MY.UAНовини
"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових
"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових

"Я тебе туди не посилав": інтерв'ю з психологинею про те, як ми повторно травмуємо військових

Про те, як зрозуміти, що ви більше "не стягуєте" і як не провалитись у пащі війни – розповіла психологиня ГО "Психологічна підтримка та реабілітація "Вільний вибір" Наталія Стадніченко в інтерв'ю 24 Каналу .

Чому військовим потрібна психологічна реабілітація

Коли ми говоримо про психологічну реабілітацію військових – це досить обширно звучить. Що насамперед вона передбачає? І чи усі, хто був на фронті, її потребують?

Психологічна реабілітація військових – це комплекс заходів, які насамперед спрямовані на відновлення і функціонування фізичного і психологічного здоров'я.

Це діагностика, установка лікувальних цілей. У ході реабілітації вибираємо комплекс заходів для відновлення. На початковому етапі встановлюємо, яку симптоматику маємо.

  • Спершу – працюємо над симптомами, які впливають на зниження якості життя.
  • А далі – реабілітація, яка передбачає комплекс медико-психологічних заходів.

Мета – відновлення: щоб людина могла якомога повніше використовувати свій фізичний і психологічний стан. Аби він менше її обтяжував, натомість людина була здатна ставити життєві цілі та досягати їх.

Як сприяти тому, щоб більше військових, ветеранів, ветеранок звертались по психологічну допомогу. І чому це важливо – передусім для самих військових і загалом для суспільства?

Якщо говорити про те, хто потребує психологічної допомоги насамперед, то зазвичай це ті, хто має фізичну і психологічну симптоматику, погіршення психічного здоров'я, з різними ступенями вираженості – від певної тривожності та порушень сну до тривожно-компульсивних розладів, посттравматичної симптоматики та решти.

Чи всі військові потребують психологічної допомоги

Симптоматика не буде присутня у всіх, хто у війську, але бажано робити скринінг. Це передбачено державою: після повернення людина має пройти скринінгові процедури, госпіталізацію, обстеження, психологічну діагностику.

Бажано, щоб по поверненню усі військовослужбовці проходили скринінг і медико-психологічне обстеження. Від того наскільки цей етап буде вирішено, залежить наскільки стан людини буде її обтяжувати надалі та визначатиме, як вона займатиметься життєвими цілями. Симптоматику можна стабілізувати у відносно стислі терміни. З допомогою фахівця це буде точно швидше, аніж без.

"Я тебе туди не посилав": що таке повторна травматизація

З розмов із військовими, на вашу думку, що їх непокоїть найбільше? З чим найважче змиритись після повернення з фронту?

У контексті, що непокоїть найбільше: відчуття різності щодо цивільного суспільства, забута норма, як це узагалі бути у цивільному житті; найважче змиритись із несправедливістю і коли відбувається повторна травматизація через міжособистісні відносини.

Війна дуже впливає на відчуття довіри, коли людина повертається із зони ведення бойових дій і, наприклад, у маршрутці водій їй каже "я тебе туди не посилав" – це як повтор попереднього досвіду: люди загрозливі, людей краще обходити стороною. Саме через це у військового може сформуватись думка "краще будувати своє життя окремо від суспільства".

Так ми втрачаємо чималу частину людей для співжиття в суспільстві.

"Чекати – це енергозатратно": поради, як бути рідним військових

Як рідні можуть допомогти військовому повернутись до цивільного життя. Особливо, якщо йдеться про тимчасове повернення, як от під час відпустки?

Рідні мають бути відкритими до військовослужбовця. Нема ніяких технік, це працює як підтримка людських стосунків.

Ми можемо "вкладатись" у якість цих стосунків: повинні бути готовими бачити, що відбувається з близькою людиною, що вона переживає, навіть якщо ми не сповна її розуміємо. Адже це може бути заважко, людина може бути не готовою розповідати усе повністю. Наскільки це можливо, "бути в доступі" і шукати комфортні варіанти для зв'язку.

Визначити наскільки іншій людині комфортно "бути на контакті": один раз в день, раз в три доби, чи, якщо так складаються обставини, підтримувати зв'язок через побратимів.

І пам'ятати, що чекати – це енергозатратно, а тому дбати й про свій стан.

ПТСР, порушення сну, смуток: які найпоширеніші наслідки війни

Чи дуже змінився стан військових після повномасштабного вторгнення, якщо порівнювати зі станом військових, які були в АТО/ООС?

Якщо порівнювати з АТО, ООС, то зараз зовсім інша інтенсивність бойових дій, загальний рівень травматизації набагато вищий – випадків, коли є загиблі чи поранені, значно більше. Натомість набагато менше можливостей для відпочинку, а це прискорює вигорання військових і втому від бойових дій.

Зазвичай, коли наростає втома, знижуються захисні механізми до опірності, з'являється більший відсоток симптоматики.

ПТСР – не найбільш поширений наслідок травматичних подій. Він специфічний щодо травми – це так. Йому характерний відбиток травми – так. Але він не найбільше поширений. А якщо говорити про найпоширеніші, то це про виснаження, депресивну і тривожну симптоматику, порушення сну, зловживання речовинами.

Інтенсивність бойових дій, інтенсивність травматизації, різнорідність характеру цієї травматизації, а ще й неспокій за близьких – усе це неабиякий травматичний тиск на військовослужбовця. Тому так, є суттєві відмінності між періодом АТО /ООС і повномасштабною війною.

"Проблема сама не зникне": куди та коли звертатись бійцю по допомогу

Як військовим зрозуміти, що йому чи їй потрібна допомога. Куди звернутись? На що вони можуть розраховувати?

Зазвичай ми розуміємо, що щось змінилось, або щось дошкуляє. Чи близькі, які бачать нас регулярно зауважують, що є певні зміни. І ми відчуваємо, що ці зміни не є функціональними – намагаємось їх вирішити якийсь час, але нам не вдається. Це є ознаками того, що час звернутись по допомогу.

Найчастішими сигналами є: порушення сну, дратівливість, відчуття виснаження, браку сил, складність керувати тривогою і гнівом, може бути зловживання речовинами, конфліктність.

Якщо ці симптоми – це наслідки контузії (посткомоційного синдрому), що теж є дуже поширеним явищем в поточних умовах, адже, мозок є одним із найбільш вразливих органів. Людина при цьому може відчувати запаморочення, головні болі, нудоту, погіршення пам'яті й уваги, складність контролювати свої емоції.

То при симптомах контузії бажана госпіталізація. Складність у тому, що цей стан часто має супутні наслідки, які потребують медичного коригування.

"Записничок, який завжди під рукою": в Україні запустили додаток "База"

Які альтернативи психологічної допомоги для військових? Розкажіть про додаток"База" і як він може допомогти бійцю?

Якщо говорити про звернення поза межами госпіталів, це можуть бути громадські організації, як от "Вільний вибір" чи Блакитний птах".

Додаток "База" – це своєрідна соціалізація в терапії. Бо терапія є незвичною для українського суспільства. Для того, щоб "включитись" у те, як вона працює, і буде корисний додаток.

Попри те, що додаток не дає можливості постійних терапевтичних сесій, там є кризові кнопки, що теж дозволяє швидше стабілізуватись.

З додатком людина може спробувати зробити проміжну роботу самостійно, і у випадку, якщо цього не буде достатньо – звернутись по допомогу.

І навпаки, коли людина не має доступу до терапії, вона може використовувати додаток, як форму самотерапії, щоб впоратись із симптоматикою.

Військові схильні вважати, що люди, які не були на війні, їх не зрозуміють: як "напрацювати" довіру

Часто від військових можна почути скептицизм щодо психологічної допомоги та реабілітації. Мовляв, їх усе одно не зрозуміють, "психологи запитують банальні речі" та що це ще більше їх дратує та травмує. Як бути із цим?

Наразі ми маємо набагато більший відсоток компетентних фахівців, ніж це було у 2014 році. Тоді не було ні військових психологів, ні психологів, які працювали з військовою травмою, з реінтеграцією. Зараз усе змінилось.

Ми маємо фахівців, які підготувались у цих умовах. Дійсно, є упередження, що військовослужбовця може зрозуміти тільки військовослужбовець. Я все ще з ним зіштовхуюсь у своїй практиці. І, якщо говорити в контексті життєвого досвіду, то до певної міри, мабуть, це дещо справедливе твердження. Але і досвід у кожного з нас різний.

Це така собі кооперація: психолог зі свого боку знає все про психологічні процеси, травматизацію, перебіг симптоматики. А ви маєте свій досвід і опис того, що працює так, що вам із цим некомфортно, заважає адаптуватись. Ви кооперуєтесь: кожен з вас приносить своє і ви намагаєтесь випрацювати рішення.

Це процес схожий до занять у залі: тренер може лише радити вам, як привести своє тіло у бажану форму, але не зробить цього за вас.

Психолог аналогічно не зможе за вас нічого змінити, він лише дасть інструкцію, зорієнтує і ви оберете шлях досягнення цілей, але він не зможе змінити ваше життя. Як і ви не можете змінити життя психолога і його досвід.

Теги за темою
Психология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сонце змінило колір: вчені пояснили рідкісне явище
TSN
2025-02-24T21:51:59Z
Проникла в римський пантеон: в Іспанії археологи випадково виявили сліди релігійного культу
Фокус
2025-02-24T21:45:32Z
Т-1000 з "Термінатора 2" з’явиться в Mortal Kombat 1 разом із новим бійцем
24tv
2025-02-24T21:42:20Z
Оголосили нагороду в 1 млн доларів: вчені досі не розшифрували мову Індської цивілізації
Фокус
2025-02-24T21:06:21Z
Нове оновлення Windows 11: п’ять корисних функцій, які незабаром з’являться
InternetUA
2025-02-24T20:58:53Z
Нові деталі Doom: The Dark Ages – акцент на історії та різноманітний геймплей
24tv
2025-02-24T20:51:41Z
Голову так і не знайшли: вчені дослідили останки жертви жорстокого ритуалу
Фокус
2025-02-24T20:30:11Z
Стильний ґанок: ідеї для створення привабливого входу у дім
24tv
2025-02-24T20:00:21Z
Sony може відзначити 20-річчя God of War анонсом нових ремастерів
24tv
2025-02-24T19:39:34Z
Не повірите, поки не спробуєте: як зварити буряк за 10 хвилин – оригінальний спосіб
24tv
2025-02-24T22:00:58Z
Ейфелеву вежу у Парижі сьогодні підсвітили жовтим і синім
УкраинФорм
2025-02-24T21:18:16Z
Не зрівняти з магазинним: рецепт неймовірно паштету, що буде танути в роті
GlavRed
2025-02-24T20:39:58Z
Неперевершений смак дитинства: пляцок "Дрова під снігом" – готуємо за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-02-24T20:36:42Z
Магія 25 лютого 2025: чому ця дзеркальна дата може змінити долю, як загадати бажання
Знай
2025-02-24T20:30:51Z
Як зрозуміти, що ваша пара – це на все життя: психологи назвали ознаки
24tv
2025-02-24T20:06:11Z
Найкращі сорти кабачків, які варто посадити у 2025 році: урожай буде шикарний
24tv
2025-02-24T19:30:27Z
Домашній одяг: як виглядати водночас гарно і комфортно
24tv
2025-02-24T19:18:53Z
Навіть досвідчені господині можуть сумніватися: скільки разів можна морозити м'ясо
24tv
2025-02-24T19:18:23Z
Поліція шукає свідків розстрілу росіянами десятьох людей на околиці Чорнобаївки в лютому-2022
УкраинФорм
2025-02-24T22:15:54Z
У Чернігові викрито адміністратора Telegram-каналу, який допомагав уникнути мобілізації
InternetUA
2025-02-24T20:52:45Z
На Київщині та в низці областей - повітряна тривога через російські безпілотники
УкраинФорм
2025-02-24T19:54:43Z
П'ять років за ґратами отримав підпалювач, який виконував замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-02-24T19:42:34Z
Через спалювання сухої трави загинули двоє людей
1News
2025-02-24T19:36:44Z
Поліція Мукачева затримала групу осіб за хуліганський напад на двох чоловіків
Украина Криминальная
2025-02-24T18:36:46Z
Жінка втратила 30 000 грн через шахраїв, які обіцяли онлайн-заробіток
InternetUA
2025-02-24T18:31:23Z
На Полтавщині загасили масштабну пожежу на промисловому об’єкті після удару РФ
УкраинФорм
2025-02-24T18:21:16Z
В Україні судитимуть шахрая, який продав неіснуючі товари кільком десяткам людей
InternetUA
2025-02-24T17:31:28Z
Галатасарай — Фенербахче 0:0 Відео найкращих моментів та огляд матчу Суперліги
Football.ua
2025-02-24T22:46:26Z
Шастал: Важко вриватися в чемпіонат проти такого суперника, як Шахтар
Football.ua
2025-02-24T22:25:20Z
Рома без Довбика розгромила Монцу
Football.ua
2025-02-24T22:15:24Z
Севілья на останніх хвилинах втратила перемогу проти Мальорки
Football.ua
2025-02-24T22:01:48Z
Шахтар — Лівий Берег 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-02-24T21:33:39Z
Два бразильські клуби хотіли орендувати Егіналду в Шахтаря
Football.ua
2025-02-24T21:25:47Z
Первак: Тримали Шахтар в напрузі майже до кінця
Football.ua
2025-02-24T21:00:39Z
Їлдиз зацікавив Барселону — ЗМІ
Football.ua
2025-02-24T20:54:44Z
Пушич: Шахтар був не на 100% готовий проти Лівого Берега так, як я очікував
Football.ua
2025-02-24T20:22:40Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T22:30:01Z
Росіяни вдарили по Слов'янську – загинула людина, двоє постраждалих, є пошкодження
Лига
2025-02-24T22:12:54Z
Ворог обстріляв Харківщину, дві жінки отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-24T21:39:18Z
На фронті 92 бойових зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-24T21:27:47Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через атаку ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:51:17Z
Армія РФ ударила по Федорівці та Костянтинівці Донецької області, є поранені - прокуратура
УкраинФорм
2025-02-24T20:36:25Z
Погода в Україні 25 лютого: найближчої ночі синоптик прогнозує 16 градусів морозу
Комсомольская правда
2025-02-24T20:31:52Z
У Тернополі відкрили меморіальні дошки п'ятьом пластунам, які загинули на фронті
УкраинФорм
2025-02-24T19:42:55Z
Звільнений харківець розповів про втрату 50 кілограмів ваги у полоні
УкраинФорм
2025-02-24T19:30:04Z
MOLODI розкрили ім'я відомого співака, який покинув гурт: "Нам було трохи образливо"
24tv
2025-02-24T22:36:51Z
Мода 2025 року – що носити, щоб бути в тренді цього сезону
GlavRed
2025-02-24T22:27:31Z
Алла Пугачова публічно висловилася про Крістіну Орбакайте - причина
GlavRed
2025-02-24T21:27:30Z
Померла американська соул-співачка Роберта Флек
УкраинФорм
2025-02-24T21:06:50Z
Легендарний виступ Яремчука, Зінкевича й Івасюка можна переглянути в кольорі: як він виглядає
24tv
2025-02-24T20:57:44Z
5 неймовірних фільмів про Україну, від яких йдуть мурахи по шкірі
24tv
2025-02-24T20:36:22Z
Відпочинок за кордоном і виступ в Куршевелі: де зараз Юлія Саніна та її чоловік Валерій Бебко
24tv
2025-02-24T20:27:46Z
Малевича все ще вважають "російським" художником: українка розгромила цей наратив
24tv
2025-02-24T19:54:39Z
"Я взагалі позитивна людина": співак-воїн Тамерлан відповів, чи планує складати заповіт
24tv
2025-02-24T19:48:02Z
День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ 2025: історія свята
ZN UA
2025-02-24T22:33:28Z
Оформлення землі у спадок: що потрібно знати про земельні паї
Хвиля
2025-02-24T21:36:40Z
"Поводиться, як із реквізитом". Маска розкритикували за те, що кинув сина самого в публічному місці
InternetUA
2025-02-24T20:48:57Z
Безіменні і ненагороджені. Про них у цей день
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T20:48:47Z
Треба встигнути: коли призупинятимуть допуск учасників мультитесту до ТЕЦ
24tv
2025-02-24T20:39:40Z
Дружина Кирила Буданова вийшла у світ уперше після отруєння - який вигляд має
GlavRed
2025-02-24T20:27:56Z
До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО
Хвиля
2025-02-24T20:27:03Z
ЗСУ можуть стати основою єдиної європейської армії та альтернативою армії США - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-24T20:06:03Z
Сили ППО за три роки збили 550 «Калібрів», 40 «Кинджалів» та 14 286 «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:03:46Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
ВООЗ повідомила, на які хвороби найчастіше скаржаться українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T19:06:48Z
Аналіз на непереносимість лактози: як відбувається та кому потрібен
24tv
2025-02-24T18:18:02Z
Як зберегти жіноче здоров’я
360ua.news
2025-02-24T18:06:50Z
Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися
GlavRed
2025-02-24T17:27:38Z
Стало відомо, яке найкорисніше м’ясо в світі
AgroNews
2025-02-24T17:21:32Z
Ви б ніколи не здогадались: дієтологи розповіли про 7 найкорисніших круп
24tv
2025-02-24T16:51:38Z
Піднімуть настрій за лічені миті: варто спробувати ці 5 неймовірних напоїв
24tv
2025-02-24T16:09:14Z
Жінка спробувала "Оземпік" та розповіла про серйозні побічні ефекти – фото
TSN
2025-02-24T15:33:34Z
Про що йдеться в угоді про корисні копалини між США та Україною — в Axios повідомили деталі
TSN
2025-02-24T22:21:43Z
В Україні змінили порядок створення державних ІТ-систем
Хвиля
2025-02-24T22:15:16Z
У Південній Кореї будують найбільший у світі дата-центр
InternetUA
2025-02-24T22:10:07Z
Україна готується до можливих змін у торгівлі з ЄС та шукає нові ринки збуту
Хвиля
2025-02-24T21:06:35Z
Ціни на масло в Україні та Польщі: де вигідніше купити
Политека
2025-02-24T21:00:39Z
Прожитковий мінімум 2025: які виплати зростуть і кого це торкнеться
VGorode
2025-02-24T20:54:47Z
Долар чи євро: яку валюту вигідніше купувати в 2025 році
24tv
2025-02-24T20:51:34Z
Яблука в Україні знову подорожчали: для українців порівняли ціни у Metro, Auchan та Novus
Хвиля
2025-02-24T20:39:10Z
Мінімальна зарплата в Україні навесні 2025: на скільки підвищать
Политека
2025-02-24T20:30:43Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Компанія Volvo Trucks вперше лідирує на ринку Європи
AutoCentre
2025-02-24T19:04:14Z
Гуру водіння обіцяє ідеальне паралельне паркування з допомогою цього 20-секундного трюку
24tv
2025-02-24T18:51:30Z
Ексклюзив за ціною суперкара: представлено найдорожчий у світі мотоцикл
Фокус
2025-02-24T17:33:04Z
Bathurst 12 Hour – як пройшов марафон для пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2025-02-24T16:45:47Z
Діджиталізація замість бійок: Tesla запускає довговочікувану електронну чергу на станціях Supercharger
ITC
2025-02-24T16:31:40Z
Jeep Wrangler отримав спортивну модифікацію Speedster для любителів бездоріжжя
360ua.news
2025-02-24T16:00:53Z
На аукціон виставили раритетний кемпер Alfa Romeo
AutoCentre
2025-02-24T15:04:00Z
Росія перетворила Гельсінський заключний акт на посміховисько - Сибіга в ОБСЄ
УкраинФорм
2025-02-24T22:39:05Z
Радбез ООН ухвалив американську резолюцію щодо російсько-української війни
Лига
2025-02-24T22:33:27Z
Припинення вогню не означає автоматичне скасування воєнного стану - віцеспікер Кондратюк
УкраинФорм
2025-02-24T22:27:44Z
Макрон: Є вагомі причини для відновлення співпраці з Путіним
ZN UA
2025-02-24T22:27:35Z
Є дві події, які змінили плани РФ та хід війни - Буданов
GlavRed
2025-02-24T22:27:11Z
Угода про надра між Україною та США на "фінішній прямій" – Axios
GlavRed
2025-02-24T22:27:09Z
Трамп заявив, що Європа позичає гроші Україні — Макрон йому відповів
TSN
2025-02-24T22:24:55Z
Макрон привітав рішення Трампа зустрітись з Зеленським та підписати угоду про рідкісноземельні ресурси
УкраинФорм
2025-02-24T22:21:19Z
Проголосували і за резолюцію США щодо війни в Україні: чим завершився конфлікт в ООН
24tv
2025-02-24T22:09:45Z