MY.UAНовини
Як Україні долати освітні втрати
Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Як Україні долати освітні втрати

Понад три роки минуло від початку пандемії ковіду, майже півтора — від повномасштабного вторгнення Росії. Вимушена пауза в навчанні, пошкоджені та зруйновані школи, блекаути, неможливість організувати очні заняття в деяких регіонах — Україна живе в пекельному вирі війни. Очевидно, що все це впливає на освіту в країні та спричиняє освітні втрати.

Втім, звертаю увагу на те, що тема освітніх втрат актуальна не лише для нас. Вона є ключовою для освітніх полісімейкерів у всьому світі. Цьогоріч я відвідувала Education World Forum у Лондоні (по суті це — освітній Давос), де експерти світового рівня обговорювали освітні втрати, спричинені, зокрема, пандемією ковіду. Уряди різних країн і освітні організації наразі працюють над їх подоланням, напрацьовують різні методики. Водночас, наприклад, Світовий банк каже про те, що лише 19% країн мають затверджені плани з мінімізації таких втрат.

Світовий банк називає нинішню освітню кризу найбільшою й найгіршою за останнє століття. Дослідження показують, що найбільших втрат у навчанні зазнали діти в країнах із низьким рівнем доходу. Згідно з публікацією Світового банку The State of Global Learning Poverty: 2022 Update, унаслідок освітньої кризи, яку посилила пандемія ковіду, близько 70% десятирічних дітей у країнах із низьким і середнім рівнем доходу не можуть зрозуміти після прочитання простий письмовий текст — проти 57% до пандемії. У своєму звіті вони підрахували: наслідки ковіду для освіти коштують світовій економіці 17 трильйонів доларів. А дослідження The New York Times свідчить, що для подолання спричинених ковідом освітніх втрат знадобиться від трьох до п’яти років.

На фестивалі освіти «Вчителі майбутнього», який відбувся 22–23 червня у Львові, я модерувала панельну дискусію «Подолання освітніх втрат: виклики, шляхи, інструменти». Ми говорили про те, чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити, якими є ключові принципи їх подолання, які інструменти для цього вже існують і як долати освітні втрати на деокупованих територіях. У цій статті зібрано головні тези.

Чому обсяги освітніх втрат в Україні важко визначити

Поняття «освітня втрата» — не нове. Воно набуло світового значення й опинилося на слуху багатьох після ковіду, — розповіла директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко. Майже всі країни, що турбуються про освіту, забили на сполох і почали з’ясовувати, як дистанційка та переживання дітей впливають на навчання. Вже тоді більшість європейських країн засвідчила, що результати навчальних досягнень знижуються. «Причини пояснено у визначенні. Освітня втрата — це різниця між тим, що могли б і мали здобути учні за нормальних умов, і тим, що вони здобули в умовах, які склалися», — пояснила спікерка.

Освіторія

Вакуленко зауважила: надзвичайно складно відповісти на запитання про обсяги навчальних втрат в Україні, бо в нас немає фіксації й точки відліку. Впродовж багатьох років чи не єдині дані про навчальні досягнення давали результати ЗНО, ДПА, НМТ. «Нам потрібна якісна система освітніх оцінювань на всіх ключових етапах здобуття освіти. Маємо знати, що відчуває, знає дитина, які компетентності сформовано в неї на різних етапах становлення. Держава має цю інформацію агрегувати, аналізувати й робити висновки про те, як працювати з цими категоріями», — впевнена спікерка.

Зі свого боку освітня фахівчиня Plan International Наталя Байтемірова під час дискусії звернула увагу: важливо говорити про ризики освітніх втрат, зокрема в дітей, які перебувають за кордоном, продовжуючи паралельно здобувати українську освіту. «Згідно з офіційною статистикою, це близько 500 тисяч дітей шкільного віку», — наголосила спікерка.

Освіторія

Ключові принципи подолання освітніх втрат

Голова Державної служби якості освіти (ДCЯО) Руслан Гурак упевнений, що ключовими принципами на шляху подолання освітніх втрат є:

1) Мотивація не лише учнів, а й учителів, директорів шкіл, керівників органів управління освітою, батьків дітей.

2) Уніфікація інструментів оцінювання на загальнодержавному рівні.

3) Трансформація методів і підходів.

«Більшість шкільних команд роблять вигляд, що проблема розв’яжеться сама собою, та це не так. І ми не зможемо розв’язати проблему з освітніми втратами, якщо робитимемо вигляд, ніби нічого не сталося. Маємо знайти інші способи організувати освітній процес із урахуванням усього, що відбулося», — каже Гурак.

Освіторія

4) Синергія та готовність об’єднатися навколо цього питання всім — органам влади, громадським організаціям, вчителям і директорам шкіл, батькам учнів.

Наявні інструменти для подолання освітніх втрат

Із подоланням освітніх втрат у різних напрямах і фокусах уже працюють ГС «Освіторія» та програма «Навчай для України».

«Освіторія» запустила проєкт REducation для нагальної індивідуальної допомоги шкільним спільнотам. За три місяці існування проєкту 57 шкіл із різних куточків країни отримали матеріально-технічну й методологічну допомогу. Невдовзі громадська спілка також розпочне навчання вчителів формуванню й роботі з класами надолуження.

«Навчай для України» тим часом сфокусована на тьюторингу. «З початком вторгнення багато дітей опинилося не просто поза межами шкіл, а й залишилося без умов і для онлайн-навчання. Тоді ми вирішили запустити проєкт «Освітній суп», що передбачає академічний тьюторинг для учнів 5–10 класів. Інакше кажучи, це заняття з дітьми в малих групах із персоналізованим підходом, що фокусується також на розвитку мотивації та компетенцій у дітей. Згідно з дослідженнями, це один з найефективніших і найвартісніших засобів подолання освітніх втрат», — розповіла очільниця програми «Навчай для України» Оксана Матіяш.

Освіторія

Навчання в «Освітньому супі» безкоштовне. Долучитися можуть діти з різних куточків країни. Проєкт триває понад рік, щотижня проводять три тисячі онлайн-уроків. У планах, каже Матіяш, — масштабуватися. Сподіваються вийти на рівень країни.

На думку Тетяни Вакуленко, гарним прикладом, який також варто було б масштабувати, є інструменти для первинної та вторинної діагностики навчальних досягнень, розроблені командою міжнародного проєкту SURGe. По суті, йдеться про зрозумілі діагностичні тести з математики й української мови для учнів 5-го, 7-го та 9-го класів. Тести допомагають з’ясувати, на якому рівні засвоєно теми, над чим варто додатково попрацювати.

Тестування складається з первинного та вторинного блоків. Первинний дає змогу з’ясувати, які є прогалини з певних тем. Дитина отримує не лише загальний результат, а й допоміжні матеріали для опрацювання. Потім для перевірки можна пройти вторинне діагностування. Матеріали для діагностики розміщено на онлайн-платформі Всеукраїнська школа онлайн. З вересня цього року, каже Тетяна Вакуленко, стануть доступними діагностичні матеріали з історії України, англійської мови, природничих наук для 5–6 класу, з фізики, хімії, біології, географії. «Це не зовсім держпроєкт, але, на моє переконання, такі матеріали мають бути до кожного курсу. Це гарний приклад, який треба масштабувати», — впевнена спікерка. Зауважу, що під час війни Всеукраїнська школа онлайн дала змогу навчатися учням із різних куточків світу, включно з тимчасово окупованими територіями.

Як долати освітні втрати на деокупованих територіях

Керівниця благодійного фонду savED Олена Северенчук упевнена, що треба насамперед дбати про емоційний стан дітей, а не лише про освітні втрати в контексті академічних результатів. Ментальне здоров’я має бути ключовим на звільнених територіях.

Освіторія

«На деокупованих територіях є 10-річні діти, які через пандемію та повномасштабну війну фізично майже не відвідували шкіл. Є великі села, де живе 500–600 дітей, для яких одна з найзахопливіших активностей — проводити час на руїнах своєї школи. Для цих дітей неважливі формули, правила. Насамперед їм важливо вийти в простір, спілкуватися з однолітками і мати зв’язок зі світом», — наголошує Северенчук. Тому, на її думку, маємо створювати всі можливі умови, щоб ці діти відчули себе важливими й потрібними. Маємо надавати дітям доступ до соціалізації. Але єдиного рішення, як це робити, вочевидь, немає.

У savED, наприклад, пішли шляхом відкриття цифрових освітніх центрів (DLC). Це своєрідна «швидка освітня допомога». В селищі може бути зруйнована школа, але є вціліла бібліотека або крило лікарні, яке не функціонує. І ми на рівні громад маємо думати, як трансформувати ті простори, щоб забезпечити дітям активності для їхньої взаємодії та подолання академічних освітніх втрат», — пояснює керівниця благодійного фонду.

***

Наразі всі топові освітні системи в світі націлені на те, щоб ліквідувати освітні втрати, пов’язані з пандемією. Адже це не просто проблема окремих шкіл або конкретних учнів. Освітня криза впливає на добробут усього суспільства, зокрема економічний. І сама собою ситуація не вирішиться.

Україні тим більше потрібні цільові заходи, спрямовані на розв’язання проблеми. До цього процесу мають бути долучені школа, батьки школярів, діти, місцеві громади та громадські ініціативи — від локального рівня до загальнодержавного. Щоб подолати настільки складні виклики, нам як ніколи потрібна потужна синергія. Ми живемо в пекельному вирі війни, але я вірю, що якісна освіта — не лише ключ до подолання наслідків криз, а часто й інструмент їх недопущення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мільйон за службу отримає більше юнаків: виплати розширили
Знай
2025-04-04T07:30:24Z
Конкурс для студентів: ноутбук і планшет за дослідження органічного ринку
AgroPortal
2025-04-04T07:30:14Z
Розкриті технічні характеристики нового американського бойового гелікоптера MH-139A Grey Wolf
InternetUA
2025-04-04T07:28:45Z
Одна з країн ЄС закриває центри для українських біженців
24tv
2025-04-04T07:27:52Z
В Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обміну студентів
УкраинФорм
2025-04-04T07:21:24Z
Зеленський відвідав Сумщину та Чернігівщину
360ua.news
2025-04-04T07:18:57Z
У Росії вночі дрони атакували Московську область і Липецьк - ЦПД
УкраинФорм
2025-04-04T07:15:56Z
Посольство в Угорщині передало книжки для українських дітей у Будапешті
УкраинФорм
2025-04-04T07:15:02Z
На мультитест зареєструвалися понад 300 тисяч вступників
УкраинФорм
2025-04-04T07:15:00Z
Грошова допомога в Харкові: хто може отримати підтримку понад 10 тисяч гривень
Политека
2025-04-04T07:31:04Z
Щонайменше 20 жінок з Криму, Херсонської та Запорізької областей незаконно ув'язнені окупантами
УкраинФорм
2025-04-04T07:27:31Z
На 15 років засудили «крота», який служив у Силах оборони й передавав координати генштабу РФ
УкраинФорм
2025-04-04T07:21:49Z
Добкін вкрав у Харкова землю на мільйони: як продажні судді допомагали ексмеру уникнути відповідальності
Antikor
2025-04-04T07:21:37Z
Мирний мешканець дістав поранення внаслідок чергових ворожих атак по Харківщині
Мій Харків
2025-04-04T07:21:12Z
Російські штурмовики продовжують спроби зайти на Сумщину, інколи на квадроциклах – ДПСУ
Лига
2025-04-04T07:06:42Z
У парку "Межигір'я" розцвіли перші магнолії - одні із найдавніших квіткових рослин на Землі
Комсомольская правда
2025-04-04T07:04:34Z
Температурні гойдалки, дощі та вітри. Коли Києву знову не пощастить з погодою
Telegraf
2025-04-04T07:03:47Z
Покровський напрямок: поблизу Андріївки Сили оборони відбили масований штурм росіян на бронетехніці
УкраинФорм
2025-04-04T07:03:20Z
Сибіга на засіданні Ради Україна-НАТО закликав посилити тиск на РФ, щоб змусити її до миру
Европейская правда
2025-04-04T07:34:23Z
Норвегія не підтверджує вимогу США про 5% на оборону, і нагадує про "розумне" витрачання
Европейская правда
2025-04-04T07:34:18Z
Глава МЗС Німеччини каже, що країни НАТО рухаються до оборонних витрат понад 3% ВВП
Европейская правда
2025-04-04T07:34:00Z
Генерал НАТО: Україна зміцнює оборону та готується до отримання F-16
iPress
2025-04-04T07:31:01Z
Премʼєр Канади - про митні тарифи: Дії адміністрації Трампа призведуть до розриву світової економіки
УкраинФорм
2025-04-04T07:30:19Z
Сейм Латвії зробив крок до виходу з договору про заборону протипіхотних мін
Европейская правда
2025-04-04T07:28:36Z
Росія випустила по Україні майже 80 Шахедів: відомі наслідки атаки
GlavRed
2025-04-04T07:27:35Z
У Канаді вважають, що відмова Росії від припинення вогню "повинна мати наслідки"
Европейская правда
2025-04-04T07:25:57Z
Посланець РФ каже, що Трамп поділяє позицію Путіна щодо вступу України в НАТО
Европейская правда
2025-04-04T07:24:45Z
«Хроніки Нарнії» від Netflix зроблять Аслана жінкою, роль пропонують Меріл Стріп
ITC
2025-04-04T07:31:14Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T07:27:40Z
Син Анастасії Заворотнюк перестав виходити на зв'язок - росЗМІ
GlavRed
2025-04-04T07:24:02Z
Народний артист назвав ім'я співачки, кар'єру якої ледь не зруйнувала Софія Ротару
24tv
2025-04-04T07:15:50Z
5 тенденцій у макіяжі, які будуть актуальними цієї весни
24tv
2025-04-04T07:03:32Z
Трейлер «M3GAN 2.0» — перший погляд на Іванну Сахно в ролі ляльки-вбивці Амелії
ITC
2025-04-04T06:55:21Z
Дмитро Волканов відреагував на чутки про роман з Данилком: чи вільне серце співака
24tv
2025-04-04T06:42:49Z
Квітка Цісик: цікаві факти про співачку, що відкрила світу українську пісню
Факти ICTV
2025-04-04T06:28:15Z
Будинок Сари Джесіки Паркер: дизайнери вражені його унікальним декором
24tv
2025-04-04T06:27:42Z
Стали відомі господарі жіночих чемпіонатів світу з футболу 2031 та 2035 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:24:26Z
Палмер зробив першу результативну дію за два місяці
Football.ua
2025-04-04T07:13:36Z
Футболіст Хайкін про російський паспорт: "Пишаюсь, але не залишу Норвегію"
Antikor
2025-04-04T07:03:19Z
Террі: Я буду спустошений, якщо це станеться за мого життя
Football.ua
2025-04-04T07:03:17Z
НХЛ відмовила пропагандистам ТАСС в акредитації на матчі з Овечкіним
Antikor
2025-04-04T07:00:50Z
"Не хочу бачити": відомий тренер застеріг Чісору від бою проти Дюбуа
24tv
2025-04-04T06:48:53Z
Постекоглу: Дуже прикро, що не вдалося взяти бодай щось у матчі з Челсі
Football.ua
2025-04-04T06:46:19Z
Реал продовжив контракт з Агуадо – Романо
Football.ua
2025-04-04T06:28:40Z
Куртуа може повернутись до матчу з Арсеналом в Лізі чемпіонів
Football.ua
2025-04-04T06:24:07Z
«Найгірший сценарій розвитку ситуації»: ринок акцій США обвалився після рішення Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:34:23Z
Зібрати 100 доларів, якщо дохід мінімальний. Скільки це займе часу
Telegraf
2025-04-04T07:30:00Z
Венс обіцяє "процвітання" на ринках після тарифів Трампа
Европейская правда
2025-04-04T07:27:06Z
Різке подорожчання: за скільки можна купити 1 злотий зараз
24tv
2025-04-04T07:27:03Z
Перший тираж «шагів» може бути вже цього року, - голова НБУ
Комсомольская правда
2025-04-04T07:16:48Z
Нові мита США відкривають шлях українській кукурудзі на світові ринки - ЗМІ
Хвиля
2025-04-04T07:15:08Z
Нова пошта та Укрпошта: чиї тарифи вигідніше
Telegraf
2025-04-04T07:15:06Z
Час гасити борги: українцям обіцяють у квітні найвигідніші тарифи на світло
Знай
2025-04-04T07:12:13Z
ГУР оприлюднило нові дані про одинадцять капітанів російського тіньового флоту
ZN UA
2025-04-04T07:03:56Z
Хоч і пісні — зате дуже смачні: як приготувати ванільні рогалики
Telegraf
2025-04-04T07:03:24Z
Забудете про лушпиння цибулі назавжди: три способи оригінально пофарбувати яйця до Великодня
Telegraf
2025-04-04T06:54:21Z
9 небезпечних звичок, які непомітно руйнують дім
24tv
2025-04-04T06:42:25Z
Любовний прогноз на квітень: які 2 знаки зодіаку створені одне для одного
24tv
2025-04-04T06:27:30Z
Оладки зі смаком яблучного штруделя: як приготувати смачну страву за лічені хвилини
Telegraf
2025-04-04T06:12:39Z
І вигляд казковий, і смак божественний: як приготувати сьомгу в картопляній паніровці
24tv
2025-04-04T05:39:56Z
Головна прикраса великоднього столу: рецепт сирної паски
Фокус
2025-04-04T04:27:10Z
Де 3 відмінності між пандами: лише найуважніший їх помітить
GlavRed
2025-04-04T04:27:05Z
Дочекайтеся правильної погоди: коли можна садити моркву у квітні
Telegraf
2025-04-04T04:15:43Z
На Дніпропетровщині вибухнуло авто посадовця: є постраждалі
Antikor
2025-04-04T07:30:13Z
Кількість загиблих внаслідок удару РФ по Харкову зросла до п’яти - у лікарні помер чоловік
УкраинФорм
2025-04-04T07:28:22Z
У Харкові збільшилася кількість жертв нічної атаки РФ
Antikor
2025-04-04T07:27:26Z
У Києві судитимуть іноземця, який побив інспектора з паркування
Украина Криминальная
2025-04-04T07:24:08Z
Ворог атакував прикордоння Чернігівщини, пошкоджена транспортна і цивільна інфраструктура
УкраинФорм
2025-04-04T07:12:24Z
Через удари дронами по Харкову загинули чотири людини, ще 35 постраждали
Мій Харків
2025-04-04T06:42:18Z
У Миколаєві кросовер вʼїхав у зупинку громадського транспорту, є постраждала
УкраинФорм
2025-04-04T06:36:36Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 4 квітня
Мій Харків
2025-04-04T06:31:57Z
Київ вночі атакували 11 ворожих дронів: як відпрацювала ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:00:03Z
Силові вправи захищають мозок від деменції та Альцгеймера, — дослідження
ITC
2025-04-04T07:25:49Z
Контролює цукор в крові і захищає серце та судини: яку пряність додати до кави
Gazeta UA
2025-04-04T07:24:00Z
Британку паралізувало нижче пояса після операції зі зниження ваги в Туреччині
Факти ICTV
2025-04-04T06:54:28Z
Опитування показало, що втрата ваги тільки з Ozempic менш похвальна, ніж дієта і спорт
Факти ICTV
2025-04-04T05:57:08Z
Насіння чіа – не просто тренд: все про суперфуд, який варто додати до свого раціону
Знай
2025-04-04T05:51:51Z
Як харчуватись при цукровому діабеті: перелік найшкідливіших та найкорисніших продуктів
24tv
2025-04-04T05:06:33Z
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
2025-04-03T21:39:13Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Шахраї розпочали полювання на українців у Telegram та Signal
Antikor
2025-04-04T07:15:30Z
Соцмережі Маска загрожує мільярдний штраф за порушення європейських законів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:15:06Z
Життя на Землі вміло "дихати" ще до того, як атмосфера наповнилася киснем: що знайшли вчені
Фокус
2025-04-04T06:51:57Z
Російські військові супутники вивели невідомий об’єкт на орбіту
24tv
2025-04-04T06:51:32Z
Донька Маска жорстко пройшлася по батькові: був бронзовим "страшенно лайновим" Торбьорном в Overwatch
Знай
2025-04-04T06:51:07Z
У телеграмі поширюється шахрайська схема з фейковими «кружечками»
Детектор М
2025-04-04T06:42:48Z
Названо найулюбленіші Android-смартфони користувачів у 2025 році
InternetUA
2025-04-04T06:40:30Z
YouTube оголошує про нові функції для Shorts
Portaltele
2025-04-04T06:10:02Z
Запуск моделі o3 OpenAI може бути дорожчим, ніж спочатку оцінювалося
InternetUA
2025-04-04T06:01:28Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T07:21:31Z
Ford створив екстремальний пікап для найсуворіших умов
Фокус
2025-04-04T07:21:16Z
Honda показала новий електрокросовер із футуристичним дизайном
AutoCentre
2025-04-04T07:12:29Z
Hyundai скасовує програму безкоштовного обслуговування для нових машин
Portaltele
2025-04-04T07:09:10Z
Стильний дизайн, комфорт та ефективність: Renault представив новий кросовер
ЗаРулем
2025-04-04T07:03:57Z
У Китаї представлено новий BYD Yangwang U7: потужний електроседан із запасом ходу 720 км
Antikor
2025-04-04T04:39:57Z
Як нові мита Трампа вплинуть на українські ціни авто зі США
ЗаРулем
2025-04-04T04:09:06Z
Легковантажівка Ford Ranger Super Duty 2026 — найкращий вибір для робочих потреб
Топ Жир
2025-04-04T02:45:28Z
Новий Toyota GR Corolla 2026: з’явився аеродинамічний спойлер і вентиляційні отвори, нагадує GRMN
Топ Жир
2025-04-04T01:30:08Z