MY.UAНовини
Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії
Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії

Боротьба Зеленського після війни: що світ означатиме для української демократії

Війна Росії проти України змінила образ президента Володимира Зеленського. Напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, для багатьох Зеленський був незрозумілим політиком, чия кар'єра актора та гумориста не вселяла серйозної впевненості в ньому. Однак після початку війни він став, за словами екс-президента США Джорджа Буша, « Уінстоном Черчіллем нашого часу ».

У перші дні війни багато західних оглядачів вважали, що Зеленський поступиться, втече, здасться чи загине. Однак він залишився у Києві і рішуче взяв керування країною до своїх рук. Його популярність злетіла до неба. Опитування громадської думки у липні 2022 року, проведені авторами статті та Київським міжнародним інститутом соціології, показували, що 65% громадян України на підконтрольних уряду територіях вважали Зеленського найкращою людиною, яка має привести їх до перемоги. Другий найпопулярніший вибір — це екс-президент Петро Порошенко, але мав лише 5%. Ще 19% людей не змогли визначитись із вибором чи відмовлялися відповідати. Понад 80% описали Зеленського як розумну, сильну і чесну людину.

Але коли війна закінчиться, Зеленський зіткнеться із серйозними викликами. Управління країною у мирний час потребує дещо інших навичок та можливостей, аніж під час війни. До речі, українці менш впевнені у здатності Зеленського керувати країною у майбутньому. У тому ж липневому опитуванні 55% заявили, що Зеленський — найкраща людина, щоб очолювати країну в період післявоєнної реконструкції, а відсоток тих, хто сказав, що немає різниці між ними іншими альтернативами, або ті, хто відмовився відповідати, був 28%. Щоб подолати ці настрої, Зеленському доведеться відбудовувати не лише міста та інфраструктуру, а й демократію країни. Йому необхідно буде покласти край практикі формування влади навколо схильних до корупції особистісних патронажних сіток, а також виробити інклюзивний концепт патріотизму. Він також має поважати правила та дух Конституції України. Здатність Зеленського впоратися з цими викликами буде визначальною для долі держави та її демократії.

Спокуси влади

Російське вторгнення згуртувало динамічне, всеохоплююче громадянське суспільство в Україні, зміцнило пов'язане з країною почуття обов'язку та відданість демократії. Дані, зібрані проектом MOBILIZE у лютому 2023 року, показали, що близько 80% цивільного населення України так чи інакше залучено до війни: через волонтерство, громадянські акції чи донати. Інші відклали свої протиріччя і працюють разом над реформами, які будуть необхідні для вступу до ЄС. Ці позитивні процеси перебувають під загрозою через традицію, яка вкорінилася в Україні, яка називається патроналізм. Це впевненість у тому, що особисті зв'язки необхідні практично у всьому, при недовірі до системи верховенства закону. Залежність від патронів породжує глибокі особисті зв'язки в чиїйсь сітці, а також продукує кумівство, хабарництво і, часто, насильство, якщо втрачається довіра. Люди у владі часто користувалися цим для створення власних політичних машин, які концентрували багатство та пригнічували опозицію. Хоча люди регулярно повставали проти найодіозніших спроб узурпувати владу, політичний клас все ще схильний до корупції і віддає перевагу особистим зв'язкам перед демократичними інститутами. Поки існує аргумент у стилі «усі цим займаються», ці практики продовжуватимуться.

Цілком можливо, що після війни почуття єдності, породженої вторгненням, зникне. Зрозуміло, уряд України може замінити його новим загальнонаціональним завданням, наприклад, вступ України до ЄС, який вимагатиме проведення давно бажаних реформ. Однак ці реформи можуть спровокувати достатній опір, щоб повернути країну на шлях патроналізму. Наприклад, членство України в ЄС вимагатиме істотних змін для українського бізнесу, оскільки їм доведеться привести свою діяльність у відповідність до норм Союзу. Членство також спонукає Київ до посилення боротьби з корупцією, прискорюючи реформу системи правосуддя. Такі реформи чинитимуть тиск як на звичайних людей, так і на групи еліт, чиї інтереси, напевно, будуть під загрозою. Таким чином, ризики повернення до звичних патроналістських практик реальні. Немає гарантій, що в країні вдасться зберегти демократичні успіхи, яких вона досягла. Втім, ймовірним є й можливий відхід України від багаторічної патерналістської демократії, в якому значна частина корупції компенсувалася загальною відданістю демократичному транзиту влади у разі програшу влади на виборах, до більш авторитарної та централізованої системи.

Коли в Україні знову з'явиться ширша політична опозиція Зеленському, як це часто буває після завершення війни, ймовірно, що Зеленський та його прихильники відчуватимуть спокусу захистити свою владу, консолідуючи її у своїх руках, навіть якщо це виправдовуватиметься початковою метою провести реформи та відбудувати країну. Подібні виправдання використовувалися політичними лідерами, які прагнуть посилити свою владу у країнах Східної Європи, Латинської Америки та інших регіонів. Свого роду «президентство на максималках» може запустити процеси, здатні підірвати перетворення країни. Вже сьогодні деякі критики Зеленського розглядають рішення від усунення з посади мера Чернігова Владислава Атрошенка на підставі звинувачень у зловживанні повноважень як загрозу місцевому самоврядуванню. Ті самі критики вважають, що за спробами адміністрації Зеленського послабити олігархів стоїть бажання консолідувати владу для себе. І хоча ще рано оцінювати, наскільки виправданою є така інтерпретація дій влади, таку можливість не можна виключати.

Деякі дії, які зробив Зеленський для управління війною, також можуть загрожувати демократії країни, коли запанує світ. Наприклад, рішення у лютому 2022 року поставити всі приватні телеканали під контроль єдиного державного мовника було явно необхідним в умовах війни, коли країна виборювала виживання. Однак у мирний час такі рішення не можна буде виправдати. Критики Зеленського в парламенті, зокрема керівники партії «Європейська солідарність», а також такі аналітичні центри, як «Опора», «Чесно» та Фонд демократичних ініціатив, публічно та непублічно висловлювали побоювання, що президент України може не захотіти послабити свій політичний контроль після війни Зрештою, жоден лідер не любить, коли його критикують або, як вони вважають, публічно висміюють, як це часто буває у відкритих суспільствах. Але якщо Україна хоче й надалі розвивати свою динамічну демократію, обмежувальні заходи доведеться скасувати, коли війна закінчиться, а російська загроза зникне.

Ймовірно також і те, що величезна популярність Зеленського може стати загрозою для української демократії. В Україні немає нікого, хто мав би подібну вагу та підтримку як політичного лідера. Якщо такий рівень популярності збережеться, це може переконати Зеленського залишитися при владі, тим самим відсікаючи решту, хто міг би посилити свої політичні позиції. Можливо, найкраще, що за своє життя зробив президент США Джордж Вашингтон (навіть краще, ніж командування військами під час Війни за незалежність), це піти з посади президента, залишаючись при цьому героєм війни та найпопулярнішим політиком у країні. Таким чином він створив прецедент мирної передачі влади. Незабаром після свого обрання у 2019 році президент Зеленський заявив, що президент не повинен перебувати на посаді довше 5 років. Можна сказати, що порушення цієї конкретної обіцянки не зашкодить українській демократії і може навіть привнести стабільність у мирний час, і це буде сильний аргумент. Але якщо Зеленського буде переобрано, майбутнє демократії залежатиме від його готовності дотримуватися обмежень у два терміни, що визначаються законами держави. На даний момент немає жодних ознак того, що він порушуватиме цей закон.

Позитивний та негативний націоналізм

Піднесення громадянської національної ідентичності в Україні, за якої на перше місце ставиться громадянський обов'язок та приналежність до країни, — одне з головних досягнень періоду незалежності України. Ця ідентичність була посилена та розвинена Зеленським, консолідована внаслідок війни. Проте їй протиставляють й інші погляди на те, що таке бути українцем. Одна радикальна альтернативна позиція прив'язує національну самоідентифікацію лише до етнокультурної ідентичності, згідно з якою бути добрим і надійним громадянином означає говорити правильною мовою, мати правильний погляд на історію країни та почитати правильних культурних діячів. Для прихильників цієї позиції всі, хто не поділяє ці етнокультурні характеристики, часто є загрозою. Більш націоналістично налаштовані прихильники такої позиції становлять незначну меншість. А ті, кого можна вважати ліберальними націоналістами, але хто все ж таки просуває в парламенті патріотизм із більш етнокультурним присмаком, наприклад, члени партії "Європейська солідарність", також не поспішають наголошувати на важливості громадянського національного обов'язку та центральній ролі держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції. також не поспішають підкреслювати важливість громадянського національного обов'язку та центральну роль держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції. також не поспішають підкреслювати важливість громадянського національного обов'язку та центральну роль держави. За фактом, для більшості політиків, навіть правих поглядів, громадянська та етнокультурна ідентичності можуть бути взаємодоповнювальними, як у Франції.

Разом з тим деякі політики можуть набивати собі політичні бали, або капіталізуючись на цих темах, або загострюючи ці протиріччя. Існує безліч історичних прикладів країн, які пережили травму брутальної війни, в яких приходили до вужчого розуміння нації як протидія зовнішнім впливам. Це сталося з деякими із західних сусідів України після Другої Світової війни та після падіння комунізму. Деякі дії можуть призводити до розколу, репресій та внутрішніх конфліктів, послаблюючи країну і роблячи її вразливою до зовнішнього впливу. У випадку з Україною ризик, хоч і невеликий, полягає в різкому посиленні неліберальних націоналістів, які просуватимуть посилення радикальних поглядів на українську ідентичність.

На щастя, сьогодні немає видимих ​​ознак зміцнення подібних форм націоналізму. Скоріше навпаки, війна посилила прихильність українців до лібералізму та інклюзивного концепту нації. Це сталося навіть у той час, коли на низовому рівні відбулося сильне зрушення у бік української мови (багато людей в Україні розмовляють українською та російською мовами). Дійсно, двомовні громадяни дедалі більше дистанціюються від інших "російських" аспектів своєї ідентичності. Насправді є деякі свідчення того, що це зрушення особливо помітне серед південно-східних російськомовних українців, які розглядають цей перехід до практики української мови як елемент свого громадянського обов'язку перед державою.

Для українського уряду життєво необхідним буде збереження національної єдності з просуванням реформ, і українським реформаторам слід вивчити досвід своїх грузинських колег. У 2003 році президент Грузії Міхеїл Саакашвілі успішно капіталізувався на оптимізм після Революції троянд, щоб швидко покінчити з корупцією на урядовому рівні, в тому числі в одіозній транспортній поліції, а також на рівні базових держпослуг. Геній Саакашвілі був не так у наявності технічно ідеального плану боротьби з корупцією, як у здатності переконати мільйони людей, що все зміниться, і тим самим запускаючи ці процеси. Звичайно, історія Грузії також є повчальним прикладом, оскільки в країні продовжуються інші корупційні дії на високому рівні. Україна потребує ще масштабніших реформ. Однак Грузія показує, що тільки коли люди переконані у майбутніх змінах, вони змінюють свою поведінку та адаптуються до нової очікуваної реальності. Сформулювати привабливі пропозиції щодо легко; переконати людей у ​​тому, що все зміниться набагато складніше.

Кінець війни, коли б він не настав, може надати Зеленському та всій країні саме такий момент. Президенту потрібно буде знайти спосіб перетворити волю населення до боротьби на таку ж сильну переконаність у тому, що старий підхід до управління країною більше неможливий. А потім він має виконати свої обіцянки. Момент настане, і треба сподіватися, що він зможе скористатися ним.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Государство разрешило покупать пенсионный стаж за родных: кто и как это может сделать
Знай
2025-07-08T18:21:27Z
«Укрзалізниця» виставила на продаж брухт на 200 млн грн
AgroNews
2025-07-08T18:15:38Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Дешевле скумбрии, полезнее лосося: какую рыбу стоит добавить в свой рацион
Фокус
2025-07-08T18:21:03Z
Пластырь от похмелья изобрели в Британии: как он работает
TSN
2025-07-08T18:18:21Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Глава МИД Турции: Россия готова к новым переговорам, ждет ответа Украины
Лига
2025-07-08T18:24:54Z
Сибига подтвердил замену Маркаровой: "у каждого дипломата есть ротационный цикл"
Апостроф
2025-07-08T18:24:03Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Диктатор точно не остановится: раскрыт коварный план Путина в Украине на 2026 год
Comments UA
2025-07-08T05:21:54Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
График отключения света в Одесской области: кому ждать обесточивания
Политека
2025-07-08T17:31:29Z
«Каметсталь» освоїла виробництво 100 мм молольних куль найвищої твердості
AgroNews
2025-07-08T17:18:40Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Омбудсмен: Украина готовит реорганизацию образования и закрытие части школ
Корреспондент
2025-07-08T18:21:39Z
Студентов отправят на спецполигоны: министр раскрыл детали военной подготовки
Хвиля
2025-07-08T18:15:30Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анна Кошмал ответила на слухи, что замужем за известным украинским актером
TSN
2025-07-08T16:06:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Летняя творожная запеканка с ягодами и сметанным облаком: сочность и нежность в каждом кусочке, рецепт
Знай
2025-07-08T17:51:35Z
У этих знаков Зодиака в июле возникнут проблемы на работе
Comments UA
2025-07-08T17:39:02Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Ужгороде собаку и свинью заставляли заниматься сексом с людьми: шокирующие подробности
TSN
2025-07-08T18:09:42Z
У родственников погибших воинов требуют деньги за оформление выплаты: подробности незаконной схемы
Comments UA
2025-07-08T17:57:05Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Женщина бросалась на автобус ТЦК с мобилизованным сыном: действительно ли она умерла
TSN
2025-07-08T15:06:45Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Владельцам авто из США нужно готовить деньги: какой штраф грозит
Comments UA
2025-07-08T13:33:09Z
Самые дешевые в обслуживании авто 2025 года: как не тратить много денег на ремонт
Фокус
2025-07-08T12:51:49Z
"Это пустая трата денег, если вы не гонщик": автомеханик с 55-летним стажем указал на распространенную ошибку водителей
Gazeta UA
2025-07-08T11:57:08Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
В Египте нашли гробницу с украшенным двухметровым саркофагом
Корреспондент
2025-07-08T17:31:30Z
Вомгла отменяется: Конференция «Игровая индустрия» пройдет в Петербурге 10 июля
GameMag
2025-07-08T17:22:08Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Опубликованы новые подробности гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-08T18:22:59Z
ПСЖ обеспечил своим фанатам бесплатную поездку на финалы КЧМ
Корреспондент
2025-07-08T17:48:40Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Игрок обороны из Украины продолжит карьеру в экзотической лиге
Корреспондент
2025-07-08T17:12:49Z
Усик рассказал, будет ли у него последний соперник в карьере в ближайшее время
Gazeta UA
2025-07-08T16:57:47Z