MY.UAНовини
Історик про Волинську трагедію: Цей конфлікт підігрівали як нацисти, так і більшовики
Історик про Волинську трагедію: Цей конфлікт підігрівали як нацисти, так і більшовики

Історик про Волинську трагедію: Цей конфлікт підігрівали як нацисти, так і більшовики

За два дні до польської пам'ятної дати – «Національного дня пам'яті жертв геноциду громадян Польської Республіки, здійсненого українськими націоналістами» – в Україну вшанувати пам'ять жертв Волинської різанини приїжджав польський президент Анджей Дуда. У Польщі пам'ять жертв вшановують 11 липня.

Коли насправді розпочався конфлікт

Кандидат історичних наук, співробітниця Українського інституту національної пам'яті Леся Бондарук. Фото: ФБ Леся Бондарук

Традиційно тема Волинської трагедії стикає лобами поляків та українців – стримати пристрасті не змогла навіть війна. Вкотре на адресу українців почали летіти звинувачення. Наскільки вони справедливі, KP.UA розповіла кандидат історичних наук, співробітниця Українського інституту національної пам'яті Леся Бондарук із Луцька.

– Волинська трагедія більше вивчена польськими істориками, ніж українськими. Чи вдалося сьогодні нашим ученим розставити всі крапки над «і»?

– Українські історики теж непогано вивчали. Питання в тому, що українці не хочуть знати свою історію. Зараз цей інтерес лише прокинувся – у зв'язку з війною. Але це не проблема – хто хоче, той бере літературу та вивчає. Проблема в іншому – усі танцюють «під польську дудку». Хвилин десять тому мені теж дзвонили журналісти. Поляки вигадали, що вбили 100 тисяч їхнього населення – ви телефонуєте. Це надумана цифра, ніде немає жодного документа про це! Жоден із польських істориків вам його не покаже – бо його не існує.

Дуда приїхав, вшанував пам'ять загиблих поляків. А хто пригадав замордованих українців? Де ви (журналісти. – Ред.) були 19 квітня, коли відзначалось 80 років від дня трагедії села Червоний Сад, спаленого поляками – з дітьми, жінками, стариками? Тоді загинуло 104 особи. Тільки я та ще одна чиновниця повезли квіти до спаленого села.

Якщо сюди їде Дуда вшанувати пам'ять поляків, то було б логічно, щоб наш президент їхав до польського села Сагринь, яке було українським, – його спалили разом із усіма мешканцями 10 березня 1944 року. Там є меморіал.

І не пов'язуйте конфлікт лише з Волинською областю – він був і на території Галичини. І він розпочався не під час Другої світової війни, а ще у 1930-х роках на Холмщині. Тоді поляки почали масово палити та знищувати українські православні церкви.

Меморіал українським жертвам – жителям Сагріні, вбитим 10 березня 1944 року. Відкритий лише у 2009 році на православному цвинтарі у Сагріні. Фото: Автор: Loraine/commons.wikimedia.org/

Помста за свої образи

– А що це було? Гугл видає першими дві відповіді: взаємні етнічні чистки та масове знищення ОУН і УПА цивільного польського населення.

- Не масове знищення і не етнічні чистки. Коли у 1930-х роках на Холмщині поляки масово почали знищувати православні церкви, хтось мав сказати слово проти, чи не так? І в 1930-х роках УПА не було (УПА заснували 14 жовтня 1942 року. – Авт.). Були прості українці, які виступили проти знищення поляками православних церков на Холмщині.

Конфлікт розпочався набагато раніше. Він просто мав різні хвилі. Під час Другої світової війни було його загострення. Спочатку українці, коли прийшли нацисти, пішли до допоміжної поліції, аби використати можливість навчитися військової справи. А тепер дивіться за датами – у березні 1943 року українці з місцевої поліції переходять масово до УПА. Беруть зброю та йдуть у ліс. На їхнє місце німці наймають місцевих поляків. Поляки, які служили у німецькій поліції, вже з кінця березня 1943 року починають разом із нацистами палити українські села. А до 11 липня – ще дуже довгий список зруйнованих та спалених українських сіл на Волині і не лише.

Професор Богдан Гудя зі Львова має свою цікаву документовану версію. Він пояснює, що переважно у конфлікті під час війни проти поляків брали участь не повстанці, а селяни. Переважно помсту здійснювали селяни – це була помста за свої образи. Він це доводить наглядно тому ж Гжегожу Мотику (польський історик, дослідник історії українсько-польських відносин. – Авт.), і Мотику нема чим крити – бо є документи. Буде дуже боляче, якщо у руслі вшанування польських жертв ви не згадаєте жертв серед українців. Я вас прошу бути чесними – це найголовніше.

«Наразі немає причин конфліктувати. А тоді були»

- Яке у вас особисте ставлення до Волинської трагедії та ОУН і УПА? Ваш прадід був членом ОУН – як це вплинуло на сім'ю?

- Мого прадіда розстріляла радянська влада (прабабусю та інших родичів після цього вивезли до Сибіру. – Авт.). Моя сім'я не мала відношення до польсько-українського конфлікту – не постраждали і не брали у ньому участі. Я - дослідник діяльності ОУН та УПА на Волині. Це тема, за якою я у постійному пошуку нових документів. А ставлення об'єктивне – конфлікт був, він розпочався набагато раніше.

Як розповідав мені колись в інтерв'ю Василь Кук, котрий на той час був головнокомандувачем УПА (останній головнокомандувач УПА. – Авт.), поляки самі собі створили ворогів. Те, що під час Другої світової вони хотіли відновити своє панування над волинськими та галицькими землями та не визнавали прагнення українців на цих землях мати свою власну державу, і є однією з причин цього конфлікту. Вони не визнавали нас за людей, які мають право на свою державу. Ну, і як тоді мали люди ставитися до них? Ось зараз вони визнають наше право мати державу – і ми не маємо причин з ними конфліктувати.

У книзі Володимира В'ятровича "За лаштунками "Волині-43" є цікавий документ. Коли поляків, «Армію Крайову», на Волині підтримали червоні партизани, один підрозділ вирішив відразу «позначити» свою територію. Вони поставили польські прикордонні стовпи на волинських землях. Знаєте, якою була реакція червоних? Вони тих поляків на цих стовпах і повісили. Червоним не потрібна була ані незалежна Польща, ані незалежна Україна. Вони використовували поляків у ненависті до українців, а потім зробили з ними те саме. Цей конфлікт дуже добре підігрівали і нацисти, і більшовики.

Пам'ятний хрест загиблим полякам у с. Селець Володимирського району. Фото: Zasadko/commons.wikimedia.org/

ОУН та УПА – за законом герої, а не злочинці

- У нас у суспільстві двояке ставлення до ОУН та УПА…

- Бо ми не знаємо власної історії. Приймаємо чужі оцінки замість того, щоб розібратися. Зараз Дуда приїжджав, а перед цим – Моравецький (прем'єр-міністр Польщі. – Авт.) – він у нас на Волині в одному із сіл поставив звичайний дубовий хрест. А ви знаєте, що на цей хрест не було жодних дозволів згідно з українськими законами? А ви уявіть собі, що поїде наш Кулеба чи хтось інший і вирішить такий самий хрест поставити десь у Польщі. Ви уявляєте собі той скандал, який би влаштували поляки? Ми поступаємося навіть у дотриманні українського законодавства. Я розумію, зараз війна, вони нам допомагають, але, даруйте, є закони, які не можна переступати.

- Членів ОУН та УПА називають і героями, і бандитами та вбивцями – думки поділяються. То все-таки хто вони – герої чи злочинці?

- Герої – абсолютно. По-перше, вони справді боролися за незалежну Україну. Де сьогодні нацисти? Де радянська влада зараз? Хто вийшов переможцем? Ті, кого десятки років вважали бандитами за те, що вони дозволили собі боротися за самостійну Україну.

Друге. Ми маємо закони про декомунізацію – це не один закон про засудження комуністичної пропаганди. Закон про відкритий доступ до архівів радянських служб дає можливість пізнавати правду всім. Хто хоче – йде до архіву, бере документи та вивчає. І там є закон, де членів ОУН та УПА визнали борцями за незалежність України. У нас на законодавчому рівні їх визнано героями. Тобто заперечення цього – виступ проти законів України. Поляки, Угорщина чи Москва можуть думати будь-що, але в нас на законодавчому рівні вони – герої. І все.

«Політики надали полякам ведмежу послугу»

- Тема Волинської трагедії упродовж багатьох років дуже політизована, і українцям часто й сильно дістається…

– В'ятрович дуже чітко пояснює проблему польської історіографії. Свого часу там політики посунули істориків від коментування цієї проблеми і стали спікерами замість них. Одна річ, коли в телевізорі сидить історик і говорить про факти та документи, а інша річ, коли сидить політик і каже – «кров, дитина, загибла мати»… Іде емоційне накручування ЗМІ та польського населення на цю тему. І ось це накручування з маніпуляцією там було з 2003 року. Саме цим пояснюється загострення у відносинах, спричинене і фільмом «Волинь».

Коли у нас на конференціях зустрічалися польські та українські політики, і українські говорили – «пробачте, але є документи, де людина каже щось», то реакція була – «пан помиляється». Та людина, яка свідчить, – помиляється! Їм зараз дуже погано, бо останніми роками їм переписали історію, навіть міфологізували. Нам легше – ми хоч не знаємо своєї історії, але коли дізнаємось – нам не треба буде червоніти. А їм гірше. Політики надали їм ведмежу послугу, і потім їм буде – «ой, як незручно».

Ще 2003 року поляки, знаєте, про яку кількість убитих українцями цієї ночі, з 10 на 11 липня, заявили? Про 500 000! Стільки людей не мешкало на території Волинської області на той час! 2013 року з'являється нова цифра – 300 тисяч. 2016 року вони зупинилися на цифрі 100 000 поляків і назвали це геноцидом. Але геноциду й близько не було. Це не були етнічні чистки, це був польсько-український конфлікт, започаткований поляками, тому польсько-український, а не українсько-польський. Тоді вони отримали ту відповідь, на яку вони заслуговували. Але не можна говорити, що в цьому конфлікті одні біленькі, а інші чорненькі. Обидві сторони були сіренькі.

Спочатку винні були поляки, але коли пішла помста українців, то вже не розбиралися, хто з поляків винен, а хто ні – бо довели людей до крайности. І ми мали дуже різні випадки. Так, були села, спалені як помста за знищені українські села. І загинули безневинні люди, і за це треба говорити – «просимо пробачення та прощаємо». Але ця фраза лише у 2016 році у Павлівці (одне із постраждалих сіл. – Авт.) на спільній зустрічі прозвучала – її сказав Святослав Шевчук (глава УГКЦ. – Авт.). Ще Квасьнєвський (експрезидент Польщі у 1995-2005 роках. – Авт.) це казав.

«Треба однаково шанувати пам'ять усіх жертв»

– У Польщі також обурені тим, що на місця трагедій нібито не пускають їхніх експертів для проведення розкопок та ексгумації, що й заважає точно підрахувати жертви.

- А саме через те, що вони нехтують законодавством України. Все це можна і зараз дозволено, але у рамках українського законодавства. А вони хочуть набагато більше. Вони хочуть, щоб це робили виключно їхні археологи та фахівці. За законом мають працювати й українські археологи. Уявіть собі, що ми привеземо українських археологів до них… Заборона була пов'язана з однієї-єдиної причини  – згадайте, як вони знищили українську могилу на місці, де загинули повстанці. І її так і не відновлено. Загалом, пам'ятаєте, скільки українських могил та пам'ятників було зруйновано у Польщі? Сказали, що їх незаконно встановлено. Коли їх було встановлено - це було законно, але в Польщі змінили законодавство і вивели наші пам'ятники за межі закону.

В Україні вдвічі більше незаконно встановлених ними пам'яток та хрестів – і ніхто їх не збирається знищувати. Приклад – польський цвинтар « Меморіал орлят » у Львові. Він не відповідає законодавству України. Ми все це роками пояснювали в Інституті національної пам'яті, але хтось нас слухав? Слухали польську сторону. Справді болить, що ми від незнання танцюємо під дудку міфів. Я шаную і польські жертви, але треба розуміти, що в ті страшні часи загинуло дуже багато безневинного населення з обох сторін. Треба однаково шанувати пам'ять і тих, і тих.

За словами Лесі Бондарук, львівський "Меморіал орлят" не відповідає законам України. Фото: Gryffindor/commons.wikimedia.org

Сказано

- Я вас попрошу вживати правильно – ОУН та УПА, а не ОУН-УПА. ОУН - це політична структура, створена 1929 року, УПА - це військова структура, створена 1942-го - початку 1943 року. І вони не можуть писатися через дефіс. Через дефіс їх постійно писала радянська влада, вона вважала їх бандитами, і їй було все одно, - наполягає Леся Бондарук.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дискримінація на ринку праці України: як можна вирішити проблему
ZN UA
2025-07-08T15:01:36Z
Венчурні інвестиції у криптопроєкти перевищили $10 млрд за квартал
InternetUA
2025-07-08T15:01:15Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T15:00:54Z
На українських АЗС водіїв чекає неприємний сюрприз: що сталося
GlavRed
2025-07-08T15:00:30Z
Місцеві бюджети за півріччя отримали на 36 млрд грн більше, ніж торік. Що на це вплинуло
AIN
2025-07-08T15:00:28Z
Маленька Угорщина
Петр и Мазепа
2025-07-08T15:00:16Z
Ухилення від податків на сотні мільйонів. Ексглава Міжнародних авіаліній отримав підозру – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:57:04Z
Європарламент посилив контроль за імпортом російського газу
УкраинФорм
2025-07-08T14:51:52Z
Експорт російської нафти впав до найнижчого рівня з лютого - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-08T14:46:10Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Захистіть дерева від мурах: дієві поради, які 100% працюють
24tv
2025-07-08T14:57:00Z
Гороскоп на 9 липня: Овнам - вдалий день, Левам - ризик втратити гроші
Telegraf
2025-07-08T14:03:58Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
Вчені Helmholtz Munich представили штучний інтелект, що може передбачати людське мислення
InternetUA
2025-07-08T13:49:34Z
Деякі аптеки втратять ліценції. Глава Нацслужби здоров'я назвала умову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:33:17Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Тихіше води, нижче трави: чим відзначився у Раді Роман Каптєлов, до якого завітало НАБУ
Telegraf
2025-07-08T15:03:51Z
Рейтинг канцлера Німеччини суттєво просів
Европейская правда
2025-07-08T15:01:01Z
"Є важливий момент": про що сигналізує згода Трампа на передачу зброї ЗСУ
24tv
2025-07-08T15:00:37Z
Бріжит Макрон проігнорувала допомогу Еммануеля на публіці: момент потрапив на відео
24tv
2025-07-08T15:00:36Z
Трамп готовий дати Україні зброю: що змінило його позицію?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:00:01Z
Кейт Міддлтон та принц Вільям зустріли президентське подружжя Франції на авіабазі Нортхольт
Комсомольская правда
2025-07-08T14:58:59Z
У Литві фінансова служба приєдналася до розслідування ділових зв'язків прем'єра
Европейская правда
2025-07-08T14:58:38Z
У Польщі кажуть, що прикордонний контроль з Литвою буде тривати й після 5 серпня
Европейская правда
2025-07-08T14:58:02Z
Чи стане Стефанішина новим послом у США: віцепрем'єрка відповіла на чутки
24tv
2025-07-08T14:57:39Z
Україна стане найгарячішою точкою Європи: Діденко назвала регіони
Хвиля
2025-07-08T15:03:07Z
Була окрасою центру України, а тепер заростає хащами: що сталося із річкою Рось
Telegraf
2025-07-08T15:03:05Z
На Рівненщині археологи розкопали середньовічний могильник з посудом та прикрасами
Комсомольская правда
2025-07-08T15:01:34Z
У Бериславі внаслідок обстрілу постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:52Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T14:51:42Z
"Інших переваг немає". Чому росіяни обстрілюють ТЦК та до чого це призведе
Лига
2025-07-08T14:48:20Z
Бійці 31-ї ОМБр вийшли з оточення на одному з напрямків — DeepState
ZN UA
2025-07-08T14:42:20Z
Росіяни обрали хитру тактику: у бригаді "Рубіж" розповіли про складнощі боїв на Донеччині
24tv
2025-07-08T14:36:31Z
Графік відключення світла в Дніпропетровській області: жителів терміново попередили
Политека
2025-07-08T14:30:32Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T15:03:14Z
Дружина Мірошниченка вперше розповіла, як з нею зв'язалися біологічні батьки їхньої 9-річної доньки
TSN
2025-07-08T14:57:33Z
З окупації повернули ще сімох українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:43Z
Росіяни в червні збільшили у 1,6 раза кількість ракет і дронів, якими атакували Україну - Сирський
УкраинФорм
2025-07-08T14:54:39Z
Майже третина — українці: у Німеччині різко зросла кількість бездомних
Фокус
2025-07-08T14:51:47Z
Чоловік прибирав авто та знайшов лотерейні квитки: знахідка зробила його багатим
Фокус
2025-07-08T14:45:31Z
Пенсії для ветеранів: які пільги матимуть УБД у серпні 2025 року
24tv
2025-07-08T14:36:26Z
Стефанішина прокоментувала жартівливе відео у ТікТок Мінʼюсту
УкраинФорм
2025-07-08T14:36:01Z
Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха
УкраинФорм
2025-07-08T14:30:18Z
До Харкова прибув Мистецький поїзд
Мій Харків
2025-07-08T14:55:13Z
OBNIMA – нове ім’я на українській сцені. Вона зізнається, що її музика — це відбитки почуттів.
FM-TV
2025-07-08T14:36:28Z
У Варшаві під час кінопоказів просто неба покажуть дві українські стрічки
УкраинФорм
2025-07-08T14:24:23Z
Взяли до рук зброю: 11 популярних українських акторів, які пішли воювати на фронт
24tv
2025-07-08T14:21:24Z
"Дуже неоднозначні почуття": дружина Тимура Мірошниченка розповіла, як втратила дитину
Фокус
2025-07-08T14:15:05Z
Стартували зйомки фільму «Крашанка 2.0. Квантовий парадокс»
Детектор М
2025-07-08T14:04:30Z
На кінофестивалі в Карлових Варах відбулась прем'єра фільму «Дівія» Дмитра Грешка
Детектор М
2025-07-08T14:03:59Z
25-27 липня в Одесі пройде третій фестиваль української культури "Виделкаfest"
Детектор М
2025-07-08T14:03:50Z
Кіпріот: історія Влада Ряшина, який зробив вибір не на користь України
Детектор М
2025-07-08T14:03:49Z
Загадка на кмітливість: знайдіть на зображенні того, хто тихо вийшов з кімнати
Gazeta UA
2025-07-08T15:00:32Z
Смачні та хрумкі огірочки: господиня поділилася чудовим рецептом малосольних огірків
GlavRed
2025-07-08T14:54:45Z
У Греції через спеку тимчасово закривають Акрополь
УкраинФорм
2025-07-08T14:39:03Z
І на роботу, і на прогулянку: найкращий дієтичний пудинг з чорниці та чіа
24tv
2025-07-08T14:36:40Z
Комора на кухні: як старовинний елемент зберігання знову стає сучасним трендом
24tv
2025-07-08T14:27:41Z
Без води та каструлі: як зварити кукурудзу за 3 хвилини
GlavRed
2025-07-08T14:27:28Z
Бортпровідник поділився 5 порадами, як комфортно пережити тривалий переліт
24tv
2025-07-08T14:15:32Z
4 знаки зодіаку, в житті яких у липні відбудеться шалений прорив
24tv
2025-07-08T14:09:07Z
Як почистити москітну сітку, не знімаючи з вікна: елементарний спосіб
24tv
2025-07-08T13:45:36Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T15:00:19Z
Пожежа на борту з кишені: одна з країн заборонила ховати акумулятори в багаж
Фокус
2025-07-08T14:57:47Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T14:46:21Z
У Карпатах під час відпочинку отруїлась група з 12 туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:39:49Z
На Запоріжжі росіяни атакували дроном цивільну автівку - троє поранених
УкраинФорм
2025-07-08T14:21:13Z
Поліцейські затримали чоловіка, який пограбував жінку на дитячому майданчику у Подільському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-08T14:00:47Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:05Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:48:33Z
Поліція Одещини розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:45:33Z
Найменший кросовер Kia отримав кардинальний редизайн, який може його врятувати
Топ Жир
2025-07-08T14:48:50Z
Продажі Jaguar у Європі обвалилися на 97,5%, але це частина плану
AIN
2025-07-08T14:42:34Z
Kia анонсував європейську версію електрокросу EV5
AutoCentre
2025-07-08T14:12:00Z
Новий суперкар від Zenvo розвиває потужність 1850 кінських сил і має агресивний дизайн
Топ Жир
2025-07-08T14:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Баварія готова запропонувати 100 млн євро за гравця ПСЖ
Football.ua
2025-07-08T15:01:55Z
Заробляли залиті кров'ю гроші: які українські футболісти грали у Росії
24tv
2025-07-08T15:00:18Z
Лунін потрапив у мовний скандал через одне слово
Telegraf
2025-07-08T14:57:58Z
Українські клуби заявилися на волейбольні єврокубки
УкраинФорм
2025-07-08T14:57:07Z
"Шахтар" і "Динамо" завершили рік зі збитками
Gazeta UA
2025-07-08T14:45:18Z
Аталанта відхилила пропозицію в 53 млн євро за Ретегі
Football.ua
2025-07-08T14:30:30Z
Зірка українського тенісу спричинив скандал, відмовившсь спілкуватися українською
24tv
2025-07-08T14:27:29Z
Лунін обурив мережу використанням російської мови під час челенджа у «Реалі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:15:30Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T14:12:30Z
iPhone 17 отримає оновлений інтерфейс Dynamic Island
Portaltele
2025-07-08T15:01:13Z
Представлений OnePlus Nord 5
Portaltele
2025-07-08T15:01:03Z
Австралійці винайшли «зелене» виробництво аміаку
InternetUA
2025-07-08T14:43:32Z
Тизер і дата виходу 3-го сезону «Аліси в Прикордонні» — Sci-Fi трилеру Netflix про ігри на виживання
ITC
2025-07-08T14:31:52Z
Тест «чистої» та «брудної» Windows 11 в іграх дав неочікуваний результат
ITC
2025-07-08T14:31:02Z
Людей обурила "неадекватна" реклама ШІ від Samsung: що з нею не так
Фокус
2025-07-08T14:27:05Z
У Саудівській Аравії зняли заборону з GTA 5 і тепер гру почнуть продавати в країні
InternetUA
2025-07-08T14:21:18Z
Танення льодовиків посилює виверження вулканів у всьому світі
ZN UA
2025-07-08T14:06:54Z
Що сталося з водою на Марсі: вчені пропонують нову версію драматичних подій
24tv
2025-07-08T14:06:09Z