MY.UAНовини
Відродяться з попелу квіти: українські поети та письменники, яких убила Росія
Відродяться з попелу квіти: українські поети та письменники, яких убила Росія

Відродяться з попелу квіти: українські поети та письменники, яких убила Росія

Українських митців, які загинули від рук рашистів, вже охрестили новим «розстріляним відродженням», по аналогії із цілою плеядою талановитих українців 20-30 років ХХ сторіччя, які були знищені сталінськими репресіями. Вони могли б створити ще безліч романів та повістей, пронизливих та щемких віршів, дитячих казок та оповідок. Але, як і сто років тому, російські окупанти вбивають цвіт нашої нації. Втім, їхній творчий доробок росіянам не знищити, а кожен твір загиблого письменника та поета перетворюється на документальне свідчення про війну.

У львівського бренд-шефа та блогера Андрія Гудими якраз готується до друку книжка «69 спецій для серця». Сам Андрій її вже не зможе побачити – 2 липня він загинув у боях під Бахмутом. 

Вікторія Амеліна

Письменниці Вікторії Амеліній, яка 27 червня була поранена під час ракетного обстрілу у Краматорську, було всього 37. Перед нею відкривались яскраві письменницькі горизонти, та 1 липня її життя обірвалось.

- Віка виграла важливу письменницьку резиденцію, була відібрана з тисячі інших кандидатів і мала їхати в Париж на рік. Її друзі пишуть, що вона дуже переживала й вагалася, чи їхати, мовляв, як це виглядатиме під час війни, але її проєкт передбачав роботу над книжкою свідчень про злочини Росії! – пише письменниця і кінорежисерка Ірина Цілик

Вікторія Амеліна їздила в гарячі точки. Разом із командою Truth Hounds - міжнародною організацією, що документує порушення прав людини, - проводила польові дослідження воєнних злочинів Росії. Членкиня українського PEN-клубу, займалась організацією літературного фестивалю в Нью-Йорку на Донеччині, опікувалась місцевими підлітками, збирала свідчення постраждалих, які повинні потім були вилитись у книгу-доказ злочинних діянь російської армії. Возила у гарячі точки закордонних колег.

Вікторія родом зі Львова, працювала програмістом та менеджером ІТ-компаній, але вирішила стати письменницею.

У 2014 році видала свій перший роман "Синдром листопаду, або Homo Compatiens" – про вибір пересічного «нормального» українця в часи Майдану. Того ж року стала лауреаткою премії «Коронація слова».

Одна з найвизнаніших її книг - роман «Дім для Дома» (2017 рік), історія трьох поколінь під час розпаду Радянського Союзу очима собаки Домініка - високо оцінена українськими та зарубіжними критиками. У дітей користується попитом книжка "Хтось, або Водяне серце" – про дружбу і пошук свого місця у світі, а головні герої – мешканці акваріуму.

Після 24 лютого 2022 почала писати пронизливі вірші:

«Повітряна тривога по всій країні,
Так, наче щоразу ведуть на розстріл
Усіх,
А цілять лише в одного,
Переважно в того, хто скраю.
Сьогодні не ти, відбій».

А за кілька днів до смерті Вікторія Амеліна презентувала на «Книжковому Арсеналі» щоденник вбитого російськими військовими дитячого письменника Володимира Вакуленка. Ось уривок з її передмови до щоденника:

"Після українського контрнаступу на Харківщині, коли в Ізюмському лісі підіймають з могил тіла загиблих за час окупації, я в розпачі шукаю в землі щось інше: щоденник мого страченого колеги - письменника Володимира Вакуленка.

«Дім для дому» - оповідає пес. Фото: starylev.com.ua/

За моєю спиною чекає, важко дихаючи, його розгублений батько. Він першим почав копати, але нічого не зміг знайти. А син же просив його, ховаючи щоденник у саду 23 березня 2022 року, під час російської окупації: “Коли наші прийдуть - віддаси”. Минуло пів року, і я прийшла до Володимирової хати, але щоденник під вишнею ніяк не знайдеться.

Втрата рукопису, про який я ще кілька годин тому не знала, а батько Володі не пам'ятав, зараз видається нам обом непоправною. Батькові - бо не зміг виконати волю сина. Мені - бо збувається мій найгірший страх: я всередині нового «Розстріляного Відродження».

Як у 1930-х, українських митців убивають, рукописи зникають, пам'ять стирається. Здається, часи змішуються і застигають в очікуванні розв'язки: я шукаю у слобожанському чорноземі не лише нотатки одного з нас, а одразу всі загублені українські тексти: другу частину "Вальдшнепів" Хвильового, п'єси Куліша, останні поезії Стуса, щоденники часів Голодомору, українські стародруки, спалені в київській бібліотеці в 1964-му. Всі наші втрати, від стародруків до щоденника Володимира, здаються одним великим текстом, який уже ніколи не прочитати. Що там написано, у цьому щоденнику? В усіх тих текстах?».

Щоденник тоді вони знайшли. І Вікторія пообіцяла батьку Володимира Вакуленка, що про його сина заговорить увесь світ.

Вікторія Амеліна вміла й пожартувати. Напис на футболці «Жорстокий український письменник». Фото: facebook.com/amelina.victoria

Володимир Вакуленко

За якоюсь дивною примхою долі 1 липня – день смерті Вікторії Амеліної, і це день народження Володимира Вакуленка. Йому мав виповнитися 51 рік.

Володимир та його 14-річний син жили у селі Капітонівка під Ізюмом. Наприкінці березня 2022 року письменника викрали російські окупанти.

Понад пів року його розшукували рідні, колеги, журналісти, розслідувачі та волонтери.

Найвірогідніше, що письменника викрали та застрелили через його проукраїнську позицію – він учасник Революції гідності, активіст і волонтер. Кажуть, що здав Володимира хтось зі своїх.

Але й мертвим він свідчить проти окупантів. У своєму щоденнику Володимир Вакуленко детально описував звірства та безчинства росіян у перші тижні окупації. Передчуваючи, що може загинути, письменник закопав свій щоденник у саду.

Щоденник було знайдено і зроблено все для його публікації. 22 червня 2023 книгу «Я перетворююсь. Щоденник окупації. Вибрані вірші» Володимира Вакуленка-К. презентували на «Книжковому Арсеналі».

Один із останніх записів щоденника – 21 березня 2022 року:

«А сьогодні, в День Поезії, в небі привітав мене невеликий журавлиний ключ, і крізь їхнє «курли» ніби чулося: «Усе буде Україна!» Я вірю в перемогу!».

У творчому доробку Володимира Вакуленка 13 книжок. Багато дитячих («Сонечкова сім'я» - збірка віршиків і казочок, «Татусева книга» - легкі й грайливі вірші, написані Володимиром для сина, казка «Король вірусів Ковід»). 

Але є й для дорослих – у т. зв. стилі контрлітератури: "Монограмота", "Ви… не", "Ми, Провінція!". «Інфаркт для ґурманів. Щоденник вар’ята». За визначенням самого автора, «Щоденник вар’ята… з наслідками документалістики та елементами абсурдизму, авантюризму й легенького фентезі». «Щоденник…» приніс письменнику Міжнародну премію ім. Олеся Ульяненка, якою відзначають найкращого письменника-нонконформіста. Також був лауреатом всеукраїнського конкурсу ім. Леся Мартовича, міжнародного конкурсу «Коронація слова», а до 20-річчя Незалежності був нагороджений «Срібним тризубом» України за літературні досягнення.

На днях Міжнародна Асоціація Видавців посмертно нагородила Володимира Вакуленка Prix Voltaire Special Award – премією за боротьбу за свободу слова.

Володимир Вакуленко. Фото: facebook.com/wakulenko.k.wolodimir

Гліб Бабіч         

28 липня 2022 року загинув 54-річний поет, автор пісень, волонтер і співзасновник ГО "Республіка. Брати по Зброї" Гліб Бабіч. Він воював, захищаючи Україну, ще в 2014-2019 роках, у 2021 році видав збірку «Вірші та пісні», в якій відображена війна.

Відомим Гліба Бабіча зробили тексти пісень для гурту Kozak System. Пісня на його слова «Подай зброю» стала неофіційним гімном 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади:

«А нас не зламати! І навіть не вбити,
Тому що відродяться з попелу квіти!
Побачиш, утримавши небо у серці,
Додому прийдуть Едельвейси!
Хто ближче до неба, той ближче до Бога,
Із вільними поруч іде перемога!
Нам доля - над іншими небо тримати -
Працюємо, брате!».

Гліб Бабіч з видавцем Іриною Білоцерковською - зі свіжою збіркою Бабіча. Фото: ФБ Irina Belotserkovskaya

Іван Леньо, один з лідерів рок-гурту, написав про Гліба

 «Ми написали з тобою «Подай зброю», «Сила і зброя», «Досить сумних пісень», «Свобода наче любов», «Мольфар», «Ті, що тримають небо над Різдвом». У нас залишилася одна пісня, яку ми мали видавати буквально на днях - «Не покинь». Ніколи б не подумав, що саме вона стане прощальною в нашому з тобою житті. Я тебе любив. І люблю. І буду любити. Бо ти мій внутрішній голос».

29 липня 2022 Kozak System випустив «Не покинь» - їхню останню пісню з Глібом Бабічем.

Вони залишились у Маріуполі

20 лютого 2022 року у Краматорську презентували книгу «На лінії зіткнення» - прозу та поезію членів Донецької обласної організації Національної спілки письменників України. Всі вони жили та працювали на прифронтових територіях. А через 4 дні почалась велика війна.

Через рік, згадуючи цю презентацію, голова Донецької організації НСПУ Павло Кущ напише

«Хто ж знав, що для наших трьох колег із Маріуполя, на жаль, ця книжка стала останньою у їхньому житті…»

А доля деяких з авторів цієї книги і досі невідома.

Євген Баль

Після захоплення Маріуполя, наприкінці березня 2022-го, рашисти увірвались до будинку 78-річного Євгена Баля – капітана 1-го рангу, морського офіцера-підводника, письменника і волонтера. Забрали його у катівні Мангуша, де били та знущались з нього майже три доби. А потім відпустили – з цинічними словами «ми не воюємо з ветеранами ВМФ СРСР».

За кілька днів Євген Миколайович помер від побоїв. До 79-річчя він не дожив 6 днів.

Він так і не потримав у руках останню прижиттєву книгу «На лінії зіткнення». Але нам залишились інші його твори.

Морський офіцер – про що ще міг писати, як не про морську романтику і морські походи, як от у книзі «Меридіани штурмана Барка» чи «Фарватер невідомий». Але й передумови і початок «руської весни» в Маріуполі та довколишніх селах він змалював у «Пригодах пса Філімона», в яких показав події очима хатнього пса. А головними героями стали волонтери, місцеві мешканці, добробати і бійці ЗСУ.

Євген Баль. Фото: НСЖУ

Богдан Слющинський

Він був доктором філософії та професором Маріупольского державного гуманітарного університету.

Народився на Львівщині, закінчив музичне училище, довго працював на Сахаліні та в Хабаровському краї, а у Маріуполь, тоді Жданов, переїхав 1983 року. І саме в Маріуполі почалась його письменницька діяльність. Заснував літературно-художній альманах «Маріуполь», багато допомагав молодим авторам, звісно, писав сам і прозу, і поезію, а ще продовжував музичну діяльність. В 2002-му став членом Спілки письменників України, а з 2015-го по 2022-й був головою Донецької обласної організації НСПУ.

Виїхати після повномасштабного вторгнення Богдан Слющинський не міг – мати його дружини майже не вставала з ліжка. Його сім’ї довелось пройти через всі випробування, яких зазнав Маріуполь: відсутність води, світла, продуктів, ліків, постійні обстріли, тіла загиблих на вулицях. Теща померла 30 березня. А через 10 днів Богдан Васильович вирішив закласти дошками вибиті вікна, щоб не було так холодно, в нього влучив уламок снаряду. Йому було 75 років.

Знайомі Богдана Васильовича згадують, як багато він зробив для культурного розвитку міста. Завдяки йому було відкрито музеї, дитяча школа мистецтв, історична бібліотека, парк культури. Він сприяв розвитку музики і літератури, організовуючи фестивалі, літературні зустрічі з письменниками, презентації книг…

Залишив по собі понад два десятки книг, серед яких поетичні збірки «Відлуння», «Втомлена надія», «В обіймах часу», «Світанкова роса», «Подих вітру».

Богдан Слющинський. Фото: mdu.in.ua

Наталія Харакоз

Перша та остання книги Наталі Харакоз. Фото: facebook.com/anna.kotykhova

Їй було 85. Перша жінка в Маріуполі, яка стала членом НСПУ, журналістка, письменниця, активна громадянка, керівниця літературного клубу "Азов'є".

Її будинок в Маріуполі згорів. Сама вона змушена була переховуватись у підвалі сусідньої багатоповерхівки… Там і померла 29 березня 2022 року.

В цьому місті вона народилась і прожила все життя. Пережила Другу світову. Її онука Ганна Котихова згадує, що на самому початку великої війни, поки у місті ще був інтернет, пані Наталя написала їй такі рядки:

«Тогда мы были маленькими детьми и многого не понимали, просто всего боялись. Не было никаких игр, боялись грохота пушек, бомбежки, оккупантов. Сестра прятала голову под подушку от страха - дрожали стекла, дрожала земля.

Голодали. Мама ходила в ближайшие села, выменивала все, что было мало-мальски ценное, на муку, крупу и т. д.»… Про ту далеку війну - її книга «Анютины письма».

Книги маріупольської письменниці. Фото: facebook.com/anna.kotykhova

Казала: «Пережили ту війну, переживемо й іншу». Не пережила, та залишила по собі добру пам’ять і безліч книг. Писала прозу – повісті, оповідання, мініатюри та ліричні новели російською й грецькою мовами, статті в газеті «Приазовский рабочий», де вела літературну сторінку, опікувалась місцевими молодими літераторами.

А щоб надрукувати її останню книгу – "Новеллы Азовского побережья" (спогади про Наталю Георгіївну та невидані рукописи), небайдужі українці зібрали понад 22 тисячі грн.

Наталя Харакоз прожила в Маріуполі все життя. Фото: facebook.com/anna.kotykhova

P.S. На жаль, це далеко не повний перелік поетів та письменників, які загинули через російське вторгнення. Початківці і досвідчені, молоді й поважного віку. Нам залишається лише зберігати пам’ять про них і вірити, що на їхньому творчому доробку розквітне нове покоління українських митців. На жаль, це далеко не повний перелік поетів та письменників, які загинули через російське вторгнення. Початківці і досвідчені, молоді й поважного віку. Нам залишається лише зберігати пам’ять про них і вірити, що на їхньому творчому доробку розквітне нове покоління українських митців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Forbes: Disney потратила на фильм «Звёздные войны: Скайуокер. Восход» почти 600 млн долларов
GameMag
2024-11-16T21:27:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
NYT: Спецпосланником Трампа по Украине может стать уроженец РФ
Европейская правда
2024-11-17T07:21:17Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Россия несла массированный удар по Украине: взрывы в Киеве и других городах страны
Фокус
2024-11-17T07:51:18Z
МИД Польши: важнейшие переговоры о войне в Украине пройдут в Варшаве
Известия Киев
2024-11-17T07:30:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Рекомендации неправильны: ученые разрушили "плохое" представление о холестерине в яйцах
Фокус
2024-11-17T06:30:25Z
Как сделать вкусную пасту с соусом: секрет итальянского блюда
Политека
2024-11-17T04:00:04Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Впервые за полтора месяца: в Украине снизилась цена на огурцы
ZN UA
2024-11-17T07:03:32Z
В Украине резко подорожали овощи: сколько стоит лук, морковь и капуста на рынках и в магазинах
Знай
2024-11-17T06:06:24Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Украине применяют экстренные отключения света
Знай
2024-11-17T07:51:31Z
В Польше приняли присягу первые добровольцы "Украинского легиона"
Комсомольская правда
2024-11-17T07:01:53Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Ракетная атака: в Одессе уже раздаются взрывы
TSN
2024-11-17T06:06:49Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
РФ обстреляла теплоэлектростанции ДТЭК: серьезно повреждено оборудование
ZN UA
2024-11-17T07:58:12Z
Обострение на Купянском направлении: эксперт рассказал об основной цели армии рф на Харьковщине
Политека
2024-11-17T07:42:24Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Что подарить на День Святого Николая 6 декабря: лучшие идеи для детей любого возраста и бюджета
Знай
2024-11-17T07:21:19Z
С чего начинаются перемены к лучшему: 5 неприятностей, которые произойдут с вами прежде, чем вы станете счастливой
Marie Claire
2024-11-17T07:00:30Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Календарь огородника на неделю с 18 по 24 ноября: осталось мало благоприятных дней
Политека
2024-11-17T06:43:50Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Тренер сборной Грузии: Второй тайм матча против Украины - один из лучших с
Корреспондент
2024-11-17T05:33:42Z
Ребров прокомментировал ничью сборной Украины с Грузией в Лиге наций
TSN
2024-11-16T19:54:48Z
Netflix случайно показал голый зад Майка Тайсона: как отреагировали зрители шоу
Фокус
2024-11-16T17:57:36Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Атака РФ: в Днепре и Запорожье есть раненые
Корреспондент
2024-11-17T07:57:57Z
В Николаеве прилеты после удара РФ: есть погибшие, среди раненых – дети
GlavRed
2024-11-17T07:42:53Z
Агрессор атаковал Днепр: есть пострадавший, повреждены многоэтажки и учебное заведение
ZN UA
2024-11-17T07:36:29Z
На Львовщине вспыхнул пожар из-за обломков сбитых ракет
ZN UA
2024-11-17T06:43:03Z
РФ ударила по Киеву ракетами и дронами: есть раненые, прилеты по жилым домам
GlavRed
2024-11-17T06:36:13Z
В Киеве произошло возгорание из-за атаки РФ
Корреспондент
2024-11-17T06:30:41Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Fortnite получает режим от первого лица – когда и как попробовать
Знай
2024-11-17T04:51:26Z
Ракеты NASA создали искусственные облака над Норвегией
Корреспондент
2024-11-17T03:00:17Z
В Париже продали скелет "крупнейшего динозавра"
Корреспондент
2024-11-17T00:36:39Z
По стопам YouTube: На Twitch начался «Рекламный апокалипсис»
GameMag
2024-11-16T21:03:39Z
Датамайнер: Half-Life 3 станет кульминацией 10-летней работы Valve
GameMag
2024-11-16T21:03:17Z
Искали инопланетян совсем не там: ученые раскритиковали популярный метод поиска жизни во Вселенной
Фокус
2024-11-16T21:00:05Z
Мрачная история о маленькой девочке: Вышел хоррор Beyond The Darkness от российских разработчиков
GameMag
2024-11-16T20:27:12Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z