MY.UAНовини
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza
Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

Брак фахової арткритики, монетизація та інші виклики. Як минув перший рік роботи медіа про культуру Франківщини Post impreza

У червні Post impreza — медіаархів про культуру і мистецтво Франківщини — відзначив свій перший день народження.

Видання Post impreza досліджує історію локального мистецтва та знайомить публіку із сучасниками. Медіатека Post impreza налічує близько 200 зразків мистецтва — від початку незалежності України до сьогодні — і постійно оновлюється. Редакція фокусується на критичних, гострих текстах про те, що «болить» мистецькій і культурній спільноті.

За рік команду не оминули труднощі локальних медіа. Та це не завадило розвиватися далі. Детальніше про це розповіли редакторка Ольга Перехрест та операційний керівник Post impreza Євген Бойко.

Про «вторинне» ставлення до культурних подій у регіональних медіа та брак фахових авторів

Євген Бойко: Не кожна виставка вимагає ґрунтовної арткритики. Але ми точно маємо дивитися на події й теми глибше, аніж просто сказати, що пройшла якась виставка. Традиційні інтерв’ю та репортажі ми міксуємо з критичними есеями. Так медіа насичується тематично та жанрово.

З перших тижнів роботи ми побачили, що нам бракує людей, які можуть фахово писати про культуру. Звісно, є журналісти, які цікавляться цим напрямом, але вони пишуть зазвичай у нефахові видання, регіональні медіа. Відповідно, це трохи інший підхід до тем, до інфоприводів, більш загальний. Вони звикли менше заглиблюватись у культуру та мистецтво. Локальному медіа достатньо висвітлити, що відкрилася виставка, можливо, взяти коментар у художника чи відвідувачів, легеньку замітку написати — і все.

Євген Бойко

Ольга Перехрест: Я багато років працюю в журналістиці — і все ще спостерігаю, що до статей на культурні теми ставляться як до чогось, що може зробити будь-хто. Але це потребує певних знань, надивленості, вміння аналізувати й ставити спікерам правильні питання. А дослідникам мистецтва подекуди бракує досвіду написання зрозумілих, не надто академічних текстів.

Євген Бойко: Якби нам потрібно було написати, скажімо, про сучасний танець, то ймовірно, ми б не знайшли того, хто б написав про це фахово і водночас цікаво, не сухо, щоб це не була наукова стаття. А з іншого боку, щоб не виглядало зовсім спрощено. Спробували вийти із ситуації, організувавши тренінг для журналістів та арткритиків у Франківську. Десятеро учасників та учасниць, які пишуть про локальне мистецтво, мали змогу попрацювали з більш знаними в Україні, досвідченими арткритиками та культурними журналістами. Це культурна журналістка Іванна Скиба-Якубова, куратор Дмитро Чепурний, кінокритикиня та редакторка Дарʼя Бадьор та наша редакторка Ольга Перехрест. Їх менторство дало хороший поштовх учасникам, і ми помітили це в текстах.

Євген Бойко: Треба ходити на виставки, читати культурологів, стежити за діяльністю артистів. Водночас журналістам часто бракує розуміння того, що саме лише читання інтерв'ю з митцем і відвідування подій за його участі — не гарантія якісного матеріалу. Щоб фахово написати про мистецтво крізь деколоніальну чи феміністичну оптику, треба дослідити ці напрями, навчитися справді вдягати ці «‎окуляри»‎‎ або навіть дивитися на світ крізь них постійно. Тож у майбутньому плануємо проводити для журналістів більш сфокусовані тренінги.

До спроб написати щось про культуру хочемо залучати й студентів факультетів культурології та журналістики. Поки що думаємо над форматом. Також вирішили винагороджувати авторів, які працюють зі складними темами. Вони отримують більші гонорари, бо це складніша робота і зовсім інша якість.

Ольга Перехрест: Не всі мають час і можливості писати, не всі наважуються писати про культуру у Франківську, бо для цього треба мати знання локального контексту. Є теми, які ми не змогли висвітлити. Наприклад, тому що герої відмовляються спілкуватись, і ми не можемо їх змусити. Є речі, про які важко писати через неготовність авторів чи героїв до чесної розмови. Бувають автори чи авторки, які не можуть написати тексти, які нам би хотілося мати.

Про пошук грошей, співпрацю з донорами, відхід із Patreon і донати від спонсорів

Євген Бойко: Все, про що ми пишемо, важливе і для нас, і для інституцій, з якими ми працюємо. Спочатку були гранти від Європейського Союзу та Європейського культурного фонду. Онлайн-медіатеку запустили за підтримки Стабілізаційного фонду культури й освіти від Ґете Інституту. Також зробили кілька матеріалів на тему комеморації в рамках проєкту «Synergy of the Cultural Front» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Це були статті про комеморативні практики в Україні та зокрема у Франківську.

На початку в нас був «Патреон», але згодом відмовилися від нього через низку скандалів, пов’язаних із блокуванням ресурсом українських активістів і толеруванням російських блогерів. Останні відверто пишуть, що збирають донати на російську зброю. Натомість перейшли на український сервіс — Foundy. Думаємо спробувати вийти на українську діаспору за кордоном і частково залучити спонсорів.

Як варіант, можна робити партнерські матеріали з місцевими брендами. Головне — не допустити їх втручання в редакційну політику. Ми поки в цей напрям не заходили, час покаже, чи треба взагалі. В нас є один спонсор, який регулярно донатить. Місцевий колекціонер. Завдяки його допомозі ми оцифрували деякі зразки мистецтва для онлайн-архіву.

Ольга Перехрест: Культурні медіа, як і будь-які інші, мають безліч можливостей експериментувати з форматами партнерств. Але тут важливе взаємне розуміння цілей і цінностей. Ми, наприклад, працюємо як «‎‎‎повільне» медіа й не можемо забезпечити швидких кліків, як великі новинні ЗМІ. Проте культурні проєкти можуть пропонувати партнерам щось глибше за темами, щось, що буде актуальним довше.

Євген Бойко: Сучасне мистецтво висвітлює проблеми, важливі в контексті демократії та громадянського суспільства. Це і гендерні питання, й екологічні, і доступ людей до соціальних послуг тощо. Варто дивитися на культуру ширше, ніж ми звикли, і доносити це донорам. Пояснювати, що митці не живуть у своїй «‎бульбашці»‎‎. Це активні люди, які формують громадянську ідентичність, відповідальність влади, підсвічують у своїх роботах потреби людей та якість життя. Часто поняття культури звужують до ентертейменту, до чогось прикладного. Але розуміння культури потрібно розширювати до суспільних тем. Адже через культурні проєкти ми можемо говорити про ксенофобію, сексизм, про війну врешті-решт.

Про експеримент з онлайн-архівом і створення книгозбірні

Євген Бойко: Співзасновниця Post impreza, культурна менеджерка та кураторка Альона Каравай ще на етапі формування дизайну сайту спілкувалась із багатьма митцями. І одним із запитів було — зібрати в одному місці мистецтво різних форматів та об'єднати молодих художників і творців старшого покоління. Молодь часто має своєрідний архів робіт у своєму інстаграмі. А от у старших — все так і лишається в межах фізичних виставок. У кращому випадку в якихось каталогах. Широкому загалу це ускладнює доступ до різноманітного мистецтва.

Ольга Перехрест: Мені особливо важливо записувати те, що буде важливим через рік. Наприклад, робити великі інтерв’ю з митцями чи культурними діячами, фіксувати виставки чи вистави. Так накопичується пласт матеріалів для умовного культурного архіву, який згодиться тим, хто буде після нас.

Євген Бойко: Зараз на сайті близько 200 творів. Це відеоарт, записи перфомансів, музика, каталоги виставок. Мистецька документація теж є. Це репортажі з подій, інтервʼю з митцями, тексти, подкасти тощо. Самі по собі вони не є культурним обʼєктом, але дозволяють глядачам глибше зрозуміти контекст. Зберігаємо все у розділах: відеотека, бібліотека, фонотека.

Але не всі книги можна зацифрувати та виставити в онлайн, бо є захист авторських прав. Та й узагалі ми давно мріяли про свою книгозбірню. Торік, коли приймали трьох резидентів, помітили, що дослідникам бракує фізичного простору для роботи та глибшого занурення в локальний контекст. І вже тоді відчули необхідність фізичної бібліотеки. Дещо скуповуємо, дещо дарують франківські митці чи колеги з інших міст.

Зараз тестуємо ще один формат. Якщо власник не готовий подарувати вам свою книгу, але хоче, щоб її читали більше людей, ми приймаємо книгу на певний час. Фіксуємо в каталозі та гарантуємо її збереження і користь для інших. Щойно власник захоче повернути книгу — просто вилучимо її з каталогу.

У бібліотеці частіше бачимо митців і краєзнавців. Перші приходять, щоб допрацювати свої проєкти: переглядають каталоги виставок, шукають референси, працюють із гуманітаристикою. Краєзнавців здебільшого цікавлять книги про Франківськ або про локальне мистецтво. Не скажу, що черга збирається, але маємо кілька постійних відвідувачів.

Про невдачі в монетизації та плани формувати лояльну спільноту

Євген Бойко: Щодо мого напряму, певно, монетизація. Бо як тільки я заходив у проєкт, однією із моїх задач було запустити «‎Патреон»‎‎ і загалом спільноту, зацікавлену стабільно нас підтримувати. Цього насправді не вдалося. Це великий шмат роботи, де треба постійно бути на контакті з людьми. Мало хто буде підтримувати медіа просто так, тому що воно є. Ця підтримка виникатиме, коли ви будете взаємодіяти з людьми. Над цим треба системно працювати.

У планах — проводити більше подій, зокрема, щоб формувати лояльну спільноту. Запуск резиденцій, тренінгів для культурних журналістів, розвиток спільноти на базі фізичної бібліотеки. Скрізь будемо підсилюватися.

Ольга Перехрест: Іноді в нас банально бракує рук, сил чи часу. Не варто забувати, що цей рік роботи є одночасним із повномасштабною війною, і команда проєкту теж має свої життєві виклики. Всім нам може бути складно в деякі моменти. І те, що ми попри все знаходимо сили на роботу — неймовірне досягнення кожного і кожної з нас.

Фото надані редакцією Post impreza

Теги за темою
Ивано-Франковск
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T16:55:51Z
Reuters: росія не дотягує до бюджетного плану через дешеву нафту
iPress
2025-07-16T16:28:24Z
Ціни "кусаються": українцям показали, скільки коштують сезонні фрукти та ягоди в середині літа
Хвиля
2025-07-16T16:25:59Z
РФ накопичує виробництво Шахедів: що загрожує Україні
GlavRed
2025-07-16T16:25:50Z
Українці можуть підвищити свою пенсію самостійно: правила розрахунку змінилися
GlavRed
2025-07-16T16:25:32Z
Що означають цифри 4733, 4734, 4735: як визначити справжній ГОСТ
GlavRed
2025-07-16T16:25:13Z
В Україні затвердили порядок е-маркування алкоголю та тютюну
УкраинФорм
2025-07-16T16:10:37Z
Польські фермери збільшили площі під картоплею
AgroPortal
2025-07-16T16:00:02Z
ОПК України зріс за три роки у 35 разів – Шмигаль
Лига
2025-07-16T15:55:02Z
Рада ухвалила закон про санкції щодо «тіньового флоту» РФ
УкраинФорм
2025-07-16T17:04:57Z
Російська операція впливу «Матрьошка» поширила 39 фейків проти Молдови за три місяці, — NewsGuard
InternetUA
2025-07-16T16:58:14Z
Як Кіт Келлог «зупинив» масовані обстріли Києва: експерт назвав терміни путінської паузи
TSN
2025-07-16T16:52:00Z
Сікорський: Росії знадобиться 70 років, щоб захопити Україну такими темпами
УкраинФорм
2025-07-16T16:49:22Z
Рада встановила додаткові винагороди військовим інструкторам і викладачам
УкраинФорм
2025-07-16T16:49:07Z
Зеленський провів нараду щодо оборони
360ua.news
2025-07-16T16:46:41Z
МКС відхилив прохання Ізраїля скасувати ордери на арешт Нетанягу та Галанта
Европейская правда
2025-07-16T16:46:20Z
Садовий запропонував обміняти "останки Путіна" на всіх українських полонених
Фокус
2025-07-16T16:42:56Z
Франція та Чехія проти закупівлі зброї у США для України: чому насправді це дуже добре
24tv
2025-07-16T16:36:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
Вчені перевернули уявлення про причини ожиріння – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:03:09Z
Почали антидепресанти і зникло лібідо? Лікарка розповіла, що робити в такому випадку
Знай
2025-07-16T15:52:52Z
Як швидко поповнюється вітамін D на сонці: скільки часу потрібно перебувати на вулиці влітку
TSN
2025-07-16T15:48:07Z
Як позбутися синців під очима вранці: цікаві поради
24tv
2025-07-16T15:40:12Z
Графік відключення води в Сумах: жителів попередили про тимчасові незручності
Политека
2025-07-16T17:01:08Z
Отримав вирок окупант, який тримав у заручниках 369 людей на Чернігівщині
1News
2025-07-16T16:54:05Z
Росіяни вдарили по магазину в Добропіллі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:52:53Z
Град, грози та потужний вітер: області, які постраждають від сильної негоди
GlavRed
2025-07-16T16:52:12Z
Кривавий удар КАБом по магазинах Добропілля: скільки людей загинуло та поранено
TSN
2025-07-16T16:51:19Z
Місцева влада Сумщини розповіла про наслідки вечірнього обстрілу Шостки
24tv
2025-07-16T16:48:41Z
У Львові під час атаки дронами постраждав рідкісний раритет ЗіМ
Топ Жир
2025-07-16T16:48:06Z
Його намагалися перейменувати, але жителі відстояли історичну назву: чому Чоколівка у Києві так називається
Telegraf
2025-07-16T16:46:19Z
Нові Гелендвагени для ДСНС виявилися гуманітарною допомогою
Топ Жир
2025-07-16T16:40:00Z
Українці віком 60+ зможуть служити в ЗСУ за контрактом - Рада ухвалила закон
УкраинФорм
2025-07-16T17:04:15Z
Польща звернулась до України через опис Волинської трагедії у шкільних підручниках
Европейская правда
2025-07-16T17:00:31Z
Києво-Могилянська академія можєе отримати підтримку і без приватизації
Khreschatyk
2025-07-16T17:00:10Z
Черкаське медіа «18000» заявило про тиск через розслідування щодо черкаського судді
Детектор М
2025-07-16T16:55:12Z
Келлог вшанував загиблих дітей, але про РФ не сказав жодного слова
TSN
2025-07-16T16:52:52Z
Чи можуть ФОП отримати бронь від мобілізації: детальне пояснення
Фокус
2025-07-16T16:52:24Z
Мільйони за мовчання: буддійські ченці стали жертвами спокуси та шантажу
TSN
2025-07-16T16:52:11Z
Що робити, якщо є помилки у даних при автоматичній постановці на військовий облік
24tv
2025-07-16T16:46:30Z
Євросоюз шукає обхідні шляхи для фінансування військової допомоги Україні – Bloomberg
iPress
2025-07-16T16:28:03Z
15-річний британський актор Оуен Купер став наймолодшим номінантом на премію "Еммі"
Комсомольская правда
2025-07-16T16:40:00Z
Тизер п’ятого сезону серіалу «Дивні дива»
Кино-Театр
2025-07-16T16:28:53Z
Вийшов перший трейлер 5-го сезону серіалу "Дуже дивні справи": коли буде реліз
Фокус
2025-07-16T16:22:52Z
Стали фаворитами: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, у які закохалися українці
24tv
2025-07-16T15:58:31Z
Відома співачка після невдачі на нацвідборі на "Євробачення" заговорила про повернення на конкурс
TSN
2025-07-16T15:48:27Z
Класика, крізь яку видно людину: як Джудіанна Маковскі створювала образ нового Супермена
Вива
2025-07-16T15:46:39Z
Оля Цибульська: «Гучна. Жива. Ненормальна. Нарешті — я»
Вива
2025-07-16T15:43:12Z
Експериментальний кліп Муаяда: мінімалізм, самотність і місто, що дихає
Вива
2025-07-16T15:19:33Z
Бандуристка Марина Круть заінтригувала змінами в особистому житті
TSN
2025-07-16T15:19:14Z
Син української посадовиці продавав наркотики: йому загрожує до 10 років тюрми, — ЗМІ
Фокус
2025-07-16T16:58:37Z
На Київщині викрито ОЗГ, яка отримала ₴122 млн доходу з виробництва контрафактної кави відомих брендів
Украина Криминальная
2025-07-16T16:40:07Z
РФ скинула 500-кілограмову авіабомбу на Добропілля: моторошні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T16:34:45Z
На Закарпатті поліція розпочала перевірку через жорстоке поводження з котами: зловмисника шукає кіберполіція
InternetUA
2025-07-16T16:31:50Z
На Харківщині росіяни скинули дрон на машину "швидкої": постраждали медики
24tv
2025-07-16T16:24:29Z
За добу в Україні потонули 12 людей, серед них – дитина
1News
2025-07-16T16:16:56Z
У Чернівцях зросла кількість жертв російської атаки 12 липня
1News
2025-07-16T15:51:21Z
Мешканці Рівненщини та ще п`яти областей намагалися через адміна тг-каналу потрапити до Молдови
InternetUA
2025-07-16T15:31:23Z
Взяли хабар і обміняли на валюту: на Волині викрили суддю та його поплічника
Украина Криминальная
2025-07-16T15:28:26Z
Друга хвиля врожаю: городниця розкрила секрет, що можна виростити після картоплі
GlavRed
2025-07-16T17:04:41Z
Яку температуру ставити на кондиціонері влітку для комфорту та економії
24tv
2025-07-16T16:46:31Z
Коли збирати цибулю влітку 2025 року: як зробити, щоб урожай пролежав довше
GlavRed
2025-07-16T16:43:54Z
Як охолодитись у спеку за секунди - перевірені методи, що справді працюють
GlavRed
2025-07-16T16:25:43Z
До Різдва ще 5 місяців: як виглядає резиденція Санта-Клауса без снігу влітку
Фокус
2025-07-16T16:10:34Z
Ці 3 лайфхаки спростять життя: господиням на замітку
24tv
2025-07-16T15:36:13Z
Пліснява в душі зникне вмить, якщо обробити поверхню двома копійчаними засобами
GlavRed
2025-07-16T15:25:36Z
Коли, в які дні можна купити найдешевші квитки на потяг
TSN
2025-07-16T15:18:24Z
Кавова гуща відлякує комарів з квартири: про цей секрет знають одиниці
24tv
2025-07-16T14:58:52Z
Ламін Ямал отримав легендарний №10 в Барселоні
Football.ua
2025-07-16T17:04:21Z
Матч "Динамо" на зборах не був дограний через бійку футболістів
ZN UA
2025-07-16T17:01:29Z
Титулована українська ексбоксерка оцінила ймовірність трилогії Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-16T16:54:38Z
Динамо завершило збір поразкою від Осієка
Football.ua
2025-07-16T16:52:58Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T16:52:52Z
Перед історичним поєдинком: Артем Пивоваров анонсував спільний трек з Олександром Усиком
24tv
2025-07-16T16:46:38Z
Реал втратив Джуда Беллінгема на три місяці
Football.ua
2025-07-16T16:37:12Z
Інтер визначив Лукмана головною ціллю для підсилення атаки
Football.ua
2025-07-16T16:25:26Z
Ще один клуб Ла Ліги зацікавився Андрієм Луніним
Football.ua
2025-07-16T16:16:05Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:40:27Z
Викрито подовжену версію Tesla Model Y: не лише більше місця для ніг
Топ Жир
2025-07-16T16:34:32Z
Може з'явитися в Україні: представлено новий кросовер Chevrolet за ціною "Дастера"
Фокус
2025-07-16T16:31:20Z
Ця BMW M3 — найважча у своєму поколінні, але й найшвидша за всю історію
Топ Жир
2025-07-16T16:04:33Z
Дилєри вплинули, і Ford змушений відкласти відхід з європейського ринку легкових авто
Топ Жир
2025-07-16T15:34:45Z
З автографом легенди: на продаж виставили спорткар Айртона Сенни
Фокус
2025-07-16T14:58:02Z
Mopar дозволив сторонні запчастини, і це просто неймовірно
Топ Жир
2025-07-16T14:48:54Z
Ford двічі намагався виправити проблему, але ці позашляховики все ще можуть спалахнути
Топ Жир
2025-07-16T14:18:44Z
Kalmar поділився новими подробицями про модель RS-7
AutoCentre
2025-07-16T14:04:24Z
Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки
24tv
2025-07-16T17:04:51Z
Як зекономити на продажі житла: в США є платформа без рієлторів
24tv
2025-07-16T17:00:30Z
Плював у бургери та втрапив у скандал: у Мережі завірусилось відео з працівником фастфуду
TSN
2025-07-16T16:52:33Z
Три види змій живуть біля Чорнобильської АЕС: вчені назвали, які з них є небезпечними
TSN
2025-07-16T16:51:05Z
Microsoft оновила Copilot Vision: тепер ШІ бачить увесь ваш екран
InternetUA
2025-07-16T16:46:53Z
У ChatGPT може з’явитися функція оплати - FT
УкраинФорм
2025-07-16T16:43:29Z
Частину iPhone можуть заборонити в США через конфлікт BOE і Samsung
InternetUA
2025-07-16T16:16:08Z
SpaceX запустила у космос партію супутників для свого конкурента Amazon
УкраинФорм
2025-07-16T16:01:06Z
Один з навушників AirPods тихо грає — як виправити
InternetUA
2025-07-16T15:52:04Z