MY.UAНовини
Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії
Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії

Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії

Війна Росії проти України змінила образ президента Володимира Зеленського. Напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, для багатьох Зеленський був незрозумілим політиком, чия кар'єра актора та гумориста не вселяла серйозної впевненості в ньому. Однак після початку війни він став, за словами екс-президента США Джорджа Буша, « Уінстоном Черчіллем нашого часу ».

У перші дні війни багато західних оглядачів вважали, що Зеленський поступиться, втече, здасться чи загине. Однак він залишився у Києві і рішуче взяв керування країною до своїх рук. Його популярність злетіла до неба. Опитування громадської думки у липні 2022 року, проведені авторами статті та Київським міжнародним інститутом соціології, показували, що 65% громадян України на підконтрольних уряду територіях вважали Зеленського найкращою людиною, яка має привести їх до перемоги. Другий найпопулярніший вибір — це екс-президент Петро Порошенко, але мав лише 5%. Ще 19% людей не змогли визначитись із вибором чи відмовлялися відповідати. Понад 80% описали Зеленського як розумну, сильну і чесну людину.

Але коли війна закінчиться, Зеленський зіткнеться із серйозними викликами. Управління країною у мирний час потребує дещо інших навичок та можливостей, аніж під час війни. До речі, українці менш впевнені у здатності Зеленського керувати країною у майбутньому. У тому ж липневому опитуванні 55% заявили, що Зеленський — найкраща людина, щоб очолювати країну в період післявоєнної реконструкції, а відсоток тих, хто сказав, що немає різниці між ними іншими альтернативами, або ті, хто відмовився відповідати, був 28%. Щоб подолати ці настрої, Зеленському доведеться відбудовувати не лише міста та інфраструктуру, а й демократію країни. Йому необхідно буде покласти край практикі формування влади навколо схильних до корупції особистісних патронажних сіток, а також виробити інклюзивний концепт патріотизму. Він також має поважати правила та дух Конституції України. Здатність Зеленського впоратися з цими викликами буде визначальною для долі держави та її демократії.

Спокуси влади

Російське вторгнення згуртувало динамічне, всеохоплююче громадянське суспільство в Україні, зміцнило пов'язане з країною почуття обов'язку та відданість демократії. Дані, зібрані проектом MOBILIZE у лютому 2023 року, показали, що близько 80% цивільного населення України так чи інакше залучено до війни: через волонтерство, громадянські акції чи донати. Інші відклали свої протиріччя і працюють разом над реформами, які будуть необхідні для вступу до ЄС. Ці позитивні процеси перебувають під загрозою через традицію, яка вкорінилася в Україні, яка називається патроналізм. Це впевненість у тому, що особисті зв'язки необхідні практично у всьому, при недовірі до системи верховенства закону. Залежність від патронів породжує глибокі особисті зв'язки в чиїйсь сітці, а також продукує кумівство, хабарництво і, часто, насильство, якщо втрачається довіра. Люди у владі часто користувалися цим для створення власних політичних машин, які концентрували багатство та пригнічували опозицію. Хоча люди регулярно повставали проти найодіозніших спроб узурпувати владу, політичний клас все ще схильний до корупції і віддає перевагу особистим зв'язкам перед демократичними інститутами. Поки існує аргумент у стилі «усі цим займаються», ці практики продовжуватимуться.

Цілком можливо, що після війни почуття єдності, породженої вторгненням, зникне. Зрозуміло, уряд України може замінити його новим загальнонаціональним завданням, наприклад, вступ України до ЄС, який вимагатиме проведення давно бажаних реформ. Однак ці реформи можуть спровокувати достатній опір, щоб повернути країну на шлях патроналізму. Наприклад, членство України в ЄС вимагатиме істотних змін для українського бізнесу, оскільки їм доведеться привести свою діяльність у відповідність до норм Союзу. Членство також спонукає Київ до посилення боротьби з корупцією, прискорюючи реформу системи правосуддя. Такі реформи чинитимуть тиск як на звичайних людей, так і на групи еліт, чиї інтереси, напевно, будуть під загрозою. Таким чином, ризики повернення до звичних патроналістських практик реальні. Немає гарантій, що в країні вдасться зберегти демократичні успіхи, яких вона досягла. Втім, ймовірним є й можливий відхід України від багаторічної патерналістської демократії, в якому значна частина корупції компенсувалася загальною відданістю демократичному транзиту влади у разі програшу влади на виборах, до більш авторитарної та централізованої системи.

Коли в Україні знову з'явиться ширша політична опозиція Зеленському, як це часто буває після завершення війни, ймовірно, що Зеленський та його прихильники відчуватимуть спокусу захистити свою владу, консолідуючи її у своїх руках, навіть якщо це виправдовуватиметься початковою метою провести реформи та відбудувати країну. Подібні виправдання використовувалися політичними лідерами, які прагнуть посилити свою владу у країнах Східної Європи, Латинської Америки та інших регіонів. Свого роду «президентство на максималках» може запустити процеси, здатні підірвати перетворення країни. Вже сьогодні деякі критики Зеленського розглядають рішення від усунення з посади мера Чернігова Владислава Атрошенка на підставі звинувачень у зловживанні повноважень як загрозу місцевому самоврядуванню. Ті самі критики вважають, що за спробами адміністрації Зеленського послабити олігархів стоїть бажання консолідувати владу для себе. І хоча ще рано оцінювати, наскільки виправданою є така інтерпретація дій влади, таку можливість не можна виключати.

Деякі дії, які зробив Зеленський для управління війною, також можуть загрожувати демократії країни, коли запанує світ. Наприклад, рішення у лютому 2022 року поставити всі приватні телеканали під контроль єдиного державного мовника було явно необхідним в умовах війни, коли країна виборювала виживання. Однак у мирний час такі рішення не можна буде виправдати. Критики Зеленського в парламенті, зокрема керівники партії «Європейська солідарність», а також такі аналітичні центри, як «Опора», «Чесно» та Фонд демократичних ініціатив, публічно та непублічно висловлювали побоювання, що президент України може не захотіти послабити свій політичний контроль після війни Зрештою, жоден лідер не любить, коли його критикують або, як вони вважають, публічно висміюють, як це часто буває у відкритих суспільствах. Але якщо Україна хоче й надалі розвивати свою динамічну демократію, обмежувальні заходи доведеться скасувати, коли війна закінчиться, а російська загроза зникне.

Ймовірно також і те, що величезна популярність Зеленського може стати загрозою для української демократії. В Україні немає нікого, хто мав би подібну вагу та підтримку як політичного лідера. Якщо такий рівень популярності збережеться, це може переконати Зеленського залишитися при владі, тим самим відсікаючи решту, хто міг би посилити свої політичні позиції. Можливо, найкраще, що за своє життя зробив президент США Джордж Вашингтон (навіть краще, ніж командування військами під час Війни за незалежність), це піти з посади президента, залишаючись при цьому героєм війни та найпопулярнішим політиком у країні. Таким чином він створив прецедент мирної передачі влади. Незабаром після свого обрання у 2019 році президент Зеленський заявив, що президент не повинен перебувати на посаді довше 5 років. Можна сказати, що порушення цієї конкретної обіцянки не зашкодить українській демократії і може навіть привнести стабільність у мирний час, і це буде сильний аргумент. Але якщо Зеленського буде переобрано, майбутнє демократії залежатиме від його готовності дотримуватися обмежень у два терміни, що визначаються законами держави. На даний момент немає жодних ознак того, що він порушуватиме цей закон.

Позитивний та негативний націоналізм

Піднесення громадянської національної ідентичності в Україні, за якої на перше місце ставиться громадянський обов'язок та приналежність до країни, — одне з головних досягнень періоду незалежності України. Ця ідентичність була посилена та розвинена Зеленським, консолідована внаслідок війни. Проте їй протиставляють й інші погляди на те, що таке бути українцем. Одна радикальна альтернативна позиція прив'язує національну самоідентифікацію лише до етнокультурної ідентичності, згідно з якою бути добрим і надійним громадянином означає говорити правильною мовою, мати правильний погляд на історію країни та почитати правильних культурних діячів. Для прихильників цієї позиції всі, хто не поділяє ці етнокультурні характеристики, часто є загрозою. Більш націоналістично налаштовані прихильники такої позиції становлять незначну меншість. А ті, кого можна вважати ліберальними націоналістами, але хто все ж таки просуває в парламенті патріотизм із більш етнокультурним присмаком, наприклад, члени партії "Європейська солідарність", також не поспішають наголошувати на важливості громадянського національного обов'язку та центральній ролі держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції. також не поспішають підкреслювати важливість громадянського національного обов'язку та центральну роль держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції. також не поспішають підкреслювати важливість громадянського національного обов'язку та центральну роль держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції.

Разом з тим деякі політики можуть набивати собі політичні бали, або капіталізуючись на цих темах, або загострюючи ці протиріччя. Існує безліч історичних прикладів країн, які пережили травму брутальної війни, в яких приходили до вужчого розуміння нації як протидія зовнішнім впливам. Це сталося з деякими із західних сусідів України після Другої Світової війни та після падіння комунізму. Деякі дії можуть призводити до розколу, репресій та внутрішніх конфліктів, послаблюючи країну і роблячи її вразливою до зовнішнього впливу. У випадку з Україною ризик, хоч і невеликий, полягає в різкому посиленні неліберальних націоналістів, які просуватимуть посилення радикальних поглядів на українську ідентичність.

На щастя, сьогодні немає видимих ​​ознак зміцнення подібних форм націоналізму. Скоріше навпаки, війна посилила прихильність українців до лібералізму та інклюзивного концепту нації. Це сталося навіть у той час, коли на низовому рівні відбулося сильне зрушення у бік української мови (багато людей в Україні розмовляють українською та російською мовами). Дійсно, двомовні громадяни дедалі більше дистанціюються від інших "російських" аспектів своєї ідентичності. Насправді є деякі свідчення того, що це зрушення особливо помітне серед південно-східних російськомовних українців, які розглядають цей перехід до практики української мови як елемент свого громадянського обов'язку перед державою.

Для українського уряду життєво необхідним буде збереження національної єдності з просуванням реформ, і українським реформаторам слід вивчити досвід своїх грузинських колег. У 2003 році президент Грузії Міхеїл Саакашвілі успішно капіталізувався на оптимізм після Революції троянд, щоб швидко покінчити з корупцією на урядовому рівні, в тому числі в одіозній транспортній поліції, а також на рівні базових держпослуг. Геній Саакашвілі був не так у наявності технічно ідеального плану боротьби з корупцією, як у здатності переконати мільйони людей, що все зміниться, і тим самим запускаючи ці процеси. Звичайно, історія Грузії також є повчальним прикладом, оскільки в країні продовжуються інші корупційні дії на високому рівні. Україна потребує ще масштабніших реформ. Однак Грузія показує, що тільки коли люди переконані у майбутніх змінах, вони змінюють свою поведінку та адаптуються до нової очікуваної реальності. Сформулювати привабливі пропозиції щодо легко; переконати людей у ​​тому, що все зміниться набагато складніше.

Кінець війни, коли б він не настав, може надати Зеленському та всій країні саме такий момент. Президенту потрібно буде знайти спосіб перетворити волю населення до боротьби на таку ж сильну переконаність у тому, що старий підхід до управління країною більше неможливий. А потім він має виконати свої обіцянки. Момент настане, і треба сподіватися, що він зможе скористатися ним.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
На Трампа готовят покушение? Скандал с ракушками
Корреспондент
2025-05-16T09:30:56Z
Переговоры в Стамбуле: СМИ узнали о требованиях РФ
Корреспондент
2025-05-16T09:06:02Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Вышел новый трейлер фильма Супермен от Джеймса Ганна
Корреспондент
2025-05-16T08:39:37Z
Новый сериал во вселенной Игры престолов отложили до 2026 года
Корреспондент
2025-05-16T08:18:38Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Авто, жилье и счета: какое имущество могут конфисковать ТЦК уклонистов из-за нарушений
UAToday
2025-05-16T09:33:53Z
Силы обороны сбили 73 российских БПЛА
Корреспондент
2025-05-16T07:21:43Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Еда против обезвоживания и высокого сахара: диетологи назвали 5 суперпродуктов
UAToday
2025-05-16T09:00:19Z
В США впервые испытали лечение с помощью "генетических ножниц"
Корреспондент
2025-05-16T03:03:50Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Киеве во время ограбления ранили иностранца - подозреваемых задержали
Корреспондент
2025-05-16T10:00:09Z
Россияне нанесли удар по Купянску, есть погибшие и раненые
Корреспондент
2025-05-16T07:51:57Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
ВСУ сообщили о тяжелых боях на Торецком направлении
Корреспондент
2025-05-16T09:15:55Z
Обстрел Херсона: пострадали сотрудники МВА
Корреспондент
2025-05-16T09:15:09Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Завершение "экономического безвиза" с ЕС: в Раде дали прогноз для Украины
Корреспондент
2025-05-16T09:42:33Z
Доллар и евро упали в обменниках в конце недели
Корреспондент
2025-05-16T09:30:10Z
Telegram закрыл два крупных цифровых черных рынка на $35 млрд
Корреспондент
2025-05-16T09:12:50Z
ООН ожидает рост мирового ВВП на уровне 2,4%
Корреспондент
2025-05-16T08:42:22Z
Президент США объявил о сделках с ОАЭ на 200 млрд. долларов
Корреспондент
2025-05-16T08:09:29Z
В России магазины Zara работают под другими вывесками - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T03:30:11Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 17-18 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-16T09:12:07Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Бущан не подвел: Аш-Шабаб одолел Аль-Риад
Корреспондент
2025-05-16T10:06:36Z
Промоутер поставил под сомнение целесообразность возвращения Пакьяо
Корреспондент
2025-05-16T09:48:42Z
Президент Барселоны: Доверие к Флику возникло благодаря Деку
Корреспондент
2025-05-16T09:21:59Z
Роналду в третий раз возглавил рейтинг самых богатых спортсменов мира
Корреспондент
2025-05-16T07:57:17Z
Ставка на атаку: середняк АПЛ продлил контракты со своими лидерами
Корреспондент
2025-05-16T07:06:04Z
Ювентус не станет подписывать сына тренера конкурента
Корреспондент
2025-05-16T06:30:21Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Какие магнитные бури ожидаются 16 мая и как с ними справиться
UAToday
2025-05-16T10:03:52Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z