MY.UAНовини
Foreign Affairs: Економічному диву Китаю, схоже, кінець, названі причини
Foreign Affairs: Економічному диву Китаю, схоже, кінець, названі причини

Foreign Affairs: Економічному диву Китаю, схоже, кінець, названі причини

Foreign Affairs: Економічному диву Китаю, схоже, кінець, названі причини

Експерт пояснює, що наслідки пандемії змішалися з хронічними проблемами Китаю, викликавши в нього «економічний затяжний COVID».

На початку 2022 року зростали надії на те, що економіка Китаю, а отже, і світова економіка, готова до підйому. Після трьох років суворих обмежень пересування, обов'язкового масового тестування і нескінченних локдаунів китайський уряд раптом вирішив відмовитися від політики «нульового COVID», яка пригнічувала попит, перешкоджала виробництву, розхитувала ланцюги постачання і спричинила найзначніше сповільнення економіки країни з часів початку ринкових реформ наприкінці 1970-х років.

Протягом кількох тижнів після зміни політики світові ціни на нафту, мідь й інші сировинні товари зросли на тлі очікувань, що попит на них з боку Китаю різко зросте. У березні тогочасний прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян оголосив про очікування щодо зростання реального ВВП на рівні близько 5%. А багато зовнішніх аналітиків прогнозували, що він буде набагато вищим.

Спочатку деякі галузі китайської економіки справді зростали: відкладений попит на внутрішній туризм, готельно-ресторанний бізнес та роздрібну торгівлю зробили вагомий внесок у відновлення. У перші кілька місяців 2023 року зріс експорт, і здавалося, що навіть ринок житлової нерухомості, який невпинно падав, нарешті відштовхнувся від дна.

«Але наприкінці другого кварталу останні дані про ВВП показали зовсім іншу картину: загальне зростання було слабким і, схоже, мало тенденцію до зниження. Обережні іноземні інвестори і обмежені в фінансах місцеві органи влади в Китаї вирішили не підтримувати початковий імпульс», - пише в статті для Foreign Affairs президент Інституту міжнародної економіки Пітерсона Адам Посен.

Він зауважує, що перший квартал 2020 року, на який припав початок COVID, став точкою неповернення для китайської економічної поведінки, яка почала змінюватися ще у 2015 році, коли держава розширила свій контроль. Відтоді заощадження домогосподарств як частка ВВП зросли на величезні 50%і залишаються на цьому високому рівні досі. Споживання товарів тривалого користування в приватному секторі скоротилося приблизно на третину порівняно з початком 2015 року, продовжуючи знижуватися з моменту скасування обмежень.

«Приватні інвестиції ще слабші, вони скоротилися на історичні дві третини порівняно з першим кварталом 2015 року, це включно з падінням на 25% з початку пандемії. І обидві ці ключові форми інвестицій приватного сектору продовжують демонструвати тенденцію до подальшого зниження. Фінансові ринки і, ймовірно, навіть сам китайський уряд проігнорували серйозність цих слабких місць, які, ймовірно, будуть тягнути вниз економічне зростання ще кілька років», - пише автор, називаючи такий стан речей «економічним довгим COVID».

Подібно до пацієнта, який страждає на цю хронічну хворобу, економіка Китаю не відновила свою життєву силу і залишається млявою навіть зараз, коли гостра фаза у вигляді локдаунів вже минула. Посен пише, що з 1970-х років, коли Ден Сяопін почав свої реформи відкритості китайської економіки, Пекін старався уникати втручання в приватний сектор. І йому це вдалося робити довше, ніж можна було очікувати. Але за часи правління Сі Цзіньпіна Китай врешті піддався спокусі і почав діяти за доволі знайомою для автократичних режимів схемою.

Як правило, такі режими починають з соціального контракту в дусі «нема політики - нема проблем». Він обіцяє можливість вести безперешкодно справи тим, хто «не висовується». Але після переобрання на другий, а частіше на третій термін при владі, лідери починають ігнорувати комерційні інтереси і проводять інтервенціоністську політику, коли це відповідає їхнім короткостроковим цілям. Вони показово розправляються з кількома політичними суперниками чи міжнародними компаніями.

«З часом загроза державного контролю над повсякденною комерцією поширюється на все ширші верстви населення. У різний час Уго Чавес і Ніколас Мадуро у Венесуелі, Реджеп Таїп Ердоган у Туреччині, Віктор Орбан в Угорщині і Владімір Путін у Росії звернули на цю вже добре прокладену стежку», - йдеться в статті.

Коли вкорінений авторитарний режим порушує соціальний контракт в дусі «немає політики - немає проблем», економічні наслідки стають всеохоплюючими. Зіткнувшись з невизначеністю, яку вони не можуть контролювати, люди намагаються застрахуватися. Вони притримують готівку, інвестують і витрачають менше, ніж раніше, особливо на неліквідні активи, такі як автомобілі, обладнання для малого бізнесу і нерухомість.

«Їхнє підвищене неприйняття ризику і більші заощадження діють як фактор, що стримує зростання, подібно до того, як це відбувається після фінансової кризи», - пояснює автор.

Тим часом здатність уряду керувати економікою і захищати її від макроекономічних шоків зменшується. Оскільки люди знають, що певна політика може бути застосована довільно, що вона може бути розширена одного дня і скасована наступного, вони стають менш чутливими до планів стимулювання і подібних ініціатив. Це теж знайома закономірність.

У Туреччині, наприклад, Ердоган останніми роками тиснув на Центральний банк, щоб той знизив процентні ставки, що, як він сподівався, сприятиме інвестиційному буму. Натомість він спричинив стрімке зростання інфляції. В Угорщині великий пакет фіскальних і монетарних стимулів не зміг пом'якшити економічний вплив пандемії, незважаючи на успіх аналогічних заходів у сусідніх країнах.

Така ж тенденція вже спостерігається в Китаї, оскільки Сі Цзіньпін добився посилення «імунної реакції» китайського приватного сектору на державне втручання. Пакети стимулів, запроваджені після завершення політики «нульового COVID», які мали на меті збільшити споживчі витрати на автомобілі й інші товари тривалого користування, не набули значного поширення. І в першій половині цього року частка китайських компаній, які звертаються за банківськими кредитами, залишалася приблизно такою ж слабкою, як і в 2021 році, тобто на рівні половини від середнього показника до COVID. І це попри зусилля Центрального банку і міністерства фінансів, спрямовані на заохочення запозичень за низькими відсотковими ставками.  Низький апетит до неліквідних інвестицій і низька реакція на підтримуючу макроекономічну політику - це і є «економічний довгий COVID».

«Якщо авторитарний режим втратив довіру пересічного домогосподарства і бізнесу, її важко повернути. Одного лише повернення до хороших економічних показників недостатньо, оскільки це не усуває ризик майбутніх перебоїв або експропріацій. Ахіллесова п'ята автократа - це вроджена нездатність до самообмеження», - йдеться в статті.

Серйозне взяття на себе зобов'язання щодо такої стриманості означало б визнати потенційну можливість зловживання владою. Саме через такі проблеми із зобов'язаннями більш демократичні країни приймають конституції, а їхні законодавчі органи здійснюють нагляд за бюджетами.

Свідомо чи ні, але Компартія Китаю пішла ще далі в неправильному напрямку. У березні Всекитайські збори народних представників змінив свої законодавчі процедури, щоб полегшити, а не ускладнити ухвалення надзвичайних законів. Тепер такі закони вимагають схвалення лише Постійного комітету Конгресу, який складається з меншості високопоставлених лояльних до партії осіб. Багато зовнішніх спостерігачів не усвідомили значення цієї зміни. Але її практичний вплив на економічну політику не залишиться непоміченим серед домогосподарств і бізнесу, які стануть ще більш вразливими до партійних указів.

За останні місяці Bank of America, Economist Intelligence Unit  Goldman Sachs скоригували свої прогнози щодо зростання китайського ВВП у 2023 році в бік зменшення щонайменше на 0,4%. Але через те, що «тривалий економічний COVID» ще не вщух, а також через те, що багато прогнозів помилково припускають, що програми стимулювання Пекіна будуть ефективними, спостерігачі за Китаєм все ще переоцінюють перспективи зростання в наступному році і в подальшому.

«Прогнози річного зростання ВВП у 2024 році Організації економічного співробітництва і розвитку (5,1%) і Міжнародного валютного фонду (більш скромні 4,5%) можуть виявитися завищеними на 0,5% і більше. Потреба в корекції в бік зниження з часом лише зростатиме», - вважає Посен.

Приватний сектор Китаю буде більше заощаджувати, менше інвестувати і менше ризикувати, ніж це було до початку економічної кризи, не кажучи вже про другий термін Сі Цзіньпіна. Споживання товарів тривалого користування і інвестиції приватного сектору стануть ще менш чутливими до політики стимулювання. Ймовірними наслідками стануть більш нестабільна економіка і більший державний борг (оскільки для досягнення бажаного ефекту знадобиться більше фіскальних стимулів). Це, в свою чергу, з часом призведе до зниження середніх темпів економічного зростання через зменшення зростання продуктивності праці, а також до скорочення приватних інвестицій у найближчій перспективі.

Проте Сі Цзіньпін й інші лідери Компартії можуть просто сприйняти це як підтвердження їхньої віри в те, що економічне майбутнє країни залежить не стільки від приватного сектору, скільки від державних підприємств. Ще до пандемії урядовий тиск змушував банки й інвестиційні фонди надавати перевагу державним підприємствам при кредитуванні, тоді як інвестиції в приватний сектор скорочувалися.

Дослідження економіста Ніколаса Ларді показало, що частка щорічних інвестицій, які спрямовуються в китайські фірми приватного сектору, досягла піку в 2015 році, а частка державних підприємств відтоді помітно зростала з року в рік. «Тривалий економічний COVID» посилить цю тенденцію з двох причин.

«По-перше, приватні інвестори і малий бізнес будуть обережними і зберігатимуть ліквідність, а не робитимуть великі ставки, що фінансуються за рахунок кредитів. По-друге, будь-яке зниження податків або програми стимулювання, спрямовані на приватний сектор, принесуть менш швидку віддачу, ніж інвестиції в державний сектор», - пояснює Посен.

Він також вважає, що варто додати до цього постійне прагнення Сі Цзіньпіна до самодостатності у сфері передових технологій, що призводить до підпадання дедалі більшої частки інвестиційний рішень під дедалі більш свавільний партійний контроль. В таких умовах перспективи зростання продуктивності і прибутковості капіталу лише тьмяніють.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Выдали повестки и мобилизовали: концерт Оли Цибульской сорвался после встречи с ТЦК
Знай
2024-11-17T09:51:50Z
Не сложилось: звезды первой величины, которые так и не стали родителями
Фокус
2024-11-17T09:00:39Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Польша может отдать Украине консульство в Познани, откуда выгнали россиян
Европейская правда
2024-11-17T11:33:58Z
Иран потребовал один трлн долларов от США
UAToday
2024-11-17T11:30:34Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Какая белковая еда помогает похудеть и нарастить мышцы: диетолог рассказала
UAToday
2024-11-17T10:03:39Z
Профессора нашли целых 9 способов прокачки своего "малыша": что нужно знать мужчинам
Знай
2024-11-17T08:51:21Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Больше, чем Словения: крупнейший в мире генератор "зеленой" энергии займет 2,2 млн га
Фокус
2024-11-17T11:00:20Z
Курс валют в Украине 17 ноября 2024 года: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2024-11-17T10:12:13Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
В ТЦК отреагировали на скандал с Цыбульским
Comments UA
2024-11-17T11:42:59Z
Строгое королевское правило, которое может разлучить Джорджа, Шарлотту и Луи в 2025 году
Marie Claire
2024-11-17T11:30:16Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Ракетная атака: в Одессе уже раздаются взрывы
TSN
2024-11-17T06:06:49Z
Ударят морозы до -9°С: на Киев надвигается похолодание со снегопадами, названа дата
Известия Киев
2024-11-17T11:30:34Z
В Киеве планируют построить паркинг на территории Старокиевской горы: Минкульт против
Фокус
2024-11-17T11:12:52Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Топ-7 ошибок при укладке волос, которые делают большинство женщин
Marie Claire
2024-11-17T11:00:49Z
Никакой свинины на столе и ярких игрушек на елке: основные запреты для встерчи Нового 2025 года
Знай
2024-11-17T10:51:28Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Рецепт квашеной капусты от звезды "Мастер Шеф": есть два варианта, и оба очень вкусные
Политека
2024-11-17T10:27:16Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Президент бразильского клуба - о возможном переходе Неймара
Корреспондент
2024-11-17T11:30:23Z
Легендарный клуб сменит эмблему в начале следующего сезона
Корреспондент
2024-11-17T10:45:09Z
Хильберто Рамирес объединил титулы в тяжелом весе, побив Криса Биллама-Смит
Корреспондент
2024-11-17T09:12:45Z
Оливейра победил Чендлера в реванше
Корреспондент
2024-11-17T08:03:18Z
Тренер сборной Грузии: Второй тайм матча против Украины - один из лучших с
Корреспондент
2024-11-17T05:33:42Z
Ребров прокомментировал ничью сборной Украины с Грузией в Лиге наций
TSN
2024-11-16T19:54:48Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Обломки упали в горах: на Закарпатье найден российский БПЛА
Новости Украины
2024-11-17T11:24:22Z
Украл ноутбук и швейную машинку: военный проведет в тюрьме более 5 лет
Политека
2024-11-17T11:00:47Z
Российский обстрел убил женщину во Львовской области: она находилась в авто
Comments UA
2024-11-17T09:45:16Z
В Одессе подстанцию ​​атаковали три крылатые ракеты, под завалами – люди
Апостроф
2024-11-17T09:24:56Z
"Укрзализныця" задержала поезда из-за ударов РФ, убиты и ранены
Апостроф
2024-11-17T08:57:14Z
Во Львовской области из-за ракетной атаки погибла женщина. Тысячи людей остались без тепла
ZN UA
2024-11-17T08:46:35Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Средиземное море может исчезнуть: ученые спрогнозировали, когда это произойдет
UAToday
2024-11-17T08:39:14Z
Fortnite получает режим от первого лица – когда и как попробовать
Знай
2024-11-17T04:51:26Z
Ракеты NASA создали искусственные облака над Норвегией
Корреспондент
2024-11-17T03:00:17Z
В Париже продали скелет "крупнейшего динозавра"
Корреспондент
2024-11-17T00:36:39Z
По стопам YouTube: На Twitch начался «Рекламный апокалипсис»
GameMag
2024-11-16T21:03:39Z
Датамайнер: Half-Life 3 станет кульминацией 10-летней работы Valve
GameMag
2024-11-16T21:03:17Z
Искали инопланетян совсем не там: ученые раскритиковали популярный метод поиска жизни во Вселенной
Фокус
2024-11-16T21:00:05Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z