MY.UAНовини
Результати опитування здивували. Як українці оцінюють медицину під час великої війни
Результати опитування здивували. Як українці оцінюють медицину під час великої війни

Результати опитування здивували. Як українці оцінюють медицину під час великої війни

Результати опитування здивували. Як українці оцінюють медицину під час великої війни

Медицина в Україні — одна з больових точок нарівні з освітою та, на жаль, багатьма іншими сферами життєдіяльності нашої країни. Мабуть, кожен українець хоч раз у своєму житті нарікав на лікарів, на їхню недостатню професійність та небезкоштовність послуг, які мали б бути безоплатними.

Так, згідно з оцінками Світового банку та Організації економічного співробітництва 2018 року, в «тіні» оберталося близько 150 млрд грн, із яких приблизно 70 млрд — неформальні оплати. Ситуація за ці роки суттєво не покращилась. І водночас пацієнт ніколи не може бути впевненим, що в лікарні, до якої потрапить, отримає якісну допомогу, а не постраждає. Це — з одного боку.

А з іншого — з 24 лютого 2022 року мільйони українців, які вимушено опинилися в різних куточках світу, раптом отримали змогу оцінити доступність української медицини, коли надання неургентних медичних послуг не доводиться чекати місяцями.

Як із початком повномасштабної війни українці оцінюють ситуацію з доступом до медичних послуг і якість медичної допомоги, зокрема залежно від того, де зараз фактично проживають? Чи знають співгромадяни свої права щодо безоплатного лікування й чи намагаються їх відстояти? Думками українців стосовно цього ми поцікавилися в межах опитування, яке на замовлення ZN.UA нещодавно провів Центр Разумкова.

Маємо сказати відразу: результати нас трохи здивували. Чесно кажучи, ми очікували гіршого, враховуючи стан української системи охорони здоров’я напередодні повномасштабного вторгнення й те, наскільки мляво вона реагувала на виклики. Але система вистояла. Щоправда, в більшості випадків не завдяки потужним інституціям, здатним швидко ухвалювати виважені рішення, а не просто робити красиві, але неефективні жести (на кшталт урядового підвищення зарплат медпрацівникам у зоні бойових дій без виділення на це грошей). А завдяки людям, які в екстремальних ситуаціях переважно проявляли найкращі якості. Тож маємо подякувати нашим лікарям і медсестрам. І трохи — здатності українців досить швидко забувати не тільки хороше, а й усілякі негаразди.

«Як ви вважаєте, як змінилася ситуація у сфері охорони здоров’я після 24 лютого 2022 року?» — запитали ми (див. рис.1). Відносна більшість українців (48,3%) відповіла, що «не змінилася». 25,6% вважають, що «змінилася на гірше». 17,6% не змогли відповісти. А 8,5% побачили зміни на краще. На жаль, не було змоги запитати, які саме. Можливо, спрацював той-таки людський чинник — більша людяність у скрутні часи.

Між тим декларацію із сімейним лікарем, як свідчать відповіді, уклали 88,9%. І це — позитивний результат першого етапу медреформи — реформи первинки.

Не мають декларації лише 10,7% співгромадян.

Відповідаючи на запитання «Чи є у вас регулярний зв’язок із сімейним лікарем після 24 лютого 2022 року?» (див. рис.2), переважна більшість тих, хто уклав декларацію (59,8%), відповіли: «так, мали весь цей час». І це, вочевидь, також про те, що реформа первинки попри всі складнощі виявилася вдалою. Принаймні з викликами війни первинка переважно впоралася.

Не змогли зв’язатися з лікарем лише 5,6% пацієнтів (у 2,9% лікар «у ЗСУ/за кордоном/у іншій області, а іншого немає»; 2,7% не змогли додзвонитися або не мають контакту з лікарем). 4,2% респондентів після 24 лютого 2022 року уклали нову декларацію. «Не намагалися контактувати із сімейним лікарем за цей час» 28,1%. Причому цифри відрізняються несуттєво у випадках, якщо респонденти переїхали в інше місце в межах України, жили певний час за кордоном чи перебували в окупації.

Навіть переїхавши в інше місце в межах України або за кордон, 55,6% і 57,9% респондентів відповідно мали зв’язок із сімейним лікарем. Але найбільша частка респондентів, які постійно мали зв’язок із сімейним лікарем (67,2%), — це люди, котрі проживали на тимчасово окупованих територіях.

Водночас частка респондентів, які не могли зв’язатися із сімейним лікарем через його відсутність (мобілізація або міграція), становить лише 2,9%. Це може свідчити про низьку текучість кадрів серед сімейних лікарів або про те, що лікарі часто залишалися на зв’язку, навіть переїхавши в інше місце. Принаймні якийсь час.

Не змогли зв’язатися з лікарем через відсутність зв’язку лише 2,7% респондентів, що також може свідчити про доступність медичної допомоги первинної ланки.

Найгірше ситуація тут виглядає в тих, хто до 24 лютого 2022 року проживав на Півдні та Сході країни. І це цілком зрозуміло.

Відповіді на запитання «Яким чином ви отримували медичну допомогу після 24 лютого 2022 року?» (див. рис.3) свідчать, що омріяна в Україні телемедицина, по суті вже прижилася, принаймні на первинці. Хоча переважна більшість отримувала медичну допомогу в цей період все-таки в звичний спосіб, на особистому прийомі (42,5%) або в стаціонарі (10,6%), 18,3% українців (причому всіх вікових категорій) консультувались із сімейними лікарями «телефоном або з допомогою інших засобів телекомунікаційного зв’язку». Лише 1,8% респондентів відповіли, що не отримували медичної допомоги через її недосяжність, а 2,2% — через відсутність безкоштовної допомоги й нестачу коштів на платні послуги.

Найменше медичну допомогу на особистому прийомі (32,9% від опитаних респондентів) отримали люди, котрі певний час проживали на тимчасово окупованих територіях, але водночас ця категорія отримала найбільшу частку (13,7%) стаціонарної допомоги.

9,6% людей, які проживали на тимчасово окупованих територіях, не отримували медичної допомоги через її недосяжність. Це майже вчетверо перевищує цей показник для тих, хто проживав на решті території. Але серед тих, хто проживав на тимчасово окупованих територіях, немає тих, хто не отримав медичної допомоги через відсутність безоплатних послуг і брак коштів на платні медичні послуги, тоді як на решті території України частка таких пацієнтів становить від 1,6 до 2,4% і 0,8% для тих, хто виїздив за кордон.

Незважаючи на те, що НСЗУ регулярно сплачує надання медичних послуг на тимчасово окупованих територіях, найгірший показник із доступністю медичних послуг — на Півдні та Сході країни (майже вчетверо та вдвоє відповідно гірший за показники на Заході).

41,8% громадян за цей час не мали потреби в медичній допомозі. І це, здавалося б, добре. Але тільки на перший погляд. Бо за півтора року кожен мав би планово перевірити стан свого здоров’я принаймні раз.

Із тих, хто з 24 лютого 2022 року потребував медичної допомоги, лише 24,5% зверталися до лікаря для планового обстеження. 36,9% — через хронічні захворювання (див. рис.4). У 34,5% загострилася хвороба або з’явилися нові захворювання. 18,5% потребували термінової (ургентної) меддопомоги. Так розподілилися відповіді на запитання «З яких причин ви зверталися до лікаря (чи мали потребу звернутися до лікаря, але вам це не вдалося)?».

«Чи доводилося вам після 24 лютого 2022 року платити за надані в державних або комунальних медичних закладах послуги (власним коштом купувати ліки або медичні вироби, перебуваючи в стаціонарі?». 58,7% українців серед тих, хто потребував медичної допомоги, це заперечили. І справді, є випадки, коли люди намагалися «віддячити», й різні лікарі від цього відмовлялися.

Але нікуди не поділися й ті, хто навіть під час війни й надалі заглядав до рук пацієнтам, очікуючи винагороди за те, що мав би робити за службовим обов’язком. Про це свідчать 35,4% респондентів, яким доводилося платити за медичні послуги чи купувати ліки або медвироби, перебуваючи в стаціонарі. І це при тому, що з початком повномасштабного вторгнення в країну надійшло й було розподілено по лікарнях 12,8 тис. тонн медичної гуманітарної допомоги на суму понад 13,5 млрд грн. Лише лікарських засобів — понад 526,5 млн одиниць (див. рис.5).

Серед тих, кому доводилося платити за медичні послуги та самостійно купувати ліки, найбільше тих, хто отримував медичну допомогу в стаціонарі, — 66,7%.

40,5% із тих, кому доводилося платити за надані медпослуги або купувати ліки чи медичні вироби в стаціонарі, вважають, що їхні платежі були обґрунтованими та законними. 30,7% із цим не погоджуються, а 28,9% — важко відповісти.

Найбільша частка респондентів, які платили за медичні послуги, припадає на Центр і становить 43,5%, що в 1,6 раза більше, ніж на Заході та Півдні країни та в 1,4 раза більше, ніж на Сході.

«Пацієнти не мають мовчати в разі порушення їхніх прав і вимагання коштів за медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій», — заявляє НСЗУ. «Чи намагалися ви захистити свої права на якісні та безоплатні медпослуги і яким був результат?» (див. рис.6) — запитали ми в тих, кому доводилося після 24 лютого 2022 року платити за надані в державних чи комунальних медичних закладах послуги або власним коштом купувати ліки чи медичні вироби, перебуваючи в стаціонарі, і хто вважає, що ці платежі були необґрунтованими та незаконними.

І почули у відповідь, що навіть не намагалися — 66,1%! Тобто люди навіть не спробували. Чи то заздалегідь вважаючи справу безнадійною й не бажаючи витрачати на це час і нерви, чи то через страх, що ставлення до них лікарів у медзакладі стане ще гіршим.

Намагалися відстояти права 30,7% респондентів. Проте лише 6,4% з них досягли в цьому успіху.

Насправді жодна з державних інституцій, діяльність яких пов’язана із захистом і відновленням прав пацієнтів, із огляду на їхні повноваження та процедури, сьогодні не може ефективно цього робити. Яскравим прикладом є діяльність Нацполіції з розслідування злочинів, пов’язаних із порушенням прав пацієнтів. Саме цей орган має фіксувати й розслідувати не тільки правопорушення, пов’язані з вимаганням грошей лікарем із пацієнта, а й серйозніші злочини.

Як свідчить статистика, яку наводить фундація «Здорові рішення для відкритого суспільства», в період з 2020 до 2022 року було відкрито мізерну кількість кримінальних проваджень за ст. 139 ККУ («Ненадання допомоги хворому медичним працівником») — 137 проваджень на країну з населенням понад 40 млн. По жодному з цих проваджень вирок не було винесено.

1544 кримінальних провадження за цей період було відкрито за ст. 140 ККУ («Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків унаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого»). Серед них — лише 14 вироків, 4 з яких — виправдувальні, а в 9 із 10 обвинувальних актів лікарі уникали реального покарання.

Однією з важливих причин украй сумної ситуації із захистом прав пацієнтів в Україні є також необізнаність пацієнтів щодо своїх прав і низький рівень освіти (зокрема правової) всіх сторін (пацієнтів, медиків, управлінців сфери охорони здоров’я, працівників правоохоронних органів і суддів).

Цікавими виявилися відповіді на запитання щодо відповідальності груп і соціальних інститутів за те, що пацієнти часто змушені платити за медичні послуги, які мають надаватися безкоштовно (див. рис.7). Так, першочергову відповідальність співгромадяни поклали на МОЗ — така відповідь має середній бал 8,4 із 10. На другому місці — керівництво медзакладів (8 балів); на третьому — НСЗУ (о, диво! Ми думали, що більшість співгромадян про існування такої інституції навіть не здогадується) — 8 балів. Лікарі в цьому рейтингу опинилися на четвертому місці — 7,1 бал. Уряд України і ВР — на п’ятому і шостому (7 і 6,8 балів відповідно). На останнє місце за відповідальністю громадяни поставили президента — 6 балів. На жаль, громадяни досі погано розуміють реформу децентралізації. Органи місцевого самоврядування, які відповідають за організацію надання медичних послуг та призначають керівників закладів і мали б бути на верхівці цього рейтингу, посіли в ньому передостанній рядок із середнім балом 6,6.

Усі згадані в тексті дані — результати соціологічного опитування Центру Разумкова. Опитування на замовлення ZN.UA проводилося з 23 до 28 червня 2023 року методом face-to-face у 22 областях України та м. Києві. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Відома українська акторка вийшла заміж за старшого на 12 років колегу і показала, яким було весілля
TSN
2024-09-29T18:57:31Z
Скандал з Гросу та вирок для Соловій: головні події шоубізнесу за тиждень
24tv
2024-09-29T18:33:34Z
Віталій Козловський замилував, як з 7-місячним сином час вдома проводить
TSN
2024-09-29T18:09:17Z
Лесбійка Ребел Вілсон відсвяткувала розкішне весілля з коханою, – ЗМІ
24tv
2024-09-29T17:43:15Z
ALEKSEEV неочікувано став блондином та змінився до невпізнаваності
TSN
2024-09-29T17:33:43Z
Катерина Осадча показала старшого сина-красеня на свіжому фото та як спілкується з ним на відстані
TSN
2024-09-29T17:33:38Z
32-річна донька лідера "Nirvana" народила первістка й уперше показала малюка: "Любимо понад усе"
TSN
2024-09-29T17:33:11Z
П’ять магічних фільмів для захоплюючих вихідних: що подивитись на екрані
360ua.news
2024-09-29T17:15:06Z
Технічний фестиваль Old Car Land відзначив свою 10 річницю
AutoCentre
2024-09-29T17:13:38Z
5 рослин, які потрібно тримати у спальні: вони покращують сон
24tv
2024-09-29T19:15:59Z
Переміг навіть безсмертного паразита: учені тестують новий спосіб боротьби з малярією
Фокус
2024-09-29T18:51:04Z
Чи можна пити чай перед сном
24tv
2024-09-29T18:45:28Z
Щодня гинуть мільйони: як і навіщо наші клітини нескінченно вмирають усередині нас
Фокус
2024-09-29T18:30:08Z
Як не отруїтися грибами у розпал сезону: важливі поради
Знай
2024-09-29T17:51:17Z
Продукт, який є у кожного вдома, може пришвидшувати старіння
24tv
2024-09-29T17:43:06Z
Квиток в один кінець: учені дізналися, чому хвороба Гантінгтона не дає нашій ДНК відновлюватися
Фокус
2024-09-29T16:12:36Z
Викликають рак і гормональний збій: вчені пояснили небезпеку упакувань із супермаркетів
24tv
2024-09-29T16:12:29Z
Як зробити авокадо м'яким: у мережі перевірили популярні лайфхаки
24tv
2024-09-29T16:00:46Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Саудівська Аравія готова бути посередником для врегулювання «російсько-української кризи» - глава МЗС
УкраинФорм
2024-09-29T19:21:29Z
Зберігались оперативні запаси "Кинджалів": скільки ракет могли ліквідувати українські дрони
24tv
2024-09-29T19:15:20Z
Таємні документи вказують, що Навального могли отруїти - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-29T19:12:38Z
Республіканці розкритикували Трампа за словесні образи Камали Гарріс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T19:06:05Z
"Всі звикли до новин про просування військ РФ": Жорін закликав українців "перестати вірити в казки"
TSN
2024-09-29T18:57:24Z
На наступному «Рамштайні» треба визначитися, як посилити тиск на Росію - Зеленський
УкраинФорм
2024-09-29T18:54:15Z
Бербок підтримала передачу Україні ракет Taurus: потрібне рішення коаліції
24tv
2024-09-29T18:51:34Z
Чому росія вирішила переглянути свою ядерну доктрину – Le Monde
iPress
2024-09-29T18:40:46Z
Олена Ягупова: "Згвалтування жінок і чоловіків - "норма" в катівнях рф". Віч-на-Віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2024-09-29T19:18:01Z
Вивчав "Молоду гвардію" і створив підпілля у 2014-му: помер історик Володимир Семистяга
24tv
2024-09-29T18:39:47Z
Російські військові втретє за день атакували громадський транспорт у Херсоні
УкраинФорм
2024-09-29T18:33:23Z
На Курщині дезертували відразу 15 російських військових, які відмовилися йти в штурм
24tv
2024-09-29T17:43:46Z
ЗСУ можуть відстояти Вугледар: в BILD назвали ключову умову для успіху України
GlavRed
2024-09-29T17:36:12Z
У Києві під час руху загорівся трамвай: що відомо
TSN
2024-09-29T17:33:54Z
За кілька тижнів ситуація на фронті зміниться: військовий розповів, від чого доведеться відмовитись
TSN
2024-09-29T17:33:31Z
Такої погоди вже давно не було: Україну атакують сильні зливи і потужний вітер
GlavRed
2024-09-29T17:28:15Z
Ворог атакував двома КАБами село на Ізюмщині: постраждали двоє мирних мешканців
Мій Харків
2024-09-29T17:25:25Z
"Укрзалізниця" оперативно відремонтувала пошкоджені після російського обстрілу колії і відновила рух
ZN UA
2024-09-29T18:52:58Z
До бюджету надійде близько 2 мільярдів гривень: їх стягнули з компанії, пов'язаної з 1xBet
24tv
2024-09-29T18:45:09Z
Без розпалювача та за лічені хвилини: як легко розпалити вугілля для шашлику
GlavRed
2024-09-29T18:36:34Z
Гроші роками "мовчки" знімаються з картки: у Приватбанку пояснили, як працюють страхові
Знай
2024-09-29T18:21:49Z
Нововведення почнуть діяти з 1 жовтня: в Україні змінили правила переказу з картки на картку
Политека
2024-09-29T17:34:14Z
Головне за 29 вересня: monobank блокує рахунки, за куб заплатимо 104 гривні, а проїзд подорожчає на 50%
Знай
2024-09-29T17:12:47Z
Українці масово беруть мікрокредити? Чому це погано
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T17:00:40Z
Укренерго не планує відключення світла у понеділок
УкраинФорм
2024-09-29T16:42:39Z
Українські молочні продукти вийшли на ринки 29 країн світу, готується вихід ще на 11
ZN UA
2024-09-29T16:04:26Z
ЦНАПи суттєво розширюють перелік послуг: чого чекати українцям
Знай
2024-09-29T19:21:14Z
Благодійна пожертва пенсіонеру: як це працює
Знай
2024-09-29T19:06:27Z
Удар по російському арсеналу у Волгоградській області: опубліковано супутниковий знімок
TSN
2024-09-29T19:03:50Z
Прагнення Європи до переозброєння наражається на тяганину, брак грошей і медитації – WSJ
iPress
2024-09-29T18:40:10Z
Умови для учнів покращаться: школи отримають фінансову допомогу
Знай
2024-09-29T18:36:59Z
Активіст Сергій Гнезділов вибачився перед редакцією «Бабеля»
Детектор М
2024-09-29T18:18:07Z
Штрафи за чужі порушення: все частіше українці стикаються з проблемою "двійників"
Политека
2024-09-29T18:04:42Z
Відомий співак-військовий пройшовся по зірках, що уникають мобілізації: "Величезна несправедливість"
TSN
2024-09-29T17:33:36Z
Нова порода кішок "Трансильванська" з'явилася у Румунії: цікавий факт про виникнення
TSN
2024-09-29T17:33:31Z
Бундесліга: неймовірна поразка Гоффенгайма перед Динамо, Айнтрахт розбив Гольштайн
Football.ua
2024-09-29T19:22:19Z
Шовковський — про 3:0 з Лівим берегом: результат матчу наклав відбиток на поєдинок
Football.ua
2024-09-29T19:15:00Z
Суперник Динамо у Лізі Європи вдома поступився Вердеру у божевільній рубці
24tv
2024-09-29T18:39:35Z
В Індії 219 важкоатлетів знялися зі змагань, бо дізналися про приїзд допінг-офіцерів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T18:27:19Z
Підгурський: Думаю, що гра з Колосом дещо струсить команду
Football.ua
2024-09-29T18:04:43Z
Модрич та Карвахаль зіграють із перших хвилин мадридського дербі проти Атлетіко
Football.ua
2024-09-29T17:58:50Z
Пономарьов – про 0:0 з Колосом: Ми незадоволені ні результатом, ні своєю грою
Football.ua
2024-09-29T17:57:17Z
"Тоттенгем" у більшості розбив "Манчестер Юнайтед" у центральному матчі 6-го туру АПЛ
TSN
2024-09-29T17:54:50Z
Найгірший за 90 хвилин: стала відома оцінка Довбика у грі проти Венеції
24tv
2024-09-29T17:48:51Z
Мексикою пройшовся смертоносний шторм "Джон": жертвами стали 22 людини
24tv
2024-09-29T19:06:52Z
Там було майже 50 людей: у Росії рейсовий автобус зіштовхнувся з вантажівкою і загорівся
24tv
2024-09-29T18:54:50Z
Люди стрибають по дахах: масштабна повінь у Непалі забрала вже майже 150 життів
24tv
2024-09-29T18:24:58Z
Армія РФ вдарила по Богуславці на Харківщині, двоє поранених
УкраинФорм
2024-09-29T18:00:41Z
У польському місті на сміттєзвалищі масштабна пожежа
Европейская правда
2024-09-29T17:01:46Z
У Румунії оголосили найвищий рівень тривоги через небезпеку нової повені
24tv
2024-09-29T16:36:07Z
Чоловіка судили за зберігання дитячої порнографії на своєму телефоні
InternetUA
2024-09-29T16:16:58Z
Прибув на допомогу людям, але загинув сам: на Сумщині попрощалися із полковником Поладичем
24tv
2024-09-29T16:12:23Z
У Херсоні росіяни скинули боєприпас з безпілотника - поранений чоловік
УкраинФорм
2024-09-29T16:03:33Z
Завдання на мільйон: як правильно обрати міжкімнатні двері
24tv
2024-09-29T19:09:12Z
Місячний календар на жовтень 2024: дати нового та повного Місяця
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T19:00:23Z
Завжди смачні та соковиті: рецепт рублених курячих котлет, готуються дуже швидко
Политека
2024-09-29T18:48:21Z
Місячний календар покупок на жовтень: в які дні не можна нічого купувати
24tv
2024-09-29T18:06:30Z
Не лише смачно, а й красиво: рецепт оригінального салату з грибами для святкового столу
Политека
2024-09-29T17:48:04Z
Підійде для перекусу: як приготувати бутербродну намазку з кабачків
Фокус
2024-09-29T17:42:46Z
8 психологічних трюків, які допоможуть отримати те, чого ви хочете: вони дійсно працюють
TSN
2024-09-29T17:33:50Z
Салат, з яким ви забудете про "Олів'є": рецепт зі старого журналу, який підійде на щодень і на свято
TSN
2024-09-29T17:33:23Z
Календар стрижок на жовтень 2024: найкращі дні для стрижки та фарбування волосся
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T17:24:26Z
«Надміцне» скло Tesla Cybertruck тріснуло від… протирання мікрофіброю
ITC
2024-09-29T16:07:58Z
Про проблеми АКПП та присадки для їх вирішення
AutoCentre
2024-09-29T13:09:16Z
В Україні з'явився екстремальний 800-сильний "Гелендваген" для бездоріжжя
Фокус
2024-09-29T10:57:56Z
«Всі сучасні авто лайно»: Джеремі Кларксон з Top Gear та The Grand Tour підсумував свої погляди
ITC
2024-09-29T10:17:06Z
Hyundai, Kia та Samsung спільно розробляють конкурента Apple CarPlay
AutoCentre
2024-09-29T07:04:58Z
Опубліковано шпигунські фотографії BYD Han L
Portaltele
2024-09-29T06:13:44Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
SpaceX призупиняє запуски Falcon 9 через аномалію сходження з орбіти верхнього ступеня
Portaltele
2024-09-29T19:18:04Z
Український "колібрі": дивну істоту з довжелезним хоботом все частіше можна побачити в нашій країні
TSN
2024-09-29T18:57:15Z
Новий Xiaomi Power Bank на 25000 мАг / 212 Вт у прозорому корпусі, з дисплеєм та трьома портами
ITC
2024-09-29T18:40:23Z
Opera випустила нові функції та оновлення з ШІ для браузерів Opera One і GX
InternetUA
2024-09-29T17:46:09Z
Штучний інтелект Sony створюватиме ігри для PlayStation, його вже використали у Spider-Man 2, — корпоративний звіт
ITC
2024-09-29T17:29:47Z
Як в iPhone 16 можна замінити акумулятор — відео
InternetUA
2024-09-29T16:47:13Z
Дуже по-осінньому: неймовірний гарбузовий суп - правильний рецепт
GlavRed
2024-09-29T16:27:59Z
Крила як у птаха, ноги як у павука, а живе під водою: вчені показали дивовижну істоту
TSN
2024-09-29T15:37:03Z
Представлений планшет Ulefone Armor Pad 4 Ultra
Portaltele
2024-09-29T15:16:04Z