MY.UAНовини
До осені залишився місяць: як впоратися з перепадом температур, стресами та алергенами
До осені залишився місяць: як впоратися з перепадом температур, стресами та алергенами

До осені залишився місяць: як впоратися з перепадом температур, стресами та алергенами

Прийшов останній місяць літа, і хоча вдень ще тримається спека і задуха, ночі стають дедалі прохолоднішими. Через ці коливання температури люди починають частіше скаржитися на стрибки тиску та раптові “застуди”, для алергіків своя окрема радість – цвіте амброзія. А що ж буде восени, коли дощі, холод, темрява?

Вихід один: допомогти організму підготуватися до осені. Як це зробити, KP.UA розповів доктор медичних наук, завідувач кафедри клінічної лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. Шупика Віктор Іванович Літус.

"Не сидіть на протязі і знайдіть свій спосіб зниження стресу"

Лікар-алерголог Віктор Вітус. Фото: euroderm.com.ua

- Вікторе Івановичу, прийшов серпень - вдень поки що спекотно, а вночі вже досить прохолодно. Як перепади температури впливають на здоров'я людини? Простуди ось викликають, наприклад…

– Перепад температур діє на всіх по-різному. Потрібно пам'ятати, що в залежності від стану здоров'я вони можуть спровокувати як незначне підвищення артеріального тиску, так і гіпертонічний криз. Судини спазмуються і стають причиною головного болю і навіть серця.
До кінця незрозуміло, чому людина може облитися крижаною водою без наслідків, а якщо посидить десь на протягах – починаються запалення нервів та м'язів, то у вухо стріляє, то раптом застуда.
Найчастіше люди хворіють через те, що одягнені не по погоді. Ще одна причина літніх застуд - пірнати під час спеки в холодну воду або під час спеки ховатися під кондиціонером.

Багато хто застуджується від протягів. Однак протяг хороший для того, щоб провітрити приміщення: у квартирі постійно накопичується пил і токсичні випари від меблів та домашньої хімії. Сидіти на протягу непотрібно - потім багато хто скаржиться: протягло.

- А як впливає протяг, кондиціонер та купання у холодній воді на здорову людину?

- Здоров'я – поняття відносне. Ви можете вважати себе здоровим, а в організмі може бути повно вірусів. Нині побільшало герпесу. Люди більше нервують - хвороби стають агресивнішими.
Навіть алергія сьогодні проявляється агресивніше, ніж 2 роки тому. В усьому винні психологічні стреси, війна.
На постійну загрозу організм реагує неадаптивним стресом. Десь проїжджає мотоцикл – люди йдуть і дивляться у небо: думають, що це дрони.

Війна є війна, і на здоров'ї вона теж відбивається.

- Стрес послаблює організм?

- Є стрес адаптивний і неадаптивний – у кожного він свій. Якщо стрес адаптивний - організм до нього пристосовується, тобто адаптується, і він не становить небезпеки. Неадаптивний стрес перевищує можливості організму – як наслідок, виникають хвороби.
Організми багатьох людей не розраховані на такі навантаження, що спричинені війною.

- Напевно, разом зі стресом підвищується тиск ?

- Передусім! Перенервувався, не доспав, прокидався вночі – скаче тиск.
Однак слід розуміти, що тиск піднімається не для того, щоб нам зашкодити. Це фізіологічна реакція організму на стрес. Вона потрібна для того, щоб внутрішні органи покращили свою роботу, а людина змогла вчасно зреагувати.
Тиск піднімається, щоб покращити кровообіг. Стрибки тиску не є небезпечними для людей, у яких немає атеросклерозу. Але якщо є проблеми – виникають головні болі, судина може лопнути. Як наслідок – інфаркт, інсульт.

- Що робити, коли тиск підвищився?

- Прийняти заспокійливе. Якщо тиск продовжує підвищуватись – звернутися до лікаря: є багато способів, які дозволяють досить ефективно його знизити.

- Як почуватися краще, незважаючи на стреси та зміни погоди?

- Боротися зі стресом. Кожному потрібно знайти свій спосіб - хтось пісні співає, хтось в'яже, займається спортом, комусь потрібно звернутися в клубочок і сховатись під ковдрою або навпаки - піти на природу.
Потрібно знаходити моменти, які дозволяють розслабитись. Багато хто і в алкоголь іде або знімає стрес у холодильника. А є пацієнтки, які приходять із повною відсутністю апетиту: від надлишку стресу не можуть їсти. Потрібно знайти здоровий спосіб заспокоїтися.

З кондиціонером потрібно бути обережним: виставиш занизьку температуру при спеці на вулиці - привіт, застуда. Зображення Joseph Mucira із сайту Pixabay

"Алергія часто маскується під ГРВІ"

- Чи можна підготувати організм до осені? Щоб менше хворіти і краще почуватися з настанням холодів.
- Літо та осінь – період урожаю. Зараз багато овочів і фруктів – їх потрібно їсти, щоб організм набрався вітамінів, незамінних амінокислот – це допоможе йому адаптуватися до нового сезону. Також важливим є білок.
Корисні та прогулянки. Але гуляти треба там, де нема амброзії. Якщо ви не впевнені в цьому – можна надіти маску. Мої пацієнти, коли їздять працювати на дачу, вдягають респіратори. Або приймають ліки - з їхньою допомогою алергічної реакції на той чи інший подразник не буде.

– Які прояви алергії? Наприклад, від амброзії та інших бур'янів?
- Як і від будь-яких квітучих рослин - чхання, свербіння в носі, з носа вода тече або він не дихає, сверблять і червоніють очі, може боліти горло, свербіти вухо, у когось розвивається кропив'янка. Найгірше, що у багатьох у такі періоди розвивається астма.

- Як же тоді зрозуміти, що ти не застудився від денних і нічних перепадів температур, а страждаєш від алергії - адже симптоми схожі?
- Це визначає алерголог: є певні тести, які дозволяють виявити алергію на багато рослин та продуктів харчування. Також важливий сезон. Багато людей думають, що вони мають вірусну інфекцію. Але якщо вона збіглася з періодом цвітіння амброзії та інших рослин – це може бути алергія.

Один приходить і скаржиться на застуду, другий на амброзію, третій - що замерз під кондиціонером. В останньому випадку справа часто буває в плісняві, що накопичилася в кондиціонері. Також це може бути пилок рослин, який накопичується в кондиціонерах і розноситься у приміщенні разом із потоком повітря. Як наслідок - виникає алергічна реакція, а прояви такі ж, як при ГРВІ. У когось навіть температура піднімається. А причина не в перепаді температур, а в алергії.

Від перепадів температур буває холодова алергія, буває теплова і навіть сонячна алергія.

- У серпні багато причин для алергій?

- Липень-серпень - час нового витка алергій. Алергічні реакції найчастіше виникають у період цвітіння дерев та трав. Зараз – час бур'янів. Найжорстокіші алергени містяться у полині і амброзії - сьогодні вона активно цвіте. І у вересні ця проблема буде актуальною. Деколи алергії на амброзію можуть триматися до перших морозів.

- Амброзія шкідлива всім без винятку чи тільки для алергіків?

- Амброзія може спричинити алергію у будь-якої людини.

Її зараз повно кругом! Пилок амброзії – сильний алерген. Куди б я не їздив, ще не бачив, щоб її не було. Це дуже хитра рослина, виривати її потрібно лише з коренем.
Амброзію не можна знищити шляхом скошування: виросте на сантиметр і продовжуватиме цвісти.
За кордоном розробляють спеціальні гербіциди, щоби вона не росла. Наразі не використовують хімічні речовини. Використовують ферментативні, які блокують певні ферменти. На одні рослини такі речовини діють, але в деяких випадках не допомогають.
Амброзія сильно розпилюється і дуже легко розноситься. Алергіки реагують на неї гостро. Якщо сонячно та спекотно – пилу буде багато. Якщо дощ - то менше. Чим нижча температура, тим менше алергенів.

- Що ж робити, щоб амброзія не надто впливала?

- Треба її знищувати. Пил амброзії піднімається у повітря і розноситься вітром великі відстані. У атмосфері є потоки, у яких постійно дмуть вітри - з їхньою допомогою пилок амброзії може летіти далеко. Це виглядає приблизно так, як у бабине літо літають павуки. Вони теж піднімаються на вітряні потоки і подорожують, можуть переноситися вітром на досить великі відстані. Те саме стосується пилку амброзії, що може розноситься по всій Європі.
Щоб уберегтися від амброзії, її потрібно максимально знищувати. З полином нічого не вийде. А з амброзією, боюся, втрачено період: коли її було мало і можна було легко знищити, прогавили момент.

- А триматися подалі від амброзії – вихід?

- Так. Вікна можна завішувати вологою марлею, щоб пил не йшов, менше їх відкривати в період цвітіння. І що дуже важливо - прийшов з вулиці - зніми одяг, але не там, де спиш. Після цього важливо прийняти душ і обполоснути голову теплою водою: багато пилку ми приносимо додому на волоссі.
Бувають цікаві ситуації – чоловік скаржиться, що у нього алергія на дружину. Каже: як сплю один – все нормально, як з нею – одразу чхаю. Кажу: нехай вона голову миє – і все буде нормально: пилок залишається у неї на волоссі. Причому волосся не обов'язково щоразу мити шампунем – достатньо обполоснути водою.

Окрім амброзії, є така рослина "борщівник" – у неї дуже хитрий сік, який є фотосенсибілізатором. Якщо він потрапить на шкіру, спочатку все нормально, але варто вийти на сонце – починаються моторошні дерматити! Люди голову ламають, що це може бути.

- А який відсоток населення страждає на алергії?

- Дуже великий. Статистики в Україні немає. Вчені вважають, що до 2050 року на алергії страждатиме 50% населення Землі.

- Як же захиститись від алергій? Може, робити щеплення?

- Так, зараз у нас є спеціальна імунотерапія, ми можемо лікувати алергію – і лікуємо її. Єдине, що таке лікування триває довго. Симптоми зняти простіше, а зробити так, щоб організм не реагував на алерген, – вже потрібна тривала алерген-специфічна імунотерапія.
Вже багато чого є сьогодні. Не обов'язково робити уколи. Можна бризкати спреї або розсмоктувати пігулки. Це підходить і дітям, вони вже не бояться такої терапії.

Борщовик – цвіте красиво, але триматися від нього потрібно подалі. Зображення WikimediaImages із сайту Pixabay

Теги за темою
Здоровье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Это приложение постоянно "пожирает" память на телефоне: как решить проблему в несколько кликов
Telegraf
2025-01-26T05:33:55Z
Голоса Baldur's Gate 3 и стиль Persona: новая RPG от Microsoft удивила звездным кастом и геймплеем
Знай
2025-01-26T04:51:15Z
YouTube снова будет доставлять кнопки для украинских контент-креаторов
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:59Z
Instagram заплатит авторам до $50 000 за "эксклюзивные" Reels, которые опубликуют раньше, чем в TikTok
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:07Z
В ChatGPT произошел глобальный сбой: назвали причины
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:38Z
В Запорожье обнаружили древний артефакт
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:15Z
Экскаваторы-погрузчики: универсальная техника для строительства
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:08Z
Археологи обнаружили многочисленные обломки статуй
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:06Z
Способен убить любого: на дне Красного моря обнаружили огромный бассейн с рапой
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:10Z
Как привлечь успех в свою жизнь, чтоб все обзавидовались: древний шепоток, который работает
Знай
2025-01-26T05:51:23Z
Идеальные и харизматичные: как определить хорошего начальника по знаку Зодиака
Gazeta UA
2025-01-26T05:39:17Z
Что нельзя рассказывать о себе другим: три темы, которые под запретом
Gazeta UA
2025-01-26T04:24:29Z
Вся семья будет сытой: как приготовить запеканку из капусты и курицы
Telegraf
2025-01-26T04:15:05Z
Почему сегодня нельзя мыть пол: запреты и приметы дня
Gazeta UA
2025-01-26T03:57:29Z
Завтрак без "пустых калорий": как приготовить ароматную овсянку с финиками в духовке
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:49Z
Больше не будете покупать крем-сыр: как приготовить популярную намазку из кефира
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:36Z
Как быстро почистить помидоры от кожуры: три простых способа
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:28Z
Яйца, сыр, рыбья кожура и не только: что добавляют в кофе в разных странах
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:23Z
Снова атакован НПЗ в Рязани — все подробности
Апостроф
2025-01-26T06:24:12Z
В Житомирской области прогремели взрывы, продолжается атака "шахедов" на Украину
ZN UA
2025-01-26T03:54:19Z
Около Лос-Анджелеса вспыхнул новый мощный пожар
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:59Z
Уже 46 пострадавших: показали последствия смертельной атаки на Запорожье
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:57Z
Трагедия на курорте Турции - количество жертв достигло психологической отметки
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:50Z
"Из него сделали демона" - мать обвиняемого в избиении школьницы в Белой Церкви будет оспаривать решение
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:46Z
В шахте после обвала заблокировали 135 шахтеров - ГСЧС
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:45Z
Суд освободил из-под стражи Гнезделова, публично ушедшего в СЗЧ
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:42Z
Последствия атаки РФ на Киевщину: повреждены автомобили, кафе, дома
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:41Z
"Я не разговаривал с ним": Гвардиола прокомментировал ошибку Хусанова в игр
Корреспондент
2025-01-26T05:48:18Z
Донецкий "Шахтер" объявил о продаже форварда
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:26Z
"Реал" впервые в мировом футболе заработал свыше €1 млрд за сезон
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:57Z
Мирошниченко показал, как знакомил приемного сына со спортом
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:39Z
Жена звезды "Шахтера" Зубкова подала на развод
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:56Z
Джоковича освистали фанаты после решения сняться с полуфинала Australian Open
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:30Z
В обновленной таблице коэффициентов УЕФА Россия получила худшее место за всю историю
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:21Z
Теракт в Брюсселе: арестован причастный к убийству шведских футбольных болельщиков
ZN UA
2025-01-25T23:09:50Z
У Кадырова-младшего появился конкурент: победа сына Плющенко рассмешила сеть
Telegraf
2025-01-25T20:03:16Z
Россияне нанесли 325 ударов по Запорожской области за сутки
Корреспондент
2025-01-26T06:21:08Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-26T06:00:50Z
Ситуация на фронте на вечер 25 января
UAToday
2025-01-26T05:39:05Z
"30 дней и прощай": во Львове начали убирать брошенные на улицах автомобили
Знай
2025-01-26T05:21:37Z
Цели «СВО» выполняют: враг захватил новые территории и имеет продвижение в Донецкой области
Comments UA
2025-01-26T05:09:58Z
Атака дронов на Рязань и взрывы в Харькове: главные новости ночи 26 января 2025 года
TSN
2025-01-26T04:48:10Z
Ночью по Украине двигались вражеские дроны: где раздались взрывы
TSN
2025-01-26T04:18:44Z
Враг продолжает попытки потеснить украинских защитников с занимаемых позиций - новости от Генштаба
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:16Z
На войне погиб Константин Жук, спецназовец ГУР и один из основателей киевской ячейки "Пласта"
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:01Z
Не стоит тратить время: топ-7 худших фильмов Netflix 2024
Фокус
2025-01-26T06:00:53Z
Макс Барских поставил концертную деятельность на паузу
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:32Z
58-летняя звезда "Друзей" сходил на свидание с 29-летней студенткой: фото
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:18Z
Мужу Наталки Денисенко сделали операцию: в каком состоянии военный сейчас
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:58Z
Стинг сообщил об отмене концертов: какая причина
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:54Z
Анна Тринчер устроила голую фотосессию на Бали
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:50Z
Пять аутентичных зимних слов, которые несправедливо забыты
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:49Z
Анастасия Приходько попала в скандал из-за песен фаната Путина
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:36Z
"Океан Эльзы" выступит во Львове с большим концертом: подробности
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:33Z
В школах и детсадах повышают цены на питание: сколько денег готовить родителям
Знай
2025-01-26T06:36:03Z
В Польше откроют центр Украина-НАТО
Корреспондент
2025-01-26T06:27:29Z
Какой праздник 26 декабря 2025: что отмечают в мире и в Украине сегодня
UAToday
2025-01-26T06:24:18Z
Бесплатные продукты для семей с детьми: как подать заявку на получение
Знай
2025-01-26T06:21:16Z
Штраф или депортация – другого не предложат: за что украинцы могут серьезно "влипнуть" в одной из стран ЕС
Знай
2025-01-26T06:06:13Z
Максимальная пенсия: могут ли ограничить ее для военного
ZN UA
2025-01-26T06:04:22Z
26 января: церковный праздник сегодня, кого помянуть и что не стоит делать в этот день
UAToday
2025-01-26T05:39:41Z
Выплаты, тарифы, переводы с карт и повторная ВВК: главные нововведения с 1 февраля 2025
Знай
2025-01-26T05:36:34Z
Украинцев с двойным гражданством не выпускают за границу: адвокат прокомментировал ситуацию
Политека
2025-01-26T05:30:35Z
В какое время суток кефир самый полезный
Gazeta UA
2025-01-26T06:21:08Z
Какие симптомы сахарного диабета можно увидеть с утра после сна
Gazeta UA
2025-01-26T05:03:30Z
Восемь популярных продуктов, которых следует избегать во время завтрака
Gazeta UA
2025-01-26T04:39:11Z
Семь продуктов, которые нужно есть зимой для сияющей кожи
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:58Z
Что будет, если регулярно читать перед сном по 6 минут
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:12Z
Ученые опровергли распространенный миф о газировке
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:08Z
Здоровый образ жизни - комфорт и приятные ощущения
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:35Z
Почему именно зимой полезно добавлять в блюда черный перец
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:42Z
Какие продукты сокращают продолжительность жизни: эта четверка должна исчезнуть из вашего дома
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:20Z
Как рассчитываются субсидии на газ и топливо в 2025 году: что нужно знать
Знай
2025-01-26T05:06:12Z
Как выйти на пенсию в 2025 году: новые требования и сроки
Знай
2025-01-26T04:36:23Z
АЗС изменили цены на топливо на выходных: сколько стоят бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-01-26T04:33:54Z
В Украине снова растут цены на картофель
Gazeta UA
2025-01-26T04:03:36Z
В двух российских аэропортах ввели ограничения из-за полетов беспилотников
TSN
2025-01-26T03:51:09Z
В Украине снова растут цены на морковь, не влияет даже импорт из Польши, - аналитики
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:49Z
В Украине средняя зарплата чиновников в декабре 2024 года выросла до 80 тыс. грн
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:45Z
Пользователи OnlyFans не оплатили государству налогов на 63,2 млн грн
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:09Z
TikTok готов заключить сделку, чтобы сохранить доступность в США
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:03Z
Две главные ошибки, из-за которых ломается стиральная машина
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Эти "звоночки" подскажут, что время продавать авто: 3 скрытых признака
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Назвали самые популярные легковушки года
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:32Z
Ford отзывает более 270 тыс. авто-что случилось
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:48Z
Тракторы для любых задач: большой выбор моделей на Agronetto
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:37Z
Audi подготовила электрический внедорожник Audi на базе Porsche к серьезному бездорожью
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:55Z
В Украине кардинально изменили правила продажи авто: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-01-25T20:30:53Z
Гость из 90-х: в Киеве засветилось очень редкое итальянское авто
Фокус
2025-01-25T09:42:40Z
Как защитить себя от произвола при осмотре автомобиля: советы юристов, когда остановили патрульные
Знай
2025-01-24T21:51:43Z
Госдеп призывают не включать Украину в план 90-дневной заморозки помощи, - FT
Новости Украины
2025-01-26T06:33:56Z
В КНР резко отреагировали на обвинение главы ЦРУ о распространении коронавируса
Comments UA
2025-01-26T06:27:46Z
Вложили в победу Трампа миллионы - получили кока-колу: чем одарили гостей на инаугурации . ФОТО
Новости Украины
2025-01-26T06:21:50Z
В Беларуси начались выборы президента: в Минске люди пришли голосовать до открытия участков
Comments UA
2025-01-26T06:03:28Z
В Чехии, Германии и Польше создадут центры возвращения украинских беженцев
Gazeta UA
2025-01-26T06:00:27Z
В Германии продолжаются массовые протесты против ультраправых
Корреспондент
2025-01-26T05:57:15Z
Политолог спрогнозировал, доведет ли Трамп российскую экономику до катастрофы
Политека
2025-01-26T05:45:50Z
У Путина снова серия пропущенных: неизвестные беспилотники подожгли РФ, там паника
Comments UA
2025-01-26T05:45:06Z
В ЕС тоже заявили об интересах в Гренландии
Gazeta UA
2025-01-26T05:39:30Z