MY.UAНовини
Сюрпризи серпня. Чому ціни на продукти падають та як вони зміняться восени
Сюрпризи серпня. Чому ціни на продукти падають та як вони зміняться восени

Сюрпризи серпня. Чому ціни на продукти падають та як вони зміняться восени

Влітку ціни на продукти харчування, через збільшення пропозиції власного виробництва, зазвичай, падають. Не виняток і цей рік. Однак стрімке подорожчання пального після повернення довоєнних податків може затьмарити доволі райдужну картину.

За даними Держстату, споживчі ціни в липні, порівняно з червнем 2023 року, знизилися на 0,6%, а усього з початку року зросли на 4%. Річна споживча інфляція з початку року сповільнюється — з понад 26% вона зменшилась до 11,3% у липні. Тож очевидно, що літо принесло українцям гарний сюрприз у вигляді або ж зниження цін, або ж зупинення зростання вартості. Проте не все так просто у сфері ціноутворення в країні під час війни. Фокус дослідив, що відбувалося з цінами на головні продукти харчування у липні та чого чекати в серпні.

Кращі прогнози: що впливає на ціни в Україні найбільше

В НБУ повідомили, що у другому кварталі 2023 року фактичні темпи зростання цін були нижчими за квітневий прогноз регулятора внаслідок:

  • достатньої пропозиції харчових продуктів та пального;
  • стабільної ситуації в енергетиці;
  • зміцнення готівкового курсу гривні;
  • мораторію на підвищення тарифів на окремі послуги ЖКГ.

"Ці чинники переважили ефекти від вищих витрат бізнесу, понесених унаслідок війни, та підвищення тарифів на електроенергію для населення. Руйнування Каховської ГЕС поки не мало суттєвого впливу на інфляцію. Однак, за оцінками НБУ, цей теракт усе-таки матиме незначний вплив на споживчі ціни в поточному році передусім через ускладнення діяльності низки підприємств регіону та часткову втрату врожаїв", — сказано в Інфляційному звіті НБУ.

На зниження інфляції вплинуло покращення безпекової ситуації: усунуто перешкоди для постачання товарів у супермаркети
Фото: inbusiness.kz

На зниження інфляційного тиску від початку року вплинуло і покращення безпекової ситуації, яка дозволяє безперешкодно виготовляти та постачати споживачам товари та послуги, каже Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU.

"Зараз діє кілька потужних дезінфляційних чинників: стабільність офіційного курсу гривні до долара та укріплення курсу готівкової гривні на 8% від початку року; надлишок пропозиції зернових та олійних на внутрішньому ринку через високі витрати на їх експорт", — продовжує експерт.

Важливо Тарифи на електроенергію, зв'язок, ціни на залізничні квитки: що та як дорожчає в Україні

Крім того, світові ціни на продовольство й надалі знижуються, а тарифи на комунальні послуги відносно стабільні — регулятор та уряд їх не переглядають попри значне зростання собівартості, додав Ваврищук.

Дешева капуста й стабільні крупи: що відбувалося з цінами у липні

У національному науковому центрі "Інститут аграрної економіки", посилаючись на офіційні дані Мінфіну, констатують, що середні ціни на плодовоягідні в кінці липня, порівняно з кінцем червня, збільшилися. Так, яблука подорожчали на 20,2% – до 38,93 грн/кг, апельсини додали в ціні близько третини (+30,4%) – до 73,15 грн/кг. Дещо зросла ціна на банани – до 43,64 грн/кг (+2,8%). На кінець липня 2023 року ціна на чорну смородину у пік масового урожаю становила 70-80 грн/кг, а за кілограм малини просили 80-90 грн.

Овочі борщового набору у липні дешевшали. Так, на кінець другого місяця літа капуста білокачанна втратила в ціні 68% і коштувала 17,50 грн/кг. На 60,8% знизилися ціни на моркву. Цей овоч у липні коштував в середньому 27,89 грн/кг. Цибуля ріпчаста подешевшала на 33,4% до 39,90 грн/кг, картопля — на 21,1% до 15,70 грн/кг. А буряк додав у ціні 39,6% – до 19,76 грн/кг.

Капуста подешевшала на 68% і на кінець липня коштувала 17,5 грн за кг
Фото: pexels.com

Ціни на крупи залишаються стабільними. З початку року гречка подешевшала майже на третину (-32,2 %), а в липні ще на 10% і коштує зараз 46,67 грн/кг. Ціни на крупи ячні та пшеничні знизилися на 3,2% та 1,9% відповідно. Здорожчання зазнало пшоно — з 26,08 грн/кг до 30,46 грн/кг. Рис за липень додав в ціні 2,4% — з 53,98 грн/кг до 55,30 грн/кг.

Важливо Захмарна ціна плову. Як у світі зростають ціни на рис та інші продукти і що буде далі

"Борошно пшеничне продовжує дешевшати. З початку року продукт втратив в ціні 3,6% — з 16,85 грн/кг до 16,25 грн/кг. При цьому лише протягом липня ціна знизилася на 15 копійок. Окремі види продукції хлібопекарської галузі дорожчають. Протягом липня житній хліб додав в ціні 0,9% — з 35,95 грн/кг до 36,27 грн/кг. Хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку подорожчав на 3 копійки – до 41,93 грн/кг, а з борошна першого ґатунку додав в ціні 2 копійки — до 34,67 грн/кг. Ціна на батон в липні зросла на 0,4% — до 22,41 грн за 500 г", — зауважила головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Світлана Черемісіна.

Борошно пшеничне продовжує дешевшати, однак хлібобулочні вироби дорожчають. Найбільше додав у ціні житній хліб.

У липні середньомісячні роздрібні ціни на основні види м’яса — яловичина, свинина, м’ясо птиці — у торговельній мережі не зазнали суттєвих змін відносно червня, зазначають в Інституті аграрної економіки. Так, ціни на яловичину та свинину зросли всього на 0,2-0,5%, а ціни на м’ясо птиці та сало зменшилися на 0,1-1,3%.

Виняток становили курячі стегна, які впродовж липня стали дешевшали на 4,03 грн/кг, та свиняча грудинка — подешевшала на 2,47 грн/кг. Ці види м’яса є менш популярними, тому відбулося зменшення цін, зауважила провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Наталія Копитець.

Однак з початку року роздрібні ціни на м’ясо суттєво зросли – від 1,9% до 32,4%.

За місяць ціни на яловичину та свинину зросли всього на 0,2 - 0,5%
Фото: Pexels

Ціни на яйця у липні, за даними Держстату, знизилися на 7,6–0,4%. Молоко відносно червня трохи додало в ціні (0,2%) і зараз коштує від 36 грн/л. Проте помітно, що супермаркети постійно проводять акції, де молоко можна придбати і за 32 грн, і навіть за 26 гривень.

"У силу природного фактора влітку пропозиція молока значно більша. Відповідно, нижча ціна. Така ж історія і на Заході. Але там витрати на продукти харчування значно менші, ніж у нас, тому це не так відчувається", — пояснює економіст Борис Кушнірук.

Борщ — дешевше, хліб — дорожче: що буде з цінами далі

За прогнозом науковців "Інституту аграрної економіки", на кінець літа ціни на яблука знизяться до 20 грн/кг. А от вартість імпортованих фруктів залишатиметься досить високою. Так, ціна на апельсини очікується до 70 грн/кг, лимони — до 65 грн/кг, на банани — до 45 грн/кг.

Важливо Ціна шоколадки: як дитяча праця впливає на вартість шоколаду в Україні

"На кінець літа ціни на овочі борщового набору можуть знизитися: на капусту білокачанну — до 10 грн/кг, буряк — до 15 грн/кг, цибулю ріпчасту та моркву — до 20 грн/кг, картоплю — до 11 грн/кг", — зазначила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Інна Сало.

Ціни на крупи та борошно залишатимуться відносно стабільними. Гречка може подешевшати ще на 5-7%, борошно – на 0,5-1%. Але інші види круп — рис, пшоно – можуть зазнати незначного здорожчання на 3-5%, кажуть в Інституті. При цьому очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хліб у діапазоні 0,5-2% на місяць.

У серпні борошно може подешевшати на 1%, кажуть в Інституті аграрної економіки
Фото: Freepik

"У серпні 2023 року можливе незначне – до 3% – здорожчання основних видів м’яса. Воно буде зумовлено підвищенням вартості електричної енергії та пального, подорожчанням зернових та олійних культур, які складають основу комбікорму для худоби та птиці", — зазначила Наталія Копитець.

З початком осені подорожчають і яйця.

"Фабрики з виробництва яйця значною мірою залежать від зберігання — на склад не покладеш. Тому вони змушені продавати дешевше. Але витрати великі, зокрема на пальне, все це о тиснутиме, і виробники будуть змушені підвищувати ціну", — зауважив економіст Борис Кушнірук.

За літр — 60 гривень: як ціни на АЗС впливатимуть на цінники

Основним чинником зростання кінцевих споживчих цін у липні було подорожчання пального, зауважив директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. Адже з 1 липня відбулося повернення довоєнних ставок акцизів та ПДВ на бензин і дизель. Це, каже Чурін, викликало підвищення вартості пального на АЗС приблизно на 7%.

Через повернення довоєнних акцизів та ПДВ на пальне, ціни на АЗС в Україні вже піднялися на 7%

Врешті в Україні ціна на А 95 зросла з 46,84 грн/л на початку липня до 50,69 грн/л станом на 8 серпня, на А 92 — з 44,11 грн/л до 48,26 грн/л, ДП — 45,44 грн/л до 49,98 грн на літрі.

"Вже закінчуються запаси нафтопродуктів, придбаних до 1 липня за пільговою схемою оподаткування. Сьогодні бачимо, що кожен тиждень йде підвищення на гривню-дві. Тож очікуємо, що по бензину до кінця місяця може бути й 60 грн за щастя", — переконаний експерт з питань енергетики Леонід Косянчук.

Ситуація з пальним позначиться на цінах у супермаркетах, кажуть опитані Фокусом фахівці.

Подорожчання пального на 5% призводить до збільшення цін на продукти харчування на 15-20%

"Ціни на пальне впливають на вартість усіх послуг, на всі товари. Якщо нафтопродукти дорожчають на 5%, то харчі — щонайменше на 15 — 20% відразу. Хоча насправді транспортна складова не перевищує 2% у будь-якому виробництві, однак пальне — це кров економіки, і як тільки там йде підвищення, моментальне підвищення всього — від перукарських послуг до важкого машинобудування", — каже Косянчук.

А от нещодавнє збільшення тарифів на електроенергію для населення не матиме значного впливу на загальний рівень цін у серпні, переконаний Ваврищук. А ще в ICU прогнозують уповільнення річної інфляції до 10,5-11,5% до кінця 2023 року.

Важливо Жорстка зима в Україні. Економісти прогнозують зліт цін на генератори, свічки та акумулятори

"Традиційно серпень вважається місяцем, коли відбувається певна дефляція через різке зниження цін на овочі та фрукти. Поки ми бачимо, що є відносна макроекономічна стабілізація та мінімальне коливання курсу гривні на валютному ринку, що відповідно створює передумови для збереження кінцевих споживчих цін на більшість категорій товарів на поточному рівні", — зауважив Дмитро Чурін.

Теги за темою
ціни
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Спікер польського Сейму підтримав вступ України до НАТО та Євросоюзу
УкраинФорм
2025-05-11T00:28:32Z
Росія знову запустила "Шахеди" по Україні – після промови Путіна про "бажання миру"
24tv
2025-05-11T00:27:13Z
"Король насправді голий": відомо, чому погрози Путіна "Орешніком" - пусті
GlavRed
2025-05-11T00:25:32Z
У Путіна оголосили про завершення триденного перемир'я. Ворог запустив ударні БПЛА
Gazeta UA
2025-05-10T23:58:23Z
На тлі звинувачень у порушеннях перемир'я Пакистан заявив про відданість до припинення вогню
Лига
2025-05-10T23:57:19Z
Путін заявив про готовність прямих переговорів з Україною: призначив дату та місце
Хвиля
2025-05-10T23:09:28Z
Путін виступає із цинічною заявою про війну в Україні: що він сказав про перемир'я
24tv
2025-05-10T22:57:43Z
В Ірані заявили, що не відмовляться від збагачення урану
1News
2025-05-10T22:53:01Z
Може повторити: Сійярто розповів, як Трамп завершить війну в Україні
Хвиля
2025-05-10T22:30:30Z
Британія надсилає в Україну макети зброї, щоб обдурити росіян – The Times
Факти ICTV
2025-05-10T23:30:59Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-05-10T23:28:24Z
З Днем матері 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-05-10T23:01:59Z
Папа Лев XIV пояснив, що надихнуло його на вибір імені
УкраинФорм
2025-05-10T22:53:08Z
Роботодавцям приготуватися: Держпродспоживслужба перевірятиме вакансії
Украина Криминальная
2025-05-10T22:47:52Z
Папа Римський Лев XIV засудив "імперіалістичне" вторгнення Росії в Україну
24tv
2025-05-10T22:47:30Z
Ціна на навчання в університетах злетить до 50 тисяч: у чому причина
GlavRed
2025-05-10T21:45:24Z
День матері: історія свята, цікаві факти, коли і як відзначати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T21:34:42Z
Категорично не робіть цього 11 травня, якщо не хочете стати жебраками
Telegraf
2025-05-10T21:21:47Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
На Київщині знайшли уламки дрона-камікадзе "Герань-2"
Khreschatyk
2025-05-10T20:12:58Z
На Харківщині від російських ударів постраждали троє цивільних
УкраинФорм
2025-05-10T20:10:44Z
Можуть постраждати 160 тисяч осіб: токсична хмара хлору рухається до Барселони
Фокус
2025-05-10T18:42:44Z
У США чоловік, якого застрелили, звернувся у суді до свого вбивці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T17:15:04Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Чи можна збудувати ангар на землі сільськогосподарського призначення
24tv
2025-05-10T19:03:16Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Хто не може бути ФОП: обмеження і заборони
24tv
2025-05-10T18:27:40Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Hyundai виправили ICCU, але злодії встигли знищити авто ще до того, як власник його побачив
Топ Жир
2025-05-10T13:45:40Z
Річка Кальчик в окупованому Маріуполі перетворюється на болото - міськрада
УкраинФорм
2025-05-11T00:07:43Z
ЗС РФ мали успіхи біля Костянтинівки і ще двох населених пунктів: оновлення на фронті, — DeepState
Фокус
2025-05-11T00:07:29Z
На Сумщині знешкодили нездетонований заряд російського дрона
УкраинФорм
2025-05-10T23:31:20Z
У Києві знайшли таємничі печери: що відомо
Gazeta UA
2025-05-10T22:39:20Z
Росія просунулася на трьох напрямках, а ЗСУ – на Курщині: карти ISW за 10 травня
24tv
2025-05-10T22:21:10Z
Мер Херсона, викрадений ЗС РФ, відмовився від обміну, щоб урятувати тяжкохворого полоненого
Фокус
2025-05-10T22:19:37Z
У Франківську провели благодійний велопробіг на підтримку ЗСУ
УкраинФорм
2025-05-10T22:18:33Z
«Кібер АТЕШ» зламав телефон командира ППО, який охороняє російські військові об'єкти у Криму
УкраинФорм
2025-05-10T21:55:45Z
Три населені пункти на Донеччині: Deep State указали, де просунулися росіяни
24tv
2025-05-10T21:24:31Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Генії серед нас: астрологи назвали 3 найрозумніших знаки зодіаку
GlavRed
2025-05-10T18:27:40Z
Як прочистити каналізаційні труби: ефективні способи без виклику майстра
GlavRed
2025-05-10T18:27:30Z
Повний місяць у травні принесе 3 знакам зодіаку грандіозний успіх: гороскоп для кожного
GlavRed
2025-05-10T17:27:46Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
В Україні зростає схема крадіжки акаунтів у месенджерах
360ua.news
2025-05-10T19:12:10Z
Названо смартфони з найшвидшою зарядкою: iPhone і Samsung в аутсайдерах
InternetUA
2025-05-10T18:58:38Z
Учені модифікували павуків і змусили їх плести світну павутину: як їм це вдалося
Фокус
2025-05-10T18:57:59Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Новий iPhone отримає унікальний дисплей Samsung
InternetUA
2025-05-10T16:31:50Z
Космічний апарат СРСР упав в Індійський океан після 53 років на орбіті
360ua.news
2025-05-10T16:30:17Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z
Матері, які виховали чемпіонів: теплі світлини українських спортсменів із найріднішими
24tv
2025-05-10T20:18:15Z