Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про присудження Національної премії імені Тараса Шевченка 2023 року та затвердив новий склад Комітету Шевченківської премії. Документ оприлюднений на сайті глави держави.
Оприлюднення і підписання указу відбулося пізніше на понад чотири місяці від традиційної дати — дня народження Тараса Шевченка.
Згідно з указом Президента Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року удостоєні:
-
поетеса Катерина Калитко за книгу поезій «Орден мовчальниць»;
-
виконавці гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук за аудіоальбом «Пісні Української революції»;
-
літературознавець Михайло Назаренко за книгу «Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792–1883»;
-
журналіст Віталій Портніков за публіцистичні статті та виступи останніх років;
-
режисерка Ірина Цілик за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
Перелік лауреатів у президентському указі збігається з переліком переможців премії, яких оголосив у березні Шевченківський комітет, перед тим як піти у відставку. Розмір Шевченківської премії на 2023 рік, згідно з указом, становить 429 тисяч гривень.
Тим же указом Президент України затвердив новий персональний склад Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Згідно з документом Комітету доручено провести конкурс на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2024 року для відзначення видатних творів літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, присвячених героїчній боротьбі українського народу під час збройної агресії Російської Федерації проти України.
Як повідомляв «Детектор медіа», цьогоріч уперше за багато років 9 березня не оприлюднили імена лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Хоча Комітет визначився з фіналістами премії ще в січні 2023 року.
Натомість 10 березня на зустрічі президента Зеленського з діячами культури та мистецтва голова Комітету Юрій Макаров запропонував передбачити номінації для творів, створених під час повномасштабної війни на воєнну тему.
Крім того, Макаров на зустрічі повідомив, що у двох номінаціях цьогоріч не було визначено переможця. Тож, за його словами, було б правильним відкласти оголошення і нагородження цьогорічних лауреатів і доповнити цей список іменами тих людей, які беруть участь у цій війні. Як нові можливі дати нагородження він назвав річницю перепоховання Тараса Шевченка у Каневі (22 травня) або ж День Незалежності (24 серпня).
Президент Зеленський підтримав ініціативу Юрія Макарова. Вже 10 березня Комітет Шевченківської премії оголосив про створення в рамках премії спеціальної номінації «За внесок у перемогу», до якої ввійдуть твори, написані в 2022 році «на війні чи про війну». У коментарі «ДМ» Юрій Макаров заявив, що додаткові нагороди «За внесок у перемогу» планують вручити у кожній з традиційних номінацій.
Однак уже 12 березня Комітет Шевченківської премії все ж таки назвав переможців у номінаціях «Література», «Публіцистика, журналістика», «Літературознавство і мистецтвознавство», «Музичне мистецтво» та «Кіномистецтво».
13 березня голова Комітету Юрій Макаров оголосив, що подав у відставку. У коментарі «Детектору медіа» він пояснив, що причиною відставки є незгода деяких членів Комітету з його ініціативою щодо додаткових нагород. За словами Макарова, ідея з додатковими нагородами виникла спонтанно під час зустрічі митців та діячів культури з президентом 9 березня, хоча й «витала в повітрі раніше».
- Читайте також: Відставка голови Комітету Шевченківської премії означає, що він визнає існування репутації
При цьому один з членів Комітету, Ігор Панасов, у коментарі «Детектору медіа» повідомив, що не згідний з позицією колег і підтримує ідею додаткових нагород для творів на воєнну тематику. Він сказав, що вважає, що «ця ідея могла бути реалізована так, що ані формальні процедури, ані репутація премії не постраждали б». Однак він також подав у відставку, адже «зрозумів, що працювати далі в таких обставинах не буде можливо».
17 березня комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради звернувся до президента Володимира Зеленського з проханням підписати указ про нагородження лауреатів Шевченківської премії за 2022 рік, а також провести комітетські слухання щодо майбутнього нагороди.
22 травня президент Володимир Зеленський призначив ексміністра культури та актора Євгена Нищука головою Комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка, звільнивши з цієї посади Юрія Макарова. Глава держави доручив Нищуку подати пропозиції щодо нового персонального Комітету.
- Читайте також: Що ж таки сталося з цьогорічною Шевченківською премією та що можна зробити просто зараз