MY.UAНовини
Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів
Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів

Дієтолог Євгенія Розум: Як за серпень встигнути підготуватися до холодів

До кінця літа залишилося вже менше місяця. Чи реально за цей час запастися корисними речовинами та сонцем, щоб уникнути дефіциту вітамінів, частих застуд та поганого настрою в сіру пору року? Як вплинути на своє самопочуття за допомогою раціону?

Про те, як приготувати себе до осінніх холодів і що можна зробити прямо зараз, KP.UA розповіла дієтолог Євгенія Розум.

Починаємо з турботи про мікрофлору

- Євгеніє, що ми можемо зробити, щоб підготуватися до осінньої вогкості та нестачі сонця? Чи можна влітку наїсти вітамінів на всю зиму вперед?
- Заздалегідь до зими підготуватися можна, але зробити запаси з вітамінів чи сонця не можна. Досить багато вітамінів ми повинні отримувати щодня разом із їжею. Це щоденна робота. Запастися вітамінами, на жаль, не вийде.
- Але ми можемо щось зробити?
- Звичайно. До кінця літа - майже місяць. Ми можемо повноцінно наповнити себе вітамінами та мікроелементами для того, щоб у організму з'явився ресурс.
Коли ми повноцінно харчуємося, буємо на свіжому повітрі і достатньо спимо (хоча для нас це питання поки що відкрите), то можемо накопичити хороший ресурс, щоб пережити більш складні часи – коли сонця стане менше, а пропозиції щодо фруктів, ягод та овочів скоротяться.
Зараз саме той сезон, який дозволяє максимально урізноманітнити свій раціон. З'явилося безліч різнокольорових овочів, фруктів та ягід. Ми можемо впливати на наш організм. Завдяки повноцінному та різноманітному раціону покращується мікрофлора кишечника.
– Що для нас робить наша кишкова мікрофлора? Чому важливо її покращувати?
- Вона допомагає засвоїти безліч цінних речовин, фітонутрієнтів, поліфенолів, синтезує для нас вітаміни та активні речовини, які впливають на наш головний мозок, емоції та імунну систему. Завдяки різноманітній рослинній їжі можна значно змінити та покращити структуру мікрофлори.
Залежно від того, що їмо, ми можемо збільшити кількість корисних речовин у нашому організмі та зменшити кількість шкідливих. Завдяки різноманітності, яку сьогодні дає нам природа, можна впливати на свій організм та його ресурси.
- Що важливо встигнути, доки літо не скінчилося?
– Зараз варто збільшити кількість рослинної їжі та віддозувати кількість їжі тваринного походження, жирного, смаженого. Як правило, коли холодно, нам хочеться жирнішої їжі та м'яса. Літо - прекрасний сезон, щоб зробити акцент на рослинній їжі та легкому білку - це яйця, морепродукти, риба, може бути слабосолона риба. Слід обмежити кількість червоного м'яса, смаженого, натомість дати організму більше рослинної їжі.
Якщо у нас буде здорова мікрофлора, нормально працюватиме кишечник, ми почнемо непогано засвоювати всі корисні речовини. Це справді впливає на наш настрій.

Сир та інші кисломолочні продукти можна доповнити овочами чи фруктами. Зображення Rita-und mit із сайту Pixabay

Для вітаміну D – не закутуємось на свіжому повітрі

Також варто звернути увагу на кількість вітаміну D. Раджу спершу здати аналіз на вітамін D. Якщо він у вас в нормі, його достатньо отримувати з їжею, прогулянками на свіжому повітрі, де є сонячне розсіяне світло. Щоб отримати необхідну кількість вітаміну D, гуляти слід із відкритими руками, ногами, декольте та обличчям: вітамін D синтезується нашою шкірою.
Вітамін D впливає і на засвоєння багатьох мікроелементів, на наш настрій, когнітивні функції, він зменшує ризик депресій та депресивних станів, які часто виникають у нас у сірому сезоні.
Якщо є дефіцит вітаміну D, можливо варто попрацювати з добавками, проконсультувавшись зі своїм лікарем. Якщо дефіциту немає, підтримувати його допоможуть прогулянки та продукти харчування.
- У яких продуктах міститься вітамін D?
- Ми отримуємо вітамін D із яєць, печінки тріски, морепродуктів, продуктів рослинного походження. Вітамін D ми можемо отримувати з грибами, якраз зараз починається грибний сезон. Можна використовувати печериці, гливи, лісові гриби (якщо у вас є до них доступ і ви в них впевнені).
Гриби – дуже цінне джерело вітаміну D.

Користь від овочів та фруктів можна не лише зберегти, а й примножити

- Ви говорили про велику роль мікрофлори, а яка їжа для неї корисна?
- Наша мікрофлора дуже любить рослинну їжу: в ній є харчові волокна, що не перетравлюються. Вони дають відчуття наповнення шлунка та кишечника. Саме на цих волокнах росте наша гарна мікрофлора, харчуючись ними.

Волокна бувають розчинні та нерозчинні. Розчинні - це переважно пектини, які використовують наші бактерії. Вони на них ростуть та розмножуються. Завдяки цим волокнам синтезуються цінні нам речовини. Тому рослинна їжа безцінна для флори.

Їжа має бути різнобарвною – це дуже важливо. Вживайте в їжу овочі та фрукти, які містять червоні, фіолетові, бордові, зелені, жовті та помаранчеві пігменти.

Крім того, варто звернути увагу на кисломолочні продукти. Вони для нас є натуральним пробіотиком. Додавайте кисломолочні класичні йогурти у свої страви, використовуйте кисломолочний сир. Сири можуть бути різноманітними – ці продукти також сприятливо впливають на мікрофлору.

- Значить, кисломолочний продукт корисний для мікрофлори, а звичайне молоко?
– Тут все індивідуально. Для дітей до 3-х років молоко справді цінне. Дорослим його можна вживати у невеликих кількостях, якщо людина нормально переносить молоко і не має тяжких захворювань, які можуть посилювати молочні продукти. Якщо молоко не викликає здуття та бурчання в животі, іноді його можна вживати.
Однак це молоко не є пробіотиком, як кисломолочні продукти. Тому цінності в цьому плані воно має менше – краще віддавати перевагу кисломолочним продуктам.
Якщо ви знаєте, що у вас лактозна непереносимість, можна використовувати безлактозні молочні продукти. Людей з лактозною непереносимістю не так уже й багато, їм доводиться або дозувати, або виключати молочні продукти з раціону.

- Багато говорять про користь пробіотиків. Чи варто їх купувати і приймати окремо?
- Що стосується синтетичних пробіотиків, які можна купити в аптеці, зазвичай такі препарати призначаються лікарями. Вони потрібні, щоб допомогти вижити нашій мікрофлорі. Це важливо, коли ми приймаємо антибактеріальні або протизапальні препарати: дуже багато факторів та ліків впливають на нашу мікрофлору. У разі лікар може призначити пробіотики на певний термін.
Це в тому числі лакто- та біфідобактерії, які допомагають мікрофлорі боротися з патогенними мікробами. Наше завдання – максимально підтримати свою мікрофлору, щоб вона могла розвиватися і патогенам умовно залишалося менше місця.
Також пробіотиком у нас є квашені овочі. Можна використовувати і квашену капусту, огірочки, помідори, баклажани, кабачки, дуже гарний на смак квашений буряк. Це мають бути не мариновані овочі, а саме квашені, коли квашення відбувається за допомогою молочнокислої бактерії. Завдяки такому процесу збільшується кількість вітаміну С у продуктах. 
Можна звернути увагу на квас із буряка, гарбуза (рецепт див. нижче), а також і на чай комбуча, який багато хто любить (це той самий чайний гриб, який ріс у наших мам та бабусь на кухні. - Ред.).
Всі ці продукти добре впливають на мікрофлору. Тому, коли буде сірий сезон і менше сонечка, ми будемо у ресурсному стані.

Комбуча може бути в модних пляшках, а може і по-старому, у трилітровій банці. Фото: olx

Зберігаємо вітаміни на зиму

- Зараз в розпалі сезон заготовок, закаток і закруток. Як правильно зберігати ягоди, овочі, фрукти, щоб зберегти найкорисніше?
- Якусь частину овочів та фруктів у холодну пору року ми можемо вживати і у свіжому вигляді, - вони непогано зберігаються та доступні нам у супермаркетах. І це хороший варіант: свіжі овочі та фрукти найцінніші.

Можна квасити овочі, фрукти, ягоди. Скоро, наприклад, сезон кизилу. Квашені продукти – чудовий варіант збереження всіх корисних речовин.
Третій варіант – заморожені фрукти, ягоди, овочі – вони зберігають майже всю свою цінність.
Є варіант сушених фруктів, він трохи гірший: під час висушування втрачається частина мікроелементів та фітонутрієнтів. Однак як один із варіантів також може бути.
Заморожені овочі та фрукти ми можемо вживати у великій кількості, тушкувати їх, варити, випікати – варіантів дуже багато. Але якщо овочі та фрукти будуть піддаватися тепловій обробці, цінність таких продуктів значно знижується.

Сахару – бій?

- Чи важливо для хорошого здоров'я та самопочуття відмовитися від цукру?
- Цукор не потрібно демонізувати, але знизити його споживання важливо.
Цукор міститься у багатьох продуктах – це і фрукти, і ягоди. Натуральні продукти, що містять цукор, є цінними для нас. Якщо ми додаємо цукор у свої страви – тут постає питання скільки і як.
- А від чого тоді краще відмовитись?

- Однозначно від солодких напоїв. Насамперед, це солодкі газовані напої, чай, кава, в які ми додаємо цукор. Вони значно підвищують рівень глюкози, інсуліну та погано впливають на наше здоров'я.
Також ми додаємо цукор у наші страви, наприклад, у сирники, запіканку. Якщо йдеться про зовсім невелику кількість цукру – на тлі повноцінного харчування шкоди не буде. Але якщо це печиво, тістечка, з'їдені між їжею, - шкода тут велика. Солодкі перекуси, часті перекуси, цукерки, печиво важливо прибрати.
- У яких випадках цукор не завдасть шкоди?
- Якщо в день ви отримаєте 2-3 чайні ложки цукру в якихось стравах, при цьому з'їсте достатню кількість овочів і складних вуглеводів у вигляді круп і каш - шкоди ніякої не буде.
Якщо ви вживаєте фрукти та ягоди у достатній кількості, повірте мені, потяг до солодкого цукру та солодких напоїв значно зменшиться. Якщо хочеться щось підсолодити - зробіть це, але ставтеся до цього свідомо.
Кілька тижнів у такому режимі – і людина змінюється. Необхідність у цукрі відпадає.

На тему

- Поділіться рецептом. Як зробити смачний та корисний продукт із пробіотиком?

- Можна робити квас із буряків, гарбуза. Робиться він просто. Берете воду, в ємність засипаєте нарізаний кружальцями буряк, можна з'єднувати з гарбузом, чайну ложку солі на літр води, залишаєте на 3 дні, заливаєте не кип'яченою, а звичайною фільтрованою водою - починаються процеси бродіння, після чого квас ставите в холодильник. Виходить дуже цінний продукт, багатий на мікроелементи, які містять овочі. Також вони багаті на мікроорганізми, які корисні для мікрофлори.

Буряковий квас. Стоп-кадр відео youtube.com/@nashi.besahy

Теги за темою
Здоровье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Старость у многих будет голодной: сколько нужно зарабатывать, чтобы заслужить пенсию в 5000 гривен
Знай
2025-01-13T05:36:22Z
Неявка в ТЦК и нарушение воинского учета: в каких случаях можно избежать штрафа
Знай
2025-01-13T05:06:45Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Сериал «Ватсон»: новая дата премьеры и официальный трейлер
Политека
2025-01-13T05:03:18Z
В Ровенском театре сыграют спектакль "Энеида" в память погибшего актера, игравшего главного героя
ZN UA
2025-01-12T23:36:27Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
Bloomberg оценил, во сколько обойдется США поражение Украины
Хвиля
2025-01-13T06:15:14Z
Украина готова помочь США бороться с пожарами в Калифорнии
Comments UA
2025-01-13T05:45:21Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Лавров высказался об участии России во втором Саммите мира
ZN UA
2024-12-30T07:27:33Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Россияне боятся обстрелов ВСУ: где наращивают системы ПВО, ослабляя другие участки фронта
Comments UA
2025-01-13T06:27:59Z
Впервые с 2022 года: у Украины может появиться важное преимущество на поле боя
Comments UA
2025-01-13T06:27:44Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
В Финляндии выяснили, как российский танкер мог повредить подводный кабель
TSN
2024-12-30T09:27:24Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Сумской области россияне повредили оздоровительный детский центр, в Николаевской области – частные дома
Комсомольская правда
2025-01-13T06:15:44Z
В Калифорнии продолжают гибнуть люди от пожара
Comments UA
2025-01-13T06:09:35Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Вкуснее лаваша вы еще не ели: рецепт трубочек с сыром, которые подойдут и на завтрак, и к чаю
Знай
2025-01-13T03:51:55Z
Заговор на удачу: простой способ привлечь успех в свою жизнь
Знай
2025-01-12T21:30:29Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Молочные продукты попадут в ценовой шторм: как изменится стоимость
Знай
2025-01-13T06:21:31Z
Новые правила расчета дохода для субсидий: как военный сбор повлияет на вашу помощь
Знай
2025-01-13T06:06:42Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Макуана сделал скандальное заявление о Полесье - клуб отреагировал
Корреспондент
2025-01-12T21:34:15Z
Довбик із пенальті вирвав для Роми нічию проти Болоньї
Football.ua
2025-01-12T19:04:08Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинский футболист отдал дебютный голевой пас в матче против шотландского гранда
ZN UA
2025-01-12T18:03:13Z
Манчестер Юнайтед у серії пенальті вибив Арсенал із Кубка Англії
Football.ua
2025-01-12T17:57:43Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
В iPhone SE 2025 очікується діагональ 6 дюймів
Portaltele
2025-01-13T06:18:48Z
Парад планет в 2025 году: как увидеть, и чего ждать людям от "танца" небесных тел
Знай
2025-01-13T04:51:25Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Начало истории и продолжение саги: Capcom может выпустить ремейк Resident Evil 0 и Resident Evil 9 в 2026 году — инсайдер
GameMag
2025-01-12T21:03:39Z
Издатель Lords of the Fallen пообещал не добавлять DEI-элементы в свои игры — они бьют по продажам
GameMag
2025-01-12T21:03:10Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Важно знаки: как уберечься от кори во время путешествий
ZN UA
2025-01-13T02:03:52Z
Психологи назвали действенные методы борьбы с тревожностью и беспокойством
Comments UA
2025-01-12T22:15:35Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Mercedes на такое не способен: в багажнике легендарной модели BMW появился настоящий водопад
Знай
2025-01-13T05:51:54Z
Специалисты назвали 10 старых автомобилей, которые стоят целое состояние
Фокус
2025-01-12T13:21:17Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z