MY.UAНовини
Лана Вєтрова: Тварини-довгожителі ставлять рекорди завдяки любові своїх господарів
Лана Вєтрова: Тварини-довгожителі ставлять рекорди завдяки любові своїх господарів

Лана Вєтрова: Тварини-довгожителі ставлять рекорди завдяки любові своїх господарів

39-річна гуска Гага зі Львівської області могла стати найстарішою гускою України, але, на жаль, так і не потрапила до Національного реєстру рекордів. Господарі птаха-довгожительки встигли подати заяву, але, на жаль, не змогли зібрати доказову базу: гуски не стало.

"Ми дуже сумуємо з цього приводу та щиро співчуваємо її господарям, для яких Гага стала символом сім'ї", - написала керівник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.

Про те, чому гуска Гага не увійшла до Національного реєстру рекордів та які тварини-довгожителі живуть в Україні, KP.UA розпитала Лану Вєтрову.

"Довгожителі - дуже складна категорія рекордів"

- Лано, як вийшло, що 39-річна гуска не змогла увійти до Національного реєстру рекордів? Її вік справді вражає.

- Насправді все просто – вік треба довести. Не тому, що ми не хочемо вірити, просто такі правила – будь-який рекорд повинен мати доказову базу, не може бути інакше.

39-річна Гага стала дуже резонансною подією, нам цікаві такі рекорди. Але, щоб ми всі вважали, що це рекорд, потрібно мати докази віку. Хочу зробити на цьому акцент, щоб не було жодних образ та інсинуацій чи штучно створеного хайпа на цю тему.

Здається, що довгожителі – проста номінація, але насправді ця категорія рекордів дуже складна. Ми не робимо знижку на те, що наші номінанти – тварини та їх вік можна не підтверджувати. Ми працюємо за чіткими правилами і це стосується всіх.

Якщо ви хочете бути об'єктивним – працюйте за правилами. Ці правила вигадані не нами. Ми працюємо в одній системі з Гіннесом, відповідно, користуємося міжнародними правилами і не можемо від них відходити на власний розсуд.

Ці правила відносяться і до гусей, і до качок, і до котиків, і до собачок - до всіх тварин, які є членами нашої родини. Нам здається, достатньо того, що ми знаємо, який вік у тварини. На жаль, цього замало.

- А як підтвердити вік тварини? Гаразд, у породистих котів та собак є документи. А свійський птах?

– Котики-собачки підтверджуються документами, реєструються за наявності ветеринарних паспортів. Інші тварини, які не є домашніми, реєструються за висновком науковців та вчених.

Наприклад, якщо це птахи - має бути орнітолог, і не один. Фахівці визначають вік птиці за станом дзьоба, лапок, пір'я та інших ознак. І ми завжди говоримо: дайте нам такий висновок.

Звичайно, процедура підтвердження віку досить складна, не всім хочеться її проводити: потрібно знайти орнітолога, привезти його до птаха або птаха до фахівця і таке інше. Але якщо ви хочете дійсно зареєструвати рекорд, який не викликав би сумнівів, це зробити необхідно.

Крім цього, мають бути свідчення очевидців. За всіма правилами такі свідчення беруть у письмовій формі, де обов'язково вказується, хто дає свідоцтво, з власним підписом, паспортними даними. За правилами, за якими оформлюються свідчення очевидців. Не може бути такого, що хтось щось сказав, потім забув чи відмовився від своїх слів. Має бути чітко все викладено на папері, щоб була однозначність.

Мені шкода, що господарі 39-річної гуски не змогли сформувати доказову базу.
Ці правила здаються дуже строгими, але ми маємо 31-річного гусака Гошу із села Володькова Дівиця Чернігівської області. У 2018 році сім'я внесла його до рекордів, зробивши все за правилами, які існують у реєстрації цієї номінації рекордів.

- Як господарі Гоші підтверджували вік свого вихованця?

- У них був огляд орнітолога, вони возили птаха до Києва. Нам привезли свідчення вчених, які зберігаються у нас і досі.

Рекорди тим цікаві, що вони об'єктивні. Не може бути в рекордах суб'єктивної оцінки, припущень на кшталт: мені здається, що йому стільки років - це виключено.

Часто нам кажуть: ми точно пам'ятаємо, знаємо. Але цього не достатньо. Підтвердження віку потрібне для того, щоб потім ваш рекорд не оскаржили власники подібної гуски із сусіднього села. Тому має бути абсолютно бездоганна доказова база – і це головне.

Найстаріші тварини України, які увійшли до Національного реєстру рекордів

🐤Блакитноокий гусак Гоша

- 31-річний гусак Гоша з блакитними очима у 2018 році був зареєстрований, як найстаріший гусак в Україні.

Гоша всюди супроводжував свою господиню, бабусю Аню. Навіть ходив із нею в магазин, коли треба, чекав під лікарнею. Якщо хтось питав, коли буде суп із гуски, - бабуся злякано хрестилася. Сусіди боялися зайти на подвір'я до бабусі Ганни, не прихопивши з собою палицю: гусак не любив чужинців і охороняв будинок, як собака.

Господиня гусака мріяла, щоб її улюбленця визнали рекордсменом-довгожителем. Після смерті бабусі її мрію змогли здійснити родичі, які дали притулок Гоші у себе.

2018 рік. Зафіксовано офіційно найстаріший гусак в Україні - Гоша з Чернігівщини. Фото: ФБ Лана Вєтрова

🦛58-річна бегемотиха Бреста

- Коли пишуть про найцікавіші рекорди, завжди згадую рекорд 2013 року – найстарішу бегемотиху Бресту з Київського зоопарку. Їй було 58 років. Рекорд дійшов до нашого часу. Це була дуже резонансна подія, яка претендувала на рекорд Гіннеса, - каже Лана.

Бреста народилася в Мюнхенському зоопарку в 1958 році, звідти її перевезли до Ленінграда. Вона була зовсім маленькою бегемотихою, коли на початку 1970-х років її доставили до Києва. Тут ціла історія.

Нам показували навіть записи у книзі прийому тварин. Тоді то була ще рукописна книга. Була там і дата, коли Бресту прийняли до Київського зоопарку.

Наприкінці свого життя Бреста нагадувала стареньку пенсіонерку. Бувало, вийде на траву, постоїть: забула, куди йде – повертається назад. Усе як у людей. Їй вже було важко пересуватися: Бреста страждала на остеоартроз і більшу частину часу проводила під водою. Виринала, щоб поїсти.
У 2013 році 55-річна Брест стала найстарішим бегемотом світу, хоча зазвичай у неволі бегемоти живуть 40-45 років. У 2016 році Бреста померла уві сні.

Звичайно, у зоопарку встановити рекорд простіше: там багато ветеринарів та людей, які дбають про тварин.

2013 рік – бегемотах Бреста із Київського зоопарку. Реєструє рекорд представник Національної книги рекордів України Віталій Зорін. Фото: ФБ Лана Вєтрова

🐈Найстаріший кіт з Одеси

- Також хочу згадати найстарішого кота – це одеський кіт Веніамін де Леклі породи блакитний перс. Він прожив 21 рік, 1 місяць та 17 днів. Рекорд блакитного персу внесено до Національного реєстру рекордів України.

Котик був із характером, ми не могли з ним сфотографуватися. Він сидів тільки у своєї господині на руках. Не дай бог його зачепити - одразу шипів.

Нам часто кажуть: це далеко не найстаріший кіт, у знайомих коту більше років. Звичайно, в Україні є коти і старші, у нас є заявки на рекорд і від доросліших котиків. Наприклад, була заявка від господарів 30-річного кота. Він живе у селі, господарі пам'ятають, що йому 30 років, але підтвердити цього не можуть. На жаль, ми також не можемо брати заявку без доказів.

Найчастіше господарі тварин можуть підтвердити їхній вік ветеринарними паспортами. Тому ми так і пишемо – Веніамін де Леклі – найстаріший кіт, вік якого офіційно підтверджений.

Травень, 2016 рік. Веня - кіт серйозний, на руки дозволяв себе взяти лише господині Людмилі. Фото: ФБ Лана Вєтрова

🐶Такса Нора з Києва

- Найстаріший пес України – такса Нора з Києва. Її офіційно підтверджений вік – 19 років, 8 місяців та 18 днів. Нора була визнана найстарішим собакою 14 січня 2020 року.

Таксочка Нора була дуже старенька, у неї почали відмовляти лапи, тому весь час вона проводила у квартирі. Вона вже не бачила, не чула, але була оточена такою любов'ю та теплом! Її дуже берегли: ставили подушечку, накривали, а кожен новий день життя вважали за досягнення. На жаль, вона вже померла.

Хочу сказати, що з собаками простіше: вони частіше мають паспорти. Це вже третій песик, який зареєстрували на рекорд. Перед Норою було дві рекордсменки – їх вік був трохи меншим.

Січень, 2020 рік. Такса Нора померла буквально за кілька днів після встановлення рекорду. Але господарі забезпечили їй щасливе життя. Фото: Григорій Константинов

🦆Качка Глаша

- Також у нас є найдоросліша качка Глаша породи українська Сіра Чубата. Це звичайна качка, яку можна побачити у сільському дворі. Ми її реєстрували 2021 року під Києвом, на той момент їй було 25 років. Дуже небагато качок доживають до такого віку.

25-річна Глаша, як і людина в похилому віці, вже почала лисіти і виглядала як обскупана птиця. І пір'я вже не ті, і ходила вона потихеньку.

Глаша не бачила на одне око, тож господарі давали їй їжу з одного боку – з того, з якого вона бачила. Під кінець життя Глаша вже більше сиділа, ніж ходила, але завжди мала тепленьке сіно і зелену траву.

Глаша крякала, коли бачила чужих людей, хоч бачила вже погано. Завжди заспокоювалася, коли хазяїн брав її на руки.

До речі, до Глаші вважалося, що качки можуть жити до 20 років. Раніше були заявки і на інших качок, але Глаша - перша офіційно зареєстрована качечка-довгожитель. І оскільки у селах вирощують качок для м'яса, то навіть 10 років для качки – фантастика. А Глаша прожила 25 років! Її господар дуже любив її, як і інших своїх тварин, і навіть не думав когось із них вбивати для їжі.

До Глаші ми возили професійного орнітолога. Під час реєстрації він її оглядав, давав висновки, які ми передавали до інституту орнітології. Орнітолог під час реєстрації рекордів птахів обов'язковий.

Вважається, що один качиний рік дорівнює приблизно 5 рокам людини, тому можна сказати, що Глаша стала 125-річною бабусею, і це рекорд. Тварина може жити довго в оточенні любові та турботи.

Квітень, 2021 рік. 25-річна Глаша та її господар Ігор. Фото: ФБ Лана Вєтрова

“Ці рекорди - про турботу та любов”

- Я дуже люблю тварин, у мене у самого собаки з притулку і для мене ці рекорди дуже дорогі. Вони не просто про тривалість життя тварин, а про ставлення людей до вихованців. Про турботу та про те, як має бути насправді.

Наші рекордсмени – це не викинуті на вулицю тварини, забуті під час переселення, залишені прив'язаними під час евакуацій, яких потім відв'язують волонтери. Так не має бути.

Ці рекорди мають велике значення. Вони не тільки для того, щоб здивувати світ цифрами - скільки років чи місяців прожила тварина, а показати ставлення до тварини, взаємини тварини та людини.

Наші рекордсмени живуть довго насамперед завдяки турботі своїх господарів. І завжди так. Коли ми реєструємо рекорди такого плану, то у 100% випадків – можете навіть не сумніватися – ви побачите людину, яка дуже любить тварин, цього конкретного кота, собаку чи гусака. Ви побачите те ставлення, яке не може не торкнутися душі та серця. Дуже зворушливо бачити такий міцний зв'язок між людиною та твариною, – резюмує Лана Вєтрова.

Собака Чита обожнює свою господиню Лану. Фото: ФБ Лана Вєтрова

Теги за темою
Животные
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Уряд затвердив Дорожні карти, потрібні для переговорів про вступ України в ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:09:11Z
Чому РФ важливо дійти до кордонів Дніпровщини: експерт назвав справжній намір Кремля
TSN
2025-05-14T10:06:03Z
Партія Орбана ініціює заходи проти громадянського суспільства за російським зразком
Европейская правда
2025-05-14T10:05:31Z
Франція вважає, що після схвалення 17-го пакету санкцій ЄС настав час задушити економіку РФ
Европейская правда
2025-05-14T10:05:12Z
Працівниця Апарату Верховної Ради отримала в подарунок будинок і ділянку за майже 7 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:57:20Z
Санду закликала молдаван з громадянством Румунії голосувати за прозахідного кандидата
Европейская правда
2025-05-14T09:52:38Z
Прем'єр Канади розкритикував запрошення Трампа до Британії з державним візитом
Европейская правда
2025-05-14T09:52:06Z
Чи буде Зеленський на переговорах в Стамбулі без Путіна: в ОП відповіли
ТСН
2025-05-14T09:48:38Z
У Швеції звільнили з-під варти затриманого у шпигунстві
Европейская правда
2025-05-14T09:28:06Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Андрій Білоус вперше прокоментував своє звільнення з Молодого театру: "Я подав заяву добровільно"
TSN
2025-05-14T10:06:00Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:59:06Z
Колишня P. Diddy в суді розкрила таємницю "білих вечірок" і шокувала, як він знущався з неї роками
ТСН
2025-05-14T09:33:27Z
Єфросиніна звинуватила Фреймут у брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:45:32Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T08:39:33Z
Після першого півфіналу "Євробачення" букмекери змінили ставки: яке місце пророкують Україні
TSN
2025-05-14T08:18:29Z
Співачка Ротару найняла репетитора, щоб вивчити українську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:03:52Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Як змінилася довіра українців до Зеленського: дані останнього опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:48:10Z
Дружинам і дітям військових нададуть знижки та пільги: які саме
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
В Україні під виглядом «чаю для схуднення» продають психотропи: як це загрожує покупцям
ТСН
2025-05-14T09:21:02Z
Скільки українців довіряють Зеленському: соціологи здивували відповіддю
TSN
2025-05-14T09:09:05Z
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
2025-05-14T07:51:06Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
Дефіцит кадрів змушує аграріїв автоматизувати системи поливу
AgroPortal
2025-05-14T10:00:07Z
«Євроінтеграція ВПК України — це важлива частина безпекової програми Європи», - народний депутат Ігор Копитін
TSN
2025-05-14T09:48:16Z
Ми наголошуємо на поетапній євроінтеграції українського агросектору, з перехідним періодом, - Андрій Дикун
Agravery
2025-05-14T09:45:54Z
ЄС зменшить квоти на імпорт з України кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці
AgroPortal
2025-05-14T09:00:47Z
Ціни на фрукти в Україні зростуть: весняні заморозки знищили врожай
VGorode
2025-05-14T08:42:48Z
Площі під цукровим буряком зменшаться на 50 тис. га
AgroPortal
2025-05-14T08:30:56Z
Наглядова рада «Укрзалізниці» продукує мільярдні збитки. Глава «Укрметалургпрому» зробив скандальну заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:24:27Z
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
2025-05-14T07:51:36Z
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:33:12Z
Для чого проводяться щорічні гідравлічні випробування: роз’яснення «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:51:37Z
Якою буде погода в Україні 15 травня: прогноз синоптикині
TSN
2025-05-14T09:48:30Z
Ізраїлю букмекери прогнозують 5 місце на «Євробаченні 2025».
FM-TV
2025-05-14T09:42:18Z
Ракам не варто за всім гнатися, а Левам слід рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 14 травня 2025 року
ТСН
2025-05-14T09:33:39Z
Як посадити розсаду у холодний грунт і зібрати врожай
TSN
2025-05-14T09:09:40Z
Окупована Донеччина на межі водної катастрофи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:13Z
Київ готує рішення для впорядкування руху електросамокатів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:06:53Z
Легенді кримської журналістики Миколі Семені – 75!
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:00:30Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T08:48:30Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:06:37Z
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:30:19Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z