MY.UAНовини
Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів
Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів

Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів

До кінця літа залишилося вже менше місяця. Чи реально за цей час запастися корисними речовинами та сонцем, щоб уникнути дефіциту вітамінів, частих застуд та поганого настрою в сіру пору року? Як вплинути на своє самопочуття за допомогою раціону?

Про те, як приготувати себе до осінніх холодів і що можна зробити прямо зараз, KP.UA розповіла дієтолог Євгенія Розум.

Починаємо з турботи про мікрофлору

- Євгеніє, що ми можемо зробити, щоб підготуватися до осінньої вогкості та нестачі сонця? Чи можна влітку наїсти вітамінів на всю зиму вперед?
- Заздалегідь до зими підготуватися можна, але зробити запаси з вітамінів чи сонця не можна. Досить багато вітамінів ми повинні отримувати щодня разом із їжею. Це щоденна робота. Запастися вітамінами, на жаль, не вийде.
- Але ми можемо щось зробити?
- Звичайно. До кінця літа - майже місяць. Ми можемо повноцінно наповнити себе вітамінами та мікроелементами для того, щоб у організму з'явився ресурс.
Коли ми повноцінно харчуємося, буємо на свіжому повітрі і достатньо спимо (хоча для нас це питання поки що відкрите), то можемо накопичити хороший ресурс, щоб пережити більш складні часи – коли сонця стане менше, а пропозиції щодо фруктів, ягод та овочів скоротяться.
Зараз саме той сезон, який дозволяє максимально урізноманітнити свій раціон. З'явилося безліч різнокольорових овочів, фруктів та ягід. Ми можемо впливати на наш організм. Завдяки повноцінному та різноманітному раціону покращується мікрофлора кишечника.
– Що для нас робить наша кишкова мікрофлора? Чому важливо її покращувати?
- Вона допомагає засвоїти безліч цінних речовин, фітонутрієнтів, поліфенолів, синтезує для нас вітаміни та активні речовини, які впливають на наш головний мозок, емоції та імунну систему. Завдяки різноманітній рослинній їжі можна значно змінити та покращити структуру мікрофлори.
Залежно від того, що їмо, ми можемо збільшити кількість корисних речовин у нашому організмі та зменшити кількість шкідливих. Завдяки різноманітності, яку сьогодні дає нам природа, можна впливати на свій організм та його ресурси.
- Що важливо встигнути, доки літо не скінчилося?
– Зараз варто збільшити кількість рослинної їжі та віддозувати кількість їжі тваринного походження, жирного, смаженого. Як правило, коли холодно, нам хочеться жирнішої їжі та м'яса. Літо - прекрасний сезон, щоб зробити акцент на рослинній їжі та легкому білку - це яйця, морепродукти, риба, може бути слабосолона риба. Слід обмежити кількість червоного м'яса, смаженого, натомість дати організму більше рослинної їжі.
Якщо у нас буде здорова мікрофлора, нормально працюватиме кишечник, ми почнемо непогано засвоювати всі корисні речовини. Це справді впливає на наш настрій.

Сир та інші кисломолочні продукти можна доповнити овочами чи фруктами. Зображення Rita-und mit із сайту Pixabay

Для вітаміну D – не закутуємось на свіжому повітрі

Також варто звернути увагу на кількість вітаміну D. Раджу спершу здати аналіз на вітамін D. Якщо він у вас в нормі, його достатньо отримувати з їжею, прогулянками на свіжому повітрі, де є сонячне розсіяне світло. Щоб отримати необхідну кількість вітаміну D, гуляти слід із відкритими руками, ногами, декольте та обличчям: вітамін D синтезується нашою шкірою.
Вітамін D впливає і на засвоєння багатьох мікроелементів, на наш настрій, когнітивні функції, він зменшує ризик депресій та депресивних станів, які часто виникають у нас у сірому сезоні.
Якщо є дефіцит вітаміну D, можливо варто попрацювати з добавками, проконсультувавшись зі своїм лікарем. Якщо дефіциту немає, підтримувати його допоможуть прогулянки та продукти харчування.
- У яких продуктах міститься вітамін D?
- Ми отримуємо вітамін D із яєць, печінки тріски, морепродуктів, продуктів рослинного походження. Вітамін D ми можемо отримувати з грибами, якраз зараз починається грибний сезон. Можна використовувати печериці, гливи, лісові гриби (якщо у вас є до них доступ і ви в них впевнені).
Гриби – дуже цінне джерело вітаміну D.

Користь від овочів та фруктів можна не лише зберегти, а й примножити

- Ви говорили про велику роль мікрофлори, а яка їжа для неї корисна?
- Наша мікрофлора дуже любить рослинну їжу: в ній є харчові волокна, що не перетравлюються. Вони дають відчуття наповнення шлунка та кишечника. Саме на цих волокнах росте наша гарна мікрофлора, харчуючись ними.

Волокна бувають розчинні та нерозчинні. Розчинні - це переважно пектини, які використовують наші бактерії. Вони на них ростуть та розмножуються. Завдяки цим волокнам синтезуються цінні нам речовини. Тому рослинна їжа безцінна для флори.

Їжа має бути різнобарвною – це дуже важливо. Вживайте в їжу овочі та фрукти, які містять червоні, фіолетові, бордові, зелені, жовті та помаранчеві пігменти.

Крім того, варто звернути увагу на кисломолочні продукти. Вони для нас є натуральним пробіотиком. Додавайте кисломолочні класичні йогурти у свої страви, використовуйте кисломолочний сир. Сири можуть бути різноманітними – ці продукти також сприятливо впливають на мікрофлору.

- Значить, кисломолочний продукт корисний для мікрофлори, а звичайне молоко?
– Тут все індивідуально. Для дітей до 3-х років молоко справді цінне. Дорослим його можна вживати у невеликих кількостях, якщо людина нормально переносить молоко і не має тяжких захворювань, які можуть посилювати молочні продукти. Якщо молоко не викликає здуття та бурчання в животі, іноді його можна вживати.
Однак це молоко не є пробіотиком, як кисломолочні продукти. Тому цінності в цьому плані воно має менше – краще віддавати перевагу кисломолочним продуктам.
Якщо ви знаєте, що у вас лактозна непереносимість, можна використовувати безлактозні молочні продукти. Людей з лактозною непереносимістю не так уже й багато, їм доводиться або дозувати, або виключати молочні продукти з раціону.

- Багато говорять про користь пробіотиків. Чи варто їх купувати і приймати окремо?
- Що стосується синтетичних пробіотиків, які можна купити в аптеці, зазвичай такі препарати призначаються лікарями. Вони потрібні, щоб допомогти вижити нашій мікрофлорі. Це важливо, коли ми приймаємо антибактеріальні або протизапальні препарати: дуже багато факторів та ліків впливають на нашу мікрофлору. У разі лікар може призначити пробіотики на певний термін.
Це в тому числі лакто- та біфідобактерії, які допомагають мікрофлорі боротися з патогенними мікробами. Наше завдання – максимально підтримати свою мікрофлору, щоб вона могла розвиватися і патогенам умовно залишалося менше місця.
Також пробіотиком у нас є квашені овочі. Можна використовувати і квашену капусту, огірочки, помідори, баклажани, кабачки, дуже гарний на смак квашений буряк. Це мають бути не мариновані овочі, а саме квашені, коли квашення відбувається за допомогою молочнокислої бактерії. Завдяки такому процесу збільшується кількість вітаміну С у продуктах. 
Можна звернути увагу на квас із буряка, гарбуза (рецепт див. нижче), а також і на чай комбуча, який багато хто любить (це той самий чайний гриб, який ріс у наших мам та бабусь на кухні. - Ред.).
Всі ці продукти добре впливають на мікрофлору. Тому, коли буде сірий сезон і менше сонечка, ми будемо у ресурсному стані.

Комбуча може бути в модних пляшках, а може і по-старому, у трилітровій банці. Фото: olx

Зберігаємо вітаміни на зиму

- Зараз в розпалі сезон заготовок, закаток і закруток. Як правильно зберігати ягоди, овочі, фрукти, щоб зберегти найкорисніше?
- Якусь частину овочів та фруктів у холодну пору року ми можемо вживати і у свіжому вигляді, - вони непогано зберігаються та доступні нам у супермаркетах. І це хороший варіант: свіжі овочі та фрукти найцінніші.

Можна квасити овочі, фрукти, ягоди. Скоро, наприклад, сезон кизилу. Квашені продукти – чудовий варіант збереження всіх корисних речовин.
Третій варіант – заморожені фрукти, ягоди, овочі – вони зберігають майже всю свою цінність.
Є варіант сушених фруктів, він трохи гірший: під час висушування втрачається частина мікроелементів та фітонутрієнтів. Однак як один із варіантів також може бути.
Заморожені овочі та фрукти ми можемо вживати у великій кількості, тушкувати їх, варити, випікати – варіантів дуже багато. Але якщо овочі та фрукти будуть піддаватися тепловій обробці, цінність таких продуктів значно знижується.

Сахару – бій?

- Чи важливо для хорошого здоров'я та самопочуття відмовитися від цукру?
- Цукор не потрібно демонізувати, але знизити його споживання важливо.
Цукор міститься у багатьох продуктах – це і фрукти, і ягоди. Натуральні продукти, що містять цукор, є цінними для нас. Якщо ми додаємо цукор у свої страви – тут постає питання скільки і як.
- А від чого тоді краще відмовитись?

- Однозначно від солодких напоїв. Насамперед, це солодкі газовані напої, чай, кава, в які ми додаємо цукор. Вони значно підвищують рівень глюкози, інсуліну та погано впливають на наше здоров'я.
Також ми додаємо цукор у наші страви, наприклад, у сирники, запіканку. Якщо йдеться про зовсім невелику кількість цукру – на тлі повноцінного харчування шкоди не буде. Але якщо це печиво, тістечка, з'їдені між їжею, - шкода тут велика. Солодкі перекуси, часті перекуси, цукерки, печиво важливо прибрати.
- У яких випадках цукор не завдасть шкоди?
- Якщо в день ви отримаєте 2-3 чайні ложки цукру в якихось стравах, при цьому з'їсте достатню кількість овочів і складних вуглеводів у вигляді круп і каш - шкоди ніякої не буде.
Якщо ви вживаєте фрукти та ягоди у достатній кількості, повірте мені, потяг до солодкого цукру та солодких напоїв значно зменшиться. Якщо хочеться щось підсолодити - зробіть це, але ставтеся до цього свідомо.
Кілька тижнів у такому режимі – і людина змінюється. Необхідність у цукрі відпадає.

На тему

- Поділіться рецептом. Як зробити смачний та корисний продукт із пробіотиком?

- Можна робити квас із буряків, гарбуза. Робиться він просто. Берете воду, в ємність засипаєте нарізаний кружальцями буряк, можна з'єднувати з гарбузом, чайну ложку солі на літр води, залишаєте на 3 дні, заливаєте не кип'яченою, а звичайною фільтрованою водою - починаються процеси бродіння, після чого квас ставите в холодильник. Виходить дуже цінний продукт, багатий на мікроелементи, які містять овочі. Також вони багаті на мікроорганізми, які корисні для мікрофлори.

Буряковий квас. Стоп-кадр відео youtube.com/@nashi.besahy

Теги за темою
Здоровье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трудно узнать: что случилось со звездой "Сватов" путинисткой Людмилой Артемьевой
GlavRed
2024-09-29T16:27:26Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
В память о погибших в Бабьем Яру в Украине принимают выставку из Музея Холокоста в Вашингтоне
ZN UA
2024-09-29T18:07:33Z
Модные пуховики зимы 2024/25: полный гид по трендам
Marie Claire
2024-09-29T18:00:44Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Палочки вверх: скончалась легендарная актриса из "Гарри Поттера"
Знай
2024-09-27T18:06:56Z
Тепло и уютно: у каких российских брендов искать домашнюю одежду
Marie Claire
2024-09-29T09:26:49Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Как сохранить урожай свежих помидоров к зиме: основные правила
Политека
2024-09-28T03:22:28Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
Наращивают мышцы и клетки мозга: ученые раскрыли новую пользу физических упражнений
Фокус
2024-09-29T19:06:53Z
Выживаемость повысилась на 52%: ученые проводят испытание нового лекарства от рака мозга
Фокус
2024-09-29T18:00:57Z
Как сохранить урожай овощей без холодильника: полезные советы для украинцев
Политека
2024-09-27T19:31:53Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Лишитесь прав за "бутерброд": какие продукты могут показать промилле на алкотестере даже у трезвых
Знай
2024-09-29T17:21:11Z
Украины больше нет: Трамп шокировал новым заявлением о войне
Comments UA
2024-09-26T07:31:07Z
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Спикер Палаты представителей требует увольнения посла Украины в США
ZN UA
2024-09-25T20:22:50Z
"Крот" навел бомбы: агент из Ирана помог убить лидера "Хезболлы", – СМИ
Фокус
2024-09-29T19:28:27Z
На выборах в Австрии побеждает партия с нацистскими корнями
ZN UA
2024-09-29T19:15:56Z
США волнует не наш план победы, а как выглядит поражение России
ГЛАВКОМ NET
2024-09-26T17:15:07Z
Против РФ сыграл придуманный ею миф. Почему враг недооценил наступление на Курщину
Comments UA
2024-09-26T17:42:31Z
NYT: Фейковый Кулеба звонил сенатору США и спрашивал о дальнобойных ударах по России
Европейская правда
2024-09-26T11:18:39Z
Ситуация очень печальная: синоптик рассказала, когда в Украине ждать дождей
Апостроф
2024-09-29T09:03:41Z
В Генштабе оценили ситуацию на фронте
Корреспондент
2024-09-29T16:06:46Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Россияне оккупировали село возле Покровска
Comments UA
2024-09-29T18:45:22Z
Россияне оккупировали Мариновку - DeepState
Корреспондент
2024-09-29T18:18:12Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Если не хотите переплачивать: важное предупреждение от "Киевводоканала" и "Киевтеплоэнерго"
Знай
2024-09-29T10:06:19Z
"Город еще не захвачен": в Угледар пытаются прорваться российские ДРГ, — ОВА
Фокус
2024-09-25T15:27:55Z
Подсолнечное и сливочное масло: цены в супермаркетах бьют рекорды
Знай
2024-09-29T16:06:42Z
У украинцев хотят отобрать льготы, придумали новую причину: появился законопроект
Политека
2024-09-26T18:04:35Z
Требовал 100 тыс. грн взятки: СБУ схватила топ-менеджера "Энергоатома"
Апостроф
2024-09-28T23:35:20Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Последнюю заначку на еду: в Украине новый скачок цен на картофель, мясо и крупы
Знай
2024-09-29T18:06:14Z
Как поступить, если "ПриватБанк" закрыл счет: советы для пенсионеров
Знай
2024-09-29T17:06:55Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Средиземноморская сказка: самая красивая принцесса Греции выходит замуж — первые фото
Marie Claire
2024-09-28T09:36:23Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы – СМИ
Корреспондент
2024-09-25T02:15:37Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Угроза для трех крупных городов: КАБы могут получить дальность более 150 км, — эксперт
Фокус
2024-09-29T19:27:05Z
"Бальзам от упадка": СМИ выяснили, как боеприпасы для ВСУ спасают экономику США
Фокус
2024-09-29T19:12:46Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
США объявили новый пакет военной помощи Украине: что в него вошло
ZN UA
2024-09-26T07:49:58Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
"Моя королева": Александр Усик поздравил жену с годовщиной свадьбы
Фокус
2024-09-25T12:15:54Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
"Рома" с Довбиком одержала волевую победу в поединке чемпионата Италии
TSN
2024-09-29T17:33:23Z
"Собираюсь сделать это": Фьюри заявил, что нокаутирует Усика в реванше
ZN UA
2024-09-29T12:16:57Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
Простой поход в супермаркет разрушил жизнь олимпийской чемпионке Мегган Петтипис
Знай
2024-09-29T12:15:46Z
В Нежине полицейский на авто сбил насмерть военного
Корреспондент
2024-09-27T15:27:55Z
В Киеве похитили и пытали гражданина Турции
Апостроф
2024-09-26T17:12:43Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Украина не смогла поразить склад боеприпасов в Котлубане – спутниковые снимки
Апостроф
2024-09-29T16:57:06Z
Сразу в семи российских областях раздавались взрывы: РФ атаковала сотня дронов
UAToday
2024-09-29T13:30:54Z
Трагический случай во время полета: на борту самолета внезапно скончалась молодая девушка
Comments UA
2024-09-29T13:30:50Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших выросло до 16 человек
Корреспондент
2024-09-29T12:24:24Z
Момент "хлопка" на мосту в Самарской области РФ попал на ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-29T09:00:45Z
Вкуснее магазинного: бюджетный рецепт сырника "Сникерс" с домашней карамелью
Политека
2024-09-28T23:01:58Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
В чем встречать Новый 2025 год Зеленой Деревянной Змеи: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-26T18:00:52Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Причина в ваших мыслях: названы самые распространенные сны и их значение
Новости Украины
2024-09-29T19:21:55Z
Китайский гороскоп совместимости: кто вам идеально подходит, а с кем ничего не выйдет
Marie Claire
2024-09-29T19:00:09Z
Как отсутствие отца в детстве влияет на мужчину: 7 последствий
Marie Claire
2024-09-20T07:01:59Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
В Норвегии установлен новый мировой рекорд по объемам продажи электромобилей
Известия Киев
2024-09-27T15:29:42Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Курение за рулем: могут ли наказать водителя штрафом?
Новости Украины
2024-09-29T12:18:22Z
Три метра в ширину: как выглядит самый необычный BMW M3
Фокус
2024-09-29T12:06:17Z
Привычки водителей, вызывающие подозрение: кого обязательно остановит полиция
Знай
2024-09-29T06:21:42Z
Это главная причина, скоро поедете к автомеханику: что убивает двигатель вашей машины
Знай
2024-09-29T03:22:50Z
Самые красивые ретро-автомобили
Marie Claire
2024-09-28T22:01:43Z
Автомобили научили сдавать пьяных водителей в полицию: убежать не получится
Знай
2024-09-28T19:21:34Z
The Callisto Protocol, Mortal Kombat 1, Lies of P и многие другие игры для PS5 получили маркировку PS5 Pro Enhanced в PS Store
GameMag
2024-09-28T21:13:43Z
Мощный взрыв навсегда изменил Землю: ученые рассказали, что произошло
ZN UA
2024-09-28T10:49:04Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Воскрес и стал популярным: ученые заявили, что ИИ сумел вернуть к жизни и прославить Гитлера
Фокус
2024-09-29T18:24:53Z
3 тренда от HR-специалистов, которые разрушат вашу карьеру
Marie Claire
2024-09-29T18:22:05Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Назад в "Челомей": Последнее дополнение для Atomic Heart получило первый тизер
GameMag
2024-09-29T17:10:55Z
Анонсирована Atelier Resleriana: The Red Alchemist & the White Guardian — одиночная JRPG для консолей и ПК в мобильной вселенной
GameMag
2024-09-29T16:52:43Z