MY.UAНовини
Балада про кволу «Дружбу»
Балада про кволу «Дружбу»

Балада про кволу «Дружбу»

Балада про кволу «Дружбу»

Транзит нафти зі сходу доживає останні роки.

Система транзитних нафтопроводів з Росії в Європу називається «Дружба». Назва нині звучить іронічно, та й дружніх напрямків стає дедалі менше й менше.

Довідка ZN.UA. Нафтопровід «Дружба» йде з Альметьєвська в Брянськ, після чого розділяється на дві гілки — північну й південну. Північна простягнулася територією Білорусі, Польщі, Німеччини, Латвії та Литви (з весни 2023-го — практично не діє). Південна гілка пролягає через Білорусь (Мозир), територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини (див. рис. 1).
 

У нульових роках зникла дружба з країнами Балтії, тоді Кремль відключив відрізок, що йде туди, на «плановий ремонт», який затягнувся назавжди.

Цього року, схоже, завершився транзит північною гілкою «Дружби» в Польщу й Німеччину. 2022-го туди ще прокачали 24 млн тонн, цього ж року і Берлін, і Варшава відмовилися купувати нафту в агресора.

За іронією долі, робочим залишився тільки один «український» шматок, яким нафта йде на Угорщину, Словаччину й Чехію, хоча і його перспективи нерайдужні. Власне, сам факт, що ця ділянка транзиту ще працює, зумовлено складним балансом інтересів і протиріч.

Євросоюз запровадив ембарго на російську нафту й нафтопродукти, але на поставки південною гілкою «Дружби» воно не поширюється.

Однак із початком великої війни «Укртранснафта», оператор нашої ділянки, різко підняла розцінки. Якщо на початок минулого року транзит коштував 8,6 євро за тонну, то потім ціну кілька разів піднімали як торік, так і цього року. Із червня вона вдвічі вища за довоєнну — 17 євро/тонна, із серпня зросте до 21 євро. Хотіли взагалі 27,2 євро/тонна, але наразі не домовилися. А варто, адже на інших напрямках тарифи ще вищі.

Самі поставки 2022-го навіть трохи зросли. Так, угорцям прокачали 4,9 млн тонн (на 45% більше, ніж довоєнного року), чехам — 4,2 млн тонн (зростання на 25%). Тільки словаки купили, як і раніше, 5,2 млн тонн.

Закупівлі йшли на тлі обстрілів інфраструктури (по самій трубі, щоправда, не били) і побоювань, що перерветься транзит. Але серйозних збоїв уникнули.

Москва спробувала було перевести розрахунки на рублеві рахунки, через що транзит став на кілька днів. Україна ці вимоги відкинула. Фактично нафту качають для угорської MOL (їй належать НПЗ в Угорщині й Словаччині) й польської PKN Orlen, яка володіє заводом у Чехії. На тлі провалів «блискавичної війни другої армії світу» сваритися ще й із Орбаном у Кремлі не ризикнули, й питання з валютою оплати владнали покупці нафти.

На початку року, згідно зі злитими документами розвідки США, президент України Володимир Зеленський пропонував вивчити, що станеться у разі зупинки нафтопроводу «Дружба». Будапешт навіть почав хвилюватися з цього приводу. Втім, тут ішла гра на нервах. Київ хоч і не в захваті від позиції Орбана, але транзиту не перериватиме.

Україна в результаті одержує дизельне паливо — 114 тис. тонн 2022-го. Що не зайве як для аграріїв, так і для ЗСУ. Заодно гроші від транзиту дають змогу підтримувати й роботу нафтопроводів, які качають українську нафту.

Сусіди по Центральній Європі — три країни, що не мають виходу до моря, одержують ресурс для переробки й… час для диверсифікації поставок.

От диверсифікацією й зайнялися. До війни Словаччина повністю (на 95%) сиділа на російській нафті, Угорщина — на 60–65% і Чехія — наполовину.

Уже торік країни збільшили поставки альтернативним маршрутом — прокладеним ще за югославських комуністів нафтопроводом «Адрія» від хорватського порту Омишаль на Адріатиці (див. рис. 2). За іронією долі, колись через нього «Укртранснафта» збиралася розвивати транзитні поставки тюменської нафти.

Крім того, чехи разом з австрійцями й німцями займуться модернізацією іншої труби — Трансальпійського трубопроводу (TAL) з італійського порту Трієст. Польський PKN Orlen, що навесні припинив купувати нафту північною гілкою «Дружби», обіцяє виключити російську нафту зі своїх НПЗ у Чеській Республіці. Угода про збільшення пропускної здатності TAL до 4 млн тонн на рік дозволить Чехії вже 2025-го позбутися залежності від Росії.

В угорців ситуація трохи складніша, обсяги хорватського транзиту там збираються розширити, але повністю відмовлятися від «Дружби» поки що не хочуть. Компанія MOL веде роботу з диверсифікації маршрутів поставок нафти й розраховує, що зможе вибирати між Urals або неросійською нафтою для своїх НПЗ до 2026-го.

Відносини з Хорватією в них веселі. Так, MOL ще 2009-го купила 49% місцевого нафтогазового концерну INA (ще 45% в уряду Хорватії). Результатом угоди стала кримінальна справа проти прем'єра Хорватії Іво Санадера. Його обвинуватили в одержанні хабар від угорців. І в листопаді 2012 року колишній прем'єр одержав десять років в'язниці. MOL, природно, хабара не визнає, але такі нюанси (як і звернення Загреба в міжнародні суди про розірвання контракту) не дуже зміцнювали «плідну співпрацю».

Нині пристрасті трохи вщухли, але коли цього року закінчився довгостроковий транзитний нафтовий контракт із Загребом, то укласти тривалої угоди на заміну (попри рік переговорів) не змогли. Угорці обвинувачують сусідів у завищеному ціннику на прокачування — у чотири рази дорожче, ніж їм хотілося б. Наразі уклали тимчасовий договір на рік. Загалом, «закляті друзі».

Технічно для збільшення потужності «Адрії» буде потрібно посилити насосну станцію і модернізувати приблизно стокілометрову ділянку нафтопроводу, для чого необхідні інвестиції в розмірі 100–200 млн євро. До речі, за сорок із гаком років своєї історії «Адрія» жодного разу не працювала навіть на половину потужності.

Заодно Будапешт намагається вийти на ринок Сербії, пропонуючи прокласти туди трубу від «Дружби» (гроші, щоправда, пропонує шукати в ЄС).

Та, попри нюанси, заміщення російської експортної суміші Urals іде активно.

Словаччина до кінця 2023 року хоче вийти приблизно на третину переробки неросійської (в основному азербайджанської) нафти. Це мінус майже 2 млн тонн транзиту Україною.

Угорщина, де до війни частка російської нафти становила близько 60%, хоче знизити її до 40%.

Тим більше що Євросоюз стимулював цей процес забороною експортувати вироблені з російської сировини нафтопродукти. Словацький НПЗ вивозив на експорт у Чехію до половини від їхніх загальних обсягів. І до кінця 2024 року дизпаливо, вироблене з російської нафти, ще можна буде продавати зі Словаччини в Чехію (і лише туди).

В Угорщині така відстрочка діє до грудня 2023-го. Навіть якщо її подовжать ще на рік (а такі спроби є), обидва напрямки (угорський і словацький) добряче просядуть.

І чесько-польський, і угорський транзитні маршрути обіцяють увести в експлуатацію в другій половині 2025 року з відповідним скороченням транзиту через Україну. Замість нинішніх 10 млн тонн прокачування на Угорщину й Словаччину в «Укртранснафти» через два-три роки залишиться 3,5–4 млн тонн. Чехія зі своїми 5 млн тонн узагалі піде в нуль.

Внутрішній транзит своєї нафти (1,5–2 млн тонн) таких втрат не поповнить.

Після розблокування портів з'явиться транзит із моря. Але поки що це небагато.

У червні знову згадали про будівництво «вічного» нафтопроводу Броди—Адамова Застава. На переговорах із польським PERN згадали, що він з'єднає українську й польську нафтотранспортні системи, високо оцінивши ступінь готовності до реалізації. Слова ритуальні, без найменшої конкретики, проєкт глухо висить уже років із двадцять. Хоча було наголошено, що (коли дійде до металу) нафтопровід качатиме в обох напрямках. І це дасть Україні можливість одержувати нафту з Балтійського моря. Перспективний він і для Польщі, як, утім, і для інших країн ЄС, але… тільки після розблокування українських чорноморських портів.

Традиційне запитання «Хто заплатить за будівництво?» — без відповіді, та й де взяти ресурс? Хоча проєкт у ЄС включають до списку пріоритетних, наразі ясності жодної. Тим більше що він справді сприяє диверсифікації маршрутів поставок енергоресурсів на ринок ЄС, що моментально врубає політичні стопи.

Точно зрозуміло одне — «Дружби» не буде. Що буде після «Дружби»? Поки що трансформації на марші, й складно сказати, коли й чим вони завершаться. Але те, що ринок зміниться до невпізнанності, мабуть, як і те, що Україні вже час шукати собі на ньому місце вже зараз, поки ще є вільні стільці. Незабаром не буде… Як мінімум уже нині треба розвивати, точніше, відроджувати ту ж свою переробку нафти. Легко й швидко це не вийде. Втрати теж неминучі. Але ховати голову в пісок, очікуючи, що якось усе саме собою вирішиться, не вийде.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Наймодніший колір манікюру на осінь 2026: 5 трендових дизайнів
24tv
2026-08-17T21:03:31Z
Нарешті це сталось: Disney та Pixar оголосили дати виходу найочікуваніших прем'єр
24tv
2026-08-17T20:18:45Z
385 концертів за рік: львівський хор "Гомін" встановив національний рекорд
Фокус
2026-08-17T20:06:40Z
Без хепі-енду: 5 фільмів, де зло перемагає, а герої програють
24tv
2026-08-17T19:15:31Z
Гейден Панеттьєр і Володимир Кличко: історія кохання, яка тривала майже десятиліття
Вива
2026-08-17T18:09:32Z
Віктор Кузьменко розповів, яким Скрябін був у дитинстві
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T16:54:53Z
$46 мільйонів на один фільм: "Надія" встановила рекорд корейського кіно
24tv
2026-08-17T16:48:16Z
Уже за лічені дні: що відомо про продовження культової франшизи "Астрал 6"
24tv
2026-08-17T16:12:54Z
Пропустив "Оскар", щоб приїхати в Україну: що відомо про особисте життя Шона Пенна
Фокус
2026-08-17T16:12:46Z
Є група крові, яку кліщі обирають найрідше: кому пощастило більше
TSN
2026-08-13T08:36:54Z
Пʼять ознак, що ви приймаєте душ занадто часто: на що звернути увагу
Gazeta UA
2026-08-12T09:51:49Z
Авокадо не потемніє так швидко: простий спосіб зберегти його зеленим після розрізання
TSN
2026-08-13T08:36:35Z
Цукор у крові "стрибає" після їди: 7 простих правил, які допоможуть це контролювати
TSN
2026-08-13T08:36:53Z
Які продукти їсти чоловікам і жінкам у 20 років: вчені назвали найкращі для серця
TSN
2026-08-17T18:18:50Z
«Гроші йдуть за пацієнтом» не всюди. Голубовська вказала на прорахунки медичної реформи
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T17:33:10Z
Чому морква тріскається у землі: головна причина, яку не знають городники
24tv
2026-08-12T08:45:57Z
Як захистити томати від фітофтори без використання хімії: найкращі способи
TSN
2026-08-08T02:02:31Z
Батьків застерігають: без якої довідки дитину не пустять до школи
GlavRed
2026-08-17T17:27:01Z
Чайник закипить швидше: простий спосіб назавжди позбутися накипу
GlavRed
2026-08-16T16:21:20Z
80% бачать кольорові сни через яскраве кіно в дитинстві: науковці пояснили різницю
Знай
2026-08-10T17:27:45Z
Як позбутися жучків у крупі всього за одну ніч: допоможе проста кришечка від пляшки
GlavRed
2026-08-12T19:15:49Z
Оминайте десятою дорогою: які речі в жодному разі не можна купувати в секонд-хендах
TSN
2026-08-06T04:51:53Z
5 фатальних помилок при домашній консервації: розсіл мутніє і зриває кришки
24tv
2026-08-17T20:18:41Z
Перший весняний врожай: перелік овочів, які варто висіяти восени
GlavRed
2026-08-17T19:42:34Z
Гороскоп на завтра, 15 серпня: Тельцям - хороші новини, Скорпіонам - радість
GlavRed
2026-08-14T03:27:44Z
Гороскоп на 14 серпня для всіх знаків зодіаку
Вива
2026-08-14T04:00:01Z
Мухи зникнуть із дому: простий трюк із лимоном та ще трьома інгредієнтами відлякає комах
TSN
2026-08-10T19:36:35Z
Помер Олег Котов, якого у червні після чотирьох років полону повернули в Україну
ГЛАВКОМ NET
2026-08-08T09:30:46Z
Залишив лише одне емодзі: Маск репостнув інтервʼю Федорова
24tv
2026-08-17T21:00:38Z
Український «Вирівнювач» проти російських КАБів: ЗСУ отримують нову зброю
ZN UA
2026-08-17T20:33:57Z
Інженери з Мексики, які, за їхніми словами, опинились на конвеєрі заводу Kia в Джорджії, виграли $11,5 млн
Топ Жир
2026-08-17T20:15:35Z
Що держава компенсує людям з I групою інвалідності у 2026 році
24tv
2026-08-17T20:15:08Z
Що відбувалося в ліжку молодят після весілля: старовинні традиції, які вас точно здивують
24tv
2026-08-17T20:03:27Z
Учень став учителем: НАТО виключило дрони з програми для ЗСУ
ZN UA
2026-08-17T20:00:27Z
Почнуть уже до кінця року: в США їжу доставлятимуть дронами, що відомо
Фокус
2026-08-17T19:45:03Z
Тисячі злотих лише на базові потреби: українка розкрила реальну вартість життя у Польщі
24tv
2026-08-17T19:36:46Z
На лісові пожежі в США поставили мільйони доларів: для Polymarket готують нові правила
InternetUA
2026-08-17T20:00:40Z
Росіяни били по Одеській області - спалахнули пожежі, є поранені, серед них діти
Комсомольская правда
2026-08-17T17:42:13Z
Два BMW знесли літню терасу в центрі Києва: один із учасників ДТП уже збивав на смерть дитину
TSN
2026-08-17T17:36:09Z
Російська атака на Одещину поранила чотирьох людей, серед них двоє дітей
Gazeta UA
2026-08-17T17:33:50Z
ЄС відправив літаки й гелікоптери на боротьбу з лісовими пожежами в Бельгії та Іспанії
Европейская правда
2026-08-17T17:27:18Z
Дрон залетів у Молдову: спалахнула пожежа
ZN UA
2026-08-17T17:15:29Z
Суд зобов'язав ПриватБанк повернути львів'янину 136 898 гривень, вкрадені шахраями через Приват24
InternetUA
2026-08-17T17:12:31Z
Високопосадовець УАФ потрапив у ДТП
Football.ua
2026-08-17T16:57:41Z
На одному з грецьких островів розбився вертоліт і спричинив пожежу
Европейская правда
2026-08-17T16:42:20Z
Проїзд дорожчає до 28 гривень: новий тариф запускають із серпня
Знай
2026-08-17T21:06:34Z
Новий графік руху транспорту в Києві: важливі маршрути зазнали змін
Политека
2026-08-17T20:00:20Z
Кличко розповів про стан підготовки столиці до зими: виконано майже половину запланованих робіт
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:42:52Z
Російський безпілотник атакував Запоріжжя: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:42:19Z
Брюссель передав Києву ще 3 пожежні авто: рятуватимуть під час ворожих атак
Знай
2026-08-17T19:39:05Z
211 боїв за добу: лінія фронту станом на 17 серпня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:24:06Z
Інформатор і «камери для ФСБ»: у Дніпрі судять трьох мешканців Краматорська
InternetUA
2026-08-17T19:21:24Z
Спека до +38 градусів накриє Україну: найгарячішим днем тижня стане субота, 22 серпня
Знай
2026-08-17T19:15:03Z
Підвищення тарифів на вивіз сміття в Одесі: комунальники озвучили нові ціни
Политека
2026-08-17T19:00:03Z
Долар може різко злетіти вгору: експерт назвав терміни та новий курс
GlavRed
2026-08-17T21:15:34Z
Від 300 до понад 1 000 гривень: кому і на скільки збільшать пенсію у вересні
24tv
2026-08-17T21:00:22Z
Європа втрачає врожай: чи стане криза шансом для України
ZN UA
2026-08-17T20:57:47Z
Під час купівлі квартири заплатили зайве: як повернути 1% збору
24tv
2026-08-17T19:54:50Z
Пенсіонерам більше НЕ треба збирати купу довідок: для субсидії достатньо всього 2 документів
Знай
2026-08-17T19:36:24Z
Тарифи на комуналку можуть переглянути: коли українців чекатимуть нові платіжки
GlavRed
2026-08-17T19:27:55Z
Платіжка за газ може зрости через одну помилку: українцям нагадали про важливу умову
TSN
2026-08-17T19:06:13Z
Проблеми «Росатома» в Єгипті ставлять під сумнів безпеку АЕС в Угорщині
ZN UA
2026-08-17T19:03:20Z
ПФУ зупинить виплату пенсії через 6 місяців неактивності картки: три причини
Знай
2026-08-17T19:00:22Z
Northrop Grumman у 5 разів прискорить передачу секретних даних у космосі
InternetUA
2026-08-17T20:21:38Z
Стара ванна прослужить ще не один рік: як самостійно відновити її покриття
GlavRed
2026-08-17T20:18:35Z
Pixel 11 Pro XL став швидшим, але конкурентів не наздогнав: у чому причина
InternetUA
2026-08-17T19:42:47Z
"Який магній пʼє ваша подруга": українська блогерка стала зіркою мережі після курйозного стрибка
Фокус
2026-08-17T19:12:05Z
Galaxy S26 FE показали на відео ще до офіційної презентації
InternetUA
2026-08-17T19:03:28Z
Китай працює над літаком-гігантом на понад 800 пасажирів: що відомо
InternetUA
2026-08-17T18:27:22Z
Шкільна головоломка із сірниками, яка легко заплутає навіть дорослих
GlavRed
2026-08-17T18:24:16Z
П’ять головоломок, які здаються елементарними: більшість помиляється хоча б раз
TSN
2026-08-17T18:06:23Z
В Україні створили дрон з фольгою на крилах
InternetUA
2026-08-17T17:51:03Z
Каллас оголосила про підготовку наймасштабнішого пакету санкцій проти Росії — Reuters
ZN UA
2026-08-17T22:18:15Z
«Або зрада, або смерть дитини»: маріупольський волонтер Пуришев здався ФСБ, щоб урятувати сина
TSN
2026-08-17T21:42:39Z
Литва продовжить до кінця року посилений захист критичної інфраструктури
InternetUA
2026-08-17T21:00:16Z
Номери міністра оборони Британії та ще двох урядовців знайшли у відкритому доступі
ZN UA
2026-08-17T20:57:08Z
Ілон Маск відреагував на похвалу ексочільника Міноборони Михайла Федорова
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:45:53Z
Чи встигнуть до зими: Федоров сказав, коли Україна отримає власну балістику
Фокус
2026-08-17T20:39:22Z
У країні НАТО заявили, що Європа вже у гібридній війні з Росією
Лига
2026-08-17T20:21:35Z
Росія атакувала «шахедами» промислове підприємство Кривого Рогу
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:21:33Z
Нова ескалація: ЗМІ про перехід війни між РФ та Україною на «тотальний» рівень
GlavRed
2026-08-17T20:18:05Z
Плагін-гібридний седан Volkswagen ID.Era 5S розкрив усі технічні деталі
AutoGeek
2026-08-12T12:15:05Z
Інший Джип може вслід за новим Черокі повернутися до рідного Іллінойсу
Топ Жир
2026-08-17T20:57:55Z
Lamborghini представила суперкар Revuelto SV зі збільшеною батареєю
AutoGeek
2026-08-17T19:54:08Z
Свіжий ексклюзив від Mini — це один і той же автомобіль, просто двічі та у дзеркальному відображенні
Топ Жир
2026-08-17T19:27:29Z
Оновлення бензинового С-класу від Mercedes виявилося значно глибшим, ніж можна подумати, дивлячись лише на нову решітку радіатора
Топ Жир
2026-08-17T16:45:17Z
У США з аукціону продали перший електромобіль Ferrari за рекордну суму
Комсомольская правда
2026-08-17T16:24:38Z
За ретро-кузовом Mercedes W111 60-х приховано сучасне купе AMG C63 S 2020-х
Топ Жир
2026-08-17T15:57:44Z
Mercedes-Benz оновив свою наймасовішу модель: як вона змінилася
Фокус
2026-08-17T15:15:40Z
Найдорожчий Ferrari F50 за всю історію продали за $14,5 млн минулими вихідними
Топ Жир
2026-08-17T14:54:37Z
Українець Циганков відреагував на скандал з відмовою вийти на заміну у "Жироні"
ZN UA
2026-08-17T22:15:28Z
Торрентс змінив Барселону на Аякс
Football.ua
2026-08-17T20:54:28Z
Мрія українських уболівальників здійсниться: Світоліна та Монфіс зіграють разом на US Open
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:39:23Z
Мареска висловився про ймовірний трансфер Буадді до Манчестер Сіті
Football.ua
2026-08-17T20:24:22Z
Український тренер пояснив, чому не варто критикувати команду Усика
24tv
2026-08-17T20:24:01Z
«Марсель» позбавив гравця капітанської пов'язки після відмови від трансферу
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:09:56Z
Власники Челсі ведуть переговори про продаж часток клубу на користь Clearlake Capital
Football.ua
2026-08-17T20:00:00Z
Чим завершився третій тур УПЛ 2026/27: результати всіх матчів
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:36:35Z
Циганков відреагував на скандал у Жироні та оприлюднив внутрішнє листування
Football.ua
2026-08-17T19:27:31Z