11-12 липня у Вільнюсі відбудеться черговий саміт НАТО. Це буде дуже важливою подією для України, оскільки Київ очікує від неї запуску процедури вступу до Альянсу без проміжних фаз. Поки що не всі члени Блоку готові на це, але українська дипломатія посилено працює над тим, щоб залучити на свій бік усі країни Альянсу. Наразі вступ нашої країни готові підтримати 22 із 31 країни - члена НАТО.
Україна робить ривок на шляху до членства в НАТО
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зараз посилено працює з партнерами, щоби на саміті НАТО у Вільнюсі перемогла спільна безпека. "Залишається рівно тиждень до ключового дня - саміту НАТО у Вільнюсі. Отже, тиждень - до ключового моменту для нашої спільної безпеки в Європі. Максимально працюємо з партнерами, щоб наша спільна безпека у Вільнюсі - перемогла". При цьому президент наголосив, що зараз "все залежить від партнерів".
І тут уже є певні успіхи. Міністри закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі та його польський колега Збігнєв Рау висловили сподівання, що Україну ухвалять у НАТО за прискореною процедурою.
Вони заявили, що процес вступу України до НАТО, ймовірно, буде пришвидшено через те, що українська армія вже має на озброєнні обладнання, надане Альянсом. Також міністри висловили сподівання, що Україну приймуть до НАТО за процедурою, подібною до тієї, яку використовувала Фінляндія, коли вона приєдналася до Блоку на початку цього року.
"Позиція Польщі тут дуже чітка. Ми хочемо максимально наблизити Україну до Альянсу в інституційному вимірі. Адаптувати військово-політичні структури України до тих, що є стандартними в НАТО", – заявив міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау після переговорів зі своїм британським колегою в Лондоні..
Клеверлі додав, що українські військові мають "великий досвід використання стандартного обладнання НАТО, доктрини НАТО і тактики НАТО", і це має скоротити час для приєднання до Альянсу.
"Процес, яким Швеція і Фінляндія подали заявку на приєднання, а Фінляндія, зрештою, вже приєдналася до НАТО, був скороченим, тому що ми визнали, що вони є високоздатними військовими державами», - сказав він.
Зеленський перед самітом НАТО особисто переконує його членів підтримати Україну
Але Україна не зупиняється на цьому. Сам президент Володимир Зеленський особисто відвідує деякі країни, щоб переконати їх підтримати Україну на шляху до вступу до НАТО. Так, сьогодні він перебуває у Болгарії, де вже підписано спільну декларацію, в якій Софія підтримує вступ нашої країни до Блоку.
У спільній декларації йдеться про те, що Болгарія визнає, що членство України в НАТО є єдиним способом забезпечити достатній рівень безпеки як для України, так і для всієї євроатлантичної сім'ї.
А буквально напередодні саміту НАТО у Вільнюсі Володимир Зеленський відвідає Туреччину, де зустрінеться із президентом Реджепом Ердоганом.
Надія є
Президент Литви Гітанас Науседа також заявив, що на саміті НАТО у Вільнюсі вдасться домовитися про такі зобов'язання перед Україною, які її не розчарують. Литовський глава висловив сподівання, що президент України Володимир Зеленський після приїзду до Вільнюса "обов'язково отримає, можливо, не все з того, що він очікує у своїх планах-максимум, але точно точно отримає багато".
Він зазначив, що не став би так категорично формулювати, що Україна не отримає запрошення до НАТО після війни "у тій чи іншій формі". За його словами, це саме те, що зараз обговорюється в Альянсі.
"У мене є відчуття, що ми ще знайдемо ті формулювання, які не розчарують українців та скажуть більше, ніж ми звикли озвучувати", – додав Науседа.
США обережні у питанні вступу України
А ось у Білому домі вважають, що країни-члени НАТО ухвалять рішення про членство України в Альянсі лише після того, як Україна проведе реформи та відповідатиме всім вимогам.
Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П'єр під час прес-брифінгу 5 липня нагадала висловлювання президента Байдена про те, що "Україні доведеться провести реформи, щоб відповідати таким самим стандартам, як і будь-якій іншій країні НАТО, перш ніж приєднатися до Альянсу. Президент США вважає, що Україна може це зробити", - сказав речник адміністрації Байдена.
Тому керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов заявив, що саміт НАТО, який відбудеться 11-12 липня у Вільнюсі, навряд чи виправдає очікування громадян України.
"Мені досить важко віддати належне саміту НАТО з дуже простої причини: очікування нашого суспільства не буде задоволено", - сказав Буданов в інтерв'ю британському виданню The Times. Керівник ГУР заявив, що на саміті буде "оголошено деякі слова, але нічого більше". "Я цілком впевнений, що будуть говорити: я бачив чернетки промов", - додав розвідник.
Україну прийматимуть до НАТО частинами?
Напередодні саміту у Вільнюсі пролунали загалом екзотичні пропозиції. Голова комітету бундестагу із зовнішньої політики від Соціал-демократичної партії ФРН Міхаель Рот запропонував приймати Україну до Північноатлантичного альянсу частинами. Політик вважає, що підконтрольні Києву українські території мають якнайшвидше приєднатися до НАТО, а окуповані росіянами – ні.
«Я не став би робити умовою прийому до НАТО ідеальний світ на всій території країни. Тоді стаття 5 про колективну оборону буде застосовуватись і до них. Зобов'язання щодо надання допомоги поки не поширюватиметься на інші області України. В іншому випадку доведеться відкласти питання про приєднання України до Альянсу "до другого наступу", - заявив депутат.
Очевидно, що пропозиція Рота неприйнятна для Києва, оскільки таким чином легітимізується влада Росії над окупованими територіями.
Думка експерта
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
- Незважаючи на скептичні прогнози, надія на те, що нам реально відчинять двері до НАТО, все ще є. Є ще цілий тиждень, щоб переконувати наших союзників з Альянсу. І це дає свої позитивні наслідки. Франція вже змінила свою позицію і вже готова відкрити процес нашого вступу, генсек блоку Єнс Столтенберг – теж «за».
А США обережні, бо мають враховувати думку своїх партнерів щодо Альянсу. Хтось із них «за» вступ України вже зараз, хтось виступає за наш прийом лише після закінчення війни, а хтось взагалі не хоче, щоб ми потрапили до Блоку. Проти, наприклад, можуть виступити Греція, Австрія, Угорщина, Туреччина, тобто країни, у яких склалися особливі відносини з Росією. Але працювати в цьому напрямі треба, і українська влада має рацію, що посилила свої дії в цьому напрямку.