MY.UAНовини
Потягнуло до споріднених душ: навіщо Шойгу поїхав до КНДР
Потягнуло до споріднених душ: навіщо Шойгу поїхав до КНДР

Потягнуло до споріднених душ: навіщо Шойгу поїхав до КНДР

27 липня у Північній Кореї відзначають «День перемоги» у Корейській війні, точніше – цього дня 1953 року було просто підписано повідомлення про припинення вогню між Північною Кореєю та Південною, а не мирний договір. Тож офіційно країни ще у стані війни. Але кого це зупиняє, коли треба влаштувати масштабні урочистості до дня перемоги? Тож відзначати розпочали ще 23 липня, а тут і високі іноземні гості приїхали. Ну, як високі…

Поїздка міністра оборони РФ Сергія Шойгу до Північної Кореї не візит ввічливості, а шанс прицінитися. Якщо військовий міністр зайнявся зовнішньою політикою – прерогативою президентів і міністрів закордонних справ, значить, справи у «другої найсильнішої армії світу» зовсім погані. І візит до Пхеньяна, та до того ж на збройову виставку – це явне прохання допомогти ракетами в ім'я спільної боротьби зі світовим гегемоном - Заходом. Офіційний привід – участь в урочистостях, присвячених 70-річчю закінчення Корейської війни.

А ще причина – треба ж подивитися, як живе країна за повної диктатури та ізоляції, за масштабних санкцій та кримінального кодексу, в якому кожна друга стаття – розстрільна чи довічна. Цей досвід Росія зараз активно переймає. Що ж, історично справді тут багато схожих моментів. До того ж, Росія вже кілька століть намагається втрутитися в долю Кореї.

Головна мета візиту міністра оборони РФ У Пхеньян була виставка зброї, якою в КНДР дуже пишаються, і яку Росія не проти б отримати. Фото: REUTES

Поява імперії

Отже, багато століть поспіль жила одна-єдина Корея. Вирощена «старшим братом» Китаєм, країна довгий час була закрита для проникнення ззовні, повільно варилась у своєму корейському соусі, ні на що особливо не претендуючи і не розраховуючи.

У XVII столітті китайська правляча династія Мін змінилася на династію Цин, й у Корею потихеньку почали проникати західні ідеї, оскільки Китай воював і торгував настільки активно, що інакше бути не могло. Про свободу, рівність та братерство корейці замислювалися мало, а ось потенційна незалежність від Китаю народ вразила.

Першим пішло корейське королівство Чосон, яке проголосило незалежність від династії Цин якраз після поразки Китаю в Першій китайсько-японській війні (1894-1895) - момент був підходящий. У повітрі запахло незалежністю, але не демократичного розливу – такої анархії корейці не розуміли. Їм цілком підходила імперія, тим більше, що й імператор був - Кочжон з королівства Чосон, який весь цей час разом із сином ховався в будинку російської місії в Сеулі після вбивства японцями його дружини. Для Кочжона настала зоряна година: він був коронований як імператор і прославлений як автор нової корейської конституції, в якій вся влада належить імператору - і точка.

Світ поставився до появи Великої Корейської імперії негативно, мовляв, надто слабенькою вона вийшла, не по чину іншим державам із багатовіковими історіями. А коли Корея дала зрозуміти – все, що відбувається за межами імперії, її не хвилює, – взагалі образилися. Політика та економіка нової імперії були спрямовані виключно усередину. Не без винятків, звісно.

Йшли реформи, народ у них брав активну участь, однак і консерватори не дрімали, розмахуючи прихильністю традиціям як штандартами. Бої між старими та новими чиновниками неабияк підрубали кволі підстави нової імперії, плюс ще один факт. У це, мабуть, важко повірити, але у справи Корейської імперії активно втручалася Російська. Якщо вірити одній депеші із Шанхаю, Росія намагалася зробити Корейську імперію своїм протекторатом. Хоча відомо, що імператор Микола II говорив у 1901 році принцу Генріху Пруському, що не хоче захоплювати Корею, але й ні за яких обставин не може дозволити Японії там утвердитись – це стане приводом для війни. А Японія мала плани на Корейський півострів, і ще які.

Паралельні світи

Побоюючись, що наростаюча конфронтація між Росією та Японією через Маньчжурію та Корейський півострів вдарить по Кореї, країна розсилала у країни світу запевнення про свій військовий нейтралітет. США, Росія та Японія їх проігнорували, і під час війни Країна вранішнього сонця відправила свої війська на півострів. У результаті 1910 року, після закінчення російсько-японської війни та розгрому Росії Корея була приєднана до Японської імперії, і Велика Корейська імперія припинила своє існування.

Після Другої світової війни та капітуляції Японії керівництво союзних сил благородно вирішили звільнити Корею одним махом, віддавши країну під міжнародну опіку, доки корейці не будуть визнані готовими до самоврядування. В останні дні війни США запропонували розділити Корейський півострів на дві окупаційні зони (південну - американську та північну - радянську) з розділовою лінією по 38 паралелі. Мляві спроби двох зон з'єднатися в єдину Корею ні до чого не привели, і в 1948 були сформовані окремі уряди: соціалістична, прорадянська Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) на півночі і капіталістична, прозахідна Республіка Корея на півдні. Обидва уряди стверджували, що є єдиним законним урядом усієї Кореї, і жоден з них не визнавав постійний кордон.

Повоювали – і заморозили

У результаті колишні частини єдиної Кореї вирішили з'ясувати в бою, хто сильніший і, отже, легітимніший. Війна розпочалася 25 червня 1950 року, коли північнокорейські солдати після благословення свого лідера Кім Ір Сена перетнули кордон і опинилися в Південній Кореї з метою негайно перемогти та приєднати. Переможна хода армії Півночі півднем, за негласною підтримкою СРСР і Китаю, закінчилася в грудні того ж року, коли за Південну Корею «вписалися» ООН і США. Поступово лінія бойового зіткнення, зсунута на південь, повернулася до тієї самої 38-ї паралелі, тобто на вихідну точку, і наступні два роки війна на землі йшла просто на виснаження армій. При цьому в повітрі тривала бійня – американські пілоти боролися з радянськими заради ідеалів капіталізму/комунізму. Пісня про американський літак «Фантом» і «льотчика на ім'я Лі Сі Цин» (пам'ятаєте, у «Чижа»?) – саме про це.

У результаті дві Кореї нічого так і не вирішили. Під тиском своїх союзників, які вже не розуміли, якого біса вони роблять на цьому проклятому півострові, Північна і Південна Кореї підписали Угоду про перемир'я 27 липня 1953 року і створили демілітаризовану зону шириною 4 км на кордоні двох Корей.

Підрахували кількість жертв з обох боків – їх виявилося понад 3 мільйони осіб (і це не остаточні цифри) плюс зруйновані практично всі великі міста та масові вбивства урядовими військами, з одного боку, запідозрених у симпатіях до комуністів (Південна Корея), з іншого – тортури та вбивства військовополонених (Північна Корея).

Остання виявилася ще й найрозбомбленішою країною в історії, втративши 1,5 млн громадян, які втекли з півночі в ході війни.

Мирну угоду уклали, але договір так і не підписали. Так що дві Кореї технічно все ще перебувають у стані війни – має місце заморожений конфлікт. У квітні 2018 року лідери Північної та Південної Кореї зустрілися у демілітаризованій зоні та домовилися працювати над угодою, щоб офіційно покласти край Корейській війні. Але щось підказує: черговий виток любові Росії до Північної Кореї зазвичай нічим добрим не закінчується, і кінця цього замороженого конфлікту поки що не видно.

Підписання договору про перемир'я 27 липня 1953 так і не поставило крапку у війні. Фото: U.S. Department of Defensehttps://commons.wikimedia.org

Мало друзів та свободи

Власне, 70-річчя від дня підписання Угоди, яка не підкріплена договором, і відзначається зараз у Північній Кореї. При цьому 23 липня наполегливо називається «Днем Перемоги у Великій Вітчизняній визвольній війні». Втім, ми вже звикли, що північнокорейці живуть у своїй реальності, і, як і раніше, не особливо люблять взаємодіяти із зовнішнім світом. Не люблять, не хочуть і не можуть – інтернетом, як і мобільними телефонами, у цій країні може користуватися дуже обмежене коло людей із влади, а телевізор показує строго цензуровані новини.

І цілком природно, що глава Північної Кореї Кім Чен Ин влаштував міністру оборони Росії Сергію Шойгу екскурсію саме на оборонну виставку в Пхеньяні, де представлені всі види озброєння від міжконтинентальних балістичних ракет Хвасон до новітніх безпілотників, схожих на американські RQ-4 Global Haw MQ-9 Reaper. При цьому північнокорейські балістичні ракети заборонені резолюцією Ради безпеки ООН, яку серед інших схвалила і Росія.

Центральне телеграфне агентство Кореї повідомило, що Шойгу назвав армію Північної Кореї найсильнішою у світі. Корейцям приємно, звичайно, а ось росіяни напружилися – у сенсі, «північнокорейська армія найсильніша у світі?»

Є підозра, що глава російського військового відомства приїхав до КНДР, щоб переконати її керівництво, щоб поставити Росії артилерійські снаряди 152 мм. Дружба двох ядерних держав (точніше – трьох, у візиті бере участь і Китай) має змусити Захід здригнутися. Але з іншого боку, бачимо, наскільки мало союзників у Росії. Китай загалом у цей короткий список внесений курсивом – Піднебесна дружить лише тоді, коли їй це вигідно. І як тільки ця вигода зникне, Китай одразу виявить небачену гнучкість у політичних та економічних перевагах.

Теги за темою
КНДР
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Туреччина готова стати членом ЄС – Ердоган
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:06:33Z
МЗС підготувало нову Стратегію зовнішньополітичної діяльності
УкраинФорм
2025-07-21T16:36:52Z
Білецький прокоментував обшуки та затримання в НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:12:29Z
У Косові несподівано наблизились до вирішення політичної кризи
Европейская правда
2025-07-21T16:07:21Z
Половина угорців підтримала проведення цьогорічного прайду в Будапешті
Европейская правда
2025-07-21T15:49:06Z
Британія вдарила новими санкціями по "тіньовому флоту" Росії
Европейская правда
2025-07-21T15:45:10Z
Генсек НАТО на засіданні «Рамштайну» наголосив на нових можливостях підтримки України
УкраинФорм
2025-07-21T15:33:07Z
В Угорщині припускають, що за підпалом церкви на Закарпатті стоїть режим Орбана
24tv
2025-07-21T15:30:41Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Чисті кімнати за копійки. Де в Одесі можна винайняти бюджетне житло біля моря
Telegraf
2025-07-21T15:03:54Z
У Києві заступили на чергування медичні автомобілі з Канади
AutoCentre
2025-07-21T15:03:38Z
На площі Ринок у Львові встановили унікальну скульптуру лева XVII століття
Комсомольская правда
2025-07-21T15:01:03Z
Дефіцит риби в Дніпропетровській області: які види зникають з магазинів
Политека
2025-07-21T15:00:34Z
На Херсонщині за день унаслідок обстрілів РФ постраждали четверо людей
УкраинФорм
2025-07-21T14:57:47Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Зарплати в ІТ-менеджменті: у кого зростають, а хто втрачає
24tv
2025-07-21T15:09:09Z
Що буде з цінами на кавуни в Україні цього літа - прогноз
TSN
2025-07-21T15:06:59Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Як ефективно позбавитися від плям на унітазі: безпечні методи очищення
24tv
2025-07-21T14:24:38Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Плануєте працювати в Європі? Ось скільки платять за годину в різних країнах
360ua.news
2025-07-21T15:27:15Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
Жіноча збірна України з гандболу U-19 стала чемпіоном Європи у дивізіоні B
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:42:20Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
Війська РФ обстріляли Марганець: є поранена, виникла пожежа
УкраинФорм
2025-07-21T14:51:39Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Користувач втратив $1,2 млн через фішингову транзакцію
InternetUA
2025-07-21T14:16:31Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z