MY.UAНовини
Як ведеться Маріупольському університету після переїзду до Києва
Як ведеться Маріупольському університету після переїзду до Києва

Як ведеться Маріупольському університету після переїзду до Києва

Спільнота вишу — про відновлення роботи університету після переміщення, можливості для студентів і особливості фаху журналіста.

У 1991 році за підтримки міської ради Маріуполя та Маріупольського товариства греків промислове півмільйонне місто отримало Маріупольський гуманітарний коледж. Він діяв як філія Донецького національного університету. Майбутній класичний виш вибудовувався крок за кроком — і поступово став одним із центрів гуманітарної освіти в Маріуполі.

З початком повномасштабного російського вторгнення виш втратив не тільки приміщення, а й частину академічної спільноти. Через окупацію Маріуполя та руйнацію навчальних корпусів Маріупольський університет переїхав до Києва.

Станом на серпень в університеті навчається 3400 студентів, зокрема громадяни іноземних держав, за 67 бакалаврськими та 47 магістерськими програмами. У структурі вишу — п’ять факультетів, навчально-науковий інститут управління та Вугледарський фаховий коледж, який також був релокований до столиці України. У закладі вищої освіти працюють понад 450 викладачів і співробітників.

В інтерв’ю про Маріупольський університет розповіли ректор Микола Трофименко, деканка факультету філології та масових комунікацій Світлана Безчотнікова, завідувачка кафедри соціальних комунікацій Тетяна Іванова.

— Пане Миколо, як склалася доля вашого університету після повномасштабного наступу Росії?

— Зранку 24 лютого ми з керівництвом оперативно зібралися та прийняли рішення вивезти до Дніпра сервери, документи, електронні ключі, мінімум нової техніки, яка в нас була, — все необхідне для роботи університету в іншому місці.

За декілька тижнів інтенсивних обстрілів ми втратили матеріально-технічну базу. Усі аудиторії та лабораторії були пограбовані та зруйновані. Більшість навчальних корпусів не підлягає відновленню.

Головний корпус університету до повномасштабного вторгнення РФ

Головний корпус університету після російських обстрілів

Страшніше за все для нас було дізнаватися про викладачів і студентів, чиї життя обірвала війна. Вісім наших співробітників і студентів вбито і, на жаль, ми продовжуємо збирати дані про загиблих і безвісти зниклих.

Наразі університет перебуває у столиці України. 18 квітня ми відновили роботу на базі Київського національного університету будівництва та архітектури. У наше розпорядження надали один із його корпусів, який, до речі, має майже вікову історію — будівля 1932 року.

Перше, що ми зробили в умовах тимчасового переміщення, — це ребрендинг. Наш новий логотип — голуб із площі Свободи та Миру в Маріуполі. Ми хотіли більше асоціюватися з містом, щоб його памʼятали, і цю ідею ми вкладаємо в реконструкцію корпусу.

У нас є плани розвивати матеріально-технічну базу, зараз тривають ремонти. Прагнемо з вересня частково відновити заняття офлайн. Хочемо якнайшвидше повернутися до повноцінної роботи.

Корпус Маріупольського університету у Києві

— Чи змінилася концепція, стратегія розвитку університету? Які плани на майбутнє?

— У зв’язку з тимчасовим переміщенням Стратегія розвитку університету була оновлена, а на початку 2023 року академічна спільнота прийняла рішення переглянути її ще раз. Цьому здебільшого посприяла участь у проєкті «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності, підтримка громад», що фінансується Європейським Союзом. У межах проєкту ми отримали експертні консультації для вдосконалення власної стратегії й мали можливість колегіально обговорити бачення майбутнього університету під час виїзної стратегічної сесії, яка відбулася у травні та зібрала разом розпорошену по світу академічну спільноту вишу.

Приймальна комісія

Якщо відзначати особливі цілі, то, перш за все, ми плануємо реалізувати концепцію цифрового університету, яка передбачає створення єдиної цифрової екосистеми. Цифровізація, як надбання сучасності, позитивно вплине на вже наявні стратегічні напрямки.

Також для нас важливо впровадити модель Сivic University. Іншими словами, орієнтувати свою роботу на громади. Якщо раніше університет являв собою заклад вищої освіти, то тепер ми хочемо бути чимось значно більшим. Університет дослухається до запитів громад і відповідає на них: відкриває нові актуальні освітні програми та модернізує вже наявні, започатковує курси підвищення кваліфікації за затребуваними напрямами, створює простори для творчого й наукового розвитку. Важливою в нинішніх реаліях життя є й волонтерська, гуманітарна складова. Зараз в університеті працює гуманітарний штаб, звернувшись до якого, маріупольці отримують всебічну допомогу — від наборів харчових продуктів до юридичної та психологічної консультації. У майбутньому прагнемо розширити штаб до центру роботи з громадами.

— Які є можливості у ваших студентів для вивчення міжнародного досвіду?

— Перш за все це академічна мобільність — можливість паралельно навчатися в іноземних закладах освіти. За понад 30 років роботи ми підписали більш ніж 120 договорів про співпрацю. Ми розвиваємо партнерські відносини з університетами Європи, США та Азії, серед наших друзів Університет Халла, Університет Вітовта Великого, Сілезький університет, Університет Вашингтона, Університет Цзи Чи. Налагоджена співпраця дозволяє обмінюватися досвідом, проводити освітньо-наукові заходи, реалізовувати спільні проєкти, започаткувати програми подвійних дипломів.

Під час російського вторгнення співпраця тільки укріплюється та розширюється. Ми отримали асоційоване членство в Альянсі європейських університетів Transform4Europe, долучилися до Європейської асоціації університетів, увійшли до складу Європейської асоціації підготовки журналістів, стали членом Європейської асоціації місцевої демократії. Все це дозволить Маріупольському університету перейняти найкращі європейські практики з підготовки фахівців і впровадити їх до власного навчального процесу. Ми прагнемо надавати освіту за європейською якістю, щоб молодь залишалася навчатися в Україні й отримувала високий рівень підготовки. Крім того, така співпраця — це чудова можливість перебувати у вирі міжнародних подій. Прикладом цьому є поїздка наших студентів до Сілезького університету в Катовіце для участі в навчальних тренінгах, науковій конференції та фестивалі європейської культури.

 Очільник МОН України Оксен Лісовий і віцепрезидент Єврокомісії Маргірітіс Схінас у Маріупольському університеті

— Пані Світлано, питання до вас. Тепер МДУ — один із університетів столиці. Як плануєте конкурувати з іншими вишами країни в підготовці фахівців, особливо в галузі медіа?

— Для Києва Маріупольський університет — це ковток свіжого повітря. Ми щось нове для столиці та її закладів освіти. Як зазначив Микола Валерійович, завдяки співпраці з університетами Європи та можливості перейняти від них найкращі практики, Маріупольський університет узяв проєвропейський напрям розвитку, щоб найкраще з-за кордону перенести на вітчизняний простір, зокрема в підготовці журналістів.

Приклад цьому — участь у проєкті «Журналістська освіта задля демократії в Україні, розбудовуємо стандарти, доброчесність та професіоналізм» від Еразмус+. Проєкт дозволив оновити освітні програми згідно з вимогами Європейської рамки кваліфікацій, започаткувати авторські курси із медіаграмотності, створити на базі університету Лабораторію медіаграмотності та медіадосліджень.

Ми відкриті до нового й намагаємося примножити свій досвід. У рідному місті ми мали телестудію для підготовки студентів-журналістів і бази практики за різними напрямками. Проте тепер нам відкрився весь світ, і з його допомогою ми готові рухатися далі, створювати нове та ставати кращою версією себе.

Ми втратили все, але всупереч обставинам змогли відновитися фактично з нуля. Історія Маріупольського університету після 24 лютого — це приклад, як діяти закладу освіти під час війни для відновлення роботи на новому місці перебування. Чи кожен так зможе? Сподіваємося, що більше жодному університету не доведеться пережити те, що пережили переміщені заклади освіти.

Своїм конкурентам ми можемо продемонструвати незламність, непохитну силу духу та єдність попри кілометри, що розділяють. Допоки викладачі готові ділитися своїм досвідом, а студенти вчитися нового — університет житиме й готуватиме фахівців.

Відремонтована зала засідань

— Пані Тетяно, розкажіть, а чи з’явилися у воєнних умовах нові тенденції та шляхи у підготовці майбутніх журналістів.

— Сьогодні варто орієнтуватися на європейські тенденції, які допомагатимуть молоді розвивати навички доби постжурналістики. Це вміння враховувати фактор соціальних мереж і штучного інтелекту в роботі, працювати одночасно на різних платформах, використовуючи декілька ґаджетів і пристроїв. Це також формування soft skills або, як пропонує голландський професор Ніко Дрок, орієнтування сучасного журналіста на модель «інвестигатора». На відміну від наявної у XX столітті швидкої моделі «десимінатора», яка розглядає публіку скоріше як покупця інформації, а не її критичного споживача.

Звичайно, треба враховувати, що в нас війна. Люди опинилися в середовищі безпрецедентної пропаганди та інформаційної війни, яку розв’язав ворог не тільки в Україні, а й по всьому світу. І завдання журналіста в цей час — об’єктивно та достовірно висвітлювати події.

Відомий вислів «на війні правда вмирає першою», на жаль, не втратив своєї актуальності під час нашої національної боротьби. Журналіст несе відповідальність за інформацію, яку надає. Вага оперативності новини зростає, а часу на її перевірку обмаль. Люди перебувають у стресі й хочуть отримати відомості про те, що відбувається, якомога швидше. Коли інформація від офіційних джерел затримується, вони йдуть до соціальних мереж. Проте там велика ймовірність зіткнутися з фейками, припущеннями, а часто й ворожою пропагандою. Вміння журналіста знаходити інформацію та перевіряти її набувають особливої актуальності.

Журналісти — частина нашого суспільства, громадяни України. Це означає, що вони мають дотримуватися законодавства з урахуванням обмежень воєнного часу.

При підготовці майбутніх фахівців ми враховуємо небезпеку цієї професії. На жаль, за півтора року загинуло багато колег, тож при викладанні дисциплін ми намагаємося дати ті знання та навички, які допоможуть уникнути небезпеки.

Звичайно, не забуваємо вшановувати пам’ять загиблих у цій війні. Наша кафедра співпрацює з Академією української преси, яка наразі веде проєкт-меморіал «Носії пам’яті. Загиблі журналісти — 2022». У ньому ми розповідаємо біографії журналістів, які стали жертвами воєнного наступу, обстрілу, знущання, вбивства.

Ще раз хочу підкреслити, що професія журналіста на війні — це ризик, яким керує неможливість залишатися осторонь жаху, який коїться.

Open Day в університеті

— Чи є якісь нові технології або заохочення вивченню піару та реклами на вашій кафедрі?

— Звісно! Професії піарника та рекламіста розвиваються. За результатами дослідження від Global Commtech Report 2023 можна дійти висновку, що знання, вміння та навички піарника на 50 % змінюються кожні 5–7 років.

Ми приділяємо увагу впливу інтернету та соціальних мереж на процеси комунікації та поширення інформації. З-поміж іншого, це розуміння, як працювати з даними і використовувати штучний інтелект у своїй роботі. Наші викладачі створили тренінгову програму «Використання штучного інтелекту в навчальному процесі», тож ми будемо допомагати іншим університетам.

Ще до переліку трендів у сфері піару та реклами додам навчання імерсійних методів залучення аудиторії до події. Тут можна використовувати прямі трансляції, подкасти з місць подій, креативніший контент.

Сучасний піар усе більше орієнтується на ретельну аналітику та вивчення цільової аудиторії. Нам, викладачам, треба ввести до своїх освітніх програм такі теми, як «Робота та аналіз даних», щоб зорієнтуватися на так званий нішевий контент для споживачів, «Аудит компанії в сучасному інформпросторі та свідомості споживачів», «Вміння працювати в ситуації невизначеності».

Ми вважаємо, що український піар та реклама істотно зміняться після війни. Допомогти вловити ці тенденції, сформувати tone of voice вітчизняного піару та реклами — це також наше нагальне завдання.

Ну і, звичайно, актуальним є використання інтерактивних форм і засобів навчання студентів. Піарник — це творчий фах, а творчість зароджується та розвивається у грі, модерації та колаборації партнерів-однодумців. Залучати молодь потрібно саме до таких форм навчання.

Колектив університету у Буковелі

— Пані Світлано, чому майбутній абітурієнт має обрати саме Маріупольський університет?

— Маріупольський університет — це значно більше від звичного розуміння студентського життя, до якого всі звикли. Сьогодні студентство — не тільки проведення яскравих свят, а й згуртованість заради виконання гуманітарної місії, це не просто проживання у гуртожитку на період навчання, а повернення відчуття дому, якого позбавив ворожий наступ.

Ми дослухаємося до кожного і намагаємося реагувати на потреби. Чи буде це індивідуальна освітня траєкторія для зручності студента, чи необхідність змінити освітню програму під запити роботодавців — університет зробить усе, що в його силах, для забезпечення кращого майбутнього своїм випускникам.

Маріупольському університету є що запропонувати вступникам. Це 35 освітніх програм для опанування професій, популярних на ринку праці. Факультет філології та масових комунікацій запрошує всіх, хто хоче опанувати журналістське ремесло, ґрунтовно вивчити українську мову для педагогічної чи редакторської діяльності, розвинути навички для забезпечення документаційних процесів.

Для професіоналів своєї справи ми маємо різноманітні курси підвищення кваліфікації. Викладачі факультету навчають ділової української мови, новітніх методик педагогічної майстерності, роботи з інформацією та документами.

Долучитися до спільноти Маріупольського університету — це стати частиною великої дружньої родини, де підтримають, зрозуміють і допоможуть розвинути потенціал.

Теги за темою
Мариуполь
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Продвижение рф на Днепропетровщину и Запорожье: военный эксперт раскрыл, какая сейчас ситуация
Политека
2024-12-02T17:42:42Z
Кличко рассказал о планах АГУ на следующий год: Громады не должны зависеть от чиновников «сверху»
Апостроф
2024-12-02T17:30:39Z
Кличко превращает столицу в строительный гигант – не за счёт обороны, а детских пустых садов: ушло более 30 млрд грн
Знай
2024-12-01T13:12:06Z
«Там каждый дом как терминал Донецкого аэропорта» – в Курахово бои ведутся уже в центре города
ZN UA
2024-12-01T00:51:10Z
Возле Запорожья почти завершено строительство фортификаций – ОВА
ZN UA
2024-12-01T00:01:35Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Зеленский: Киев работает над вопросом ракет Taurus
Корреспондент
2024-12-02T17:40:55Z
Шольц объяснил, зачем он звонил Путину
Корреспондент
2024-12-02T17:30:21Z
Захарова сказала, сколько украинцев вернулось на территории, подконтрольные РФ
Comments UA
2024-11-27T14:54:28Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Врачи рассказали, почему следует отказаться от колбасы и сосисок
UAToday
2024-12-02T17:33:30Z
Наименьшие деньги: эксперт рассказал о породах собак, лечение которых будет дешевым
Фокус
2024-12-02T16:36:58Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
После бала: как прошел благотворительный вечер фонда «Жизнь как чудо»
Marie Claire
2024-12-02T16:06:31Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
TSN
2024-12-01T14:15:50Z
Лилия Ребрик без макияжа показалась у себя дома среди новогодних украшений: "Мы изменились"
TSN
2024-12-02T17:36:57Z
Дети Эдди Мерфи и Мартина Лоуренса объявили о помолвке
Корреспондент
2024-12-02T17:18:13Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Азербайджан начал поставки газа в Словакию
Корреспондент
2024-12-02T17:39:52Z
В Польше фермеры готовят протесты, в том числе – перед границей с Украиной
Европейская правда
2024-12-02T17:00:05Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Смерть друга: король Карл III и королева Камилла объявили печальную новость
Marie Claire
2024-11-19T19:04:46Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
"Вовина тысяча" - не для всех: Шмигаль предупредил часть украинцев
Апостроф
2024-12-02T17:36:42Z
В Украине представили отечественный БПЛА, напоминающий "Шахед": что о нем известно
Фокус
2024-12-02T17:34:19Z
Минобороны запустит масштабную программу поддержки бойцов "Плюсы"
Апостроф
2024-11-18T18:24:28Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
Уже проходит ВЛК: популярного ведущего мобилизовали
Comments UA
2024-11-19T19:45:26Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
"Я тебе выколю сейчас глаз ручкой": в Полтавском ТЦК отреагировали на высказывание военкома
Фокус
2024-12-02T17:42:04Z
В деле Игоря Гринкевича речь не идет о передаче взятки: из зала суда стали известны первые подробности производства
Апостроф
2024-12-02T17:15:31Z
Обе компании имели оружие, погибший был среди тех, кто спровоцировал драку – новые детали стрельбы в Sky Loft
Знай
2024-12-02T17:13:32Z
Мужчина с мамой больше суток скрывался от ТЦК в необычном месте: чем все закончилось
TSN
2024-12-02T17:03:19Z
Гибель ребенка в ДТП в Днепре: прокуратура сделала заявление по поводу 19-летнего водителя
Апостроф
2024-12-02T15:33:01Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Футбольный матч обернулся трагедией: морг в Гвинее переполнен жертвами
Новости Украины
2024-12-02T15:12:21Z
"Я с удивлением и легкой улыбкой произнес: о, нет ноги…" История украинца, который без ноги продолжил заниматься спортом
Апостроф
2024-12-02T13:36:33Z
Звезды британского бокса сделали противоположные прогнозы на реванш Усика и Фьюри
ZN UA
2024-12-02T11:37:20Z
Реал продлит контракт с игроком, который заменил травмированного лидера
Корреспондент
2024-12-02T11:30:35Z
Голливуду и не снилось: представлено эпическое промо к реваншу Усик – Фьюри
TSN
2024-12-02T10:36:26Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Развод и долги: как правильно разделить кредиты между супругами
Знай
2024-12-02T17:21:26Z
Ангельская нумерология: как трактовать совпадения в числах, которые вас преследуют
Marie Claire
2024-12-02T16:00:37Z
Гороскоп на вторник 3 декабря 2024 года
UAToday
2024-12-02T15:57:51Z
Неприятного запаха больше не будет: как сохранить приятный аромат вещей в шкафу
Знай
2024-12-02T15:54:40Z
Экономия, бренды и винтаж: почему секонд-хенды стали такими популярными
Фокус
2024-12-02T15:51:34Z
Вы еще никогда не готовили так "Селедку под шубой": один секретный ингредиент, который меняет все
TSN
2024-12-02T15:36:06Z
В каких цветах делать маникюр, для привлечения удачи, любви и богатства в 2025 году?
Фокус
2024-12-02T13:57:54Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Король горьі: покоряем простор на легендарном Jeep Wrangler
Корреспондент
2024-12-02T17:18:07Z
Спрос на новые авто в Украине снижается: какие модели продолжают покупать
Фокус
2024-12-02T15:57:17Z
"Скорпионы" готовы к бою: турецкие оружейники выкатили новый вариант броневика Akrep II
Фокус
2024-12-02T15:12:32Z
На украинский рынок выйдет доступный городской кроссовер Opel: подробности и цена
Фокус
2024-12-02T14:36:55Z
Найдешевший седан BYD на електротязі показали наживо
Portaltele
2024-12-02T14:33:26Z
Новый рейтинг легковых авто: что покупают украинцы
Апостроф
2024-12-02T14:09:31Z
Раскрыто название и подробности нового французского электрокара с запасом хода 750 км
Фокус
2024-12-02T11:51:48Z
Крупная китайская авиакомпания начинает выпуск электрокаров: подробности первой модели
Фокус
2024-12-02T10:30:37Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
WhatsApp припинить працювати на старих iPhone
Portaltele
2024-12-02T17:34:55Z
Необходимо заменить: Vodafone сделали важное объявление для абонентов
Знай
2024-12-02T17:06:08Z
Квантовые компьютеры получат обычные дисплеи и лазеры: как работает новая технология
Фокус
2024-12-02T16:45:41Z
Археолог против нацистов: Представлен релизный трейлер Indiana Jones and the Great Circle
GameMag
2024-12-02T15:25:26Z
Ученые придумали роботов, которые работают на энергии водки
UAToday
2024-12-02T15:06:56Z
Samsung Galaxy S24 получает обновление, но не то, которое ожидали пользователи
Фокус
2024-12-02T15:00:03Z
Half-Life 2 получила полную украинскую локализацию. Как установить?
ITC
2024-12-02T13:43:16Z