"Василь Биков", патрульний російський корабель проєкту 22160, усе частіше потрапляє в новини. 13 серпня цей корабель зупинив судно під прапором Палау, яке рухалось в Ізмаїл. 24 Канал зібрав усе, що відомо про корабель "Василь Биков".
Особливості російського судна
Корабель заклали 2014 року у Татарстані, спустили на воду 2017-го, а 2018 року ввели в експлуатацію на Новоросійській військово-морській базі. "Василь Биков", названий на честь білоруського письменника, ввійшов до складу Чорноморського флоту.
Це перший корабель проєкту 22160. У рамках проєкту створювали корвети з ракетним озброєнням, які могли би патрулювати море. "Василь Биков" – головний патрульний корабель проєкту. Окрім нього є ще "Дмитро Рогачов", "Павло Державін" і "Сергій Котов".
Тут уперше застосували модульну концепцію озброєння: вона дозволяє "конструювати" зброю на судні, за потреби додаючи нову. Модулі дозволяють трансформувати корабель, щоб він краще відповідав новим цілям. А це значно дешевше, аніж будувати новий.
Модульні корвети мають:
- фіксовану частину зброї, встановлену одразу під час будівництва;
- місця для додаткового озброєння;
- місця під знімні модулі "будь-якого призначення".
Кораблі проєкту 22160 озброєні:
- універсальною артилерійською установкою АК-176 МА з можливістю ураження морських, берегових та повітряних цілей; ракетними комплексами "Калібр";
- ПЗРК "Ігла-С";
- засобами радіоелектронної боротьби;
- ручними та дистанційно керованими гранатометами;
- броньованим десантно-штурмовим човном;
- авіаційною групою з гелікоптера Ка та БпЛА "Орлан" (для гелікоптера та дронів є ангари, льох для боєприпасів і запас палива).
Для чого так багато зброї?
Згідно з офіційною версією, "Василь Биков" має різні функції:
- патрульна служба з охорони територіальних вод;
- патрулювання 200-мильної виключної економічної зони у відкритих і закритих морях;
- припинення контрабандної та піратської діяльності;
- пошук і надання допомоги постраждалим при морських катастрофах;
- екологічний моніторинг довкілля у мирний час на переході морем.
Та це все у мирний час.
Під час війни "Василь Биков" моніторить військово-морські бази та водні райони з метою попередження про напад різних сил і засобів противника, може здійснювати операції у дальній морській та океанській зонах. Тобто, що б там не казали росіяни, а корабель створювали одразу з військовою метою.
Де був помічений "Василь Биков"
- Він брав участь в атаці на острів Зміїний 24 лютого 2022 року в перший же день вторгнення Росії в Україну – разом з російським ракетним крейсером "Москва". Утім, відправити "Бикова" за курсом "Москви" виявилося складніше.
- У березні 2022 корабель нібито атакували ЗСУ з берегової реактивної системи залпового вогню біля берегів Одеси. Але згодом з'ясувалося, що це був інший корабель.
- У липні 2022-го "Бикова" помітили у Севастопольській бухті з обгорілим бортом, а у серпні 2022 року на кораблі було задимлення.
- 1 серпня 2023 року "Василя Бикова" та "Сергія Котова" атакували морськими дронами. Росіяни стверджували, що атаку відбито, а судна в строю, проте українські ЗМІ оприлюднили перехоплення. З нього випливало, що на борту є поранені, які потребують евакуації.
- 13 серпня 2023 року "Василь Биков" зупинив судно "Сукра Окан" під прапором Палау, яке рухалося в Ізмаїл. Причина –нібито росіяни хотіли оглянути судно, чи не перевозить воно заборонені вантажі. Оскільки "Сукра" не зупинилася, по ній відкрили попереджувальний вогонь, а для "огляду вантажу" підняли гелікоптер Ка-29. Надалі судно продовжило рух до Ізмаїлу.