MY.UAНовини
Кирпично-побєдна комунікація. Як пропозиція перейменувати Запоріжжя порушила цілу низку проблем
Кирпично-побєдна комунікація. Як пропозиція перейменувати Запоріжжя порушила цілу низку проблем

Кирпично-побєдна комунікація. Як пропозиція перейменувати Запоріжжя порушила цілу низку проблем

Мовна комісія сіла в калюжу з пропозиціями перейменувати населені пункти — однак самостійно змогла звідти вилізти, хоч і не без втрат.

Здавалося, після того, як Національна комісія зі стандартів державної мови переробила перелік населених пунктів, назви яких не відповідають цим стандартам, потреба ще щось писати про це зникла. «Проблема Запоріжжя» ніби ж розв’язана.

Та насправді комунікація про ці пропозиції була настільки незграбною, що взагалі до ідеї перейменувати щось і з цього старого переліку, і з нового, повернуться не скоро. Щоби знову не наразитися на скандал, не спровокувати публічні протистояння посадовців, не збурити людей тощо.

А дарма, бо це ж усе одно колись треба робити. Наприклад, у новому, переробленому списку комісії в різних областях міститься 30 (!) Первомайських міст, селищ і сіл.

Мало того, що це неправильне написання, мало бути «Першотравневе». Так ще й чимало цих населених пунктів поперейменовували вже в XX столітті, замінивши їхні історичні, «природні» назви на ці безликі.

Наприклад, смт Первомайське в Криму до 1944 року називалося Джурчи, одне село в іншому районі — Бій-Таниш, інше — Карагоз, черкаське село Першотравневе — Плюваки, однойменне село на Сумщині звалося Янівка, а на Полтавщині — Жирківські хутори. Одне з двох сіл Первомайських на Вінниччині Верховна Рада 29 червня (за день, до речі, до публікації «нового» рішення комісії) вже перейменувала на Гадаї на честь заказника поблизу.

А ось міста: Первомайський на Харківщині до 1952-го звався Лихачове, на честь місцевого поміщика; Первомайськ на Луганщині (зараз окупований росіянами) до 1920-го був Олександрівкою та Петро-Мар’ївкою. Ясно, що асоціюватися з якимось маловідомим поміщиком чи панським сімейством теж нікому не хочеться, тож комісія запропонувала підшукати нові назви для цих міст.

А з Первомайськом на Миколаївщині взагалі дуже цікава історія. Це місто утворилося шляхом об’єднання трьох поселень. Одне з них, найбільше, звалося Ольвіополь (до античної Ольвії звідти все ж далеченько, відзначимо), а до того — Орлик. Та оскільки у 1919 році представники трьох поселень не дійшли згоди щодо назви об’єднаного міста, то вирішили назвати його на честь свята солідарності трудящих.

Але те, що виглядало оригінальним тоді, перетворилося на радянський кітч. Для цих трьох міст, а також для чотирьох селищ міського типу й решти сіл України комісія пропонувала й пропонує нині придумати нові назви. Точніше, вона рекомендує «запропонувати нову назву в установленому законом порядку». І це найбільша вада цього рішення — що з ним робити, цілком незрозуміло. Якщо це рекомендація — то кому саме? Якщо це рішення «до виконання» — то хто й коли має це робити? Бо в деяких Первомайських нині живе по кілька людей, а деякі де-факто вже зникли.

Взагалі, автори старого, більшого списку, не пішли далі складання самого переліку. Це слушно: якби перед будь-ким стояло завдання знайти «підозрілі» назви — ми би починали з переліку. Тому завдяки, мабуть, ретельному й прискіпливому пошуку в попередній, старий список увійшла купа найменувань, похідних від слова «Красний». Логіка зрозуміла: є «підозра», що це щось комуністичне. Хоча в українській мові є слово «красний» у значенні «гарний».

Але за складанням «списку підозрюваних» має йти «розслідування» — а цього автори й не зробили. Тому під їхню гарячу руку потрапили, приміром, Красностав на Хмельниччині (зараз село, а раніше містечко з Магдебурзьким правом, щоправда, під назвою Хлапотин), Краснопіль на Житомирщині (під цією назвою відомий як місто з замком ще з XIV століття), Краснокутськ Харківської області (здавна — Красний Кут, але й досі дехто там так говорить), а також купа сіл Красних по всій Україні. І навіть місто Червоноград на Львівщині.

І якщо першою вадою документа є те, що незрозуміло, що з ним робити, то друга — оце «всепідрядне» занесення всього красного та червоного в список, без спроби розкласти, де праведне, де грішне. «Таке враження, що список складав чат GPT», — пожартували колеги в редакції.

Я б не писав узагалі про це, адже в новому списку цього нема, й жителям майже всього «красного» тепер можна не хвилюватися. Ну, за винятком хіба двох сіл Красний Луч на Донеччині (але тут, я так розумію, претензія стосується слова «луч»), а також кримської Красної Зорьки. Криму, до речі, не було в першому варіанті рішення, а нині там аж 92 пункти, що й не дивно з огляду на завоювання, депортації, війни й русифікацію.

Але якщо про перший список колеги сказали, що його ніби штучний інтелект складав, то про другий можна говорити те саме. Тому що справді все «красне» зникло з комп’ютерною точністю. Зник, зокрема, Красноград, який до 1920-х був Костянтиноградом, названим на честь якогось нащадка російської імператриці Катерини, а ще раніше був фортецею. Зник навіть львівський Червоноград, який до 1951 року здавна звався Христинопіль.

Але у двох останніх прикладах питання не в мові. У новому списку відчутно поменшало назв, рекомендованих до зміни — і це не лише через виключення всього «красного», а й через те, що комісія у першій своїй спробі трохи заступила на «чужу» територію. Замість рекомендацій виправити саме мовні помилки в назвах — там почали складати список усього, що, на їхню думку, варто було би перейменувати. Однак компетенція комісії — саме мова, а не деколонізація загалом. І втручання в цю сферу мало бути скоординованим бодай з іншими профільними установами та місцевими громадами.

Тому після критики своєї першої спроби комісія вирішила обійти всі гострі (й «красні») кути та позбутися всіх «конфліктних» і «політичних» пропозицій, навіть якщо вони порушують мовні правила. Наприклад, зникли зі списку Докучаєвськ Донецької області (Оленівські Кар’єри до 1954 року, а Докучаєв — російський науковець). Зник Новомосковськ Дніпропетровської області, який має чудові старовинні назви Самара або Самарчик. Загалом у першому списку пропонованих до змін назв були й Московщина, і Москалівщина, і Москалівка, і Московське — все в другому варіанті списку зникло. Не стало в другому варіанті списку й міста Ватутіне на Черкащині (засноване 1947 року й назване на честь радянського воєначальника).

Бо все це — не компетенція мовної комісії, усе це не про мову, а про деколонізацію. Чи повернеться хтось до обговорення й вивчення подібних назв після публічної жорсткої критики першого рішення мовної комісії? Зараз — сумнівно. Це той випадок, коли ініціатива вдарила по ініціатору. Та ще й так незграбно втілена. Аргумент «не на часі» ж нікуди не зник, зрозумілий консерватизм місцевих людей так само, а скептиків через оце невдало прокомуніковане перше рішення комісії побільшало, бо хибною спробою реалізації дискредитована сама ідея.

А от чому зі списку невідповідних назв зникло місто Южне Одеської області, хоча очевидно має зватися Південним, неясно. Адже в усіх інших подібних випадках комісія проявила принциповість. І це те, що дозволить мені не закінчувати на мінорній ноті й віддати належне членам цієї організації.

Я вважаю, що довести невідповідність назв мовним стандартам або деколонізаційним законам має саме ініціатор, тобто комісія. І якщо в першому списку була графа «обґрунтувати збереження теперішньої або запропонувати нову» навпроти «непевних» назв, то в другому варіанті списку комісія цього порушення своєрідної «презумпції невинуватості» справедливо позбулася. І пропонує свої варіанти.

Так, принциповою є позиція комісії з приводу міста Сєверодонецьк, яке до «сєвєра» відношення не має, бо стоїть на річці Сіверський Донець. У першому варіанті пояснень і пропозицій не було, просто рекомендували змінити, а в другому члени комісії запропонували аж три варіанти — Сіверськодонецьк, Сіверськодонець, Сіверськодонецьке.

І так само комісія прискіпливо пояснює (як і в першому варіанті переліку), як мали б називатися інші, менші населені пункти згідно з правилами української мови. Наприклад, не Травкине, а Травчине, не Ковальове, а Ковалеве, не Підгородне, а Підгороднє, не Ольгине, а Ольжине. І не місто Бровари на Київщині, а Броварі (за аналогією — скотарі, ковалі, лікарі). Перейменовувати їх чи ні — справді дискусійне питання, і треба чути й інші думки, зокрема, місцевих жителів, але науковці свою позицію таким чином чітко означили. На відміну від Запоріжжя в першому списку, де не було ні варіантів, ні пояснення (воно з’явилося пізніше, вже після того, як зчинився скандал).

І, звісно, не оминули увагою молоде місто Южноукраїнськ Миколаївської області, яке цілком закономірно пропонують переназвати — однак залишають відкритими варіанти й рекомендують «запропонувати нову назву». Знаю, що окрім логічного Південноукраїнська у місті обговорюють красиву назву Гард — на честь заповідного урочища й давнього козацького поселення на річці Південний Буг.

Також відкритими для пошуку нових варіантів (історичних або сучасних) є ось такі кумедні назви: села Прелесне (Донеччина), Спокойствіє (Дніпропетровщина), Пріятне Свіданіє (Крим), Муравейник (Херсонщина), Чисті Лужі (Чернігівщина), різноманітні Кирпичні, Питомники, Побєди й Надєжди скрізь по Україні.

Отже, резюмую. Комунікація першого рішення комісії була вкрай невдалою. Було схоже, що науковці, замість ретельного дослідження, зупинилися на першому ж кроці — складанні списку сумнівних з точки зору деколонізації назв. І опублікували все це як остаточний документ, без роз’яснень, однак із незрозумілою вагою: чи то рекомендація, чи то вимога, чи то лист із проханням щось пояснити. Крім того, комісія залізла на чужу територію, включивши в список не лише проблемні з точки зору мови назви.

Усе це спричинило справедливе обурення, що вилилося у формування другого списку. Однак через бажання й виниклу потребу згладити кути в цей другий список не потрапило багато назв, які справді треба було розглянути ретельніше. Через критику першого рішення невідомо, чи до цього розгляду повернуться взагалі й хто саме буде цим екстремалом.

А втім, у другій редакції додатка вже були й пояснення, і менше назв, які могли «автоматично», але безпідставно туди потрапити. Це означає, що державні установи працюють не в академічному чи бюрократичному вакуумі, а в середовищі зацікавленої громадськості, на думку якої завжди слід зважати в часи, коли всі рішення є публічними. Ще один урок — потрібно кооперуватися з іншими установами, щоб не вскочити в халепу, залазячи у чужу царину роботи, і не перекладати роботу з доведення невідповідності певних назв законодавству на плечі інших.

Судячи з нового списку, за невеликими винятками, урок правильної комунікації засвоєно. Вірю, що перший глевкий млинець не завадить і надалі адаптовувати наші назви до мовних стандартів, законодавства про деколонізацію і загалом підвищить інтерес людей до топоніміки, етимології, правил української мови, назв своїх (і не лише) населених пунктів та в цілому до історії та географії України. Як це і сталося зі мною під час підготовки цього тексту.

Фото з відкритих джерел

Теги за темою
Запорожье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Робота, необумовлена трудовим договором: чи можуть тимчасово перевести працівника
ZN UA
2025-04-01T22:22:35Z
Зеленський відзначив «Хрестом бойових заслуг» нового комбрига, який воює на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T22:15:55Z
2 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:06:50Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-01T20:51:01Z
Мер Венеції оприлюднив нові подробиці щодо майбутнього весілля Безоса і Санчес
InternetUA
2025-04-01T20:49:55Z
В армію Росії заберуть рекордну кількість осіб: військовий оглядач зауважив важливий нюанс
24tv
2025-04-01T20:45:12Z
Декрет хочуть суттєво скоротити: у МОН запропонували ідею
Telegraf
2025-04-01T20:36:46Z
"Власна справа": майже 300 ветеранських родин отримають бізнес-гранти
Хвиля
2025-04-01T20:36:11Z
Турецькі розробники представили бойові корвети нового покоління класу Hisar
InternetUA
2025-04-01T20:28:19Z
Путін готується до літнього наступу: якими категоріями росіян він може поповнити свою армію
24tv
2025-04-02T00:54:17Z
Сенатор Букер виголосив рекордну промову тривалістю 25 годин проти політики Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T00:36:09Z
Смоленська катастрофа: Польща оголосить у міжнародний розшук 41 російського судмедексперта
ZN UA
2025-04-02T00:30:31Z
США перекидають бомбардувальники на Близький Схід через напруженість з Іраном
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T00:00:10Z
«Швидкий мир» Трампа затягується. Білий дім готує нові важелі тиску на Київ та Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T23:06:32Z
"Введено режим надзвичайного стану": дрони атакували російський Таганрог, — росЗМІ
Фокус
2025-04-01T22:30:22Z
НАБУ викрило схему незаконного доступу до закритих судових рішень: повідомлено про підозру
Antikor
2025-04-01T22:03:37Z
Війна, день 1133. Трамп незадоволений заявами України й рф щодо припинення війни
Football.ua
2025-04-01T22:01:20Z
Міноборони звільнило Олексія Петрова з «Спецтехноекспорту»
Antikor
2025-04-01T22:00:14Z
Російські війська мали успіх на Донеччині, складна ситуація на Курщині: аналіз фронту від ISW
24tv
2025-04-02T00:33:00Z
Російські війська просунулися на Донеччині: Deep State оновили карту фронту
24tv
2025-04-01T23:30:50Z
"Шахеди" масовано вдарили по одному району Харкова: у місті є поранені та значні руйнування
ZN UA
2025-04-01T23:09:16Z
У Києві викрили трьох адвокатів, які втручалися у Єдиний держреєстр судових рішень
Украина Криминальная
2025-04-01T22:45:33Z
За день ЗСУ знищили 122 ворожі артсистеми, у Британії їх всього 200 – Forbes
Факти ICTV
2025-04-01T22:06:06Z
Начальник ТСЦ у Стрию задекларував Mercedes, готівку та кредит: що відомо про статки Корейби
Antikor
2025-04-01T21:48:32Z
Комп’ютерний майстер обдурив чоловіка на 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-01T21:40:48Z
Кличка звинуватили в системному ігноруванні інформації про порушення на закупівлях
Antikor
2025-04-01T21:21:38Z
Похотливий ексначальник Рівненського ТЦК потрапив у новий скандал
Украина Криминальная
2025-04-01T21:09:44Z
Маєш зарплату в 50 тис грн, а пенсія всього 1800 грн. Кому не пощастить у 2025
Telegraf
2025-04-02T00:36:51Z
Перерахунок субсидій: коли він відбувається та що від нього залежить
ZN UA
2025-04-01T23:43:25Z
За продаж насіння кукурудзи на ₴1,2 млн. дешевше ринкової вартості судитимуть експосадовця ДП «Укрліктрави»
Украина Криминальная
2025-04-01T23:33:02Z
Що буде з цінами на бензин в квітні: водіям дали прогноз
GlavRed
2025-04-01T21:27:34Z
Всі ФОПи повинні обов’язково сплатити 5280 гривень ЄСВ
Antikor
2025-04-01T21:24:13Z
Росіяни вдарили по Запоріжжю: загинула людина
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:03:36Z
Топовий майданчик для торгівлі NFT X2Y2 вимушений закритись після 3 років роботи
ITC
2025-04-01T20:18:48Z
Компанія Маска просить уряд США звільнити її від мит Трампа
InternetUA
2025-04-01T19:49:29Z
Шмигаль: Європейська комісія перерахувала Україні додаткові 3,5 мільярда євро
Antikor
2025-04-01T19:48:15Z
"Як підшофе": Кошмал після других пологів розповіла про проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-02T00:27:30Z
"На тебе лише кричать": Ксенія Мішина посварилася з іноземними поліцейськими
GlavRed
2025-04-01T23:27:58Z
Той самий Адріано: який вигляд Челентано має зараз
GlavRed
2025-04-01T23:27:21Z
Нагієв зробив шокуюче зізнання про позашлюбного сина
GlavRed
2025-04-01T21:27:52Z
Довгоочікувані новинки місяця: 10 найцікавіших серіалів квітня
24tv
2025-04-01T20:48:44Z
Не впізнати: путініст Філіп Кіркоров спантеличив своїм виглядом після смерті батька
GlavRed
2025-04-01T20:27:33Z
"Бородавка неприємна": Сумська зізналася, куди зникла її фірмова родимка
GlavRed
2025-04-01T20:27:09Z
"Намагалася зберегти": мовчунка Стоцька приголомшила схожою на Кіркорова донькою
GlavRed
2025-04-01T19:27:31Z
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
2025-04-01T19:27:25Z
Реал у драматичному матчі вирвав нічию у Реала Сосьєдада
24tv
2025-04-01T22:21:38Z
Реал Мадрид із Луніним вирвав квиток до фіналу Кубка Іспанії у Реала Сосьєдад в овертаймі
Football.ua
2025-04-01T22:13:14Z
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-01T21:31:19Z
Дубль і асист Усмана Дембеле врятував ПСЖ від ганебної поразки Дюнкерку на шляху до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-01T21:21:30Z
Називала його «героєм»: Донька окупанта візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
Antikor
2025-04-01T21:12:12Z
Емполі у дебютному старті Коваленка зазнав нищівної поразки від Болоньї в першому акті 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-01T21:10:11Z
МЮ мінімально поступився Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-04-01T21:04:19Z
Баєр Леверкузен сенсаційно вилетів від клубу третього дивізіону за крок до фіналу Кубка Німеччини
Football.ua
2025-04-01T20:58:07Z
АПЛ: Сака відзначив повернення переможним для Арсеналу голом проти Фулгема, Вулвз сильніші за Вест Гем
Football.ua
2025-04-01T20:42:06Z
Садівників закликають розставити апельсинові кірки в саду: чим вони корисні
GlavRed
2025-04-02T00:33:57Z
Навіщо насправді потрібна смужка на рушниках: відповідь може здивувати
GlavRed
2025-04-02T00:27:28Z
Легковажні, вперті та холодні: 10 жіночих імен, з якими не варто дружити
Telegraf
2025-04-01T23:36:16Z
П'ять головних ознак здорових стосунків
Gazeta UA
2025-04-01T23:27:15Z
Шість фраз, які ніколи не скаже емоційно зріла людина: перевірте себе
Gazeta UA
2025-04-01T22:57:02Z
Що посадити поруч з огірками, щоб захистити від спеки: найкращі рослини-сусіди
Gazeta UA
2025-04-01T21:09:08Z
Це смачніше за популярні газовані напої: рецепт березового соку з цукерками
24tv
2025-04-01T21:00:03Z
Нізащо не робіть цього з кухонним столом: привернете в дім бідність
24tv
2025-04-01T19:54:58Z
Ваша паска буде найгарніша: готуємо глазур без яєць з переможницею "МастерШеф"
24tv
2025-04-01T19:36:43Z
Масована атака дронів по Харкову: прокуратура повідомила наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T00:51:34Z
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
2025-04-01T21:15:08Z
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
2025-04-01T21:00:25Z
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T20:57:22Z
В Кропивницькому від атаки російського дрона помер Володимир Дзюба
Antikor
2025-04-01T20:06:34Z
Удар по Сумах 24 березня: у лікарні помер поранений
1News
2025-04-01T19:39:09Z
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
2025-04-01T18:37:00Z
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
2025-04-01T18:33:36Z
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
2025-04-01T18:27:57Z
Щоденне прибирання: 9 правил збереження чистоти в оселі
Gazeta UA
2025-04-02T00:33:19Z
Ідеальні зачіски для жінок старше 50 років із сивим волоссям
GlavRed
2025-04-02T00:27:26Z
Зникнуть болі в шиї та колінах: які пози для сну найкращі
Gazeta UA
2025-04-01T21:39:47Z
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
2025-04-01T20:03:50Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
2025-04-01T16:06:48Z
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
2025-04-01T15:55:54Z
OpenAI вперше за п’ять років випустить ШІ-модель з відкритим кодом
InternetUA
2025-04-02T00:04:38Z
Вчені знайшли організм, здатний вижити на Марсі: і це не бактерія
Telegraf
2025-04-02T00:03:51Z
Підлітки з України розробили ШІ-сервіс проти хейту та дезінформації в інтернеті
InternetUA
2025-04-01T23:01:21Z
Новий супер'якісний генератор картинок ChatGPT тепер доступний усім користувачам
InternetUA
2025-04-01T21:28:24Z
Перша у світі сенсорна чашка з прогнозом погоди, іграми та ШІ скоро вийде у продаж: ціна не кусається
Знай
2025-04-01T19:51:54Z
У Польщі з'явиться підігрів на покриттях автобанів: як це зменшить кількість ДПТ
24tv
2025-04-01T19:36:32Z
Ядерні міні-реактори в кожну домівку: вчені розповіли, коли ми ними скористаємося
InternetUA
2025-04-01T19:01:00Z
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
2025-04-01T18:28:25Z
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
2025-04-01T18:18:09Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z
Продаж Toyota Tacoma перевищив продаж Toyota Corolla після вибухового зростання в продажах на 178% за перше квартал
Топ Жир
2025-04-02T00:15:16Z
Volkswagen та Stellantis зазнали поразки у скандалі ЄС на $495 млн після того, як Mercedes викрила їх
Топ Жир
2025-04-01T23:30:01Z
Продажі Chevrolet Corvette впали на 21% у першому кварталі, тим часом Chevrolet Colorado стрімко зростає на 73%
Топ Жир
2025-04-01T23:00:55Z
Рекордні продажі Subaru: Solterra зростає на 159%
Топ Жир
2025-04-01T22:15:37Z
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-01T21:15:58Z
У першому кварталі седан став другим за популярістю моделлю Hyundai
Топ Жир
2025-04-01T20:45:04Z
"Мене веселить, коли люди дивуються": Білл Гейтс назвав своє улюблене авто
24tv
2025-04-01T20:33:13Z
Непристебнутий ремінь в авто - чим загрожує водіям та пасажирам у 2025 році
GlavRed
2025-04-01T20:27:59Z