Глава САП пояснив де зараз телефон, який мав бути доказом у справі про втручання в діяльність Венедіктової
У грудні в інтерв’ю ZN.UA головний детектив Національного антикорбюро Андрій Калужинський підтвердив, що НАБУ продовжує розслідувати справи щодо втручання в діяльність прокурора, яке могло перешкодити врученню підозри суддям ліквідованого ОАСК у справі «плівок Вовка». Мова йде про справи відносно колишньої генпрокурорки Ірини Венедіктової. Однак глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, з яким поспілкувалась Інна Ведернікова, заявив в інтерв’ю ZN.UA, що відповідні провадження не мають перспективи і не віднесені до підслідності НАБУ.
Клименко підтвердив слова Калужанського, що САП у свій час витребувала всі кримінальні справи за зазначеним фактом. Одну забрали у Служби безпеки, іншу – в Державного бюро розслідувань. Третя справа і так була в НАБУ.
«За результатом їхнього вивчення було встановлено, що за частиною епізодів закінчилися строки давності притягнення до кримінальної відповідальності, оскільки діяння, передбачені статтею 343 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність працівника правоохоронного органу), не є злочином, а лише проступком. Строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення проступку становить лише два роки, в деяких випадках — три. А кримінальні провадження стосувалися подій, що відбулися влітку 2020 року», - зазначив Клименко.
За його словами, єдиним «живим» кримінальним провадженням був епізод щодо здійснення несанкціонованого запису розмови прокурорів Офісу генерального прокурора в одному з ресторанів міста Києва. Такі дії, пояснив глава САП є злочином і кваліфікуються за статтею 359 КК України.
«Але, на мою думку, будь-який результат розслідування цих кримінальних проваджень не призведе до направлення справи до суду. Навіть якщо я помиляюсь, і вона буде направлена до суду якимось іншим органом, то цим судом точно не буде Вищий антикорупційний суд, оскільки жодна зі статей не є корупційною, а значить, не підслідна НАБУ і не підсудна ВАКС. Ми ж самі говоримо про те, що всім треба дотримуватися вимог статті 216 Кримінального процесуального кодексу України стосовно підслідності. У всіх цих епізодах прокурор визначив підслідність за іншим органом досудового розслідування відповідно до вимог КПК України», - додав Клименко.
На питання, де зараз телефон Венедіктової, який мав би проходити як доказ у справі колишньої генпрокурорки, Клименко відповів, що таке провадження справді існує і в ньому є телефон, але він не належить Венедіктовій.
«Але на ньому, згідно з матеріалами кримінального провадження, мало би бути збережено низку записів, що стосуються розмов попереднього генерального прокурора. Зміст цих розмов мені на даний час невідомий», - зазначив Клименко.
Він пояснив, що коли очолив САП, то вивчав і заслуховував усі кримінальні провадження. І під час заслуховування відділу детектива Олександра Омельченка встановив, що в одному з проваджень, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом втручання, але вже в діяльність генерального прокурора, є телефон, на якому є записи розмов, що їх невстановлені особи використовували нібито для впливу на попереднього генерального прокурора.
«Під час заслуховування з’ясувалося, що телефон знаходиться за межами САП і НАБУ. За версією прокурорів, він зберігався подалі від Києва через війну. Після того, як за кілька днів телефон усе ж з’явився у матеріалах кримінального провадження, він був заблокований, а пароль від телефону зник. За поясненнями прокурорів, вони або не слухали записів, перш ніж направити на експертизу, або ж просто забули їхній зміст», - додав Клименко.
Крім того, за словами глави САП, експерт Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (керівник Олександр Рувін. — І.В.), який проводив експертизу, також не пам’ятає пароля від телефону. При цьому змісту розмов, які були на записах, не пригадує, і чому змісту розмов не відобразив у самій експертизі, пояснити не може.
Глава САП додав, що детективи підрозділу НАБУ (йдеться про підрозділ під керівництвом Бориса Індиченка. — І.В.), які здійснювали досудове розслідування в цьому провадженні, як і їхні керівники, також нічого не змогли пояснити як щодо телефону, так і щодо провадження загалом. Відбувалося це, як зазначив Клименко, ще до призначення нового директора бюро.
«Після встановлення цих фактів групу прокурорів і групу детективів було змінено, а телефон передано до НАБУ для розблокування. На даний час, за моєю інформацією, в справі самого колишнього генерального прокурора так і не допитали щодо деталей та обставин. Телефон уже розблокований, і ми маємо встановити зміст записів, їхню справжність і відсутність несанкціонованих втручань у телефон з метою змінити чи замінити вказані записи, розслідування триває. Але у справі дійсно дуже багато дивних збігів, які навіть більше схожі на закономірності. Тому не виключено, що в цій справі доведеться також розслідувати дії детективів і прокурора», - підсумував Клименко.
Нагадаємо, раніше Андрій Калужанський заявив в інтерв’ю ZN.UA, що НАБУ продовжує розслідування кількох справ по факту втручання в діяльність прокурора, що могло перешкодити врученню підозри суддям нещодавно ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва у справі плівок керівника суду Павла Вовк. За його словами, у той день (мова про 16 липня 2020 року), коли заступник генпрокурора Андрій Любович підписав підозри суддям ОАСК і намагався внести інформацію про підозри до Єдиного реєстру досудових розслідувань, він зрозумів, що його флешка заблокована. Однак після звернення з відповідним рапортом флешку відразу розблокували.
На той момент процесуальне керівництво здійснювали прокурори ОГП, але тодішній керівник департаменту Офісу генерального прокурора з посиланням на вказівку керівництва заборонив своїм підлеглим брати участь у врученні підозри.
У січні цього року Ірину Венедіктову викликали на допит НАБУ. За даними ZN.UA, приводом для допиту Венедіктової могла стати справа про можливе втручання ексгенпрокурора в діяльність прокурора Андрія Любовича у справі колишнього голови ОАСК Вовка.