MY.UAНовини
Господиня ековиробництва у горах: Життя у глухому селі та війна – не привід бігти за кордон
Господиня ековиробництва у горах: Життя у глухому селі та війна – не привід бігти за кордон

Господиня ековиробництва у горах: Життя у глухому селі та війна – не привід бігти за кордон

30-річна Світлана Олексюк із віддаленого села на Прикарпатті втомилася збирати ягоди та гриби і вирішила їх сушити – і вже наймає на роботу людей.

Водоспади та кам'яні розсипи

Мальовниче село Шепіт розкинулося в самому серці Карпат – біля підніжжя гір в Івано-Франківській області, у тихому глухому місці з кількома водоспадами та кам'яними розсипами.

Світлана Олексюк. Фото: ФБ Світлани Олексюк

Як і багато карпатських сіл, воно розташоване на великій площі, але похвалитися кількістю людей не може – тут мешкає близько півтори тисячі людей. Турист зустрічається рідко, село не прохідне, упирається в малоцікаву приїжджим півторакілометрову гору Грегот з покритими лісом крутими схилами.

Зрозуміло, що роботи у таких селах немає. Можна в сільраду – але там із посад тільки староста та діловод, можна в амбулаторію – але треба мати медичну освіту, хочеш – пастухом у гори з травня по жовтень, але основна «зарплата» – сир та бринза, якими селяни платять за роботу. До того ж робити їх треба самому з молока. Все стадо також доїти самому. Що ще? Риби немає - ловити форель у річках заборонено, та й її не знайдеш, хоч регулярно туди запускають мальків. Ще один варіант – робити вагонку. Колись дерев'яною вагонкою займалися цілі села, тоді ліс нещадно рубали. Але робота важка, одному не впоратися, та й незаконно це - «влетіти» можна.

Найпопулярніший варіант влітку – збирання ягід та грибів. Щоб заробити копійку для сім'ї, все село йде в ліси за афиною – так тут називають чорницю. Її люди продають скупникам по 60-70 гривень за кілограм. Так раніше працювала і 30-річна Світлана Олексюк, мати двох дітей – 10-річної дівчинки та 5-річного хлопчика.

Оксана впевнена, що таку красу, як у них удома, у світі ще треба пошукати. ФБ Світлани Олексюк

Продавати – за 40 км по бездоріжжю

День чорницю збираєш, день – продаєш. Щоб знайти покупця, потрібно їхати за 40 км до Косова – районного центру. Доріг, зрозуміло, в горах майже немає, тож за пів години автобусом не долетиш.

- Втрачаю цілий день, за який могла б зібрати в лісі ще чорниці, - розмірковувала Світлана Олексюк, зігнувшись над кущами ягоди. – А якщо її сушити?.. А потім продавати… А восени ще гриби підуть…

У думках малювалася багата картина: от якби можна й рибу сушити – чоловік запустив форель у власноруч викопані ставки, і м'ясо – тримають овець, щоб вручну не косити траву навколо ставків.

- А висушену продукцію потім можна завантажити в машину - і повезти на ринки багатого Буковеля, Яремче, Закарпаття, Львів, - мріяла Світлана.

Згадалася й односельчанка, яка робить сир, – обороти у неї все зростають і зростають, закуповує обладнання, розширює приміщення… Їй щастить – виграє гранти, які покривають ці витрати. От би і Світлані так…

Сімейний бізнес починався з мальків, випущених у невеликий ставок, викопаний чоловіком. Фото: ФБ Світлани Олексюк

Виграла грант

А потім наважилася і сама: зайшла до «Дії» і також заповнила заявку на грант на власну справу. Недовго думаючи, черкнула: «На сушіння ягід, овочів, м'яса та риби». Але особливо на те, що підтримають бізнес у глухому селі, не сподівалася.

Минулого вересня телефон блимнув повідомленням: «Вітаємо, ви виграли грант! 250 тисяч гривень». Це – максимальна сума.

- Спочатку я злякалася - а чи зможу виконати все те, що написала, - згадує Світлана. – Але відступати вже не було куди. Я не захотіла їхати з дітьми від війни, отже, треба розвиватись тут – навіть у глухому селі. Ми, сільські люди, до роботи привчені.

Вже до Нового року гроші надійшли на рахунок, а у березні Світлана найняла перших двох працівників на своє виробництво – пакувальника та водія. Взимку ягід та грибів немає – зате можна сушити м'ясо. Маринують м'ясо самі – із чоловіком Миколою, рибу також не довіряють нікому.

- Цих грошей вистачило, щоби закупити професійне обладнання – для сушіння, вакуумний пакувальник, слайсер, столи, стелажі, мийки, - перераховує Світлана Олексюк. – Збудували приміщення для прийому сировини та для видачі, приміщення для персоналу, санвузол – усе за стандартами.

Баночка червоної ікри, виготовлена ​​та куплена в Карпатах, це як мінімум несподівано. Фото: ФБ Світлани Олексюк

Червона ікра з Карпат

Свій бізнес у віддаленому гірському селі сім'я розпочинала з форелі – з розведення мальків на продаж. Після весілля чоловік, який давно марив цією ідеєю, викопав ставок, потім ще й ще. Сьогодні мальки – це основний «рибний» дохід сім'ї. Навчилися самі вирощувати з ікринок – продавати молодим конкурентам своїх мальків ніхто особливо не хотів.

Саме мальки не відпускали Світлану під час війни, коли почали вимикати світло. Без електрики в інкубаторі вони взимку загинули б за лічені хвилини. Купили генератори – і цілодобово Світлана з дітьми сиділа біля ставків у гуцульській хаті, доглядаючи малюків риб.

- Це дуже копітка праця – за мальками треба дивитися, як за дітьми, – переконує Світлана. - Постійно чистити, стежити, щоб не забилися сітки, щоб була течія, щогодини їх треба годувати. Нам тоді всі, навіть рідні, казали випустити десятки тисяч мальків у річку, бо рятувати їх під час вимкнень дуже дорого. Генератори на бензині, бензин по 80 гривень, а їздити треба за ним за 40 км, а то й далі – якщо у райцентрі немає.

Хоч починали бізнес із мальків, зараз основне заняття - в'ялене та сушене м'ясо, ягоди, гриби. М'ясо не лише баранина, а й свинина, яловичина, курятина, конина. Продають і по цілій нозі, і сушать на м'ясні чипси. Можна купити у них червону ікру, червону рибу – мариновану чи в'ялену.

- Коли зайнялися рибою, виникла потреба косити траву навколо ставків. Робота важка, а трава не потрібна – корів немає, – пояснює Світлана. – Тому ми вирішили завести овець, щоб вони паслися, і не треба було косити. Молока від них немає, зате є м'ясо.

Масово свій продукт подружжя ще не продає, але в гірському віддаленому селі їхній товар, ті ж м'ясні чипси, йде на ура. За день йдуть усі 75 пачок, які встигають зробити.

Барани, приготовлені на рожні, допомогли сім'ї вижити під час пандемії. Фото: ФБ Світлани Олексюк

Ресторан "на виїзді"

Вівці виручили сім'ю під час карантину – їх подружжя почало готувати на рожнах, влаштовуючи виїзні кухні. Коли закрилися всі ресторани, таке «кафе на виїзді» стало популярним.

– Перших двох баранчиків ми приготували сусідам на весілля – безкоштовно, але вони все одно захотіли заплатити, – розповідає Світлана. – Потім нас почали запрошувати – жодне весілля не проходило без наших баранів на рожнах. Пішла чутка, і нас почали кликати і в інші села, на Буковель, до Івано-Франківська... Завдяки цьому було на що жити під час пандемії. Один баран йшов за ціною 5-8 тисяч гривень – залежно від розміру. Для місцевих – дешевше.

Крім баранів, на виїзній кухні готували для гостей банош, форель у сметані на мангалі, овочі на грилі, бограч. Усе маринували, нарізали вдома, везли у контейнерах та перед гостями готували.

- Але це дуже важко - чотири-п'ять годин активної роботи на виїзді, 100-200 км туди й назад, а ще вдома треба все підготувати та нарізати, - зітхає Світлана. – Та й домашню роботу ніхто не скасовував. Тому зараз ми вже відмовилися від цього.

Якщо на початку війни у ​​Світлани Олексюк ще виникали думки – а чи не виїхати за кордон і жити на допомогу, як інші жінки з дітьми, то зараз вона, навпаки, не лише не покинула рідне село, а й вдихає в нього життя, даючи односельцям роботу та розвиваючи своє екологічно чисте виробництво Eco fish meat далеко від загазованих мегаполісів. Її мрія – щоб її крафтовий продукт з'явився на полицях не лише в Україні, а й за кордоном.

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для реклами "преси в еміграції"
24tv
2025-02-01T21:36:06Z
Як розблокувати телефон, якщо забув пароль: поради від програмістів
Политека
2025-02-01T21:27:36Z
Учені придумали робота, який літає без батарейок: як працює дивний пристрій
InternetUA
2025-02-01T21:07:36Z
Астрономи помилково прийняли останки запущеного в космос електрокара Tesla за астероїд
Portaltele
2025-02-01T20:04:34Z
На Марсі виявили небачену раніше породу: фото
TSN
2025-02-01T18:51:18Z
Як зарядка до 100% впливає на ваш смартфон: розкрито всі недоліки
InternetUA
2025-02-01T18:48:28Z
Повернуті NASA зразки астероїдів містять інгредієнти життя з водного світу
Portaltele
2025-02-01T18:04:38Z
Чому небо на Землі блакитне, але іноді забарвлюється в інші кольори
24tv
2025-02-01T18:03:57Z
Багато хто навіть не знає: ці три прилади «пожирають» енергію та гроші
InternetUA
2025-02-01T18:01:29Z
Не біжіть в магазин по випічку — приготуйте цю смакоту: найпростіший рецепт
Telegraf
2025-02-01T20:30:39Z
Неймовірно рельєфне тіло у 49 років: як Девід Бекхем тренувався для кампанії BOSS
24tv
2025-02-01T20:00:18Z
Справжня окраса будь-якого дому: ці 5 рослин мають велике листя
24tv
2025-02-01T19:36:14Z
Швидко, легко та завжди смачно: рецепт популярного салату з сардини
24tv
2025-02-01T19:24:53Z
Призведе до розлучення: що не можна дарувати чоловікам
24tv
2025-02-01T18:45:13Z
Точно помилкові рішення: 6 речей, які не треба зберігати на відкритих полицях
24tv
2025-02-01T17:33:17Z
Дім можна прибрати лише за один день: погодинний графік від А до Я
24tv
2025-02-01T17:24:13Z
Дешеву рибку можна приготувати фантастично смачно: простий рецепт на кожен день
Telegraf
2025-02-01T16:51:46Z
Чому у хрущовках дуже маленькі кухні: відповідь вас здивує
24tv
2025-02-01T16:33:27Z
Росіяни вдарили по інтернату в Суджі, 95 людей під завалами – військова комендатура
24tv
2025-02-01T21:51:30Z
Суд засудив банду до 76 років в’язниці за вимагання $124 000 у криптоінвестора
InternetUA
2025-02-01T21:43:56Z
На Запоріжжі батько замовив викрадення сина-криптовалютника: правоохоронці запобігли злочину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T21:03:55Z
Удар РФ по інтернату в Суджі: четверо загиблих, з-під завалів урятували 84 особи
УкраинФорм
2025-02-01T20:57:05Z
В авіакатастрофі у Філадельфії загинули дитина, її матір та ще п’ятеро людей: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T20:36:00Z
У Мексиці вбили журналіста Алехандро Гальєгоса
InternetUA
2025-02-01T20:28:21Z
Загинули усі: чоловік втратив родину внаслідок ворожого удару по Полтаві
GlavRed
2025-02-01T20:27:04Z
Вбивство військовослужбовця ТЦК на Полтавщині: з'явилися нові деталі про загиблого
24tv
2025-02-01T20:24:17Z
Жінка хотіла отримати допомогу, а натомість втратила кошти
InternetUA
2025-02-01T20:22:17Z
Полісся підписало вихованця Спортинга, який виступав грав за юнацьку збірну Португалії
24tv
2025-02-01T21:18:31Z
Артем Довбик спробує зупинити лідера Серії А: чого чекати від матчу Рома – Наполі
24tv
2025-02-01T20:24:14Z
Приголомшлива Білодід поділилась загадковими фото у яскравому купальнику
24tv
2025-02-01T19:51:58Z
"Нокаутую у шостому раунді": відомий боксер зробив гучну заяву у бік Усика
24tv
2025-02-01T19:18:02Z
Ще одні інсайдери повідомили про повернення Володимира Кличка на ринг у 2025 році
ZN UA
2025-02-01T19:04:51Z
"Спробую з'ясувати": скандальний блогер вирішив взяти участь у Олімпіаді-2028
24tv
2025-02-01T19:03:32Z
Букмекери визначили фаворита бою Денис Берінчик - Кейшон Девіс
Gazeta UA
2025-02-01T19:00:21Z
Гол на 10-й секунді та асист воротаря: "Евертон" з Миколенком здобув розгромну перемогу в АПЛ
TSN
2025-02-01T18:48:10Z
Динамо може втратити лідера
360ua.news
2025-02-01T18:12:20Z
Ворог атакує біля Куп'янська, активно штурмує у напрямку Покровська: яка ситуація на фронті
24tv
2025-02-01T21:51:46Z
У DeepState оцінили темпи наступу росіян у січні
1News
2025-02-01T21:48:46Z
На Львівщині виявили 38 мертвих лебедів у заплавах річки: оголошено карантин
TSN
2025-02-01T21:33:59Z
Росіяни припинили штурми на Покровському напрямку: речник ОСУВ “Хортиця” назвав причину
TSN
2025-02-01T21:18:05Z
Під ракетний удар в Одесі потрапив колишній музей Пушкіна: фото руйнувань
24tv
2025-02-01T20:51:37Z
У річці на Львівщині знайшли 38 загиблих лебедів: там встановили буферну зону
24tv
2025-02-01T20:06:28Z
У Києві кілька років не можуть прибрати кинуту машину: скарги не допомогли
Telegraf
2025-02-01T20:03:59Z
В піхоту його, – військова "Азову" відверто сказала, як ставиться до ухилянтів
24tv
2025-02-01T19:57:20Z
Бійці бригади "Гарт" уразили позиції і фортифікації ворога: знешкоджені 28 окупантів
24tv
2025-02-01T19:45:02Z
Ви будете шоковані: 3 фільми з несподіваним фіналом
24tv
2025-02-01T21:51:03Z
Модель назвала одяг, в якому не варто йти на побачення: сексу гарантовано не буде
24tv
2025-02-01T21:21:35Z
Король Чарльз III зніметься в новому фільмі
Фокус
2025-02-01T20:51:34Z
Іспанія скерує ще €200 тисяч євро на розвиток українського кіно
УкраинФорм
2025-02-01T20:48:47Z
Подружжя з Умані відкрило музей дзеркальних ілюзій: він став першим в Україні
24tv
2025-02-01T20:21:04Z
Найсексуальніші фільми та серіали 2024-2025
CutInsight
2025-02-01T19:48:01Z
Ліндсі Лохан уперше показала сина через півтора року після пологів
Фокус
2025-02-01T19:45:42Z
Білл Гейтс порадив книгу про ШІ, яку має прочитати кожен
InternetUA
2025-02-01T19:34:36Z
На українській виставці в Польщі відтворять звуки снарядів та зброї
УкраинФорм
2025-02-01T19:30:46Z
“США передали “лайно” замість дронів”: офіцер ЗСУ зробив несподівану заяву
TSN
2025-02-01T21:51:17Z
Волонтерка Марія Берлінська закликала до найжорсткішої реакції на вбивство працівника ТЦК
ZN UA
2025-02-01T21:45:17Z
У сербському місті Нові Сад почався масштабний протест через трагедію на залізничному вокзалі
24tv
2025-02-01T21:24:22Z
Біля Пекіна будують "бункер Судного дня": він займає 600 гектарів
Telegraf
2025-02-01T21:00:32Z
Фейкові листи від податкової: у ДПС розповіли, як розпізнати шахраїв
Политека
2025-02-01T21:00:20Z
Військова "Азову" чесно відповіла, чи потрібна мобілізація 18-річних
24tv
2025-02-01T20:57:01Z
Які території Україна поверне останніми: мольфар шокував прогнозом про війну
TSN
2025-02-01T20:51:32Z
Українцям "уріжуть" подачу тепла через аномальну погоду: у яких містах батареї будуть холодними
Знай
2025-02-01T20:30:59Z
Як військовий може потрапити у кабінет Сирського: офіцер ЗСУ розповів
TSN
2025-02-01T20:18:15Z
Календар стрижок на лютий 2025: названо сприятливі та невдалі дні
Политека
2025-02-01T18:42:03Z
Спершу з'явився сильний свербіж: в Індії облисіли жителі 12 сіл, навіть діти
24tv
2025-02-01T16:24:16Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Не тільки з Китаю: як Росії вдалось отримати верстати для ВПК на 18 мільярдів доларів
24tv
2025-02-01T21:36:48Z
Придністров’я отримує газ із Молдови
360ua.news
2025-02-01T21:15:03Z
"Очікування не виправдались": експертка розповіла, коли в Україні подорожчає гречка
Политека
2025-02-01T20:27:57Z
Українська авіакомпанія SkyUp відкриває нові європейські маршрути
360ua.news
2025-02-01T20:12:59Z
Які способи переукладання договору оренди землі існують
24tv
2025-02-01T20:03:50Z
Накопичувальна пенсія в Україні: експерти розповіли, чи справді реформа є вимогою МВФ
Политека
2025-02-01T20:00:15Z
Майже на 20 гривень: українцям показали, як змінилися ціни на часник, перець, цибулю та картоплю на початку лютого
Хвиля
2025-02-01T19:45:15Z
Найбільший проєкт зеленої енергії з 350 тис. дзеркалами закривають: причини
InternetUA
2025-02-01T19:27:35Z
Бензин знову виріс в ціні: стало відомо, скільки доведеться заплатити за повний бак
Политека
2025-02-01T19:27:21Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Дорожній знак "гриб та дві блискавки": де можна зустріти та про яку небезпеку він попереджає
ТСН
2025-02-01T18:33:51Z
Справжній ексклюзив: раритетний Mercedes 1954 року пішов із молотка за $53 мільйони
Фокус
2025-02-01T16:27:33Z
Як українці купували нові авто у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T15:30:00Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Армія США завдала ударів по бойовиках ІДІЛ у Сомалі за наказом Трампа
УкраинФорм
2025-02-01T21:33:36Z
Трамп похвалив Венесуелу за згоду прийняти мігрантів, яких депортують зі США
УкраинФорм
2025-02-01T21:27:06Z
Аналітик розкрив справжні мотиви Путіна щодо переговорів із Трампом
Хвиля
2025-02-01T21:15:12Z
Для Ківалова працюють інші закони: як у екснардепа пояснили великий розмір його пенсії
24tv
2025-02-01T21:09:21Z
"Трамп починає нагинати Путіна": експерт розповів, як у США готуються завершити війну в Україні
Политека
2025-02-01T20:42:10Z
Армія РФ використовує проти своїх цивільних ті самі методи, що й проти українців - Зеленський
УкраинФорм
2025-02-01T20:39:39Z
Ракетний удар РФ по Одесі пошкодив 19 будівель у зоні охорони ЮНЕСКО
УкраинФорм
2025-02-01T20:24:15Z
Це серйозна перешкода: чому росіяни можуть опинитися у вогняному мішку у Великій Новосілці
24tv
2025-02-01T20:21:50Z
Зеленський: Санкції мають бути настільки сильними, щоб Росія не могла їх обходити
УкраинФорм
2025-02-01T20:21:43Z