MY.UAНовини
Капсули часу. Чому родичі загиблих героїв не можуть їх поховати та зберігають прах удома
Капсули часу. Чому родичі загиблих героїв не можуть їх поховати та зберігають прах удома

Капсули часу. Чому родичі загиблих героїв не можуть їх поховати та зберігають прах удома


Чому в Києві вже більше року не можуть знайти земельну ділянку для будівництва Національного військового меморіального кладовища

Вже більш як рік тому одна з трьох кімнат у квартирі Вікторії Красовської перетворилася на меморіал. Тут стоїть урна з прахом її чоловіка Віталія та висять прапори полку "Азов", де він служив з 2015 року. 

Вікторія забрала прах Віталія з київського крематорія 30 червня 2022 року. Вибір, що робити далі, був невеликий: залишити на тимчасове зберігання в крематорії (не більше року) або принести додому. Перед таким вибором стоять тисячі родин загиблих військових – адже місця для їхнього гідного поховання у Києві досі немає. 

Державний бюджет на 2023 рік передбачає 65 млн грн на будівництво та утримання Національного військового меморіального кладовища, але вже більше року влада не може визначитися з земельною ділянкою для нього. За цей час рідним військових пропонували щонайменше сім різних місць – починаючи з центральних районів Києва та закінчуючи ділянкою за 20 км від столиці. Щоразу коли близькі загиблих погоджуються на нове місце, знаходяться причини, чому там не можна будувати. І все починається знову.  

Liga.net дослідила історію Національного військового меморіального кладовища, якого все ще немає. 

НАЗАВЖДИ РАЗОМ

Вікторії Красовській майже пощастило. Її чоловік загинув у Маріуполі 20 березня 2022 року, його тіло повернули в Київ у перший обмін тілами – на початку червня. Тоді Патронатна служба "Азову" вже створила чат для родин загиблих військових, де вони могли спілкуватися та підтримувати один одного. У цьому чаті було близько 400 людей, Вікторія – одна з небагатьох, хто вже отримав тіло та мав змогу поховати свого коханого. 

"Ми з мамою Віталія вирішили робити саме кремацію з кількох причин, – каже Вікторія відсторонено. – По-перше, я лікар за освітою та одразу розуміла, що за три місяці після загибелі вже немає що ховати, а на впізнанні побачила на власні очі. Обличчя не було зовсім, були лише черв’яки, брудна форма, багато рідини та ніжки. Я впізнала його за татуюванням на ніжці". 

Друга причина, чому саме кремація: Віталій за кілька років до повномасштабної війни готував дружину до того, що як і будь-який військовий, може загинути. Вона не хотіла про це думати, але слухала, що він каже. Серед іншого, він казав: "Якщо я загину у бою, хочу бути похований разом з побратимами". 

"Я знаю, що для військових це важливо, – каже Вікторія. – Їхнє братерство – як друга родина, і вони хочуть бути разом назавжди. Я розумію та поважаю це бажання. Тому для нас з мамою Віталія вибір був очевидний: кремація та поховання урни з прахом на Національному військовому меморіальному кладовищі. Розмови про нього та обіцянки були вже минулого літа – тому ми не сумнівались, що довго чекати не доведеться".  

Віталія кремували 30 червня 2022 року. Це була церемонія на близько 100 осіб – друзі та родичі. Не було традиційного ритуалу поховання азовців – з читанням Молитви Українського Націоналіста, факелами та щитами. Але Вікторія знала: скоро побудують військове кладовище, і вже там можна буде провести церемонію з вшанування пам’яті – гідно та з усіма атрибутами. 

З тих пір пройшло більше року. Урна з прахом Віталія все ще стоїть в окремій кімнаті в квартирі його дружини. 

НЕ ХОВАТИ ПІД ПАРКАНОМ

Історії створення військового кладовища у Києві вже більше десяти років, і фіналу все ще не видно. Вперше пропозиція створити такий цвинтар прозвучала у 2011 році, коли відзначали 20-ту річницю незалежності України. Тоді мова йшла про поховання учасників Другої світової війни, війни в Афганістані та інших військових конфліктах. Верховна Рада випустила постанову "Про національне військове меморіальне кладовище" – і на цьому все, питання заглохло. 

Про створення військового кладовища не згадували до початку російсько-української війни у 2014 році. У 2015 році вийшло розпорядження Кабміну, що передбачало "спорудження Національного військового меморіального кладовища" у 2015-2018 роках. І знову нічого. 

У 2021 році вийшло нове розпорядження Кабміну, де знову прописувалася необхідність створення військового кладовища – з дедлайном до 2025 року. Тоді профільні міністерства та Інститут національної пам’яті почали розробляти закон про створення кладовища. Верховна Рада проголосувала за нього у травні 2022 року. І майже одразу почалися дискусії, де саме будувати кладовище. 

З самого початку цих дискусій та робочих зустрічей з профільними міністерствами участь у них брала Віра Литвиненко – мати 27-річного азовця Владислава Литвиненка, що загинув у Маріуполі 23 березня 2022 року. Віра – голова громадської організації родин загиблих захисників України "Серце назовні" та представляє їхні інтереси на всіх офіційних зустрічах. 

Тіло сина Віри обміняли та повернули до Києва 21 липня минулого року. Далі була довга експертиза ДНК та кремація аж у листопаді. Рішення про кремацію, а не традиційне поховання, далось їм з чоловіком нелегко. "Ми хотіли, щоб наш син був похований гідно – разом з іншими військовими. Щоб на кладовище могли приходити люди та вшанувати пам’ять, – каже Віра. – Але поки немає військового кладовища, де можна ховати своїх синів? На вільних місцях на околицях цивільних кладовищ, десь під парканами. Ми не хотіли цього, тому й погодились між собою на кремацію".  

Як і Вікторія Красовська та тисячі інших близьких загиблих військових, Віра сподівалась, що кладовище ось-ось почнуть будувати. Тоді вже Міністерство ветеранів створило спеціальну установу "Національне військове меморіальне кладовище", у державний бюджет на 2023 рік заклали майже 65 млн грн на будівництво та утримання кладовища. Віра та її чоловік залишили урну з прахом сина на тимчасовому зберіганні у крематорії. Тримати її там можна рік. Віра була впевнена, що так багато часу не знадобиться.  

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь у дискусіях

ДІЛЯНКИ, ЩО НЕ ГОДЯТЬСЯ

Ми зустрічались з Вірою у маленькій кав’ярні на Троєщині біля її будинку. Був спекотний день, Віра виглядала втомленою, адже щойно повернулась з зустрічі в МВС, де знову підіймала тему кладовища. Вона замовила каву та сіла за столик під неоново-рожевим написом "Місце щасливих людей". Іншого місця в кав’ярні не було. 

Все, чим живе Віра в останні півтора роки – вшанування пам’яті її сина та інших військових. Вона стала громадською діячкою мимоволі. Просто зрозуміла: щоб її сина та його побратимів пам’ятали, саме вона має щось робити. 

У минулому червні Віра разом з іншими близькими загиблих встановили на Майдані 55 маленьких прапорів України з написаними від руки позивними бійців "Азову", що загинули у Маріуполі. Трохи згодом Віра почала робити виставки в різних містах України з фото та короткими біографіями загиблих азовців. Але головним своїм завданням вважає добитися створення Національного військового меморіального кладовища. Історію боротьби за нього Віра розповідає як історію свого життя. 

Перше місце для створення військового кладовища КМДА запропонувала у липні минулого року. Це була вулиця Олени Теліги, поряд з урочищем Бабин Яр. Але проти виступили історики та єврейська громада, і від ідеї відмовились.  

У жовтні минулого року КМДА запропонувала інше місце – Лиса гора у Голосіївсьому районі. Під цвинтар планували виділити 140 гектарів землі. 

"Разом з Міністерством ветеранів та Міністерством культури ми зробили виїзд на місце, я була на нарадах про це, спілкувалась з фахівцями, – згадує Віра. – Спочатку нас з іншими батьками шокував цей вибір місця. Адже у нього неоднозначна репутація – всі ці відьми, представники субкультур. Але нам показали візуаліцію, як буде виглядати кладовище, на виїзді ми побачили, що там багато простору, є рівна поверхня, є дерева. Ми з іншими батьками трохи переварили це, вирішили, що наші хлопці пережили пекло в Маріуполі, і вже ніякі відьми їм не страшні. Та зрештою погодились на Лису гору". 

Кладовище на Співочому полі – це було б почесно та гідно

Проти виступили екоактивісти. Серед їхніх аргументів: Лиса гора відноситься до природно-заповідного фонду, там заборонено будь-яке будівництво та інше втручання в рельєф. Скандал був доволі гучним, і від цієї ідеї також відмовилися. 

Але одразу з'явилась нова: міністерство культури та КМДА запропонували Співоче поле. Родинам загиблих це місце подобалось найбільше: "Це було б почесно та гідно – поруч Батьківщина-Мати, Музей війни, все це на схилах Дніпра", – каже Віра Литвиненко. 

Цей варіант також відхилили з кількох причин: тут проводять масові заходи, структура ділянки не підходить під кладовище, та й сама ділянка занадто маленька.  

"Всю зиму йшов розгляд різних ділянок, – розповідає Віра. – Нам пропонували зробити кладовище в Берковцях, ми їздили туди разом з Мінветеранів. Там рівна ділянка землі, немає дерев – бери та будуй. Але чомусь той варіант теж швидко відпав. Ще розглядали ділянку на Виставковому центрі, але там багато дерев і проводять масові заходи".

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

ПІДПИС ПРЕЗИДЕНТА

У березні 2023 року Міністерство ветеранів, Міністерство культури, Інститут національної пам'яті та КМДА запропонували нову, і на цей раз ніби остаточну ділянку – у Биківнянському лісі, розміром приблизно 100 гектарів.  

"Нам було складно погодитись на це, адже для нас було важливо, щоб кладовище було у межах Києва, щоб до героїв могли приходити люди, – каже Віра. – Але ми походили там разом зі спеціалістами, нам показали візуалізацію цвинтаря, схожу на Арлінгтонське військове кладовище в США. Розповіли, як гарно та гідно це буде виглядати – місце для поховань, колумбарій, музей. Фахівці сказали, що Биківня – найменш проблемне місце, адже ця земля знаходиться у державній власності, вже зробили всі необхідні дослідження ділянки. Ми погодились". 

Восьмого березня Віра Литвиненко була на робочій нараді з приводу кладовища у Міністерстві ветеранів з представниками всіх дотичних до проєкту структур. 

"Вони обговорювали проєкт та сказали, що перші поховання на кладовищі можна буде проводити лише у 2025 році – тому що треба дослідити поховання репресованих 1947 року поруч з нашою ділянкою, узгодити проєкт, провести тендери, ще щось, – каже Віра. – Я не витримала, встала та сказала: "Шановні, ви для кого робите це кладовище? У нас от прямо зараз починаються річниці загибелі синів та чоловіків. Пройшов рік, а вони все ще не поховані. Про що ви говорите?". Після цього я почула від них конструктив, і вони призначили новий термін – перші поховання восени 2023 року. Це мене задовільнило".  

Другого травня 2023 року Верховна Рада проголосувала за закон про спрощення процедури відведення землі в Биківні під військове кладовище. Залишався лише підпис президента – і далі мав бути початок будівництва. Батькам загиблих неофіційно казали, що президент підпише закон до 10 травня – і тоді перші поховання можна буде провести вже наприкінці літа.  

"Але пройшло вже три місяці, і президент все ще не підписав закон, – каже Віра. – Ми намагались дізнатись причину, писали офіційні листи в Офіс президента, Міністерство ветеранів, Міністерство культури, в Кабмін. В Офіс президента навіть носили лист особисто. Нас не пропустили на блокпосту, але ми думали, що хтось з Офісу може вийти до нас та забрати лист. Жодної реакції не було". 

ОСТАННЯ НАДІЯ

30 червня кілька десятків родичів загиблих військових вийшли на мітинг на Майдан Незалежності. Вони тримали в руках портрети своїх загиблих близьких та плакати з написами "Влада, де український Арлінгтон?", "Національне військове кладовище має бути в Биківні у 2023 році", "Військове кладовище не може чекати". На асфальті перед ними стояли урни для праху.  

Організувала цей мітинг Віра Литвиненко. Вона каже: це був крик душі та ще одна відчайдушна спроба достукатись до Офісу президента та отримати відповідь, чому закон досі не підписаний, а будівництво кладовища не почалось. Але і після мітингу ніякої реакції від влади не було.  

Для близьких загиблих військових відстоювання військового кладовища перетворилось на роботу. Щодня вони відкривають сторінки профільних міністерств та міністрів, Офісу президента, першої леді та пишуть на них дописи та коментарі з проханням звернути увагу на тему кладовища та зрушити її з мертвої крапки. Зазвичай їм ніхто не відповідає. 

На друге серпня Міністерство ветеранів та інші профільні структури призначили зустріч з родинами загиблих. Після кількох місяців мовчання та непорозуміння з приводу ділянки в Биківні Віра Литвиненко та інші родичі військових сподівались почути змістовну відповідь – коли президент підпише закон, коли почнеться будівництво кладовища та коли зрештою стануть можливими перші поховання. 

"Натомість нам сказали, що Биківня відміняється, та запропонували нову ділянку – на цей раз у більше, ніж 20 км від Києва – біля Південного кладовища та селища Віта-Поштова, – каже Віра Литвиненко. – Цю ж ділянку вже пропонували під час обговорень минулого року, але тоді Міністерство ветеранів саме ж її і забракувало – виявилося, що там є підземні води та юридичні питання щодо виділення землі. Тепер вони чомусь пропонують її знову". 

Віра перебиває сама себе: "Але важливо навіть не це. Навіщо обговорювати деталі якоїсь нової ділянки, ще й далеко від Києва? Ми прийшли на зустріч, щоб дізнатися, коли почнеться будівництво у Биківні, а не слухати чергові казки про нову, гіршу ділянку. Виразної відповіді, чому відмовились від Биківні, ми не почули".

На зустрічі у Міністерстві ветеранів були шість громадських організацій – це близькі загиблих військових, а також Патронатна служба "Азову", що тримає це питання на контролі. 

"Це просто знущання над рідними загиблих та якесь нескінченне ходіння колом, – каже голова Патронатної служби "Азову" Олена Толкачова. – Представники міністерств на цих зустрічах говорять про що завгодно – вирубку дерев на ділянці, червонокнижних птахів, поховання репресованих 1947 року, які можуть бути у Биківні, і які вони досі не дослідили. Але ніби зовсім не розуміють, що мова йде про життя, віддані за Батьківщину, і про те єдине, що можна зробити для полеглих та їхніх близьких – гідно вшанувати їхню пам’ять". 

Для рідних загиблих військових пропозиція побудувати військове кладовище за 20 км від Києва – ніби плювок в обличчя. Але навіть якби вони на неї погодились, немає ніяких гарантій, що будівництво все ж почнеться найближчим часом. 

"Тоді треба було б починати весь шлях спочатку, – каже Віра Литвиненко. – Анулювати закон про спрощення процедури відведення землі в Биківні під військове кладовище, що лежить на підписі у президента, готувати новий закон про нову ділянку. Так, у Міністерстві ветеранів нам пообіцяли, що зроблять це дуже швидко. Але як можна вірити людям, які ще у березні казали: "Погоджуйтесь на Биківню, за кілька місяців вже будуть перші поховання?". Це просто чергове затягування часу незрозуміло з якою метою". 

Віра разом з іншими родичами загиблих військових та Патронатною службою "Азову" планують домагатися особистої зустрічі з президентом – щоб поставити йому прямі питання та нарешті отримати відповіді.    

"У Міністерстві ветеранів запропонували провести ще одну зустріч за два тижні, але ми не бачимо у цьому сенсу, – каже Олена Толкачова з Патронатної служби "Азову". – Ми будемо домагатися зустрічі з президентом – у будь-якому форматі, офлайн чи онлайн. Щоб президент наживо почув, що розповідають батьки, і сам прийняв рішення, взяв на себе відповідальність. І щоб рідні загиблих побачили, що це рішення президента, і далі вже немає куди йти".  

ПАМ'ЯТАТИ ЦІНУ СВОБОДИ

Вікторія Красовська нечасто заходить до кімнати, в якій стоїть урна з прахом її чоловіка. Вона розуміє, що це просто прах, що душа Віталія не живе у ньому. "Так, я подумки спілкуюсь з чоловіком, але я можу робити це де завгодно, – каже Вікторія. – У мене немає бажання сидіти біля праху та плакати. Але поховання для мене дуже важливе – я знаю, що у душі немає спокою, поки тіло не поховане". 

Військове кладовище для Вікторії – ще й ніби обіцянка того, що про подвиг її коханого не забудуть, і він не буде марним: "Я хочу, щоб майбутні покоління бачили це кладовище перед очима, і щоб за кілька десятків років ніхто не сумнівався, де та за що була ця війна, і яка ціна нашої свободи". 

Коли Національне меморіальне військове кладовище все ж побудують та відкриють, Віра Литвиненко все одно продовжить працювати над вшануванням пам’яті свого сина та інших військових – наскільки вистачить сил. 

"Минулого року ми робили виставку про захисників Маріуполя на Софійській площі в Києві, у цьому році вона також запланована. Робили виставку у Вінниці та Миколаєві, – каже Віра. – Зараз вона проходить у Івано-Франківську, готується на Харівщині та Києвщині. Силами родин ми провели фотовиставки в Полтаві, Черкасах, інших містах". 

У Національному музеї історії України з 24 лютого 2023 року проходить виставка, присвячена захисникам "Азовсталі". Її також робила Віра Литвиненко. Тут – особисті речі військових та їхні короткі біографії. З речей сина Віри – його боксерська рукавичка, намальовані ним натюрморти та чоботи, у яких він був, коли загинув. 

"Ми робимо ці виставки, щоб про подвиг наших військових знали діти, щоб це передавалося з покоління в покоління, – каже Віра. – Коли виставка їде у кожне нове місто, я пишу листи у місцеві департаменти освіти, щоб вони рекомендували школам привести туди дітей. Ми з іншими батьками приїздимо на відкриття, робимо екскурсії, розповідаємо – щоб діти почули від нас історію про захист Маріуполя, щоб вона була для них живою. Саме для цього ми і виборюємо гідне військове кладовище – щоб ніхто не забув про війну, щоб всі бачили ціну життя".

Термін тимчасового зберігання праху сина Віри Литвиненко в крематорії збігає 5 листопада. Якщо військове кладовище не відкриють до цього часу, їй доведеться забрати прах додому. Вона ще не знає, де поставить урну, але знає, що стане ще більше плакати.  

На офіційні запити Liga.net щодо причин затримки початку будівництва Національного військового меморіального кладовища не відповіли ані Офіс президента, ані Міністерство ветеранів. 

Читайте також
Впізнати вдову. Як живе та виживає дружина загиблого військового

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
3500 лет назад рядом с людьми жили настоящие гиганты: это бросает вызов существующим теориям
Фокус
2025-02-23T13:36:24Z
Что делать, если смартфон разослал всем контактам интимные фото и как этого избежать
Фокус
2025-02-23T13:00:22Z
Срочно: найден тайный "город мертвых", которому более трех тысяч лет
TSN
2025-02-23T12:48:30Z
В Австралии на берег выбросились сотни косаток: в чем причина природного бедствия
Фокус
2025-02-23T12:15:44Z
Викинги страдали от ужасных болезней: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-23T11:57:39Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
Только самое необходимое: 35 клатчей для невест 2025 года
Marie Claire
2025-02-23T13:00:29Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T16:40:28Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T14:33:47Z
Украинские удары по территории РФ достигли расстояния в 1700 км - Сырский
Апостроф
2025-02-23T14:27:25Z
Баллистика на Кривой Рог, дроны в Киеве и не только: все о рекордной атаке РФ на Украину
UAToday
2025-02-23T14:12:45Z
Ситуация на фронте на утро 23 февраля
UAToday
2025-02-23T14:12:30Z
Разведчики показали, как уничтожают укрепление россиян
Корреспондент
2025-02-23T14:00:15Z
Пехотинцы ВСУ в одной посадке устроили сразу двум российским колоннам братскую могилу. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T13:51:16Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Екатерина Тышкевич серьезно заболела и назвала свои симптомы
TSN
2025-02-23T14:48:11Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T14:21:54Z
Победительница "Холостяка" стала встречаться с певцом
Апостроф
2025-02-23T13:24:09Z
"Приезжай в Украину, узнаешь реальную любовь "своих людей"": Олег Винник получил предложение
Апостроф
2025-02-23T12:57:30Z
Украинскому телеведущему стало стыдно из-за посещения концертов российского певца Басты в Киеве
Апостроф
2025-02-23T12:30:12Z
Олег Скрипка вспомнил детство в Курской области и удивил отношением к нему: "Готовы убить"
TSN
2025-02-23T12:06:54Z
Взрослые, сексуальные и без ретуши: Каста, Пфайфер, Севиньи и Йео в модных кампаниях
Marie Claire
2025-02-23T12:00:51Z
РФ планирует изготовить около 3000 дальнобойных ракет в 2025 году – украинская разведка
Лига
2025-02-23T16:21:56Z
Работник ТЦК пожаловался на адскую работу: "На нуле и то был шанс на отдых"
Знай
2025-02-23T15:30:23Z
"Худшее было впереди": мужчина пережил клиническую смерть и рассказал о своих видениях, детали
Фокус
2025-02-23T15:06:54Z
Впереди сложное время: какие серьезные проблемы существуют в обороне Украины
Comments UA
2025-02-23T14:54:55Z
Зеленский назначил командиров армейских корпусов - СМИ
Корреспондент
2025-02-23T14:34:04Z
Запад срочно изучает опыт и практику войны в Украине
Новости Украины
2025-02-23T14:24:10Z
"Почти на 100 тысяч": РФ значительно снизила план мобилизации для войны в Украину, — Буданов
Фокус
2025-02-23T14:15:46Z
Что будет с боеприпасами, если США приостановят помощь: Умеров ответил
TSN
2025-02-23T14:12:37Z
Власти отказались помогать украинцам без отопления: не разрешили даже разместить петицию
Знай
2025-02-23T14:12:03Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Прекращение выплат пенсии: украинцам рассказали, когда и как это можно восстановить
Политека
2025-02-23T13:00:42Z
До 90 000 грн за одну монету: на каких копейках можно сколотить состояние
Знай
2025-02-23T12:12:47Z
Изменения в ПриватБанке: учреждение будет брать деньги за услугу, которая была бесплатной
Политека
2025-02-23T12:00:56Z
Почти недостижимая мечта: какие условия нужно выполнить, чтобы иметь пенсию 8700 грн
Знай
2025-02-23T11:30:08Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
В Китае высказались, что думают о происходящем вокруг переговоров с Россией
Новости Украины
2025-02-23T16:36:09Z
Я готов уйти с поста президента, если это будет означать мир для Украины – Зеленский
ZN UA
2025-02-23T16:27:21Z
Зеленский поручил готовиться к демобилизации защитников: что известно
Comments UA
2025-02-23T16:24:43Z
Возможно ли прекращение войны 2025 года: Зеленский ответил
TSN
2025-02-23T16:18:41Z
Планирует ли Украина "переманить" Китай на свою сторону: Зеленский ответил
TSN
2025-02-23T16:18:32Z
Китай заинтересован в справедливом мире в Украине — Сибига
ZN UA
2025-02-23T16:12:41Z
"Готовы вкладывать средства": Украине нужны дополнительные 20 систем Patriot, — Зеленский
Фокус
2025-02-23T16:12:14Z
Зеленский назвал обязательных участников переговоров по миру в Украине
ZN UA
2025-02-23T16:00:49Z
Наступление РФ замедляется: The Telegraph наступление, но укрепляет позиции с помощью Трампа
Новости Украины
2025-02-23T15:54:35Z