MY.UAНовини
Школи на Харківщині облаштують модульними укриттями – департамент освіти
Школи на Харківщині облаштують модульними укриттями – департамент освіти

Школи на Харківщині облаштують модульними укриттями – департамент освіти

На Харківщині відновлять офлайн-навчання – роботу дитсадків, шкіл та вишів дозволять у разі наявності облаштованого укриття.

Таке рішення ухвалила Рада оборони Харківщини, зважаючи на великий запит від батьків.

Онлайн навчання також збережеться – школи можуть працювати за змішаною системою. Також до вересня обіцяють облаштувати значну кількість шкіл модульними укриттями.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV розповів директор департаменту науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації Олексій Литвинов.

Олексію Миколайовичу, з приводу рішення Ради оборони, хто до неї входить, хто ухвалив рішення про офлайн-навчання?

– Ідеться про Раду оборони Харківської області, яка була створена одразу після початку повномасштабного вторгнення.

Її очолює начальник обласної військової адміністрації. Туди входять міський голова Харкова, представники обласної ради, заступники голови облвійськадміністрації, керівники окремих правоохоронних і силових відомств – начальник управління Національної поліції, ДСНС, голова управління Служби безпеки Харківської області і представники військових – наш військовий комісар Харківської області, командувач гарнізоном тощо.

Рішення ухвалювалося колегіально?

– Колегіально, так. З урахуванням думки всіх.

Чому постало питання про дозвіл на навчання офлайн?

– Я хотів би звернути увагу, що ми і в серпні минулого року не забороняли офлайн-навчання, і зараз ми його не дозволили.

Що в серпні минулого року, що зараз ми лише рекомендуємо, тому що внаслідок адміністративно-територіальної реформи і децентралізації в нас управління закладами освіти належить до територіальної громади. Засновниками цих закладів є територіальні громади, наприклад, Харківська обласна рада, селищні, міські ради тощо. Тому остаточне рішення про запровадження того чи того формату навчання належить саме засновникам або, якщо йдеться про приватні навчальні заклади, їхніми власникам. Тому Рада оборони Харківської області рекомендувала засновникам цих закладів і власникам ухвалювати рішення про запровадження того або того формату, враховуючи низку факторів.

Провідним є фактор безпеки. Іншими факторами є наявність спеціально облаштованого укриття, яке відповідає державному будівельному нормативу, і це прописано в другому пункті рішення Ради оборони Харківської області. Там нормативи щодо водопостачання, розмірів, площі, повітря, забезпечення водою, їжею тощо.

Чи був суспільний запит на таке рішення? Якщо так, то наскільки значний?

– Соціальний запит був дуже великий. Орієнтовно від 60 до 80% батьків вже були готові до того, аби в Харкові та Харківській області запрацювали заклади освіти. Звичайно, не на всіх територіях, тому що рівень безпеки на територіях області доволі різний.

Є у нас радикальні сценарії, наприклад, Куп’янськ або частина Ізюму. А є загалом території, які не знали окупації, де була ситуація з огляду на ракетні обстріли спокійна – це частина Богодухівського, Лозівський, Красноградський район. Там були прильоти, були руйнування, але це не порівняти з самим Харковом, не порівняти з Золочевом, Вовчанськом, Старим Салтовом, Куп’янськом, Балаклією, Ізюмом тощо. Тому, звичайно, на цих територіях дещо менше батьків, набагато менше дітей, але, все ж таки, і там існує певний соціальний запит, щоб в якихось формах запускати офлайн-процес.

У Харкові цей запит доволі потужний. Близько 80% батьків у Харкові хочуть, щоб навчання їхніх дітей стартувало в змішаному форматі, щоб був запущений освітній процес.

У першу чергу, це стосується закладів загальної середньої, професійно-технічної й вищої освіти. Були численні звернення до департаменту, особисто до начальника облвійськадміністрації, до Харківської обласної ради, до міської ради. Писали й окремі жителі нашої області, писали колективні звернення від окремих навчальних закладів, аби розглянути це питання. І, звичайно, саме ці звернення, усі ці документи покладені в основу ухвалення цього рішення.

Батьки запитують, чи змінилося щось у питанні безпеки? Адже поблизу російський кордон, і ракета летить від 40 секунд?

– Дійсно, така проблема існує, і ми дуже добре усвідомлюємо, що є така ситуація. Дійсно, жоден заклад, жоден колектив не матиме можливості за ці 30-35 секунд, за які С-300 летить від Бєлгороду до нас, здійснити евакуацію. Це дійсно неможливо. Тому тут ми і пропонуємо засновникам розглянути різні варіанти організації. Не йдеться про те, що всі в наказному порядку виведені в офлайн. Ні! Вони повинні ухвалити це рішення, зваживши на всі фактори й чинники, які впливають на ухвалення цього рішення. Воно повинно бути виваженим, відповідальним, тому що саме цим людям, а не будь-кому іншому, нести відповідальність за це.

Це може бути проведення частини занять в аудиторії, частини занять – в укритті. Тому ми в другому пункті, ще раз наголошую, прописали всі ці вимоги, які висуваються до цих укриттів. Там повинні бути облаштовані й зони відпочинку для маленьких вихованців, там повинні бути облаштовані аудиторії для того, аби туди завести цілий клас і вони могли б там навчатись. Там повинні бути й певні виробничі приміщення, якщо мова йде про певні практичні заняття, наприклад. Тобто засновники повинні це продумати. Ми категорично проти того, аби всі підвали, які в нас є в закладах, пофарбувати, поставити п’ять літрів води та 10 стільців й назвати все це облаштованим укриттям.

Щодо укриттів, скільки їх у нас є в навчальних закладах?

– По області у нас таких укритів 505. Це трохи більше 31% від усієї мережі закладів освіти, які є в нашій області. Враховуючи, що в нас вже понад 44% пошкоджених або зруйнованих закладів освіти. Звичайно, є питання, чи зможуть вони бути запущені з 1 вересня. Але все ж таки я констатую той факт, що наші громади дуже відповідальні і зі здоровим оптимізмом взялися до облаштування. Адже два ковідні карантинні роки, і зараз вже 16-й місяць війни… За таких умов ми розуміємо, що треба шукати модель, яка влаштує і батьків, і інших учасників освітнього процесу, і владу, і місцеве самоврядування та передбачите нормальну співпрацю. Тому що виникає питання, чи не загубимо ми ціле покоління, адже ми сиділи вдома під час коронавірусу, зараз сидітимемо, а треба щось все ж таки якось жити в нових умовах, у новій ситуації, яка склалась.

А рівень освіти дітей погіршився за цей час?

– Будьмо чесними хоча б самі перед собою, він не може не погіршитись. Ми добре розуміємо, що освіта прямо і пропорційно залежить, зокрема, і від виховання. Це взаємообмінна інформація між людиною, яка навчає, і людиною, яка навчається. Якщо немає нормального людського спілкування між цими двома особами, то, дійсно, і освітньому процесу це завдає значної шкоди. Не слід забувати, що ще рік тому на Харківщині були величезні проблеми з електроенергією, з інтернетом. І у нас були діти, які місяцями сиділи в підвалах і не мали можливості не те, щоб підключатися до онлайн-заняття, вони не мали можливості навіть отримати будь-які завдання. Була, знову ж таки, частина дітей, яких окупаційна влада змушувала перейти на російські стандарти навчання. Ми проводимо роботу, аби повернути їх в українські, в національні освітні стандарти.

Чи передбачена можливість продовжити вчитися онлайн?

– Така можливість буде передбачена за за письмовою заявою батьків. Вони можуть обрати для себе індивідуальний графік занять. Це може буде половина класу онлайн, половина – офлайн, і жодної проблеми тут немає.

Скільки шкіл у Харкові планують запуститися офлайн?

– За моїми даними, планується запустити понад 170 шкіл по місту, але, знову ж таки, у різних форматах. Це буде або змішане навчання, або офлайн. І розглядається можливість залишити частину шкіл у дистанційному форматі.

Чи можуть бути створені окремі школи для дистанційного навчання? Чи можуть дітей змушувати переходити до таких шкіл, якщо вони не хочуть вчитися офлайн?

– Я не думаю, що будуть створені окремі школи для дистанційного навчання, тому що й так будуть такі школи. Я не думаю, що в громадах змушуватимуть дітей переходити до таких шкіл, тому що це невигідно нікому.

Чи зможуть вчителі організувати онлайн і офлайн навчання одночасно?

– Вчителі мають методичні рекомендації, які підготувало Міністерство освіти і науки ще кілька років тому, коли тільки запроваджувався такий формат як дистанційний. Там розписано, як це можна робити.

Воно опробовано вже не один рік. Три повних роки воно вже працює.

Вчителі настільки захоплені самою ідеєю повернутися до нормального навчання, що я думаю, вони зроблять все, що в їхніх силах, а може, навіть і більше, для того, аби максимально інтегрувати як дистанційну форму, так і онлайн. Я не думаю, що це велика проблема. Труднощі якісь будуть, але це приємні клопоти.

Чи можуть вигнати дитину зі школи, якщо вона захоче вчитися онлайн, а школа перейде на офлайн?

– Ні, ні жодному разі! Вигнати дитину, тобто відлучити її від надання освітніх послуг – це кримінальна історія! У таких випадках треба звертатися до поліції або прокуратури, писати заяву, і вона буде вирішена протягом кількох днів.

Чи буде можливість перевестись для навчання в іншу школу, приміром, у Харкові або в іншому населеному пункті, де буде очне навчання?

– Звичайно, тут також немає жодної проблеми. Лише з тим, що кожен заклад має певну пропускну можливість. Тобто ми не можемо в школу, якщо вона розрахована на 400 осіб, набрати 1 000 дітей. Є якась гранична пропускна можливість у цій школі. Тому цей фактор теж треба враховувати.

А якщо охочих вчитися офлайн буде дуже багато, а укриття буде маленьким?

– Не може бути ніякого укриття, в якому не зможуть поміститися всі. Тут сенс саме в цьому й полягає, тому що укриття розраховується від кількості всього персоналу і всіх учасників освітнього процесу. Тому, якщо у нас велика школа, то, відповідно, і облаштоване укриття повинно бути співрозмірне. Це не повинен бути маленький підвал, це повинна бути нормальна конструкція. Тому зараз розробляється питання централізованої закупівлі чи централізованого постачання модульних укриттів, які розроблені одним з українських будівельних підприємств. Вони будуть облаштовані на території шкіл, які не забезпечені підвальними приміщеннями або протирадіаційними укриттями різного ступеню захисту. Це нам дозволить суттєво вирішити цю проблему, не на 100%, але дозволить вирішити цю проблему.

А скільки часу треба, щоб це втілити в життя?

– Воно вже почалося втілюватись на етапі проєктування, на етапі розробки ідеї, на етапі її втілення. А всі ми орієнтуємося на 1 вересня.

До 1 вересня вже можуть з’явитися такі укриття?

– Так, модульні укриття. Я не кажу, що вони з’являться в усіх громадах, в усіх закладах, але в окремих, до 1 вересня, ми хочемо запустити, аби подивитись, як це буде працювати.

Це бетонна конструкція?

– Бетонна, звичайно. Ця конструкція доволі міцна й розрахована на екстремальні ситуації.

Вихід просто зі школи?

– Так-так.

А скільки їх може бути?

– Ми налаштовані максимальну кількість зробити, тому що побудувати повноцінні протирадіаційні сховища ми, звичайно, до 1 вересня не зможемо – вирити котловани, забетонувати їх. Це тривалі історії, на рік, а може, навіть, більше. Я особисто великі надії покладаю саме на ці модульні укриття.

Дитячі садки також запрацюють?

– Ідеться про всі категорії закладів, починаючи від дошкільних і закінчуючи “вишкою”.

Батьки мають дати свою згоду, підписати документ?

– Це прямо не передбачено, але не буде зайвим. Кожна сторона повинна нести свою частину відповідальності. Батьки бути свідомими того, що, звичайно, на 100% бути впевненим в тому, що ніхто не дасть гарантії, що нічого не може трапитися. З іншого боку, керівництво закладу, сам засновник, повинен усвідомлювати всю повноту своєї відповідальності за збереження життя наших дітей. Щоб у нас не повторилась така ситуація, як була в Києві – поруч розташоване укриття, а виявилося, що воно зачинене.  От вам перший приклад цієї відповідальності. Якщо історію з ракетами доволі важко передбачити, навіть якщо є агентура в Бєлгороді, все ж таки не кожні секунди ми сидимо і бачимо, які там вильоти, прильоти і куди вони полетіли. А друга історія – чи створили ми все необхідне для того, аби було зручно, вчасно за будь-якої потреби спуститися, використати це укриття. Я переконаний, що це цілком в наших силах.

Які вищі навчальні заклади запрацюють?

– Я хотів би, щоб ректори цих закладів самостійно визначались. Це ж приємна новина! Кожен буде дуже радий оголосити це своїм студентам. Я вже розказував якось доволі цікаву історію. Кілька місяців тому я приїхав в один з наших вишів. Йде три дитини 18-ти-19-ти років. Я питаю них: Ви куди? Ми туди, на такий-то захід. А як туди проїхати, проїхати – не знають! Третій курс, території університету не знають! А ми тут лише вдруге! Вперше були, коли принесли документи, потім почався карантин, потім почалась війна. Ось вони другий раз на території університету. Це ж жахлива ситуація! Тому я переконаний, що кожному ректору буде дуже приємно оголосити: Нарешті, студентство, ласкаво просимо до нашого закладу.

Чи є населені пункти, де точно не буде офлайн-навчання?

– Зараз всі оцінюють ситуацію. Дворічна, Петропавлівка, Куп’янськ… Військова ситуація у нас змінюється щодня. Це моя особиста точка зору, що формується з відкритих джерел. Якщо цих придурків відгонять від кордону й посунуть ближче до Донецької та Луганської областей, то й питання щодо Куп’янська буде вирішене позитивно. Але на сьогодні це недоречно, напевно, і щодо деяких інших громад. У нас залишається близько 30 населених пунктів Харківської області в окупації, і частина під постійними обстрілами з боку ворога.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:42:02Z
Росія вночі атакувала дронами Київ, Миколаїв та Дніпро: перші наслідки ворожих ударів
Комсомольская правда
2024-11-26T07:39:12Z
Рросіяни атакували Київщину рекордною кількістю дронів - в КОВА розповіли про наслідки
ZN UA
2024-11-26T07:39:04Z
Чому ЗСУ складно утримати Курахове?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:36:58Z
В окупованому Мелітополі почнуть штрафувати за «пропаганду чайлдфрі» згідно із законом РФ
Детектор М
2024-11-26T07:36:55Z
Низький тиск і дивний колір: українців попереджають про погану якість води
Знай
2024-11-26T07:21:09Z
Росіяни обстріляли Херсон та ще 15 поселень у регіоні – в ОВА розповіли про жертви та руйнування
ZN UA
2024-11-26T07:20:52Z
На Харківському напрямку росіяни 5 разів без успіху штурмували позиції Сил оборони, на Куп’янському за добу відбулося 23 атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-26T07:20:21Z
Компанія Parallel відкриває перший АЗК у Києві
AutoGeek
2024-11-26T07:15:22Z
Один із ключових радників Трампа вимагав грошей за сприяння призначенню на посади в новій адміністрації — ЗМІ
ZN UA
2024-11-26T07:47:32Z
Ревізія укриттів та цифрові мапи. Ще одна країна ЄС готується до можливої ескалації з боку РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:45:14Z
Суд закрив справу проти Трампа щодо втручання у вибори
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:39:21Z
Вибори в Німеччині: як Україна та війна стали передвиборчим інструментом Шольца і чому він дзвонив Путіну
TSN
2024-11-26T07:39:21Z
Захід повинен зупинити російську експансію в Європі. Що потрібно зробити?
Украина Криминальная
2024-11-26T07:39:20Z
Глава МЗС Німеччини не виключила арешту Нетаньягу на території країни
Европейская правда
2024-11-26T07:36:07Z
Сигнал одразу 3 країнам: чому в Європі активізували дискусію про відправку військ в Україну
24tv
2024-11-26T07:33:56Z
Варшава прийме наступну зустріч міністрів оборони кількох країн щодо підтримки України
Европейская правда
2024-11-26T07:33:41Z
Прокуратура Південної Кореї вимагає 5 років ув'язнення для керівника Samsung Electronics
InternetUA
2024-11-26T07:31:50Z
Пономарьов показав, як виглядав у молодості: Дві різні людини
Комсомольская правда
2024-11-26T07:43:57Z
Син Потапа потрапив до лікарні - що сталося
GlavRed
2024-11-26T07:39:35Z
Олександр Пономарьов поділився архівним фото: як співак виглядав у молодості
24tv
2024-11-26T07:33:02Z
"Мені так боляче": дружина Павліка попрощалася з фанатами і не виходить на зв'язок
GlavRed
2024-11-26T07:27:58Z
Простий трюк, перевірений роками: як надати меблям у різних стилях єдиний вигляд
24tv
2024-11-26T07:27:16Z
«Капітан Америка» в біді: тестовий показ фільму з Ентоні Макі провалився, а Marvel планує «ще щось» перезняти
ITC
2024-11-26T07:07:38Z
Оголосили переможців конкурсу воєнної літератури «4.5.0.»
Детектор М
2024-11-26T06:51:05Z
Дружина Віталія Козловського замилувала новим відео з 9-місячним сином: "Попереду ціле життя"
24tv
2024-11-26T06:48:26Z
Де зараз Анастасія Приходько, яка вдруге обвінчалася з чоловіком
24tv
2024-11-26T05:03:01Z
Інноваційний метод відновлення кісток: гель створюють із крові пацієнта
24tv
2024-11-26T07:27:52Z
Нове відкриття виявило, що серйозна інфекція COVID може зменшити пухлини
Portaltele
2024-11-26T06:55:38Z
Чи варто приймати гарячий душ, який, кажуть, шкідливий для шкіри та волосся
24tv
2024-11-26T04:33:01Z
Запаси на зиму: які продути треба мати вдома
ZN UA
2024-11-26T03:31:19Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
"Тоді бій складеться по-іншому": ексчемпіон світу дав пораду Ф'юрі на реванш з Усиком
24tv
2024-11-26T07:39:55Z
Модрич надіслав свій "Золотий м'яч" юному футболісту, який отримав жахливу травму голови
24tv
2024-11-26T07:27:27Z
Усик – Ф'юрі 2: букмекери назвали найвірогідніший результат бою
ZN UA
2024-11-26T07:16:31Z
Сигари за мій рахунок, – Кулеба звернувся до скандального коментатора Рогана
24tv
2024-11-26T07:12:58Z
Магучіх станцювала запальний танець на підтримку Усика: драйвове відео
24tv
2024-11-26T06:57:48Z
Бартулович — про нічию з Поліссям: необовʼязкове вилучення Романа Вантуха змінило малюнок матчу
Football.ua
2024-11-26T06:50:00Z
Українські рапіристки впепрше вибороли «срібло» Кубка світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T06:09:33Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Подвійний удар: експерт розповів, чому російська економіка рухається до катастрофи
Политека
2024-11-26T07:42:23Z
Найбільший німецький виробник сталі хоче скоротити 5000 робочих місць
УкраинФорм
2024-11-26T07:36:41Z
Запаси сильно скоротились: У Bloomberg пояснили рекордне здорожчання кави
24tv
2024-11-26T07:33:56Z
Відключення світла 26 листопада: в "Укренерго" повідомили про графіки
TSN
2024-11-26T07:21:10Z
Нафта дорожчає після падіння цін напередодні
УкраинФорм
2024-11-26T07:09:41Z
У Міноборони Британії опублікували економічний прогноз для України та Росії
Петр и Мазепа
2024-11-26T07:06:47Z
На українському ринку соняшнику вперше за сезон зафіксовано зниження цін: які фактори вплинули?
Agravery
2024-11-26T07:06:40Z
ТОВ «Каркас Груп» змінює підхід до питання про будівництво тваринницького комплекса
AgroNews
2024-11-26T07:01:32Z
Топ-5 сортів яблук, які користуються попитом за кордоном
AgroPortal
2024-11-26T07:00:21Z
Міністр оборони Естонії закликав інвестувати в оборонну промисловість України
УкраинФорм
2024-11-26T07:42:41Z
США на островах Японії розгорнуть ракетні підрозділи у разі непередбачуваної ситуації за участю Тайваню та Китаю
ZN UA
2024-11-26T07:40:10Z
У Київському авіаційному інституті створять Huawei Excellence Center
УкраинФорм
2024-11-26T07:39:15Z
Запасайтесь ліхтарями та термосами: де може не бути світла на Новий рік
Знай
2024-11-26T07:36:17Z
НАТО не буде тренувати бійців ЗСУ в Україні: чому союзники вирішили цього не робити
24tv
2024-11-26T07:20:27Z
На що здатні крилаті ракети повітряного базування AGM-158 JASSM
InternetUA
2024-11-26T07:10:40Z
Яке завтра, 27 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-26T07:09:03Z
Військовий аналітик пояснив, у чому плюси системи "корпус-бригада", на яку можуть перейти ЗСУ
ZN UA
2024-11-26T07:07:06Z
Пам’яті курсанта Льотної академії, гранатометника Данила Сікорського
УкраинФорм
2024-11-26T07:03:30Z
Правоохоронці затримали двох паліїв, які виконували завдання рф на Київщині та в Сумах
InternetUA
2024-11-26T07:28:46Z
РФ атакувала Київську область: пошкоджені будинки, поліція показала фото
TSN
2024-11-26T07:21:59Z
На Київщині уламки дронів пошкодили будинки та лінію електромереж
УкраинФорм
2024-11-26T07:13:59Z
У Хмельницькому 33-річний злодій обікрав приватний будинок на суму понад ₴430 000
Украина Криминальная
2024-11-26T06:57:09Z
Поліцейські розшукали зловмисника, який пошкодив фасади 17 церков у Тернополі
Украина Криминальная
2024-11-26T06:42:34Z
Чоловік ухилявся від служби та виганяв з дому дружину: суд обрав йому покарання
Политека
2024-11-26T06:28:44Z
РФ на Миколаївщині атакувала людей під час роздачі гумдопомоги. Один з поранених помер у лікарні
ZN UA
2024-11-26T06:21:03Z
На Херсонщині минулої доби внаслідок російських ударів одна людина загинула і четверо поранені
УкраинФорм
2024-11-26T06:15:54Z
На блокпостах Одещини працівники ТЦК вимагали гроші за відстрочку від мобілізації - ДБР
УкраинФорм
2024-11-26T05:46:56Z
Ектор поділився у TikTok рецептом пасти, яку можна приготувати за 10 хвилин
24tv
2024-11-26T07:24:57Z
Хто зі знаків зодіаку буде активно шукати кохання у 2025 році
24tv
2024-11-26T07:09:24Z
Як Чорна п'ятниця змінила наші звички покупок
Корреспондент
2024-11-26T07:03:44Z
Найсмачніший шоколадний пиріг у світі: рецепт із грушами, який зробить вас королевою десертів
Знай
2024-11-26T06:51:15Z
Для тих, кому не вдається спекти пишний торт: секрет досконалого бісквіта
24tv
2024-11-26T06:39:35Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T04:27:44Z
Тепер ви знаєте, що робити з кислими фруктами: готуємо неймовірний джем з апельсинами
24tv
2024-11-26T04:12:59Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Насильство в соціальних мережах змушує підлітків боятися виходити на вулицю - дослідження
InternetUA
2024-11-26T07:47:35Z
Заміна сонячним панелям і вітрякам: незвичайні пристрої для генерації чистої енергії
InternetUA
2024-11-26T07:40:28Z
Вчені розкрили секрет джерела тепла навколо Чумацького Шляху
TSN
2024-11-26T07:39:51Z
Зможуть пройти лише сміливці: найнебезпечніші сходи у світі, які "вб'ють миттєво"
24tv
2024-11-26T07:39:41Z
Названо 5 найбільших недоліків Android у 2024 році
InternetUA
2024-11-26T07:25:37Z
Актор Григорій Бакланов озвучив понад 20 персонажів у грі «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
Детектор М
2024-11-26T07:22:56Z
Нові умови обслуговування X змушують деяких користувачів залишати платформу Ілона Маска
InternetUA
2024-11-26T07:16:05Z
Nvidia демонструє нову модель ШІ, що може змінювати голоси
InternetUA
2024-11-26T07:01:40Z
Нова навігаційна система використовує сигнали мобільного телефону, щоб керувати літаком у випадку, якщо GPS виходить з ладу
Portaltele
2024-11-26T06:55:45Z
BMW достроково припинить виробництво популярного електрокросовера iX3
AutoGeek
2024-11-26T07:36:00Z
Випускатимуть з наступного року: Volvo готує новий гібридний кросовер
AutoGeek
2024-11-26T07:15:27Z
Toyota повертає на конвеєр культовий спорткар: деталі
AutoCentre
2024-11-26T07:13:55Z
Українцям пропонують дизельні кросовери BMW за дуже вигідною ціною
ЗаРулем
2024-11-26T05:09:46Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z