MY.UAНовини
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі.

Незважаючи на війну, в Україні знов заговорили про можливе відновлення авіасполучення. Сайт ТСН.ua розпитав у експертів, наскільки реально відновити польоти цивільної авіації під час війни і які для цього є перспективи.

Авіакомпанія Air Ocean Airlines запропонувала відновити польоти з аеропорту Ужгорода до Європи, мовляв, місцевий аеропорт розташований впритул до словацького кордону, тому після зльоту авіалайнер одразу потрапляє в повітряний простір НАТО, що зробить такі авіаперевезення, на думку перевізника, безпечними. Для цього компанія готова використати два літаки Ан-148, якими користувалася до початку війни. За словами директора авіакомпанії В'ячеслава Геріги, компанія могла б відкрити польоти з Ужгорода, якщо це буде визнано безпечним.

В Закарпатській обласній військовій адміністрації сайту ТСН.ua повідомили, що не видають подібних дозволів. Там теж наголошують про небезпеку від ракетних ударів ворога, але натякають, що подібні рішення ухвалюються на рівні керівництва держави та відповідних профільних установ.

Якщо раніше в Повітряних силах ЗСУ досить скептично коментували заяви про наміри авіакомпаній відновити польоти з України, то у випадку з Ужгородом утрималися від коментарів. 

Близькість до кордону безпеку не гарантує

Експерти, з якими поспілкувався сайт ТСН.ua, кажуть, що відновлення польотів залежить, насамперед, від їхньої безпеки, а з урахуванням ситуації, зараз небезпечно на території всієї держави, зокрема, і в Ужгороді.

"Виконання польотів з будь-якого аеропорту України можливі лише при наявності постійно діючої протиракетної та протиповітряної оборони. Це той фактор, який дозволить нам відновити польоти для цивільної авіації. Початок польотів з будь-якого аеропорту України, будь-яким авіаперевізником, має бути затверджений на міжнародному рівні, адже Україна є частиною Європейської системи повітряного простору, як з точки зору безпеки польотів так і аеронавігації. Відповідно, поки не буде чіткого рішення органів, які забезпечують безпеку польотів, до цього моменту говорити про відновлення польотів, а зокрема компанією Air Ocean Airlines з аеропорту Ужгород, недоцільно", – розповідає сайту ТСН.ua Кирило Новіков, авіаційний експерт та голова благодійного фонду "Допомога львівському оборонному кластеру".

Він додає, що теза про те, що аеропорт Ужгород має певні переваги в умовах війни, має трохи міфічний присмак.

"Казати про те, що завдяки тому, що аеропорт близько до кордону і через це його можна використовувати для безпечних польотів – це м’яко кажучи недалекоглядно і непрофесійно для людей, які роблять такі заяви. За півтора року війни, ми бачимо, що ракети та шахеди ворога можуть долітати і до Ужгорода. Те озброєння, яке проти нас застосовує ворог, наражає на небезпеку всі без виключення аеропорти України. Це небезпечно як для пасажирів, так і для екіпажів повітряних суден. Я вважаю, що наражати на небезпеку таку велику кількість людей непотрібно. Причому в Ужгороді аеропорт розташований в міській смузі і польоти там можливі тільки в одному напрямку – в бік західної Європи, отже ми ще й наражаємо на небезпеку прикордонні райони Словаччини", – пояснює нам Кирило Новіков.

Чому не взятись за безпілотну авіацію?

Водночас експерт каже, що чиновникам вже давно потрібно подумати, про розвиток авіаційних перевезень з застосуванням альтернативного авіатранспорту, аби забезпечити роботою фахівців малої авіації, які через війну залишилися без роботи.

"Фахівці мали б продумати, як можна було виконувати польоти альтернативними видами транспорту. Зараз у Європі активно працює декілька перевізників, які доставляють вантажі і необов’язково пілотованою авіацією, це може бути й безпілотна. Є цілий пласт виробів безпілотної авіації – великі літакового типу безпілотники, які можуть перевозити вантажі. Чомусь наша влада дивиться на цей напрямок скептично. Я вважаю, що потрібно розвивати цю нішу аби фахівці навіть в умовах війни мали роботу", – підсумовує Кирило Новіков.

Готові одразу повернутися у небо

Як і за яких умов можна відновити авіаперевезення в Україні до закінчення війни, сайт ТСН.ua поцікавився в авіакомпанії SkyUp. Чи може бути відновлення польотів частковим, наприклад, з аеродромів на західній Україні і що для цього необхідно?

А авіакомпанії нас запевнили, що це питання слід розглядати комплексно і враховувати безліч факторів. В першу чергу процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі, а далі – від активної позиції держави, зацікавленості міжнародних інвесторів, готовності страхових компаній надавати страхове покриття, збереження ліцензій авіаційного персоналу, платоспроможності наших громадян тощо.

"Приміром, якщо країна розпочне підготовчу роботу вже зараз і розробить план по відновленню авіаційної інфраструктури і залучення коштів у цю сферу, це може бути питанням декількох місяців після того, як дозволяють цивільні польоти після перемоги України. Дуже важливо говорити про майбутнє авіації вже зараз і, наскільки це можливо, прогнозувати механізми, які буде запроваджувати держава для відновлення авіації та захисту українських бізнесів", – розповіли сайту ТСН.ua в пресслужбі SkyUp.

Там додають, що SkyUp як компанія з українською ДНК, першою готова повернутися в українське небо після його відкриття.

"Однак для відновлення повноцінної роботи всього авіаційного потенціалу країни, можуть знадобитися місяці. На сьогодні ми зберігаємо понад 1200 робочих місць в авіаційній галузі. Разом з тим в умовах обмежених можливостей для операційної діяльності вже сплатили податків на суму понад 165 млн грн. Ми переконані, що цивільна авіація України має великий потенціал для розвитку та після перемоги відіграватиме важливу роль у формуванні інвестиційної привабливості нашої країни", – додають в авіакомпанії.

Також сайт ТСН.ua поцікавився думкою щодо можливого відновлення польотів у найбільшого авіаперевізника країни - авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України".

Ще у квітні цього року компанія повідомила про продовження призупинення регулярних та чартерних рейсів з та до країни до скасування воєнного стану та відкриття повітряного простору України.

Представники МАУ обіцяють дещо пізніше поділитися своєю думкою на цю тему. Ми її опублікуємо, як тільки отримаємо.

Що кажуть в аеропорту "Бориспіль"

В Міжнародному аеропорту "Бориспіль" зазначають, що від самого початку війни сподіваються на відновлення роботи літовища.

"Ми весь час на це сподіваємося, зараз для нас має важливе значення підтримка критичної аеропортової інфраструктури та нашого кваліфікованого персоналу, який ми зберігаємо під час війни. Але питання відновлення роботи аеропорту стане можливим, коли буде вирішене питання безпеки польотів. Все це має вирішуватися на рівні державних та міжнародних авіаційних організацій - EASA , Украероруху, EUROCONTROL, Державної авіаційної служби України, інших органів. Якщо ви нас запитаєте, чи ми готові відновити роботу, то відповімо – так, ми постійно працюємо для того, щоб за відносно короткий термін, як тільки дозволить безпекова ситуація, відновити польоти. Але поки над Україною небо закрите для цивільних польотів", – пояснили сайту ТСН.ua в пресслужбі Міжнародного аеропорту "Бориспіль".

Літали і під час війни

Цікаво, що у квітні цього року з Міжнародного аеропорту "Бориспіль" було евакуйовано авіалайнер компанії SkyUp. Він успішно вилетів за кордон нашої держави.

В авіакомпанії не розголошують деталей евакуації, але запевняють, що це був єдиний їх літак, який через війну залишився в Україні.

"Ми евакуювали свій літак UR-SQP Boeing 737-800 на 189 місць з аеропорту "Бориспіль" (Київ) до аеропорту Ясси (Румунія). Це був останній борт із нашого флоту, який перебував в Україні. Якраз перед самою війною його розвернули на кордоні", – повідомили сайту ТСН.ua в пресслужбі компанії.

Також відомо, що під час війни зі Львова вилітав літак Wizz Air і турецький військовий літак з "Борисполя". Тобто поодинокі випадки польотів в українському небі були.

Надія на польоти є, але дуже мала

Експерти кажуть, що все ж відновлення авіаперевезень в Україні можливе, але з дотриманням усіх умов безпеки під час війни.

"Знаю, що у міністерстві працюють над цим питанням. Головна ціль – забезпечити безпеку для пасажирів, але поки вона не буде стовідсотково гарантована – відновлення польотів буде неможливим. Щодо аеропорту, то я не думаю, що ним може стати літовище Ужгорода. Там технічно злітна смуга не готова для того, щоб приймати регулярні рейси на літаках, якими користуються зараз більшість авіакомпаній. Там потрібно спочатку значно фінансово вкладатися в інфраструктуру аеропорту. Я гадаю, що йдеться про умовний аеропорт Львова, чи навіть Києва. Але це лише мої здогадки. Це надто складні речі при плануванні відновлення авіасполучення в умовах війни", – пояснив сайту ТСН.ua Андрій Гук, експерт з авіаційного права.

Що кажуть у Державіаслужбі

У Державній авіаційній службі України сайту ТСН.ua повідомили, що наразі не має підстав для надання коментарів стосовно заяв представників суб’єктів авіаційної діяльності про їх наміри.

"Отже за роз’ясненнями стосовно такої інформації просимо звертатися безпосередньо до заявників", - повідомив сайту ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Він додає, що з метою забезпечення захисту цивільної авіації (далі – ЦА) наразі, відповідно до Загальної оцінки рівня загрози та ризиків авіаційній безпеці ЦА у межах території України та повітряного простору над нею, затвердженої наказом Державіаслужби від 04.07.2023 № 438, територію України та повітряний простір над нею віднесено до конфліктних зон з високим ступенем ризику авіаційній безпеці.

Це пов’язано з наявністю на території України реальних загроз для повітряних суден ЦА та персоналу цивільних аеропортів/аеродромів, спричинених повномасштабним військовим вторгненням збройних сил російської федерації на територію України - обстріли населених пунктів, знищення цивільних об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури тощо.

"Покращення безпекової ситуації на території України не спостерігається, безпечні умови для перебування на об’єктах аеродромної інфраструктури та польотів повітряних суден ЦА в повітряному просторі України відсутні. Слід також зазначити, що наразі за поданням Генерального штабу Збройних Сил України шляхом видання повідомлення для пілотів встановлено заборону використання повітряного простору України для польотів усіх повітряних суден, окрім державних повітряних суден та польотів, що виконуються з дозволу Генерального штабу ЗСУ. Зважаючи на це, за інформацією щодо кількості евакуйованих літаків або таких, які можливо передбачається евакуювати в подальшому, пропонуємо звертатися до Генерального штабу Збройних Сил України", - повідомив ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Раніше сайт ТСН.ua розповідав, що у небі над Україною помітили пасажирський літак: що про це відомо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сірий кардинал Білого дому: хто насправді порадив Трампу підняти мита до рекордних позначок
Telegraf
2025-04-10T11:36:57Z
Везли вантажними літаками: Apple відправила 600 тонн iPhone з Індії до США, щоб обійти мита Трампа
Фокус
2025-04-10T11:36:26Z
Мішель Обама прокоментувала чутки про своє розлучення
Фокус
2025-04-10T11:36:23Z
Чи продовжать воєнний стан в Україні та чому заговорили про його скасування
Факти ICTV
2025-04-10T11:34:16Z
Росія та США почали переговори
360ua.news
2025-04-10T11:30:42Z
На 8 років увʼязнили чоловіка, який вболівав в «Однокласниках» за РФ і корегував удари по Кривому Рогу
Украина Криминальная
2025-04-10T11:28:07Z
Майже в три рази: американський інвестор закликав Трампа збільшити тарифи для Китаю
24tv
2025-04-10T11:27:55Z
ЄС відклав контрзаходи проти американських тарифів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T11:27:47Z
Китайці-смертники потрапили в полон ЗСУ з важливими документами - The Times
GlavRed
2025-04-10T11:25:48Z
СБУ затримала ще одного коригувальника, який наводив російські удари на Херсон
Украина Криминальная
2025-04-10T11:34:24Z
Мокрий сніг і сильні заморозки уночі: яка погода буде 11 квітня
24tv
2025-04-10T11:30:39Z
Сьогодні прем’єра на цифрових майданчиках кліпу Софії Єгорової «Моє місто».
FM-TV
2025-04-10T11:30:35Z
Подорожчання хліба в Києві: в супермаркетах різко переписали цінники
Политека
2025-04-10T11:30:23Z
Судитимуть двох окупантів, які в Ізюмі викрали, катували та зґвалтували матір українського правоохоронця
Украина Криминальная
2025-04-10T11:21:46Z
"Виходить, обманули": полонений росіянин розповів, як підписав контракт і потрапив на фронт
24tv
2025-04-10T11:21:27Z
У Києві викрили п’ятьох учасників ОЗГ, які шахрайським шляхом отримували мільйонні кредити під заставу неіснуючого майна
Украина Криминальная
2025-04-10T11:21:01Z
Клірика УПЦ МП з Донеччини затримали через підготовку російського удару по позиціях ЗСУ
ZN UA
2025-04-10T11:18:59Z
Мерзнути не довго? Яку погоду обіцяють в Україні в середині квітня
Telegraf
2025-04-10T11:09:06Z
З якого віку мобілізація в Україні: мінімальний призовний вік
Факти ICTV
2025-04-10T11:34:47Z
Новий конкурс Нацради: на частоти в обласних центрах претендують «Ми-Україна», «Чемпіон», «Конкурент», радіостанції «Люксу», «Тавру» тощо
Детектор М
2025-04-10T11:34:12Z
"Прочитати" справжні почуття собаки до господаря: ветеринар розкрив простий секрет
GlavRed
2025-04-10T11:33:15Z
F-16 зможуть збивати 28 дронів Shahed-136 за один виліт
InternetUA
2025-04-10T11:31:25Z
Менше грошей — менше фактчекінгу. Після призупинення американського фінансування українських фактчекерів у медіа стали цитувати менше
Детектор М
2025-04-10T11:30:54Z
Рідні будуть в захваті: "мармурові" яйця на Великдень без хімії та барвників
GlavRed
2025-04-10T11:27:50Z
11 квітня не можна ображатися і лаятися: яке свято і що не можна робити
GlavRed
2025-04-10T11:27:20Z
Золоті крашанки на Великдень: як швидко і просто зробити стильні яйця
24tv
2025-04-10T11:21:49Z
Знаменитий Q-курс ССО: унікальний відбір до еліти ЗСУ очима учасника
TSN
2025-04-10T11:19:48Z
Дизайнерка створила кухонний острів із "таємницею" всередині: його практичність вражає
24tv
2025-04-10T11:30:23Z
Як створити фігурку в стилі action-figure за допомогою СhatGPT: покрокова інструкція
Факти ICTV
2025-04-10T11:28:57Z
Антоніо Лукічу запропонували зняти 4 частину "Скаженого весілля": що відповів режисер
24tv
2025-04-10T11:28:13Z
Пасуть гусей та рубають дрова: ШІ показав, як би виглядали актори "Гри престолів" у селі
24tv
2025-04-10T11:21:08Z
Для "іноземних підписників": Малахова шокувала публікацією фото дітей з Кривого Рогу в труні
24tv
2025-04-10T11:18:30Z
Ці зачіски ніколи не вийдуть з моди: класика, яка буде актуальною завжди
24tv
2025-04-10T11:09:50Z
У Роббі Вільямса діагностували середньовічну хворобу
Фокус
2025-04-10T11:06:42Z
TAYANNA ледь не загинула через витік чадного газу у квартирі
360ua.news
2025-04-10T11:00:28Z
Соліст "ДК Енергетик" розпочав військову службу і показався у військовій формі
Комсомольская правда
2025-04-10T10:48:41Z
Чоловік відмовився від "бойової" повістки в ТЦК: чим це закінчилося
Telegraf
2025-04-10T11:30:20Z
На Волині 10 років ов’язнення за умисне вбивство отримав уродженець міста Баку
Украина Криминальная
2025-04-10T11:28:48Z
До 15 років ув’язнення засуджено покидька, який у столиці зґвалтував та вбив знайому
Украина Криминальная
2025-04-10T11:19:49Z
Одягли нашийник на чоловіка і змушували бігти за авто: в Одесі викрили групу зловмисників
24tv
2025-04-10T11:18:21Z
Вісьмох поліцейських з Київщини та колишнього колегу викрили у вчиненні низки злочинів
Украина Криминальная
2025-04-10T11:15:18Z
За шахрайське заволодіння коштами військовослужбовців повідомлено про підозру чотирьом засудженим
Украина Криминальная
2025-04-10T11:09:18Z
На Одещині затримали трьох молодиків, які викрали чоловіка і знущалися над ним, вимагаючи гроші
Украина Криминальная
2025-04-10T11:00:34Z
Семеро людей постраждали внаслідок автозіткнення та пожежі на Львівщині
Украина Криминальная
2025-04-10T10:57:53Z
Шахраї виманювали гроші у літньої жінки, видаючи себе за її безвісти зниклого на війні сина
Украина Криминальная
2025-04-10T10:45:04Z
Деякі українці можуть отримати знижки на комуналку: хто має пільги
Фокус
2025-04-10T11:36:55Z
ДПС відзвітувала про успіхи у зменшенні числа заблокованих податкових накладних
AgroPortal
2025-04-10T11:30:43Z
Фондові ринки Європи відреагували на "митні паузи" Трампа та Євросоюзу
ZN UA
2025-04-10T11:28:06Z
Технічні консультації України та США по угоді щодо надр розпочнуться 11 квітня
Европейская правда
2025-04-10T11:18:44Z
Нардеп Южанина: Українців хочуть обкладати податком за продаж речей на цифрових платформах, ніби OLX, Prom, Rozetka
Antikor
2025-04-10T11:09:11Z
Чи можна здавати іпотечну квартиру в оренду та за яких умов
Факти ICTV
2025-04-10T11:09:09Z
Україна в трійці лідерів експорту агропродукції в ЄС у 2024 році
24tv
2025-04-10T11:06:22Z
НБУ підвищив офіційний курс злотого: що відбувається на валютному ринку
24tv
2025-04-10T11:06:20Z
Що заважає розвитку відновлюваної енергетики в Україні
Лига
2025-04-10T11:06:04Z
Як отримати два врожаї картоплі за сезон: потрібно знати усім городникам
24tv
2025-04-10T11:30:36Z
Це ваш шанс заробити влітку на курорті: на Одещині є вакансія з гарною оплатою
Telegraf
2025-04-10T11:24:35Z
Постукування пальцями в такт допомагає в розумінні мови в галасливій обстановці — дослідження
Факти ICTV
2025-04-10T10:33:55Z
Кожен, хто скуштує, позаздрить: пишні оладки всього за 15 хвилин
24tv
2025-04-10T09:45:58Z
Що потрібно зробити з цибулею, щоб не було стрілок: поради досвідчених городників
GlavRed
2025-04-10T09:27:47Z
5 рослин, які обов'язково слід обрізати у квітні
24tv
2025-04-10T09:27:30Z
Вапняний наліт в унітазі миттю зникне, якщо використати 2 натуральні інгредієнти
GlavRed
2025-04-10T09:27:21Z
Білого чи коричневого: якого кольору яйця фарбувати на Великдень і в чому різниця
GlavRed
2025-04-10T09:27:05Z
Покладіть це копійчане добриво в лунку до моркви: виросте прямою і великою
24tv
2025-04-10T09:09:48Z
Рафінья повторив рекорд Мессі в Лізі чемпіонів
360ua.news
2025-04-10T11:36:19Z
Федерація настільного тенісу України підтримала ініціативу доброчесності у спорті
24tv
2025-04-10T11:18:34Z
"Надважка вага зараз у вогні": промоутер розповів, кого хотів би побачити у суперниках Дюбуа
24tv
2025-04-10T11:09:23Z
Погба – про дискваліфікацію: Я брав м'яч і грав сам з собою на вулиці
Football.ua
2025-04-10T11:04:57Z
Помер відомий футбольний тренер і функціонер Олександр Косевич
24tv
2025-04-10T11:03:58Z
Фенербахче зацікавлений у послугах Мюллера
Football.ua
2025-04-10T10:55:09Z
Ліга Європи та Ліга конференцій: розклад перших матчів 1/4 фіналу
ZN UA
2025-04-10T10:51:26Z
Матич: В Челсі всі працювали заради результату, а в Манчестер Юнайтед заради комерції
Football.ua
2025-04-10T10:46:35Z
Кривдник Тайсона анонсував бій з Джошуа
24tv
2025-04-10T10:30:01Z
Чим відрізняються 2 матері з дітьми: лише найуважніший розгадає загадку за 15 секунд
GlavRed
2025-04-10T11:36:35Z
Нападають на тварин і засмічують ґрунт: домашні собаки псують екологію, — учені
Фокус
2025-04-10T11:36:15Z
Унікальне місце: археологи розкопали візантійський монастир посеред ізраїльської пустелі
Фокус
2025-04-10T11:36:10Z
The Outer Worlds 2 — 11 хвилин геймплею з новою напарницею та сканером
ITC
2025-04-10T11:31:40Z
Посварилися за емодзі, розійшлися через телевізор: популярні причини розриву стосунків вражають
24tv
2025-04-10T11:27:51Z
Доменні печі йдуть у минуле? Нова екологічна технологія видобуває метал без вогню
ITC
2025-04-10T11:01:38Z
Квітневий каталог PS Plus — Hogwarts Legacy, інді-хіт Blue Prince і ще шість ігор
ITC
2025-04-10T11:01:09Z
Як знайти та очистити історію переглядів у TikTok
InternetUA
2025-04-10T10:46:01Z
Премія BAFTA Games Awards визнала платформер Astro Bot найкращою грою року
Детектор М
2025-04-10T10:45:02Z
Чи справді печиво "Марія" шкідливе: детально розбираємо склад
24tv
2025-04-10T11:06:54Z
Угорщина розслідує спалах ящуру, не відкидає штучне походження вірусу
Европейская правда
2025-04-10T10:15:09Z
Вчені розгадують таємницю раку, яка існує десятиліттями
Portaltele
2025-04-10T10:00:54Z
Препарат для схуднення знизив ризики захворювань серця
Portaltele
2025-04-10T10:00:09Z
Учені розробили “розумну бомбу”, яка знищує пухлини молочної залози
Факти ICTV
2025-04-10T09:57:25Z
Людство ризикує залишитися без захисту від грибкових інфекцій — ВООЗ
Факти ICTV
2025-04-10T08:31:36Z
45% жінок з ендометріозом відчули полегшення після відмови від 4 продуктів
24tv
2025-04-10T08:06:06Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Недорогого конкурента Tesla Model Y від Mazda розсекретили до презентації
Фокус
2025-04-10T11:21:37Z
З меншим двигуном: електричний кросовер Volvo EX90 отримав доступну версію
AutoGeek
2025-04-10T11:21:28Z
Найекстравагантніша нова модель з Маранелло — це не Ferrari, а SUV за такою ж ціною
Топ Жир
2025-04-10T11:15:08Z
Бронеавтомобіль «Джура-Евак» допустили до використання у ЗСУ
AutoCentre
2025-04-10T11:13:22Z
Під чужими брендами: виробник iPhone випускатиме електромобілі у США
AutoGeek
2025-04-10T10:42:37Z
Новий Cadillac Escalade за $130 000 перетворили на елітний ресторан на колесах
Фокус
2025-04-10T10:30:09Z
Frontline Cars відродила класичну модель MGA 1958
AutoCentre
2025-04-10T10:10:24Z
Nissan замислився над випуском компактного електричного пікапа
AutoCentre
2025-04-10T10:10:22Z
BYD розгромляє конкурентів новими електромобілями з потужністю до 1,100 к.с., зарядкою за 20 хвилин і ціною від $30K
Топ Жир
2025-04-10T10:00:23Z