MY.UAНовини
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

У червні Post impreza — медіаархів про культуру і мистецтво Франківщини — відзначив свій перший день народження.

Видання Post impreza досліджує історію локального мистецтва та знайомить публіку із сучасниками. Медіатека Post impreza налічує близько 200 зразків мистецтва — від початку незалежності України до сьогодні — і постійно оновлюється. Редакція фокусується на критичних, гострих текстах про те, що «болить» мистецькій і культурній спільноті.

За рік команду не оминули труднощі локальних медіа. Та це не завадило розвиватися далі. Детальніше про це розповіли редакторка Ольга Перехрест та операційний керівник Post impreza Євген Бойко.

Про «вторинне» ставлення до культурних подій у регіональних медіа та брак фахових авторів

Євген Бойко: Не кожна виставка вимагає ґрунтовної арткритики. Але ми точно маємо дивитися на події й теми глибше, аніж просто сказати, що пройшла якась виставка. Традиційні інтерв’ю та репортажі ми міксуємо з критичними есеями. Так медіа насичується тематично та жанрово.

З перших тижнів роботи ми побачили, що нам бракує людей, які можуть фахово писати про культуру. Звісно, є журналісти, які цікавляться цим напрямом, але вони пишуть зазвичай у нефахові видання, регіональні медіа. Відповідно, це трохи інший підхід до тем, до інфоприводів, більш загальний. Вони звикли менше заглиблюватись у культуру та мистецтво. Локальному медіа достатньо висвітлити, що відкрилася виставка, можливо, взяти коментар у художника чи відвідувачів, легеньку замітку написати — і все.

Євген Бойко

Ольга Перехрест: Я багато років працюю в журналістиці — і все ще спостерігаю, що до статей на культурні теми ставляться як до чогось, що може зробити будь-хто. Але це потребує певних знань, надивленості, вміння аналізувати й ставити спікерам правильні питання. А дослідникам мистецтва подекуди бракує досвіду написання зрозумілих, не надто академічних текстів.

Євген Бойко: Якби нам потрібно було написати, скажімо, про сучасний танець, то ймовірно, ми б не знайшли того, хто б написав про це фахово і водночас цікаво, не сухо, щоб це не була наукова стаття. А з іншого боку, щоб не виглядало зовсім спрощено. Спробували вийти із ситуації, організувавши тренінг для журналістів та арткритиків у Франківську. Десятеро учасників та учасниць, які пишуть про локальне мистецтво, мали змогу попрацювали з більш знаними в Україні, досвідченими арткритиками та культурними журналістами. Це культурна журналістка Іванна Скиба-Якубова, куратор Дмитро Чепурний, кінокритикиня та редакторка Дарʼя Бадьор та наша редакторка Ольга Перехрест. Їх менторство дало хороший поштовх учасникам, і ми помітили це в текстах.

Євген Бойко: Треба ходити на виставки, читати культурологів, стежити за діяльністю артистів. Водночас журналістам часто бракує розуміння того, що саме лише читання інтерв'ю з митцем і відвідування подій за його участі — не гарантія якісного матеріалу. Щоб фахово написати про мистецтво крізь деколоніальну чи феміністичну оптику, треба дослідити ці напрями, навчитися справді вдягати ці «‎окуляри»‎‎ або навіть дивитися на світ крізь них постійно. Тож у майбутньому плануємо проводити для журналістів більш сфокусовані тренінги.

До спроб написати щось про культуру хочемо залучати й студентів факультетів культурології та журналістики. Поки що думаємо над форматом. Також вирішили винагороджувати авторів, які працюють зі складними темами. Вони отримують більші гонорари, бо це складніша робота і зовсім інша якість.

Ольга Перехрест: Не всі мають час і можливості писати, не всі наважуються писати про культуру у Франківську, бо для цього треба мати знання локального контексту. Є теми, які ми не змогли висвітлити. Наприклад, тому що герої відмовляються спілкуватись, і ми не можемо їх змусити. Є речі, про які важко писати через неготовність авторів чи героїв до чесної розмови. Бувають автори чи авторки, які не можуть написати тексти, які нам би хотілося мати.

Про пошук грошей, співпрацю з донорами, відхід із Patreon і донати від спонсорів

Євген Бойко: Все, про що ми пишемо, важливе і для нас, і для інституцій, з якими ми працюємо. Спочатку були гранти від Європейського Союзу та Європейського культурного фонду. Онлайн-медіатеку запустили за підтримки Стабілізаційного фонду культури й освіти від Ґете Інституту. Також зробили кілька матеріалів на тему комеморації в рамках проєкту «Synergy of the Cultural Front» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Це були статті про комеморативні практики в Україні та зокрема у Франківську.

На початку в нас був «Патреон», але згодом відмовилися від нього через низку скандалів, пов’язаних із блокуванням ресурсом українських активістів і толеруванням російських блогерів. Останні відверто пишуть, що збирають донати на російську зброю. Натомість перейшли на український сервіс — Foundy. Думаємо спробувати вийти на українську діаспору за кордоном і частково залучити спонсорів.

Як варіант, можна робити партнерські матеріали з місцевими брендами. Головне — не допустити їх втручання в редакційну політику. Ми поки в цей напрям не заходили, час покаже, чи треба взагалі. В нас є один спонсор, який регулярно донатить. Місцевий колекціонер. Завдяки його допомозі ми оцифрували деякі зразки мистецтва для онлайн-архіву.

Ольга Перехрест: Культурні медіа, як і будь-які інші, мають безліч можливостей експериментувати з форматами партнерств. Але тут важливе взаємне розуміння цілей і цінностей. Ми, наприклад, працюємо як «‎‎‎повільне» медіа й не можемо забезпечити швидких кліків, як великі новинні ЗМІ. Проте культурні проєкти можуть пропонувати партнерам щось глибше за темами, щось, що буде актуальним довше.

Євген Бойко: Сучасне мистецтво висвітлює проблеми, важливі в контексті демократії та громадянського суспільства. Це і гендерні питання, й екологічні, і доступ людей до соціальних послуг тощо. Варто дивитися на культуру ширше, ніж ми звикли, і доносити це донорам. Пояснювати, що митці не живуть у своїй «‎бульбашці»‎‎. Це активні люди, які формують громадянську ідентичність, відповідальність влади, підсвічують у своїх роботах потреби людей та якість життя. Часто поняття культури звужують до ентертейменту, до чогось прикладного. Але розуміння культури потрібно розширювати до суспільних тем. Адже через культурні проєкти ми можемо говорити про ксенофобію, сексизм, про війну врешті-решт.

Про експеримент з онлайн-архівом і створення книгозбірні

Євген Бойко: Співзасновниця Post impreza, культурна менеджерка та кураторка Альона Каравай ще на етапі формування дизайну сайту спілкувалась із багатьма митцями. І одним із запитів було — зібрати в одному місці мистецтво різних форматів та об'єднати молодих художників і творців старшого покоління. Молодь часто має своєрідний архів робіт у своєму інстаграмі. А от у старших — все так і лишається в межах фізичних виставок. У кращому випадку в якихось каталогах. Широкому загалу це ускладнює доступ до різноманітного мистецтва.

Ольга Перехрест: Мені особливо важливо записувати те, що буде важливим через рік. Наприклад, робити великі інтерв’ю з митцями чи культурними діячами, фіксувати виставки чи вистави. Так накопичується пласт матеріалів для умовного культурного архіву, який згодиться тим, хто буде після нас.

Євген Бойко: Зараз на сайті близько 200 творів. Це відеоарт, записи перфомансів, музика, каталоги виставок. Мистецька документація теж є. Це репортажі з подій, інтервʼю з митцями, тексти, подкасти тощо. Самі по собі вони не є культурним обʼєктом, але дозволяють глядачам глибше зрозуміти контекст. Зберігаємо все у розділах: відеотека, бібліотека, фонотека.

Але не всі книги можна зацифрувати та виставити в онлайн, бо є захист авторських прав. Та й узагалі ми давно мріяли про свою книгозбірню. Торік, коли приймали трьох резидентів, помітили, що дослідникам бракує фізичного простору для роботи та глибшого занурення в локальний контекст. І вже тоді відчули необхідність фізичної бібліотеки. Дещо скуповуємо, дещо дарують франківські митці чи колеги з інших міст.

Зараз тестуємо ще один формат. Якщо власник не готовий подарувати вам свою книгу, але хоче, щоб її читали більше людей, ми приймаємо книгу на певний час. Фіксуємо в каталозі та гарантуємо її збереження і користь для інших. Щойно власник захоче повернути книгу — просто вилучимо її з каталогу.

У бібліотеці частіше бачимо митців і краєзнавців. Перші приходять, щоб допрацювати свої проєкти: переглядають каталоги виставок, шукають референси, працюють із гуманітаристикою. Краєзнавців здебільшого цікавлять книги про Франківськ або про локальне мистецтво. Не скажу, що черга збирається, але маємо кілька постійних відвідувачів.

Про невдачі в монетизації та плани формувати лояльну спільноту

Євген Бойко: Щодо мого напряму, певно, монетизація. Бо як тільки я заходив у проєкт, однією із моїх задач було запустити «‎Патреон»‎‎ і загалом спільноту, зацікавлену стабільно нас підтримувати. Цього насправді не вдалося. Це великий шмат роботи, де треба постійно бути на контакті з людьми. Мало хто буде підтримувати медіа просто так, тому що воно є. Ця підтримка виникатиме, коли ви будете взаємодіяти з людьми. Над цим треба системно працювати.

У планах — проводити більше подій, зокрема, щоб формувати лояльну спільноту. Запуск резиденцій, тренінгів для культурних журналістів, розвиток спільноти на базі фізичної бібліотеки. Скрізь будемо підсилюватися.

Ольга Перехрест: Іноді в нас банально бракує рук, сил чи часу. Не варто забувати, що цей рік роботи є одночасним із повномасштабною війною, і команда проєкту теж має свої життєві виклики. Всім нам може бути складно в деякі моменти. І те, що ми попри все знаходимо сили на роботу — неймовірне досягнення кожного і кожної з нас.

Фото надані редакцією Post impreza

Теги за темою
Ивано-Франковск
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Стань хозяином своей судьбы": Microsoft рекламирует Xbox-эксклюзив Avowed яркими уличными баннерами
GameMag
2025-02-07T16:46:32Z
Sony инвестирует в новые проекты создателей Elden Ring: будет ли продолжение Dark Souls или Bloodborne?
ITC
2025-02-07T16:31:25Z
Совершенно новый вид: ученые обнаружили доказательства существования человека-гориллы
Фокус
2025-02-07T16:21:59Z
Kingdom Come: Deliverance II окупилась всего за один день — Даниэль Вавра ответил на претензии игроков к технической части
GameMag
2025-02-07T16:15:11Z
После сильной магнитной бури у Земли появились «пояса»: что это такое
ZN UA
2025-02-07T16:07:04Z
Окаменевший плезиозавр раскрыл свои секреты спустя 183 миллиона лет
Telegraf
2025-02-07T16:03:55Z
Immortals of Aveum лишилась защиты Denuvo на ПК
GameMag
2025-02-07T15:58:21Z
Как телевизор: представлен проектор, который спокойно работает при дневном свете
Фокус
2025-02-07T15:57:02Z
Ученые выяснили, что произойдет, если астронавт эякулирует в космосе
TSN
2025-02-07T15:51:01Z
Домашний батон: как легко приготовить ароматную домашнюю выпечку
Фокус
2025-02-07T16:42:53Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T16:36:25Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T16:27:24Z
Как постирать зимнюю одежду и не испортить ее
Знай
2025-02-07T15:51:46Z
Лунный посевной календарь на март 2025 года: пришла пора заняться огородом
TSN
2025-02-07T15:36:55Z
Семь лучших специй для спагетти: какие пряности усилят вкус любимого блюда
Gazeta UA
2025-02-07T14:51:59Z
Как отбелить пластиковый подоконник: 3 лучших метода для решения проблемы
TSN
2025-02-07T14:48:12Z
Мясо без мяса: в Великобритании создали уникальный корм для собак
Фокус
2025-02-07T14:21:17Z
Секрет идеального теста для блинов: что нужно добавить в муку, чтобы получить наилучший результат
TSN
2025-02-07T14:21:13Z
Подросток сдала в ломбард драгоценности матери, чтобы купить себе сережку для пирсинга
Фокус
2025-02-07T16:18:43Z
Суд наконец-то наказал мужчину, который пьяным зарезал девятиклассника в Киеве
Telegraf
2025-02-07T16:06:52Z
В РФ военные врезались в скорую, погибли медики
Корреспондент
2025-02-07T16:03:46Z
В Якутию прибыл самолет, заполненный телами мертвых окупантов: очевидцы шокированы
TSN
2025-02-07T15:51:53Z
Украинку экстрадировали из Польши: что она сделала
Comments UA
2025-02-07T15:42:26Z
СБУ разоблачила 17 организаторов "схем для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-07T15:42:02Z
Масштабные схемы уклонения от мобилизации: среди задержанных глава ВЛК и начальник РТЦК
Comments UA
2025-02-07T14:57:57Z
"Списывали" бойцов со службы: в Виннице задержали чиновника и двух врачей
Апостроф
2025-02-07T14:51:12Z
Резонансе убийство в Ровно: мужчину забили до смерти прямо на вокзале
TSN
2025-02-07T14:48:29Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
Экс-чемпион предположил, кто победит в бою Усик - Кличко
Корреспондент
2025-02-07T12:24:52Z
"Cтарый русофоб": в РФ набросились на друга Украины
Telegraf
2025-02-07T12:12:28Z
Паркер охладил намерения Дюбуа провести реванш с Усиком
Корреспондент
2025-02-07T11:57:52Z
Россияне снова "дали в штангу" на фронте: о чем поспешили доложить в Кремль
Comments UA
2025-02-07T16:42:10Z
В Торецке идут городские бои - ОСГВ Хортица
Корреспондент
2025-02-07T16:30:00Z
На Одесчине зафиксировали массовый выброс медуз
Корреспондент
2025-02-07T16:09:41Z
Таропрогноз на 8 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в субботу
Telegraf
2025-02-07T15:57:50Z
Лайфхак от львовского водителя, как оригинально припарковать авто
Telegraf
2025-02-07T15:33:42Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T15:18:26Z
Ситуация критическая: россияне атакуют на неожиданном направлении
Comments UA
2025-02-07T15:12:10Z
Враг увеличил количество атак на Курщине - Генштаб
Корреспондент
2025-02-07T15:00:52Z
Гороскоп на 8 февраля: Овнам — трудности, Весам — романтика
Telegraf
2025-02-07T15:00:43Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T16:09:59Z
Канье Уэст призывает освободить P. Diddy и снова провоцирует скандал
Корреспондент
2025-02-07T16:00:18Z
Бывшая избранница "Холостяка" Терена ответила, возможно ли их воссоединение: "Есть грань"
TSN
2025-02-07T15:51:56Z
Что посмотреть с детьми: лучшие семейные комедии для всей семьи
Comments UA
2025-02-07T15:33:40Z
Рецепт идеального свидания: чем порадовать себя и близких ко Дню влюбленных
Marie Claire
2025-02-07T15:27:00Z
Где сейчас Юрий Хусточка, который играл в "золотом" составе "Океана Эльзы"/Что известно о жизни и гражданской позиции музыканта
Апостроф
2025-02-07T15:18:56Z
Актер "Властелина колец" Элайджа Вуд женился
Комсомольская правда
2025-02-07T14:06:57Z
"Зовите меня Йедольф!": Канье Уэст написал с десяток оскорбительных сообщений в Х
Фокус
2025-02-07T13:51:52Z
"Им это не интересно": Анджелина Джоли рассказала об увлечениях своих детей
Фокус
2025-02-07T13:51:33Z
Из-за терактов в ТЦК на военных объектах в Украине усилены меры безопасности: что известно
Фокус
2025-02-07T16:39:27Z
Экскурсия, сувенир или мастер-класс на День влюбленных 2025: семь идей крутых патриотических подарков
Telegraf
2025-02-07T16:36:26Z
Военную службу в Украине реформируют: что изменится
BigMir
2025-02-07T16:21:53Z
"46% НПЗ в России уничтожено": перехват ГУР разговора россиянина с Брянщины
Апостроф
2025-02-07T16:21:15Z
Возвращение молодых украинцев из-за границы: эксперт назвал главное препятствие
TSN
2025-02-07T16:18:44Z
Ползарплаты за аренду жилья: ситуация на рынке недвижимости шокирует
Фокус
2025-02-07T16:12:28Z
Субсидию на аренду жилья получила первая семья переселенцев
Корреспондент
2025-02-07T15:54:51Z
РФ опозорились в Индии: что показала вместо новейшего самолета, которому «нет аналогов»
Comments UA
2025-02-07T15:33:32Z
Мобилизация 18-летних: военная объяснила, нужно ли призывать юношей
Знай
2025-02-07T15:30:19Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Сокрушительный удар по здоровью: с чем нельзя пить кофе
TSN
2025-02-07T11:36:06Z
Мощный и безопасный: ядерный мини-реактор Xe-100 обеспечит энергией на 60 лет
Фокус
2025-02-07T16:42:41Z
Зеленский отчитался о рекордных объемах морского экспорта Украины
Хвиля
2025-02-07T16:42:20Z
Обещанную индексацию пенсий почти не почувствуете: повышения хватит разве что на хлеб и пачку крупы
Знай
2025-02-07T16:36:03Z
Продажа квартиры обернется банкротством: какие документы нужно собрать, чтобы выгодно продать имущество
Знай
2025-02-07T16:06:47Z
Льготы и жилищные субсидии на коммунальные услуги для многодетных семей: где и как оформить
VGorode
2025-02-07T15:48:53Z
Вернуть Запорожскую АЭС и прекратить обстрелы: что нужно требовать у РФ в обмен на транзит газа
Фокус
2025-02-07T15:21:58Z
Графики отключения электроэнергии 8 февраля 2025: к чему готовиться украинцам
Политека
2025-02-07T15:21:12Z
Тарифы в Украине могут измениться и больно ударить по кошелькам: появились прогнозы на 2025 год
Политека
2025-02-07T15:00:22Z
Работать нужно с гривнами? Известный таролог дал прогноз по валюте на 2025 год
Знай
2025-02-07T14:51:20Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
РФ планирует принять закон о конфискации иностранных активов - СМИ
Gazeta UA
2025-02-07T16:45:55Z
Альтернатива демобилизации: Кабмин готовит новое важное решение для военных
Comments UA
2025-02-07T16:42:51Z
"Направление остается угрожающим": в ГПСУ оценили ситуацию на границе с Беларусью
Апостроф
2025-02-07T16:42:23Z
Путину придется вернуть захваченные земли, чтобы забрать Курщину
Telegraf
2025-02-07T16:36:50Z
Стало известно, как Трамп может сохранить лицо Путина и закончить войну
Comments UA
2025-02-07T16:34:22Z
Туск сделал резкое заявление о депортации беженцев и сказал, кого вышлют из страны
Comments UA
2025-02-07T16:33:17Z
Андрей Борисович Ермак: досье, биография
Telegraf
2025-02-07T16:18:35Z
Запад определился с реальной заменой Путину: третья кандидатура многих удивит
Comments UA
2025-02-07T16:18:29Z
Компенсирует ли Европа Украине сокращение помощи от США. Генерал назвал две неприятные вещи
Telegraf
2025-02-07T16:18:18Z