MY.UAНовини
Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський
Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський

Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський

— Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою, – казав голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський.

Він один з найвідоміших серед постатей XX століття, визначний історик, патріот свого народу та автор багатотомної Історії України-Руси. Саме Грушевський оголосив про III Універсал, в якому йшлося: однині Україна стає Українською Народною Республікою.

А у січні 1918 року IV Універсалом УЦР була проголошена незалежність УНР: у ньому йшлося про самостійність УНР, доручалося уряду укласти мир з центральними державами та оголошувалося про оборонну війну з більшовицькою Росією.

Факти ICTV розповідають, чим захоплювався Михайло Грушевський та яке насправді зараз має значення його праця Історія України-Руси у реаліях повномасштабної війни Росії проти України.

Михайло Грушевський народився у 1866 році у місті Холм, що у сучасній Польщі. Він згадував, що його батьки були справжніми патріотами України та в далеких краях зуміли передати своїм дітям “тепле прив’язання до всього українського – мови, пісні, традиції”.

У своїй автобіографії він писав, що “виростав серед мрій та фантазій”. Він зізнавався, що під час навчання у тифліській гімназії “із запалом читав усе, що міг дістати з історії: історії літератури й етнографії України”.

Проголошення І Універсалу УЦР до народу України після молебню на Софійській площі. Ліворуч – Михайло Грушевський. Київ, 25 червня 1917 р. Фото: ЦДКФФА України ім. Пшеничного

Тоді ж він захопився працями Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша та Михайла Максимовича. Вже у 1885 році він опублікував оповідання Бех-аль-Джугур, написане під впливом подій у Судані, та оповідання Бідна дівчина. Згодом він визначив, що його мрія – стати “українським літератором, вченим”, та обрав спеціальністю історію України.

Під час навчання у Київському університеті він написав чимало історичних есе під керівництвом історика Володимира Антоновича, зокрема Южно-русские господарские замки в половине XVI века, що згодом передруковувався різними виданнями.

Значення Історії України-Руси

Найвидатнішою працею Грушевського вважається Історія України-Руси. Це десятитомна монографія, в якій викладається історія України від прадавніх часів до другої половини XVII століття. Він писав її з перервами упродовж 38 років.

Насамперед у своїй праці він визначає, що творцем держави України-Руси або ж Київської держави був український етнос. Грушевський зазначав, що не може бути “общерусскої” історії, як немає “общерусскої” народності, тому треба прощатися з фікцією, що “русска історія”, підмінювана на кожному кроці великоруською, — то історія “общерусска”.

— Навіть назва цієї праці може бути демонстрацією в цілому нової концепції, яку Грушевський склав. Саме він цією назвою виявив спадкоємність нашої держави від Русі. Ця назва апелює не просто до історії України. Ця праця своєю назвою абсолютно перекреслювала імперську ідентичність і засвідчувала, що Україна – це Русь. Величезна цінність праці Михайла Грушевського у тому, що сама назва є основою його концепції. Про те, що ми не просто території, про те, що ми є державою, яка спадкує середньовічну державу Русь, – сказав у коментарі Фактам ICTV історик Олександр Алфьоров.

Грушевський описував історію Русі, описував козацьку, литовську, польську добу, але одночасно з тим, перед ним стояло питання: коли треба починати писати про історію України та її глибину. Алфьоров зазначив, що Грушевський впорався з цим абсолютно чудово.

— Він взяв найновіші на той момент археологічні дослідження. Якщо ми подивимося на початок історії України, то він їх виводить з доби 4-5 тис. років від сьогоднішнього дня, а саме він прив’язує походження українців до трипільської культури. Це теж було певне новаторство. Пояснити глибину історії не від легенди про заснування Києва чи про трьох братів Чеха, Леха і Руса, а прив’язати до археологічних пам’яток, – вказує історик.

Таким чином видатний академік продемонстрував багатотисячолітню історію та вплив культур на подальше формування української нації.

Грушевський закінчив писати свою працю у 1933 році, за рік до смерті. Десятий том охоплює період після смерті Богдана Хмельницького та до подій 1658 року, зокрема Гадяцької угоди. У ньому простежується історія формування українсько-шведського союзу та конфлікт із Москвою.

Альфьоров каже, що про подальший історичний період України тоді було вже небезпечно писати, адже починався період українських гетьманів, час Руїни, та гетьманів, які далі почали боротися проти Москви: зокрема Ігнатович, Брюховецький, Самойлович та Мазепа.

— Відповідно, якби він встиг написати це набагато раніше, то ця праця була б довершена до завершення Гетьманату. Але в той час, коли він повернувся вже у СРСР, дописувати цю працю було небезпечно, – сказав Алфьоров.

Втім, царська, радянська та нинішня Росія ніколи не визнавала та забороняла працю Грушевського, бо в ній була незручна їхній пропаганді правда про становлення української нації. Тоді великий історик попередив українців: Будь -які окупанти забирають батьківщину, коли не зустрічають спротив нації.

Любив солодощі, каву та Карпати

Та не історією єдиною. Про захоплення видатного історика інформації не так багато. Відомо, що Грушевський дуже любив солодощі та цукерки. У витратах за 1893 рік у його записнику постійно фігурують цукерки та шоколад,  директорка історико-меморіального музею Михайла Грушевського у Києві Світлана Панькова.

Приміром, у щоденнику є записи про витрати: цукерки – 75 коп., шоколад: 15 коп., 50 коп., 30 коп. Грушевський часто замовляв мармелади, тортики, цукерки ‒ кавові, шоколадні, фруктові, ‒ а також мигдальне драже, горішки у шоколадній і цукровій глазурі.

У XIX столітті кава для Києва була екзотикою, тому тоді в українській столиці гостей здебільшого частували чаєм. Втім, вже з переїздом до Львова Грушевський “записався” до поціновувачів кави. Місцем зустрічі професор часто обирав саме львівські кав’ярні. З часом витрати на каву стали навіть більшими, аніж на шоколад та солодощі.

Яскраві сторінки життя родини Грушевських були пов’язані з художником-імпресіоністом Іваном Трушем. Він був вірним другом родини професора, а сам глава УЦР мав чимало його картин. На початку минулого століття Труш малював портрети Грушевського, його дружини Марії та їхньої доньки Катерини.

А ще Грушевський любив Карпати та колекціонував гуцульські старожитності, які купував та замовляв у народних майстрів. Одну з кімнат на віллі у Львові він навіть облаштував у гуцульському стилі. За зразками косівської кераміки Грушевський замовив мальовничу гуцульську піч.

Перша світова війна застала Грушевського у Криворівні, і він був змушений повернутися до Києва, де його арештував царський уряд, звинувативши у “шпигунстві та зраді”. Його заслали до Симбірська, після чого розпочалися гоніння на історика. Російські війська спалили його садибу у Криворівні, а згодом і розбомбили авіацією його будинок на Паньківській у Києві. Завдяки фотографіям та спогадам гуцульську кімнату професора на віллі у Львові вдалося відновити.

Михайло Грушевський у своєму робочому кабінеті в будинку по вул. Паньківській, 9. Київ. Фото: ЦДКФФА України ім. Пшеничного

Останні роки свого життя він змушений був жити у Москві. У 1931 році Грушевського заарештували як керівника вигаданого чекістами “Українського націоналістичного центру”. Щоб вибити з нього “свідчення”, совіти ув’язнили його доньку Катерину, а у 1933 році закрили справу з огляду на його “смерть”, хоча сам він помер роком пізніше.

І до цього, схоже, кремлівський режим теж доклав руку. Наприкінці 1934 року Грушевський відпочивав у санаторії в Кисловодську (нині РФ) та захворів на карбункул. Грушевський прохав, щоб операцію зробив його перевірений друг, але йому відмовили. І її робив головний лікар місцевої лікарні, який не був хірургом. Грушевський помер через три дні після операції від зараження крові.

Тіло Грушевського перевезли до Києва та поховали на Байковому кладовищі. У некролозі по-блюзнірськи відзначили “великі заслуги перед Українською Радянською Соціалістичною Республікою”. Пізніше своєю смертю померли лише двоє учнів Грушевського.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Эти изменения могут шокировать: как сахар влияет на желудок
Comments UA
2025-07-01T17:27:43Z
Что нужно съесть утром, чтобы похудеть
UAToday
2025-07-01T16:30:57Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
"На фронт мобилизуют людей с особенностями развития": что известно
Comments UA
2025-07-01T18:18:08Z
Подливают масло в огонь: россияне жестоко задержали голову азербайджанской диаспоры
Telegraf
2025-07-01T18:12:50Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Рост ВВП Украины замедлился
Корреспондент
2025-07-01T17:48:54Z
Почти на 500 гривен больше: ПФУ затвердил новый показатель для расчета пенсии
Знай
2025-07-01T17:36:02Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
В Украине отменили секретность геологической информации о стратегических минералах
Хвиля
2025-06-29T01:18:06Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Соль, которую нельзя использовать для консервации появилась в Украине: ее покупать нельзя, она уничтожает закрутки
TSN
2025-07-01T16:36:05Z
Гороскоп на 2 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Германия финансирует сотни дальнобойных дронов для ВСУ - СМИ
Корреспондент
2025-07-01T18:24:54Z
НМТ хотят сделать платным: с кого планируют брать деньги
Знай
2025-07-01T18:21:34Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Наводил российские КАБы по Донецкой области: агент РФ получил 15 лет тюрьмы
Корреспондент
2025-07-01T18:24:16Z
Лютая жара, но не везде: Украину посетит антициклон Bettina
Фокус
2025-07-01T18:15:46Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В 15 см от головы сына: в Киеве обстреляли авто ветерана ВСУ
Фокус
2025-07-01T16:45:52Z
В Индии произошел взрыв на химзаводе: более 40 жертв
UAToday
2025-07-01T16:30:16Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Илона Гвоздева заговорила о кризисе в жизни и страшном переломном моменте: "Удар в дверь авто"
TSN
2025-07-01T17:33:25Z
Настя Каменских похвасталась аппетитными формами в купальнике
Gazeta UA
2025-07-01T17:09:44Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Абрамовичу загрожує втрата до 96% від інвестицій в американську сталь
AgroNews
2025-07-01T18:15:36Z
В приложении "Резерв+" запустили бета-тест оплаты штрафов
Gazeta UA
2025-07-01T18:12:37Z
Мошенники атакуют пользователей Windows через фейковые инструкции
Новости Украины
2025-07-01T17:45:16Z
Україна наростила вивезення металобрухту майже на 50%
AgroNews
2025-07-01T17:18:51Z
Хидео Кодзима доволен оценками PS5-эксклюзива Death Stranding 2: On the Beach
GameMag
2025-07-01T17:07:48Z
Искусственный интеллект может изменить сексуальные желания: новейшие гаджеты уже влезают в постель
Знай
2025-07-01T16:51:44Z
Субфлагман с балансом: Обзор смартфона HONOR 400 Pro
GameMag
2025-07-01T16:49:33Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Наполи заинтересовался Егором Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-01T18:12:18Z
Ястремская - Гауфф: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T16:45:05Z
Боксирующий блогер попал в Топ-15 рейтинга WBA
Корреспондент
2025-07-01T16:24:07Z
Известный украинский футболист получил российское гражданство
ZN UA
2025-07-01T15:16:32Z
"Храбрые и стойкие": юные украинские каратисты восхитили украинцев своим поступком
Telegraf
2025-07-01T13:27:41Z