MY.UAНовини
Дороге світло, недешевий бензин. Що змушує ціни в липні зростати
Дороге світло, недешевий бензин. Що змушує ціни в липні зростати

Дороге світло, недешевий бензин. Що змушує ціни в липні зростати

Зниження витрат на логістику та курсова стійкість, а також розширення пропозиції городини власного виробництва змушували ціни на продукти харчування у червні йти вниз. Однак з липня повернулися довоєнні ставки податків на пальне, що неодмінно позначиться на собівартості. Фокус з’ясував, цінники на яку продукцію можуть вже скоро нас неприємно здивувати.

За даними Держстату, у червні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі продовжувала сповільнюватися і впала до 12,8%. У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%. При цьому базова інфляція в червні знизилася до 13,7% р/р із 15,6% р/р у травні.

"Уповільнення інфляції зумовлювалося більшою пропозицією продовольства та пального, зниженням світових цін на товарних ринках, а також поліпшенням інфляційних і курсових очікувань на тлі стійкої ситуації на готівковому валютному ринку", — повідомили в Національному банку.

Важливо Інфляція в Україні стрімко знижується: чому так відбувається під час війни

У НБУ також звернули увагу на те, що підвищення тарифів на електроенергію не змусило ціни злетіти вгору, як очікувалося. Зокрема, завдяки пропозиції продовольства, зміцненню гривні на готівковому валютному ринку, а також поліпшенню інфляційних та курсових очікувань.

Яблука подешевшали на 0,5%, порівняно з травнем і коштують в середньому по 32,4 грн за кг.
Фото: Pexels

У червні подорожчання оброблених продовольчих товарів стрімко сповільнювалося (до 14,7% р/р). Це частково пояснюється зниженням витрат бізнесу на логістику. Зокрема, тому у минулому місяці досить повільніше зростали ціни на хліб та хлібопродукти. У той же час курсова стійкість сприяла зниженню темпів зростання вартості харчів зі значною часткою імпорту в собівартості, зокрема на рибні продукти.

М'ясо трохи подешевшало, а картопля подорожчала на 60%: що відбувалось з цінами у червні

На кінець червня ціни на ряд фруктів майже не змінились порівняно з травнем, констатують в Інституті аграрної економіки (ІАЕ) з посиланням на офіційні дані Мінфіну України. Так, яблука в середньому коштують 32,40 грн/кг (-0,5%), апельсини — 56,10 грн/кг (+0,4%), лимони — 70,26 грн/кг (-0,8%). Водночас банани впали в ціні аж на 32,7% до 42,44 грн/кг. Суниця на кінець червня коштувала в діапазоні 60-70 грн/кг.

Полуниця цьогоріч на 25% дешевша, ніж минулого року.

"У цьому році позитивно відзначилась полуниця, яка була дешевшою, ніж минулого року. Незважаючи на травневі заморозки, продукції на ринку було вдосталь. Ціни в середньому були нижчими на 20-25%", — зауважив аналітик УКАБ Максим Гопка.

А от цінники на овочі борщового набору можуть дещо засмутити. Найбільше — на 61,1% — подорожчала картопля, яка на кінець червня коштувала 19,90 грн/кг, кажуть в ІАЕ. Буряк додав у ціні 37% — до 14,15 грн/кг, а морква подорожчала до 71,23 грн/кг (+9,8%). Дещо подешевшала капуста білокачанна — до 54,70 грн/кг (-9,3%) та цибуля ріпчаста — до 59,90 грн/кг (-11,8%).

Картопля у червні подорожчала на 60% відносно травня і коштує в середньому по 19,9 грн за кг
Фото: Getty Images

Роздрібні ціни на основні види м’яса — яловичина, свинина, м’ясо птиці — в торговельній мережі зменшилися на 0,3-3% порівняно з травнем.

У червні впали ціни на яйця. За даними Держстату, продукція подешевшала на 16% порівняно з червнем минулого року та на 4% — відносно травня 2023-го. Це пояснюється насамперед збільшенням їх пропозиції у власних домогосподарствах населення. Спостерігалося в червні і падіння цін на молоко та сир (-0,5% порівняно з травнем).

Важливо Ціна на газ в Україні б'є рекорди: що відбувається з вартістю енергоресурсу

Продуктовий марш: гречка б'є рекорди, а хліб дорожчає

Цінова ситуація з крупами залишається стабільною, зазначають в ІАЕ. Так, з початку року гречка подешевшала майже на чверть (-23,3 %) — до 52,82 грн/кг, рис втратив в ціні 4,6 % — до 57,25 грн/кг. Крупи ячні подешевшали на 4,7 %, а пшеничні — на 2,0 %. Зменшення цін пов’язано з низькими експортними цінами та достатніми для внутрішніх потреб запасами зернових. Лише пшоно додало 15,2 % — ціна досягла 30,05 грн/кг.

З початку 2023-го гречка подешевшала майже на чверть і продовжує падати в ціні

Протягом червня гречка подешевшала ще на 5,5% — до 52,82 грн/кг. Проте інші види круп зазнали незначного здорожчання: рис додав 2,5% — до 57,26 грн/кг, крупи пшеничні подорожчали на 1,2% — до 17,98 грн/кг.

Ціни на борошно пшеничне знизилися на 3%, а протягом червня ще на 17 копійок — до 16,38 грн/кг. Однак окремі види продукції хлібопекарської галузі продовжують дорожчати. Протягом першого місяця літа хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку додав в ціні 0,6% — до 42,3 грн/кг, а з борошна першого ґатунку — 0,3% і коштує 34,82 грн/кг. Цінники на житній хліб підскочили до 36,57 грн/кг.

Подорожчання пального та електроенергії: скільки коштуватимуть продукти в липні-серпні

З 1 липня Україна повернулася до довоєнної системи оподаткування пального. Ціни на АЗС уже полізли вгору. Наприклад, бензин А-95 та бензин А-92 додали в ціні близько 3 грн — до 47,9 грн/л та 45,14 грн/л відповідно, а дизпаливо — +3,5 грн і коштує 46,86 грн. Аграрії вже відчули зростання цін на пальне і прогнозують вищі цифри на цінниках в супермаркетах.

З відновленням довоєнних ставок податків на пальне, ціни на АЗС зросли на 3 — 3,5 грн на бензин та ДП.

"Для аграріїв це неприємна річ, бо ми вступаємо в активну фазу збиральної кампанії. Є певні запаси пального, закупленого за нижчими цінами, але їх на всю кампанію не вистачить. Плюс через місяць-півтора вступаємо в посів озимих, зокрема, ріпаку, жита, пшениці, ячменю. Зрозуміло, ціна на цю кампанію буде дорожча", — каже генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

Аграрії, які приступають до збиральної кампанії, відчули здорожчання пального. Кажуть: це вплине на вартість хліба

Тож вочевидь у липні-серпні відбудеться подорожчання продуктів харчування, зокрема, макаронних та хлібопекарських виробів, продовжує Коваль. Та цифри на цінниках ростимуть плавно.

Зростання цін через повернення довоєнних податків на пальне стримуватимуть низькі доходи населення, каже директор з енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Важливо Вино, пиво, самогон: чи впадуть ціни на алкоголь в Україні цього року

"Зростання цін на продукти буде менше 1%, бо у вартості продуктів харчування паливо, електроенергія складає невелику частину. По-друге, зростання цін обмежується низьким платоспроможним попитом населення", — пояснив експерт.

Яловичина, свинина та м’ясо птиці у липні-серпні можуть зазнати незначного здорожчання — на 1,5-3%, припускають в ІАЕ. А от фрукти традиційно дешевшатимуть через збільшення пропозиції власного виробництва.

Експерти очікують зниження цін на капусту, моркву, буряк, цибулю та картоплю.

"У липні ціна на чорну смородину у пік масового урожаю становитиме в діапазоні 70-90 грн/кг, малину — 75-90 грн/кг. На кінець літа ціни на яблука очікуються до 20 грн/кг. Вартість імпортованих плодових залишатиметься досить високою. Так, ціна на апельсини очікується до 60 грн/кг, лимони до 65 грн/кг, банани до 50 грн/кг", — зауважила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку ІАЕ Інна Сало.

Експерти очікують також зменшення вартості українського "борщу". Так, ціна капусти білокачанної знизиться до 35 грн/кг, буряку — до 10 грн/кг, цибулі ріпчастої та моркви — до 40 грн/кг, картоплі — до 15-17 грн/кг. А от ситуація з крупами та борошном залишатиметься відносно стабільною, прогнозують фахівці.

Хліб в середньому дорожчає на 0,5 - 2% щомісяця
Фото: Wikimedia Commons

"Протягом першого тижня липня гречка вже подешевшала на 7% і зараз коштує в середньому 49,13 грн/кг. Очікується, що у липні-серпні гречка може подешевшати ще на 5-7%, борошно — на 0,5-1%. Але інші види круп — рис, пшоно — можуть зазнати незначного здорожчання на 3-5%. Середня ціна на хліб продовжить поступове зростання у середньому на 0,5-2% на місяць", — зауважила головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ІАЕ Світлана Черемісіна.

Погані новини цього літа теж будуть: очікувати подальшого падіння цін на яйця не варто. Станом на 12 липня у магазинах Києва десяток яєць коштує 46,5-60 грн.

Інфляція зросте, а продукти харчування подорожчають на 5% до кінця літа, кажуть фінансисти.

"Яйце столове в літній період дешевшає, — пояснює Павло Коваль. — У цьому році спостерігається здешевлення і фіксація товару трохи раніше. Це викликано тим, що з господарств населення у весняно-літній період відбувається надходження яйця для власного споживання у більших обсягах, порівняно з зимовим періодом. А через воєнні дії в низці регіонів господарства населення зруйновані, покинуті, бо люди переміщені. Тобто є здешевлення яйця, але ціна не падатиме, як у попередні роки, буде стабілізація і до осені зростання".

Загалом треба готуватися до більш активного росту цін ближче до осені, кажуть фахівці. Показник інфляції у серпні у річному вимірі складе приблизно 15%, а в найближчі місяці може відбутися помітне зростання цін майже на всі категорії споживчих товарів, кажуть в інвестиційній компанії Eavex Capital. "У середньому Eavex Capital прогнозує збільшення кінцевих цін на продукти харчування на 5% за період липень-серпень", — зазначив директор аналітичного департаменту компанії Дмитро Чурін.

Ріст тарифів та цін на пальне збільшуватимуть собівартість виробництва, тож ціни рухатимуться вгору, вважають експерти
Фото: Pexels

Підвищення вартості пального та електроенергії дедалі більше знаходитиме відображення у цінниках на продукти харчування.

"Залежно від виду продукції в середньому ціни зростуть від 5 до 15% ближче до осені. Собівартість буде дорожчати через підняття тарифів на світло, воду, паливно-мастильні матеріали, які будуть закладатись у собівартість виробництва. І пропозиції на ринку ставатиме менше", — резюмував заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Важливо Повернення акцизу на пальне: як змінилися ціни на АЗС в Україні
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Віткофф сказав, що він та Рубіо летять у Стамбул в п’ятницю
Европейская правда
2025-05-14T15:51:23Z
ЄС хоче спростити надання віз вченим зі США, аби переманити їх до себе
Европейская правда
2025-05-14T15:24:17Z
«Добре заробляє на війні». Експерт пояснив, чому Китай не може бути посередником у врегулюванні в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:29Z
РосЗМІ: Лавров не їхатиме у Стамбул на можливі переговори Україна-РФ
Европейская правда
2025-05-14T15:18:45Z
Рада Україна-НАТО провела засідання на рівні головнокмандувачів збройних сил
Европейская правда
2025-05-14T15:13:33Z
Битва за Стамбул: Путін прагне показати «нелегітимність» української влади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:09:50Z
Гладковський на волі? Адвокат спростував затримання соратника Порошенка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:09:29Z
Уряд посилить перевірку аспірантів. Нардепка пояснила, кого можуть відрахувати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:16Z
Франція виділяє 10 млн євро на ремонт пошкодженого дроном РФ укриття на ЧАЕС
Европейская правда
2025-05-14T14:54:13Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T15:21:07Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Юристи відповіли, хто і коли може звільнитися з служби за віком під час воєнного стану
ТСН
2025-05-14T13:36:12Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:06:00Z
За програмою «єКнига» придбано майже 215 тис. книжок: названо найпопулярнішу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:39:56Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T15:54:12Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z