матеріал, який переверне уявлення про полімери
InternetUA
2024-11-30T09:01:45Z
Магнітні бурі у грудні: буде багато сильних і ретроградний Меркурій на додачу
Комсомольская правда
2024-11-30T08:05:15Z
Міноборони: Чоловіків від 17 до 25 років будуть брати на військовий облік без медкомісії
Петр и Мазепа
2024-11-30T07:36:36Z
Чому жінки й чоловіки по-різному відчувають біль
24tv
2024-11-30T07:27:18Z
Вживання авокадо щодня може збільшити ваше життя на роки
Portaltele
2024-11-30T06:19:58Z
Гороскоп на завтра 1 грудня: Тельцям - щасливий день, Рибам - удача у кар'єрі
GlavRed
2024-11-30T04:27:21Z
Українські медики провели військовому унікальну операцію на обличчі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T03:00:56Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Український стенд представлять на благодійному ярмарку у Празі
УкраинФорм
2024-11-30T09:45:55Z
У мережі обговорюють Ліндсі Лохан, яка змінилася до невпізнання
GlavRed
2024-11-30T09:27:34Z
Володимир Дантес різко розніс українців, які з дітьми спілкуються російською: "Робимо знову й знову"
TSN
2024-11-30T09:18:04Z
Одружився на дівчині з дитячого садочка та мріє про дует з Тіною Кароль: 8 маловідомих фактів про співака DIBROVA
Фокус
2024-11-30T09:15:25Z
У Дубаї покажуть виставку «Неймовірні» з нагоди 140-річчя українського жіночого руху
УкраинФорм
2024-11-30T09:06:36Z
Життя після розлучення: у Камалії все добре, а Хижняк обожнює свекруху
Комсомольская правда
2024-11-30T09:01:18Z
"Нічого не допомогло": співачка з бородою стала новою зіркою соціальних мереж
Фокус
2024-11-30T09:00:14Z
Рецензія на серіал «Франшиза» / The Franchise
ITC
2024-11-30T08:52:26Z
У Вінниці стартував сезон передріздвяних ярмарків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T08:48:02Z
Запорізька АЕС втретє за місяць на межі блекауту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T10:27:46Z
На Рівненщині будують потужну молочну ферму
AgroNews
2024-11-30T10:22:04Z
Чи будуть виплачувати пенсії по інвалідності у грудні
24tv
2024-11-30T10:21:24Z
Чи дійсно російська економіка на грані кризи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T10:15:24Z
Rabobank: Попереду новий цикл меншої рентабельності у рослинництві
AgroPortal
2024-11-30T10:00:42Z
Заради грошей. Чи мусить Україна підняти тарифи і податки для отримання траншів від МВФ
Фокус
2024-11-30T10:00:30Z
В Україні за добу відновили постачання електроенергії для майже 343 тисяч споживачів
УкраинФорм
2024-11-30T09:51:35Z
У Мінекономіки пояснили, як бронюватимуть працівників від 1 грудня
TSN
2024-11-30T09:37:19Z
Готуйте мінімум 200 гривень: "Газмережі" попередили власників газових лічильників
Знай
2024-11-30T09:21:45Z
Захід замість 10 бригад оснастив лише 2,5 – Зеленський
iPress
2024-11-30T10:27:47Z
Один пуск, хоча навіть вдалий, не говорить про те, що вся система відпрацьована повністю, - Олег Старіков про «Орешник»
Знай
2024-11-30T10:21:23Z
Молодик у Стрільці 1 грудня 2024 року: три медитації для очищення
TSN
2024-11-30T10:21:10Z
У США продають бункер, який покажуть власнику лише після купівлі: що всередині
24tv
2024-11-30T10:18:12Z
У США зібрали 600 плюшевих ведмедиків з іменами загиблих українських дітей
Комсомольская правда
2024-11-30T10:17:54Z
Їм найпростіше працевлаштуватися: які працівники в Україні зараз у пріоритеті
24tv
2024-11-30T10:12:57Z
У Росії запустили курс для «переформування ідентичності» дітей з України
Детектор М
2024-11-30T10:03:10Z
Конкури, псоти, берелки і ворожіння: які таємниці бережуть Андріївські вечорниці на Галичині
24tv
2024-11-30T10:03:09Z
"Жодної зморшки": 59-річну жінку, яка помолодшала вдвічі, називають відьмою
Фокус
2024-11-30T10:00:36Z
На Закарпатті внаслідок вибуху гранати загинуло троє людей: чеку висмикнула 29-річна жінка
TSN
2024-11-30T10:03:05Z
Прикордонники затримали «марафонців» з Київщини, які бігли у бік Румунії
VGorode
2024-11-30T09:57:39Z
У Херсоні російський дрон атакував маршрутку - четверо поранених
УкраинФорм
2024-11-30T08:51:07Z
У Боровій завершили примусову евакуацію дітей із сім’ями
УкраинФорм
2024-11-30T08:19:22Z
Інтернет-шахраї ошукали чоловіка на 147 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-30T07:58:05Z
Війська РФ скинули вибухівку у Херсоні, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-30T07:54:26Z
Втікач поскаржився на копів, які використали його "похмільне" фото – він надав нове і був спійманий
TSN
2024-11-30T07:48:06Z
Судитимуть чоловіка, який обікрав киянку в її ж квартирі
Украина Криминальная
2024-11-30T07:33:51Z
Моніторинговий візит до Замкової виправної колонії №58: перешкоджання перевіряючим та порушення умов тримання засуджених
Украина Криминальная
2024-11-30T07:00:12Z
Яго повернувся до стартового складу Вересу на матч проти ЛНЗ
Football.ua
2024-11-30T09:57:04Z
Шестиразова олімпійська чемпіонка оголосила про завершення кар'єри у 30 років
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T09:54:56Z
Рішення прийнято: Перес звільнить Анчелотті та вирішив, хто стане наступним тренером Реала
24tv
2024-11-30T09:48:04Z
П’ятов: Паламарчука кличемо "Льоха-потрошитель"
Football.ua
2024-11-30T09:24:22Z
Відомий склад національної збірної України з хокею на грудневий збір
УкраинФорм
2024-11-30T09:18:58Z
Компані — перед "Дер Класікер": Найважливіша гра сезону для Баварії
Football.ua
2024-11-30T09:11:19Z
"Він просто заснув": юний талант збірної Іспанії здивував партнерів напередодні фіналу Євро-2024
24tv
2024-11-30T09:06:50Z
Ольга Харлан повертається на фехтувальну доріжку
УкраинФорм
2024-11-30T08:55:34Z
У лижників розпочався зимовий сезон-2024/2025
УкраинФорм
2024-11-30T08:42:10Z
Експерти рекомендують: 11 найстильніших ідей дизайну душової кабіни
24tv
2024-11-30T10:27:04Z
Терен прокоментував поцілунки з дівчатами на "Холостяку": "Це важлива частина знайомства"
24tv
2024-11-30T10:18:52Z
Пляцок мрії: рецепт, що поєднує соковиті вишні, маковий крем і хрусткі горіхи
24tv
2024-11-30T08:21:20Z
Зробила себе сама: 39-річна мільйонерка назвала 3 звички, які ведуть до багатства
Фокус
2024-11-30T08:00:56Z
Уже відомо, які знаки зодіаку знайдуть свою другу половинку у 2025 році
24tv
2024-11-30T07:06:17Z
Виживуть у будь-яких умовах: топ-10 найвитриваліших кімнатних рослин
Фокус
2024-11-30T06:00:53Z
Експерти обрали найкращі столиці світу у 2024 році: список
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T03:03:16Z
Гороскоп на 30 листопада: зірки підкажуть, як провести цю суботу
Знай
2024-11-30T02:30:14Z
Як приготувати ідеальний різдвяний штолен: шеф-кухар дала перевірений рецепт
Политека
2024-11-30T02:00:24Z
Вчені намагаються розгадати таємницю загадкових звуків із басейну Південного Фіджі
Portaltele
2024-11-30T10:22:21Z
"Нарнія для шкарпеток": дівчина показала приховану нішу в пралці
24tv
2024-11-30T10:03:47Z
Експерт поділився порадами щодо захисту персональної інформації
InternetUA
2024-11-30T10:01:34Z
Який складаний телефон найкраще купити: 5 найкращих рекомендацій від експертів
Фокус
2024-11-30T10:00:56Z
Енергія сонця зарядить смартфон: як працюють портативні сонячні батареї та що потрібно знати перед покупкою
InternetUA
2024-11-30T09:35:55Z
«Темний Великий вибух» може пояснити походження темної матерії
Portaltele
2024-11-30T09:21:38Z
Куди вказує компас у космосі?
24tv
2024-11-30T09:06:26Z
Експерти протестували сотні смартфонів Android і визначили топ-5 найкращих
Фокус
2024-11-30T09:00:44Z
Онлайн-бронювання працівників: кого та як можна забронювати через Дію
InternetUA
2024-11-30T08:31:42Z
Нереставрований раритет: виявлено 50-річний Buick з мінімальним пробігом
AutoCentre
2024-11-30T08:01:16Z
Нова схема шахрайства з QR-кодами загрожує автомобілістам
Хвиля
2024-11-30T07:15:54Z
Білий ромб на блакитному тлі: водіїв попередили про появу нового знаку на дорогах
Хвиля
2024-11-30T05:45:11Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z