MY.UAНовини
Медіадиктатура Віктора Орбана: як прем’єр-міністр Угорщини підпорядкував собі державні ЗМІ, приватні медіа та соцмережі. Гість подкасту «Медіуми» — Дмитро Тужанський
Медіадиктатура Віктора Орбана: як прем’єр-міністр Угорщини підпорядкував собі державні ЗМІ, приватні медіа та соцмережі. Гість подкасту «Медіуми» — Дмитро Тужанський

Медіадиктатура Віктора Орбана: як прем’єр-міністр Угорщини підпорядкував собі державні ЗМІ, приватні медіа та соцмережі. Гість подкасту «Медіуми» — Дмитро Тужанський

У випуску — про те, як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан встановив владу над медіапростором у своїй країні.

Чому Віктор Орбан вирішив підкорити журналістів традиційних медіа і блогерів із соцмереж, як йому це вдалося та хто чинить спротив його медіадиктатурі.

Про це ведучі подкасту «Медіуми» Наталя Соколенко та Вадим Міський поговорили із Дмитром Тужанським директором Інституту центральноєвропейської стратегії, найбільш обізнаним українським експертом у внутрішній і зовнішній політиці Угорщини.

Підписатися на подкаст «Медіуми» можна на Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, SoundCloud, CastBox, NV Подкасти та інших подкастингових платформах.

03:30 Угорці насправді проукраїнські. І це дисонує з риторикою Віктора Орбана;

07:00 Угорське суспільство переконали, що існує якийсь «таємний план Сороса»;

17:00 Є три рівні медіа. Це все скуплено, об'єднано;

27:30 Угорщина є прикладом того, як хакнули демократію;

32:20 Уявити, щоб якесь угорське медіа працювало з міжнародними фондами cкладно, бо це кліше: ти — «долар-медіа», ти — продався Соросу, ти — ворог нації!

Угорці дуже проукраїнські. І це дисонує з риторикою Віктора Орбана

Наталя Соколенко: Почну нашу розмову з своїх таких спогадів. Рік тому, навесні 2022 року, коли відкрилася страшна правда про Бучу, я подумала: от цими вихідними — парламентські вибори в Угорщині. Угорські медіа встигнуть надрукувати жахливу правду про Бучу, про те, що робили російські війська в Україні. І люди прочитають ці газети, підуть на вибори та не зроблять вибір однозначно на користь Орбана (який демонструє проросійські погляди).

Однак цього не сталося й мене це дуже здивувало. От ви можете теж повернутися в ті події, у весну 2022 року, і розповісти нам, чому страшна правда про Бучу, яка вплинула на багато кого в цьому світі, не вплинула на угорців?

Дмитро Тужанський: За збігом обставин на початку повномасштабного вторгнення я був в Угорщині працював у міжнародній місії спостереження за виборами. Зараз я в Україні, я повернувся. Тоді я спостерігав на власні очі, як виборча кампанія відбувалася, які заяви робилися. Це жахливий досвід! Але я не можу провести прямий зв'язок між звірствами, геноцидом російських військ у Бучі та вибором угорського народу на користь Орбана чи партії «Фідес».

Якщо подивитися останні соціологічні дослідження, які оприлюднили аналітичний центр із дослідження Центральної та Східної Європи GLOBCEC, там буде парадоксальна картина: Угорщина у порівнянні зі Словаччиною та Румунією є більше проукраїнською. Наприклад, рівень підтримки українських біженців в Угорщині такий самий, як у Польщі. Зараз є новини, що в Польщі падає цей рейтинг, але він високий. І це десь у 2—1,5 раза більше, ніж, наприклад, у Словаччині. Так само щодо оцінки взагалі російської агресії. Хто винен, хто кого спровокував і так далі угорці в цих питаннях дуже проукраїнські. І це дисонує з риторикою Віктора Орбана. Тоді з геноцидом у Бучі був приголомшливий епізод: у кулуарних розмовах начебто Віктор Орбан попросив надати йому докази, що це точно російські війська (звірства у Бучі) зробили. І у відповідь на це його тодішній ідеологічний соратник, можливо, навіть приятель, пан Ярослав Качинський, один із лідерів польської владної партії «Право і справедливість», сказав: якщо треба докази, то варто сходити до окуліста. І це був фактично розрив між партією «Фідес», його лідером, і польськими консерваторами.

У ставленні угорців до України й українців, до російської агресії роль медіа надзвичайно велика, але вона, знаєте, така нелінійна, якщо сказати так політологічно, вона дуже не причинно-наслідкова.

Ось вам ще один приклад уже не на українську тематику наведу, щоб більш об'єктивно подивитися на картину. З одного боку, угорці неймовірно підтримують Віктора Орбана та партію «Фідес» у його дебатах із брюссельською бюрократією, з Брюсселем (де розташовані органи управління Європейського Союзу) — і ми думаємо, що Угорщина готується до виходу з Євросоюзу, на що не прямо, грайливо, але натякав Віктор Орбан.

Але, якщо подивитися на соціологічні дані того ж GLOBSEC, то рівень підтримки членства Угорщини в Євросоюзі один із найвищих у Центрально-Східній Європі 60—80%. У цьому травневому торішньому дослідженні стояло таке питання: «Якщо Віктор Орбан закличе вас голосувати за вихід з Євросоюзу, яке буде ваше рішення?». Кожний шостий угорець сказав, що навіть якщо Віктор Орбан скаже, щоб Угорщина виходила з Євросоюзу, то він буде за ЄС. Тому ось така от Угорщина політологічно називати шизофренічна. Тобто суспільство в дуже такому нелінійному стані, воно дуже розділене не просто за політичними вподобаннями, а воно дуже дезорієнтоване. Оця шизофренічність, ця дезорієнтація — це одна з технологій партії Віктора Орбана «Фідес»: дезорієнтувати угорське суспільство загалом, щоби, маючи відповідний контроль над критичною кількістю інформаційного простору, продавати це виборцю, просувати потрібні наративи.

Угорське суспільство переконали, що існує якийсь «таємний план Сороса»

Що це за наративи? Наприклад, угорське суспільство в 2017—2018 роках переконали, що існує якийсь таємний план Сороса про заселення Угорщини мігрантами, які мають знищити угорську ідентичність і забрати робочі місця, або що є якась змова лівих, а ще світових корпорацій проти маленької Угорщини, бо вона така от горда й суверенна і хоче жити за своїм угорським стилем життя. Угорці в це вірять, якраз відповідну наративізацію цих відвертих фейків чи конспірології через медіа.

Вадим Міський: Дуже цікаво про Сороса! Джордж Сорос угорського походження і тому ще дивніше виглядає оця вся антисоросівська риторика.

Дмитро Тужанський: З 2008 року Орбан почав співпрацювати із двома політтехнологами Артуром Фінкельштейном і Джорджем Бірнбаумом. До речі, Джордж Бірнбаум досить відомий на пострадянському просторі, він працював навіть з українськими політиками. Саме Бірнбауму приписують цю технологію формування образу Сороса як ворога, але сам Бірнбаум каже, що це його наставник Артур Фінкельштейн, який уже покійний, це вигадав. Якщо йти в деталі, вони самі євреї та проти єврея. А ще проти геїв, хоча Артур Фінкельштейн публічно уклав свого часу одностатевий шлюб, але саме йому приписують технології гомофобного контексту. Ось так це працює парадоксально, нелінійно. У Віктора Орбана так все і відбувається.

Наталя Соколенко: Ця сконструйована політтехнологами історія проти Сороса розповзлася дуже широко. Про антисоросівську кампанію в Росії ми знаємо, а от нещодавно у Києві на фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA демонстрували словацький фільм «Убивство журналіста» про вбивство журналіста-розслідувача Куцяка та його нареченої. То там тодішній прем'єр-міністр Словаччини Фіцо закидав своїм опонентам: «Я знаю, що такого-то числа, такого-то року ви були в Нью-Йорку і там у вас була така зустріч із дуже одіозною, небезпечною людиною». Я така думаю: боже, з ким? «З Джорджем Соросом!», — каже Фіцо. Весь кінотеатр засміявся. Дмитре, а хто розносить ці конспірологічні історії про Сороса, що хоче знищити маленьку, але горду й незалежну Угорщину в тій країні? Як улаштовані угорські ЗМІ та медіапростір? Як вдалося підпорядкувати собі весь медіапростір країни, якщо така є загальна думка щодо Сороса?

Дмитро Тужанський: Це феномен. Знову ж таки, я буду це слово використовувати, мабуть, часто, тому що це безпрецедентно. Технологія проти Сороса не почалася з Угорщини. Спочатку у Північній Македонії, Румунії, Словаччина вже тестувала після або майже одночасно з Угорщиною і воно не так спрацювало. В нас також історія про Сороса була одним із наративів проросійської медіаімперії Медведчука. На щастя, громадська думка в Україні на це не купилася.

В Угорщині це публічний, відкритий наратив конспірологія, легалізована під офіційну риторику. Портрети Джорджа Сороса використовувалися в офіційній інформаційній кампанії угорського уряду в 2017—2018 роках

Є три рівні медіа. Це все скуплено і об'єднано

Як це все розноситься? Віктор Орбан повернувся до влади у 2010 році. Він безперервно керує Угорщиною з конституційною більшістю в парламенті вже 13 років. І до 2026-го він точно буде при владі. Нема поки жодних підстав говорити, що він її втратить. Нема поки нормальної опозиції в Угорщині. Але ще до того, як повернутися до влади, Віктор Орбан зрозумів, що йому потрібно мати свої медіа. І медіа не в такому розумінні, як там watch dog чи четверта влада, чи якийсь інструмент громадянського суспільства, громадянського контролю за владою. А саме як дуже жорсткий пропагандистський інструмент.

Будувати свою медіаімперію він почав з 2000-х. Спочатку медіаресурс Орбана складався з газети, інтернет-видання. Було все досить так скромно. Потім якийсь телеканал. Але от із 2010 року, як Віктор Орбан повернувся до влади, він за медіа взявся серйозно. І з того часу ми можемо говорити про його намір захопити інформаційний простір Угорщини.

Це не означає, що в Угорщині немає незалежних медіа. Їх є чимало. Під час однієї з хвиль звинувачень Угорщини в утисках медіа Віктор Орбан говорив: «Дивіться, є така газета незалежна, є така, про мене тут таке пишуть! То чому ви кажете, що немає в Угорщині незалежних медіа?» І він правий, ці медіа є, але вони не формують громадську думку в країні, хіба що в Будапешті незалежні від Орбана медіа мають вплив. Інформаційний простір Угорщини контрольований, монополізований.

Велика кількість важливих меседжів до людей не доходить. Наприклад, восени 2021 року перед виборами 2022-го опозиція робила праймеріз, відбирала єдиного кандидата. Це була така велика кампанія, рейтинги Орбана й потенційно об'єднаного кандидата від опозиції практично зрівнялися, за деякими опитуваннями опозиція навіть почала випереджати партію «Фідес» на 2%. Але ні про праймеріз, ні про цих опозиційних кандидатів, ні слова не було сказано не те що в приватних проурядових медіа, а й на суспільному мовнику. Державні медіа цю тему повністю ігнорували. Тож ідея Віктора Орбана не в тому, щоби викорінити свободу слова в Угорщині, насправді йому потрібно, щоб отих 2-3 мільйони виборців слухали тільки його і щоб читали або дивилися саме його медіа. І він цього досягнув.

У Орбана зараз є три рівні медіа. Перший рівень це суспільний мовник або державні медіа. З точки зору структури власності це типові суспільні мовники, як у всіх демократичних країнах, тільки особливість в тому, що бюджетними коштами оплачується пропаганда владної партії та уряду. Взагалі, розрізнити, де йде офіційне інформування уряду, так звані інформаційні кампанії уряду, а де йде політична реклама партії «Фідес», неможливо.

Другий рівень приватні медіа. І це безпрецедентна річ. Це машина, яка поєднує в собі як загальнонаціональні медіа, так і дуже локальні інтернет-видання, газети. Це все скуплено, централізовано, об'єднано структурою під назвою «Кешма». Це такий фонд, куди ці медіа їхні попередні власники, наближені до партії «Фідес», близькі особисто до Орбана, передали в управління «абсолютно безплатно». Дуже смішна історія, в яку начебто всі мають повірити.

Третій рівень соцмережі, які Орбан почав захоплювати після 2019 року. Тоді «Фідес» на місцевих виборах несподівано програла опозиції 10 великих міст включно зі столицею Будапештом, хоча в цілому по країні партія Орбана набрала рекордно велику кількість голосів. Тоді зробили висновки, що поразка у містах сталася через погану роботу з молоддю, з соцмережами. До того часу Орбан не приділяв уваги новим медіа соцмережам. В Угорщині жартували, що Віктор Орбан взагалі дуже арогантний щодо соцмереж, що він у це все не вірить, що це все вигадки якщо не Сороса, то ліваків. Жартували, що він не читає з гаджетів, а йому все друкують. Але після поразки на місцевих виборах це змінилося.

У 2020-му році я був на стипендії в Угорщині та зустрічався з представниками аналітичних центрів, близьких до «Фідеса». Вони прямо говорили: «Наша ціль на наступні кілька років це робота з молоддю. Ми розуміємо, що ми це провалили». І вони дуже швидко опанували оцих усіх інфлюенсерів, блогерів. І з 2019-2020-го люди Орбана через організацію «Мегафон» — за формою це ГО — почали закачувати неймовірні гроші для роботи у соцмережах. Усе працює банально: вони створюють інфлюенсерів від блогерів, які качають якийсь лайфстайл, догляд за собою, фітнес, до якоїсь музики, подорожей — і в якийсь момент ці зірки соцмереж кажуть: ось це мій стиль життя, і я вибираю «Фідес» і Орбана. І їхня бульбашка голосує за «Фідес» і Орбана. Facebook став основним майданчиком, хоча вони освоюють й інші мережі, зокрема, Тік Ток.

Соратники Орбана втрапляли і в скандали у соцмережах. Під час виборчої кампанії одна партійна активістка записала відео, як вона відвідує кордон, якщо не помиляюся, угорсько-сербський, де основний потік мігрантів. Вона підібрала туди музику дуже молодіжну, такий брутальний реп. Швидко з’ясувалося, що цей реп із російськими матюками. Вона їх не знала, вибачалася, це було кумедно.

Вадим Міський: Люди Орбана фінансують створення контенту цією ГО «Мегафон» чи його промоцію — чи і те, і те? Я чому запитую. Бо ця історія загравання з молодою аудиторією — просто копія того, що робить у себе Путін. У нього також є «Інститут розвитку інтернету», через який люди Путіна проводять конкурси на фінансування для створення контенту для інфлюенсерів, блогерів, які, звісно, за дивним збігом обставин, чомусь завжди хвалять Путіна.

Дмитро Тужанський: Історія з «Мегафоном» покрита темрявою. Було розслідування журналістів незалежного медіа «Телекс», які стверджували у своїх статтях, що ГО «Мегафон» використовує державні кошти. І на цих журналістів позвалися до суду, мовляв, це неправдива інформація. І «Мегафон» виграв суд! Ця ГО спочатку позиціювала себе як якийсь такий ледь не незалежний майданчик, але принаймні майданчик, який не працює за державні кошти, і все-таки це тільки приватна ініціатива, щоб угорську молодь спрямовувати подалі від лівацьких штучок, повернути до християнського виховання. Складно сказати, чи фінансують через «Мегафон» виробництво контенту, але вони точно фінансують рекламу контенту. Тобто кількість витрачених коштів на рекламу в Facebook через «Мегафон» це великі суми, це в рази більше, ніж там витрачає опозиція. І це не тільки реклама в Facebook, це реклама і в YouTube, тобто все те, що тебе в соцмережах чіпляє.

Ще важливо, як ця вся трирівнева інфраструктура працює. В Угорщині є такі аналітичні центри — я не знаю, як їх коректно назвати, бо це якось так трошки образливо для нормальних аналітичних центрів, які мають надавати адекватну правдиву інформацію, давати оцінку суспільству. Я працюю в аналітичному центрі...

Наталя Соколенко: Можна, я думаю, технологічними центрими, давайте називаємо технологічними.

Дмитро Тужанський: Це такі центри, де вони якраз виробляють оці наративи. Не тільки виробляють, вигадують, а й дуже ретельно слідкують, як ці наративи донести до відповідної категорії людей. Як вони самі кажуть це «принцип салямі» вони дуже тоненько нарізають угорське суспільство і кожному цьому прошарку відправляють потрібний меседж. Часто ці меседжі суперечать один одному. Відтак партію «Фідес» інколи називають «United Colors of Benetton». Там і атлантисти (за тісну співпрацю із США), і антирадянськість, і в той же час проросійські люди, реваншисти. Є і вакцинатори, і антивакцинатори, є і пронатівські, і антиамериканські. Це просто жах, яка солянка, але в цьому якраз і феномен «Фідеса», цієї моделі. Воно, знаєте, нагадує те, як це роблять у Росії. Можливо, вони і звідти копіюють, можливо, там є якийсь обмін, як то кажуть, «кращими практиками». Мені це також нагадує історію з Cambridge Analytica, з виборами Трампа в 2016 році, тобто і з цією західною практикою. Тут не питання, звідки географічно це все походить. Так чи так, це все має антидемократичну, антиліберальну або ілліберальну природу.

Угорщина є прикладом того, як хакнули демократію

Наталя Соколенко: Дмитре, але як допускає це Брюссель, уже згаданий вами Євросоюз? Усе ж таки в Євросоюзі є свої правила, вони затверджені, описані в різного роду директивах Європейського Союзу щодо свободи слова, щодо прозорості фінансування медіа, прозорості медіавласності. От Україна не є ще членкинею Європейського Союзу, однак у нас деякі директиви вже втілені, наприклад, закон про прозорість медіавласності. Чому Угорщині дозволяють чи вона собі дозволяє якось інакше організувати медіапростір?

Дмитро Тужанський: Це феномен. Бачите, яка парадоксальна річ: Україна має на шляху до Євросоюзу ухвалити низку законодавчих актів, упорядкувати процедури щодо медіа, щоби стати частиною Євросоюзу. Угорщина зараз іде іншим шляхом. Але якраз Угорщині заблоковали кілька десятків мільярдів євро зі структурних фондів ЄС, саме тому, що Угорщина не відповідає цим критеріям верховенства права за стандартами ЄС. Повернуся до свого досвіду роботи в цій міжнародній місії спостереження за виборами. Наявність цієї місії в країні-члені ЄС це безпрецедентний факт. Знаєте, куди відправляють ці спостережні місії? В країни перехідної демократії або неповної, гібридної демократії. І ще не було такого, щоб міжнародні місії чи ОБСЄ, або в рамках ЕNEMO їздили в країни-члени ЄС. Угорщина стала першою такою країною, тому що в них якраз серйозні проблеми.

Наприклад, у них в законі легалізований адміністративний ресурс. Уявіть, іде виборча кампанія. І в рамках цієї виборчої кампанії прем'єр-міністр Віктор Орбан, який є офіційно кандидатом від партії «Фідес», тобто учасником виборчого процесу, не йде ні в яку відпустку, не уникає якихось зустрічей. Він прямо на робочому місці, в робочий час агітує. Більше того, це подається як інформаційна кампанія угорського уряду, з'являються по всій країні білборди, сітілайти, відео з портретом Віктора Орбана та з гаслом, яке співзвучне з гаслом партії «Фідес», що бере участь у виборах. Тобто сама Угорщина фінансує виборчу кампанію одного з кандидатів однієї з партій. І будь-які скарги в суд не мали результату, бо в угорському законодавстві це дозволено.

З медіа так само. Угорщина Віктора Орбана є прикладом того, як хакнути європейську демократію. І як Брюссель проспав оце хакерство. Органи ЄС тільки зараз починають підбирати механізми, як оце хакерство зупинити, як виправити ситуацію. І це довгий, складний процес. Один з інструментів блокування грошей з фондів ЄС і для Віктора Орбана це зараз топпроблема.

Наталя Соколенко: Отже, зараз Брюссель намагається за допомогою євро повернути Угорщину на демократичні рейки. А чи покладається Брюссель на медіа, на те, щоб змусити Орбана впустити в угорський медіапростір інших медійників, наприклад, американських? Чи захистити свободу слова та захистити тих журналістів, які зараз в опозиції до Орбана? Чи це нереально? Все-таки євро рулить більше, ніж якісь повернення до правил?

Дмитро Тужанський: Дивіться, в чому парадокс: якщо ви поїдете в Будапешт і поспілкуєтеся з цією такою медійною будапештською бульбашкою, ви взагалі не побачите проблем. Тобто медійний простір столиці Угорщини суттєво відрізняється, власне, як і політичний, від решти країни. Опозиція в Будапешті перемогла не тільки на місцевих виборах у 2019 році, а й у 2022 році. Якщо я не помиляюся, 16 із 18 мандатів мажоритарників виграла опозиція. Тобто ця проєкція Будапешта часто є оманливою, тому що в столиці є конкуренція медіа, незалежні медіа конкурують між собою, а не конкурують із провладними медіа. Бо, наприклад, уся ця  бульбашка навколо «Фідес» не читає свої медіа, для них це й не медіа. Вони читають якраз незалежні видання. Але в Угорщину повернулося «Радіо Свобода», знову ж таки, це ще один такий сигнал. «Радіо Свобода» працює в країнах, де є виклики для демократії, проблеми демократії. Назвіть ще якусь країну Євросоюзу, де працює «Радіо Свобода»? Кореспонденти є в усіх країнах, але в Угорщині з’явилася саме угорська редакція «Радіо Свобода» три роки тому. Це був такий сигнал, що партнери не розцінюють Угорщину як розвинену демократію.

Уявити, щоб якесь угорське медіа працювало з міжнародними фондами cкладно, бо це кліше: ти «долар-медіа», ти продався Соросу, ти ворог нації!

Паралельно угорська машина проводить кампанію дискредитації всіх спроб якось підтримати незалежні медіа через гранти. Є навіть такий наратив — «долар-медіа». Тобто зараз усі видання, про кого є інформація, що вони співпрацюють, наприклад, з американським посольством, з USAID, все, ти продався Соросу, Ротшильдам, демократам-лівакам, ти «долар-медіа», ти ворог нації!

Ми в інституті за останні кілька років багато працюємо з угорськими медіа, і для них це дуже делікатне питання. Я говорив із представниками одного незалежного медіа, дуже хорошого. І дивіться, до чого їх довела оця внутрішня риторика: угорський журналіст сказав, що для образу незалежності його медіа рівнозначними викликами є, якщо брати гроші на проєкти чи від американського, чи від російського посольства. Я був шокований. Ця риторика настільки заганяє в кут, що ти змушений вдаватися до таких абсурдних порівнянь — ставити на один рівень російське й американське посольство. Я зі свого досвіду знаю, бо співпрацюю з цими міжнародними фондами, що там ніхто не диктує, як тобі працювати, це просто смішно. Але незалежні медіа в Угорщині не можуть розраховувати на міжнародні фонди, вони покладаються тільки на гроші від своїх читачів. От історія видання «Телекс», яке утворилося три роки тому. Його створили журналісти, які майже повним складом пішли з видання «Індекс» на знак протесту проти захоплення медіа провладними людьми. Тоді журналісти заснували своє видання. Вони провели кампанію з фандрейзингу та сказали: ми звільнилися всі, бо ми за незалежну журналістику, підтримайте нас! І буквально за кілька місяців вони назбирали достатньо коштів — а це щомісячні пожертви, — щоб утримувати редакцію із 50 (!) людей. У них уже пів мільйона підписників на Facebook, і зараз інші медіа беруть цей приклад — працювати завдяки невеликим пожертвам від звичайних людей і залишатися незалежними.

Але зараз постав от який виклик: як звільнити від одурманення оці 2-2,5 мільйона угорців? І взагалі питання, чи можна їх звільнити від цього одурманення, тому що дуже часто підтримка партії «Фідес» і особисто Орбана це вже рівень не просто пропаганди, а це рівень такої релігії, віри. Це є результат цієї дії, пропаганди різного типу протягом десятиліття. І це виклик для всіх, але, як на мене, насамперед для угорського суспільства, для Угорщини самої. Наша справа України, сусідів, міжнародних партнерів радше підтримати та допомогти. Зараз говорити про вільний вибір угорського народу насправді не доводиться.

в попередніх випусках подкасту «Медіуми» говорили з Вірою Валлє про утилітарне значення свободи: як бажання бути вільною людиною робить нас ефективними, а небажання — перетворює на дурнів, Галиною Петренко про авторитет громадських організацій і російську брехню, Олегом Сампіром про казкові посади та реальні справи Олександра Вілкула під час великої війни, Оксаною Скиталінською про історії на тему здорового харчування, в які нас втягують медіа, Юрієм Ніколовим про наслідки скандалу, спричиненого оприлюдненням у медіа історії про корупцію в Міноборони, Оленою Гусейновою про скандал з Лінор Горалік та історії, в які нас втягують псевдоліберальні російські медіа, з воєнним істориком Василем Павловим про «победобєсіє» у масовій культурі, а також із комунікаційницею Веронікою Вельч про те, як завдяки медіа Трамп став «своїм» для американців.

Також рекомендуємо: «ДМ» нещодавно запустив подкаст із назвою «Детектор медіа говорить», у якому ми начитуємо найцікавіші статті та рецензії, що виходять на сторінках наших онлайн-видань. Якщо у вас не вистачає часу на читання, ви можете просто слухати нашу аудіоверсію. Підписуйтеся на подкаст та отримуйте доступ до найцікавіших матеріалів «Детектора медіа» у зручному для вас форматі.

в перші дні повномасштабного вторгнення програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський запустив подкаст «Русскій фейк…» зі спростуваннями проявів ворожої дезінформації. Завдяки Українському радіо передача доступна на окупованих територіях. Одна зі слухачок, яка пережила піврічну російську окупацію неподалік Херсона, розповіла, як ця радіопрограма допомогла їй та односельцям «зберегти зв'язок з реальністю» в умовах повної відсутності інших українських медіа. Восени 2022 року подкаст здобув аудіопремію «Слушно» в номінації «Найкраще журналістське розслідування» за вибором аудиторії.

 

Теги за темою
Венгрияпропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Встигнути до 1 грудня: коли потрібно передати показники лічильників
24tv
2024-11-27T11:51:24Z
Бої за Курахове: хто контролює важливе місто на Донеччині
TSN
2024-11-27T11:51:23Z
Київ отримав від Японії обладнання для реабілітації людей із порушеннями зору на понад ₴3 мільйони
УкраинФорм
2024-11-27T11:46:08Z
Київ накриє туман і посилиться вітер, у деяких регіонах буде +8: прогноз погоди на четвер
Фокус
2024-11-27T11:45:51Z
Дрони атакували військовий аеродром і базування артполку у Ростовській області
24tv
2024-11-27T11:45:20Z
Енергетики відновили електропостачання на Київщині
1News
2024-11-27T11:41:13Z
У ЗСУ розповіли про нову штурмову тактику росіян: спершу просочуються, потім накопичуються
ZN UA
2024-11-27T11:29:01Z
Окупанти не обмежаться Донбасом: в ЗСУ розкрили цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-27T11:27:59Z
Армія РФ готується до наступу на Дніпропетровщину: подробиці від ISW
TSN
2024-11-27T11:27:48Z
Україна відреагувала на припинення вогню між Ізраїлем та «Хезболлою»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:54:16Z
Чи підтримують жителі Південної Кореї надання зброї Україні: результати опитування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:51:36Z
Україна звернулася до Польщі, щоб отримати приміщення генконсульства РФ у Познані - Сибіга
УкраинФорм
2024-11-27T11:51:24Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T11:47:24Z
Глава МЗС Німеччини вимагає від прем’єра Бранденбургу дати чітке зобов’язання щодо України
Европейская правда
2024-11-27T11:47:11Z
У Британії затримали шістьох підозрюваних у зв’язках з курдськими бойовиками
Европейская правда
2024-11-27T11:47:09Z
Дружить з Іванкою і рекламує Tesla: Кім Кардаш'ян непублічно може підтримувати Трампа, — NYT
Фокус
2024-11-27T11:45:48Z
США після підписання угоди між Ізраїлем та Ліваном більше уваги сконцентрують на Україні - експерт
УкраинФорм
2024-11-27T11:42:06Z
ЄС виділить €1 мільярд від заморожених активів Росії на українську "оборонку"
Хвиля
2024-11-27T11:36:06Z
Документальний фільм Суспільного «Капеланки. Молитва у пеклі» переміг на кінофестивалі у Лондоні
Детектор М
2024-11-27T11:54:52Z
Три найдивніші тренди, які ми побачимо в інтер'єрі у 2025 році
24tv
2024-11-27T11:51:48Z
Відома українська акторка вперше заговорила про свого коханого: "Непублічна людина"
TSN
2024-11-27T11:48:30Z
Україна візьме участь у виставці World Expo 2025 в Японії
InternetUA
2024-11-27T11:47:57Z
Режисер «Чужий: Ромул» вважає свій фільм «великим хітом» і шукає гідну історію для продовження
ITC
2024-11-27T11:47:12Z
"Я здивувався": Потап звернувся до Позитива вперше з 2022 року - причина
GlavRed
2024-11-27T11:42:01Z
Популярні плаття на зимовий сезон: ці моделі мають бути у вашому гардеробі
24tv
2024-11-27T11:36:13Z
"Мене там більше не буде": Ксенія Мішина звільнилася відразу з двох телеканалів
GlavRed
2024-11-27T11:27:37Z
"Пошкодив нерв": популярний шоумен потрапив до лікарні після нещасного випадку
GlavRed
2024-11-27T11:27:34Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
За хабар у ₴300 тис. посадовиця Інституту громадського здоров’я НАМНУ прискорила проведення досліджень нового дезінфікуючого засобу
Украина Криминальная
2024-11-27T10:03:50Z
Переконували у вагітності і давали чужих немовлят: у Нігерії викрили шахрайську схему лікування безпліддя
Фокус
2024-11-27T09:45:21Z
Теорія брехні: чи можна розпізнати обман за поведінкою людини
24tv
2024-11-27T09:24:21Z
Виявили ділянку мозку, яка відповідає за якість сну: яке це має значення
24tv
2024-11-27T08:30:56Z
У 2024 Ахметов втратив майже чверть активів, всі його бізнеси знаходяться під вогнем РФ — NV
ZN UA
2024-11-27T11:55:19Z
Стрімкий обвал рубля триває: долар та євро злетіли до нових максимумів у Росії
24tv
2024-11-27T11:42:47Z
В Укрсадпром змінилося керівництво
AgroPortal
2024-11-27T11:30:17Z
В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей
Знай
2024-11-27T11:30:00Z
Українські фермери змогли покращити врожаї застосувавши препарат від компанії Elicit Plant
AgroNews
2024-11-27T11:29:43Z
США виділяють компанії Intel $7,86 мільярда на виробництво чипів
УкраинФорм
2024-11-27T11:27:39Z
G7 завершує роботу над виділенням Україні 50 млрд доларів із використанням доходів від російських активів
iPress
2024-11-27T11:18:42Z
Гроші від міжнародних партнерів: в 2025 році підтримка буде, а далі почнуться труднощі
ZN UA
2024-11-27T11:16:34Z
Україна отримала $4,8 мільярда від Світового банку - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:47Z
Нічна атака дронів: на Сумщині показали пошкоджені будинки та двори
УкраинФорм
2024-11-27T11:54:49Z
Перша жінка прем’єр Юлія Тимошенко відзначає день народження: Продовжує підтримувати ЗСУ та медиків
TSN
2024-11-27T11:54:49Z
Що означають білі трикутники по краях дороги: нова розмітка для водіїв
GlavRed
2024-11-27T11:51:58Z
В «Оберіг» стали автоматично вносити дані про чоловіків від 16 років – без відвідування ТЦК та проходження ВЛК
ITC
2024-11-27T11:47:01Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:45:52Z
Понад 46% учасників національного теста з медіаграмотності продемонстрували високий результат
Детектор М
2024-11-27T11:37:28Z
Українські учні перемогли у світовому конкурсі молодіжного підприємництва
24tv
2024-11-27T11:36:38Z
Ще три дні: коли кінцева дата для подання документів на субсидію
24tv
2024-11-27T11:36:09Z
Саджатимуть ректорів, як голів МСЕК: нардеп відреагував на ухилянтів в університетах
Фокус
2024-11-27T11:27:21Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T11:55:21Z
Іспанський ексголкіпер назвав головну проблему Луніна в Реалі
24tv
2024-11-27T11:51:33Z
Колишній одноклубник Мессі став його новим тренером в "Інтер" Маямі
TSN
2024-11-27T11:48:47Z
Джорджина не оцінила: Роналду постане перед судом через збільшення пеніса
24tv
2024-11-27T11:21:47Z
Беллінгем: Мій перехід до Ліверпуля не був таким близьким, як про це писали ЗМІ. Реал Мадрид — це інший рівень
Football.ua
2024-11-27T11:16:39Z
Відомі найкращі футболіст та тренер 14 туру української Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:10Z
Манчестер Сіті розглядає підписання сина легендарного футболіста
360ua.news
2024-11-27T11:00:44Z
Відомий тренер дав нестандартну пораду Ф'юрі перед реваншем з Усиком
24tv
2024-11-27T11:00:36Z
Українська арбітриня Грушко судитиме матч плей-офф відбору Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-27T10:45:46Z
Помер поранений у Бахмуті грузинський боєць, який лікувався у Франції
УкраинФорм
2024-11-27T11:46:29Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T11:42:42Z
У Павлограді поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві брата
Украина Криминальная
2024-11-27T11:24:52Z
За напад на поліцейських двоє киян отримали реальні терміни ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-27T11:03:53Z
Удар блискавки серйозно порушив залізничне сполучення у Німеччині
Европейская правда
2024-11-27T11:01:37Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:23Z
На Закарпатті затримали чергового зловмисника, який організував переправлення ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2024-11-27T10:48:44Z
Росіяни вдарили з дрона по Станіславу на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-27T10:36:47Z
“Знімала порчу” через Instagram за півмільйона гривень: у Вінниці затримали шахрайку
InternetUA
2024-11-27T10:28:38Z
Запобігти вторгненню кухонних загарбників: експерт розповіла, як захистити оселю від тарганів
Фокус
2024-11-27T11:36:56Z
Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального
TSN
2024-11-27T11:33:34Z
Як створити вдома ідеальний простір для спілкування: поради дизайнерів
24tv
2024-11-27T11:27:21Z
Ще 5 хвилин: 4 знаки зодіаку, які завжди хочуть спати
GlavRed
2024-11-27T11:27:06Z
Найрозкішніший "МакДональдз" у світі: ресторан у маєтку, де подають ролами з лобстера
24tv
2024-11-27T11:21:53Z
Що робити, якщо фарш на котлети вийшов рідким
TSN
2024-11-27T11:21:28Z
Всього за 10 хвилин і з найпростіших продуктів: намазка для бутербродів, яка стане улюбленою
24tv
2024-11-27T10:36:43Z
Пральна машина засяє чистотою: найпростіший спосіб почистити барабан від запаху
24tv
2024-11-27T10:12:51Z
Китайський гороскоп на завтра 28 листопада: Коням - хвороба, Собакам - драма
GlavRed
2024-11-27T09:27:21Z
Anthropic навчила чат-бот Claude копіювати унікальний стиль письма користувача: працює і на безплатному тарифі
ITC
2024-11-27T11:52:51Z
Штучний інтелект починає стрімко розвиватися, та невдовзі замінить Google
Знай
2024-11-27T11:51:03Z
Камера Apple iPhone 16 помітно відстає від якості Pro Max — 20 місце в DxoMark порівняно з четвертим
ITC
2024-11-27T11:47:13Z
Наступна частина гри «Відьмак» перейшла до активної розробки
InternetUA
2024-11-27T11:31:42Z
Шукати стане простіше: iOS-застосунок Google отримав нову фічу — деталі
InternetUA
2024-11-27T11:16:59Z
"Місто під льодом": покинута військова база США в Гренландії загрожує катастрофою
Фокус
2024-11-27T11:12:59Z
Які катаклізми очікуються в новому році - астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-27T11:12:46Z
7 речей, якими не варто ділитися у Facebook задля вашої приватності та безпеки
24tv
2024-11-27T11:06:35Z
В інстаграмі додали можливість ділитися геолокацією у повідомленнях та давати друзям нікнейми
Детектор М
2024-11-27T11:03:14Z
В Україні презентували новій Renault Duster
AutoCentre
2024-11-27T11:48:31Z
В Україні офіційно презентували новий Дастер і назвали ціни
Топ Жир
2024-11-27T11:41:46Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T09:30:25Z
Від $30 000: електричний кросовер Kia EV5 отримав найшвидшу версію GT Line
AutoGeek
2024-11-27T09:03:18Z