Президент "Київміськбуду" Ігор Кушнір, якого усунули з посади на час аудиту компанії, упевнений: нічого катастрофічного не сталося. Також Кушнір пояснив, звідки у дружини його вілла у Франції, що насправді сталося з його підйомом на Еверест, а також що буде з недобудованими об'єктами нерухомості.
Про це Кушнір розповів в інтерв'ю УНН. OBOZREVATEL вибрав головне.
Стан "Київміськбуду"
Усунення з посади на час аудиту та саму перевірку Кушнір називає "робочим процесом". Він упевнений: боятися компанії нічого. "Я впевнений у тому, що аудит не виявить зловживань", – заявив Кушнір. Перевірки у "Київміськбуді" відбуваються щороку. До того ж цього року вже було проведено два додаткові аудити.
Зокрема з'явилася оцінка майнового комплексу "Київміськбуд". За словами Кушніра, вона показала, що активів у підприємства понад 5 млрд грн. Тобто якщо компанія добудує і продасть всю нерухомість, у неї залишиться 5,5 млрд грн, пояснив Кушнір і назвав це "гарантією міцності".
При цьому підприємство має плюсовий баланс. "Просто на сьогоднішній момент через сукупність усіх факторів – коронавірус, війна – у нас вийшов касовий розрив. Люди перестали купувати, і нам нема за що добудовувати. Вже більше року у нас майже немає продажів, а запаси мають властивість вичерпуватися", – зазначив президент "Київміськбуду".
Корупційні питання та земля у Козині
Щодо корупційних скандалів, про які повідомлялося в пресі, то Кушнір запевнив: з ним особисто вони ніяк не пов'язані. Йдеться про журналістські розслідування, які стверджували, що підряди на виконання робіт нібито віддавалися вузькому колу пов'язаних компаній.
"Компанії, які у нас будують, я вважаю, – одні з найкращих, тому що вони вміють працювати якісно та швидко, але тільки за наявності грошей. Мені більше нема чого на це питання сказати. Якщо у когось є якісь дружні відносини, то у нас в принципі це не заборонено. За багато років роботи, хочеш-не хочеш, а відносини вибудовувати доводиться. Але, ще раз: це компанії, які будують швидко та якісно. І таких у Києві не так багато", – пояснив Кушнір.
Також він прояснив ситуацію із виведеною землею "Київміськбуду" у Козині, на якій раніше була база відпочинку. "У 12-13-му роках у нас була компанія "Екос", керувала житловим фондом у "Київміськбуді". У неї на обслуговуванні було близько 2,5 млн кв. м житла, гуртожитки... Щомісяця доводилося віддавати за них по 10-12 млн... Потім ми звернулися до міста, і було рішення Київради щодо прийняття цього житлового фонду. На "Екосі" залишилися непрофільні активи, у тому числі й база відпочинку у Козині. Вона не використовувалася вже багато років до цього і була розібрана. До нас звернувся тодішній директор "Екоса", повідомив, що підприємство має борги на 18 млн, просив дозволу на продаж цього майна. Ми дали йому дозвіл, але написали, щоб було продано не нижче за ринкову вартість. Він сам займався продажем та виручені гроші направив на сплату боргів. Після цього підприємство було ліквідовано. Я знаю, що ця база згодом була на ринку. І так, зараз там збудовані будинки", - розповів Кушнір.
За твердженнями ЗМІ, ці будинки нібито є елітними котеджами родичі та оточення самого Кушніра, переважно з Кременчука. "Без найменшого поняття, чому вони так вирішили... Ну, погодьтеся, якщо кілька друзів вирішили купити ділянки й побудувати поруч будинки, і при цьому вони з Кременчука, то до чого тут Кушнір? Тож можна прив'язати до мене все, що пов'язано з моїм рідним містом Давайте розділимо: Кушнір – це не Кременчук, а Кременчук – це не Кушнір. Багато хто з Кременчука переїхав до Києва, багато хто збудував тут будинки, купив квартири, веде бізнес, це що – все моя орбіта? Та й фраза "з орбіти Кушніра" якось дивно звучить, моя орбіта – це моя сім'я", – заявив Кушнір.
Недобудови та "Укрбуд"
Кушнір нагадав: компанія працює на благо міської громади. Головний акціонер – Київ. І "Київміськбуд" продовжить роботу під час аудиту: зараз у процесі 4 об'єкти планується почати добудовувати ще один. Процес може активізуватися після перемоги, коли зросте попит на житло.
"На більшу кількість об'єктів наших нинішніх можливостей не вистачає. На сьогоднішній день заборгованість інвесторів перед компанією – 700 млн грн. І вони кажуть, що ми не платитимемо, поки ви не почнете будувати, а ми говоримо – ми не почнемо будувати, поки ви не почнете платити. Виходить замкнене коло – нема на що будувати", – нарікає Кушнір.
Він пояснив, що керівництво компанії регулярно зустрічається з інвесторами та пояснює ситуацію. Також "Київміськбуд" розраховує на підтримку КМДА – надання кредиту, фіндопомоги або програма з викупу квартир для тих, хто потребує поліпшення житлових умов. Таку програму, до речі, вже було затверджено до 2024 року.
"І це було б вигідно для всіх – кияни отримали б нове житло, а місто – підтримало б фінансово компанію, яка практично повністю йому і належить", – зазначив Кушнір.
Крім цього, "Київміськбуд" взяв на себе зобов'язання добудувати об'єкти скандального "Укрбуду". На це вже було витрачено 800 млн грн, і жодної копійки не було отримано. Однак, якби не розпочалася повномасштабна війна, "Київміськбуд" би впорався, упевнений Кушнір.
"З "Укрбудом" нам передали ще майданчики, на яких можна будувати, і ми спокійно могли перекрити той мінус, який взяли на себе. Разом з "Укрбудом" ми взяли землю і якраз прибутку з цієї землі вистачало б, щоб перекрити недоліки – 2,1 млрд мінуса по всіх об'єктах", – зазначив Кушнір.
На сьогоднішній день із 18 об'єктів "Укрбуду" 11 повністю або частково добудовано. Два ЖК при цьому ввели в експлуатацію у 2022 році. Понад 4 тисячі квартир здали в експлуатацію.
Попит на квартири
Після початку повномасштабної війни у Києві "зникло" 80% ринку первинної нерухомості. Насправді, за словами Кушніра, зараз активно перейшла на "вторинку", бо в уже готове житло можна одразу заселятися.
"Люди не поспішають купувати і через безпеку – сьогодні ніхто не застрахований від можливих руйнувань, і через брак коштів – суттєве зростання курсу валют та досить висока інфляція значно зменшили купівельну спроможність населення. А вартість будівництва зросла", – резюмував Кушнір.
До повномасштабної війни лише 30% будматеріалів були українськими. А 70% становив імпорт, зокрема з Білорусі. Після лютого-2022 ситуація кардинально змінилася.
"Багато закуповується в країнах Євросоюзу. І побудова логістики, ланок ланцюга доставки вимагала часу і сил. Це призвело до подорожчання. Не забувайте і про інфляцію, валюту. Все разом дало приріст вартості за деякими позиціями до 60%", – підрахував Кушнір.
Підйом на Еверест, будинок дружини на Лазурному березі та онкологія
Журналісти повідомляли, що Кушнір у травні 2023 року піднявся на Еверест. За даними ЗМІ, це коштувало 150 тис. доларів, які належали дружині Кушніра. У багатьох виникли питання, звідки вона має такі багатства.
Кушнір пояснив: його бізнес розпочинався у Кременчуці. А після переїзду до Києва та запрошення на держслужбу все зароблене він переписав на дружину: "Зрозумійте, я приїхав до Києва не "злиднем" без гроша в кишені, я приїхав бізнесменом. І проблем із грошима у мене не було. Коли у 2010 році мене запросили на державну службу (заступником міністра оборони. – Ред.), то я все передав дружині – все на неї переписав. А кому було передавати?".
Після цього дружина Кушніра почала сама займатися бізнесом, який дістався від чоловіка, і спочатку він допомагав їй порадами. "Але зараз вона сама керує всіма процесами – я туди не лізу Згодом все у Кременчуці було розпродано... Вийшла значна сума", – пояснив Кушнір.
Він додав, що його дружина стала кіпріоткою близько п'яти років тому. Змінити громадянство її спонукало рішення структурувати бізнес за кордоном, який почав будувати ще 2010 року. Тоді і з'явилася вілла на Лазурному березі.
"Пишуть, що операцію закрито, але угоду закрито не лише за рахунок її, а й за рахунок кредитних грошей. Там кредити дешеві, під 2 відсотки, і вона взяла на 12 років. Але вона може собі це дозволити, а враховуючи, що вона вже іноземка, – більше півроку проводити у нас в країні вона не може. Вона живе або на Кіпрі, або у Франції. Їй так зручно", – розповів Кушнір.
Що стосується Евересту, то відкладати сходження Кушнір не міг. Головна причина – меланома.
"Еверест – це моя мрія. Я до неї йшов багато років. Почав альпінізм займатися в 86-му році... Відкласти? Ви розумієте, я не знаю, скільки мені залишилося жити. А мрія, як і здоров'я, не чекає. Так вийшло, що оплата за сходження була зроблена ще в 2019 році, але потім – коронавірус, і довелося прочекати два роки, а потім непальська фірма поставила ультиматум: сходите чи ні... Коронавірус, війна, онкологія – я не міг більше чекати і переносити. Я не хочу потім сидіти і думати, що цього не зробив, хоч міг. Мрію треба реалізовувати", – поділився Кушнір.
Також він зізнався, що не питав дозволу на підйом у свого лікаря: "Лікар мій, звичайно, лається. Я йому повинен кожні два дні писати SMS".
Кушнір розповів, що діагноз йому поставили у 2005 році. "Я тоді не зрозумів, що це таке... Мені вирізали на спині велику родимку. І сказали, що в мене рак шкіри", – поділився голова "Київміськбуду". Діагноз, за його словами, навчив його радіти кожному дню життя, як останньому.
"Коли мені поставили діагноз, сказали, що можу прожити і десять років, а можу три місяці. І ця онкологія вона така – ні, ні, а потім усе по новій. Вже тричі "ловив" метастази. Тому кожен прожитий день – це щастя. Кожна вершина – це перемога над собою та над хворобою", – розповів Кушнір.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel, Threads та Viber. Не ведіться на фейки!