MY.UAНовини
Без ПДЧ, але і без запрошення: з чим Україна вийшла з саміту НАТО у Вільнюсі
Без ПДЧ, але і без запрошення: з чим Україна вийшла з саміту НАТО у Вільнюсі

Без ПДЧ, але і без запрошення: з чим Україна вийшла з саміту НАТО у Вільнюсі

У столиці Литви, Вільнюсі, 12 липня добіг кінця дводенний саміт Північноатлантичного блоку, де, крім держав-членів НАТО, був присутній і президент України Володимир Зеленський.

Як і очікувалось, тема російсько-української війни стала головною під час саміту, тому делегація України неодноразово перед оголошенням результатів публічно озвучувала свої очікування від зустрічі держав-союзниць у Вільнюсі.

Серед очікувань були, зокрема, відкладене запрошення України до вступу в НАТО та посилення військової підтримки українських Збройних сил на полі бою.

Крім того, у середу відбулось дебютне засідання нового органу – Ради Україна-НАТО.

З чим Україна буде повертатись з саміту НАТО у Вільнюсі, а також які пролунали важливі заяви і зобов’язанні країн військово-політичного блоку та які були оголошені нові оборонні пакети для українського війська – читайте в підсумковому матеріалі на Фактах ICTV.

Завищені очікування України

Перед початком саміту Володимир Зеленський казав, що чекає від заходу трьох ключових аспектів: військові пакети допомоги, запрошення України до НАТО та безпекові гарантії.

До української делегації, яка відвідала захід, крім президента увійшли очільник МЗС Дмитро Кулеба, міністр оборони Олексій Резніков, глава ОПУ Андрій Єрмак та віцепрем’єрка з євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

І хоча ще у квітні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запевняв, що всі члени блоку згодні, щоб Україна приєдналася до НАТО, вже перед початком саміту, такі впливові західні держави, як США та Німеччина, заявляли, що Україна поки що не готова до членства в Альянсі. Водночас кількість країн, які офіційно підтвердили майбутнє членство України в НАТО, перед початком саміту дійшла до 23.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що попри те, що очікування Офісу президента не були реалізовані, результат саміту можна вважати виконаними, як “програма мінімум”.

– Програма максимум у вигляді запрошення та вступу до НАТО ще потребує свого виконання. Але будемо реалістами, це не було можливо і стане можливими лише після завершення війни. Темпи і форми нашого вступу до НАТО залежатимуть від того, як завершиться війна, – вважає він.

Водночас американський дипломат Курт Волкер, який є колишнім спецпредставником США в Україні вважає, що в НАТО не мають відмовлятись від думки щодо того, що треба відмовитись від можливого членства України в Альянсі до того, як завершиться російсько-українська війна.

Без ПДЧ, але і без запрошення

Саміт у Вільнюсі так і не оголосив про запрошення України приєднатись до лав союзників блоку, а після першого дня саміту Столтенберг визнав, що членство в НАТО стане можливими, коли “погодяться усі союзники й будуть виконані умови”, поставлені перед Україною. Примітно, що генсек Альянсу не зміг оголосити представникам преси, про які саме умови йдеться.

Як згодом пояснив радник Білого дому з нацбезпеки США Джейк Салліван, питання членства України в НАТО зараз – означатиме війну Росії з військово-політичним блоком, тому серед держав-членів НАТО нібито існує “розуміння, що зараз війна НАТО з Росією немає сенсу”.

Рішення членів Альянсу розкритикував президент України, який назвав це “безпрецедентним і абсурдним”, оскільки для України не були встановлені жодні часові рамки як для запрошення, так і для членства.

Проте, країни НАТО погодили перелік кроків, які мають наблизити Україну до Альянсу.

– Ми надамо запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться, що умови будуть виконані. Це рішуче єдине послання членів Альянсу на вашому шляху до членства НАТО. Ми повинні переконатись, коли війна закінчиться, будуть створені надійні домовленості щодо безпеки України, щоб історія не повторилася, – заявив Столтенберг.

Таким чином, за підсумками саміту було узгоджено комплекс дій, який має три складові:

  • Довготривала програма допомоги для України;
  • Утворення нового органу – Рада Україна-НАТО;
  • Скасування попередніх вимог щодо реалізації Плану дій щодо членства для України.

Як пояснив генсек Столтенберг, скасований ПДЧ для України має змінити процес приєднання української держави до військово-політичного блоку з двохетапного на одноетапний.

Водночас Курт Волкер назвав рішення НАТО щодо питання членства України “ганьбою”, та заявив, що Альянс не був готовий ухвалити позитивне рішення на користь України.

– Я думаю, що НАТО показало свою неготовність прийняти Україну, навіть неготове визначити, в якому моменті майбутнього Україна зможе стати членом. Це дуже нечітко. Треба було використати переваги того, що вже було зроблено, – вважає він.

Членство України в НАТО за 1 год 20 хвилин

За підсумками саміту Володимир Зеленський заявив, що довіряє країнам-державам НАТО в питанні майбутнього членства в Альянсі, оскільки наразі вступ України у військово-політичний блок означав би прямий військовий конфлікт з Росією.

Під час зустрічі президентів України та США, американський лідер Джо Байден, відповідаючи на запитання журналістів про те, як швидко Україна розраховує приєднатися до НАТО після завершення війни, Байден пожартував, що це станеться за “одну годину і 20 хвилин”.

Політолог Володимир Фесенко каже, що якби там не було, членство України в НАТО залежатиме від закінчення війни, а також від того, як саме будуть розподілені сили за підсумками бойових дій.

– З (питанням членства в НАТО, – Ред.) Фінляндії теж все вирішилось не за 1 годину і 20 хвилин. Близько 9 місяців знадобилось Фінляндії, і це найшвидший вступ до НАТО за багато останніх років, – сказав він.

При цьому Фесенко каже, що треба дивитись навіть не на Фінляндію, а на Швецію, якій на шляху до членства в Альянсі перешкоджали Угорщина та Туреччина.

– Всі ми знаємо країну, як мінімум одну, яка нам теж таке саме зробить. Безумовно, це Угорщина. Я не радію жартам Байдена, тому ці жарти не відповідають дійсності. Тому війна буде впливати. Якщо війна закінчиться відчутною перемогою України, звільненням усіх окупованих територій, то ми швидко будемо в НАТО. Не за 1 год і 20 хв, а за рік-два, – вважає він.

Перше засідання Ради Україна-НАТО

Новий орган, який був затверджений на саміті, має замінити собою попередню Комісію Україна-НАТО, в рамках якої раніше проводились консультації на рівні міністрів та військового керівництва України та держав-учасників НАТО.

Рада Україна-НАТО замість цього має надати ширші можливості для політичного діалогу, взаємодії, співробітництва та євроатлантичних прагнень України на шляху в НАТО. Ключовою відмінністю можна вважати, що в рамках Ради Україна буде ухвалювати рішення на рівних правах з усіма членами НАТО.

– Ми зустрічаємося на рівних. Це не зустріч 31 союзника з партнером. Ми можемо зустрічатися на рівні глав держав і урядів, як зробимо це сьогодні. Можемо зустрічатися на рівні міністрів оборони, послів, на військовому рівні, за участю наших начальників Генштабів та інших експертів, створювати групи. Тому це сильніша, важливіша політична структура, ніж просто партнерство. І це один з кроків, які ми робимо на шляху до членства, – казав генсек НАТО.

Перше засідання Ради Україна-НАТО відбулось у другий день саміту, 12 липня.

Гарантії безпеки

Ближче до вечора середи відбулось засідання лідерів держав Групи семи, куди запросили і українського президента, де узгодили рамкові рішення щодо гарантій безпеки України.

Як згодом заявив Володимир Зеленський, угоди про гарантії безпеки будуть прописуватись між двома країнами, які потім ратифіковуватимуть ті чи інші держави.

У декларації G7 вказується, що з 12 липня між Україною там державами Великої сімки розпочинаються переговори щодо майбутніх гарантій безпеки.

– Ключовою тезою декларації є підтвердження факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО, — заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Крім того, документ передбачає зобов’язання країн G7 з продовження військової допомоги “на суші, в повітрі та на морі з пріоритетом на протиповітряну оборону, далекобійну артилерію та вогневі засоби дальньої дії, бронетехніку та інші ключові засоби, такі як бойова авіація, а також шляхом сприяння підвищенню рівня оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами”.

Через те, що документ не був юридично підкріплений, його вже встигли охрестити новим Будапештським меморандумом для України. Втім під час підсумкової пресконференції президент Зеленський наголосив, що рішення G7 немає нічого спільного з цим сумнозвісним меморандумом.

– У гарантіях безпеки будуть прописані конкретні кроки країн-підписантів у разі нової агресії на адресу України. Пакет – про підтримку України, про недопущення нової агресії, про посилення українських сил, про посилення фінансових структур і кібербезпеки. Також туди входить політика застосування санкцій, – сказав президент.

Зброя від партнерів

Під час саміту низка країн-учасників Альянсу оголосили про нову оборонну підтримку України, куди увійде, зокрема, новітні далекобійні ракети.

Головним досягненням військової підтримки України стало затвердження коаліції з 11 країн-членів НАТО, які навчатимуть льотчиків Повітряних сил ЗСУ на винищувачі F-16, про що оголосив міністр оборони Олексій Резніков.

Крім того, Франція надасть ракети великої дальності SCALP та інженерне обладнання для розмінування.

Офіційний Берлін, своєю чергою, оголосив про новий оборонний пакет на €700 млн, куди, зокрема, увійдуть ЗРК Patriot, танки Leopard та БМП Marder.

Австралія надасть Україні ще 30 бронемашин Bushmaster.

Норвегія ж передасть українському війську дві системи NASAMS і 1 тис. дронів Black Hornet.

Лондон зі свого боку оголосив про пакет військової підтримки на $65 млн, що передбачає ремонт обладнання та створення військового реабілітаційного центру.

Примітно, що під час заключної пресконференції президент Володимир Зеленський сказав, що наразі в нього немає розуміння щодо поставок американських далекобійних ракет АТАСМS.

– Ми почали розмову довгий час тому, місяці, про кластерні (касетні, – Ред.) боєприпаси і я вдячний, що є таке рішення, бо РФ використовує їх, а у нас такої зброї немає. Тому почекайте, не все одразу, – сказав він.

Військовий оглядач Олег Старіков вважає, що вплив політичних рішень на саміті може вплинути на мотивацію українського війська позитивно, лише за тих умов, якщо захисники на полі бою бачитимуть позитивні аспекти саміту, та не концентруватимуть свою увагу на тому, що не було реалізовано.

– Самі результати (саміту, – Ред.) хороші. Але щодо очікувань, влада робила все можливе, щоб були завищені очікування. Суспільство думало, що зараз раз – і з’являться кисільні береги та молочні ріки. А виявилося, що зовсім по-іншому, – вважає він.

При цьому Старіков каже, що військова підтримка, яка була оголошена, буде надана Україні не найближчим часом.

– Ця (підтримка, – Ред.) надійде у близькостроковій та середньостроковій перспективі. Якщо брати озброєння, пов’язане з сухопутною складовою, то це може бути близькострокова перспектива, – каже він.

При цьому військовий оглядач вважає, що такі ППО, як NASAMS та Patriot надійдуть пізніше, не кажучи вже про літаки, які можуть надійти до України лише на початку наступного року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Кольори волосся, які молодять жінку: як пофарбуватися після 40, 50 та 60 років
24tv
2024-11-17T12:12:24Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T12:10:16Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T12:09:38Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Помер співак Володимир Льовкін з гурту "На-На", який підтримував вторгнення РФ в Україну
TSN
2024-11-17T12:09:10Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T12:06:12Z
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:36:14Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Російська атака на енергетику 17 листопада спричинила загрозу ядерній безпеці - МАГАТЕ
TSN
2024-11-17T12:21:10Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T12:10:15Z
Ракет вистачить ще на 5-8 ударів: експерт пояснив, як часто РФ може атакувати Україну
TSN
2024-11-17T12:09:03Z
"Імпульс для народу": Зеленський анонсував "план стійкості" України, що він дасть
Фокус
2024-11-17T12:00:02Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:51:02Z
Яку зброю Китай міг передати Росії та чому Захід не наважується різко відреагувати
24tv
2024-11-17T11:42:54Z
Іранський журналіст вчинив самогубство на знак протесту проти репресивного режиму
Детектор М
2024-11-17T11:39:12Z
Понад 700 повідомлень про НЛО: розсекречено звіт Пентагону
InternetUA
2024-11-17T11:27:08Z
Перший бунт проти Трампа: що може спровокувати невдоволення в уряді США
24tv
2024-11-17T11:27:05Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T12:09:35Z
Українцям нарахують понад 2000 грн доплат: у Верховній Раді назвали умови
Политека
2024-11-17T12:04:35Z
Яблука займають 60% урожаю фруктів та ягід в Україні
AgroPortal
2024-11-17T12:00:37Z
Окупована ЗАЕС на страшній межі: в Міненерго розповіли про дикий крок окупантів
GlavRed
2024-11-17T11:42:36Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
Україна стала головним торговим партнером Німеччини у пост-СРСР
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:24:37Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Аграрії робитимуть ставку на прибуткові культури
AgroPortal
2024-11-17T10:30:17Z
Жінка, яка прожила з чоловіком 25 років, замислюється про розлучення через його "нешкідливу" звичку
Фокус
2024-11-17T12:15:59Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T12:15:54Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T12:15:49Z
Послуга за 73 грн обійшлася в 417 грн: нові "прайси" в ДРАЦС
Знай
2024-11-17T12:10:42Z
Німецькі компанії цьогоріч експортували зброї на майже 11 млрд євро
Европейская правда
2024-11-17T12:07:24Z
Лауреаткою «Нагороди Пам'яті народів» стала українська правозахисниця Ольга Гейко
УкраинФорм
2024-11-17T12:06:05Z
Індія вперше випробувала гіперзвукову ракету великої дальності
УкраинФорм
2024-11-17T11:54:19Z
15 листопада розпочався Різдвяний піст: правила та обмеження на 40 днів, українські традиції
Знай
2024-11-17T11:51:15Z
Запущено проєкт реінтеграції ветеранів у агросектор
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:33:24Z
Росіяни на Харківщині зможуть бити дронами з оптоволокном на глибину до 15 кілометрів, – Кішак
24tv
2024-11-17T12:12:37Z
У Києві після масованого обстрілу запроваджуються екстрені відключення світла
УкраинФорм
2024-11-17T12:10:54Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T12:10:00Z
Як у понеділок зміниться погода: прогноз синоптикині
TSN
2024-11-17T12:09:59Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T12:09:51Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T12:09:35Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T12:09:17Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:36:42Z
Погода в Одесі на тижні з 18 по 24 листопада потріпає нерви: яких "сюрпризів" чекати
Политека
2024-11-17T11:33:32Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T12:21:41Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T12:10:06Z
Чому не можна кидати пельмені в окріп: несподівана причина – як правильно варити
24tv
2024-11-17T12:03:59Z
Black Friday 2024: що придбати в Польщі за шаленими знижками
24tv
2024-11-17T12:03:09Z
Як поводитися за новорічним столом 2025, щоб не розгнівати Зелену Дерев'яну Змію
24tv
2024-11-17T11:51:22Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Крихітна вітальня – не біда: слідуйте цим 7 правилам, і вона матиме ідеальний вигляд
24tv
2024-11-17T10:30:35Z
Ці 5 речей ніколи не можна зберігати біля плити
24tv
2024-11-17T09:45:46Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T12:10:58Z
Динамо хоче забрати ще одного легіонера в Зорі: хто може підсилити киян
24tv
2024-11-17T12:06:37Z
Гандболістки «Галичанки» вийшли до основної сітки Європейського кубка
УкраинФорм
2024-11-17T12:00:42Z
Український танцювальний дует переміг на турнірі в Аланії
УкраинФорм
2024-11-17T11:42:20Z
Скандальний легіонер Полісся змінить команду: гравцем цікавиться клуб із УПЛ
24tv
2024-11-17T11:42:14Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Неодноразово судимий запоріжець вчиняв домашнє насильство відносно сестри
Украина Криминальная
2024-11-17T12:15:43Z
У Китаї студент скоїв кривавий напад на гуртожиток, вбивши 8 осіб
360ua.news
2024-11-17T12:12:28Z
У п’яти регіонах ліквідували наслідки нападу РФ
1News
2024-11-17T12:10:18Z
Дрони атакували Іжевський електромеханічний завод: де він розташований на карті
24tv
2024-11-17T12:09:25Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T12:09:17Z
Масована ракетна атака: на Рівненщині загасили пожежу на об'єкті інфраструктури
УкраинФорм
2024-11-17T11:57:16Z
У Херсоні окупанти скинули вибухівки з дронів. Двоє людей загинуло
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T11:54:09Z
У Херсоні через атаку російського дрона загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-17T11:48:52Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:22Z
20 років Half-Life 2 — покращена гра і всі епізоди безплатно в Steam та геймплей Episode 3 у документальному фільмі
ITC
2024-11-17T12:07:17Z
Американські розробники представили гіперзвуковий літак, що наблизився до надзвукових швидкостей
InternetUA
2024-11-17T11:34:01Z
Ракети NASA створили штучні хмари над Норвегією
iPress
2024-11-17T11:30:32Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T11:27:04Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Ілон Маск назвав дві ключові дати для людства
InternetUA
2024-11-17T10:33:10Z
Пентагон оприлюднив звіт про сотні нових спостережень НЛО та без доказів позаземного життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:24:45Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z