MY.UAНовини
Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський
Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський

Любив Карпати, шоколад та довів, що Русь – це Україна: ким був Михайло Грушевський

— Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою, – казав голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський.

Він один з найвідоміших серед постатей XX століття, визначний історик, патріот свого народу та автор багатотомної Історії України-Руси. Саме Грушевський оголосив про III Універсал, в якому йшлося: однині Україна стає Українською Народною Республікою.

А у січні 1918 року IV Універсалом УЦР була проголошена незалежність УНР: у ньому йшлося про самостійність УНР, доручалося уряду укласти мир з центральними державами та оголошувалося про оборонну війну з більшовицькою Росією.

Факти ICTV розповідають, чим захоплювався Михайло Грушевський та яке насправді зараз має значення його праця Історія України-Руси у реаліях повномасштабної війни Росії проти України.

Михайло Грушевський народився у 1866 році у місті Холм, що у сучасній Польщі. Він згадував, що його батьки були справжніми патріотами України та в далеких краях зуміли передати своїм дітям “тепле прив’язання до всього українського – мови, пісні, традиції”.

У своїй автобіографії він писав, що “виростав серед мрій та фантазій”. Він зізнавався, що під час навчання у тифліській гімназії “із запалом читав усе, що міг дістати з історії: історії літератури й етнографії України”.

Проголошення І Універсалу УЦР до народу України після молебню на Софійській площі. Ліворуч – Михайло Грушевський. Київ, 25 червня 1917 р. Фото: ЦДКФФА України ім. Пшеничного

Тоді ж він захопився працями Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша та Михайла Максимовича. Вже у 1885 році він опублікував оповідання Бех-аль-Джугур, написане під впливом подій у Судані, та оповідання Бідна дівчина. Згодом він визначив, що його мрія – стати “українським літератором, вченим”, та обрав спеціальністю історію України.

Під час навчання у Київському університеті він написав чимало історичних есе під керівництвом історика Володимира Антоновича, зокрема Южно-русские господарские замки в половине XVI века, що згодом передруковувався різними виданнями.

Значення Історії України-Руси

Найвидатнішою працею Грушевського вважається Історія України-Руси. Це десятитомна монографія, в якій викладається історія України від прадавніх часів до другої половини XVII століття. Він писав її з перервами упродовж 38 років.

Насамперед у своїй праці він визначає, що творцем держави України-Руси або ж Київської держави був український етнос. Грушевський зазначав, що не може бути “общерусскої” історії, як немає “общерусскої” народності, тому треба прощатися з фікцією, що “русска історія”, підмінювана на кожному кроці великоруською, — то історія “общерусска”.

— Навіть назва цієї праці може бути демонстрацією в цілому нової концепції, яку Грушевський склав. Саме він цією назвою виявив спадкоємність нашої держави від Русі. Ця назва апелює не просто до історії України. Ця праця своєю назвою абсолютно перекреслювала імперську ідентичність і засвідчувала, що Україна – це Русь. Величезна цінність праці Михайла Грушевського у тому, що сама назва є основою його концепції. Про те, що ми не просто території, про те, що ми є державою, яка спадкує середньовічну державу Русь, – сказав у коментарі Фактам ICTV історик Олександр Алфьоров.

Грушевський описував історію Русі, описував козацьку, литовську, польську добу, але одночасно з тим, перед ним стояло питання: коли треба починати писати про історію України та її глибину. Алфьоров зазначив, що Грушевський впорався з цим абсолютно чудово.

— Він взяв найновіші на той момент археологічні дослідження. Якщо ми подивимося на початок історії України, то він їх виводить з доби 4-5 тис. років від сьогоднішнього дня, а саме він прив’язує походження українців до трипільської культури. Це теж було певне новаторство. Пояснити глибину історії не від легенди про заснування Києва чи про трьох братів Чеха, Леха і Руса, а прив’язати до археологічних пам’яток, – вказує історик.

Таким чином видатний академік продемонстрував багатотисячолітню історію та вплив культур на подальше формування української нації.

Грушевський закінчив писати свою працю у 1933 році, за рік до смерті. Десятий том охоплює період після смерті Богдана Хмельницького та до подій 1658 року, зокрема Гадяцької угоди. У ньому простежується історія формування українсько-шведського союзу та конфлікт із Москвою.

Альфьоров каже, що про подальший історичний період України тоді було вже небезпечно писати, адже починався період українських гетьманів, час Руїни, та гетьманів, які далі почали боротися проти Москви: зокрема Ігнатович, Брюховецький, Самойлович та Мазепа.

— Відповідно, якби він встиг написати це набагато раніше, то ця праця була б довершена до завершення Гетьманату. Але в той час, коли він повернувся вже у СРСР, дописувати цю працю було небезпечно, – сказав Алфьоров.

Втім, царська, радянська та нинішня Росія ніколи не визнавала та забороняла працю Грушевського, бо в ній була незручна їхній пропаганді правда про становлення української нації. Тоді великий історик попередив українців: Будь -які окупанти забирають батьківщину, коли не зустрічають спротив нації.

Любив солодощі, каву та Карпати

Та не історією єдиною. Про захоплення видатного історика інформації не так багато. Відомо, що Грушевський дуже любив солодощі та цукерки. У витратах за 1893 рік у його записнику постійно фігурують цукерки та шоколад,  директорка історико-меморіального музею Михайла Грушевського у Києві Світлана Панькова.

Приміром, у щоденнику є записи про витрати: цукерки – 75 коп., шоколад: 15 коп., 50 коп., 30 коп. Грушевський часто замовляв мармелади, тортики, цукерки ‒ кавові, шоколадні, фруктові, ‒ а також мигдальне драже, горішки у шоколадній і цукровій глазурі.

У XIX столітті кава для Києва була екзотикою, тому тоді в українській столиці гостей здебільшого частували чаєм. Втім, вже з переїздом до Львова Грушевський “записався” до поціновувачів кави. Місцем зустрічі професор часто обирав саме львівські кав’ярні. З часом витрати на каву стали навіть більшими, аніж на шоколад та солодощі.

Яскраві сторінки життя родини Грушевських були пов’язані з художником-імпресіоністом Іваном Трушем. Він був вірним другом родини професора, а сам глава УЦР мав чимало його картин. На початку минулого століття Труш малював портрети Грушевського, його дружини Марії та їхньої доньки Катерини.

А ще Грушевський любив Карпати та колекціонував гуцульські старожитності, які купував та замовляв у народних майстрів. Одну з кімнат на віллі у Львові він навіть облаштував у гуцульському стилі. За зразками косівської кераміки Грушевський замовив мальовничу гуцульську піч.

Перша світова війна застала Грушевського у Криворівні, і він був змушений повернутися до Києва, де його арештував царський уряд, звинувативши у “шпигунстві та зраді”. Його заслали до Симбірська, після чого розпочалися гоніння на історика. Російські війська спалили його садибу у Криворівні, а згодом і розбомбили авіацією його будинок на Паньківській у Києві. Завдяки фотографіям та спогадам гуцульську кімнату професора на віллі у Львові вдалося відновити.

Михайло Грушевський у своєму робочому кабінеті в будинку по вул. Паньківській, 9. Київ. Фото: ЦДКФФА України ім. Пшеничного

Останні роки свого життя він змушений був жити у Москві. У 1931 році Грушевського заарештували як керівника вигаданого чекістами “Українського націоналістичного центру”. Щоб вибити з нього “свідчення”, совіти ув’язнили його доньку Катерину, а у 1933 році закрили справу з огляду на його “смерть”, хоча сам він помер роком пізніше.

І до цього, схоже, кремлівський режим теж доклав руку. Наприкінці 1934 року Грушевський відпочивав у санаторії в Кисловодську (нині РФ) та захворів на карбункул. Грушевський прохав, щоб операцію зробив його перевірений друг, але йому відмовили. І її робив головний лікар місцевої лікарні, який не був хірургом. Грушевський помер через три дні після операції від зараження крові.

Тіло Грушевського перевезли до Києва та поховали на Байковому кладовищі. У некролозі по-блюзнірськи відзначили “великі заслуги перед Українською Радянською Соціалістичною Республікою”. Пізніше своєю смертю померли лише двоє учнів Грушевського.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У ключовому штаті Пенсильванія оскаржили тисячі голосів виборців з-за кордону
Европейская правда
2024-11-05T15:33:29Z
Макрон про переговори з Токаєвим: Війна в Україні була у центрі дискусії
УкраинФорм
2024-11-05T15:33:17Z
Вибори у США: коли будуть результати
TSN
2024-11-05T15:33:08Z
Напарник Трампа проголосував на виборах і заявив, що очікує на свою перемогу
Европейская правда
2024-11-05T15:33:08Z
НАТО має допомогти Україні перемогти, навіть за присутності військ КНДР - Рютте
Хвиля
2024-11-05T15:27:27Z
В Держдумі РФ почалася паніка: "СВО" в глухому куті, в Росії закінчуються ресурси
GlavRed
2024-11-05T15:25:49Z
Чи зможуть солдати із КНДР вплинути на реальний перебіг бойових дій
GlavRed
2024-11-05T15:25:15Z
Тегеран заявив, що німецько-іранський громадянин помер перед стратою
УкраинФорм
2024-11-05T15:25:03Z
ВАКС зняв електронний браслет з голови Мукачівської райради Ланьо
ZN UA
2024-11-05T15:18:08Z
У КНУ імені Шевченка заборонять Telegram: кого це стосуватиметься
24tv
2024-11-05T15:33:16Z
Британська королева через інфекцію скасовує участь у заходах
Европейская правда
2024-11-05T15:30:06Z
РФ накопичила вже майже півтисячі ракет "Онікс", які важко нейтралізувати: експерт розповів про можливу небезпеку
TSN
2024-11-05T15:25:17Z
Генштаб: РФ за три місяці випустила по Україні 4300 ударних дронів, 71% із них - знищені
УкраинФорм
2024-11-05T15:21:52Z
Опанування Patriot: ще одна група українських військових завершила навчання у Німеччині
УкраинФорм
2024-11-05T15:18:43Z
Військові США розробляють програму протидії гіперзвуковій зброї: деталі
TSN
2024-11-05T15:18:06Z
Не тільки "Шахеди": чим росіяни щоночі атакують Україну
24tv
2024-11-05T15:09:17Z
Чим особлива система ППО NASAMS, яку отримає Україна: пояснення військового експерта
24tv
2024-11-05T15:01:47Z
Жінок у ЗСУ, пайок на руки та обкопувати Київ: що очікувати українцям у найближчому майбутньому
Фокус
2024-11-05T15:00:32Z
Новий штам мавпячої віспи: у Британії виявили ще два випадки
УкраинФорм
2024-11-05T15:27:17Z
Чому ми прокидаємся о третій годині ночі: пояснення та поради психолога
TSN
2024-11-05T15:18:10Z
Приготуйтесь до змін: гороскоп на 2025 рік для Дів
24tv
2024-11-05T15:03:55Z
В Україну доставили 270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії
УкраинФорм
2024-11-05T14:36:56Z
Лікарі назвали продукти, які руйнують клітини мозку та погіршують пам’ять
TSN
2024-11-05T14:21:49Z
Як запобігти вірусам: 3 прості кроки для здоров’я
360ua.news
2024-11-05T13:33:13Z
Назвали основну причину дитячого ожиріння
24tv
2024-11-05T13:30:09Z
Український лікар Ілля Ємець увійшов до сотні найкращих кардіохірургів світу
УкраинФорм
2024-11-05T13:13:31Z
Як зберегти авокадо свіжим надовго: цікавий лайфхак від професійного шеф-кухаря
24tv
2024-11-05T13:09:18Z
В Україні вийшов анімаційний фільм про історію Криму
УкраинФорм
2024-11-05T15:27:49Z
Які головні антитренди зими 2024/2025: цих речей вже не варто носити, чим їх краще замінити
TSN
2024-11-05T15:09:41Z
Настя Каменських показала, як у Києві проводить осінь, та похизувалася інтер'єром свого будинку
TSN
2024-11-05T15:09:05Z
Львів'ян запрошують на лекцію Миколи Закусова "Некрополь родини Нижанківських в Стрию"
Форпост
2024-11-05T15:01:56Z
Суспільне презентувало проєкт «Чернігівське князівство. 1000 років»
Детектор М
2024-11-05T15:01:03Z
Як правильно носити светр: які можна заправляти в штани, а які – не варто
24tv
2024-11-05T15:00:29Z
Премʼєра «Холостяка»: що відомо про учасниць шоу та якими таємницями поділився з ними Терен
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:57:25Z
Зірка "Жіночого кварталу" повідомила про горе в родині: "Дуже боляче й неочікувано"
TSN
2024-11-05T14:54:37Z
У Вінниці презентували оновлений віртуальний 3D-музей Барської кераміки
УкраинФорм
2024-11-05T14:51:44Z
Загарбники дронами вдарили по Харкову, є постраждала
УкраинФорм
2024-11-05T15:33:31Z
У Києві суттєво зросла вартість оренди житла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T15:30:01Z
Понад 60 тисяч військових: росіяни зосередили увагу на одному з напрямків фронту
24tv
2024-11-05T15:25:52Z
Перші бої вже були: Умєров розказав деталі про перші зіткнення на фронті з корейцями
GlavRed
2024-11-05T15:25:19Z
"Бійці вмотивовані повертати своє": артилеристи "Азову" розповіли про бої біля Нью-Йорка
24tv
2024-11-05T15:24:59Z
3 найкращі бойовики усіх часів, які подарують вам справжнє відчуття адреналіну
24tv
2024-11-05T15:21:57Z
В Україні завтра подекуди мокрий сніг та дощ, вночі до 5° морозу
УкраинФорм
2024-11-05T15:07:03Z
Один в окопі воїн: воїн бригади "Рубіж" самотужки зупинив ворожий штурм
TSN
2024-11-05T14:57:10Z
Дві третини боїв в районі Курахового – Генштаб
1News
2024-11-05T14:48:12Z
Судитимуть молодика, який підпалив Вінницький обласний ТЦК та СП
Украина Криминальная
2024-11-05T15:24:37Z
Трагедія у Дніпрі: водій збив двох дітей на пішохідному переході
24tv
2024-11-05T15:24:25Z
Суд оштрафував шеф-редактора телеканалу «Прямий» за підроблення документів для виїзду за кордон
Детектор М
2024-11-05T15:22:40Z
Росіяни обстріляли передмістя Херсона, зайнялися дві пожежі
УкраинФорм
2024-11-05T15:10:53Z
У Харкові пролунав вибух: що відомо
TSN
2024-11-05T15:09:53Z
Моторошні злочини проти рідних дітей: в Україні до довічного засудили чоловіка
TSN
2024-11-05T15:09:31Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T15:07:46Z
8 років за ґратами з конфіскацією майна отримала мешканка Хуста за торгівлю метамфетаміном
Украина Криминальная
2024-11-05T15:06:38Z
По 13 років ув’язнення отримали троє агентів рашистів, які готували ракетні удари по аеродрому на Прикарпатті
Украина Криминальная
2024-11-05T15:04:22Z
Чи зросте максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-05T15:30:32Z
Земельний банк: за перший місяць наторгували на 139 млн грн
AgroPortal
2024-11-05T15:30:12Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
УкраинФорм
2024-11-05T15:22:01Z
Франція намагається захистити свій коньяк від високого китайського мита
AgroNews
2024-11-05T15:18:47Z
Курс валют на 6 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-11-05T15:09:26Z
Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?
ZN UA
2024-11-05T15:04:18Z
Після затишшя офіційні валюти потягнулися вгору
24tv
2024-11-05T15:03:34Z
Субсидія на оренду житла для ВПО: в Кабміні назвали умови та орієнтовну дату запуску ініціативи
ZN UA
2024-11-05T15:01:44Z
Обсяги виробництва промислового молока цього року зросли на 5%
AgroPortal
2024-11-05T15:00:05Z
Коли і де найчастіше можна знайти гриби: секрети "полювання" грибників
GlavRed
2024-11-05T15:25:13Z
Курячі зрази з сюрпризом: начинка, яка здивує близьких за вечерею
Политека
2024-11-05T15:18:16Z
Не стереотип: представникам однакових професій притаманні спільні риси характеру
24tv
2024-11-05T14:39:28Z
Харчова міль зникне з дому назавжди: ось простий засіб від неї
24tv
2024-11-05T14:33:11Z
Секрет ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-05T14:31:13Z
Навіщо радянські люди загортали пульти в целофан: чому це не лише не практично, але й небезпечно
TSN
2024-11-05T14:07:01Z
Названо ключовий фактор для досягнення успіху: і це не важка робота чи високий інтелект
TSN
2024-11-05T14:06:36Z
Засоби для прання з Німеччини
iPress
2024-11-05T14:04:42Z
Нетиповий салат з кальмарами та кукурудзою: класна ідея на свята
24tv
2024-11-05T13:54:01Z
Олександр Усик пояснив причину затримання в Кракові та подякував дипломатам за підтримку
360ua.news
2024-11-05T15:33:22Z
Чемпіонка Європи з важкої атлетики Ольга Івженко: А після тренувань я в'яжу
Комсомольская правда
2024-11-05T15:30:23Z
Манчестер Юнайтед планує влітку повернутися до ідеї підписання Брентвейта
Football.ua
2024-11-05T15:25:42Z
Грав з Ібрагімовичем та Мессі: легенда ПСЖ повісив бутси на цвях
24tv
2024-11-05T15:15:03Z
Реал знав, що Жуніор не отримає "Золотий м'яч" ще до Ель-Класіко
24tv
2024-11-05T14:54:52Z
У Реалі розчаровані грою Луніна в цьому сезоні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:45:48Z
Барселона розпочала роботу над трансфером Дьокереша
Football.ua
2024-11-05T14:33:42Z
Зірковий футболіст Барселони ледь не потрапив в халепу через EA FC 25
24tv
2024-11-05T14:30:27Z
"Я ним дуже задоволений": головний тренер Борнмута оцінив виступи Забарного
24tv
2024-11-05T14:18:18Z
Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat
TSN
2024-11-05T15:30:59Z
Tesla може випустити смартфон без Android та iOS: Ілон Маск назвав умову
Фокус
2024-11-05T15:30:19Z
Мають свої особливості: які типи молотків обрати для домашнього господарства
24tv
2024-11-05T15:24:16Z
У Південній Кореї оштрафували Meta на $15,67 мільйона за збір конфіденційних даних
УкраинФорм
2024-11-05T15:24:13Z
Що робити, якщо смартфон "відносить" в Курську область чи під Москву
InternetUA
2024-11-05T15:22:51Z
Вчені розповіли, як сліди літака впливають на клімат Землі
Portaltele
2024-11-05T15:15:37Z
Смартфон автоматично змінює час та розташування під час повітряної тривоги, як це виправити
24tv
2024-11-05T15:09:52Z
Їм теж буває соромно і боляче: як вибачаються котики, якщо зробили капость і шкодують про це
Знай
2024-11-05T14:51:20Z
Як захистити свій смартфон: чим корисне перезавантаження телефону
InternetUA
2024-11-05T14:33:58Z
Suzuki e VITARA: перший електрокросовер компанії запропонує автономність до 500 км
ITC
2024-11-05T15:30:09Z
Енергетикам поставлено черговий бурокран на шасі IVECO Eurocargo
AutoCentre
2024-11-05T14:13:25Z
Оновлений Kia Sportage дебютував у Південній Кореї
AutoCentre
2024-11-05T14:13:09Z
Електромобілі стали популярнішими серед українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T13:54:47Z
Від $21 000: електричний кросовер Zeekr X отримав нову версію та значно подешевшав
AutoGeek
2024-11-05T12:57:15Z
З запасом ходу понад 840 км: гібридний кросовер Mitsubishi Outlander користується рекордним попитом
AutoGeek
2024-11-05T12:15:53Z
Українські автомобілісти віддають перевагу автівкам з ДВЗ
AutoCentre
2024-11-05T12:13:40Z
Яскравий дизайн і заводське ГБО: в Італії показали недорогий молодіжний кросовер
Фокус
2024-11-05T11:36:45Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого бувалі водії возять в машині шкарпетку
GlavRed
2024-11-05T11:27:43Z