MY.UAНовини
Найвища плантація України: як на Львівщині вирощують лохину на висоті 600 метрів над рівнем моря
Найвища плантація України: як на Львівщині вирощують лохину на висоті 600 метрів над рівнем моря

Найвища плантація України: як на Львівщині вирощують лохину на висоті 600 метрів над рівнем моря

Журналісти побували на найбільш високогірній плантації України й розповідає, як росте лохина з присмаком м'яти, чим органічне виробництво відрізняється від конвенційного і чому воно, на відміну від іншого, має великі перспективи.

На хвилях карпатського моря

Орівський хребет ще називають зовнішнім берегом Карпат. Біля його підніжжя протікає річка Стинавка, в яку зі схилів спускаються гірські джерела. Село Верхня Стинава розташоване у верхів'ї річки на віддалі від автотраси, у долині поміж гірських пасем, що трохи далі змикаються. В ущелині утворився свій мікроклімат з м'якими зимами й теплими весною та осінню.

Неподалік села на одному з гірських схилів на 15 гектарах росте органічна лохина від компанії "Органічний сад". 12 гектарів із них вже плодять, а три висадили цьогоріч. Рівні ряди кущів різних сортів, подекуди помежовані захисними смугами з дерев, плавно спускаються вниз, а гудіння бджіл, джмелів та іншої комашні нагадують шум моря – зеленого моря Карпат.

У 2016 році кілька друзів-юристів задумалися про те, куди вкласти зароблені гроші, аби подбати про майбутнє життя на пенсії. У 2017 році вони заснували ТзОВ "Органічний сад", яким відтоді керує Богдан Бондар. Саме він запропонував увійти в нішу органічної продукції. Дехто з інвесторів спочатку ставився до цього скептично і передбачав, що за кілька років виробництво все одно перетвориться на конвенційне із використанням хімічних засобів. Та сьогодні по лохину від "Органічного саду" вишиковуються черги й в Україні, і за кордоном. На підприємстві є 10 постійних працівників і близько 15-ти – сезонних для збору ягоди. Їх вже не вистачає, а компанія має у планах розширення виробництва.

Який вигляд має найвища плантація лохини в Україні / Фото Zaxid.net

Чим органіка відрізняється від конвенції?

Після тривалих пошуків компанія "Органічний сад" знайшла ідеальну ділянку на схилах гір для вирощування лохини. По-перше, тут росла лісова чорниця – далека родичка лохини – і почувалася добре. По-друге, проведений аналіз ґрунту показав, що він відповідає нормам для вирощування органічної продукції. По-третє, зверху є гірське джерело, воду з якого використовують для поливу плантації, акумулюючи її в штучному озері. Право на оренду ділянки на 25 років компанія придбала на аукціоні.

Підготовка ґрунту, оформлення документів і дозволів, облаштування систем поливу і підживлення тривало два роки.

До органічного виробництва є свої вимоги. Зокрема, ми не можемо використовувати воду без належних документів, як робить дехто. Адже водозабір впливає на довколишню екосистему, тому це потрібно робити правильно, щоб не нашкодити ані довкіллю, ані собі на майбутнє,
– говорить Богдан Бондар.

До кожного куща лохини "Органічного саду" подається крапельний полив. Лохина вмирає без вологи й водночас не терпить перезволоження. Тому на плантації встановлені професійні вологоміри, що дозволяють точно розрахувати інтенсивність поливу.

"Технологія що в органічному, що в конвенційному – інтенсивному – господарстві не відрізняється, але різняться речовини, що використовуються. Ми використовуємо органічні добрива для підживлення та захисту кущів. На початках це було дорого, але зараз ринок органічних засобів розвивається, в Україні зокрема, тому ціна зменшується", – пояснює Богдан Бондар.

Для захисту лохини від захворювань, наприклад, використовуються гриби-антагоністи. Вони працюють як корисні бактерії в шлунку людини – придушують патогени й створюють сприятливі умови для всіх процесів життєдіяльності. А хімічні засоби обробки рослин вбивають усю "мікрофлору", незалежно від користі чи шкоди. Це схоже на антибіотики, які знищують усі бактерії в організмі людини – після їх використання потрібно штучно допомагати корисній мікрофлорі відновитися. Так само використання хімії може призвести до резистентності – хвороботворні організми та шкідники значно краще адаптуються до того, що їх знищує.

"І поки відновиться корисна мікрофлора, патогенна вже встигне все знищити", – пояснює Богдан Бондар.

Раніше лохиною опікувався професійний агроном, яких, за словами управителя, в Україні не так вже й багато. Зараз він служить у ЗСУ, тож Богдан Бондар сам щодня о 8:00 приїжджає в сад і "чаклує" з підживленням та засобами захисту.

Іноді потрібно у воду для поливу додати 10 – 15 речовин у правильній послідовності та в правильному дозуванні. Я не можу це комусь довірити, адже від цього залежить надто багато. Тому тепер все роблю сам,
– каже Богдан Бондар.

Лохині можуть шкодити й птахи, наприклад, шпаки. Проблема в тому, що вони подзьобають кілька ягід, ті починаються псуватися – і це перекидається на все гроно. Завдяки гірському розташуванню боротися зі шпаками допомагають хижі птахи – соколи, яструби. Також плантації довелося відгородити від залісненої території сіткою, щоб сюди не заходили тварини: зайці, косулі, олені та, найгірше, дикі кабани. Поки Богдан Бондар розповідає про це, повз нас пробігає величезний заєць – на його тупіт озираєшся мимохіть.

"Вони підкопують сітку. Це цьогорічний молодий заєць. Тут ще є стара зайчиха – вона розміром майже з великого пса", – сміється Богдан Бондар.

У траві пурхають птахи, метелики, стрибають коники – триває життя. Також тут є багато ящірок – вони допомагають боротися із комахами-шкідниками, ласуючи їхніми личинками, що живуть у землі, тому ящірок тут оберігають.

Органічне вирощування, каже Богдан Бондар, потребує і багато праці руками. Попри використання агротканини, що захищає ряди кущів від бур'янів, кілька разів на рік їх доводиться прополювати вручну. Доріжки між секціями плантацій викошують три-чотири рази за рік, більшість часу вони живуть своїм життям і годують бджіл із сусідньої органічної пасіки та інших карпатських комах. Тут квітнуть кілька видів карпатської орхідеї, дикі гладіолуси, ростуть лікарські трави й неймовірне розмаїття квітів.

На плантації є невеликі захисні лісосмуги – це теж вимога органічного виробництва. Вони захищають ґрунти від ерозії під впливом вітрів і дощів.

Є вимоги й для працівників. По-перше, в саду не можна палити. По-друге, кожен повинен мати медичну довідку. "Чужих" на плантацію не пускають – жодних туристів, адже, якщо від занесених речовин раптово захворіє один кущ, це може нашкодити значній частині врожаю.

Є спеціальна програма, за допомогою якої ми відстежуємо, що відбувається в полі – там встановлені камери, а кожен збирач має наліпки зі штрих-кодами, що наклеює на ящики зі зібраною ним ягодою. Це дозволяє швидко порахувати, хто скільки зібрав, а також, якщо щось пішло не так, одразу встановити відповідального. Це теж одна з вимог органічного виробництва,
– пояснює Богдан Бондар.

На різних ділянках плантації встановлені біотуалети та рукомийники – тут прискіпливо стежать за чистотою. Ягоду збирають без рукавичок: по-перше, вони заважають збирачам відчути ягоду, по-друге, на них перебивається наліт з лохини, який дозволяє їй тривало зберігатися і містить багато антиоксидантів та інших корисних речовин. У середньому, один працівник за день збирає близько 50 кілограмів лохини – це залежить також від погоди. Зібрана ягода має відповідати розміру, ступеню стиглості. Закладений "брак" – не більше 2 – 3%.

"Наші збирачі кажуть, що зарплата тут приблизно така ж, як у Польщі. Але їм не треба витрачатися на проживання і харчування, інші витрати поза домом, адже вони із довколишніх сіл. Та більшість із тих, з ким ми працювали раніше, або в армії, або виїхали за кордон, тож нам шалено бракує робочих рук. Думаємо, що наступного року треба буде запрошувати людей здалеку. Для цього потрібно подбати про їхнє проживання і харчування", – говорить Богдан Бондар.

Одразу після збору лохина принаймні на годину відправляється на охолодження, щоб адаптуватися до свого нового статусу. Після цього її калібрують за допомогою напівавтоматизованої сортувальної лінії. Вже потім – відправляють на зберігання у холодильну камеру за температури приблизно +2,7° за Цельсієм. Коли зібрана потрібна за обсягом партія – її транспортують рефрижератором до покупця.

За правильних умов лохина може зберігатися і 1,5 місяця, але за стандартами органічної продукції вона має потрапити до кінцевого споживача не пізніше, аніж за 14 днів після збору.

Де зберігають та охолоджують лохину / Фото Zaxid.net

Секрети вирощування

Врожай лохини можна збирати із висаджених кущів вже на другий рік, але для більшого і якіснішого врожаю варто зачекати. На третій рік кущ добре сформований, має міцну кореневу систему – 60 – 100 літрів – і врожайність суттєво зростає, а ягода відповідає вимогам свого сорту.

Усі женуться за врожаєм чимшвидше, тому що вклали багато коштів, їх треба повертати, тому такої технології не дотримуються. Ми не поспішали. У 2018 році висадили кущі, а перший промисловий врожай зібрали у 2021 році. Найкращого плодоношення лохина досягає на 5 – 7-му році після висадки,
– говорить Богдан Боднар.

За правильного підходу, з одного куща лохини можна збирати врожай тричі, а то й усі п'ять разів за сезон. Збір триває три місяці – від середини липня до середини жовтня. Цьогоріч тут планують зібрати 40 тонн врожаю, а у 2024 році – після розширення посадки – до 120 тонн.

Секрет великої ягоди, окрім правильної технології вирощування, – це джмелі. На полі подекуди встановлені одноразові вулики з карпатськими джмелями, які запилюють лохину і потім поселяються в навколишніх лісах. Бджола через свої розміри й особливості будови квітки – вона закрита – не справиться. Окрім того, лохина квітне наприкінці квітня – на початку травня, коли погодні умови – вітер, дощ – можуть заважати вильоту бджіл.

"Лохина – самозапильна рослина, але додаткове запилення комахами призводить до збільшення насіннєвої камери і, відповідно, до більшої ягоди – у півтора-два рази", – пояснює Богдан Бондар.

"Органічний сад" вирощує традиційні сорти: ранні "Дюк", "Спартан", середні "Блюкроп" і "Нельсон", середньопізній "Чандлер", пізній "Еліот". Ще кілька сортів – на випробуваннях.

"Добре показав себе сорт "Ліберті", тож цього року його посадили. Він середньопізній і один з найкращих за смаковими якостями в цій категорії. Тож коли інші вже продають "Еліот", який з кислинкою, ми даватимемо на ринок "Ліберті"", – каже Богдан Бондар.

На підприємстві є так звана промо-грядка. Тут висаджено по кілька кущів кожного сорту, що пропонує "Органічний сад". Усі вони різняться зовнішнім виглядом і смаком – є більш щільні і ніжніші за консистенцією ягоди, більш солодкі і з кислинкою, і навіть зі смаком смородини чи з присмаком м'яти.

Перші на промо-грядці – кущі дикої лохини, що росте в Канаді та США. Їх висадили для порівняння із сортовою лохиною, адже їхні ягоди значно менші і мають не такий виражений смак.

Сорти лохини, які вирощують на плантації / Фото Zaxid.net

Про гроші

"Органічний сад" не приховує витрат на виробництво лохини. Його закладення потребує близько 30 тисяч доларів на гектар. Але кожен, хто хоче зайнятися виробництвом цієї ягоди, має пам'ятати про те, що окупиться такий бізнес не одразу – спочатку кілька років доведеться вкладатися просто в ґрунт.

Земля прийме все, що ви в неї вкладете, а от чи поверне – це вже питання,
– говорить Богдан Бондар.

Компанія користується місцевими та державними програмами з підтримки органічних виробників, пільговими кредитами. Це допомагає закуповувати якісні саджанці у польському розпліднику-партнері та покриває витрати на дослідження і щорічну сертифікацію європейського зразка "Органік-стандарт". До слова, компанія чи не єдина в Україні, яка провела повний аналіз своєї продукції за 500-ма параметрами в німецькій сертифікованій лабораторії.

"Органічний сад" продає лохину гуртовим покупцям без власного брендування. Наразі, каже керівник, немає часу і ресурсів думати про реалізацію саме під своїм брендом, адже війна вимагає принаймні втриматися на плаву, допомогти ЗСУ і забезпечити людям гідну оплату праці.

"Я за те, щоб все продавалося під нашим брендом. Наразі ми домовились із мережами "Рукавичка" і ОККО, де можна буде знайти нашу лохину, а про решту подумаємо після перемоги", – каже Богдан Бондар.

Країни східної Європи купують лохину від "Органічного саду" на 20 – 30% дорожче, аніж гуртовики в Україні, у західній Європі, де цінують органіку, ціна може бути більшою і на 50%. Але із поставками за кордон наразі є проблема – не вистачає робочих рук, які могли би швидко зібрати необхідний обсяг продукції, а возити малими партіями – невигідно. "Органічний сад" має територію для розширення, але поки основною метою компанії є зберегти якість ягоди, яку вона заявила під час виходу на ринок, тож поки ці плани – у перспективі.

Якщо засадимо всі 30 гектарів, то це буде десь 250 тонн врожаю за сезон. Цього з головою достатньо,
– говорить Богдан Бондар.

Кущі лохини можуть плодоносити 30-40 років, а то й до 50 – це довготривалий бізнес. Вони здатні вирости у невелике "дерево" – до 2-3 метрів у висоту. Але їх формують так, щоб вони були на рівні зросту людину, та обрізають нижні гілки – по-перше, так легше збирати ягоду, по-друге, великі кущі можу затінювати менші і заважати їм розвиватися.

Про перспективу органіки

Органічна продукція, хоч і потребує більших вкладень коштів і праці, які повільніше окуповуються, у майбутньому може обігнати за прибутковістю конвенційне виробництво. По-перше, тренд на органіку набуває популярності навіть в Україні.

"Люди можуть не розбиратися чи навіть не вірити, що органічна продукція справді найкраща для нашого здоров'я, але мода диктує своє – тренд поширюється, люди купують", – говорить Богдан Бондар.

По-друге, для органічних виробників відкритий європейський ринок, що постійно зростає. Після того, як Україна стане членом Європейського Союзу, вимоги до нашої агропродукції суттєво зростуть навіть всередині країни, а перейти з інтенсивного виробництва на те, що відповідає євростандартам, за день – неможливо.

І, звісно, органічне виробництво дбає про довкілля – про землю, повітря, флору і фауну. А це – інвестиція не просто в природу, а і в здоров'я та життя людей.

Теги за темою
Львовская область
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Откопали гигантский зал викингов: самый большой в стране
Gazeta UA
2025-02-18T23:36:47Z
Психоделический хоррор Karma: The Dark World выйдет 27 марта — готовится версия для PlayStation 5 Pro
GameMag
2025-02-18T20:25:50Z
Rocksteady Studios разрабатывает новую игру с открытым миром и ближним боем
GameMag
2025-02-18T20:25:25Z
Bethesda внезапно напомнила о The Elder Scrolls VI и предложила фанатам возможность увековечить себя в игре
GameMag
2025-02-18T19:49:40Z
Объединялись на юге полуострова: археологи узнали новые подробности миграции древних людей
Фокус
2025-02-18T19:30:20Z
Господствовали на море и на суше: археологи раскопали святилище загадочного народа
Фокус
2025-02-18T18:51:39Z
У Искусственного интеллекта выявили признаки деменции: какие симптомы
Comments UA
2025-02-18T18:45:43Z
Кинотеатр в гостиной: новый лазерный проектор обеспечит 3D-эффект без очков
Фокус
2025-02-18T18:12:11Z
Чем Xbox Game Pass порадует до конца февраля 2025 — Microsoft раскрыла вторую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-02-18T18:07:47Z
Брак будет длиться долго: какие признаки на это указывают
Comments UA
2025-02-19T00:30:20Z
Приснились покойные родственники: почему "приходят" умершие
Comments UA
2025-02-18T23:30:24Z
Как обойтись без мерного стакана и посчитать граммы и миллилитры: лайфхак
GlavRed
2025-02-18T23:27:33Z
Необычно и оригинально: рецепт салата с блинами и индейкой
Фокус
2025-02-18T23:12:47Z
Больше, чем просто блинчики: рецепт десерта Креп Сюзетт с мандариновым сиропом
Фокус
2025-02-18T21:57:11Z
Как освежить шерсть без химии и лишних расходов
Знай
2025-02-18T21:51:24Z
Испытания судьбы и черный список Вселенной: какие знаки Зодиака столкнутся с трудностями до конца зимы
Знай
2025-02-18T19:51:18Z
Зловещий взгляд в бездну: почему нельзя смотреть в зеркало ночью
Знай
2025-02-18T18:51:39Z
​Украинцев предупредили о главном признаке опасных йогуртов
Апостроф
2025-02-18T18:36:58Z
От удара по Одессе пострадала больница - соцсети
Корреспондент
2025-02-18T22:18:01Z
В Одессе после взрывов сообщают о сильном пожаре
TSN
2025-02-18T21:48:00Z
В Одессе мощные взрывы и пожар, прилет попал на видео: что известно
Comments UA
2025-02-18T21:45:29Z
Судят перевозчика, который организовал побег 47 уклонистов в самопровозглашенное Приднестровье
Апостроф
2025-02-18T20:48:08Z
В Сумах раздаются взрывы: что известно
TSN
2025-02-18T20:21:34Z
На реке Прут в Ивано-Франковской области массово погибла рыба
Комсомольская правда
2025-02-18T19:46:49Z
Перекрыт канал контрабанды авто под видом помощи для ВСУ
Корреспондент
2025-02-18T18:12:25Z
В итальянском порту произошел взрыв на российском танкере, принадлежащем "теневому флоту": подробности
TSN
2025-02-18T17:36:48Z
Госэкоинспекция на Днепре задержала браконьера: ущерб государству – 216 тысяч гривен
Знай
2025-02-18T17:33:29Z
"Бенфика" с Трубиным в голевой перестрелке с "Монако" вышла в 1/8 финала Лиги чемпионов
TSN
2025-02-18T22:45:34Z
Принцу Гарри подарили вышиванку на "Играх непокоренных"
Комсомольская правда
2025-02-18T17:54:45Z
Усик будет защищать диссертацию: тема вас удивит
Telegraf
2025-02-18T16:36:27Z
Бетербиев - Бивол 2: онлайн-трансляция церемонии прибытия боксеров
Telegraf
2025-02-18T16:00:15Z
Капитан мужской сборной Украины получил травму на ЧМ по биатлону
Корреспондент
2025-02-18T15:21:08Z
В России в один день загадочно умерли два футболиста одной команды
Telegraf
2025-02-18T14:00:26Z
"На д*билов не обижаются": в России ополчились на украинского футболиста
Telegraf
2025-02-18T13:03:48Z
Украинский футболист погиб в боях за Украину
Апостроф
2025-02-18T12:51:59Z
Украинец поделился подробностями спарринга с Усиком
Корреспондент
2025-02-18T12:48:06Z
В Киеве на фоне атаки РФ дронами раздаются взрывы
Корреспондент
2025-02-19T01:03:24Z
Россияне ударили по Одессе
Gazeta UA
2025-02-19T00:15:24Z
В Одессе исчез свет, город под массированной атакой российских БпЛА
Корреспондент
2025-02-18T21:27:25Z
В ряде бригад на Кураховском направлении заменили командиров, - СМИ
Апостроф
2025-02-18T21:18:32Z
Украинские защитники попали в мешок: есть погибшие и пленные
Comments UA
2025-02-18T19:39:06Z
Враг очень близко к Купянску по всей линии фронта - ГВА
Корреспондент
2025-02-18T19:18:16Z
Унизил военную: в КМВА сообщили о судьбе водителя маршрутки
TSN
2025-02-18T19:06:00Z
Таро гороскоп для всех знаков зодиака: кому этот день принесет неудачу
Comments UA
2025-02-18T19:00:12Z
Оккупанты в Крыму установили новые ограничения: о чем идет речь
Comments UA
2025-02-18T18:51:54Z
Дочь стала актрисой, а сын вырос копией отца: как сейчас выглядят дети погибшего в горах Сергея Бодрова
Telegraf
2025-02-18T21:12:40Z
Влад Яма показал свою жену за границей и публично обратился к ней
TSN
2025-02-18T20:51:56Z
Яростные мордобои и символ Карателя в ролике сериала "Сорвиголова: Рождённый заново"
GameMag
2025-02-18T20:13:43Z
Как выглядит жена Мики Фаталова из "Квартала 95" и что о ней известно
Telegraf
2025-02-18T20:03:37Z
Залужный встретился с детьми, вернувшимися из оккупации
Comments UA
2025-02-18T19:15:49Z
Олег Винник заплакал под песню "Повертай додому"/Исполняя старую композицию, певец не смог сдержать эмоции
Апостроф
2025-02-18T18:30:31Z
Жена Сасанчина высказалась о кризисах в отношениях: "Хотели расторгнуть брак"
TSN
2025-02-18T17:48:10Z
Джонни Депп вернулся в "Пираты Карибского моря" - инсайдер
Gazeta UA
2025-02-18T17:45:48Z
«Бруталист», «Компаньон» и «Муфаса: Король Лев» вышли в «цифре»
GameMag
2025-02-18T17:31:34Z
«Батюшка» и «матушка»: как правильно сказать по-украински
ZN UA
2025-02-19T01:00:38Z
Церковный праздник 19 февраля: что категорически нельзя делать сегодня
Telegraf
2025-02-19T00:27:51Z
Как семья Бекхэм прониклась жизнью в английской деревушке
Marie Claire
2025-02-18T23:00:39Z
Силы обороны впервые поразили северокорейскую САУ: оприлюнено видео
ZN UA
2025-02-18T22:43:49Z
День Государственного Герба 2025: история праздника
ZN UA
2025-02-18T22:33:34Z
День ангела 19 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-18T22:21:15Z
Когда Карпаты стали называть Карпатами? Историк рассказал о происхождении этого названия
Telegraf
2025-02-18T22:21:06Z
У Папы Римского обнаружили двустороннее воспаление легких
Апостроф
2025-02-18T21:57:21Z
Залужный, Буданов и другие: кому больше всего доверяют украинцы в феврале
Comments UA
2025-02-18T21:45:05Z
Без зубов мобилизуют? Болезни, которые не освобождают от призыва
Telegraf
2025-02-19T00:30:31Z
Как научиться избегать стресса: пять способов поддержать себя
Gazeta UA
2025-02-18T22:39:09Z
Как приготовить рыбу, чтобы дети ели с удовольствием: сочный хек с помидорами, рецепт
Знай
2025-02-18T20:51:30Z
Усиливает потенцию и выносливость: какую капусту нужно есть мужчинам
Gazeta UA
2025-02-18T17:03:36Z
Мужчина сделал 100 тысяч шагов за день: как это повлияло на его организм
Фокус
2025-02-18T16:45:41Z
Йод в роли садовода: как обычное антисептическое средство спасает урожай
Знай
2025-02-18T15:51:41Z
Названы 2 популярных овоща, которые становятся ядом во время жарки: об этом почти никто не знает
TSN
2025-02-18T15:24:45Z
Украину атакует опасная болезнь: в нескольких регионах – карантин
TSN
2025-02-18T14:09:05Z
Этот симптом никогда нельзя игнорировать: когда следует бежать к врачу
Comments UA
2025-02-18T13:30:48Z
За последний год зарплаты выросли на 3178 гривен
Gazeta UA
2025-02-18T21:51:00Z
С 1 марта планируется пересчет пенсий: кто получит на 100 или 1000 грн больше
Новости Украины
2025-02-18T21:36:54Z
Страны G7 обсудят снижение лимита цен на нефть для удара по экономике РФ - СМИ
Gazeta UA
2025-02-18T20:30:38Z
НБУ предупредил украинцев: какие банкноты подделывают чаще всего
Хвиля
2025-02-18T20:24:45Z
ПФУ утвердил показатель для индексации пенсий
Корреспондент
2025-02-18T19:45:42Z
"Российский газ в эту трубу не пойдет": может ли Украина возобновить транзит голубого топлива
TSN
2025-02-18T18:51:11Z
ДТЭК сотрудничает с международными партнерами для усиления энергобезопасности — Тимченко
TSN
2025-02-18T18:21:46Z
В Минфине назвали суммы расходов госбюджета в январе
Корреспондент
2025-02-18T18:21:28Z
Россия стремится сорвать передачу болгарских ядерных реакторов Украине – Foreign Policy Research Institute
TSN
2025-02-18T18:18:20Z
Гуманитарка или мошенничество: как контрабандисты ввозили авто без таможенных платежей
Comments UA
2025-02-18T18:03:17Z
Топ-10 лучших семейных авто: практичность, комфорт и безопасность
Comments UA
2025-02-18T16:42:16Z
Мощный и доступный: новый электрокроссовер Honda показали до презентации
Фокус
2025-02-18T14:21:12Z
Как правильно прогреть автомобиль на морозе и сохранить двигатель
Gazeta UA
2025-02-18T13:03:25Z
Представлен новый Volvo XC60 2025: как изменился премиальный кроссовер
Фокус
2025-02-18T11:51:37Z
Цена — до $20 000: презентован яркий и недорогой электрокроссовер Chevrolet
Фокус
2025-02-18T09:21:22Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Volkswagen за $10000 впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-02-18T07:27:57Z
110 000 долларов: водителю BMW выписали огромный штраф за незначительное нарушение ПДД
Фокус
2025-02-17T18:06:06Z
Geely собрала электрический аналог Volkswagen Jetta на 200 "лошадок": новенькая - $11 тыс
Знай
2025-02-17T17:51:40Z
Трамп озвучил возможные сроки личной встречи с Путиным
TSN
2025-02-19T00:40:37Z
Франция созывает вторую встречу по Украине
Корреспондент
2025-02-19T00:15:35Z
Очевидно, что новая администрация США, спасая Россию, видит в Украине препятствие
Telegraf
2025-02-18T23:57:52Z
Отменены почти 300 решений МСЭК относительно инвалидностей чиновников
Корреспондент
2025-02-18T23:57:18Z
"Зеленского поддерживает 4% украинцев", "РФ атакует Украину только на 20%": главное из выступления Трампа
Фокус
2025-02-18T23:21:34Z
Трамп сделал заявление по итогам встречи РФ и США в Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-02-18T23:15:21Z
Трамп заявил, что разочаровался в Украине
Comments UA
2025-02-18T23:03:24Z
Трамп прокомментировал переговоры с РФ в обход Зеленского, темы миротворцев и выборов в Украине
Хвиля
2025-02-18T22:48:21Z
Большинство украинских городов лежат в руинах, однако Россия не бьет в полную силу – Трамп
ZN UA
2025-02-18T22:31:03Z