MY.UAНовини
Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі
Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі

Глобальне потепління вже настало. Чекаємо на повені, посуху і смерчі

Всесвітня організація охорони здоров'я знову підтвердила свою народну назву – «всесвітня організація залякування». Цього разу глава ВООЗ Тедрос Гебрейєсус повідомив на брифінгу, що найближчим часом людство буде піддано випробуванню екстремальними погодними умовами.

- У понеділок (3 липня) у світі було зафіксовано найспекотніший день за всю історію спостережень. Найближчими місяцями ми очікуємо на цілу низку екстремальних погодних явищ, включаючи посухи, повені, урагани та аномальну спеку, які завдають шкоди здоров'ю людей, - розповів Гебрейєсус.

Чи нам, ляканим коронавірусною пандемією, війною, генно-модифікованими продуктами та іншими «принадами» сучасного життя, боятися спеки та ураганів? І не таке переживали! Звісно, ​​трохи бентежить, що сумні пророцтва вимовляє людина з прізвищем, в якому вгадується слово «Ісус» в іноземному прочитанні, та й «гебре» (хебре) якось уже сильно скидається на слово «єврей». Шанувальники теорії біблійного апокаліпсису та інших змов повинні відчувати екзистенційне задоволення. Ми ж подивимося на майбутню картину очима аналітиків.

Африка зовсім поряд

Коли починаються розмови про клімат, громадяни позіхають і відходять убік. Не дуже цікаво, що трапиться через 50 чи 100 років, а якщо що – онуки-правнуки самі якось розберуться. Ми посміхаємося, дивлячись на Грету Тунберг, коли вона кричить, і вважаємо своїх місцевих екоактивістів злегка не від світу цього. Та й ВООЗ у нас не краща: то придумають пандемію COVID-19, то епідемією холери залякують - аби населення Землі в тонусі тримати.

Але так, щоб ВООЗ прямо говорила не про катаклізми через сто років, а про те, що на нас чекає за кілька місяців – такого, здається, ще не було. Схоже, що все серйозно.

І ось будь-ласка, той же Гебрейєсус доповідає: посуха в країнах Африканського Рогу вже призвела до голоду, хвороб та міграції, чинячи серйозний тиск на системи охорони здоров'я. Африканський Ріг – це Сомалі, Ефіопія, Еритрея, Джібуті, Кенія. Загалом, трохи більше 22 млн осіб перманентно страждають від страшної посухи і водночас не менш страшних повеней, а як наслідок – від голоду та хвороб. Цього року посуха - найсильніша за останні пів століття.

Що роблять мешканці цих країн, які не бажають помирати? Багато хто залишає свої будинки, змінюючи демографічну картину материка та світу загалом. Грубо кажучи, мігрантів на інших материках побільшає, а в самій Африці одного разу залишиться критичний мінімум працездатного населення.

Водночас на континенті ведеться видобуток унікальних ресурсів. Для довідки: Африка займає перше місце за запасами руд марганцю, хромітів, бокситів, золота, платиноїдів, кобальту, ванадія, алмазів, фосфоритів, флюориту; друге - за запасами руд міді, азбесту, урану, сурми, берилію, графіту; третє - за запасами нафти, газу, ртуті, залізняку; значні також запаси руд титану, нікелю, вісмуту, літію, танталу, ніобію, олова, вольфраму, дорогоцінного каміння… Все це – сировина номер один у нашому суспільстві, яке стрімко технологізується та цифровізується.

Отже, через зміни клімату частина світу втрачає доступ до ресурсів. Літій для батарей у наших смартфонах сам себе не здобуде, а неафриканські поклади цього металу дуже скромні та дорогі у видобутку.

Про африканських мігрантів ми, мабуть, говорити не будемо – Франція ще вирує, тож підливати масла у вогонь не варто.

Зміг у Китаї – річ уже звична. Але від цього не менш смертоносна. Фото: Tim de Waele/Corbis via Getty Images

Що там у Китаї?

До кінця цього століття кліматичними мігрантами можуть стати приблизно 2,5-3 мільярди людей, попереджають кліматологи з Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. Через дефіцит питної води ці мільярди вже почали чергове «велике переселення» з усіма наслідками, які випливають (який каламбур!). За приблизною статистикою, близько 10% жителів Землі (а це 800 млн осіб) вже мігрують із посушливих місць у свіжіші. Це стосується не тільки Африки, а й Азії, у якої, крім посух, трапляються ще й цілком апокаліптичні повені.

Те, що ми поки що не бачимо біля себе вимушених переселенців з інших континентів, лише питання недовгого часу. Вони з'являться і не через сто років, а дуже скоро.

Щодо Азії, то поглянемо на Китай. Екологічна обстановка у країні просто жахає, тут уже колапс та катастрофа. З 20 найбільш забруднених міст планети 16 знаходяться саме у Китаї. Майже у всіх китайських містах йдуть кислотні дощі, у повітрі постійно зростає вміст діоксиду сірки та оксидів азоту, а в Пекіні, Гуанчжоу, Аньшані та інших великих мегаполісах він вже давно перевалив за всі допустимі межі.

Китай намагається хоч щось покращити, інвестує у відновлювані джерела енергії, але це справа не одного року і навіть не десятиліття. Неможливо за лічені місяці прибрати все, що викидалося в повітря десятиліттями і накрило територію набагато більшу, ніж Піднебесна.

Через таку завісу азіатські країни, разом із Китаєм, потрапили у хвилю аномального тепла, яка розпочалася у квітні. У Бангладеш через температуру вище 40 градусів Цельсія почало танути дорожнє покриття, і по всій країні масово відключалася електрика - страждаючі бангладешці намагалися врятуватися від спеки, включивши кондиціонери. Вирощування чаю, рису та фруктів впало наполовину, а смерті від теплових ударів та теплових виснажень фіксувалися десятками, якщо не сотнями.

В Індії термометри нещодавно показали незвичні навіть індійцям +44. Було закрито школи, установи перейшли на графік роботи з 7 ранку до 13.00, у зоопарках від спеки вмирали звірі, а у своїх будинках та на вулицях – люди.

А в Таїланді після +45 градусів на термометрах мешканці кількох міст почали масово виїжджати до інших місцевостей, надовго паралізувавши міську інфраструктуру.

Подивимося на інші континенти. У Мексиці минулого тижня 100 людей померли за два тижні, не витримавши температуру +50 градусів. У США у деяких штатах «всього» +36, але для тих широт це страшна цифра, лікарні переповнені.

Поєднання екстремальної спеки та забруднення повітря зазвичай призводить до збільшення числа респіраторних, серцево-судинних та ниркових захворювань. Влада азіатських країн доповіла про стрибок цих захворювань, що важко піддаються лікуванню в умовах тієї ж спеки і того ж забрудненого повітря. Хтось вважає, що в нас буде по-іншому?

А комарам – добре!

Спека – це не лише відсутність прохолоди та води, неврожаї, лісові пожежі та смерті людей, це ще й надактивні комахи. Вчені з Музею природної природи у Флориді (США) провели дослідження та видали загалом зрозумілий вердикт: в умовах тепла та спеки комахи живуть активним життям, у тому числі й статевим. Холод зазвичай змушує комах вгамувати свій запал, але якщо встановиться спека без найменших натяків на похолодання, комахи не просто розмножаться в гігантських кількостях, а й почнуть активніше пересуватися континентами, розносячи патогени серед народів.

Уявили ситуацію, так? Навала сарани та інші страсті єгипетські… До речі, аномальні хмари комарів можна побачити вже й у нас. Крім того, на європейській частині вже побільшало кліщів, які можуть поширювати кліщовий бореліоз або кліщовий енцефаліт. Прийшов до нас і «тигровий комар», що розповсюджує пропасницю Денге. Чим тепліше стає там, де раніше кліщам і комарам було некомфортно через холод, тим швидше вони з'являться в нових місцях. Якщо Європа "тигрового комара" не знала, то зараз у Західній Європі для нього найпрекрасніші умови.

Малярія також може знову з'явитися на європейському континенті через широке поширення виду комарів Anopheles, які можуть бути переносниками цієї хвороби. Стояча вода плюс тепло - це просто рай для цих комарів, і чим вище температура, тим швидше і болючіше їхні укуси, тим швидше розвиваються паразити Plasmodium, що переносяться ним і викликають малярію.

Експерти прогнозують, що поступово до кінця століття хвилі екстремального тепла та посухи відбуватимуться приблизно двічі на рік у середньому по 25-30 днів кожна. Дістанеться всім: і Північній Америці, і Східній Африці та Центральній Європі.

- У той час як хвилі тепла та посухи накладаються одна на одну, суспільство руйнуватиметься на кількох рівнях. Наприклад, такі домашні тварини, як корови, свині, кури та вівці, почнуть масово вимирати. Урожайність основних сільськогосподарських культур (пшениця, кукурудза, соя та рис) знизиться. Хвилі тепла можуть призвести до захворювань, пов'язаних із спекою, вплинути на якість та доступність води, потенційно впливаючи на санітарію та гігієну, – каже Ашока Мішра, професор кафедри інженерії навколишнього середовища та наук про Землю Університету Клемсона.

Наслідки повені у німецькій Баварії у 2021 році. Фото: Peter Kneffel/Підкресла aliance via Getty Images

Повені на десерт

За прогнозами Європейського агентства з навколишнього середовища, у більшій частині Європи кількість сильних опадів уже зростає. У липні 2021 року демоверсію того, як повені перетворюють успішні країни на зони лиха, побачили Німеччина та Бельгія. І ризик зростає.

Якщо зі спекою все зрозуміло, то повені – це не тільки стихійна сила води, що зносить все на своєму шляху. Так, це руйнування будинків та інфраструктури за лічені хвилини, затоплення родючих земель, розмив полів та прибережних зон через штормові нагони.

- Наш світ перебуває на роздоріжжі, і наша планета перебуває в перехресті прицілу, - сказав нещодавно генсек ООН Антоніу Гуттеріш на сесії Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. - Ми наближаємося до точки неповернення, перебуваємо на вершині переломного моменту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Операція "Турул": чи справді Угорщина стягує війська і готується до нападу на Закарпаття
TSN
2025-05-14T13:03:59Z
Угорщина та Словаччина підтримали санкції ЄС проти Росії: в чому причина
TSN
2025-05-14T13:03:42Z
Парламент Грузії готує відповідь на "вороже рішення" Конгресу США
Европейская правда
2025-05-14T12:58:45Z
Зеленський оцінив імовірність приїзду Путіна до нього у Стамбул
Европейская правда
2025-05-14T12:54:33Z
Зеленський заявив, що у нього з Віткоффом "щось не склалось"
Европейская правда
2025-05-14T12:52:46Z
Чи є у Стамбулі шанс на мир?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:36Z
Рада підтримала законопроєкт про перехід ветеринарії на стандарти ЄС
AgroPortal
2025-05-14T12:30:47Z
Економіка Росії перебуває у гіршому стані, ніж заявляє Москва – звіт SITE
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:27:43Z
Мерц похвалив Шольца за "проривну" та "історичну" реакцію на війну РФ проти України
Европейская правда
2025-05-14T12:25:38Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T10:15:33Z
Андрій Білоус вперше прокоментував своє звільнення з Молодого театру: "Я подав заяву добровільно"
TSN
2025-05-14T10:06:00Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:59:06Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:03:53Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T12:43:58Z
За програмою «єКнига» придбано майже 215 тис. книжок: названо найпопулярнішу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:39:56Z
Росіяни сильно просунулися у використанні дронів: в чому небезпека
ТСН
2025-05-14T12:33:36Z
Третя штурмова переважає росіян у піхоті, управлінні і технологіях – Білецький
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:18:53Z
В Україні розробили систему переробки вовни для армії
AgroPortal
2025-05-14T12:00:20Z
Німеччина активно відмовляє у притулку росіянам призовного віку: останні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:51:36Z
На трьох померлих — лише одне немовля: демографічна криза в Україні поглиблюється
TSN
2025-05-14T11:51:18Z
Папа Римський готовий виступити посередником у мирних переговорах
ТСН
2025-05-14T11:48:22Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:03:45Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
В Україні стрімко подорожчало вершкове масло: що стало причиною стрибка цін
TSN
2025-05-14T13:03:36Z
Міненерго затвердило графіки ремонтних робіт на енергообʼєктах після атак РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:42:31Z
Податкова оштрафувала низку автошкіл: який порушень найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:15:16Z
«Енергоатом» не показав в угоді ціни обладнання на 500 млн, – «Наші гроші»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:12:47Z
Valio інвестує $30 млн у розширення виробництва сирів
AgroPortal
2025-05-14T11:30:50Z
Мінус 2 млрд податків: Інгулецький ГЗК у простої через тарифи держмонополій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:12:10Z
Автомобільний агроекспорт скорочується на всіх напрямках, окрім Молдови
AgroPortal
2025-05-14T11:00:08Z
Експорт соняшникового шроту впав до 13-річного мінімуму
AgroPortal
2025-05-14T10:30:58Z
Дефіцит кадрів змушує аграріїв автоматизувати системи поливу
AgroPortal
2025-05-14T10:00:07Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
Росіяни планують літній наступ: експерт назвав можливі напрямки
TSN
2025-05-14T11:48:06Z
На Подолі з'явилася мініатюрна скульптура, присвячена Київським контрактам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:10Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T11:10:11Z
Понад 6 тис. дітей з Луганщини окупанти залучили до «юнармії»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:42:33Z
Для чого проводяться щорічні гідравлічні випробування: роз’яснення «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:51:37Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T12:48:32Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:06:37Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z