MY.UAНовини
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

У червні Post impreza — медіаархів про культуру і мистецтво Франківщини — відзначив свій перший день народження.

Видання Post impreza досліджує історію локального мистецтва та знайомить публіку із сучасниками. Медіатека Post impreza налічує близько 200 зразків мистецтва — від початку незалежності України до сьогодні — і постійно оновлюється. Редакція фокусується на критичних, гострих текстах про те, що «болить» мистецькій і культурній спільноті.

За рік команду не оминули труднощі локальних медіа. Та це не завадило розвиватися далі. Детальніше про це розповіли редакторка Ольга Перехрест та операційний керівник Post impreza Євген Бойко.

Про «вторинне» ставлення до культурних подій у регіональних медіа та брак фахових авторів

Євген Бойко: Не кожна виставка вимагає ґрунтовної арткритики. Але ми точно маємо дивитися на події й теми глибше, аніж просто сказати, що пройшла якась виставка. Традиційні інтерв’ю та репортажі ми міксуємо з критичними есеями. Так медіа насичується тематично та жанрово.

З перших тижнів роботи ми побачили, що нам бракує людей, які можуть фахово писати про культуру. Звісно, є журналісти, які цікавляться цим напрямом, але вони пишуть зазвичай у нефахові видання, регіональні медіа. Відповідно, це трохи інший підхід до тем, до інфоприводів, більш загальний. Вони звикли менше заглиблюватись у культуру та мистецтво. Локальному медіа достатньо висвітлити, що відкрилася виставка, можливо, взяти коментар у художника чи відвідувачів, легеньку замітку написати — і все.

Євген Бойко

Ольга Перехрест: Я багато років працюю в журналістиці — і все ще спостерігаю, що до статей на культурні теми ставляться як до чогось, що може зробити будь-хто. Але це потребує певних знань, надивленості, вміння аналізувати й ставити спікерам правильні питання. А дослідникам мистецтва подекуди бракує досвіду написання зрозумілих, не надто академічних текстів.

Євген Бойко: Якби нам потрібно було написати, скажімо, про сучасний танець, то ймовірно, ми б не знайшли того, хто б написав про це фахово і водночас цікаво, не сухо, щоб це не була наукова стаття. А з іншого боку, щоб не виглядало зовсім спрощено. Спробували вийти із ситуації, організувавши тренінг для журналістів та арткритиків у Франківську. Десятеро учасників та учасниць, які пишуть про локальне мистецтво, мали змогу попрацювали з більш знаними в Україні, досвідченими арткритиками та культурними журналістами. Це культурна журналістка Іванна Скиба-Якубова, куратор Дмитро Чепурний, кінокритикиня та редакторка Дарʼя Бадьор та наша редакторка Ольга Перехрест. Їх менторство дало хороший поштовх учасникам, і ми помітили це в текстах.

Євген Бойко: Треба ходити на виставки, читати культурологів, стежити за діяльністю артистів. Водночас журналістам часто бракує розуміння того, що саме лише читання інтерв'ю з митцем і відвідування подій за його участі — не гарантія якісного матеріалу. Щоб фахово написати про мистецтво крізь деколоніальну чи феміністичну оптику, треба дослідити ці напрями, навчитися справді вдягати ці «‎окуляри»‎‎ або навіть дивитися на світ крізь них постійно. Тож у майбутньому плануємо проводити для журналістів більш сфокусовані тренінги.

До спроб написати щось про культуру хочемо залучати й студентів факультетів культурології та журналістики. Поки що думаємо над форматом. Також вирішили винагороджувати авторів, які працюють зі складними темами. Вони отримують більші гонорари, бо це складніша робота і зовсім інша якість.

Ольга Перехрест: Не всі мають час і можливості писати, не всі наважуються писати про культуру у Франківську, бо для цього треба мати знання локального контексту. Є теми, які ми не змогли висвітлити. Наприклад, тому що герої відмовляються спілкуватись, і ми не можемо їх змусити. Є речі, про які важко писати через неготовність авторів чи героїв до чесної розмови. Бувають автори чи авторки, які не можуть написати тексти, які нам би хотілося мати.

Про пошук грошей, співпрацю з донорами, відхід із Patreon і донати від спонсорів

Євген Бойко: Все, про що ми пишемо, важливе і для нас, і для інституцій, з якими ми працюємо. Спочатку були гранти від Європейського Союзу та Європейського культурного фонду. Онлайн-медіатеку запустили за підтримки Стабілізаційного фонду культури й освіти від Ґете Інституту. Також зробили кілька матеріалів на тему комеморації в рамках проєкту «Synergy of the Cultural Front» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Це були статті про комеморативні практики в Україні та зокрема у Франківську.

На початку в нас був «Патреон», але згодом відмовилися від нього через низку скандалів, пов’язаних із блокуванням ресурсом українських активістів і толеруванням російських блогерів. Останні відверто пишуть, що збирають донати на російську зброю. Натомість перейшли на український сервіс — Foundy. Думаємо спробувати вийти на українську діаспору за кордоном і частково залучити спонсорів.

Як варіант, можна робити партнерські матеріали з місцевими брендами. Головне — не допустити їх втручання в редакційну політику. Ми поки в цей напрям не заходили, час покаже, чи треба взагалі. В нас є один спонсор, який регулярно донатить. Місцевий колекціонер. Завдяки його допомозі ми оцифрували деякі зразки мистецтва для онлайн-архіву.

Ольга Перехрест: Культурні медіа, як і будь-які інші, мають безліч можливостей експериментувати з форматами партнерств. Але тут важливе взаємне розуміння цілей і цінностей. Ми, наприклад, працюємо як «‎‎‎повільне» медіа й не можемо забезпечити швидких кліків, як великі новинні ЗМІ. Проте культурні проєкти можуть пропонувати партнерам щось глибше за темами, щось, що буде актуальним довше.

Євген Бойко: Сучасне мистецтво висвітлює проблеми, важливі в контексті демократії та громадянського суспільства. Це і гендерні питання, й екологічні, і доступ людей до соціальних послуг тощо. Варто дивитися на культуру ширше, ніж ми звикли, і доносити це донорам. Пояснювати, що митці не живуть у своїй «‎бульбашці»‎‎. Це активні люди, які формують громадянську ідентичність, відповідальність влади, підсвічують у своїх роботах потреби людей та якість життя. Часто поняття культури звужують до ентертейменту, до чогось прикладного. Але розуміння культури потрібно розширювати до суспільних тем. Адже через культурні проєкти ми можемо говорити про ксенофобію, сексизм, про війну врешті-решт.

Про експеримент з онлайн-архівом і створення книгозбірні

Євген Бойко: Співзасновниця Post impreza, культурна менеджерка та кураторка Альона Каравай ще на етапі формування дизайну сайту спілкувалась із багатьма митцями. І одним із запитів було — зібрати в одному місці мистецтво різних форматів та об'єднати молодих художників і творців старшого покоління. Молодь часто має своєрідний архів робіт у своєму інстаграмі. А от у старших — все так і лишається в межах фізичних виставок. У кращому випадку в якихось каталогах. Широкому загалу це ускладнює доступ до різноманітного мистецтва.

Ольга Перехрест: Мені особливо важливо записувати те, що буде важливим через рік. Наприклад, робити великі інтерв’ю з митцями чи культурними діячами, фіксувати виставки чи вистави. Так накопичується пласт матеріалів для умовного культурного архіву, який згодиться тим, хто буде після нас.

Євген Бойко: Зараз на сайті близько 200 творів. Це відеоарт, записи перфомансів, музика, каталоги виставок. Мистецька документація теж є. Це репортажі з подій, інтервʼю з митцями, тексти, подкасти тощо. Самі по собі вони не є культурним обʼєктом, але дозволяють глядачам глибше зрозуміти контекст. Зберігаємо все у розділах: відеотека, бібліотека, фонотека.

Але не всі книги можна зацифрувати та виставити в онлайн, бо є захист авторських прав. Та й узагалі ми давно мріяли про свою книгозбірню. Торік, коли приймали трьох резидентів, помітили, що дослідникам бракує фізичного простору для роботи та глибшого занурення в локальний контекст. І вже тоді відчули необхідність фізичної бібліотеки. Дещо скуповуємо, дещо дарують франківські митці чи колеги з інших міст.

Зараз тестуємо ще один формат. Якщо власник не готовий подарувати вам свою книгу, але хоче, щоб її читали більше людей, ми приймаємо книгу на певний час. Фіксуємо в каталозі та гарантуємо її збереження і користь для інших. Щойно власник захоче повернути книгу — просто вилучимо її з каталогу.

У бібліотеці частіше бачимо митців і краєзнавців. Перші приходять, щоб допрацювати свої проєкти: переглядають каталоги виставок, шукають референси, працюють із гуманітаристикою. Краєзнавців здебільшого цікавлять книги про Франківськ або про локальне мистецтво. Не скажу, що черга збирається, але маємо кілька постійних відвідувачів.

Про невдачі в монетизації та плани формувати лояльну спільноту

Євген Бойко: Щодо мого напряму, певно, монетизація. Бо як тільки я заходив у проєкт, однією із моїх задач було запустити «‎Патреон»‎‎ і загалом спільноту, зацікавлену стабільно нас підтримувати. Цього насправді не вдалося. Це великий шмат роботи, де треба постійно бути на контакті з людьми. Мало хто буде підтримувати медіа просто так, тому що воно є. Ця підтримка виникатиме, коли ви будете взаємодіяти з людьми. Над цим треба системно працювати.

У планах — проводити більше подій, зокрема, щоб формувати лояльну спільноту. Запуск резиденцій, тренінгів для культурних журналістів, розвиток спільноти на базі фізичної бібліотеки. Скрізь будемо підсилюватися.

Ольга Перехрест: Іноді в нас банально бракує рук, сил чи часу. Не варто забувати, що цей рік роботи є одночасним із повномасштабною війною, і команда проєкту теж має свої життєві виклики. Всім нам може бути складно в деякі моменти. І те, що ми попри все знаходимо сили на роботу — неймовірне досягнення кожного і кожної з нас.

Фото надані редакцією Post impreza

Теги за темою
Івано-Франківськ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мати втекла з нареченим власної доньки за кілька днів до весілля
Фокус
2025-04-14T09:06:24Z
"Одне з найкращих фото в історії": чоловік зробив кумедне фото з лінивцем, яке розірвало мережу
24tv
2025-04-14T09:06:09Z
"ВелИкодня" чи "ВеликОдня"? Як правильно поставити наголос в цьому слові
Telegraf
2025-04-14T09:04:51Z
Росіяни знову і знову обирають замість свободи рабство. Свобода — для України
Telegraf
2025-04-14T09:03:21Z
СБУ затримала «подвійного» агента рашистів, який отримав завдання ліквідувати командирів ЗСУ на Яворівському полігоні
Украина Криминальная
2025-04-14T09:01:33Z
У Росії підприємства обтягують сітками та встановлюють засоби РЕБ для захисту від дронів — дані розвідки
InternetUA
2025-04-14T08:58:38Z
Що робити з освяченою вербою після свята: пояснення священника ПЦУ
Факти ICTV
2025-04-14T08:55:55Z
Не лише пандуси. Що таке інклюзивні простори та чому створювати їх легше громадами
Детектор М
2025-04-14T08:46:59Z
Клєщі, отвьортка, і гвоздодьор – як це столярне приладдя називається українською
24tv
2025-04-14T08:45:57Z
"Дідусю, розмовляйте": поліція показала перші хвилини після ракетного удару по Сумах
24tv
2025-04-14T09:06:18Z
Російська нічна атака: як 62 дрони пошкодили об’єкти в чотирьох українських областях
360ua.news
2025-04-14T09:04:35Z
Напередодні Великодня у Києві відбудуться продуктові ярмарки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T09:03:54Z
Росія "йде" на Костянтинівку, ЗСУ атакують під Покровськом: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-04-14T09:03:40Z
Колись квітучий Торецьк став "містом-привидом": щемливе відео від військових
24tv
2025-04-14T08:45:11Z
Таксисти столичного регіону Греції проведуть 24-годинний страйк
Европейская правда
2025-04-14T08:43:53Z
Поранених стало більше. Що відбувається у Сумах після ракетного удару
Telegraf
2025-04-14T08:39:43Z
У Керчі затримали громадянина Молдови, який нібито хотів підірвати водонасосну станцію - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-14T08:34:54Z
Загарбники на ТОТ роблять зі шкіл та університетів центри військової підготовки - правозахисники
УкраинФорм
2025-04-14T08:34:51Z
В CNN розповіли про те, чи дослухаються європейці до рекомендацій щодо підготовки до можливих конфліктів
ZN UA
2025-04-14T09:07:59Z
Після перших президентських дебатів у Польщі рейтинг кандидата влади знизився
Европейская правда
2025-04-14T09:07:37Z
Активісти зірвали презентацію книги російської пропагандистки у Парижі
Детектор М
2025-04-14T09:04:11Z
Німеччина скасувала пришвидшене громадянство за 3 роки: коли тепер можна отримати
24tv
2025-04-14T09:03:35Z
Стріляли по стінах та грабували: Business Insider розповів про поведінку росіян на ЧАЕС
24tv
2025-04-14T09:03:05Z
Після сюжетів про Україну та Гренландію Трамп вирішив покарати канал CBS «за їхню незаконну і протиправну поведінку»
ZN UA
2025-04-14T09:01:20Z
Україна не отримала системи Patriot, про поставку яких оголосили на саміті НАТО у Вашингтоні – Зеленський
ZN UA
2025-04-14T09:00:15Z
ЄС планує зробити Трампу пропозицію щодо постачання зброї - ЗМІ
Хвиля
2025-04-14T08:57:45Z
Армія Ізраїлю знищила новий тунель у Секторі Гази
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:54:53Z
Роуз і Джек, оркестр та "Серце океану": що у фільмі "Титанік" було насправді, а що вигадка
Telegraf
2025-04-14T08:48:47Z
Колишня дружина Дзідзьо вперше розповіла про нового обранця, від якого чекає первістка
Gazeta UA
2025-04-14T08:45:25Z
Несподівані нововведення в Оскарі: кіноакадемія додала нову номінацію, про яку просили роками
24tv
2025-04-14T08:45:06Z
Київська студія звукозапису озвучила фільм Minecraft російською та втрапила у скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:18:42Z
Рамі Малек розійшовся з Еммою Коррін після двох років стосунків
Фокус
2025-04-14T08:15:47Z
Додають тепла та затишку: які ретрокольори стали трендами в інтер'єрі-2025
Gazeta UA
2025-04-14T07:58:23Z
"Брудна гра" з боку колег у шоубізнесі: Злата Огнєвіч поскаржилася на атаку ботів
Antikor
2025-04-14T07:57:15Z
Це довбаний треш, – відомий актор-воїн про те, чому відмовився від ролі у фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-04-14T07:36:04Z
На HBO стартував другий сезон The Last Of Us — з першим епізодом і новим зараженим Сталкером
ITC
2025-04-14T07:34:05Z
Чищення зубів захищає печінку від складних уражень: пояснили складний звʼязок
24tv
2025-04-14T08:45:22Z
Тренування 1-2 рази на тиждень дорівнюють щоденним за користю для здоров’я, — дослідження
ITC
2025-04-14T08:22:26Z
Брак вітаміну К заважає появі нових клітин мозку – дослідження
Факти ICTV
2025-04-14T08:04:01Z
Популярні ліки проти діабету, які допомагають схуднути, ефективні проти ще однієї хвороби
24tv
2025-04-14T07:48:30Z
Знайдено спосіб очистити тіла людей від крихітних токсичних частинок: що придумали вчені
Фокус
2025-04-14T06:51:31Z
Як не пустити ящур в Україну: розроблено дорожню карту
AgroPortal
2025-04-14T06:30:35Z
Водії Amazon вже мають в машинах реанімаційне обладнання і готові до рятування людських життів
InternetUA
2025-04-14T06:01:44Z
Чому виникає харчова алергія: вчені знайшли неочевидну причину
24tv
2025-04-14T05:03:31Z
Мобілізація в Україні: з якими хворобами не призовуть, список діагнозів
Политека
2025-04-14T04:00:16Z
Удари по Сумах: 13-річний хлопець поранений хлопець врятував людей з палаючого автобуса
Комсомольская правда
2025-04-14T09:06:44Z
На Чернігівщині росіяни дроном атакували пасажирський вагон поїзду
Украина Криминальная
2025-04-14T09:01:28Z
Члени ОЗГ інфікували вірусами комп’ютери нотаріусів та втручалися до держреєстрів
Украина Криминальная
2025-04-14T08:52:07Z
Засуджено квартиранта, який зарізав орендодавця в Одесі
Украина Криминальная
2025-04-14T08:46:25Z
На Черкащині чадним газом отруїлися двоє дітей та їхні батьки
УкраинФорм
2025-04-14T08:34:48Z
Військові РФ атакували з дрона цивільного в Херсоні
УкраинФорм
2025-04-14T08:34:27Z
У Києві маршрутка на швидкості врізалась у вантажівку: багато постраждалих, є важкі
Telegraf
2025-04-14T08:33:17Z
В Оболонському районі сталася аварія за участі маршрутки: п'ятеро травмованих
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:28:46Z
Україну атакували 62 "Шахеда", є влучання: вибухало у чотирьох областях, горіла лікарня
Фокус
2025-04-14T08:09:58Z
Урожаю не буде: де не можна садити моркву
GlavRed
2025-04-14T08:28:49Z
Парфуми з нотами дощу: 5 найкращих ароматів, які вразять
24tv
2025-04-14T08:27:56Z
З курочкою, шинкою та червоною рибою: 3 найкращі перевірені салати на Великдень
24tv
2025-04-14T07:48:21Z
Як покращити якість фото на смартфоні: сім "секретів", які знадобляться всім
InternetUA
2025-04-14T07:46:15Z
В які дні перед Великоднем прибирати: принесете в дім достаток та удачу
24tv
2025-04-14T07:42:45Z
Ідеальний пізній сніданок: готуємо сендвіч із сиром-гриль та шпинатом
Gazeta UA
2025-04-14T07:36:47Z
Смачно, як суші, але готується простіше: як приготувати трендову азіатську запіканку
Telegraf
2025-04-14T07:01:08Z
Тримайте їх подалі одне від одного: які овочі не можна садити поряд з картоплею, і чому
Telegraf
2025-04-14T07:01:06Z
Кухонна катастрофа: чому зберігати посуд у духовці – погана ідея
24tv
2025-04-14T06:36:54Z
Ціни на нафту знижуються на тлі загострення торгової війни між США та Китаєм
Gazeta UA
2025-04-14T09:10:17Z
У Туреччині найсильніше похолодання за понад 10 років: що буде з цінами
24tv
2025-04-14T09:06:24Z
Вартість великоднього кошика у 2025 році зросте: чому подорожчав і на скільки
24tv
2025-04-14T09:03:39Z
Заморозки загальмували розвиток посівів, значних пошкоджень не спостерігається
AgroPortal
2025-04-14T09:00:32Z
Sony несподівано підвищила ціни на PlayStation 5 на 25% у Європі та інших країнах
24tv
2025-04-14T08:55:10Z
Новий графік руху поїздів із Києва: Укрзалызниця оголосила про важливі зміни до великодніх свят
Политека
2025-04-14T08:34:57Z
Легалізація грального бізнесу: зафіксовано неоднозначні результати
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:34:49Z
Переважно з Китаю: Україна збільшила імпорт обладнання для енергосистеми
24tv
2025-04-14T08:33:21Z
У Європі створять найбільший молочний кооператив
AgroPortal
2025-04-14T08:30:51Z
"Вплинуло на стосунки": олімпійська чемпіонка розійшлась з дівчиною
24tv
2025-04-14T09:03:04Z
Дженоа пропонує Вієйра залишитися до 2027 року
Football.ua
2025-04-14T09:01:59Z
НБА: Михайлюк відіграв 39 хвилин, Лень вийшов у старті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:57:51Z
Інгулець — Карпати. Напередодні
Football.ua
2025-04-14T08:55:32Z
Збірна України з синхронного плавання виборола золото на етапі Кубка світу
Комсомольская правда
2025-04-14T08:43:10Z
Quasar Race Phoenix – як пройшов 3 етап українського NASCARу
AutoCentre
2025-04-14T08:40:01Z
Барселона однією ногою у півфіналі Ліги чемпіонів: чи зможуть каталонці знову принизити Боруссію
24tv
2025-04-14T08:39:31Z
Зубков після дубля у матчі з Різеспором: Це дуже важливі і цінні три очки для нашої команди
Football.ua
2025-04-14T08:37:11Z
«Боруссія» – «Барселона», «Астон Вілла» – «ПСЖ»: де дивитися матчі 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T08:33:02Z
Без темної матерії і темної енергії: фізики вважають, що Всесвіт не такий, як ми думаємо
Фокус
2025-04-14T09:06:47Z
У США стартує антимонопольний процес проти Meta: може змусити Цукерберга продати Instagram
InternetUA
2025-04-14T09:01:46Z
Найбільш гірка речовина на Землі містить три невідомі раніше сполуки: про що йдеться
Фокус
2025-04-14T09:00:08Z
"Падаючі зірки": скоро можна побачити два найкрасивіші метеорні потоки 2025 року
Фокус
2025-04-14T08:52:28Z
Розробники Lockheed Martin представили радіолокаційну систему нового покоління AN/TPY-4
InternetUA
2025-04-14T08:46:25Z
Перший круглий вітрогенератор Windgate для будинків: чи може змагатися із сонячними панелями
Фокус
2025-04-14T08:45:26Z
Учені ЦЕРНу перетворюють звичайні камери смартфонів на потужні детектори антиматерії
24tv
2025-04-14T08:33:53Z
Трамп має намір удвічі урізати бюджет космічних досліджень
Хвиля
2025-04-14T08:33:34Z
Netflix тестує нову функцію з ШІ: контент добиратимуть за настроєм користувача
Детектор М
2025-04-14T08:28:20Z
У Китаї стартувало виробництво електрокара Zeekr 007 GT
AutoCentre
2025-04-14T09:10:50Z
Залізний кінь на водні: Kawasaki представила незвичний транспортний засіб
AutoGeek
2025-04-14T08:55:45Z
Понад 2200 км: електрифікований кросовер за $18 000 вразив рекордним запасом ходу
Фокус
2025-04-14T08:45:09Z
Kia готує новий пікап для американського ринку
AutoCentre
2025-04-14T08:16:45Z
Audi і Jaguar Land Rover припиняють імпорт до США
360ua.news
2025-04-14T08:01:44Z
Від $41 000: Buick представив гібридний мінівен з розкішним салоном
AutoGeek
2025-04-14T08:01:24Z
ТОП-5 розхідників для автомобіля, на яких не варто економити
AutoCentre
2025-04-14T07:43:22Z
Mercedes відмовляється від своїх найдешевших моделей: відома причина
Фокус
2025-04-14T07:31:32Z
Ford GT легенди хокею виставили на продаж за $800 000
AutoCentre
2025-04-14T07:19:04Z