MY.UAНовини
Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки
Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки

Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки

В кінці червня киян шокували новиною про те, що в Експоцентрі ВДНГ знищили мозаїчне панно «Вогнеборці», присвячене рятувальникам, про що повідомив києвознавець, захисник модерністської спадщини Дмитро Соловйов. Після розголосу у Державній службі з надзвичайних ситуацій та на ВДНГ пообіцяли оновити мозаїку. Але поки вони міркують, як це зробити, кияни знову б’ють на сполох.

Під загрозою знищення ось уже кілька років перебуває інша унікальна мозаїка - української художниці-монументалістки Олени Гнєдаш, учениці Тетяни Яблонської. За радянських часів красива художня композиція прикрашала їдальню процвітаючого заводу “Електронмаш”, а нині припадає пилом серед спустошення.

Чи можна врятувати цей мистецький витвір і зберегти йому подібні, в чому цінність мозаїчних творів радянської доби і чи збереглася техніка, якою володіли тодішні майстри, з’ясовувала KP.UA.

Розбиті «Мрія» і «Політ»

Колишнє Київське науково-виробниче об’єднання “Електронмаш” мало славу флагмана з виробництва електронно-обчислювальної техніки в усьому Союзі. У державній власності незалежної України завод залишався до 2021 року, але єдиним джерелом прибутку на той час була здавання приміщень в оренду.

Долею робіт Олени Гнєдаш на території “Електронмашу” небайдужі кияни перейнялися, коли стало відомо, що після першого продажу підприємства хтось розбив “Політ” і “Мрію” – кольорові вітражі, якими художниця прикрасила Будинок культури заводу. Влітку минулого року на сайті президента з’явилася петиція за авторством дизайнерки Анни Куц, де йшлося про необхідність зберегти мозаїку та гіпсові панно в їдальні колишнього заводу, однак заклик не отримав великого розголосу і зібрав тільки 666 голосів.

Коли стало відомо, як байдуже і жорстоко будівельні молотки пройшлися по мозаїчним вогнеборцям на ВДНГ, проблема стала очевидною. До цього часу завод вже втретє пустили з молотка. Новий власник, за неофіційною інформацією, збирається звести на місці промзони новий житловий комплекс. До порятунку мистецьких творів долучилася депутатка Київради Ксенія Семенова.

Знищена мозаїка «Вогнеборці» на ВДНГ. Фото: facebook.com/dimasnormas

Перенести в музейний простір

Ксенія Семенова. Фото: ФБ Ксенії Семенової

- Майновий комплекс “Електронмашу” купила компанія, яка є бізнес-партнером мого колеги Ігоря Баленка. Тому я вирішила, що це гарна нагода поспілкуватися з ним щодо збереження мозаїки, - розповідає Ксенія KP.UA. - Ігор позитивно сприйняв ідею і пообіцяв влаштувати зустріч з новими власниками. Тобто шанси маємо.

Депутатка бачить два варіанти збереження мозаїки.

- Коли розроблятиметься проєкт забудови промзони, в нього можна інтегрувати мозаїку. Наприклад, звести не житловий будинок, а бізнес-центр, який прикрашатиме ця композиція. Якщо забудовник не пристане на таке, мозаїку треба переносити в музейний простір.

От тільки простору такого наразі не існує. Ідея створення музею радянського монументалізму обговорюється давно, ВДНГ готова надати площі. Справа, каже Ксенія Семенова, за політичною волею Міністерства культури, а волі тої немає.

Недавно демонтовані пам’ятники Чкалову і Ватутіну перенесені на задній двір Музею авіації в Жулянах. Кольорове панно, яке ніяк не нагадує комуністичну пропаганду, а розповідає про красу, кохання та жагу життя, сумно було б бачити в такому місці.

Втрачені вітражі Олени Гнєдаш на території “Електронмашу”. Фото: facebook.com/yulia.melnyk.001

Хто платитиме?

Але перш ніж думати, куди перенести творіння зі смальти, треба вирішити, як це зробити. Великі розміри композиції виключають можливість просто вирізати її зі стіни.

Анастасія Лелюк. Фото: facebook.com/nastya.leluyk

- Технології є. Мозаїку треба покрити спеціальним розчином, щоб вона не осипалася, і розрізати на фрагменти по лінії викладання смальти, - каже художниця Анастасія Лелюк, одна із засновниць спільноти Monumental Soviet Art in Ukraine. – Є спеціалісти, реставратори, які радо візьмуться за таку справу. Проблема в бюджеті. Я не можу назвати точну цифру, але думаю, що потрібно буде близько мільйона гривень.

Анастасія не пригадує випадку, коли на подібні роботи гроші виділялися з міського бюджету.

- Як правило, платить власник приміщення. Коли ми реставрували мозаїки на столичному Центральному автовокзалі, власник згодився оплатити тільки матеріали, основні роботи виконувалися на волонтерських засадах. Чесно кажучи, я навіть здивувалася, як багато було бажаючих взяти у них участь.

Над відновленням мозаїчних картин на Центральному автовокзалі працювали професійні реставратори Данило та Антон Гуріни. У 2022 році під їхнім керівництвом були законсервовані та відреставровані панно і композиції в будівлі Річкового вокзалу. Ці роботи оплатив новий вуз «Американ Юніверсіті Київ», який отримав споруду в оренду.

Тим часом мистецтвознавці стверджують, що усі радянські мозаїки потребують фахової реставрації.

Пошкоджений фрагмент мозаїки в заводській їдальні «Електронмашу». Фото: facebook.com/HannaBloomsbury

Агітували за освіту, науку, спорт

- Соромно зізнатися, але я не пам’ятаю, як виглядав Річковий чи Центральний автовокзал за часів моєї юності. Ми росли серед тих мозаїк, але не зважали на них, як не зважаємо на звичні предмети інтер’єру. Зараз пригадую, що мозаїки були ледь не всюди – на школах, в піонерських таборах, на торцях гуртожитків, наукових інститутах, кінотеатрах, будинках культури, в кафе, на зупинках транспорту... Тільки тепер, коли постало питання по можливе знищення і необхідність збереження цих витворів, я розумію, що за кожною роботою був художник, жива людина з душею, - поділилася з KP.UA 63-річна киянка Олена Згубич.

Справжній вибух мозаїчного мистецтва за часів СРСР стався у 60-х роках минулого століття. Анастасія Лелюк пояснює це кількома чинниками:

- При Союзі у нас працювали три потужних заводи, які масово виробляли смальту та плитку. Тобто була доступна і дешева сировина. Плюс почалася модерністична течія. З архітектури прибирали надлишки сталінського ампіру, будинки зводились типовими, без прикрас. Мозаїка виконувала роль оздоби і водночас монументальної пропаганди.

Але пропаганда – це не тільки про партію та вождів. Тематичні панно прославляли трудові та наукові досягнення, агітували за освіту, спорт, здоровий спосіб життя. Мускулясті робітники та пишногруді селянки зі снопами, будьмо справедливими, не несли негативу.

Кожне підприємство мало у своєму бюджеті кошти на декоративно-прикладне оформлення. Роботи художників пристойно оплачувалися, а тому виникали монументалістські школи, цехи та творчі напрямки. Навіть виконуючи ідеологічні замовлення, українські художники старалися вкладати у свої роботи національні мотиви і власне бачення світу, яке почасти суттєво відхилялося від “лінії партії”.

Так, у 1970 році було знищене панно в кафе «Хрещатик» («Хрещатий Яр» на розі вулиць Хрещатик і Свердлова, зараз Прорізна. - Ред.) за авторством Бориса Плаксія. Зображені на ньому Іван Дзюба, Іван Драч та Василь Симоненко були в немилості у влади.

Фото
Фото
21 Липня10:00

Не “комуністичний контент”

Зараз тільки з приватних колекцій та досліджень можна зрозуміти, що дожило до наших днів, а що пропало. Мозаїку збивали під час реконструкції будинків, замальовували фарбою, закривали утеплювачами. Смальта і мозаїчна плитка вийшли з масового виробництва, в Україні залишився один завод – в Лисичанську, якого також не стало. В моду увійшли простіші у виготовленні мурали.

- Але технологія мозаїки не втрачена, творчі майстерні працюють, - каже Анастасія. – Один з моїх друзів навчився виготовляти смальту в муфтовій печі. У мене є мрія, щоб в Україні все це відродилося. Мозаїка - дуже давня техніка, давніша за художній живопис. Вона тепліша та довговічніша за сучасні мурали.

Справжній рух за збереження пам’яток радянського монументалізму почався з 2014 року, коли над творами нависла загроза декомунізації. З гарячої руки почалася хвиля нищення “комуністичного контенту”.

Якщо в Києві мозаїчні зображення Леніна і червоноармійця в метро забили дошками, то в Прилуках просто знесли бульдозером композицію художника Семена Кантура, що була єдиним артоб’єктом в місті. Не спитали, не попередили ні мистецтвознавців, ні громадськість, ні самого митця.

Мозаїка в Прилуках, яку знесли бульдозером. Фото: cheline.com.ua

В Рівному нещодавно демонтували мозаїчну стелу з фігурами двох українок у національному вбранні. Все тому, що комусь з місцевої влади одна з дівчат видалася росіянкою. У Макарові зруйнували мозаїку, що дивом пережила російські обстріли під час облоги Києва. Нині її відновлюють волонтери.

- Таке зараз стається ледь не кожного тижня, - констатує Анастасія, - просто не всі випадки набувають розголосу. – На жаль, у нас немає традиції переосмислення історії задля її збереження. Я розумію, що це через той травматичний досвід, який пережила і переживає Україна. Але в цій боротьбі має виховуватися розуміння, що руйнація – це не правильний шлях, і війну не можна використовувати як привід “знести все”. Для того ми і боронимо зараз свою землю, свою волю, щоб ставати кращими.

Демонтована мозаїка у Рівному. Краєзнавці кажуть, що жінки вбрані у національний одяг Галичини і Наддніпрянщини. Фото: facebook.com/rivnecouncil

Без жодного статусу

Попри всі рухи і спільноти, які згуртувалися навколо збереження радянських арт-об’єктів, не існує програми, яка б підтримувала ентузіастів на державному чи хоч місцевому рівні.

Навіть у столиці жоден витвір визнаних майстрів не має охоронного статусу. Невже хтось проти, щоб мозаїки визнали принаймні пам’ятками місцевого значення?

- Ніхто не проти, - відповідає на наше запитання депутат Київради Ксенія Семенова. – Я вважаю, що Депарамент охорони культурної спадщини КМДА не виконує свою роботу. Там виготовляють документи щонайбільше на 3 – 4 об’єкти на рік. При тому, що в Києві охоронного статусу потребують не тільки мозаїки, а й багато історичних будинків, які зараз просто зносять. На мою думку це схоже на саботаж.

За словами Ксенії Семенової, в ближчих планах створення реєстру монументальних об’єктів разом зі спільното Ukrainian Modernism.

- Крім мозаїк це будуть барельєфи, скульптури. Буде рішення, що такі об’єкти на будівлях комунальної власності не можна чіпати, що їх можна тільки реставрувати. А от по приватній власності говорити складніше, - констатує київська депутатка.

Щодо приватної власності, то маємо ілюстрацію: на будинку напроти Національної опери руйнується патріотична мозаїка “Українська пісня”, створена у 1967 році. У 2019-му кошти на відновлення панно зголосився дати ФК “Шахтар”, але власник будинку не дав згоду на роботи.

Мозаїка «Українська пісня» по вул. Богдана Хмельницького, 26 у Києві. Фото: Автор: antomoro/commons.wikimedia.org/

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россияне перебрасывают в Крым САУ Северной Кореи - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T10:04:00Z
Появилось новое страшное видео российских войск в Буче: что выяснили журналисты
Telegraf
2025-04-04T10:03:06Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Новейшая "Богдана-Б" до конца года будет модернизирована: что поменяют в гаубице
Фокус
2025-04-04T09:46:12Z
Девочки, с 8 Марта! Жизнерадостные открытки и картинки с поздравлениями для женщин
Telegraf
2025-04-04T09:37:58Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Трамп заявил, что готов снизить пошлины, если другие страны предложат что-то феноменальное
Лига
2025-04-04T10:01:58Z
Европа должна согласовать с США "дорожную карту" для переноса бремени защиты континента из Вашингтона — министр обороны Финляндии
ZN UA
2025-04-04T10:01:28Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Постоянно разные женщины: Ефросинина рассказала, как ее муж реагирует на сплетни об изменах
Факти ICTV
2025-04-04T09:42:08Z
Екатерина Осадчая рассказала, какую пластическую операцию ей навязывали в юности
Gazeta UA
2025-04-04T09:39:24Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Disney приостановил производство римейка "Рапунцель" после провала "Белоснежки"
Фокус
2025-04-04T09:30:44Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Хргович дал своему сопернику неожиданное прозвище
Корреспондент
2025-04-04T10:03:27Z
Дончич отметился антидостижением в игре против Голден Стейт
Корреспондент
2025-04-04T09:21:51Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Экс-игрок Реала сравнил футболистов Месси и Ямаля
Корреспондент
2025-04-04T08:54:23Z
18-летнего украинского футболиста убили в Германии
ZN UA
2025-04-04T08:43:07Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T09:55:49Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Новые тарифы Трампа: что будет с курсом доллара в Украине
ZN UA
2025-04-04T09:33:38Z
Когда поднимут минимальную зарплату и стоит ли ожидать повышения в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-04T09:28:59Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
С годиком малыша: красивые пожелания для ребенка и родителей
Telegraf
2025-04-04T09:37:47Z
Поздравления для подруг с 8 марта: самые красивые пожелания своими словами
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как поздравить с 70-летием женщину: трогательные пожелания и открытки
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Взорванный в авто чиновник скончался. Дело расследуют как теракт
Gazeta UA
2025-04-04T10:03:00Z
Восьмилетний мальчик загрыз своего 10-летнего друга: подробности жуткой трагедии
Comments UA
2025-04-04T09:57:21Z
Украинец отказался от мобилизации из-за ухода за матерью — мать умерла, а его приговорили к тюрьме
Апостроф
2025-04-04T08:57:38Z
Завербованный Украиной россиянин готовил теракт в Подмосковье: детали
Comments UA
2025-04-04T08:45:01Z
Военный из США обманул жительницу Тернополя на 500 тыс. грн
Корреспондент
2025-04-04T08:39:55Z
Атака на Харьков: возросло количество погибших и раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-04-04T08:39:35Z
Стимуляция мозга с помощью ИИ заметно облегчает симптомы Паркинсона — ученые
Факти ICTV
2025-04-04T10:00:22Z
Вспышка кори в США: более 500 подтвержденных случаев в пяти штатах
Факти ICTV
2025-04-04T09:51:42Z
Сексуальная активность: сколько времени тратят на секс в разном возрасте
Comments UA
2025-04-04T09:48:44Z
ТОП-5 малоэффективных витаминов, которые часто употребляют
Comments UA
2025-04-04T09:12:01Z
Ученые выявили масштабные уровни нецелевого назначения антибиотиков
Факти ICTV
2025-04-04T08:52:25Z
Второй шанс: в Киеве спасли пациента с пороком сердца через 15 лет после шунтирования
Факти ICTV
2025-04-04T08:37:33Z
Диета на три дня в неделю: найден способ похудения, эффективнее подсчета калорий
Фокус
2025-04-04T08:30:57Z
Почему старшие люди постоянно мерзнут: названы главные причины
Comments UA
2025-04-04T08:12:50Z
Где хранить покрышки: названо самое худшее, хоть и очень популярное место
Comments UA
2025-04-04T07:24:38Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Окаменелость морского чудовища из Чили удивила ученых: что исследователи обнаружили внутри
Фокус
2025-04-04T10:00:06Z
Прорыв в области редкоземельных металлов: обнаруженные свойства прометия изменят технологии
Фокус
2025-04-04T09:45:43Z
Украина вскоре получит новые бомбы GLSDB: чем они особенные
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
Вспомнить собственное появление на свет: ученые говорят, что младенцы все запоминают
Фокус
2025-04-04T09:36:35Z
"Это служебный кот?" Животное на криминальном фото ДБР стало звездой/Сеть повеселило фото кота-"взяточника"
Апостроф
2025-04-04T09:21:36Z
Зареєстровано перший у світі сорт картоплі зі «шкірним трансплантатом»
AgroNews
2025-04-04T09:13:01Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z