MY.UAНовини
Як Україні долати освітні втрати
Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Понад три роки минуло від початку пандемії ковіду, майже півтора — від повномасштабного вторгнення Росії. Вимушена пауза в навчанні, пошкоджені та зруйновані школи, блекаути, неможливість організувати очні заняття в деяких регіонах — Україна живе в пекельному вирі війни. Очевидно, що все це впливає на освіту в країні та спричиняє освітні втрати.

Втім, звертаю увагу на те, що тема освітніх втрат актуальна не лише для нас. Вона є ключовою для освітніх полісімейкерів у всьому світі. Цьогоріч я відвідувала Education World Forum у Лондоні (по суті це — освітній Давос), де експерти світового рівня обговорювали освітні втрати, спричинені, зокрема, пандемією ковіду. Уряди різних країн і освітні організації наразі працюють над їх подоланням, напрацьовують різні методики. Водночас, наприклад, Світовий банк каже про те, що лише 19% країн мають затверджені плани з мінімізації таких втрат.

Світовий банк називає нинішню освітню кризу найбільшою й найгіршою за останнє століття. Дослідження показують, що найбільших втрат у навчанні зазнали діти в країнах із низьким рівнем доходу. Згідно з публікацією Світового банку The State of Global Learning Poverty: 2022 Update, унаслідок освітньої кризи, яку посилила пандемія ковіду, близько 70% десятирічних дітей у країнах із низьким і середнім рівнем доходу не можуть зрозуміти після прочитання простий письмовий текст — проти 57% до пандемії. У своєму звіті вони підрахували: наслідки ковіду для освіти коштують світовій економіці 17 трильйонів доларів. А дослідження The New York Times свідчить, що для подолання спричинених ковідом освітніх втрат знадобиться від трьох до п’яти років.

На фестивалі освіти «Вчителі майбутнього», який відбувся 22–23 червня у Львові, я модерувала панельну дискусію «Подолання освітніх втрат: виклики, шляхи, інструменти». Ми говорили про те, чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити, якими є ключові принципи їх подолання, які інструменти для цього вже існують і як долати освітні втрати на деокупованих територіях. У цій статті зібрано головні тези.

Чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити

Поняття «освітня втрата» — не нове. Воно набуло світового значення й опинилося на слуху багатьох після ковіду, — розповіла директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко. Майже всі країни, що турбуються про освіту, забили на сполох і почали з’ясовувати, як дистанційка та переживання дітей впливають на навчання. Вже тоді більшість європейських країн засвідчила, що результати навчальних досягнень знижуються. «Причини пояснено у визначенні. Освітня втрата — це різниця між тим, що могли б і мали здобути учні за нормальних умов, і тим, що вони здобули в умовах, які склалися», — пояснила спікерка.

Освіторія

Вакуленко зауважила: надзвичайно складно відповісти на запитання про обсяги навчальних втрат в Україні, бо в нас немає фіксації й точки відліку. Впродовж багатьох років чи не єдині дані про навчальні досягнення давали результати ЗНО, ДПА, НМТ. «Нам потрібна якісна система освітніх оцінювань на всіх ключових етапах здобуття освіти. Маємо знати, що відчуває, знає дитина, які компетентності сформовано в неї на різних етапах становлення. Держава має цю інформацію агрегувати, аналізувати й робити висновки про те, як працювати з цими категоріями», — впевнена спікерка.

Зі свого боку освітня фахівчиня Plan International Наталя Байтемірова під час дискусії звернула увагу: важливо говорити про ризики освітніх втрат, зокрема в дітей, які перебувають за кордоном, продовжуючи паралельно здобувати українську освіту. «Згідно з офіційною статистикою, це близько 500 тисяч дітей шкільного віку», — наголосила спікерка.

Освіторія

Ключові принципи подолання освітніх втрат

Голова Державної служби якості освіти (ДCЯО) Руслан Гурак упевнений, що ключовими принципами на шляху подолання освітніх втрат є:

1) Мотивація не лише учнів, а й учителів, директорів шкіл, керівників органів управління освітою, батьків дітей.

2) Уніфікація інструментів оцінювання на загальнодержавному рівні.

3) Трансформація методів і підходів.

«Більшість шкільних команд роблять вигляд, що проблема розв’яжеться сама собою, та це не так. І ми не зможемо розв’язати проблему з освітніми втратами, якщо робитимемо вигляд, ніби нічого не сталося. Маємо знайти інші способи організувати освітній процес із урахуванням усього, що відбулося», — каже Гурак.

Освіторія

4) Синергія та готовність об’єднатися навколо цього питання всім — органам влади, громадським організаціям, вчителям і директорам шкіл, батькам учнів.

Наявні інструменти для подолання освітніх втрат

Із подоланням освітніх втрат у різних напрямах і фокусах уже працюють ГС «Освіторія» та програма «Навчай для України».

«Освіторія» запустила проєкт REducation для нагальної індивідуальної допомоги шкільним спільнотам. За три місяці існування проєкту 57 шкіл із різних куточків країни отримали матеріально-технічну й методологічну допомогу. Невдовзі громадська спілка також розпочне навчання вчителів формуванню й роботі з класами надолуження.

«Навчай для України» тим часом сфокусована на тьюторингу. «З початком вторгнення багато дітей опинилося не просто поза межами шкіл, а й залишилося без умов і для онлайн-навчання. Тоді ми вирішили запустити проєкт «Освітній суп», що передбачає академічний тьюторинг для учнів 5–10 класів. Інакше кажучи, це заняття з дітьми в малих групах із персоналізованим підходом, що фокусується також на розвитку мотивації та компетенцій у дітей. Згідно з дослідженнями, це один з найефективніших і найвартісніших засобів подолання освітніх втрат», — розповіла очільниця програми «Навчай для України» Оксана Матіяш.

Освіторія

Навчання в «Освітньому супі» безкоштовне. Долучитися можуть діти з різних куточків країни. Проєкт триває понад рік, щотижня проводять три тисячі онлайн-уроків. У планах, каже Матіяш, — масштабуватися. Сподіваються вийти на рівень країни.

На думку Тетяни Вакуленко, гарним прикладом, який також варто було б масштабувати, є інструменти для первинної та вторинної діагностики навчальних досягнень, розроблені командою міжнародного проєкту SURGe. По суті, йдеться про зрозумілі діагностичні тести з математики й української мови для учнів 5-го, 7-го та 9-го класів. Тести допомагають з’ясувати, на якому рівні засвоєно теми, над чим варто додатково попрацювати.

Тестування складається з первинного та вторинного блоків. Первинний дає змогу з’ясувати, які є прогалини з певних тем. Дитина отримує не лише загальний результат, а й допоміжні матеріали для опрацювання. Потім для перевірки можна пройти вторинне діагностування. Матеріали для діагностики розміщено на онлайн-платформі Всеукраїнська школа онлайн. З вересня цього року, каже Тетяна Вакуленко, стануть доступними діагностичні матеріали з історії України, англійської мови, природничих наук для 5–6 класу, з фізики, хімії, біології, географії. «Це не зовсім держпроєкт, але, на моє переконання, такі матеріали мають бути до кожного курсу. Це гарний приклад, який треба масштабувати», — впевнена спікерка. Зауважу, що під час війни Всеукраїнська школа онлайн дала змогу навчатися учням із різних куточків світу, включно з тимчасово окупованими територіями.

Як долати освітні втрати на деокупованих територіях

Керівниця благодійного фонду savED Олена Северенчук упевнена, що треба насамперед дбати про емоційний стан дітей, а не лише про освітні втрати в контексті академічних результатів. Ментальне здоров’я має бути ключовим на звільнених територіях.

Освіторія

«На деокупованих територіях є 10-річні діти, які через пандемію та повномасштабну війну фізично майже не відвідували шкіл. Є великі села, де живе 500–600 дітей, для яких одна з найзахопливіших активностей — проводити час на руїнах своєї школи. Для цих дітей неважливі формули, правила. Насамперед їм важливо вийти в простір, спілкуватися з однолітками і мати зв’язок зі світом», — наголошує Северенчук. Тому, на її думку, маємо створювати всі можливі умови, щоб ці діти відчули себе важливими й потрібними. Маємо надавати дітям доступ до соціалізації. Але єдиного рішення, як це робити, вочевидь, немає.

У savED, наприклад, пішли шляхом відкриття цифрових освітніх центрів (DLC). Це своєрідна «швидка освітня допомога». В селищі може бути зруйнована школа, але є вціліла бібліотека або крило лікарні, яке не функціонує. І ми на рівні громад маємо думати, як трансформувати ті простори, щоб забезпечити дітям активності для їхньої взаємодії та подолання академічних освітніх втрат», — пояснює керівниця благодійного фонду.

***

Наразі всі топові освітні системи в світі націлені на те, щоб ліквідувати освітні втрати, пов’язані з пандемією. Адже це не просто проблема окремих шкіл або конкретних учнів. Освітня криза впливає на добробут усього суспільства, зокрема економічний. І сама собою ситуація не вирішиться.

Україні тим більше потрібні цільові заходи, спрямовані на розв’язання проблеми. До цього процесу мають бути долучені школа, батьки школярів, діти, місцеві громади та громадські ініціативи — від локального рівня до загальнодержавного. Щоб подолати настільки складні виклики, нам як ніколи потрібна потужна синергія. Ми живемо в пекельному вирі війни, але я вірю, що якісна освіта — не лише ключ до подолання наслідків криз, а часто й інструмент їх недопущення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ягоди Волині" інвестують у 55 нових гектарів і і виходять на ринок Канади
Agravery
2025-07-13T05:22:53Z
Ціни на лохину в Україні впали: скільки коштує кілограм
Хвиля
2025-07-13T05:15:36Z
Чоловік показав ціни на продукти у найдешевших супермаркетах Іспанії та України
Фокус
2025-07-13T05:00:52Z
Україна збільшила експорт соєвого шроту до ЄС у 1,5 раза
AgroPortal
2025-07-13T05:00:25Z
Для яких пенсіонерів діє пільга на комунальні послуги: список відповідних професій
24tv
2025-07-13T04:21:13Z
Дрони атакували НПЗ у Нижньогородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T03:24:04Z
На тлі рекордної капіталізації. Глава Nvidia продав акції компанії на $36 млн
InternetUA
2025-07-13T03:09:11Z
Нові пільги "Укрпошти": хто зможе знімати готівку безкоштовно
Знай
2025-07-13T02:21:14Z
Росіяни на ТОТ вилучають в аграріїв українське зерно - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-13T02:09:59Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Хочете бути бадьорим: ось 5 простих прийомів, які "увімкнуть" вас зранку
Знай
2025-07-13T02:51:12Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Польща очікує найближчим часом отримати згоду на подальші пошукові роботи у Пужниках
Европейская правда
2025-07-13T05:35:39Z
CBS News: Трамп розглядає надання нового фінансування Україні, це має стати сигналом Путіну
Лига
2025-07-13T05:30:16Z
У Хорватії підтримали членство України в НАТО: хронологія 1236 дня війни
24tv
2025-07-13T05:29:00Z
Росія поширює у Сирії фейк про придбання в Україні «червоної ртуті» для створення ядерної бомби - ГУР
УкраинФорм
2025-07-13T05:24:23Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T05:19:35Z
FT: США вимагають від Японії та Австралії пояснити їхню роль у випадку війни за Тайвань
Лига
2025-07-13T05:12:52Z
Конфіденційність під питанням: до чого може призвести послаблення банківської таємниці
24tv
2025-07-13T05:12:10Z
Трамп передасть Україні зброю через PDA: експерт пояснив, чому США та Європа активізували підтримку
Gazeta UA
2025-07-13T04:48:26Z
Перший крок до примирення: відбувся таємний "мирний саміт" представників принца Гаррі і короля Чарльза
Фокус
2025-07-13T04:21:28Z
ISW назвали єдину ділянку фронту, де ЗСУ мали успіх, DeepState засвідчив, що просувалися тут не лише українці
ZN UA
2025-07-13T05:37:44Z
На Донеччині минулої доби через російські обстріли загинули троє людей, семеро - поранені
УкраинФорм
2025-07-13T05:36:23Z
Армія РФ уночі обстрілювала два райони Дніпропетровщини, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-13T05:31:39Z
Новий графік руху поїздів у Львівській області: Укрзалізниця розкрила деталі змін
Политека
2025-07-13T05:31:16Z
Знищено понад 1200 окупантів, їхня ППО та ракети: втрати ворога на 13 липня
24tv
2025-07-13T05:30:32Z
Їх залишилися одиниці: гуцульських коней рятуватимуть у спеціальному центрі на Прикарпатті
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:11Z
Сильні зливи, грози, град і шквали до 23 метрів на секунду: де вируватиме негода
24tv
2025-07-13T05:03:13Z
Сьогодні в Україні подекуди короткочасні дощі та грози, на сході до +38°
УкраинФорм
2025-07-13T05:00:29Z
Робота для пенсіонерів у Кривому Розі: кого кличуть на зарплату 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-13T05:00:15Z
Навіть працювати заборонять: ухилянтам готують серйозні обмеження
Знай
2025-07-13T05:36:39Z
Як оцінити якість шкільного навчання та чому кількість відмінників — не показник. Досвід Британії
ZN UA
2025-07-13T05:34:14Z
14 липня — яке церковне свято, чому не слід викидати недоїдки зі столу
TSN
2025-07-13T05:06:57Z
Скільки метрів від вашого дерева до сусідського паркану має бути
24tv
2025-07-13T05:03:42Z
Чеські розробники представили бойовий пістолет P13 для Бундесверу
InternetUA
2025-07-13T05:01:43Z
ЗСУ бояться виводити антидронові засоби на лінію фронту: чому це погано і чим тут можна зарадити — Сергій "Флеш"
ZN UA
2025-07-13T04:39:59Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Харківській області: кому обіцяють підтримку
Политека
2025-07-13T04:30:43Z
До суду передали справу про розтрату₴ 4,4 мільйона з бюджету Дніпра на закупівлях для тероборони
УкраинФорм
2025-07-13T03:30:07Z
"Сковорода" чи "пательня" – як правильно українською: якої помилки не варто робити
GlavRed
2025-07-13T03:27:19Z
Зірка "Шкільного мюзиклу" Ванесса Гадженс стане мамою вдруге
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:59Z
На благодійному концерті в Вашингтоні зібрали кошти на підтримку українських дітей
УкраинФорм
2025-07-13T04:00:01Z
ЮНЕСКО оголосила казкові баварські замки об'єктом Всесвітньої спадщини
УкраинФорм
2025-07-13T03:48:38Z
У краєзнавчому музеї Рівного експонується виставка до Дня Української Державності
УкраинФорм
2025-07-13T01:57:39Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Любовна пастка: жінка віддала залицяльникові-шахраєві більше пів мільйона гривень
InternetUA
2025-07-13T05:29:13Z
На Херсонщині за добу через атаки РФ одна людина загинула і четверо поранені
УкраинФорм
2025-07-13T05:18:03Z
Дрони вдарили по НПЗ у Кстово: кілька областей Росії атакували невідомі БпЛА
24tv
2025-07-13T05:06:48Z
Негода знеструмила майже 30 тис. людей на Харківщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T04:57:18Z
Росія атакувала дронами Дніпропетровщину: виникли пожежі, є багато пошкоджень
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T04:48:12Z
Росіяни за добу завдали 579 ударів по Запорізькій області, є поранений
УкраинФорм
2025-07-13T04:24:54Z
Епічна негода всю ніч кошмарила Україну: де багато руйнувань, поранені та загиблий
Telegraf
2025-07-13T04:21:24Z
Псевдобанкір ошукав чоловіка на 14 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-13T03:27:47Z
У Вінниці водій таксі під наркотиками збив на переході дівчину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T02:27:50Z
Як Мальдіви, але прохолодніше: маловідомий острів, де можна сховатися від спеки
24tv
2025-07-13T05:18:13Z
Навіщо борошно кладуть у холодильник - корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T05:06:57Z
Яку їжу обрати для подорожі, щоб гарно почуватися: поради нутриціолога
Знай
2025-07-13T04:51:57Z
Загадка для геніїв: знайдіть яблуко серед кактусів за 3 секунди
GlavRed
2025-07-13T03:27:06Z
Гороскоп на сьогодні 13 липня: обережно з фінансами та контролюйте нервозність
Знай
2025-07-13T01:42:36Z
Купатимуться в коханні та романтиці: липень змінить життя ТОП-4 знаків
GlavRed
2025-07-13T00:27:58Z
Старовинне село Франції, яке підкорює кожного мандрівника: атмосферні фото
Gazeta UA
2025-07-12T23:03:48Z
Гороскоп на 13 липня: Стрільцям - не відмовлятись, Рибам - насолода митями
FaceNews
2025-07-12T20:57:42Z
Вишуканість може бути бюджетною: рецепт буряка по-корейськи, якому і ресторан позаздрить
24tv
2025-07-12T20:51:21Z
Названо 5 причин, чому інтернет може працювати повільно
InternetUA
2025-07-13T05:31:59Z
Удар по російській "Енергії" в Єльці: з'явився новий супутниковий знімок
24tv
2025-07-13T05:06:46Z
Смартфони нарешті отримають суттєве покращення акумуляторів
Portaltele
2025-07-13T04:51:04Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T04:18:01Z
Galaxy S26 Edge замінить Plus: перші подробиці з витоків
InternetUA
2025-07-13T04:01:14Z
Electronic Arts "поклала на полицю" серію Need for Speed, повідомляє інсайдер
InternetUA
2025-07-13T03:04:58Z
Adobe випустив повноцінний Photoshop для смартфонів — що вміє новий застосунок
InternetUA
2025-07-13T01:01:29Z
Звільнений творець Subnautica подав до суду на видавця гри
InternetUA
2025-07-13T00:01:12Z
Складна цифрова головоломка приховала число 257: спробуйте знайти за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-12T23:30:47Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Кваліфікація до Євро-2026 U22 з волейболу: Україна здобула важливу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T05:36:11Z
ПСЖ – «Челсі»: де дивитися фінал клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T05:27:18Z
Реал хоче понад 100 млн євро за Родріго
Football.ua
2025-07-13T05:19:37Z
Третій дубль за вісім днів: Мессі переписав історію МЛС – відео голів
24tv
2025-07-13T05:06:32Z
Став відомий розмір першої пропозиції Ювентуса щодо Санчо
Football.ua
2025-07-13T05:00:22Z
Кейт Міддлтон відвідала жіночий фінал Вімблдону та вручила трофей переможниці
Комсомольская правда
2025-07-13T04:43:04Z
40 років тому Бубка вперше стрибнув на 6 метрів: де зараз колишній президент НОК України
24tv
2025-07-13T04:18:22Z
Абсолютний чемпіон світу поставив божевільні кошти на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-13T04:09:06Z
"Ніхто не стоїть вище інтересів клубу": Спортінг покарає Дьокереша за неявку на передсезонні збори
Football.ua
2025-07-12T21:40:07Z