MY.UAНовини
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти
Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Відновлення польотів з України: які є перспективи і що кажуть експерти

Процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі.

Незважаючи на війну, в Україні знов заговорили про можливе відновлення авіасполучення. Сайт ТСН.ua розпитав у експертів, наскільки реально відновити польоти цивільної авіації під час війни і які для цього є перспективи.

Авіакомпанія Air Ocean Airlines запропонувала відновити польоти з аеропорту Ужгорода до Європи, мовляв, місцевий аеропорт розташований впритул до словацького кордону, тому після зльоту авіалайнер одразу потрапляє в повітряний простір НАТО, що зробить такі авіаперевезення, на думку перевізника, безпечними. Для цього компанія готова використати два літаки Ан-148, якими користувалася до початку війни. За словами директора авіакомпанії В'ячеслава Геріги, компанія могла б відкрити польоти з Ужгорода, якщо це буде визнано безпечним.

В Закарпатській обласній військовій адміністрації сайту ТСН.ua повідомили, що не видають подібних дозволів. Там теж наголошують про небезпеку від ракетних ударів ворога, але натякають, що подібні рішення ухвалюються на рівні керівництва держави та відповідних профільних установ.

Якщо раніше в Повітряних силах ЗСУ досить скептично коментували заяви про наміри авіакомпаній відновити польоти з України, то у випадку з Ужгородом утрималися від коментарів. 

Близькість до кордону безпеку не гарантує

Експерти, з якими поспілкувався сайт ТСН.ua, кажуть, що відновлення польотів залежить, насамперед, від їхньої безпеки, а з урахуванням ситуації, зараз небезпечно на території всієї держави, зокрема, і в Ужгороді.

"Виконання польотів з будь-якого аеропорту України можливі лише при наявності постійно діючої протиракетної та протиповітряної оборони. Це той фактор, який дозволить нам відновити польоти для цивільної авіації. Початок польотів з будь-якого аеропорту України, будь-яким авіаперевізником, має бути затверджений на міжнародному рівні, адже Україна є частиною Європейської системи повітряного простору, як з точки зору безпеки польотів так і аеронавігації. Відповідно, поки не буде чіткого рішення органів, які забезпечують безпеку польотів, до цього моменту говорити про відновлення польотів, а зокрема компанією Air Ocean Airlines з аеропорту Ужгород, недоцільно", – розповідає сайту ТСН.ua Кирило Новіков, авіаційний експерт та голова благодійного фонду "Допомога львівському оборонному кластеру".

Він додає, що теза про те, що аеропорт Ужгород має певні переваги в умовах війни, має трохи міфічний присмак.

"Казати про те, що завдяки тому, що аеропорт близько до кордону і через це його можна використовувати для безпечних польотів – це м’яко кажучи недалекоглядно і непрофесійно для людей, які роблять такі заяви. За півтора року війни, ми бачимо, що ракети та шахеди ворога можуть долітати і до Ужгорода. Те озброєння, яке проти нас застосовує ворог, наражає на небезпеку всі без виключення аеропорти України. Це небезпечно як для пасажирів, так і для екіпажів повітряних суден. Я вважаю, що наражати на небезпеку таку велику кількість людей непотрібно. Причому в Ужгороді аеропорт розташований в міській смузі і польоти там можливі тільки в одному напрямку – в бік західної Європи, отже ми ще й наражаємо на небезпеку прикордонні райони Словаччини", – пояснює нам Кирило Новіков.

Чому не взятись за безпілотну авіацію?

Водночас експерт каже, що чиновникам вже давно потрібно подумати, про розвиток авіаційних перевезень з застосуванням альтернативного авіатранспорту, аби забезпечити роботою фахівців малої авіації, які через війну залишилися без роботи.

"Фахівці мали б продумати, як можна було виконувати польоти альтернативними видами транспорту. Зараз у Європі активно працює декілька перевізників, які доставляють вантажі і необов’язково пілотованою авіацією, це може бути й безпілотна. Є цілий пласт виробів безпілотної авіації – великі літакового типу безпілотники, які можуть перевозити вантажі. Чомусь наша влада дивиться на цей напрямок скептично. Я вважаю, що потрібно розвивати цю нішу аби фахівці навіть в умовах війни мали роботу", – підсумовує Кирило Новіков.

Готові одразу повернутися у небо

Як і за яких умов можна відновити авіаперевезення в Україні до закінчення війни, сайт ТСН.ua поцікавився в авіакомпанії SkyUp. Чи може бути відновлення польотів частковим, наприклад, з аеродромів на західній Україні і що для цього необхідно?

А авіакомпанії нас запевнили, що це питання слід розглядати комплексно і враховувати безліч факторів. В першу чергу процес відновлення роботи залежатиме від безпекових умов польотів в українському небі, а далі – від активної позиції держави, зацікавленості міжнародних інвесторів, готовності страхових компаній надавати страхове покриття, збереження ліцензій авіаційного персоналу, платоспроможності наших громадян тощо.

"Приміром, якщо країна розпочне підготовчу роботу вже зараз і розробить план по відновленню авіаційної інфраструктури і залучення коштів у цю сферу, це може бути питанням декількох місяців після того, як дозволяють цивільні польоти після перемоги України. Дуже важливо говорити про майбутнє авіації вже зараз і, наскільки це можливо, прогнозувати механізми, які буде запроваджувати держава для відновлення авіації та захисту українських бізнесів", – розповіли сайту ТСН.ua в пресслужбі SkyUp.

Там додають, що SkyUp як компанія з українською ДНК, першою готова повернутися в українське небо після його відкриття.

"Однак для відновлення повноцінної роботи всього авіаційного потенціалу країни, можуть знадобитися місяці. На сьогодні ми зберігаємо понад 1200 робочих місць в авіаційній галузі. Разом з тим в умовах обмежених можливостей для операційної діяльності вже сплатили податків на суму понад 165 млн грн. Ми переконані, що цивільна авіація України має великий потенціал для розвитку та після перемоги відіграватиме важливу роль у формуванні інвестиційної привабливості нашої країни", – додають в авіакомпанії.

Також сайт ТСН.ua поцікавився думкою щодо можливого відновлення польотів у найбільшого авіаперевізника країни - авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України".

Ще у квітні цього року компанія повідомила про продовження призупинення регулярних та чартерних рейсів з та до країни до скасування воєнного стану та відкриття повітряного простору України.

Представники МАУ обіцяють дещо пізніше поділитися своєю думкою на цю тему. Ми її опублікуємо, як тільки отримаємо.

Що кажуть в аеропорту "Бориспіль"

В Міжнародному аеропорту "Бориспіль" зазначають, що від самого початку війни сподіваються на відновлення роботи літовища.

"Ми весь час на це сподіваємося, зараз для нас має важливе значення підтримка критичної аеропортової інфраструктури та нашого кваліфікованого персоналу, який ми зберігаємо під час війни. Але питання відновлення роботи аеропорту стане можливим, коли буде вирішене питання безпеки польотів. Все це має вирішуватися на рівні державних та міжнародних авіаційних організацій - EASA , Украероруху, EUROCONTROL, Державної авіаційної служби України, інших органів. Якщо ви нас запитаєте, чи ми готові відновити роботу, то відповімо – так, ми постійно працюємо для того, щоб за відносно короткий термін, як тільки дозволить безпекова ситуація, відновити польоти. Але поки над Україною небо закрите для цивільних польотів", – пояснили сайту ТСН.ua в пресслужбі Міжнародного аеропорту "Бориспіль".

Літали і під час війни

Цікаво, що у квітні цього року з Міжнародного аеропорту "Бориспіль" було евакуйовано авіалайнер компанії SkyUp. Він успішно вилетів за кордон нашої держави.

В авіакомпанії не розголошують деталей евакуації, але запевняють, що це був єдиний їх літак, який через війну залишився в Україні.

"Ми евакуювали свій літак UR-SQP Boeing 737-800 на 189 місць з аеропорту "Бориспіль" (Київ) до аеропорту Ясси (Румунія). Це був останній борт із нашого флоту, який перебував в Україні. Якраз перед самою війною його розвернули на кордоні", – повідомили сайту ТСН.ua в пресслужбі компанії.

Також відомо, що під час війни зі Львова вилітав літак Wizz Air і турецький військовий літак з "Борисполя". Тобто поодинокі випадки польотів в українському небі були.

Надія на польоти є, але дуже мала

Експерти кажуть, що все ж відновлення авіаперевезень в Україні можливе, але з дотриманням усіх умов безпеки під час війни.

"Знаю, що у міністерстві працюють над цим питанням. Головна ціль – забезпечити безпеку для пасажирів, але поки вона не буде стовідсотково гарантована – відновлення польотів буде неможливим. Щодо аеропорту, то я не думаю, що ним може стати літовище Ужгорода. Там технічно злітна смуга не готова для того, щоб приймати регулярні рейси на літаках, якими користуються зараз більшість авіакомпаній. Там потрібно спочатку значно фінансово вкладатися в інфраструктуру аеропорту. Я гадаю, що йдеться про умовний аеропорт Львова, чи навіть Києва. Але це лише мої здогадки. Це надто складні речі при плануванні відновлення авіасполучення в умовах війни", – пояснив сайту ТСН.ua Андрій Гук, експерт з авіаційного права.

Що кажуть у Державіаслужбі

У Державній авіаційній службі України сайту ТСН.ua повідомили, що наразі не має підстав для надання коментарів стосовно заяв представників суб’єктів авіаційної діяльності про їх наміри.

"Отже за роз’ясненнями стосовно такої інформації просимо звертатися безпосередньо до заявників", - повідомив сайту ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Він додає, що з метою забезпечення захисту цивільної авіації (далі – ЦА) наразі, відповідно до Загальної оцінки рівня загрози та ризиків авіаційній безпеці ЦА у межах території України та повітряного простору над нею, затвердженої наказом Державіаслужби від 04.07.2023 № 438, територію України та повітряний простір над нею віднесено до конфліктних зон з високим ступенем ризику авіаційній безпеці.

Це пов’язано з наявністю на території України реальних загроз для повітряних суден ЦА та персоналу цивільних аеропортів/аеродромів, спричинених повномасштабним військовим вторгненням збройних сил російської федерації на територію України - обстріли населених пунктів, знищення цивільних об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури тощо.

"Покращення безпекової ситуації на території України не спостерігається, безпечні умови для перебування на об’єктах аеродромної інфраструктури та польотів повітряних суден ЦА в повітряному просторі України відсутні. Слід також зазначити, що наразі за поданням Генерального штабу Збройних Сил України шляхом видання повідомлення для пілотів встановлено заборону використання повітряного простору України для польотів усіх повітряних суден, окрім державних повітряних суден та польотів, що виконуються з дозволу Генерального штабу ЗСУ. Зважаючи на це, за інформацією щодо кількості евакуйованих літаків або таких, які можливо передбачається евакуювати в подальшому, пропонуємо звертатися до Генерального штабу Збройних Сил України", - повідомив ТСН.ua Олександр Більчук, голова Державної авіаційної служби України.

Раніше сайт ТСН.ua розповідав, що у небі над Україною помітили пасажирський літак: що про це відомо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Непотрібній Лоліті скасували черговий концерт
GlavRed
2024-09-21T21:27:50Z
6 затишних фільмів і серіалів, які варто подивитися у дощові вечори
24tv
2024-09-21T19:48:00Z
Хочу скромне святкування, – зірка "Папіка" Петрожицька зізналася, коли планує весілля
24tv
2024-09-21T18:06:09Z
Ювілей фестивалю «Червона рута». Що сталося з зірками, які запалали 35 років тому
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T17:00:06Z
Маша Єфросиніна приголомшила образом у топі та трендових штанах 2024 року
24tv
2024-09-21T16:21:15Z
В Італії арештували громадянина Чехії, який розтрощив скульптуру на виставці
Европейская правда
2024-09-21T16:17:50Z
Тарабарова довела до мурах привітанням рідного Херсона з Днем міста: "Боляче кожного разу"
TSN
2024-09-21T16:15:56Z
Нокаут у п’ятому раунді: Дюбуа переміг Джошуа та став чемпіоном світу IBF
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T22:24:03Z
Мбаппе повторив досягнення Бензема в матчах Ла Ліги за Реал
Football.ua
2024-09-21T21:45:39Z
Автогол Куртуа спровокував Реал розбити Еспаньйол із голом + пасом від Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-09-21T21:04:33Z
Вердер — Баварія 0:5 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2024-09-21T21:04:14Z
Шахова Олімпіада. Збірні України у неділю зіграють із Сербією та Румунією
УкраинФорм
2024-09-21T20:54:20Z
Парма вирвала нічию з Лечче завдяки двом голами у компенсований час
Football.ua
2024-09-21T20:51:17Z
Ярмоленко – про нульову нічию з Рухом: Думаю, гра була цікавою для уболівальників
Football.ua
2024-09-21T20:31:24Z
Українки здобули медалі на чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T20:00:58Z
Ліверпуль — Борнмут 3:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-21T19:54:16Z
Росія готує нові удари: окупанти прагнуть змусити українців жити у страху щодня
Знай
2024-09-22T01:30:07Z
Ізраїль завдав удару по «Хезболлі»: знищено тисячі ракетних установок на півдні Лівану
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T00:57:37Z
Не ордеру від МКС: чому насправді Путін боїться візиту до Мексики
24tv
2024-09-22T00:45:34Z
Росія не має наміру брати участь у Саміті миру
УкраинФорм
2024-09-22T00:33:53Z
Домовленість з США про вступ в НАТО: експерт про додатковий пункт плану перемоги
GlavRed
2024-09-22T00:27:33Z
Не лише F-16 та Mirage-2000: Україна може отримати два нові типи літаків - Умєров
GlavRed
2024-09-22T00:27:07Z
TikTok видалив акаунти Sputnik і RT на тлі американських санкцій
InternetUA
2024-09-22T00:01:32Z
Ситуація на Близькому Сході: США закликали своїх громадян залишит Ліван
ZN UA
2024-09-21T23:36:46Z
Росіяни скинули авіабомби на Харків: влада повідомила по наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T23:00:51Z
Хто ви - харизматична людина чи одинак: дуже точний тест за картинкою
GlavRed
2024-09-22T01:15:29Z
Досвідчені гурмани кладуть секретну добавку: як засолити огірки, щоб хрустіли
GlavRed
2024-09-21T23:27:49Z
Названо одне з найкрасивіших місць на планеті
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T23:21:16Z
Дуже оригінально і зі смаком: рецепт тістечок "шишки" на молоці та печиві, відео
Политека
2024-09-21T23:03:17Z
Дивовижний та витончений десерт за лічені хвилини: як приготувати штрудель з лаваша
24tv
2024-09-21T21:09:34Z
Як швидко відмити жир у мультиварці: про це знають одиниці
24tv
2024-09-21T21:09:03Z
Аджика з помідорів: найпростіший рецепт від судді "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-21T20:01:15Z
Педикюрне крісло купити: Як обрати ідеальний варіант для вашого салону краси
UAToday
2024-09-21T18:45:26Z
Випікати не доведеться: рецепт смачного та простого сметанника з печивом
Политека
2024-09-21T17:45:14Z
У США схвалили першу назальну вакцину проти грипу, яку можна використовувати самостійно
УкраинФорм
2024-09-22T00:24:02Z
Медики з'ясували, що мастурбація покращує якість сну
Знай
2024-09-21T20:30:02Z
Вчені виявили нові переваги білків молока та м’яса щодо блокування раку
Portaltele
2024-09-21T19:04:59Z
Ця проста техніка миттєво зменшує тепловий стрес у собак
Portaltele
2024-09-21T19:04:17Z
Чай з імбиром не для всіх: кому категорично не варто вживати цей напій
24tv
2024-09-21T18:51:43Z
Як заквасити помідори: цікавий і дуже простий рецепт
24tv
2024-09-21T18:00:16Z
Як впливає на здоров'я щоденне споживання кави
24tv
2024-09-21T15:39:26Z
Учені дізналися, що може перетворювати людей на релігійних радикалів
Фокус
2024-09-21T15:36:44Z
Штам COVID-19 XEC вже в Польщі: вчені впевнені, що саме він "кошмаритиме" людей взимку
Знай
2024-09-21T15:21:40Z
На кордоні з Польщею вилучили 61 незадекларований ноутбук
УкраинФорм
2024-09-22T00:51:00Z
На Хмельниччині пролунали вибухи — ЗМІ
TSN
2024-09-22T00:36:20Z
Ворог ударив по Харкову авіабомбою ФАБ-250, кількість постраждалих зросла до 18
УкраинФорм
2024-09-22T00:18:30Z
Шахраї у Празі зібрали «на допомогу Україні» понад мільйон крон, поліція затримала організаторів
Украина Криминальная
2024-09-21T23:57:20Z
Гендиректорка фірми, пов’язаної з пейджерами що вибухали у членів “Хезболли”, зникла
Украина Криминальная
2024-09-21T23:30:41Z
У двох регіонах Італії оголосили надзвичайний стан через повінь
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T23:24:42Z
Південно-Африканську Республіку засипало снігом - такого не було багато років
ZN UA
2024-09-21T23:07:16Z
На Київщині триває повітряна тривога, працює ППО
УкраинФорм
2024-09-21T22:51:07Z
На Сумщині ворог атакував об'єкти енергоструктури
УкраинФорм
2024-09-21T21:15:04Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Бійці бригади «Азов» показали, як FPV-дронами нищать російські безпілотники
УкраинФорм
2024-09-22T01:30:12Z
США нададуть Україні ракети для F-16 у межах нового пакета допомоги – Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T01:03:49Z
КОВА повідомила про роботу ППО на Київщині
TSN
2024-09-22T00:36:29Z
Україна втратила позиції у рейтингу найсильніших армій світу
Хвиля
2024-09-22T00:15:05Z
На Запоріжжі військовим передали 20 позашляховиків
УкраинФорм
2024-09-21T23:21:09Z
Хто фінансуватиме нову ракетну програму України: Умєров повідомив подробиці
TSN
2024-09-21T22:42:45Z
Зеленський відвідає завод із виробництва артилерійських снарядів у Пенсильванії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T22:42:35Z
ЗСУ відновили деякі позиції на Донбасі – DeepState
1News
2024-09-22T01:24:19Z
На Сумщині пролунало 175 вибухів
TSN
2024-09-22T01:21:08Z
ЗСУ досягли оперативної раптовості: експерт розповів про нові атаки українських військ у Курській області
Политека
2024-09-22T00:00:20Z
Росіяни скинули бомбу з Су-34 на 16-поверховий будинок у Харкові: жахливі кадри
24tv
2024-09-21T23:54:54Z
На ТОТ Луганщини школярів агітують іти воювати у 18 років - Лисогор
УкраинФорм
2024-09-21T23:45:37Z
Прогноз на осінь: як довго погода в Україні радуватиме теплом
Хвиля
2024-09-21T23:18:07Z
Прикордонники вразили авто та місця зосередження росіян на Харківщині
УкраинФорм
2024-09-21T22:42:53Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-09-21T22:27:57Z
Над Київщиною з'явилися ворожі безпілотники
TSN
2024-09-21T22:27:26Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T14:15:29Z
Судячи з усього, сучасні безпілотні автомобілі – це один гігантський обман
24tv
2024-09-21T14:03:36Z
Водіям розкрили секрет, як всього лише одна монета може врятувати від штрафу і вберегти життя
TSN
2024-09-21T12:03:25Z
За вісім місяців в Україну ввезли понад 273 тисячі авто - Опендатабот
УкраинФорм
2024-09-21T11:58:40Z
Водіїв попередили: вікові обмеження можуть залишити вас без авто
Хвиля
2024-09-21T10:00:33Z
Найпершому у світі джипу виповнилося 84 роки
AutoCentre
2024-09-21T09:40:27Z
Коли міняти шини на зимові у 2024 році?
Детектор М
2024-09-21T09:33:46Z
На 40% більше вже з січня: кому з українців доведеться сплачувати величезні податки
Хвиля
2024-09-21T21:15:13Z
Зеркаль назвала заяви Єрмака і Сибіги про загрозу нашим АЕС "явкою з повинною"
ZN UA
2024-09-21T20:31:10Z
Застосунок "Приват24" не працюватиме в ніч проти неділі: що сталося
TSN
2024-09-21T20:30:02Z
Чекає жорсткий відбір: Канада змінює правила надання дозволів на роботу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T20:00:54Z
Росія вкрала українського зерна на понад ₴30 мільярдів
УкраинФорм
2024-09-21T19:46:29Z
Боргів на 9 млрд: Попенко оцінив, чи можна вирішити проблеми водоканалів підвищенням тарифів на воду
Хвиля
2024-09-21T19:45:41Z
Злочинів багато: хто допомагає Росії торгувати краденим українським зерном
24tv
2024-09-21T19:03:22Z
Середня зарплата в Україні зросла: кому платять найбільше
TSN
2024-09-21T18:30:34Z
Відключення світла в Україні 22 вересня: чи діятимуть обмеження споживання
TSN
2024-09-21T18:30:33Z
У Південній Кореї створили штучне око на основі котячого
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T01:01:32Z
Юристів закликали до відповідального використання штучного інтелекту
InternetUA
2024-09-21T22:01:15Z
Життєві реалії вриваються у тренд: що цікавого придумали на цей раз
24tv
2024-09-21T21:42:36Z
Ціни на iPhone 16 впадуть найближчим часом через низький попит
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T21:42:31Z
У Землі були кільця, як у Сатурна: вчені з'ясували, куди вони зникли
TSN
2024-09-21T20:30:36Z
Автономність iPhone підвищується завдяки зниженню частоти процесора в iOS 18
InternetUA
2024-09-21T19:31:02Z
Глава Oracle вважає, що ШІ стежитиме за кожним нашим кроком
InternetUA
2024-09-21T18:46:10Z
Tempo L 12 – секрет високошвидкісної точної сівби
AgroNews
2024-09-21T18:21:10Z
Набагато ефективніша за аналоги. Вчені створили крихітну атомну батарею
InternetUA
2024-09-21T18:04:17Z