MY.UAНовини
Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі
Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі

Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі

Всесвітня організація охорони здоров'я знову підтвердила свою народну назву – «всесвітня організація залякування». Цього разу глава ВООЗ Тедрос Гебрейєсус повідомив на брифінгу, що найближчим часом людство буде піддано випробуванню екстремальними погодними умовами.

- У понеділок (3 липня) у світі було зафіксовано найспекотніший день за всю історію спостережень. Найближчими місяцями ми очікуємо на цілу низку екстремальних погодних явищ, включаючи посухи, повені, урагани та аномальну спеку, які завдають шкоди здоров'ю людей, - розповів Гебрейєсус.

Чи нам, ляканим коронавірусною пандемією, війною, генно-модифікованими продуктами та іншими «принадами» сучасного життя, боятися спеки та ураганів? І не таке переживали! Звісно, ​​трохи бентежить, що сумні пророцтва вимовляє людина з прізвищем, в якому вгадується слово «Ісус» в іноземному прочитанні, та й «гебре» (хебре) якось уже сильно скидається на слово «єврей». Шанувальники теорії біблійного апокаліпсису та інших змов повинні відчувати екзистенційне задоволення. Ми ж подивимося на майбутню картину очима аналітиків.

Африка зовсім поряд

Коли починаються розмови про клімат, громадяни позіхають і відходять убік. Не дуже цікаво, що трапиться через 50 чи 100 років, а якщо що – онуки-правнуки самі якось розберуться. Ми посміхаємося, дивлячись на Грету Тунберг, коли вона кричить, і вважаємо своїх місцевих екоактивістів злегка не від світу цього. Та й ВООЗ у нас не краща: то придумають пандемію COVID-19, то епідемією холери залякують - аби населення Землі в тонусі тримати.

Але так, щоб ВООЗ прямо говорила не про катаклізми через сто років, а про те, що на нас чекає за кілька місяців – такого, здається, ще не було. Схоже, що все серйозно.

І ось будь-ласка, той же Гебрейєсус доповідає: посуха в країнах Африканського Рогу вже призвела до голоду, хвороб та міграції, чинячи серйозний тиск на системи охорони здоров'я. Африканський Ріг – це Сомалі, Ефіопія, Еритрея, Джібуті, Кенія. Загалом, трохи більше 22 млн осіб перманентно страждають від страшної посухи і водночас не менш страшних повеней, а як наслідок – від голоду та хвороб. Цього року посуха - найсильніша за останні пів століття.

Що роблять мешканці цих країн, які не бажають помирати? Багато хто залишає свої будинки, змінюючи демографічну картину материка та світу загалом. Грубо кажучи, мігрантів на інших материках побільшає, а в самій Африці одного разу залишиться критичний мінімум працездатного населення.

Водночас на континенті ведеться видобуток унікальних ресурсів. Для довідки: Африка займає перше місце за запасами руд марганцю, хромітів, бокситів, золота, платиноїдів, кобальту, ванадія, алмазів, фосфоритів, флюориту; друге - за запасами руд міді, азбесту, урану, сурми, берилію, графіту; третє - за запасами нафти, газу, ртуті, залізняку; значні також запаси руд титану, нікелю, вісмуту, літію, танталу, ніобію, олова, вольфраму, дорогоцінного каміння… Все це – сировина номер один у нашому суспільстві, яке стрімко технологізується та цифровізується.

Отже, через зміни клімату частина світу втрачає доступ до ресурсів. Літій для батарей у наших смартфонах сам себе не здобуде, а неафриканські поклади цього металу дуже скромні та дорогі у видобутку.

Про африканських мігрантів ми, мабуть, говорити не будемо – Франція ще вирує, тож підливати масла у вогонь не варто.

Зміг у Китаї – річ уже звична. Але від цього не менш смертоносна. Фото: Tim de Waele/Corbis via Getty Images

Що там у Китаї?

До кінця цього століття кліматичними мігрантами можуть стати приблизно 2,5-3 мільярди людей, попереджають кліматологи з Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. Через дефіцит питної води ці мільярди вже почали чергове «велике переселення» з усіма наслідками, які випливають (який каламбур!). За приблизною статистикою, близько 10% жителів Землі (а це 800 млн осіб) вже мігрують із посушливих місць у свіжіші. Це стосується не тільки Африки, а й Азії, у якої, крім посух, трапляються ще й цілком апокаліптичні повені.

Те, що ми поки що не бачимо біля себе вимушених переселенців з інших континентів, лише питання недовгого часу. Вони з'являться і не через сто років, а дуже скоро.

Щодо Азії, то поглянемо на Китай. Екологічна обстановка у країні просто жахає, тут уже колапс та катастрофа. З 20 найбільш забруднених міст планети 16 знаходяться саме у Китаї. Майже у всіх китайських містах йдуть кислотні дощі, у повітрі постійно зростає вміст діоксиду сірки та оксидів азоту, а в Пекіні, Гуанчжоу, Аньшані та інших великих мегаполісах він вже давно перевалив за всі допустимі межі.

Китай намагається хоч щось покращити, інвестує у відновлювані джерела енергії, але це справа не одного року і навіть не десятиліття. Неможливо за лічені місяці прибрати все, що викидалося в повітря десятиліттями і накрило територію набагато більшу, ніж Піднебесна.

Через таку завісу азіатські країни, разом із Китаєм, потрапили у хвилю аномального тепла, яка розпочалася у квітні. У Бангладеш через температуру вище 40 градусів Цельсія почало танути дорожнє покриття, і по всій країні масово відключалася електрика - страждаючі бангладешці намагалися врятуватися від спеки, включивши кондиціонери. Вирощування чаю, рису та фруктів впало наполовину, а смерті від теплових ударів та теплових виснажень фіксувалися десятками, якщо не сотнями.

В Індії термометри нещодавно показали незвичні навіть індійцям +44. Було закрито школи, установи перейшли на графік роботи з 7 ранку до 13.00, у зоопарках від спеки вмирали звірі, а у своїх будинках та на вулицях – люди.

А в Таїланді після +45 градусів на термометрах мешканці кількох міст почали масово виїжджати до інших місцевостей, надовго паралізувавши міську інфраструктуру.

Подивимося на інші континенти. У Мексиці минулого тижня 100 людей померли за два тижні, не витримавши температуру +50 градусів. У США у деяких штатах «всього» +36, але для тих широт це страшна цифра, лікарні переповнені.

Поєднання екстремальної спеки та забруднення повітря зазвичай призводить до збільшення числа респіраторних, серцево-судинних та ниркових захворювань. Влада азіатських країн доповіла про стрибок цих захворювань, що важко піддаються лікуванню в умовах тієї ж спеки і того ж забрудненого повітря. Хтось вважає, що в нас буде по-іншому?

А комарам – добре!

Спека – це не лише відсутність прохолоди та води, неврожаї, лісові пожежі та смерті людей, це ще й надактивні комахи. Вчені з Музею природної природи у Флориді (США) провели дослідження та видали загалом зрозумілий вердикт: в умовах тепла та спеки комахи живуть активним життям, у тому числі й статевим. Холод зазвичай змушує комах вгамувати свій запал, але якщо встановиться спека без найменших натяків на похолодання, комахи не просто розмножаться в гігантських кількостях, а й почнуть активніше пересуватися континентами, розносячи патогени серед народів.

Уявили ситуацію, так? Навала сарани та інші страсті єгипетські… До речі, аномальні хмари комарів можна побачити вже й у нас. Крім того, на європейській частині вже побільшало кліщів, які можуть поширювати кліщовий бореліоз або кліщовий енцефаліт. Прийшов до нас і «тигровий комар», що розповсюджує пропасницю Денге. Чим тепліше стає там, де раніше кліщам і комарам було некомфортно через холод, тим швидше вони з'являться в нових місцях. Якщо Європа "тигрового комара" не знала, то зараз у Західній Європі для нього найпрекрасніші умови.

Малярія також може знову з'явитися на європейському континенті через широке поширення виду комарів Anopheles, які можуть бути переносниками цієї хвороби. Стояча вода плюс тепло - це просто рай для цих комарів, і чим вище температура, тим швидше і болючіше їхні укуси, тим швидше розвиваються паразити Plasmodium, що переносяться ним і викликають малярію.

Експерти прогнозують, що поступово до кінця століття хвилі екстремального тепла та посухи відбуватимуться приблизно двічі на рік у середньому по 25-30 днів кожна. Дістанеться всім: і Північній Америці, і Східній Африці та Центральній Європі.

- У той час як хвилі тепла та посухи накладаються одна на одну, суспільство руйнуватиметься на кількох рівнях. Наприклад, такі домашні тварини, як корови, свині, кури та вівці, почнуть масово вимирати. Урожайність основних сільськогосподарських культур (пшениця, кукурудза, соя та рис) знизиться. Хвилі тепла можуть призвести до захворювань, пов'язаних із спекою, вплинути на якість та доступність води, потенційно впливаючи на санітарію та гігієну, – каже Ашока Мішра, професор кафедри інженерії навколишнього середовища та наук про Землю Університету Клемсона.

Наслідки повені у німецькій Баварії у 2021 році. Фото: Peter Kneffel/Підкресла aliance via Getty Images

Повені на десерт

За прогнозами Європейського агентства з навколишнього середовища, у більшій частині Європи кількість сильних опадів уже зростає. У липні 2021 року демоверсію того, як повені перетворюють успішні країни на зони лиха, побачили Німеччина та Бельгія. І ризик зростає.

Якщо зі спекою все зрозуміло, то повені – це не тільки стихійна сила води, що зносить все на своєму шляху. Так, це руйнування будинків та інфраструктури за лічені хвилини, затоплення родючих земель, розмив полів та прибережних зон через штормові нагони.

- Наш світ перебуває на роздоріжжі, і наша планета перебуває в перехресті прицілу, - сказав нещодавно генсек ООН Антоніу Гуттеріш на сесії Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. - Ми наближаємося до точки неповернення, перебуваємо на вершині переломного моменту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
З Днем геолога України 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-04-06T03:03:43Z
Яке свято на 6 квітня та як не накликати на себе біду
Факти ICTV
2025-04-06T03:01:59Z
Чому сьогодні заборонено обрізати яблуні: прикмети дня
Gazeta UA
2025-04-06T03:00:52Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-06T02:57:49Z
Перші ракети з "тушок" заходять до повітряного простору України через Сумщину та Чернігівщину
ZN UA
2025-04-06T02:45:10Z
Притягнете нещастя: що не можна ламати 6 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-06T02:37:54Z
У Зеленського відповіли щодо мобілізації жінок: "Потрібно змушувати..."
Знай
2025-04-06T02:30:29Z
Євген і Євгеній – одне ім'я чи різні: вчителька дала однозначну відповідь
GlavRed
2025-04-06T02:15:41Z
Росіяни запустили крилаті ракети з "тушок": коли ті можуть зайти до повітряного простору України
ZN UA
2025-04-06T01:55:30Z
Дощ та мокрий сніг: прогноз погоди на 6 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:00:10Z
Столична влада повідомила про постраждалих внаслідок ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T02:54:53Z
В Києві вибухи: росіяни атакували столицю балістичними ракетами
Telegraf
2025-04-06T02:34:30Z
Кохання – головна тема дня: гороскоп на 6 квітня
24tv
2025-04-06T02:03:35Z
Тарифи на комуналку в Києві: кому з українців повернуть гроші
Политека
2025-04-06T02:01:35Z
Кидають "на смерть": на півдні командування ЗС РФ "обнуляє" власний особовий склад, — АТЕШ
Фокус
2025-04-06T01:45:55Z
Дівам не варто сваритися, а Левам слід прислухатися до інтуїції: гороскоп за картами Таро на 6 квітня 2025 року
TSN
2025-04-06T01:39:29Z
Щоб не йти голіруч: росіяни знаходять найдивніші аналоги техніці для наступів
24tv
2025-04-06T01:36:48Z
У Києві знову пролунали вибухи: у КМВА назвали причину
ZN UA
2025-04-06T01:01:20Z
ЗС РФ масовано атакували Київ балістикою: у місті зафіксовані пожежі
Фокус
2025-04-06T02:42:41Z
Така ймовірність існує, – військовий прокоментував можливе припинення вогню
24tv
2025-04-06T02:33:44Z
Британська розвідка оцінила темпи наступу РФ на Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T02:30:21Z
США скасовують всі візи громадянам однієї з країн: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:45:44Z
"На кожного Голіафа знайдеться Давид", – конгресмен Грін готує подання на імпічмент Трампу
ZN UA
2025-04-06T01:24:19Z
Північна Корея вперше за шість років організувала Пхеньянський марафон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:18:54Z
"Батьки відповідають за це, не Путін": реакція мотиваторки Арестовича на удар по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-06T01:06:32Z
"Треба було змусити їх підписати угоду про копалини": міністр фінансів США зробив обурливу заяву про Україну
Telegraf
2025-04-06T01:00:51Z
Трамп буде задоволений: на які поступки може піти Путін, щоб продовжити маніпулятивну гру
24tv
2025-04-06T00:45:48Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Анна Трінчер розкрила приховані сенси нової пісні "Зірочка палай" і звернулася до всіх дівчат
TSN
2025-04-05T21:38:57Z
Блогерка Мандзюк відповіла на чутки про роман з "Холостяком" Тереном і звинуватила у цьому Бєлєнь
TSN
2025-04-05T21:37:01Z
У Кіркорова була ще одна трагедія: померла сестра
GlavRed
2025-04-05T20:27:45Z
​У будівлі канадського парламенту забарикадувався чоловік: поліція веде переговори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:09:34Z
У двох будинках вирує пожежа: Миколаїв атакували Шахеди
Факти ICTV
2025-04-05T22:16:08Z
Російські дрони атакували Миколаїв: Кім розповів про пожежі та постраждалих
ZN UA
2025-04-05T22:00:28Z
Рятувальники показали фото з наслідками атаки БпЛА на Миколаїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T21:57:42Z
Наслідки удару по Кривому Рогу та вибухи у РФ: головні новини ночі 5 квітня 2025 року
TSN
2025-04-05T21:41:48Z
Удар по Кривому Рогу: в тяжкому стані — двоє хлопчиків 8 і 9 років
TSN
2025-04-05T21:41:45Z
Гаряча ніч у РФ: невідомі безпілотники атакували Саранськ
TSN
2025-04-05T21:41:38Z
У Кривому Розі закінчилися аварійно-рятувальні роботи — Вілкул
TSN
2025-04-05T21:41:29Z
Атака дронів на Кривий Ріг: загинула жінка, є поранені
TSN
2025-04-05T21:41:28Z
"Звір" побив "Джаггернаута": у вазі Усика відбувся великий бій
Telegraf
2025-04-05T22:21:45Z
Українські студенти вийшли у фінал світового турніру з міжнародного права
TSN
2025-04-05T21:37:25Z
Вінісіус наздогнав Роналдо в списку бразильських найкращих бомбардирів Реала
Football.ua
2025-04-05T21:31:51Z
Анчелотті – про Куртуа й Луніна: Думаю, на поєдинок з Арсеналом у нас будуть обидва варіанти
Football.ua
2025-04-05T20:58:45Z
Мілан виборов нічию, але залишився позаду Фіорентини
Football.ua
2025-04-05T20:52:36Z
Не вдалося вразити чемпіонів: хто покинув Мастер Шеф 15 у 6-му випуску
Факти ICTV
2025-04-05T20:52:19Z
Парма — Інтер 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T20:39:42Z
Схопив керманича Галатасарая за ніс: Моурінью покарали за неспортивну поведінку
Football.ua
2025-04-05T20:18:31Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної України з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T20:15:42Z
Ціни на квартири у Харкові падають униз: скільки коштує у квітні
Политека
2025-04-06T03:01:17Z
Страхові виплати: за який період обчислюється заробітна плата при їх призначенні
ZN UA
2025-04-05T23:43:01Z
В Україні можуть з'явитися нові монети замість копійок
TSN
2025-04-05T21:41:50Z
Чого очікувати від валютного ринку в квітні: прогноз банкіра
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Великодній кошик 2025: скільки доведеться витратити на продукти
TSN
2025-04-05T21:39:41Z
Експосол Японії в Україні Мацуда Кунінорі приєднався до Дорадчої ради ДТЕК
TSN
2025-04-05T21:38:30Z
Німеччина хоче повернути свої 120 тисяч тонн золота зі сховищ США, – Politico
24tv
2025-04-05T21:00:55Z
Троє українців завдали компанії Apple 14 млн грн збитків
InternetUA
2025-04-05T20:43:45Z
Подорожчання кави в Одесі: експерти розповіли, як сильно зміняться ціни
Политека
2025-04-05T20:00:53Z
Просто змішайте ці 2 спеції та отримайте оливкові яйця: рецепт благородного кольору для Великодня-2025
Знай
2025-04-06T02:54:14Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Так готують в ресторанах: як зробити стейк соковитішим та смачнішим
TSN
2025-04-05T21:38:45Z
Фахівці поділилися порадами, як швидко навести лад в оселі перед Великоднем і зробити процес приємним
TSN
2025-04-05T21:38:03Z
Великодній тренд 2025 року: вітражна глазур для паски — як її зробити
TSN
2025-04-05T21:37:55Z
Стиль Rich Guy: ось секретні інгредієнти повсякденного образу мільйонера з "Білого лотосу"
24tv
2025-04-05T18:51:33Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Засновник Arkane Studios розповів про скасовану Half-Life 3 за його авторством
InternetUA
2025-04-06T03:01:08Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
InternetUA
2025-04-06T02:01:26Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Римське поселення знайшли за межами імперії
Gazeta UA
2025-04-05T22:39:11Z
Мертва галактика з раннього Всесвіту: відкриття, що змінює науку
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Науковці знайшли безсмертну істоту, яка здатна повертати собі молодість: як вона може допомогти людству
TSN
2025-04-05T21:38:14Z
Комунальні пільги: які передбачені для пенсіонерів-медиків в сільській місцевості
ZN UA
2025-04-06T02:24:55Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z