MY.UAНовини
Не тiльки "Cхід-Захід". Що Україна може запропонувати країнам Глобального Півдня
Не тiльки "Cхід-Захід". Що Україна може запропонувати країнам Глобального Півдня

Не тiльки "Cхід-Захід". Що Україна може запропонувати країнам Глобального Півдня

Бразилія, Індія, Індонезія, Саудівська Аравія, Південна Африка та Туреччина — Фокус мiркував, що являють собою держави Глобального Півдня та чому їхній голос може стати вирішальним в контексті російсько-української війни.

Останнім часом в інформаційному просторі все частіше лунає словосполучення "Глобальний Південь", яке вносить певні корективи у традиційне розуміння поділу світу за принципом "Cхід-Захід". Деякі експерти навіть зазначають, що саме представники цієї політико-географічної субстанції врешті й можуть вирішити долю подальшого облаштування міжнародних відносин як власники "золотої акції". Відповідно їхній голос може стати й вирішальним в контексті російсько-української війни.

Так що ж таке "Глобальний Південь" і чи обов’язково для того, щоб входити до цієї когорти держав, бути південніше екватора? Фокус розбирався у цьому питанні.

Глобальний Південь. Звідки взявся цей термін та що він означає?

Термін "Глобальний південь" вперше до широкого загалу ввів у 1969 році американський політичний активіст Карл Оглсбі. В одній зі своїх статтей він висловив думку, що війна у В’єтнамі завершує еру домінування цивілізаційної Півночі над Півднем. Під "Північчю" він мав на увазі світові імперії, метрополії, тоді як терміном "Глобальний Південь" узагальнив колоніальний світ. У 60-х щодо колишніх колоній європейських (переважно) країн частіше вживали термін "Третій світ". Малося на увазі, що перший світ — це найрозвинутіші демократичні країни з ринковою економікою, другий світ — соціалістичні країни, а третій світ — відповідно усі інші. Тобто країни, які за своїми якостями неможливо віднести до жодного з перелічених світів.

У такій класифікації явно відчувався дискримінаційний підтекст та симпатія до країн "Першого світу". Здебільшого такими країнами були колишні колонії, які, отримавши незалежність, не завжди швидко орієнтувалися в перипетіях міжнародних відносин та не приєдналися до жодного з таборів. Оскільки за цим формулюванням читалося словосполучення "третій сорт", то його вважали не зовсім коректним. Відтак з 1991 року (коли припинив своє існування "другий світ") частіше став вживатися саме термін "Глобальний Південь".

Важливо Золотий мільярд на берегах Перської затоки. Хто візьме гору за межами футбольного поля, Захід чи Схід? Важливо Нафта, фарма i ядерний клуб. Що може дати Україні дружба з Індією

Якщо брати до уваги географічну складову, то можна взяти за основу визначення Світового Банку, яке об’єднує в собі країни середнього доходу, розташовані в Африці, Азії, Океанії, Латинській Америці та Карибському басейні. Не всі країни, які знаходяться на півдні, належать до Глобального Півдня — так, до нього не входять Австралія та Нова Зеландія, натомість межі півдня є досить умовними і деякі експерти вважають, що до нього належить, наприклад, Туреччина.

Голова Eurasia Group Кліфф Купчан змальовує таку картину світу: планету намагаються розділити між собою два геополітичні гіганти — США та КНР. Проте окрім них на Землі існують численні менш масштабні гравці. Купчан виділяє по шість наймогутніших держав "Півночі" та "Півдня", які намагаються впливати на світові процеси нарівні із супергігантами. І якщо на Півночі ми зустрінемо чимало знайомих назв — Японія, Німеччина, РФ та інші, то лідери Півдня, яких експерт ставить в один ряд з ними, менш звичні для широкого загалу.

Планету намагаються розділити між собою два геополітичні гіганти — США та Китай
Фото: Getty Images

Купчан зарахував до когорти найвпливовіших держав Глобального Півдня Бразилію, Індію, Індонезію, Саудівську Аравію, Південну Африку та Туреччину. Менш звично бачити ці країни в ролі надзвичайно впливових. Проте світ динамічно змінюється — і хто наважиться в середині третього десятиліття XXI століття впевнено стверджувати, що Японія у світі явно впливовіша за Бразилію та чи точно Німеччина має більший вплив на глобальні процеси, ніж Саудівська Аравія?

  • Тож до Глобального Півдня входять, здебільшого, колишні колонії, в яких основу суспільства вже складає покоління, що виросло та народилося у постколоніальну епоху.
  • Ці країни не об’єднані в якусь одну інтеграційну структуру (хоча такі спроби робляться), проте їх об'єднують різні чинники ментального характеру, як-от колоніальне минуле, розрив між багатими та бідними, слабкий розвиток громадянського суспільства, невисокий добробут більшості населення, схильність влади до авторитаризму тощо.
  • Також є держави, які прагнуть взяти лідерство над цими країнами, надати реальних обрисів цьому конгломерату націй та виступати від їхнього імені на міжнародній арені.

Чому так зростають амбіції у держав Глобального Півдня?

Проте в чому суттєва різниця між Глобальним Півднем у XXI столітті та "країнами третього світу" у XX? Вона полягає у зміні ролі цих держав. У співвідношенні їхньої сили та багатства із колишніми світовими лідерами — державами "першого світу".

За останні кілька десятиліть відбулися суттєві зміни в структурі світової економіки. Центр сили переміщується з Європи до Азії — на південний Схід. Так, очікується, що до 2030 року три з чотирьох найбільших економік світу будуть із Глобального Півдня.

Динамічне зростання населення у колись неблагополучних країнах стало підкріплюватися зростанням їхньої економіки, а слідом за цим йде культурно-цивілізаційний розвиток (в деяких країнах на кшталт Індії ці процеси доцільніше назвати відродженням). У колишніх пустелях, джунглях, болотах почали як гриби рости хмарочоси та інші інфраструктурні проєкти. А слідом за цим йдуть амбіції. Прагнення більше не бути колишніми колоніями, а стати повноправними співвласниками цього світу.

Сан-Паулу у Бразилії. У колишніх пустелях, джунглях, болотах почали як гриби рости хмарочоси та інші інфраструктурні проєкти
Фото: Pexels

Чого хоче Глобальний Південь?

Зрозуміло, що усі відразу не можуть рівно говорити із колишніми властителями планети. Як сказано вище, у Глобального Півдня поволі окреслюється своя еліта. Голосом Глобального Півдня 1 грудня 2022 року свою країну назвав міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар. Майже півторамільярдна Індія (можливо, перша за чисельністю населення країна світу), яка входить в Топ 10 економік світу, цілком природно хоче зміни свій сьогоднішній статус "гігантського бідняка". Держава, яка входить до ядерного клубу, воліє на рівних говорити із найсильнішими державами світу і небагато аргументів є, які можуть справді заперечити це право Індії.

В схожому, лише дещо меншому статусі знаходиться Бразилія (щоправда, без ядерної зброї). Не має багато населення, проте володіє доступом до енергетики Саудівська Аравія.

Три бажання Глобального Півдня. Як змінюється розклад сил у світі

Свою унікальну специфіку має кожна з означених вище шести держав Глобального Півдня. Вони поки далекі до єдності, проте основні їхні бажання окреслюються все чіткіше. Їх можна сформувати у такі тези:

  1. З розпадом колоніальних імперій пройшов час, коли Європа була центром світу. Слід прибрати усі рудименти того періоду та привести світову політичну систему у реальність із сьогоденням.
  2. Світ більше не ділиться на гегемонів та їхніх сателітів. Так, є сильніші держави, проте їхньої сили об’єктивно недостатньо, щоб не рахуватися з іншими. Сильні цього світу намагаються використовувати стереотипи на свою користь. Їх та інші міфи попереднього історичного періоду потрібно зруйнувати.
  3. Колишні володарі світу, об’єднані терміном "Колективний Захід" більше не мають жодної моральної переваги над іншим світом, відтак, вони не мають права на ексклюзивне тлумачення міжнародного права та будь-яких етичних норм.

Ці твердження мають і цілком практичні побажання, які виражаються у цілком конкретних кроках:

  1. Розширення Ради Безпеки ООН
  2. Перегляд Бретонвудської системи, що полягає у перегляді статусу долара як світової резервної валюти та валюти міжнародної торгівлі.
  3. Зміна деяких міжнародних правил у сфері торгівлі, безпеки, інфраструктури тощо.

Ці тези висловлюються або вводяться в дію в різних інтеграційних проєктах, які часто окремо однин від одного створювали різні держави Глобального Півдня. Так, в ОПЕК намагається домінувати Саудівська Аравія. В межах цієї організації країни — виробники нафти намагаються просувати свою політику незалежно від волі країн колективного Заходу. Проєкт "Один Пояс — один шлях (BRI)", створений Китаєм, по суті спрямований саме на країни Глобального Півдня. Його завдання — витіснити інфраструктурну присутність західних держав на Півдні.

Учасники BRICS є надто диференційованими по своїй сутності та векторах розвитку
Фото: Getty Images

Також в межах BRI Китай впроваджує нові принципи кредитно-фінансової системи, відмінної від Західної моделі. Цікавим є проєкт BRICS, в межах якого взагалі лунають ідеї створити альтернативну міжнародну валюту і врешті покласти край монополії долара у цій сфері. Проте, на думку професора Лучіана Баллестріна, його учасники надто диференційовані за своєю сутністю та векторами розвитку. До BRICS входять дві автократії (РФ та КНР), дві великі демократії (Індія та Бразилія) та бідні родичі з ПАР. Чи зможуть такі різні за своєю суттю держави зв’язати щось докупи, покаже час.

Глобальний Південь та Україна

Колишній посол Індонезії в США Діно Патті Джалал зазначає, що у своїй незаконній агресії проти України РФ по максимуму використала обурення державами Глобального Півдня частими подвійними стандартами, з якими вони стикалися у взаємодії із колективним Заходом та неефективністю світового порядку, що виник за результатами Другої світової війни та його інституцій, зокрема, Світового Банку. Крізь цю призму країни Глобального Півдня оцінюють російську-українську війну та формують своє ставлення до України. На Глобальному Півдні громадська думка не відіграє настільки важливої ролі як на Заході, проте це, імовірніше,на користь Україні, адже усі три десятиліття її здебільшого формувала Москва, яка використовувала для цього ще стару радянську основу.

Важливо Давид проти Голіафа: як маленькі держави долали військових гігантів

Через низький рівень грамотності населення країн Глобального Півдня можна сміливо стверджувати, що про Україну там в кращому разі знають як про колишню радянську республіку. І новітню історію чули у викладеному російською пропагандою варіанті. Проте у цих державах більшу роль грають настрої еліт, а еліти, як відомо, мислять більш прагматично, ніж ціннісно. Російська пропаганда намагається показати Глобальний Південь у світлі якщо не союзника, то співчуваючих держав.

Проте правда набагато складніша. Голосування у Генеральній асамблеї ООН показали, що у РФ у світі мало справжніх союзників. Для Глобального Півдня агресія Росії проти України — це тропічний шторм, що може знести ненависний їм світовий порядок, який встановили колоніальні держави за підсумками Другої світової війни, по суті ще в період колоніальних імперій. Так, шторм — це небезпечна справа, проте гра цього варта. Хіба не варто ризикнути для того, щоб опинитися на вершині (хто ще може знати відповідь на такі питання, як не лідери авторитарних держав, чий шлях на гору аж ніяк не був усіяний квітами?).

Тому цілком логічні для вух жителів західного світу аргументи про загрозу глобальній безпеці для Глобального Півдня не працюють. Там зараз Середньовіччя (або 90-ті у більш побутовій інтерпретації). Лідери нових могутніх держав сповнені адреналіну у відчутті близького успіху і вони ладні ризикнути навіть власною безпекою (звідси стільки напруг в Африці, на Близькому та далекому Сході, де брязкання зброєю вже стало ледь не щоденною процедурою).

Глобальний Південь — мильна бульбашка чи нові геополітичні реалії?

Принц Ліхтенштейну Майкл вважає прагнення великих держав Глобального Півдня стати посередниками в російсько-українській війні свідченням їхнього бажання вийти на світову арену. Для колишніх Європейських колоній взяти участь у розробці миру в Європі — неабиякий елемент престижу.

Алек Рассел — іноземний редактор Financial Times вважає, що як би не закінчилася російсько-українська війна, світ уже не буде таким, яким був у лютому 2022 року. Малі держави, зокрема на Глобальному Півдні, отримають більше можливостей просувати свою політику. Відповідно їх може зацікавити можливість взяти участь у побудові нового світового порядку. А це можна зробити, лише приєднавшись до табору переможця.

Війна йде не проти колективного Заходу та його цінностей, а проти маленької країни з боку її гігантського сусіда
Фото: Getty Images

Україні потрібно переконати ці держави, що поразка РФ — це не їхня поразка, що війна йде не проти колективного Заходу та його цінностей, а проти маленької країни з боку її гігантського сусіда. Подати російсько-українську війну як останню колоніальну війну, результатом якої має стати новий світовий порядок, який помістить на сторінки історії колоніальний період в історії людства. І Україна, як країна-переможець, готова запросити представників Глобального Півдня до обговорення нового світового порядку.

Щоправда, для того, щоб когось запросити як переможця, ним потрібно стати. Усі ці речі розуміють і в Кремлі. Тому для світу так важлива кожна українська перемога. Адже Глобальний Південь із цинічним поглядом глядача римського Колізею спостерігає за нашою війною не на життя, а на смерть з однією думкою — на кого врешті зробити ставку.

Важливо Бразильські козирі: як новий світовий лідер вклиниться у протистояння США та Китаю
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Тбилиси между двух огней: что может определить победителя выборов в Грузии
Европейская правда
2024-10-22T10:49:01Z
Заступником міністра культури з питань євроінтеграції став Андрій Наджос
Детектор М
2024-10-22T10:48:41Z
Південна Корея має понад 3 млн "зайвих" 105-мм снарядів: чи потраплять вони в Україну
Фокус
2024-10-22T10:45:46Z
"Красунчики-союзники": у мережі показали військових КНДР у Приморському краї
Фокус
2024-10-22T10:42:38Z
СБУ затримала пару російських агентів, які наводили ракети на 5 областей України
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:33Z
Молдова може розраховувати на підтримку Франції - Макрон
УкраинФорм
2024-10-22T10:36:52Z
Журналісти викрили схеми, як друзі керівника фракції Порошенка у Київраді отримували землю у столиці
GlavRed
2024-10-22T10:36:04Z
Європарламент схвалив позику ЄС Україні на 35 млрд євро з використанням російських активів
Европейская правда
2024-10-22T10:30:53Z
МЗС Китаю відмовляється коментувати присутність військових Північної Кореї в Росії
УкраинФорм
2024-10-22T10:30:26Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Жіноче тіло, неприйняття себе, оголеність: режисерка трилера "Субстанція" про важливість фільму
24tv
2024-10-22T10:48:21Z
Відомий ведучий розповів про відносини з Лесею Нікітюк
Фокус
2024-10-22T10:45:36Z
Радіо «Культура» запише органні твори українських композиторів на концерті «Місто Марії»
Детектор М
2024-10-22T10:43:18Z
Роберт Дауні-молодший «наїхав» на Marvel, яка ледь не зіпсувала дебют Тома Голланда: «Чому ви забрали репліки у дитини?»
ITC
2024-10-22T10:41:47Z
У Києві відкриють виставку, присвячену пам’яті Героїв російсько-української війни
Детектор М
2024-10-22T10:28:53Z
ЗМІ зазирнули всередину розкішної вілли Кім Кардашян у Каліфорнії за 60 мільйонів доларів
24tv
2024-10-22T10:27:52Z
72-річному Гарві Вайнштейну діагностували рак кісткового мозку
Фокус
2024-10-22T10:42:38Z
У вишах України завершується додатковий вступ на контракт
24tv
2024-10-22T10:39:50Z
Помстилася за флірт до чоловіка: власниця пабу в Британії напала на свою клієнтку
Фокус
2024-10-22T10:36:57Z
Батьків школярів змусять платити штрафи: сума сягатиме 1700 гривень
Знай
2024-10-22T10:30:18Z
"Вікно можливостей": чи відправить Сеул своїх фахівців до України
24tv
2024-10-22T10:27:56Z
Переходимо на зимовий час: коли потрібно переводити годинники у 2024 році
24tv
2024-10-22T10:24:24Z
Штурм - справа молоді, а не літніх чоловіків: військовий про зниження мобілізаційного віку
TSN
2024-10-22T10:21:14Z
Юна дівчина отримала з бюджету понад 6 млн грн для проведення чемпіонату України з гімнастики, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T10:18:29Z
У соцмережах запустили проєкт інформування про перебіг опалювального сезону
Детектор М
2024-10-22T10:16:31Z
Військові РФ обстріляли з артилерії Шляхове на Херсонщині, є руйнування
УкраинФорм
2024-10-22T10:40:25Z
Ситуація напружена: військовий розповів про дії ворога на Лимано-Куп'янському напрямку
TSN
2024-10-22T10:33:59Z
БПЛА перейшли на «нові цілі»: усі подробиці нічної атаки на заводи Росії
GlavRed
2024-10-22T10:27:10Z
YAKTAK презентував черговий влог, як завершився його літній тур містами України. Бо з листопада розпочнеться новий.
FM-TV
2024-10-22T10:25:59Z
У Києві відбудеться 10-й Київський міжнародний економічний форум
GlavRed
2024-10-22T10:21:27Z
У Херсоні показали наслідки ворожих обстрілів житлових кварталів
УкраинФорм
2024-10-22T10:18:27Z
Як Росія вплинула на появу Борщагівки в Києві: століттями росіяни намагались відібрати наші землі і до чого тут РПЦ
TSN
2024-10-22T10:06:01Z
Смачний спосіб доглядати за губами: dott та "Київ Цифровий" випустили бальзам з ароматом "Київського торту"
VGorode
2024-10-22T10:00:12Z
Екологи проаналізували ґрунт на деокупованій Миколаївщині
1News
2024-10-22T09:57:10Z
Європарламент виділив Україні 35 млрд євро за рахунок заморожених активів Росії
Комсомольская правда
2024-10-22T10:49:03Z
США обмежать інвестиції в ШІ, напівпровідники, мікроелектроніку та квантові обчислення в Китаї
InternetUA
2024-10-22T10:46:58Z
Власна справа: через портал «Дія» вже доступні гранти для молоді
УкраинФорм
2024-10-22T10:42:39Z
«Укрзалізниця» призупинила продаж всіх квитків
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:35Z
Денис Шмигаль розповів, коли ввімкнуть опалення у житлових будинках
24tv
2024-10-22T10:33:25Z
Україна і Туреччина погодили механізм контролю якості оборонної продукції
1News
2024-10-22T10:30:34Z
Аграрії Донеччини засіяли третину запланованих під озимі площ
AgroPortal
2024-10-22T10:30:12Z
Сльози і «конверти»: як платять зарплати на ринку пального
ZN UA
2024-10-22T10:28:24Z
Не для краси: чому між залізничними коліями лежать камені
GlavRed
2024-10-22T10:27:07Z
Чудо-ліки чи розрекламований фуфломіцин: нові дані про користь та побічні ефекти Ozempic
24tv
2024-10-22T10:06:07Z
Доктор Комаровський розповів, як уникнути переломів у похилому віці: способи мінімізувати ризики
Политека
2024-10-22T10:04:16Z
Як вивести плями з одягу в домашніх умовах: ефективні методи
TSN
2024-10-22T09:37:50Z
"Еліксир молодості" на тарілці: 7 продуктів проти старіння, які треба їсти кожного дня
TSN
2024-10-22T09:36:59Z
Як правильно чистити зуби: поради стоматологів
TSN
2024-10-22T09:33:34Z
Знайшли простий спосіб зменшити важкість похмілля
24tv
2024-10-22T09:03:54Z
Актор серіалу "Жіночий лікар" чесно зізнався, чи готовий піти на фронт: "Маю військову професію"
24tv
2024-10-22T08:42:11Z
Вікові зміни і тестостерон: ключ до гармонії в житті чоловіка
24tv
2024-10-22T08:30:30Z
У скандального кінопродюсера Вайнштейна виявлено рідкісну форму раку
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T08:09:20Z
Затримано агента російських спецслужб, який готував убивство голови громадського формування в Одесі
Украина Криминальная
2024-10-22T10:48:07Z
В Одесі у школі під час повітряної тривоги померла 13-річна дівчина: подробиці
Фокус
2024-10-22T10:42:15Z
Одеські поліцейські розслідують обставини смерті 13-річної дівчинки
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:21Z
На Полтавщині у приміщенні ТЦК виявили тіло чоловіка з ознаками самогубства
УкраинФорм
2024-10-22T10:36:56Z
Велася підготовка нових ударів рф: українця затримали на "гарячому"
Политека
2024-10-22T10:34:37Z
Поліція повідомила про інсценування вбивства бізнесмена в Одесі – ЗМІ кажуть, що Бейбутян живий
Комсомольская правда
2024-10-22T10:29:07Z
Привласнив чужу картку та витрачав гроші: зловмиснику повідомили про підозру за п’ятьма статтями
Украина Криминальная
2024-10-22T10:27:02Z
Унаслідок урагану «Оскар» на Кубі загинули шестеро людей
УкраинФорм
2024-10-22T10:07:39Z
Частина відмовила у службі: у Львові засудили мобілізованого, який поїхав "переодягнутись"
Фокус
2024-10-22T10:00:20Z
Стример переміг боса Elden Ring з показниками життя, витривалості й фокусу на рівні одиниці
24tv
2024-10-22T10:39:23Z
У СРСР такий не готували: рецепт неймовірного салату, який "підірвав" Мережу
GlavRed
2024-10-22T10:36:04Z
Apple покинув ключовий менеджер – керівник з рекрутингу та підбору персоналу
InternetUA
2024-10-22T10:31:31Z
Тест DxOMark: дисплей iPhone 16 програв Galaxy A35 та Pixel 8a
ITC
2024-10-22T10:25:55Z
Стали відомі характеристики нового Mac mini 2024
InternetUA
2024-10-22T10:16:11Z
Не викидайте крафтові пакети: геніальний лайфхак з використання
24tv
2024-10-22T10:06:40Z
Люди еволюціонують просто зараз: вчені розповіли, в якому регіоні це відбувається
ZN UA
2024-10-22T10:05:07Z
"Формує підказки": закохані пари почали використовувати ChatGPT під час сварок, — ЗМІ
InternetUA
2024-10-22T10:01:28Z
У WhatsApp з’явилася нова корисна функція
InternetUA
2024-10-22T09:47:46Z
Громадяни США скорочують поїздки на свята через високу інфляцію
24tv
2024-10-22T10:48:53Z
"Зелене село": який вигляд має покинуте поселення, яке повністю заросло плющем і травою
24tv
2024-10-22T10:42:56Z
Магазин Flowerpot – Ваш надійний партнер у світі квітів
Корреспондент
2024-10-22T10:30:47Z
Ще ті "язикаті Хвеськи": астрологи назвали знаки, які не тямлять своє життя без балачок
GlavRed
2024-10-22T10:27:28Z
Тушкована середземноморська цвітна капуста: чудовий рецепт на вечерю
Фокус
2024-10-22T10:15:30Z
Жодного багажу: турист відпочив за 150 доларів та розповів, які помилки він зробив
Фокус
2024-10-22T10:06:52Z
Заощадити на гелі для посуду легко: його стане вдвічі більше
24tv
2024-10-22T09:51:04Z
Цей секрет знають одиниці: як смажити картоплю, щоб вона не розвалювалася і мала хрумку скоринку
TSN
2024-10-22T09:36:58Z
Про класичний "крабовий" і не згадаєте: з крабових паличок можна приготувати ще один салат
24tv
2024-10-22T09:36:14Z
У Бельгії футболісту відірвало палець через петарду: фото та відео жахливого інциденту
24tv
2024-10-22T10:42:17Z
Сапуга: Матч був цікавим, з великою кількістю боротьби та моментів
Football.ua
2024-10-22T10:40:47Z
«Рому» та «Динамо» розсудять арбітри з Нідерландів
УкраинФорм
2024-10-22T10:40:29Z
Найкращий гравець чемпіонату світу з футболу-2010 дебютує в тенісі
УкраинФорм
2024-10-22T10:33:44Z
Колишній гравець Сум Богачов загинув на війні
Football.ua
2024-10-22T10:33:10Z
Реал Мадрид – Боруссія Д: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-10-22T10:22:20Z
Легендарний реванш: Льюїс назвав боксера, заради якого готовий повернутися на ринг
24tv
2024-10-22T09:57:03Z
Фельдгоф та Урал очолили Бохум
Football.ua
2024-10-22T09:55:28Z
"Дуже співчуваю": тренер "Арсенала" підтримав "Шахтар" перед очним матчем у Лізі чемпіонів
TSN
2024-10-22T09:54:35Z
Чоловік вистрелив у свій Cybertruck, думаючи, що той куленепробивний: відео пошкоджень
24tv
2024-10-22T10:33:53Z
У США схрестили вінтажний Chevrolet Corvette 50-х і електромобіль BMW
Фокус
2024-10-22T10:27:46Z
У країнах ЄС зріс попит на електромобілі та гібриди: опублікована свіжа статистика
AutoGeek
2024-10-22T10:27:34Z
Формульний болід Міхаеля Шумахера 2006 виставили на аукціон
AutoCentre
2024-10-22T10:12:49Z
У Європі суттєво дешевіють електромобілі з пробігом: аналітики назвали ключові причини
AutoGeek
2024-10-22T09:58:42Z
Представлений доступний Volkswagen Magotan 2025
Portaltele
2024-10-22T09:34:02Z
Переосмислена легенда: розкрито подробиці нового Mitsubishi Pajero
Фокус
2024-10-22T09:30:00Z
Дешевше $20 000: BYD розпочинає продажі спортивного електричного хетчбека Seal 06 GT
AutoGeek
2024-10-22T09:27:31Z
Найдешевший електромобіль Citroen відтворили у стилі ретро
ЗаРулем
2024-10-22T09:16:31Z