MY.UAНовини
Наталія Дегтярьова та Тетяна Бутковська: хто допомагав гральному бізнесу ухилятися від сплати податків
Наталія Дегтярьова та Тетяна Бутковська: хто допомагав гральному бізнесу ухилятися від сплати податків

Наталія Дегтярьова та Тетяна Бутковська: хто допомагав гральному бізнесу ухилятися від сплати податків

Про це повідомляє портал Українці.

На початку березня 2023 року тимчасова слідча комісія Верховної Ради вийшла на публіку із гучною заявою: легалізований в Україні гральний ринок масово ухилявся від сплати податків, перебуваючи у змові з низкою банків. Через це до держбюджету надходило лише 1,2% від загального обороту ринку азартних ігор, який оцінили у 180 млрд грн на рік. При цьому, 95% усіх операторів грального бізнесу, за даними СБУ, не сплачували податки взагалі.

Однією з основних схем, завдяки яким гравцям вдавалося уникати оподаткування, був міскодинг. Як відомо, всі банківські транзакції мають свій чотиризначний код MCC (Merchant Category Code), який дозволяє зрозуміти, за який товар чи послугу здійснено платіж. Міскодинг - маніпуляція з цим кодуванням, коли замість чотиризначного коду платежу 7995, що відноситься до азартних ігор, вказувався будь-який інший. Таким чином, ставки на спорт або платежі в онлайн-казино у банках проходили як плата за відеоігри, купівля квітів тощо. Або ж, з іншого боку, банк, отримавши гроші від грального бізнесу на виплату виграшу гравцю, відправляє його під кодом також зовсім іншої галузі або навіть проводячи його як звичайний переказ із картки на картку.

Завдяки цьому, а також мовчазному сприянню банків, гральний бізнес приховував свою діяльність та свої реальні обороти від податкової. А вони могли сягати 10 млрд грн на місяць, стверджують у НБУ.

У схемі брали участь одразу дев'ять банків, шість із яких робили це системно, обслуговуючи таким чином більшу частину незаконної гральної діяльності в Україні. Звичайно ж, не безкоштовно. Наприклад, за даними слідства, лише IBOX BANK, один із основних учасників схеми, міг отримувати понад 2,5 млрд грн на рік незаконного прибутку за допомогу «гравцям» в ухиленні від сплати податків.

Він же був першим «збитим» держструктурами: на початку березня Національний банк відкликав його ліцензію за «чисельні порушення правил фінансового моніторингу», вивівши його з ринку. У цей же час СБУ та Бюро економічної безпеки відкрили одразу 45 кримінальних проваджень за даними фактами.

Слідом за "Айбокс банком" ліцензії втратив і банк "Форвард", який також фігурував у справі про міскодінг на користь операторів грального бізнесу. Крім них, у схемі брали участь державний «Укргазбанк», Sense bank (російський «Альфа-банк»), «Оксі банк», Сom In Bank та банк «Конкорд». Останній, який також обслуговував чверть грального ринку, втратив ліцензію Національного банку на початку серпня цього року. "Сенс банк" був націоналізований у липні цього року. Інші поки отримали лише багатомільйонні штрафи. В одному із кримінальних проваджень також фігурують банк «ПУМБ» та «Універсал Банк», проте публічно про них ніхто не заявляв.

У результаті в Бюро економічної безпеки відрапортували про те, що після ліквідації даних схем у рази збільшилися надходження до бюджету від ринку азартних ігор: лише за перші півроку 2023 року «гравці» сплатили понад 2,2 млрд грн податків при тому, що за весь 2022 рік рік ця сума становила лише 550 млн грн.

Суми грошей, прихованих від держави, є колосальними. І, враховуючи обсяги та масштаби даних схем, яким вдавалося довгий час залишатися непоміченими, стало зрозуміло, що ігровий міскодинг не міг стати реальністю без даху в особі Національного банку України, який просто спостерігав за тим, що відбувається і не втручався.

Про те, що у змові грального бізнесу з банками полягали і співробітники НБУ, заявив народний депутат Олексій Жмеренецький, член тимчасової слідчої комісії Верховної Ради.

«До вересня 2022 року ніхто з органів влади на кшталт „не знав“ про існування цих схем. Нацбанк „не помічав“, що за рахунками ганяють схемні транзакції, доки повністю не змінили кадровий склад відповідного департаменту. Державний фінансовий моніторинг також не помічав цих транзакцій, тому що, виявляється, саме банки та фінансові компанії (тобто в нашому випадку злочинці) повинні їм про таке повідомляти, як первинні суб'єкти фінмоніторингу... Усі про це знають і обіцяють найближчим часом зупинити , коли розберуться як… Серед підозрюваних – співробітники Нацбанку, банків та фінтех компаній, які надавали програмне забезпечення для махінацій», – написав у березні 2023 року Жмеренецький.

Чи знав і чи брав участь особисто у приховуванні незаконних схем грального бізнесу в банках колишній голова Національного банку України Кирило Шевченко, невідомо. Однак Верховна Рада звільнила його 6 жовтня 2022 року — якраз через місяць після того, як владі стало відомо про тіньові мільярдні потоки гральних грошей у банках. Більше того, єдиний серед державних банків, які брали участь у схемі міскодингу, «Укргазбанк» — вотчина Шевченка, де він був головою правління і звідки він перейшов до НБУ, забравши з собою багато своїх колег до Нацбанку.

У квітні 2023 року також було звільнено Наталю Дегтярьову, багаторічну голову Департаменту банківського нагляду НБУ, яка й зобов'язана була вжити заходів до банків, які «ганяють» гральні гроші, але не робила цього. Як розповідав виданню UBR їхній співрозмовник у НБУ, до звільнення Дегтярьову викликали на допити — цілком імовірно, що саме у справах про міскодінг.

Наталія Дегтярьова обіймала посаду головної з нагляду за банками в НБУ з 10 травня 2016 року, коли її попередниця Катерина Рожкова пішла на підвищення до заступників голови Нацбанку. До НБУ Дегтярьова працювала на посаді керівника департаменту внутрішнього аудиту в «Промінвестбанку», який на той час перебував під управлінням російського «Зовнішекономбанку» та у 2016 році потрапив під санкції РНБО. Варто тільки здогадуватися, за які досягнення і завдяки яким зв'язкам Наталія Дегтярьова, яка до цього дня не працювала в Нацбанку, отримала там одразу посаду голови Департаменту банківського нагляду.

Дегтярьова сиділа у своєму кріслі за трьох глав НБУ майже 9 років. І за цей час уславилася тим, що регулярно пропускала безліч порушень банків. Не всіх, звісно, ​​а лише обраних, за що її називали «дахом» кількох українських банків, серед яких був і російський «Альфа-банк», перейменований минулого року на банк «Сенс», один із учасників схеми з міскодингу. Весь минулий рік правоохоронці, депутати та Нацбанк водили навколо нього хороводи, ніяк не знаходячи рішення, що робити з банком, власниками якого є друзі путіна Петро Авен та Михайло Фрідман.

«Значну роль у тому, що російський „Альфа-банк“ досі працює в Україні, грає голова департаменту банківського нагляду НБУ Наталія Дегтярьова», — заявляв на початку 2023 року економіст Борис Кушнірук, який навів приклад того, як за одне і те саме порушення НБУ карає інші банки, а Альфа-банк — ні.

Поки Кирило Шевченко був головою Нацбанку, Наталія Дегтярьова не бачила жодних порушень у роботі його рідного Укргазбанку. Після звільнення Шевченка з НБУ, в «Укргазбанку» було проведено перевірку, яка виявила понад 2 тисячі порушень. «Цей показник свідчить про незадовільну роботу нагляду (Наталії Дегтярьової. — Ред.)», — наголосив журналіст Сергій Лямець.

Впритул цілих 10 місяців 2022 року не бачив Департамент банківського нагляду НБУ та «прокачування» грошей російського букмекера 1xBet компанією RoyalPay, на яку лише наприкінці року звернув увагу РНБО та наклав на неї санкції.

«Наталя Дегтярьова 10 кривавих місяців чомусь „не помічає“ грально-військових окупантів під носом. Тільки наприкінці року документи потрапляють до РНБО і 12 січня Зеленський підписує указ про санкції проти RoyalPay, який є юридичною особою 1xBet», - заявляв правозахисник та волонтер Олександр Аронець.

Не бачила і багатозначно мовчала багато місяців Наталія Дегтярьова і щодо масового «ігрового» міскодингу. Ні в «підопічних» «Альфа-банку» та «Укргазбанку», ні в усіх інших. Поки що його не побачили в БЕБ та СБУ.

За даними Бюро економічної безпеки, "Айбокс банк", банк "Конкорд", "Комінбанк" здійснили операцій з міскодингу на сотні мільярдів гривень.

Чи можна було не помітити за півтора року Департаменту банківського нагляду НБУ той факт, що раптом під час війни українці почали масово купувати комп'ютерні ігри на десятки та сотні мільярдів гривень? Навряд чи. Але Наталія Дегтярьова не помітила.

У квітні 2023 року новий голова Національного банку Андрій Пишний звільнив її після довгих опорів та перевів її на номінальну посаду радника голови Офісу Правління Національного банку та інституційних відносин.

Однак Дегтярьова — не єдина, хто могла «покривати» банки в їхньому посібнику «гравцям». Співрозмовники в Нацбанку не відкидають, що до цього могла бути причетна Тетяна Бутковська, заступник директора Департаменту фінансового моніторингу Нацбанку. Але вона продовжує обіймати свою посаду. Наразі все ще неясно, чи керівники ключових департаментів Нацбанку є фігурантами 45 кримінальних проваджень, відкритих СБУ та БЕБ за фактом багатомільярдного ухилення грального бізнесу від сплати податків.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп сегодня сделает заявление в Овальном кабинете
Корреспондент
2025-08-22T09:21:21Z
В Раде не скрывают гнева: "это ручное гестапо Зеленского"
Comments UA
2025-08-08T17:24:03Z
В документах Кремля прописана дата окончания войны: ГУР рассказали, когда россия отступит
Знай
2025-08-18T20:30:13Z
Мелания Трамп передала Путину тайное письмо
TSN
2025-08-16T04:31:36Z
Новый фигурант фармскандалов: уклонист Дмитрий Шерембей и его роль в схемах «Дарницы»
Новости Украины
2025-08-22T15:27:01Z
В Кремле решили, что иностранный язык не нужен: что школьники будут изучать вместо этого
Comments UA
2025-08-22T15:24:20Z
Известно, кто будет охранять Путина во время визита в США
Корреспондент
2025-08-13T07:27:53Z
Антирекордная атака Путина: в Воздушных силах указали на неожиданную особенность обстрела
Comments UA
2025-08-21T09:57:21Z
Ключевой помощник Путина считает вторжение в Украину ошибкой - СМИ
Корреспондент
2025-08-10T23:27:38Z
Алла Пугачева решилась на резкий и неприятный шаг
Comments UA
2025-08-14T20:42:08Z
Леся Никитюк ошеломила эффектным видом фигуры в купальнике спустя два месяца после родов
TSN
2025-08-16T14:57:48Z
Обручальное кольцо Елены Зеленской. Как выглядит главное украшение первой леди Украины и сколько стоит
Telegraf
2025-08-13T18:09:43Z
Анна Кошмал после рождения второго ребенка не может похудеть и объяснила почему: "Все безрезультатно"
TSN
2025-08-16T16:06:52Z
Умер исполнитель советского хита Фантазер Ярослав Евдокимов
Корреспондент
2025-08-22T15:27:01Z
Блейк Лайвлі возвращается в кино
Корреспондент
2025-08-22T15:18:30Z
"Ты должна жить своей жизнью": дочь Халка Хогана раскрыла его последние слова
Фокус
2025-08-09T10:15:20Z
Умер популярный российский актер Иван Краско
GlavRed
2025-08-09T10:54:57Z
Киркоров ошарашил новым фото со своей скандальной дочкой
GlavRed
2025-08-15T12:57:42Z
Выстрелил молодой маме в голову. В Каменском произошло ужасное убийство
Telegraf
2025-08-09T11:09:46Z
Взрыв завода в РФ: резко увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-08-15T14:06:46Z
Ракетная атака на Днепр: что известно о последствиях
TSN
2025-08-15T14:21:54Z
В Запорожье в результате атаки РФ погибли три человека, много раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-08-18T10:33:02Z
Дым виден за десятки километров: под Днепром серьезный пожар
Telegraf
2025-08-22T15:27:57Z
СБУ предотвратила новые удары по пограничью Харьковской области
ZN UA
2025-08-22T15:03:23Z
В Москве масштабный пожар: горят склады и кафе
Корреспондент
2025-08-17T00:03:36Z
Сотрудницу Одесской таможни поймали на взятке
Корреспондент
2025-08-09T11:09:07Z
В Днепре работники ТЦК избили ветерана: начато расследование
TSN
2025-08-09T10:09:28Z
Три вечерних привычки, которые помогут быстро заснуть
Gazeta UA
2025-08-09T21:42:39Z
Новый штам коронавируса: области распространения, симптомы
Корреспондент
2025-08-09T02:57:25Z
Микробиолог рассказала о новых технологиях борьбы с раком
ZN UA
2025-08-09T10:51:17Z
Упражнения для простаты: это должен делать каждый мужчина после 40 лет
Comments UA
2025-08-22T14:48:32Z
Приводит ли употребление алкоголя к набору веса: научно доказанные факты
UAToday
2025-08-22T14:03:03Z
Эти симптомы могут быть у многих: ранние признаки угрозы развития диабета
Comments UA
2025-08-22T13:24:58Z
Персик или нектарины: какой фрукт более полезен для здоровья
TSN
2025-08-22T13:06:15Z
Как дожить до 100 лет: ученые выяснили, что объединяет долгожителей
UAToday
2025-08-22T11:57:07Z
Назван алкоголь, который быстрее всего "убивает" кости
Comments UA
2025-08-22T11:03:54Z
17 августа: церковный праздник сегодня, что выбросить из дома, чтобы ушли болезни и печали
UAToday
2025-08-17T04:00:46Z
Какой завтра, 22 августа, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-08-21T06:03:54Z
Вдова Поклада после его смерти поскандалила с бывшей Джигарханяна, которая позвонила из Москвы
TSN
2025-08-09T11:03:40Z
Украинка купила в АТБ пельмени с отвратительным "сюрпризом". Что там было
Telegraf
2025-08-09T11:06:47Z
Спустя 30 лет: мужчина купил на барахолке камеру и помог женщине "воссоединиться с прошлым"
Фокус
2025-08-22T15:12:24Z
«Украинская команда» открывает большой сбор на антидроновые сеткометы ко Дню Независимости
Знай
2025-08-22T15:12:07Z
В Германии над военными базами все чаще фиксируют шпионские дроны: какая статистика
UAToday
2025-08-09T10:39:13Z
Дроны атаковали завод ударных БПЛА в России
Новости Украины
2025-08-09T09:42:54Z
"Они просто все в этих шапках": украинская молодежь опозорилась незнанием истории
Telegraf
2025-08-08T22:33:35Z
Добавят меньше, чем стоит буханка хлеба: на сколько повысят пенсии
Знай
2025-08-08T17:36:28Z
Саратовский НПЗ в России остановил прием нефти после атаки беспилотников
Новости Украины
2025-08-11T19:30:20Z
Азербайджан может снять эмбарго на поставку оружия Украине
TSN
2025-08-11T01:21:49Z
Выгодно ли работать на пенсии: сколько прибавят за каждый месяц
Знай
2025-08-14T05:06:09Z
Опендатабот: Каждый пятый банк в Украине - убыточен
Корреспондент
2025-08-22T15:00:42Z
Финансовая помощь Украине: ЕС отправил Киеву новый транш, подробности
Фокус
2025-08-22T14:12:14Z
Сирия запланировала денежную реформу: деньги будет печатать Россия
Корреспондент
2025-08-22T13:57:57Z
"Налог на Google" принес в бюджет более 7,2 млрд
Корреспондент
2025-08-22T13:54:56Z
Обвал в России уже не скрыть: за продолжение войны придется заплатить россиянам
Comments UA
2025-08-22T13:51:57Z
Кабмин упростил продажу подержанных авто: от чего избавили украинцев
Знай
2025-08-16T15:51:16Z
Вводят новый синий сигнал светофора: водители в шоке, штрафов станет больше
Знай
2025-08-16T12:30:45Z
В Киеве заметили новейший спортивный электрокроссовер Smart
Фокус
2025-08-09T09:42:13Z
62-летняя фанатка "Формулы-1" выиграла суперкар McLaren, но отказалась от машины
Фокус
2025-08-22T15:00:43Z
Chrysler создал идеальное семейное авто для украинских дорог
Фокус
2025-08-22T14:30:06Z
Покупка авто с пробегом: почему велик риск со временем потерять большую сумму средств
Comments UA
2025-08-22T13:54:09Z
В Европе появится премиальный конкурент Tesla с запасом хода 600 км
Фокус
2025-08-22T10:42:38Z
Шокировал ценой: на рынок выходит новый Subaru Outback 2026
Фокус
2025-08-22T09:36:08Z
Почему не стоит заправлять авто премиум-бензином: объяснение экспертов
UAToday
2025-08-22T07:30:13Z
"Перемоги не буде", - Стрєлков із в'язниці побачив провал наступу РФ
Новости Украины
2025-08-08T19:33:44Z
Этот лайфхак спасет вас от адской жары: как охладить дом за 15 минут
Знай
2025-08-09T10:51:17Z
Россияне продвинулись в трех областях - DeepState
Корреспондент
2025-08-14T08:36:30Z
"Я шел воевать, а попал в мясорубку", — оккупант жалуется, как ему не повезло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-08-10T20:36:12Z
ВСУ уничтожили пункт управления БПЛА российского подразделения "Рубикон"
Gazeta UA
2025-08-22T15:06:34Z
Киевский фуникулер возобновил работу
Корреспондент
2025-08-22T15:06:27Z
В Донецкой области принудительно эвакуируют семьи с детьми еще из 19 населенных пунктов
Новости Украины
2025-08-09T06:33:16Z
Россия атакует Украину БпЛА: карта тревог
TSN
2025-08-08T22:03:49Z
В Херсоне дрон РФ атаковал автобус, много жертв
Корреспондент
2025-08-09T09:00:55Z
Больше всего "мотают" электроэнергии: эксперты назвали разоряющие вас приборы
Знай
2025-08-16T20:12:38Z
Конец эпохи ветряных турбин: что такое Hercules, производящий 5000 кВтч в домашних условиях
Фокус
2025-08-21T09:57:46Z
Полнолуние и новолуние в августе 2025: лунный календарь
VGorode
2025-08-09T11:33:37Z
Ограничения в мессенджерах: Россия усиливает цифровой контроль
Хвиля
2025-08-14T00:15:39Z
"Только конденсат неприятный": смешной "лайфхак", как заменить кондиционер, вирусится в сети
Telegraf
2025-08-22T15:24:56Z
PlayCity запустило систему треккинга для отслеживания нелегальных онлайн-казино
Апостроф
2025-08-22T14:24:15Z
Цифровая головоломка, которая захватила сеть: найдите число 16 за 7 секунд
Gazeta UA
2025-08-15T14:15:23Z
Иностранная жизнь может быть совсем рядом: ученые рассказали подробности
TSN
2025-08-22T14:21:07Z
Об этих необычных очках мечтал каждый в СССР. За сколько их можно купить
Telegraf
2025-08-22T14:06:33Z
Что будет, если хранить лимоны в морозилке: вам точно это понравится
TSN
2025-08-10T12:48:31Z
Гороскоп на сегодня 16 августа: финансы овнов, обман близнецов и разочарование рыб
Знай
2025-08-16T02:06:53Z
В Египте нашли затерянный город времен раннего христианства
Корреспондент
2025-08-13T17:21:02Z
Тест на внимательность: найди отличия
TSN
2025-08-22T15:03:59Z
Классификация виски: путеводитель с подробными пояснениями
Gazeta UA
2025-08-22T14:30:10Z
Гороскоп на 23 августа: день полон легкости и позитива
Новости Украины
2025-08-22T14:21:18Z
7 вещей, которые ни в коем случае нельзя делать в присутствии других людей, потому что потеряете все
TSN
2025-08-22T12:51:44Z
Навлечете беду на себя и родных: что нельзя делать после заката Солнца - народные приметы
Знай
2025-08-22T11:51:23Z
На море сдают жилье за копейки, но туалет – на улице
Telegraf
2025-08-22T11:03:43Z
Вербич озвучил, при каких условиях готов вернуться в Динамо
Корреспондент
2025-08-09T10:00:26Z
"Шахтер" вылетает из Лиги Европы: дальше борьба за Лигу конференций
Gazeta UA
2025-08-15T11:09:51Z
Известный украинский боксер проведет бой за два титула
ZN UA
2025-08-22T15:18:15Z
Супряга арендован Эпицентром
Корреспондент
2025-08-22T15:18:01Z
Интерес Шахтера к игроку Флуминенсе остался неудовлетворенным
Корреспондент
2025-08-22T14:48:50Z
Удел быть проданным: Ренату Вейга уходит из Челси в Вильярреал
Корреспондент
2025-08-22T13:39:54Z
Наполи хочет подписать Довбика на длительный срок
Корреспондент
2025-08-22T11:48:52Z
Беллью оценил возможную дуэль Усика и Холифилда
Корреспондент
2025-08-22T11:06:47Z
Пол против Дэвиса - появилось промо будущего боя
Корреспондент
2025-08-22T10:27:19Z