MY.UAНовини
Катування, рабська праця й депортація: AP дізналося про знущання з українців в окупації
Катування, рабська праця й депортація: AP дізналося про знущання з українців в окупації

Катування, рабська праця й депортація: AP дізналося про знущання з українців в окупації

Журналісти Associated Press у своєму матеріалі написали, як саме українці живуть на окупованих Росією територіях. Крім цього, у виданні розповіли, як саме українців використовують росіяни, а також про їх масове ув'язнення окупантами.

Українців використовують як рабів на окупованих територіях

Журналісти видання зазначили, що тисячі українських мирних жителів утримуються по всій Росії та на окупованих нею українських територіях. Зокрема, наших громадян поміщають у приміщення, починаючи від абсолютно нових крил у російських тюрмах і закінчуючи мокрими підвалами.

Більшість з цих громадян не мають жодного статусу за російським законодавством. На цьому країна-агресорка не збирається зупинятися, адже автори матеріалу отримали документ російського уряду, у якому викладено плани створити 25 нових тюремних колоній і 6 інших ізоляторів в окупованій Україні до 2026 року.

Крім того, президент Росії Владімір Путін у травні 2023 року підписав указ, який дозволяє Росії відправляти людей з територій з воєнним станом, до яких входить вся окупована Україна, на ті, де цього стану немає, наприклад, у регіони країни-агресорки.

Багатьох цивільних затримують за ймовірні такі незначні порушення, як спілкування українською. Інших звинувачують як терористів, учасників бойових дій або осіб, які "чинять опір спецоперації військових". Сотні використовуються російськими військовими на рабській праці, для риття окопів та інших укріплень, а також братських могил,
– мовиться у матеріалі.

Автори наголосили, що катування українців на окупованих територіях є звичайним явищем. Так, наших громадян можуть допитувати за допомогою електричного струму, побиття, а також імітація удушення. У доповіді Організації Об’єднаних Націй від кінця червня 2023 року задокументовано 77 страт без розгляду цивільних полонених і смерть однієї людини через тортури.

"Росія взагалі не визнає утримання мирних жителів, не кажучи вже про свої причини для цього. Але полонені слугують майбутньою розмінною монетою при обміні російських солдатів, і ООН заявила, що є докази використання цивільних осіб, як живий щит біля лінії фронту", – пишуть автори.

Деяких цивільних утримували кілька днів або тижнів, а інші є зниклими вже понад рік. Майже всі звільнені з окупації громадяни сказали, що вони зазнавали тортур або були їх свідками. Більшість цих українців розповідали, що їх переводили з одного місця в інше без пояснення причин.

Українські в'язні, яких буцімто немає

Журналісти також отримали знімки нової будівлі на території колонії № 2 на Сході Ростовської області Росії. Автори зазначають, що цей об'єкт зріс після початку війни в лютому 2022 року, згідно із супутниковими знімками.

За словами колишніх полонених, сімей зниклих безвісти, правозахисників і російських юристів, у цій колонії могли б легко розміститися сотні українських цивільних осіб, які, як вони вважають, утримуються там. Двоє російських правозахисників у вигнанні сказали, що цей об'єкт посилено охороняють російські солдати та бронетехніка.

Через тіньовий характер системи в'язниць у Росії важко точно знати, скільки цивільних осіб там утримується. Уряд України зміг підтвердити юридичні дані щодо більше ніж 1 000 осіб, яким висунуто звинувачення від російської влади.

За словами російського правозахисника у вигнанні Володимира Осєчкіна щонайменше 4 000 цивільних осіб утримуються в Росії й стільки ж розкидано по окупованих територіях.

За словами українського учасника переговорів Олександра Кононенка, український уряд вважає, що загалом можуть бути затримані близько 10 000 цивільних осіб на основі повідомлень близьких, а також інтерв’ю з деякими цивільними особами та сотнями українських військових, які повернулися після обміну полоненими після звільнення.

У червні 2023 року Україна заявила, що близько 150 мирних жителів було звільнено на контрольовану Україною територію, а росіяни заперечують утримання інших.

Вони (росіяни – 24 Канал) кажуть: "Цих у нас немає, це ви брешете",
– сказав Кононенко.

За роки війни кількість ув'язнених цивільних осіб стрімко зросла. Під час першої хвилі на початку російські підрозділи зайшли зі списками активістів, проукраїнських громадських лідерів та військових ветеранів. За його словами, мера Мелітополя Івана Федорова захопили, коли російські війська захопили контроль над його містом, але протягом тижня обміняли на дев’ятьох російських солдатів.

Згодом вони зосередилися на вчителях і лікарях, які відмовлялися співпрацювати з окупаційною владою. Але причини затримання людей сьогодні такі ж буденні, як пов'язати на велосипеді стрічку в українських синьо-жовтих кольорах.

Представник української розвідки сказав, що страх росіян перед дисидентами став "патологічним" з осені 2022 року, оскільки росіяни готуються до контрнаступу України.

Журналісти видання також бачили численні оголошення про зникнення людей, опубліковані в закритих українських чатах соціальних мереж. У повідомленнях, написаних українською мовою, описуються затримання зі зброєю вдома чи на вулиці, з проханнями надіслати інформацію та емодзі із зображеннями сердець і рук, що моляться.

Хто не ув'язнений, той в окопах

Сотні мирних жителів опиняються в місці, можливо, навіть більш небезпечному, ніж тюрми: в окопах окупованої України. Там вони змушені будувати охорону для російських солдатів, стверджують численні люди, яким вдалося вийти з російської варти.

Серед них була 50-річна державна адміністраторка Олена Ягупова, затримана у жовтні 2022 року в Запорізькій області, ймовірно, через те, що вона одружена з українським військовим.


Олену Якупову затримали росіяни на окупованих територіях / Фото AP

Згідно з міжнародним гуманітарним правом, Ягупова є цивільною особою, яка визначається як будь-яка особа, яка не є активним членом або добровольцем у збройних силах. Але відмінності між солдатами та цивільними може бути важко довести під час війни.

На практиці росіяни забирають цивільних разом із солдатами, включно з тими, на кого з будь-якої причини засудили сусіди або схопили, здавалося б, випадково.

Ягупову забрали вдома в жовтні. Потім вони вимагали від неї розкрити інформацію про свого чоловіка, заклеївши на обличчя поліетиленовий пакет, били її по голові пляшкою з водою та затягнули трос навколо шиї.

Її також витягли з камери та возили по місту, щоб виявити проукраїнськи налаштованих місцевих жителів. Вона цього не зробила.

Коли її витягли вдруге, вона була виснажена. Коли солдат поставив її перед камерою російських новин, вона все ще відчувала засохлу кров на своїй шиї. Вона збиралася дати інтерв'ю, їй сказали викрадачі.

За камерою в її голову був спрямований пістолет. Солдат, який тримав його, сказав їй, що якщо вона дасть правильні відповіді російському журналісту, який брав у неї інтерв’ю, вона може вийти на волю.

Але вона не знала, які відповіді правильні. Вона повернулася до камери.

Через три місяці без пояснення причин Ягупову знову витягли на вулицю. Цього разу її відвезли на безлюдний блокпост, де чекала чергова російська знімальна група. Їй наказали взятися за руки з двома чоловіками та пройти приблизно 5 метрів у бік України.

Трьом українцям наказали зробити ще один дубль. І ще – показати, що Росія звільняє українських мирних жителів, які перебувають у її ув’язненні.

Тільки в кінці останнього кадру російські солдати повантажили їх у вантажівку і відвезли на сусіднє перехрестя. Один дав їм у руки лопати.

Таким чином Ягупова копала окопи до середини березня разом із понад десятком українських цивільних, включаючи власників бізнесу, студента, викладача та комунальників. Вона бачила здалеку інші екіпажі з озброєними охоронцями, які стояли над ними. Більшість носили російську військову форму та черевики та жили в страху, що українська артилерія помилково прийме їх за ворога.

Іноді ми навіть працювали там 24 години на добу, коли приїжджала перевірка з Росії,
– сказала вона.

Згодом Ягуповій вдалося вибратися з окупації. Але вона сказала, що сотні інших українських громадян все ще перебувають на окупованій лінії фронту і змушені працювати на Росію або померти.

Ягупова проїхала тисячі кілометрів через Росію, на північ до країн Балтії й назад до лінії фронту в Україні, де возз’єдналася зі своїм чоловіком, який служив в ЗСУ. Раніше вони одружилися на цивільній церемонії, цього разу вони повінчалися в церкві.

Зараз у безпеці на українській території Ягупова хоче свідчити проти Росії — за ті місяці, які вона в неї вкрала, за струс мозку, який її турбує, за домівку, яку вона втратила. Вона все ще рефлекторно торкається потилиці, де пляшка знову і знову вдаряла її.

Катування поширене на окупованих територіях

Жорстоке поводження, описане Яхуповою, є поширеним. За словами кожного колишнього затриманого, опитаного журналістами, тортури були постійними, незалежно від того, була інформація, яку потрібно було отримати, чи ні.

На окупованих територіях усі звільнені цивільні особи описували переповнені кімнати та камери, заздалегідь підготовлені знаряддя тортур, акуратно прикріплену біля офісних стільців стрічку для зв’язування рук і ніг та повторні допити російської розвідувальної служби фсб.

Багато колишніх ув'язнених говорили про дроти, що з'єднують тіла в'язнів з електрикою в польових телефонах, радіоприймачах або батареях, під час процедури, яку, за словами одного чоловіка, росіяни охрестили "подзвони своїй матері" або "подзвони Байдену".

Вчительку математики початкової школи Вікторію Андрушу захопили російські війська 25 березня 2022 року після того, як вони обшукали будинок її батьків у Чернігові та знайшли на її телефоні фотографії російської військової техніки. До 28 березня вона перебувала в колонії в Росії. Її викрадачі казали їй, що Україна впала і ніхто не хоче повернення мирних жителів.


Вікторію Андрушу катували росіяни / Фото AP

Для неї, як і для багатьох інших, тортурами були побиття кулаками, металевими, дерев’яними та гумовими кийками, а також покриття голови поліетиленовими пакетами. Чоловіки в чорному з шевронами спецпризначенців на рукавах били її в тюремному коридорі та в обкладеній керамічною плиткою кімнаті, начебто призначеній для швидкого прибирання. По телевізору над нею грала російська пропаганда.

Був момент, коли я вже сиділа і казала: "Чесно, роби зі мною, що хочеш. Мені просто вже байдуже",
– сказала Андруша.

Разом із фізичними тортурами прийшли й душевні страждання. Андруші неодноразово казали, що вона помре у в’язниці в Росії, що вони будуть її різати ножами до невпізнання, що її уряд не дбає про полонену вчительку, що її родина забула її, що її мова не потрібна. Вони змушували полонених вчити напам'ять гімн Росії та інші патріотичні пісні.

"Їхня робота полягала в тому, щоб вплинути на нас психологічно, показати нам, що ми не люди", – наголосила вона.

Потім одного разу, без будь-яких пояснень, для неї все закінчилося, і інша жінка залишилася з нею. Охоронці наказали їм зібрати речі, одягли наручники та посадили в автобус. Вага, яку Андруша скинула у в’язниці, яскраво виявлялася в спущеній куртці, що звисала з її плечей.

Незабаром до них приєдналися українські солдати, які перебували в полоні в інших місцях. З іншого боку Андруша побачила трьох російських солдатів. Хоча міжнародне право забороняє обмін цивільних осіб як військовополонених, у звіті ООН від 27 червня мовиться, що це сталося щонайменше в 53 випадках, і мер Мелітополя Федоров підтвердив, що це сталося і з ним.

Андруша пригадувала години, проведені в колі з іншими українцями напам’ять пошепки номери телефонів, на випадок, щоб хтось із них вийшов. Коли її звільнили, вона передала їх українським урядовцям.

Відтоді Андруша трохи відновила свою вагу. Про півроку ув'язнення вона розповідає спокійно, але з гнівом.

Батько Анни Вуйко був одним із перших затриманих цивільних у березні минулого року. Колишній робітник склозаводу з інвалідністю Роман Вуйко чинив опір, коли російські солдати намагалися захопити його дім у передмісті Києва, розповіли сусіди його дорослій дочці. Вони заїхали у двір з військовою вантажівкою, вибили вікна, одягли на 50-річного чоловіка наручники та поїхали.

До травня 2022 року Вуйко перебував у в’язниці в Курську, Росія, за сотні кілометрів звідси. Усе, що його дочка отримала від нього з тих пір – це рукописний лист, який надійшов через шість місяців після того, як його забрали, і через чотири місяці після того, як він його написав.

Стандартні фрази не говорили його доньці нічого, крім того, що він живий, і вона підозрює, що він не отримав жодного з її листів

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Марсі колись могли бути піщані пляжі та океан
УкраинФорм
2025-02-25T17:51:40Z
Хакери знову атакують нотаріусів, щоб отримати доступ до держреєстрів
УкраинФорм
2025-02-25T17:36:39Z
Лідер Бангладеша запросив Ілона Маска відвідати країну та запустити там Starlink
InternetUA
2025-02-25T17:36:15Z
Джеймс Ганн сказав, коли вийдуть ігри DC Studios
ITC
2025-02-25T17:25:35Z
Названо 5 смартфонів, які будуть кращою альтернативою iPhone 16e
InternetUA
2025-02-25T17:07:55Z
Організатор кіберспортивних турнірів PGL каже, що його намагаються викинути з ринку CS2
24tv
2025-02-25T17:03:26Z
У "Приват24" масовий збій: що відомо
FaceNews
2025-02-25T16:54:21Z
Імовірність зіткнення астероїда YR4 з Землею різко падає після нових даних від NASA
24tv
2025-02-25T16:36:12Z
ШІ-революція коштом Google: Apple Intelligence отримає інтеграцію Gemini
ITC
2025-02-25T16:28:32Z
Це як червона ганчірка для бика: що найбільше привертає увагу крадіїв в подорожах
24tv
2025-02-25T17:57:46Z
Визначити на око буває непросто: як правильно розрахувати, скільки шпалер потрібно для кімнати
24tv
2025-02-25T17:51:46Z
Чи можна дарувати годинник: запам'ятайте це
24tv
2025-02-25T17:45:40Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральну сметану від підробки за хвилину
GlavRed
2025-02-25T17:30:25Z
Чим підживити цикламен в домашніх умовах: після цього рослина випустить "хмару" квітів
TSN
2025-02-25T17:21:26Z
Що робити з насіннєвою картоплею, яка проросла завчасно
AgroNews
2025-02-25T17:21:09Z
Бруд буде відпадати шматками: бойлер можна почистити, не розбираючи
24tv
2025-02-25T17:03:16Z
Співвласник Галі Балуваної відкрив фастфуд у Польщі й магазин у Канаді
AgroPortal
2025-02-25T17:00:00Z
Не робіть так, якщо не хочете зіпсувати домівку: 4 найбільші помилки дизайну інтер'єру
24tv
2025-02-25T16:54:32Z
Мертва дитина у морозилці. Омбудсмен звʼязував нові деталі трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:30:39Z
П’яний водій Dodge вчинив ДТП із постраждалим в Оболонському районі столиці
Украина Криминальная
2025-02-25T17:03:35Z
Інтернет-шахраї ошукали жінку на 36 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-25T16:52:42Z
Понад 65 тисяч гривень втратив чоловік, який хотів оформити цифровий підпис
InternetUA
2025-02-25T16:46:45Z
У Харкові працівник ТЦК збив на землю велосипедиста: поліція проводить перевірку інциденту
УкраинФорм
2025-02-25T16:22:31Z
Суд оштрафував чоловіка за спробу відправити в США російський дрон
InternetUA
2025-02-25T15:46:13Z
ДТП на столичній Оболоні: автівка перелетіла клумбу і вилетіла на пішохідний перехід
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:24:27Z
Ректор збив 70-річного чоловіка і втік: він пояснив, чому поїхав з місця ДТП
Фокус
2025-02-25T14:45:24Z
Побиття ветерана у Смілі: поліція затримала трьох молодиків
УкраинФорм
2025-02-25T14:39:20Z
"Всі хочуть дізнатися": промоутер Джошуа розповів, коли британець завершить кар'єру
24tv
2025-02-25T17:57:56Z
Участь Голанда в поєдинку з Тоттенгемом під питанням
Football.ua
2025-02-25T17:55:11Z
Ярмоленко ввійшов до топ-3 гравців Динамо Київ за кількістю матчів в УПЛ
Football.ua
2025-02-25T17:22:24Z
Україна назвала склад на юніорський ЧС-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-02-25T17:16:47Z
Маццаррі може очолити іранський Естеґлал
Football.ua
2025-02-25T17:07:09Z
Роналду повертається в Іспанію: португалець стане власником титулованого іспанського клубу
24tv
2025-02-25T16:57:24Z
Раньєрі: Впевнений, що через 3-4 роки Фабрегас буде в числі найкращих тренерів Європи
Football.ua
2025-02-25T16:46:39Z
Непереможний тимчасовий чемпіон викликав на бій Усика: він нещодавно зламав "китайську стіну"
24tv
2025-02-25T16:33:51Z
Чорноморець орендував у Шахтаря Тоірова
Football.ua
2025-02-25T16:25:27Z
Як змінилася якість повітря у столиці станом на вечір
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:00:33Z
Під завалами можуть бути люди: внаслідок удару про Краматорську один загиблий, поранених вже 16
УкраинФорм
2025-02-25T17:58:41Z
СБС знищили сучасний комплекс ППО, який прикривав окупантів на Луганщині
24tv
2025-02-25T17:39:16Z
За тиждень енергетики заживили домівки 162 тис. родин, знеструмлених через атаки ворога, - ДТЕК
TSN
2025-02-25T17:33:56Z
В Україні "вріже" 17-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-02-25T17:30:33Z
150 тисяч загиблих і поранених: армія РФ визнала провал на ключовому напрямку
GlavRed
2025-02-25T17:27:16Z
Життя в окупації: у Донецьку люди миються снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:27:02Z
У Рівному натовп заблокував бус ТЦК, щоб "відбити" двох хлопців
TSN
2025-02-25T17:21:30Z
Підрядник, що замість будівництва метро на Виноградар, поклав гроші на депозит, має сплатити ₴139 млн в бюджет Києва
Украина Криминальная
2025-02-25T16:54:52Z
Понад 1000 музикантів випустили альбом без звуку. Вони пояснили свій протест
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:57:35Z
Відомий режисер вестиме церемонію вручення «Оскар 2025» на Суспільному
Вива
2025-02-25T17:39:05Z
Тоня Матвієнко відверто заговорила про суперечки з чоловіком Мірзояном і як їх вирішує
TSN
2025-02-25T17:33:19Z
Клавдія Петрівна раптово скасувала концерти за кордоном: що сталося
Фокус
2025-02-25T17:21:01Z
Вічні кіношедеври: 5 культових фільмів, які варто подивитися хоча б раз у житті
24tv
2025-02-25T17:15:25Z
Музика заради Перемоги: у Києві відбудеться благодійний концерт “Чотири ПроРоки”
AutoCentre
2025-02-25T16:43:00Z
Шукали кохання всього життя: які зірки одружувались по декілька разів
24tv
2025-02-25T16:42:18Z
Камерон Діаз заскочили на прогулянці з однорічним сином: який вигляд має хлопчик
TSN
2025-02-25T16:21:16Z
Олег Скрипка відверто розповів про сварки з дружиною і зізнався, чим займаються його четверо дітей
TSN
2025-02-25T16:15:28Z
Китай розробляє роботів-собак з термобаричною зброєю для міських боїв
InternetUA
2025-02-25T17:58:58Z
Погуляв на славу: російський турист помер у Таїланді після "алкогольного all inclusive"
24tv
2025-02-25T17:51:50Z
Професор ЛНУ, якого звинувачують у домаганнях, назвав своїх ексстуденток "свинями"
24tv
2025-02-25T17:48:54Z
Українці ризикують втратити бронь з 1 березня: які є підстави
FaceNews
2025-02-25T17:48:38Z
У Данії хочуть заборонити школярам носити телефони у школи
Европейская правда
2025-02-25T17:43:08Z
Анастасія Коновалова – нова заступниця міністра освіти з питань дошкілля
24tv
2025-02-25T17:42:05Z
В яких містах України найкращий та найгірший емоційний комфорт – рейтинг
TSN
2025-02-25T17:33:00Z
Цікава новина зі сфери "успіхів" ворожого ВПК
GlavRed
2025-02-25T17:27:45Z
В Україні прийняли важливе рішення щодо відстрочок від мобілізації - що змінилось
GlavRed
2025-02-25T17:27:25Z
Уряд врегулював питання знижок в аптеках на препарати від хронічних захворювань
УкраинФорм
2025-02-25T17:00:28Z
Чи можна вживати воду на голодний шлунок: вчені пояснили, як це може вплинути
24tv
2025-02-25T16:45:30Z
Поради дерматологів: як часто змінювати постільну білизну
GlavRed
2025-02-25T16:27:57Z
Кожен 6-ий не доживає до 70 років: у ВООЗ приголомшили звітом про причини смерті в Європі
24tv
2025-02-25T16:03:32Z
Найпоширеніші хвороби садових рослин: про них треба знати городникам
24tv
2025-02-25T15:39:59Z
МОЗ розширив перелік причин для встановлення інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:15:16Z
Лікування за кордоном для постраждалих від війни: МОЗ запустило сайт програми Medevac
УкраинФорм
2025-02-25T14:42:38Z
Частина студентів-медиків не зможе отримати диплом про вищу освіту
24tv
2025-02-25T13:57:26Z
Ситуація погіршиться: вчені виявили підвищену небезпеку раку грудей у деяких країнах
Фокус
2025-02-25T13:21:02Z
Кабмін продовжив термін бронювання працівників: що змінюється
AgroNews
2025-02-25T17:58:26Z
У Мінцифри пояснили особливості перебронювання працівників
УкраинФорм
2025-02-25T17:54:02Z
Шмигаль анонсував індексацію пенсій із 1 березня та назвав максимальний розмір
УкраинФорм
2025-02-25T17:52:50Z
Мінімальна зарплата в Україні може зрости у 3 етапи: скільки зароблятимемо з квітня
Знай
2025-02-25T17:30:35Z
Податки для непрацюючих пенсіонерів: стало відомо, скільки доведеться платити
Политека
2025-02-25T17:30:09Z
Бізнес 2025 – найкращі ідеї для старту
GlavRed
2025-02-25T17:27:23Z
На тлі чуток про відключення в Україні компанія Starlink вийшла із заявою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:27:14Z
У середу заплановані обмеження електропостачання для бізнесу - Укренерго
УкраинФорм
2025-02-25T17:18:47Z
Світовий банк оцінив прямі збитки агросектору України внаслідок війни
УкраинФорм
2025-02-25T17:09:50Z
Курси водіння: що краще – механіка чи автомат?
AutoCentre
2025-02-25T17:46:28Z
Apple покращила CarPlay у iOS 18․4
24tv
2025-02-25T17:36:34Z
Випускали 42 роки: найвідомішу чеську вантажівку зняли з виробництва
Фокус
2025-02-25T17:30:14Z
Поліціянти пересядуть на спорткари Ford Mustang GT
AutoCentre
2025-02-25T17:16:45Z
Недорогий молодіжний електрокросовер Toyota показали до презентації
Фокус
2025-02-25T16:45:16Z
Нацполіція отримала 25 пікапів від ЄС
УкраинФорм
2025-02-25T15:21:38Z
У Європі зафіксували спад продажу нових авто
AutoCentre
2025-02-25T14:06:01Z
Новий Opel Grandland прямує в Україну: сформовано український прайс, відомий перелік версій, розпочато прийом замовлень
AutoCentre
2025-02-25T13:37:52Z
Зрада традицій: майбутні електромобілі Mini можуть отримати задній привід
AutoGeek
2025-02-25T13:24:04Z
Велика Британія планує організувати зустріч європейських лідерів: про що говоритимуть? — Bloomberg
ZN UA
2025-02-25T18:00:43Z
Журналістку Dnipro.media не пустили до сесійної зали під час сесії міської ради Дніпра
Детектор М
2025-02-25T17:58:42Z
Кабмін назвав дату, до якої продовжено дію відстрочок заброньованих працівників
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:57:06Z
Нідерланди підтримали нову ініціативу Каллас щодо військової допомоги Україні
УкраинФорм
2025-02-25T17:45:48Z
Путін на це дуже розраховує: який план може реалізувати Трамп
24tv
2025-02-25T17:45:08Z
Туск: лідери ЄС зустрінуться в Лондоні 2 березня, щоб обговорити питання оборони
Европейская правда
2025-02-25T17:42:10Z
ЗМІ: Угорщина домагається виключення восьми осіб з-під санкцій ЄС проти Росії
Европейская правда
2025-02-25T17:40:13Z
Щоб закінчити війну, варто щось змінювати не в Україні, а у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:39:56Z
Мерц підтвердив початок переговорів про коаліцію із соціал-демократами
Европейская правда
2025-02-25T17:34:15Z