MY.UAНовини
"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових
"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових

"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових

Про те, як зрозуміти, що ви більше "не стягуєте" і як не провалитись у пащі війни – розповіла психологиня ГО "Психологічна підтримка та реабілітація "Вільний вибір" Наталія Стадніченко в інтерв'ю 24 Каналу .

Чому військовим потрібна психологічна реабілітація

Коли ми говоримо про психологічну реабілітацію військових – це досить обширно звучить. Що насамперед вона передбачає? І чи усі, хто був на фронті, її потребують?

Психологічна реабілітація військових – це комплекс заходів, які насамперед спрямовані на відновлення і функціонування фізичного і психологічного здоров'я.

Це діагностика, установка лікувальних цілей. У ході реабілітації вибираємо комплекс заходів для відновлення. На початковому етапі встановлюємо, яку симптоматику маємо.

  • Спершу – працюємо над симптомами, які впливають на зниження якості життя.
  • А далі – реабілітація, яка передбачає комплекс медико-психологічних заходів.

Мета – відновлення: щоб людина могла якомога повніше використовувати свій фізичний і психологічний стан. Аби він менше її обтяжував, натомість людина була здатна ставити життєві цілі та досягати їх.

Як сприяти тому, щоб більше військових, ветеранів, ветеранок звертались по психологічну допомогу. І чому це важливо – передусім для самих військових і загалом для суспільства?

Якщо говорити про те, хто потребує психологічної допомоги насамперед, то зазвичай це ті, хто має фізичну і психологічну симптоматику, погіршення психічного здоров'я, з різними ступенями вираженості – від певної тривожності та порушень сну до тривожно-компульсивних розладів, посттравматичної симптоматики та решти.

Чи всі військові потребують психологічної допомоги

Симптоматика не буде присутня у всіх, хто у війську, але бажано робити скринінг. Це передбачено державою: після повернення людина має пройти скринінгові процедури, госпіталізацію, обстеження, психологічну діагностику.

Бажано, щоб по поверненню усі військовослужбовці проходили скринінг і медико-психологічне обстеження. Від того наскільки цей етап буде вирішено, залежить наскільки стан людини буде її обтяжувати надалі та визначатиме, як вона займатиметься життєвими цілями. Симптоматику можна стабілізувати у відносно стислі терміни. З допомогою фахівця це буде точно швидше, аніж без.

"Я тебе туди не посилав": що таке повторна травматизація

З розмов із військовими, на вашу думку, що їх непокоїть найбільше? З чим найважче змиритись після повернення з фронту?

У контексті, що непокоїть найбільше: відчуття різності щодо цивільного суспільства, забута норма, як це узагалі бути у цивільному житті; найважче змиритись із несправедливістю і коли відбувається повторна травматизація через міжособистісні відносини.

Війна дуже впливає на відчуття довіри, коли людина повертається із зони ведення бойових дій і, наприклад, у маршрутці водій їй каже "я тебе туди не посилав" – це як повтор попереднього досвіду: люди загрозливі, людей краще обходити стороною. Саме через це у військового може сформуватись думка "краще будувати своє життя окремо від суспільства".

Так ми втрачаємо чималу частину людей для співжиття в суспільстві.

"Чекати – це енергозатратно": поради, як бути рідним військових

Як рідні можуть допомогти військовому повернутись до цивільного життя. Особливо, якщо йдеться про тимчасове повернення, як от під час відпустки?

Рідні мають бути відкритими до військовослужбовця. Нема ніяких технік, це працює як підтримка людських стосунків.

Ми можемо "вкладатись" у якість цих стосунків: повинні бути готовими бачити, що відбувається з близькою людиною, що вона переживає, навіть якщо ми не сповна її розуміємо. Адже це може бути заважко, людина може бути не готовою розповідати усе повністю. Наскільки це можливо, "бути в доступі" і шукати комфортні варіанти для зв'язку.

Визначити наскільки іншій людині комфортно "бути на контакті": один раз в день, раз в три доби, чи, якщо так складаються обставини, підтримувати зв'язок через побратимів.

І пам'ятати, що чекати – це енергозатратно, а тому дбати й про свій стан.

ПТСР, порушення сну, смуток: які найпоширеніші наслідки війни

Чи дуже змінився стан військових після повномасштабного вторгнення, якщо порівнювати зі станом військових, які були в АТО/ООС?

Якщо порівнювати з АТО, ООС, то зараз зовсім інша інтенсивність бойових дій, загальний рівень травматизації набагато вищий – випадків, коли є загиблі чи поранені, значно більше. Натомість набагато менше можливостей для відпочинку, а це прискорює вигорання військових і втому від бойових дій.

Зазвичай, коли наростає втома, знижуються захисні механізми до опірності, з'являється більший відсоток симптоматики.

ПТСР – не найбільш поширений наслідок травматичних подій. Він специфічний щодо травми – це так. Йому характерний відбиток травми – так. Але він не найбільше поширений. А якщо говорити про найпоширеніші, то це про виснаження, депресивну і тривожну симптоматику, порушення сну, зловживання речовинами.

Інтенсивність бойових дій, інтенсивність травматизації, різнорідність характеру цієї травматизації, а ще й неспокій за близьких – усе це неабиякий травматичний тиск на військовослужбовця. Тому так, є суттєві відмінності між періодом АТО /ООС і повномасштабною війною.

"Проблема сама не зникне": куди та коли звертатись бійцю по допомогу

Як військовим зрозуміти, що йому чи їй потрібна допомога. Куди звернутись? На що вони можуть розраховувати?

Зазвичай ми розуміємо, що щось змінилось, або щось дошкуляє. Чи близькі, які бачать нас регулярно зауважують, що є певні зміни. І ми відчуваємо, що ці зміни не є функціональними – намагаємось їх вирішити якийсь час, але нам не вдається. Це є ознаками того, що час звернутись по допомогу.

Найчастішими сигналами є: порушення сну, дратівливість, відчуття виснаження, браку сил, складність керувати тривогою і гнівом, може бути зловживання речовинами, конфліктність.

Якщо ці симптоми – це наслідки контузії (посткомоційного синдрому), що теж є дуже поширеним явищем в поточних умовах, адже, мозок є одним із найбільш вразливих органів. Людина при цьому може відчувати запаморочення, головні болі, нудоту, погіршення пам'яті й уваги, складність контролювати свої емоції.

То при симптомах контузії бажана госпіталізація. Складність у тому, що цей стан часто має супутні наслідки, які потребують медичного коригування.

"Записничок, який завжди під рукою": в Україні запустили додаток "База"

Які альтернативи психологічної допомоги для військових? Розкажіть про додаток"База" і як він може допомогти бійцю?

Якщо говорити про звернення поза межами госпіталів, це можуть бути громадські організації, як от "Вільний вибір" чи Блакитний птах".

Додаток "База" – це своєрідна соціалізація в терапії. Бо терапія є незвичною для українського суспільства. Для того, щоб "включитись" у те, як вона працює, і буде корисний додаток.

Попри те, що додаток не дає можливості постійних терапевтичних сесій, там є кризові кнопки, що теж дозволяє швидше стабілізуватись.

З додатком людина може спробувати зробити проміжну роботу самостійно, і у випадку, якщо цього не буде достатньо – звернутись по допомогу.

І навпаки, коли людина не має доступу до терапії, вона може використовувати додаток, як форму самотерапії, щоб впоратись із симптоматикою.

Військові схильні вважати, що люди, які не були на війні, їх не зрозуміють: як "напрацювати" довіру

Часто від військових можна почути скептицизм щодо психологічної допомоги та реабілітації. Мовляв, їх усе одно не зрозуміють, "психологи запитують банальні речі" та що це ще більше їх дратує та травмує. Як бути із цим?

Наразі ми маємо набагато більший відсоток компетентних фахівців, ніж це було у 2014 році. Тоді не було ні військових психологів, ні психологів, які працювали з військовою травмою, з реінтеграцією. Зараз усе змінилось.

Ми маємо фахівців, які підготувались у цих умовах. Дійсно, є упередження, що військовослужбовця може зрозуміти тільки військовослужбовець. Я все ще з ним зіштовхуюсь у своїй практиці. І, якщо говорити в контексті життєвого досвіду, то до певної міри, мабуть, це дещо справедливе твердження. Але і досвід у кожного з нас різний.

Це така собі кооперація: психолог зі свого боку знає все про психологічні процеси, травматизацію, перебіг симптоматики. А ви маєте свій досвід і опис того, що працює так, що вам із цим некомфортно, заважає адаптуватись. Ви кооперуєтесь: кожен з вас приносить своє і ви намагаєтесь випрацювати рішення.

Це процес схожий до занять у залі: тренер може лише радити вам, як привести своє тіло у бажану форму, але не зробить цього за вас.

Психолог аналогічно не зможе за вас нічого змінити, він лише дасть інструкцію, зорієнтує і ви оберете шлях досягнення цілей, але він не зможе змінити ваше життя. Як і ви не можете змінити життя психолога і його досвід.

Теги за темою
Психология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Погода в Одесі на 24 листопада: синоптики приголомшили свіжим прогнозом
Политека
2024-11-23T17:27:28Z
Пережили тортури та знущання: який вигляд мають звільнені з російського полону азовці
24tv
2024-11-23T17:27:12Z
У Києві попередили про шум, який можуть чути містяни: що сталося
24tv
2024-11-23T17:24:12Z
У Маріуполі росіяни масово роздають житло мігрантам із Середньої Азії
Комсомольская правда
2024-11-23T16:46:02Z
Генштаб оцінив оперативну обстановку на фронті
1News
2024-11-23T16:06:37Z
У Краматорській і Святогірській громадах Донеччини облаштували сім свердловин
УкраинФорм
2024-11-23T16:01:43Z
Потепління із сильними снігопадами: прогноз погоди в Україні на найближчі дні
Фокус
2024-11-23T15:42:08Z
Енергетики готові знеструмити місто та водоканал через боржників: причина – штучно створена пастка тарифів
Знай
2024-11-23T15:30:26Z
Падіння каміння на колії: Укрзалізниця відновила рух поїздів ділянкою Сянки-Мукачево
УкраинФорм
2024-11-23T15:06:27Z
Україна готова ділитися з Африкою досвідом знищення вагнерівців
1News
2024-11-23T17:45:32Z
Нинішня влада РФ готувала геноцид українців задовго до повномасштабного вторгнення - Буданов
УкраинФорм
2024-11-23T17:45:11Z
Зеленський і міністр закордонних справ Чехії обговорили співпрацю в оборонній сфері
УкраинФорм
2024-11-23T17:45:00Z
Стефанчук обговорив із сенаторами Канади надання озброєння Україні й посилення санкцій проти РФ
УкраинФорм
2024-11-23T17:39:29Z
Експрезидента Бразилії звинуватили у спробі державного перевороту
Петр и Мазепа
2024-11-23T17:38:43Z
Третя світова, прориви Росії на фронті та сучасні технології у війні: основні тези Залужного
TSN
2024-11-23T17:36:40Z
Путін поставив за мету витіснити українські війська з Курщини до 20 січня - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-23T17:36:02Z
У нас буде план завершення війни, у січні побачимо, що пропонує Трамп, – Зеленський
24tv
2024-11-23T17:34:43Z
У Росії зняли з посади командувача російського угруповання «Південь», яке воює проти України - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-23T17:33:17Z
Прослухали понад 1 млрд слухачів: Spotify назвав найпопулярнішу пісню
Фокус
2024-11-23T17:45:53Z
16-річний син Потапа розкрив подробиці особистого життя: "Подобається дівчина"
TSN
2024-11-23T16:21:39Z
Мама Дорофєєвої розплакалася після концерту доньки: відео зворушливого моменту
24tv
2024-11-23T16:21:02Z
Танці у міні-сукні на вівтарі: у Нью-Йорку вибухнув скандал за участі священника і поп-співачки
24tv
2024-11-23T16:12:09Z
Український Щедрик став музичним супроводом реклами Chanel
360ua.news
2024-11-23T16:03:47Z
5 цікавих українських серіалів, які можна подивитися за вихідні
24tv
2024-11-23T15:36:46Z
Відомий співак розкрив, які пропозиції отримував від чоловіків після концертів: "Були натяки"
TSN
2024-11-23T15:03:05Z
«Путін помер» у «Дикому театрі»
ZN UA
2024-11-23T15:01:07Z
Я трохи розчарована – учасниця "Холостяка-13" поскаржилася на монтаж на проєкті
24tv
2024-11-23T15:00:42Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Повторний огляд для людей з інвалідністю: у МОЗ розповіли, як це проходитиме
24tv
2024-11-23T15:36:32Z
Прокинулися посеред ночі? Цікавий трюк із закочуванням очей може допомогти заснути знову
Фокус
2024-11-23T15:06:04Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
InternetUA
2024-11-23T15:00:52Z
Лікарі розкрили потенційний ключ до підтримки здоров’я мозку
Portaltele
2024-11-23T14:39:38Z
Медсестра хоспісу розповіла, про що найбільше шкодують люди в останні хвилини життя
Фокус
2024-11-23T14:30:54Z
Найкращий метод для схуднення: вченні порівняли три найпопулярніші
24tv
2024-11-23T14:30:13Z
Учені пов'язали забруднення повітря з аутизмом: пояснення складного зв'язку
24tv
2024-11-23T12:09:11Z
Чоловік планує харчуватися в McDonald's протягом 100 днів: він уже схуд на 15 кг
Фокус
2024-11-23T10:57:14Z
Збірна України з баскетболу зазнала третьої поразки поспіль у відборі на чемпіонат Європи-2025
TSN
2024-11-23T17:48:15Z
Саленко — про дебют за Динамо: Налаштований боротися за місце в першій команді
Football.ua
2024-11-23T17:38:30Z
"Найбільший невдаха": Балотеллі отримав першу нагороду після повернення в Серію А
24tv
2024-11-23T17:24:49Z
Атлетіко вирвав перемогу в Алавеса
Football.ua
2024-11-23T17:21:43Z
"Арсенал" із Зінченком здобув розгромну перемогу та перервав свою безвиграшну серію в АПЛ
TSN
2024-11-23T17:18:01Z
АПЛ. Евертон із Миколенком і Брентфорд Ярмолюка зіграли внічию, Борнмут із Забарним поступився Брайтону та інші матчі
Football.ua
2024-11-23T17:07:19Z
Циганков залишився в запасі на матч проти Еспаньйола
Football.ua
2024-11-23T17:04:56Z
Бернарду Сілва та Аканджі повернулись до стартового складу Манчестер Сіті на матч проти Тоттенгема
Football.ua
2024-11-23T17:04:31Z
Бундесліга: хет-трик Шика дозволив Баєру перестріляти Гайденгайм, Боруссія Д розгромила Фрайбург та інші
Football.ua
2024-11-23T16:39:29Z
Україна збільшила експорт великої рогатої худоби живою вагою та мороженої яловичини - профільна асоціація
УкраинФорм
2024-11-23T17:48:46Z
Відключення світла 24 листопада: графіки діятимуть лише декілька годин
TSN
2024-11-23T17:30:52Z
Не лише вчителі: кому ще з 1 січня нараховуватимуть доплату до зарплати
GlavRed
2024-11-23T17:27:57Z
Нові правила від Пенсійного фонду: як безробіття може збільшити вашу пенсію
Знай
2024-11-23T17:21:34Z
У Фінляндії у грудні через страйк пілотів скасують 300 рейсів
Европейская правда
2024-11-23T17:05:46Z
Пенсія в Україні: в ПФУ розповіли, де найбагатші пенсіонери
Политека
2024-11-23T17:01:08Z
Енергетики відновили енергопостачання Запорізької АЕС
360ua.news
2024-11-23T17:00:09Z
У неділю відключатимуть лише одну чергу споживачів з 14:00 до 18:00 - Укренерго
УкраинФорм
2024-11-23T16:48:19Z
Завдяки ініціативі «Зерно з України» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-23T16:42:42Z
У Греції скоїли напад на учасників вшанування жертв Голодоморів в Україні
УкраинФорм
2024-11-23T17:49:44Z
Мрія про тихе життя біля струмка обернулася для жінки справжнім кошмаром
Фокус
2024-11-23T17:45:18Z
Система корпусів у ЗСУ має зменшити забюрократизованість - Президент
УкраинФорм
2024-11-23T17:38:03Z
Дружина Решетніка розчулила, як троє синів вшанували пам'ять жертв Голодомору
TSN
2024-11-23T17:36:59Z
Електронна трудова книжка: як перевірити дані про стаж роботи онлайн
InternetUA
2024-11-23T17:31:00Z
Головне за 23 листопада: здорожчання комуналки на 40%, загроза від ударів рф, ритуал Тіни Кароль та новий закон про мобілізацію
Знай
2024-11-23T17:30:04Z
Пілот МіГ-29 "Смерека" пояснив, чому авіації складно збивати "Шахеди"
24tv
2024-11-23T17:27:08Z
День пам'яті жертв Голодомору: МВС оприлюднило тисячі кримінальних справ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T17:24:43Z
Президент озвучив головне завдання головкома Сирського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T17:21:58Z
Чому вітальня виглядає дешево: 8 речей, яких слід уникати
24tv
2024-11-23T17:39:12Z
Можуть стати знаменитостями: кому зі знаків Зодіаку легко стати популярним
Фокус
2024-11-23T17:30:55Z
Грудень чекає: чи буде ваш знак зодіаку серед мандрівників у першому місяці зими
24tv
2024-11-23T16:03:29Z
Чи є різниця, яку сіль використовувати: морську, гімалайську чи кухонну, відповіді, які ви шукали
Знай
2024-11-23T15:51:39Z
Гороскоп Таро для кожного знака зодіаку на 24 листопада: що нас чекає в цей день
Политека
2024-11-23T15:42:45Z
Такої смакоти в магазині не придбаєш: ароматна ромова баба, яка "розлітається" за 5 хвилин
TSN
2024-11-23T15:33:36Z
Чому пляшки для вина мають увігнуте дно: експерти розкрили давню таємницю
GlavRed
2024-11-23T15:27:53Z
Як обрати найсолодші мандарини: прості правила, які варто запам'ятати
24tv
2024-11-23T13:57:43Z
Як "скинути" пару кілограмів: стиліст назвала речі, які роблять фігуру стрункішою
GlavRed
2024-11-23T13:27:09Z
У Дніпрі затримали чоловіка, який погрожував поліцейським гранатою
УкраинФорм
2024-11-23T17:12:15Z
Чому ілюмінатори в літаках круглі, а не квадратні: капітан літака дав просте пояснення
InternetUA
2024-11-23T16:01:45Z
Інтернет-шахраї ошукали п'ятьох українців на понад 120 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T15:59:49Z
У Броварах жінка постраждала від вибуху гранати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T15:27:06Z
Програміст потрапив під суд за незаконний збут алкоголю
InternetUA
2024-11-23T15:16:46Z
Моторошна аварія на Львівщині: пішохід потрапив під колеса трьох автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T14:52:00Z
В Україні затримали шахрая, який ошукав волонтерів
InternetUA
2024-11-23T14:28:05Z
У Броварах стався вибух у житловому будинку
24tv
2024-11-23T14:21:36Z
У Франції відбулося зухвале пограбування музею на 7 млн євро
360ua.news
2024-11-23T14:03:01Z
«Doomscrolling» руйнує психічне здоров’я
Portaltele
2024-11-23T16:39:14Z
Допомогла "Чорна красуня": вчені знайшли доказ того, що раніше на Марсі була вода
Фокус
2024-11-23T16:06:56Z
Хакери злили персональні дані всіх росіян у даркнет
InternetUA
2024-11-23T15:31:27Z
Учені показали перше фото зорі за межами нашої галактики, зроблене "крупним планом"
24tv
2024-11-23T15:06:39Z
Оновлення смартфона на Android у майбутньому стане набагато легшим: основна причина
InternetUA
2024-11-23T15:01:34Z
Запропоновано спосіб навігації дронів без GPS: за «відбитками рельєфу»
InternetUA
2024-11-23T14:31:20Z
Кумедний кореєць спробував зліпити вареники: смішне відео, що з цього вийшло
24tv
2024-11-23T13:36:19Z
WhatsApp впровадить нову функцію
InternetUA
2024-11-23T13:31:31Z
Топ-7 смартфонів, які вийдуть у 2025 році: флагмани Xiaomi, Samsung, OnePlus, Asus
Фокус
2024-11-23T13:00:58Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z
Toyota створила бюджетний «зелений» аналог Corolla
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T09:42:37Z
В Україну привезли перший електромобіль Cadillac
Фокус
2024-11-23T08:15:06Z
На продаж виставили 58-річний спорткар Chevrolet майже без пробігу
AutoCentre
2024-11-23T08:10:50Z