MY.UAНовини
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі.

Незважаючи на війну, в Україні знов заговорили про можливе відновлення авіасполучення. Сайт ТСН.ua розпитав у експертів, наскільки реально відновити польоти цивільної авіації під час війни і які для цього є перспективи.

Авіакомпанія Air Ocean Airlines запропонувала відновити польоти з аеропорту Ужгорода до Європи, мовляв, місцевий аеропорт розташований впритул до словацького кордону, тому після зльоту авіалайнер одразу потрапляє в повітряний простір НАТО, що зробить такі авіаперевезення, на думку перевізника, безпечними. Для цього компанія готова використати два літаки Ан-148, якими користувалася до початку війни. За словами директора авіакомпанії В'ячеслава Геріги, компанія могла б відкрити польоти з Ужгорода, якщо це буде визнано безпечним.

В Закарпатській обласній військовій адміністрації сайту ТСН.ua повідомили, що не видають подібних дозволів. Там теж наголошують про небезпеку від ракетних ударів ворога, але натякають, що подібні рішення ухвалюються на рівні керівництва держави та відповідних профільних установ.

Якщо раніше в Повітряних силах ЗСУ досить скептично коментували заяви про наміри авіакомпаній відновити польоти з України, то у випадку з Ужгородом утрималися від коментарів. 

Близькість до кордону безпеку не гарантує

Експерти, з якими поспілкувався сайт ТСН.ua, кажуть, що відновлення польотів залежить, насамперед, від їхньої безпеки, а з урахуванням ситуації, зараз небезпечно на території всієї держави, зокрема, і в Ужгороді.

"Виконання польотів з будь-якого аеропорту України можливі лише при наявності постійно діючої протиракетної та протиповітряної оборони. Це той фактор, який дозволить нам відновити польоти для цивільної авіації. Початок польотів з будь-якого аеропорту України, будь-яким авіаперевізником, має бути затверджений на міжнародному рівні, адже Україна є частиною Європейської системи повітряного простору, як з точки зору безпеки польотів так і аеронавігації. Відповідно, поки не буде чіткого рішення органів, які забезпечують безпеку польотів, до цього моменту говорити про відновлення польотів, а зокрема компанією Air Ocean Airlines з аеропорту Ужгород, недоцільно", – розповідає сайту ТСН.ua Кирило Новіков, авіаційний експерт та голова благодійного фонду "Допомога львівському оборонному кластеру".

Він додає, що теза про те, що аеропорт Ужгород має певні переваги в умовах війни, має трохи міфічний присмак.

"Казати про те, що завдяки тому, що аеропорт близько до кордону і через це його можна використовувати для безпечних польотів – це м’яко кажучи недалекоглядно і непрофесійно для людей, які роблять такі заяви. За півтора року війни, ми бачимо, що ракети та шахеди ворога можуть долітати і до Ужгорода. Те озброєння, яке проти нас застосовує ворог, наражає на небезпеку всі без виключення аеропорти України. Це небезпечно як для пасажирів, так і для екіпажів повітряних суден. Я вважаю, що наражати на небезпеку таку велику кількість людей непотрібно. Причому в Ужгороді аеропорт розташований в міській смузі і польоти там можливі тільки в одному напрямку – в бік західної Європи, отже ми ще й наражаємо на небезпеку прикордонні райони Словаччини", – пояснює нам Кирило Новіков.

Чому не взятись за безпілотну авіацію?

Водночас експерт каже, що чиновникам вже давно потрібно подумати, про розвиток авіаційних перевезень з застосуванням альтернативного авіатранспорту, аби забезпечити роботою фахівців малої авіації, які через війну залишилися без роботи.

"Фахівці мали б продумати, як можна було виконувати польоти альтернативними видами транспорту. Зараз у Європі активно працює декілька перевізників, які доставляють вантажі і необов’язково пілотованою авіацією, це може бути й безпілотна. Є цілий пласт виробів безпілотної авіації – великі літакового типу безпілотники, які можуть перевозити вантажі. Чомусь наша влада дивиться на цей напрямок скептично. Я вважаю, що потрібно розвивати цю нішу аби фахівці навіть в умовах війни мали роботу", – підсумовує Кирило Новіков.

Готові одразу повернутися у небо

Як і за яких умов можна відновити авіаперевезення в Україні до закінчення війни, сайт ТСН.ua поцікавився в авіакомпанії SkyUp. Чи може бути відновлення польотів частковим, наприклад, з аеродромів на західній Україні і що для цього необхідно?

А авіакомпанії нас запевнили, що це питання слід розглядати комплексно і враховувати безліч факторів. В першу чергу процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі, а далі – від активної позиції держави, зацікавленості міжнародних інвесторів, готовності страхових компаній надавати страхове покриття, збереження ліцензій авіаційного персоналу, платоспроможності наших громадян тощо.

"Приміром, якщо країна розпочне підготовчу роботу вже зараз і розробить план по відновленню авіаційної інфраструктури і залучення коштів у цю сферу, це може бути питанням декількох місяців після того, як дозволяють цивільні польоти після перемоги України. Дуже важливо говорити про майбутнє авіації вже зараз і, наскільки це можливо, прогнозувати механізми, які буде запроваджувати держава для відновлення авіації та захисту українських бізнесів", – розповіли сайту ТСН.ua в пресслужбі SkyUp.

Там додають, що SkyUp як компанія з українською ДНК, першою готова повернутися в українське небо після його відкриття.

"Однак для відновлення повноцінної роботи всього авіаційного потенціалу країни, можуть знадобитися місяці. На сьогодні ми зберігаємо понад 1200 робочих місць в авіаційній галузі. Разом з тим в умовах обмежених можливостей для операційної діяльності вже сплатили податків на суму понад 165 млн грн. Ми переконані, що цивільна авіація України має великий потенціал для розвитку та після перемоги відіграватиме важливу роль у формуванні інвестиційної привабливості нашої країни", – додають в авіакомпанії.

Також сайт ТСН.ua поцікавився думкою щодо можливого відновлення польотів у найбільшого авіаперевізника країни - авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України".

Ще у квітні цього року компанія повідомила про продовження призупинення регулярних та чартерних рейсів з та до країни до скасування воєнного стану та відкриття повітряного простору України.

Представники МАУ обіцяють дещо пізніше поділитися своєю думкою на цю тему. Ми її опублікуємо, як тільки отримаємо.

Що кажуть в аеропорту "Бориспіль"

В Міжнародному аеропорту "Бориспіль" зазначають, що від самого початку війни сподіваються на відновлення роботи літовища.

"Ми весь час на це сподіваємося, зараз для нас має важливе значення підтримка критичної аеропортової інфраструктури та нашого кваліфікованого персоналу, який ми зберігаємо під час війни. Але питання відновлення роботи аеропорту стане можливим, коли буде вирішене питання безпеки польотів. Все це має вирішуватися на рівні державних та міжнародних авіаційних організацій - EASA , Украероруху, EUROCONTROL, Державної авіаційної служби України, інших органів. Якщо ви нас запитаєте, чи ми готові відновити роботу, то відповімо – так, ми постійно працюємо для того, щоб за відносно короткий термін, як тільки дозволить безпекова ситуація, відновити польоти. Але поки над Україною небо закрите для цивільних польотів", – пояснили сайту ТСН.ua в пресслужбі Міжнародного аеропорту "Бориспіль".

Літали і під час війни

Цікаво, що у квітні цього року з Міжнародного аеропорту "Бориспіль" було евакуйовано авіалайнер компанії SkyUp. Він успішно вилетів за кордон нашої держави.

В авіакомпанії не розголошують деталей евакуації, але запевняють, що це був єдиний їх літак, який через війну залишився в Україні.

"Ми евакуювали свій літак UR-SQP Boeing 737-800 на 189 місць з аеропорту "Бориспіль" (Київ) до аеропорту Ясси (Румунія). Це був останній борт із нашого флоту, який перебував в Україні. Якраз перед самою війною його розвернули на кордоні", – повідомили сайту ТСН.ua в пресслужбі компанії.

Також відомо, що під час війни зі Львова вилітав літак Wizz Air і турецький військовий літак з "Борисполя". Тобто поодинокі випадки польотів в українському небі були.

Надія на польоти є, але дуже мала

Експерти кажуть, що все ж відновлення авіаперевезень в Україні можливе, але з дотриманням усіх умов безпеки під час війни.

"Знаю, що у міністерстві працюють над цим питанням. Головна ціль – забезпечити безпеку для пасажирів, але поки вона не буде стовідсотково гарантована – відновлення польотів буде неможливим. Щодо аеропорту, то я не думаю, що ним може стати літовище Ужгорода. Там технічно злітна смуга не готова для того, щоб приймати регулярні рейси на літаках, якими користуються зараз більшість авіакомпаній. Там потрібно спочатку значно фінансово вкладатися в інфраструктуру аеропорту. Я гадаю, що йдеться про умовний аеропорт Львова, чи навіть Києва. Але це лише мої здогадки. Це надто складні речі при плануванні відновлення авіасполучення в умовах війни", – пояснив сайту ТСН.ua Андрій Гук, експерт з авіаційного права.

Що кажуть у Державіаслужбі

У Державній авіаційній службі України сайту ТСН.ua повідомили, що наразі не має підстав для надання коментарів стосовно заяв представників суб’єктів авіаційної діяльності про їх наміри.

"Отже за роз’ясненнями стосовно такої інформації просимо звертатися безпосередньо до заявників", - повідомив сайту ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Він додає, що з метою забезпечення захисту цивільної авіації (далі – ЦА) наразі, відповідно до Загальної оцінки рівня загрози та ризиків авіаційній безпеці ЦА у межах території України та повітряного простору над нею, затвердженої наказом Державіаслужби від 04.07.2023 № 438, територію України та повітряний простір над нею віднесено до конфліктних зон з високим ступенем ризику авіаційній безпеці.

Це пов’язано з наявністю на території України реальних загроз для повітряних суден ЦА та персоналу цивільних аеропортів/аеродромів, спричинених повномасштабним військовим вторгненням збройних сил російської федерації на територію України - обстріли населених пунктів, знищення цивільних об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури тощо.

"Покращення безпекової ситуації на території України не спостерігається, безпечні умови для перебування на об’єктах аеродромної інфраструктури та польотів повітряних суден ЦА в повітряному просторі України відсутні. Слід також зазначити, що наразі за поданням Генерального штабу Збройних Сил України шляхом видання повідомлення для пілотів встановлено заборону використання повітряного простору України для польотів усіх повітряних суден, окрім державних повітряних суден та польотів, що виконуються з дозволу Генерального штабу ЗСУ. Зважаючи на це, за інформацією щодо кількості евакуйованих літаків або таких, які можливо передбачається евакуювати в подальшому, пропонуємо звертатися до Генерального штабу Збройних Сил України", - повідомив ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Раніше сайт ТСН.ua розповідав, що у небі над Україною помітили пасажирський літак: що про це відомо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Безпілотники атакували енергетиків на Дніпропетровщині
24tv
2024-11-26T11:40:30Z
У Києві та інших областях змінено час відключень світла: нові графіки на 26 листопада
TSN
2024-11-26T11:39:17Z
На Одещині прикордонники збили російський дрон «Орлан-10»
УкраинФорм
2024-11-26T11:34:03Z
Територія Різдва. Дух нескорених – музичний альбом, який представляє Анжеліка Рудницька цього року. Треки вже почали презентуватися на youtube-канаоі Анжеліки. Дмитро Лазуткін, Дмитро Козацький.
FM-TV
2024-11-26T11:34:02Z
Як правильно організувати ротацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T11:30:20Z
Захопити будь-якою ціною: росіяни рвуться до околиць Курахового, - речник ЗСУ
GlavRed
2024-11-26T11:27:25Z
У Києві та низці регіонів оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-26T11:21:11Z
У Тернополі й області вводять спеціальні графіки відключень світла - не вистачає потужностей
УкраинФорм
2024-11-26T11:15:26Z
Синоптикиня попередила про сильний мороз: де і коли суттєво похолоднішає
TSN
2024-11-26T11:09:17Z
Трамп погрожує шаленими митами: які країни можуть опинитися під ударом
24tv
2024-11-26T11:39:05Z
Європа повинна забезпечити Україні важелі впливу на майбутніх переговорах — ЗМІ
Хвиля
2024-11-26T11:36:56Z
Італійські популісти проведуть нове голосування щодо розриву зв'язків зі своїм засновником
Европейская правда
2024-11-26T11:35:14Z
У Росії змінили командувача угруповання «Південь», що воює проти України - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-26T11:31:20Z
Усі заморожені активи РФ мають піти на зброю для України - депутатка Європарламенту
УкраинФорм
2024-11-26T11:31:18Z
Євродепутат Глюксман закликає створити дієву коаліцію підтримки України
УкраинФорм
2024-11-26T11:31:04Z
Пентагон підтвердив присутність солдатів КНДР у Росії але не в Україні
360ua.news
2024-11-26T11:30:40Z
"Томагавки" для України: НАТО закликало передати Україні ракети дальностю понад 5000 кілометрів
24tv
2024-11-26T11:27:13Z
Чи може ворог захопити Запоріжжя: генерал озвучив оцінку
TSN
2024-11-26T11:27:03Z
Серіал «Сто років самотності» стартує на Netflix 11 грудня
Детектор М
2024-11-26T11:37:40Z
П’ятий сезон «Хлопців» / The Boys теж «покусав» російський супергерой — Ерік Еріпке відкрив назву першого епізоду
ITC
2024-11-26T11:37:07Z
У РФ "наїхали" на онука Алли Пугачової - що він витворив
GlavRed
2024-11-26T11:27:58Z
Відомий актор зізнався, що має бронь від мобілізації та чи піде служити в разі отримання повістки
TSN
2024-11-26T11:09:41Z
Елтон Джон поскаржився на проблеми зі здоров'ям: що сталося з музикантом
24tv
2024-11-26T10:54:38Z
Фільм «Назавжди-Назавжди» за тиждень прокату зібрав майже ₴700 тисяч
УкраинФорм
2024-11-26T10:48:57Z
Позитив розкрив, чи привітав його колишній друг Потап із вагітністю дружини: "Я здивувався"
TSN
2024-11-26T10:39:31Z
Бред Пітт проведе День подяки з Інес де Рамон: що вони планують робити
Фокус
2024-11-26T10:30:22Z
ШІ показав, як насправді виглядала Діва Марія
InternetUA
2024-11-26T10:16:46Z
Як найкраще готувати яйця, щоб вони були не лише смачними, а й корисними
TSN
2024-11-26T11:09:01Z
Через 10 років може зупинитись трансплантація, а пневмонія стане невиліковною: медики попередили українців
TSN
2024-11-26T10:39:58Z
Нарешті однозначна відповідь: чи потрібно мити фарш
24tv
2024-11-26T10:39:34Z
Відкрили рецептор, який може стати ключем у лікуванні запалення кишківника та раку
24tv
2024-11-26T09:15:22Z
Експерти назвали найкорисніший і найпоживніший вид сала
TSN
2024-11-26T09:09:47Z
Як часто насправді потрібно змінювати постільну білизну: відповідь вразить
24tv
2024-11-26T08:54:52Z
У вітамінах для вагітних знайшли небезпечні речовини та майже повну невідповідність до складу
24tv
2024-11-26T08:39:32Z
Інноваційний метод відновлення кісток: гель створюють із крові пацієнта
24tv
2024-11-26T07:27:52Z
Нове відкриття виявило, що серйозна інфекція COVID може зменшити пухлини
Portaltele
2024-11-26T06:55:38Z
Вступ України до ЄС дасть європейській металургії безпеку від росіян – Метінвест
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T11:42:59Z
Садівники закликають додати доробку продукції до програми держгрантів
AgroPortal
2024-11-26T11:30:33Z
Остаточно та не підлягає оскарженню: Верховний Суд не повернув Приватбанк Коломойському
ZN UA
2024-11-26T11:22:30Z
Пенсія у 2025 році: до яких змін слід готуватися українцям
24tv
2024-11-26T11:21:43Z
В уряді прогнозують зростання українського експорту 2025 року на 7% - Качка
УкраинФорм
2024-11-26T11:12:38Z
Ціни на цукор стрімко підуть вгору: аналітики розповіли, яка вартість буде вже найближчим часом
Политека
2024-11-26T11:01:05Z
Чи вигідно пенсіонерам продовжувати працювати: пояснили у ПФУ
24tv
2024-11-26T11:00:28Z
Хто зможе отримати "тисячу Зеленського" через Укрпошту
24tv
2024-11-26T10:54:59Z
Темрява по 8 годин на добу: енергетики відповіли, якими будуть блекаути в Україні у грудні
Знай
2024-11-26T10:51:47Z
Ліверпуль – Реал: де та коли дивитися битву грандів у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-26T11:36:57Z
Куди перейде Забарний?
Football.ua
2024-11-26T11:01:47Z
Вікаріо переніс операцію після перелому ноги
Football.ua
2024-11-26T11:00:11Z
Тоттенгем спробує підписати нового воротаря в січні
Football.ua
2024-11-26T10:52:13Z
Збірна України зазнала четвертої поразки у кваліфікації Євробаскету 2025
360ua.news
2024-11-26T10:33:12Z
В Англії голкіпер забив дикий автогол, після якого сам не зміг стримати сміх: відео фейлу
24tv
2024-11-26T10:30:32Z
Голанн висловився щодо впливу Мбаппе на ПСЖ
360ua.news
2024-11-26T09:51:02Z
AUTOCENTRE Grand Prix – етап ЧЕМПІОНАТУ УКРАЇНИ в Австралії
AutoCentre
2024-11-26T09:36:23Z
Думка змінилася: Ф'юрі зізнався, хто був йому найкращим суперником у кар'єрі
24tv
2024-11-26T09:30:10Z
Мобілізованого військові частини відмовлялись брати на службу: що він їм говорив
TSN
2024-11-26T11:39:26Z
Які системи ППО можуть перехоплювати "Орєшнік": експерт назвав варіанти
TSN
2024-11-26T11:39:24Z
Не розумію, як людей засовують в буси ТЦК, – азовець пояснив, чому вони за рекрутинг
24tv
2024-11-26T11:39:09Z
Визначили найгіршу у світі країну для життя
24tv
2024-11-26T11:39:05Z
Кілька місяців поплакала, – дружина Євгена Кота відверто розповіла про труднощі материнства
24tv
2024-11-26T11:36:00Z
Хто з українців може отримати майже 11 тис. грн допомоги: в уряді повідомили
TSN
2024-11-26T11:33:16Z
Ретроградний Меркурій 26 листопада - 15 грудня: чого чекати всім знакам зодіаку
GlavRed
2024-11-26T11:27:32Z
Православний календар на грудень 2024: коли відзначаємо Різдво і Святого Миколая
GlavRed
2024-11-26T11:24:39Z
Суспільне покаже цикл меморіальних документальних розповідей про захисників та захисниць України «Імена»
Детектор М
2024-11-26T11:22:08Z
Зловмисник встановив «розтяжку» з гранатою Ф-1 в орендованій квартирі, щоб підірвати поліцейських
Украина Криминальная
2024-11-26T11:22:17Z
ВАКС залишив у силі вирок екскерівнику Слідчого управління Генпрокуратури Щербині
УкраинФорм
2024-11-26T11:21:56Z
У Сумах після вибухів зайнялася багатоповерхівка - ЗМІ
TSN
2024-11-26T11:21:45Z
Відбудова Київщини. В Бучі завершили відновлення ще однієї багатоповерхівки
Khreschatyk
2024-11-26T11:18:19Z
У Литві поділились новими деталями розслідування катастрофи вантажного літака DHL
Европейская правда
2024-11-26T11:10:15Z
Під Києвом електричка насмерть збила чоловіка: деталі трагедії
TSN
2024-11-26T11:09:37Z
Чоловік отримав повістку та разом із поліцейським вигадили хитрий план, як уникнути мобілізації
TSN
2024-11-26T11:09:33Z
За вбивство з особливою жорстокістю чоловіка засуджено до довічного ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-26T11:03:41Z
На Тернопільщині гасять пожежу на енергооб'єкті - ДСНС працюватиме ще кілька днів
УкраинФорм
2024-11-26T11:03:24Z
Як створити власноруч 3D стіни: новий тренд з TikTok, що підкорив дизайнерів
24tv
2024-11-26T11:30:12Z
Як приготувати новорічну закуску у формі ялинки: простий рецепт, який оцінять ваші гості
24tv
2024-11-26T11:24:52Z
Іржа на плитці зникне назавжди: 5 елементарних способів її знищити
24tv
2024-11-26T10:45:25Z
Не впізнаєте себе: кольори волосся, які омолоджують жінок після 50 років
24tv
2024-11-26T10:39:04Z
П'ять хвилин — і скляна кришка засяє кришталевою чистотою: проста хитрість від масного нальоту
TSN
2024-11-26T10:39:04Z
Вісім звичок під час прибирання, які псують меблі
24tv
2024-11-26T10:30:01Z
Рецепт смачного сирного десерту без випікання та лише з двох інгредієнтів
TSN
2024-11-26T10:21:40Z
Як випрати пір’яну подушку вдома: швидко, просто і ефективно
TSN
2024-11-26T10:09:39Z
Це насіння обов’язково треба зберігати в холодильнику до весни, інакше воно не проросте
TSN
2024-11-26T10:09:21Z
У Землю врізалися найпотужніші космічні промені в історії: їхнє джерело розташоване десь поруч
Фокус
2024-11-26T11:37:04Z
Штучний інтелект зламав криптовалютний гаманець криптотрейдера
InternetUA
2024-11-26T11:31:28Z
Не напружуйтесь зайвий раз: як покращити видимість тексту на телефоні
InternetUA
2024-11-26T11:16:08Z
Як космічні польоти впливають на мозок астронавтів: висновки з дослідження NASA
24tv
2024-11-26T11:06:36Z
Чому розробники обирають WordPress для створення сайтів
Детектор М
2024-11-26T11:03:36Z
Незвичайна галактика Сомбреро: чому астрономів здивувало її нове зображення
Фокус
2024-11-26T10:57:59Z
SpaceX відправить місію Dragonfly до супутника Сатурна
Portaltele
2024-11-26T10:55:40Z
Швидко не буде. Гендиректор Nvidia спрогнозував, коли ШІ позбудеться галюцинацій
InternetUA
2024-11-26T10:46:32Z
E-Services для культиваторів Opus – ще вища продуктивність та точність обробітку ґрунту
AgroNews
2024-11-26T10:43:09Z
Квадроцикл CFORCE 450L EPS від CFMOTO – ідеальний вибір для екстремального катання
AutoCentre
2024-11-26T11:37:21Z
У Києві відбулись два етапи тестів “Авто року 2025”: які машини змагались
AutoGeek
2024-11-26T11:31:10Z
367 к.с. та стильний дизайн: Audi презентувала оновлені Q5 та SQ5 Sportback
AutoCentre
2024-11-26T11:06:53Z
Представлений Peugeot 2008 2025
Portaltele
2024-11-26T10:55:48Z
У яких регіонах України найдешевші авто з пробігом — дослідження
Фокус
2024-11-26T10:36:50Z
Віком до 13 років: названо найнадійніші та ненадійніші автомобілі
ЗаРулем
2024-11-26T10:15:06Z
Cadillac візьме участь у чемпіонаті Формули 1 сезону 2026
AutoCentre
2024-11-26T10:07:39Z
Компроміс знайдено: Євросоюз готовий скасувати ввізні мита для китайських електромобілів
AutoGeek
2024-11-26T10:06:05Z
Еталон надійності: Mercedes-Benz W124 відзначає 40-річчя
Фокус
2024-11-26T09:42:53Z