MY.UAНовини
Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки
Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки

Пропаганда – це не тільки про вождів: чому треба рятувати радянські мозаїки

В кінці червня киян шокували новиною про те, що в Експоцентрі ВДНГ знищили мозаїчне панно «Вогнеборці», присвячене рятувальникам, про що повідомив києвознавець, захисник модерністської спадщини Дмитро Соловйов. Після розголосу у Державній службі з надзвичайних ситуацій та на ВДНГ пообіцяли оновити мозаїку. Але поки вони міркують, як це зробити, кияни знову б’ють на сполох.

Під загрозою знищення ось уже кілька років перебуває інша унікальна мозаїка - української художниці-монументалістки Олени Гнєдаш, учениці Тетяни Яблонської. За радянських часів красива художня композиція прикрашала їдальню процвітаючого заводу “Електронмаш”, а нині припадає пилом серед спустошення.

Чи можна врятувати цей мистецький витвір і зберегти йому подібні, в чому цінність мозаїчних творів радянської доби і чи збереглася техніка, якою володіли тодішні майстри, з’ясовувала KP.UA.

Розбиті «Мрія» і «Політ»

Колишнє Київське науково-виробниче об’єднання “Електронмаш” мало славу флагмана з виробництва електронно-обчислювальної техніки в усьому Союзі. У державній власності незалежної України завод залишався до 2021 року, але єдиним джерелом прибутку на той час була здавання приміщень в оренду.

Долею робіт Олени Гнєдаш на території “Електронмашу” небайдужі кияни перейнялися, коли стало відомо, що після першого продажу підприємства хтось розбив “Політ” і “Мрію” – кольорові вітражі, якими художниця прикрасила Будинок культури заводу. Влітку минулого року на сайті президента з’явилася петиція за авторством дизайнерки Анни Куц, де йшлося про необхідність зберегти мозаїку та гіпсові панно в їдальні колишнього заводу, однак заклик не отримав великого розголосу і зібрав тільки 666 голосів.

Коли стало відомо, як байдуже і жорстоко будівельні молотки пройшлися по мозаїчним вогнеборцям на ВДНГ, проблема стала очевидною. До цього часу завод вже втретє пустили з молотка. Новий власник, за неофіційною інформацією, збирається звести на місці промзони новий житловий комплекс. До порятунку мистецьких творів долучилася депутатка Київради Ксенія Семенова.

Знищена мозаїка «Вогнеборці» на ВДНГ. Фото: facebook.com/dimasnormas

Перенести в музейний простір

Ксенія Семенова. Фото: ФБ Ксенії Семенової

- Майновий комплекс “Електронмашу” купила компанія, яка є бізнес-партнером мого колеги Ігоря Баленка. Тому я вирішила, що це гарна нагода поспілкуватися з ним щодо збереження мозаїки, - розповідає Ксенія KP.UA. - Ігор позитивно сприйняв ідею і пообіцяв влаштувати зустріч з новими власниками. Тобто шанси маємо.

Депутатка бачить два варіанти збереження мозаїки.

- Коли розроблятиметься проєкт забудови промзони, в нього можна інтегрувати мозаїку. Наприклад, звести не житловий будинок, а бізнес-центр, який прикрашатиме ця композиція. Якщо забудовник не пристане на таке, мозаїку треба переносити в музейний простір.

От тільки простору такого наразі не існує. Ідея створення музею радянського монументалізму обговорюється давно, ВДНГ готова надати площі. Справа, каже Ксенія Семенова, за політичною волею Міністерства культури, а волі тої немає.

Недавно демонтовані пам’ятники Чкалову і Ватутіну перенесені на задній двір Музею авіації в Жулянах. Кольорове панно, яке ніяк не нагадує комуністичну пропаганду, а розповідає про красу, кохання та жагу життя, сумно було б бачити в такому місці.

Втрачені вітражі Олени Гнєдаш на території “Електронмашу”. Фото: facebook.com/yulia.melnyk.001

Хто платитиме?

Але перш ніж думати, куди перенести творіння зі смальти, треба вирішити, як це зробити. Великі розміри композиції виключають можливість просто вирізати її зі стіни.

Анастасія Лелюк. Фото: facebook.com/nastya.leluyk

- Технології є. Мозаїку треба покрити спеціальним розчином, щоб вона не осипалася, і розрізати на фрагменти по лінії викладання смальти, - каже художниця Анастасія Лелюк, одна із засновниць спільноти Monumental Soviet Art in Ukraine. – Є спеціалісти, реставратори, які радо візьмуться за таку справу. Проблема в бюджеті. Я не можу назвати точну цифру, але думаю, що потрібно буде близько мільйона гривень.

Анастасія не пригадує випадку, коли на подібні роботи гроші виділялися з міського бюджету.

- Як правило, платить власник приміщення. Коли ми реставрували мозаїки на столичному Центральному автовокзалі, власник згодився оплатити тільки матеріали, основні роботи виконувалися на волонтерських засадах. Чесно кажучи, я навіть здивувалася, як багато було бажаючих взяти у них участь.

Над відновленням мозаїчних картин на Центральному автовокзалі працювали професійні реставратори Данило та Антон Гуріни. У 2022 році під їхнім керівництвом були законсервовані та відреставровані панно і композиції в будівлі Річкового вокзалу. Ці роботи оплатив новий вуз «Американ Юніверсіті Київ», який отримав споруду в оренду.

Тим часом мистецтвознавці стверджують, що усі радянські мозаїки потребують фахової реставрації.

Пошкоджений фрагмент мозаїки в заводській їдальні «Електронмашу». Фото: facebook.com/HannaBloomsbury

Агітували за освіту, науку, спорт

- Соромно зізнатися, але я не пам’ятаю, як виглядав Річковий чи Центральний автовокзал за часів моєї юності. Ми росли серед тих мозаїк, але не зважали на них, як не зважаємо на звичні предмети інтер’єру. Зараз пригадую, що мозаїки були ледь не всюди – на школах, в піонерських таборах, на торцях гуртожитків, наукових інститутах, кінотеатрах, будинках культури, в кафе, на зупинках транспорту... Тільки тепер, коли постало питання по можливе знищення і необхідність збереження цих витворів, я розумію, що за кожною роботою був художник, жива людина з душею, - поділилася з KP.UA 63-річна киянка Олена Згубич.

Справжній вибух мозаїчного мистецтва за часів СРСР стався у 60-х роках минулого століття. Анастасія Лелюк пояснює це кількома чинниками:

- При Союзі у нас працювали три потужних заводи, які масово виробляли смальту та плитку. Тобто була доступна і дешева сировина. Плюс почалася модерністична течія. З архітектури прибирали надлишки сталінського ампіру, будинки зводились типовими, без прикрас. Мозаїка виконувала роль оздоби і водночас монументальної пропаганди.

Але пропаганда – це не тільки про партію та вождів. Тематичні панно прославляли трудові та наукові досягнення, агітували за освіту, спорт, здоровий спосіб життя. Мускулясті робітники та пишногруді селянки зі снопами, будьмо справедливими, не несли негативу.

Кожне підприємство мало у своєму бюджеті кошти на декоративно-прикладне оформлення. Роботи художників пристойно оплачувалися, а тому виникали монументалістські школи, цехи та творчі напрямки. Навіть виконуючи ідеологічні замовлення, українські художники старалися вкладати у свої роботи національні мотиви і власне бачення світу, яке почасти суттєво відхилялося від “лінії партії”.

Так, у 1970 році було знищене панно в кафе «Хрещатик» («Хрещатий Яр» на розі вулиць Хрещатик і Свердлова, зараз Прорізна. - Ред.) за авторством Бориса Плаксія. Зображені на ньому Іван Дзюба, Іван Драч та Василь Симоненко були в немилості у влади.

Фото
Фото
21 Липня10:00

Не “комуністичний контент”

Зараз тільки з приватних колекцій та досліджень можна зрозуміти, що дожило до наших днів, а що пропало. Мозаїку збивали під час реконструкції будинків, замальовували фарбою, закривали утеплювачами. Смальта і мозаїчна плитка вийшли з масового виробництва, в Україні залишився один завод – в Лисичанську, якого також не стало. В моду увійшли простіші у виготовленні мурали.

- Але технологія мозаїки не втрачена, творчі майстерні працюють, - каже Анастасія. – Один з моїх друзів навчився виготовляти смальту в муфтовій печі. У мене є мрія, щоб в Україні все це відродилося. Мозаїка - дуже давня техніка, давніша за художній живопис. Вона тепліша та довговічніша за сучасні мурали.

Справжній рух за збереження пам’яток радянського монументалізму почався з 2014 року, коли над творами нависла загроза декомунізації. З гарячої руки почалася хвиля нищення “комуністичного контенту”.

Якщо в Києві мозаїчні зображення Леніна і червоноармійця в метро забили дошками, то в Прилуках просто знесли бульдозером композицію художника Семена Кантура, що була єдиним артоб’єктом в місті. Не спитали, не попередили ні мистецтвознавців, ні громадськість, ні самого митця.

Мозаїка в Прилуках, яку знесли бульдозером. Фото: cheline.com.ua

В Рівному нещодавно демонтували мозаїчну стелу з фігурами двох українок у національному вбранні. Все тому, що комусь з місцевої влади одна з дівчат видалася росіянкою. У Макарові зруйнували мозаїку, що дивом пережила російські обстріли під час облоги Києва. Нині її відновлюють волонтери.

- Таке зараз стається ледь не кожного тижня, - констатує Анастасія, - просто не всі випадки набувають розголосу. – На жаль, у нас немає традиції переосмислення історії задля її збереження. Я розумію, що це через той травматичний досвід, який пережила і переживає Україна. Але в цій боротьбі має виховуватися розуміння, що руйнація – це не правильний шлях, і війну не можна використовувати як привід “знести все”. Для того ми і боронимо зараз свою землю, свою волю, щоб ставати кращими.

Демонтована мозаїка у Рівному. Краєзнавці кажуть, що жінки вбрані у національний одяг Галичини і Наддніпрянщини. Фото: facebook.com/rivnecouncil

Без жодного статусу

Попри всі рухи і спільноти, які згуртувалися навколо збереження радянських арт-об’єктів, не існує програми, яка б підтримувала ентузіастів на державному чи хоч місцевому рівні.

Навіть у столиці жоден витвір визнаних майстрів не має охоронного статусу. Невже хтось проти, щоб мозаїки визнали принаймні пам’ятками місцевого значення?

- Ніхто не проти, - відповідає на наше запитання депутат Київради Ксенія Семенова. – Я вважаю, що Депарамент охорони культурної спадщини КМДА не виконує свою роботу. Там виготовляють документи щонайбільше на 3 – 4 об’єкти на рік. При тому, що в Києві охоронного статусу потребують не тільки мозаїки, а й багато історичних будинків, які зараз просто зносять. На мою думку це схоже на саботаж.

За словами Ксенії Семенової, в ближчих планах створення реєстру монументальних об’єктів разом зі спільното Ukrainian Modernism.

- Крім мозаїк це будуть барельєфи, скульптури. Буде рішення, що такі об’єкти на будівлях комунальної власності не можна чіпати, що їх можна тільки реставрувати. А от по приватній власності говорити складніше, - констатує київська депутатка.

Щодо приватної власності, то маємо ілюстрацію: на будинку напроти Національної опери руйнується патріотична мозаїка “Українська пісня”, створена у 1967 році. У 2019-му кошти на відновлення панно зголосився дати ФК “Шахтар”, але власник будинку не дав згоду на роботи.

Мозаїка «Українська пісня» по вул. Богдана Хмельницького, 26 у Києві. Фото: Автор: antomoro/commons.wikimedia.org/

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Спідранер Super Mario 64 побив 3 світові рекорди за 4 дні
24tv
2025-02-22T15:00:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
Фокус
2025-02-22T15:00:07Z
Ексголова PlayStation назвав дату виходу 6-го покоління консолей: "Це правильно..."
Знай
2025-02-22T14:51:28Z
Хороші новини: шанси на падіння великого астероїда на Землю знову змінилися
ZN UA
2025-02-22T14:39:20Z
Науковці створили першу у світі квантову батарею, що виробляє енергію за допомогою лазера
InternetUA
2025-02-22T14:31:48Z
Зарядить телефон на ходу: незвичайний генератор перетворює сонячне світло на енергію
InternetUA
2025-02-22T13:31:33Z
Марк Цукерберг передбачає завершення епохи смартфонів
InternetUA
2025-02-22T13:01:47Z
Чорна діра в центрі нашої галактики «вирує» активністю
Portaltele
2025-02-22T12:19:13Z
Що станеться, якщо крихітна чорна діра зіштовхнеться з людиною
24tv
2025-02-22T12:06:46Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
Вареники з Грузії: як приготувати смачні квері
Фокус
2025-02-22T14:51:09Z
Для чого потрібна петля на сорочці: відповідь вас шокує
24tv
2025-02-22T14:39:50Z
Щасливі числа для Овна: використовуйте їх для прийняття рішень
Политека
2025-02-22T14:33:46Z
Солоденький з ноткою цитруса: переможниця "МастерШеф" поділилася рецептом неймовірного кексу
24tv
2025-02-22T14:33:39Z
Деруни в горщиках: Ярославський показав, як зробити звичну страву шедевром
GlavRed
2025-02-22T14:27:43Z
Може бути небезпечним: чому треба позбавлятися запаху секонду і як це зробити
GlavRed
2025-02-22T14:27:30Z
Загадка для найрозумніших: де 3 відмінності між зображеннями чоловіка
GlavRed
2025-02-22T14:27:29Z
Як відчистити взуття від слідів солі: ви точно не знали цих лайфхаків
24tv
2025-02-22T14:03:55Z
В Одесі затримали чоловіка, який стріляв у військовослужбовця ТЦК
УкраинФорм
2025-02-22T14:54:18Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T14:19:44Z
Росіяни вранці атакували громаду на Сумщині - поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-22T14:12:23Z
У бразильському місті оголосили надзвичайний стан через карстові провалля
УкраинФорм
2025-02-22T14:00:21Z
Злодій "обчистив" магазин, однак був спійманий: поліція показала кадри "роботи" крадія
Фокус
2025-02-22T13:57:13Z
Прокуратура домоглась справедливого покарання для зловмисника, який позбавив життя 24-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-22T13:09:56Z
У Херсоні росіяни скинули вибухівку на авто - поранений цивільний
УкраинФорм
2025-02-22T13:06:23Z
На Чорнобильській АЕС виявили новий осередок тління після дронової атаки Росії
Комсомольская правда
2025-02-22T12:37:37Z
Атака безпілотника на Чорнобильську АЕС: яка ситуація з радіацією
TSN
2025-02-22T12:21:49Z
Еспаньйол наприкінці матчу вирвав перемогу над Алавесом
Football.ua
2025-02-22T15:01:25Z
«Дніпро» продовжив переможну серію, обігравши «Кривбас» у баскетбольній Суперлізі
УкраинФорм
2025-02-22T14:51:59Z
Камбек "дияволів": Миколенко з "Евертоном" втратив перемогу над "Манчестер Юнайтед" в АПЛ
TSN
2025-02-22T14:51:26Z
Манчестер Юнайтед врятував нічию в матчі проти Евертона
Football.ua
2025-02-22T14:36:21Z
Меріно очолить атаку Арсеналу в дербі проти Вест Гема
Football.ua
2025-02-22T14:06:23Z
Барселона цікавиться Доку
Football.ua
2025-02-22T14:04:25Z
Флік закликав до захисту суддів після інциденту з Беллінгемом
360ua.news
2025-02-22T14:00:47Z
Різниця у понад 20 кілограм: Баколе пройшов процедуру зважування перед боєм з Паркером
24tv
2025-02-22T13:54:10Z
«Кривбас» програв «Вересу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2025-02-22T13:42:52Z
У тимчасово окупованому Криму почали масово вручати «попередження» кримськотатарським активістам
Детектор М
2025-02-22T14:51:39Z
З обміном «азовців» і морпіхів є проблема, росіяни не хочуть їх віддавати - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T14:51:12Z
Костянтинівка під масованим ударом, є жертви
1News
2025-02-22T14:09:49Z
У неділю пройде невеликий сніг на сході, вдень від -6° до +5°
УкраинФорм
2025-02-22T13:48:41Z
ЗСУ зривають плани ворога на сході. Огляд з фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T13:33:40Z
Накриє весняна погода: стала відома точна дата потепління в Україні
GlavRed
2025-02-22T13:27:25Z
Якість повітря у Києві нормалізувалася
УкраинФорм
2025-02-22T13:21:09Z
У Полтаві приберуть пам'ятник Петру I
Детектор М
2025-02-22T13:12:02Z
В яких областях йтиме сніг, а де вдарить мороз до -23 градусів: прогноз погоди на 23 лютого
24tv
2025-02-22T13:06:32Z
Дружина Позитива замилувала кадрами новонародженої донечки з першої фотосесії
TSN
2025-02-22T14:51:11Z
Любов, самотність і зміни: 11 музичних прем'єр від українських артистів, які ви могли пропустити
24tv
2025-02-22T14:12:58Z
В Україні пройде національний проєкт «Ода стійкості - симфонії свободи у часи випробувань»
УкраинФорм
2025-02-22T13:15:53Z
Звідусіль ллється брехня, – Саніна з чоловіком відповіли на хейт через проживання за кордоном
24tv
2025-02-22T12:48:17Z
Рецензія на фільм «Бруталіст» / The Brutalist
ITC
2025-02-22T12:16:23Z
Нова зірка "Білого лотоса" вразив глядачів суперстильними плавками
24tv
2025-02-22T11:51:53Z
Учасників Ziferblat щодня "крутили" в рекламі на українському ТБ: у мережі знайшли архівне відео
24tv
2025-02-22T11:33:09Z
Представник Естонії на "Євробаченні-2025" у дуеті з відомою зіркою заспівав про мир Києва та Москви
TSN
2025-02-22T11:21:24Z
Новий рекорд Гіннесса: чоловік створив кубик Lego розміром з клітину крові
Фокус
2025-02-22T10:45:29Z
Молодь називає їх "душнилами": хто такий "ханжа" та як значення слова змінилось за століття
24tv
2025-02-22T14:45:44Z
ЄС готує Україні військову допомогу на 20 мільярдів євро
360ua.news
2025-02-22T14:42:12Z
Які пенсії в осіб з інвалідністю III групи у 2025 році
24tv
2025-02-22T14:39:44Z
Недобросовісні командири мають отримати бан на посади – уповноважена президента
TSN
2025-02-22T14:36:10Z
Німеччина розслідує диверсію на своєму військовому кораблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T14:30:08Z
Чотири вбивства і одне “воскресіння”: у США розкрили культ програмістів, які вірили в “розкол мозку”
Украина Криминальная
2025-02-22T14:18:13Z
Чоловік подав до суду на кінотеатр за довгу рекламу і переміг
Фокус
2025-02-22T14:15:21Z
Які будуть прохідні бали для вступу в аспірантуру у 2025 році
24tv
2025-02-22T14:12:17Z
Експерт про відключення Starlink: Альтернатива є, але займатися цим потрібно вже зараз
Комсомольская правда
2025-02-22T14:10:11Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Відлякайте мишей та щурів назавжди: вони не можуть терпіти лише один запах
24tv
2025-02-22T09:24:51Z
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
2025-02-22T08:51:35Z
Як дбати про волосся в морозну погоду
24tv
2025-02-22T07:06:42Z
Китайські науковці створили революційний вітровий генератор з рекордною потужністю у 100 кіловатів
InternetUA
2025-02-22T15:01:19Z
Польща платить за роботу Starlink в Україні і не бачить підстав для розриву контракту - віцепрем'єр
УкраинФорм
2025-02-22T14:52:58Z
Де найдешевше скупитись у Чехії: розкриваємо, як вполювати найнижчі ціни
24tv
2025-02-22T14:33:23Z
Світовий лідер Newmont збільшив видобуток золота до 6,85 млн унцій
360ua.news
2025-02-22T14:30:07Z
Україна збільшує імпорт молочних продуктів
AgroNews
2025-02-22T14:21:46Z
Тариф збільшиться майже вдвічі: українцям доведеться платити по-новому доведеться платити за базову послугу
Политека
2025-02-22T14:03:37Z
Скільки землі може приватизувати одна людина та які є обмеження
24tv
2025-02-22T14:03:22Z
Чад скасував імпортні мита на зерно
AgroPortal
2025-02-22T14:00:05Z
Індексація пенсій: звідки ПФУ братиме гроші на перерахунок виплат
24tv
2025-02-22T13:48:50Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:12:04Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Келлог відвідав поранених військових ЗСУ в Ірпені й запевнив, що США – з Україною
Европейская правда
2025-02-22T15:00:54Z
У нього проблеми з фізикою: Путін видав чергову маячню про свій "Орешник"
24tv
2025-02-22T15:00:45Z
Нападки Трампа на адресу України розділили Республіканську партію — The Hill
ZN UA
2025-02-22T14:58:18Z
Трамп імітує несамовитість: названо головну вимогу від США до Європи
GlavRed
2025-02-22T14:57:43Z
Звернення до людей, які ненавидять Зеленського більше, ніж люблять Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T14:57:25Z
Путін втрачає авторитет через обміни, – Коордштаб про складнощі повернення "Азову"
24tv
2025-02-22T14:54:27Z
Росіяни скинули сім бомб на Костянтинівку: є загиблі та поранені
TSN
2025-02-22T14:52:07Z
Келлог розповів про емоційний візит на Київщині: з ким він зустрівся
TSN
2025-02-22T14:51:56Z
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України: що відбувається
TSN
2025-02-22T14:51:33Z