MY.UAНовини
Як Україні долати освітні втрати
Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Понад три роки минуло від початку пандемії ковіду, майже півтора — від повномасштабного вторгнення Росії. Вимушена пауза в навчанні, пошкоджені та зруйновані школи, блекаути, неможливість організувати очні заняття в деяких регіонах — Україна живе в пекельному вирі війни. Очевидно, що все це впливає на освіту в країні та спричиняє освітні втрати.

Втім, звертаю увагу на те, що тема освітніх втрат актуальна не лише для нас. Вона є ключовою для освітніх полісімейкерів у всьому світі. Цьогоріч я відвідувала Education World Forum у Лондоні (по суті це — освітній Давос), де експерти світового рівня обговорювали освітні втрати, спричинені, зокрема, пандемією ковіду. Уряди різних країн і освітні організації наразі працюють над їх подоланням, напрацьовують різні методики. Водночас, наприклад, Світовий банк каже про те, що лише 19% країн мають затверджені плани з мінімізації таких втрат.

Світовий банк називає нинішню освітню кризу найбільшою й найгіршою за останнє століття. Дослідження показують, що найбільших втрат у навчанні зазнали діти в країнах із низьким рівнем доходу. Згідно з публікацією Світового банку The State of Global Learning Poverty: 2022 Update, унаслідок освітньої кризи, яку посилила пандемія ковіду, близько 70% десятирічних дітей у країнах із низьким і середнім рівнем доходу не можуть зрозуміти після прочитання простий письмовий текст — проти 57% до пандемії. У своєму звіті вони підрахували: наслідки ковіду для освіти коштують світовій економіці 17 трильйонів доларів. А дослідження The New York Times свідчить, що для подолання спричинених ковідом освітніх втрат знадобиться від трьох до п’яти років.

На фестивалі освіти «Вчителі майбутнього», який відбувся 22–23 червня у Львові, я модерувала панельну дискусію «Подолання освітніх втрат: виклики, шляхи, інструменти». Ми говорили про те, чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити, якими є ключові принципи їх подолання, які інструменти для цього вже існують і як долати освітні втрати на деокупованих територіях. У цій статті зібрано головні тези.

Чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити

Поняття «освітня втрата» — не нове. Воно набуло світового значення й опинилося на слуху багатьох після ковіду, — розповіла директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко. Майже всі країни, що турбуються про освіту, забили на сполох і почали з’ясовувати, як дистанційка та переживання дітей впливають на навчання. Вже тоді більшість європейських країн засвідчила, що результати навчальних досягнень знижуються. «Причини пояснено у визначенні. Освітня втрата — це різниця між тим, що могли б і мали здобути учні за нормальних умов, і тим, що вони здобули в умовах, які склалися», — пояснила спікерка.

Освіторія

Вакуленко зауважила: надзвичайно складно відповісти на запитання про обсяги навчальних втрат в Україні, бо в нас немає фіксації й точки відліку. Впродовж багатьох років чи не єдині дані про навчальні досягнення давали результати ЗНО, ДПА, НМТ. «Нам потрібна якісна система освітніх оцінювань на всіх ключових етапах здобуття освіти. Маємо знати, що відчуває, знає дитина, які компетентності сформовано в неї на різних етапах становлення. Держава має цю інформацію агрегувати, аналізувати й робити висновки про те, як працювати з цими категоріями», — впевнена спікерка.

Зі свого боку освітня фахівчиня Plan International Наталя Байтемірова під час дискусії звернула увагу: важливо говорити про ризики освітніх втрат, зокрема в дітей, які перебувають за кордоном, продовжуючи паралельно здобувати українську освіту. «Згідно з офіційною статистикою, це близько 500 тисяч дітей шкільного віку», — наголосила спікерка.

Освіторія

Ключові принципи подолання освітніх втрат

Голова Державної служби якості освіти (ДCЯО) Руслан Гурак упевнений, що ключовими принципами на шляху подолання освітніх втрат є:

1) Мотивація не лише учнів, а й учителів, директорів шкіл, керівників органів управління освітою, батьків дітей.

2) Уніфікація інструментів оцінювання на загальнодержавному рівні.

3) Трансформація методів і підходів.

«Більшість шкільних команд роблять вигляд, що проблема розв’яжеться сама собою, та це не так. І ми не зможемо розв’язати проблему з освітніми втратами, якщо робитимемо вигляд, ніби нічого не сталося. Маємо знайти інші способи організувати освітній процес із урахуванням усього, що відбулося», — каже Гурак.

Освіторія

4) Синергія та готовність об’єднатися навколо цього питання всім — органам влади, громадським організаціям, вчителям і директорам шкіл, батькам учнів.

Наявні інструменти для подолання освітніх втрат

Із подоланням освітніх втрат у різних напрямах і фокусах уже працюють ГС «Освіторія» та програма «Навчай для України».

«Освіторія» запустила проєкт REducation для нагальної індивідуальної допомоги шкільним спільнотам. За три місяці існування проєкту 57 шкіл із різних куточків країни отримали матеріально-технічну й методологічну допомогу. Невдовзі громадська спілка також розпочне навчання вчителів формуванню й роботі з класами надолуження.

«Навчай для України» тим часом сфокусована на тьюторингу. «З початком вторгнення багато дітей опинилося не просто поза межами шкіл, а й залишилося без умов і для онлайн-навчання. Тоді ми вирішили запустити проєкт «Освітній суп», що передбачає академічний тьюторинг для учнів 5–10 класів. Інакше кажучи, це заняття з дітьми в малих групах із персоналізованим підходом, що фокусується також на розвитку мотивації та компетенцій у дітей. Згідно з дослідженнями, це один з найефективніших і найвартісніших засобів подолання освітніх втрат», — розповіла очільниця програми «Навчай для України» Оксана Матіяш.

Освіторія

Навчання в «Освітньому супі» безкоштовне. Долучитися можуть діти з різних куточків країни. Проєкт триває понад рік, щотижня проводять три тисячі онлайн-уроків. У планах, каже Матіяш, — масштабуватися. Сподіваються вийти на рівень країни.

На думку Тетяни Вакуленко, гарним прикладом, який також варто було б масштабувати, є інструменти для первинної та вторинної діагностики навчальних досягнень, розроблені командою міжнародного проєкту SURGe. По суті, йдеться про зрозумілі діагностичні тести з математики й української мови для учнів 5-го, 7-го та 9-го класів. Тести допомагають з’ясувати, на якому рівні засвоєно теми, над чим варто додатково попрацювати.

Тестування складається з первинного та вторинного блоків. Первинний дає змогу з’ясувати, які є прогалини з певних тем. Дитина отримує не лише загальний результат, а й допоміжні матеріали для опрацювання. Потім для перевірки можна пройти вторинне діагностування. Матеріали для діагностики розміщено на онлайн-платформі Всеукраїнська школа онлайн. З вересня цього року, каже Тетяна Вакуленко, стануть доступними діагностичні матеріали з історії України, англійської мови, природничих наук для 5–6 класу, з фізики, хімії, біології, географії. «Це не зовсім держпроєкт, але, на моє переконання, такі матеріали мають бути до кожного курсу. Це гарний приклад, який треба масштабувати», — впевнена спікерка. Зауважу, що під час війни Всеукраїнська школа онлайн дала змогу навчатися учням із різних куточків світу, включно з тимчасово окупованими територіями.

Як долати освітні втрати на деокупованих територіях

Керівниця благодійного фонду savED Олена Северенчук упевнена, що треба насамперед дбати про емоційний стан дітей, а не лише про освітні втрати в контексті академічних результатів. Ментальне здоров’я має бути ключовим на звільнених територіях.

Освіторія

«На деокупованих територіях є 10-річні діти, які через пандемію та повномасштабну війну фізично майже не відвідували шкіл. Є великі села, де живе 500–600 дітей, для яких одна з найзахопливіших активностей — проводити час на руїнах своєї школи. Для цих дітей неважливі формули, правила. Насамперед їм важливо вийти в простір, спілкуватися з однолітками і мати зв’язок зі світом», — наголошує Северенчук. Тому, на її думку, маємо створювати всі можливі умови, щоб ці діти відчули себе важливими й потрібними. Маємо надавати дітям доступ до соціалізації. Але єдиного рішення, як це робити, вочевидь, немає.

У savED, наприклад, пішли шляхом відкриття цифрових освітніх центрів (DLC). Це своєрідна «швидка освітня допомога». В селищі може бути зруйнована школа, але є вціліла бібліотека або крило лікарні, яке не функціонує. І ми на рівні громад маємо думати, як трансформувати ті простори, щоб забезпечити дітям активності для їхньої взаємодії та подолання академічних освітніх втрат», — пояснює керівниця благодійного фонду.

***

Наразі всі топові освітні системи в світі націлені на те, щоб ліквідувати освітні втрати, пов’язані з пандемією. Адже це не просто проблема окремих шкіл або конкретних учнів. Освітня криза впливає на добробут усього суспільства, зокрема економічний. І сама собою ситуація не вирішиться.

Україні тим більше потрібні цільові заходи, спрямовані на розв’язання проблеми. До цього процесу мають бути долучені школа, батьки школярів, діти, місцеві громади та громадські ініціативи — від локального рівня до загальнодержавного. Щоб подолати настільки складні виклики, нам як ніколи потрібна потужна синергія. Ми живемо в пекельному вирі війни, але я вірю, що якісна освіта — не лише ключ до подолання наслідків криз, а часто й інструмент їх недопущення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Главную елку Львову подарили местные жители – дерево высотой 16 м выращивали 20 лет
Комсомольская правда
2024-11-29T11:12:14Z
В оккупированном Крыму раздался мощный взрыв: в СНБО прокомментировали
Comments UA
2024-11-29T10:51:58Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В ГУР подловили на лжи российского комдива
Апостроф
2024-11-19T17:27:38Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Последние действия Путина свидетельствуют о его отчаянии – Украина в ОБСЕ
Хвиля
2024-11-29T11:12:45Z
Война в Украине: Орбан напуган "Орешником" и требует перемен
Comments UA
2024-11-29T11:06:03Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
10 продуктов, которые часто ошибочно считают высокобелковыми
UAToday
2024-11-29T10:00:48Z
В чем секрет молодости скандинавских женщин: всегда привлекательны и не имеют морщинок
TSN
2024-11-29T09:06:37Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Джамала и Монатик представили свой взгляд на одиночество
Фокус
2024-11-29T10:51:05Z
ROXOLANA отреагировала на слухи, строит ли карьеру за деньги Юрия Бойко
Комсомольская правда
2024-11-29T10:49:34Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Не с 1 декабря: закон о повышении налогов вступит в силу раньше, - Гетманцев
UAToday
2024-11-29T10:44:36Z
Пять признаков банка, которому нельзя доверить свои деньги ни при каких обстоятельствах/Украинцам есть, из чего выбирать, даже во время войны
Апостроф
2024-11-29T10:30:14Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
Comments UA
2024-11-28T14:18:28Z
"Все мужики так делают...": девушка застукала парня за просмотром OnlyFans его бывшей
Знай
2024-11-29T10:51:00Z
Высокая производительность на бездорожье: Силы бороны получат экскаваторы JCB HMEE
Апостроф
2024-11-29T10:48:25Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Израиле террористы расстреляли пассажирский автобус
Апостроф
2024-11-29T11:12:41Z
В Виннице внука подозревают в убийстве собственной бабушки
TSN
2024-11-29T11:03:41Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Лунин - в списке номинантов на звание лучшего голкипера от FIFA
Корреспондент
2024-11-29T10:36:58Z
Милевский разнес Динамо за поражение в Лиге Европы
Корреспондент
2024-11-29T10:01:34Z
FIFA удивила списком номинантов в символическую команду года
Корреспондент
2024-11-29T09:39:45Z
Мяч Гарначо Эвертону - в списке номинантов на звание лучшего гола года
Корреспондент
2024-11-29T07:42:14Z
Шовковский объяснил, почему Динамо проиграло Виктории
Корреспондент
2024-11-29T07:33:22Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Какой вы цветок по знаку зодиака: какой ваш талисман
TSN
2024-11-29T10:21:11Z
Как не накупить лишнего во время "Черной пятницы": топ-5 советов
Апостроф
2024-11-29T10:18:29Z
В какой стране иностранцам предлагают 30 тысяч долларов за переезд
Comments UA
2024-11-29T09:57:15Z
Какие самые лучшие знаки зодиака по мнению астрологов: таких всего три
TSN
2024-11-29T07:51:34Z
Обязательно сделайте это 1 декабря, но подготовьтесь заранее: обряды на Новолуние с разрешения ретроградного Меркурия
Знай
2024-11-29T07:51:15Z
Знают только избранные: 7 любимых специй шеф-поваров, которые преобразят любое блюдо
Marie Claire
2024-11-29T06:01:26Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Что делать, если смартфон больше не получает обновления ОС Android: эксперты пояснили
Фокус
2024-11-29T11:06:17Z
Ядерный шпион и космические станции: крупнейшие объекты, упавшие на Землю из космоса
Фокус
2024-11-29T11:00:09Z
Инсайдер: Превью Assassinʼs Creed Shadows от Ubisoft выйдут в середине января
GameMag
2024-11-29T10:31:40Z
Light of Motiram выпустят на PlayStation 5 и смартфонах — представлен геймплей «убийцы» Horizon: Zero Dawn от Tencent
GameMag
2024-11-29T10:31:12Z
Capcom сменила антипиратскую защиту в Monster Hunter Stories на ПК
GameMag
2024-11-29T10:25:31Z
Посещение стимпанк-города и встреча с призраком в трейлере Professor Layton and The New World of Steam для Nintendo Switch
GameMag
2024-11-29T10:25:16Z
Секреты Шпилей: Ubisoft выпустила второе дополнение Avatar: Frontiers of Pandora
GameMag
2024-11-29T10:18:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z
Американское качество: классический Chevrolet 60-х завелся после 36 лет простоя
Фокус
2024-11-28T14:30:15Z
Машина дала слабину: китайский танк VT-4 опозорился во время показов
Фокус
2024-11-28T13:57:20Z
В США создали мощный трехколесный электровелосипед с запасом хода более 200 км
Фокус
2024-11-28T13:36:39Z
BMW воссоздали знаменитый спорткар из культовой компьютерной игры
Фокус
2024-11-28T12:52:15Z