З понад сотні українських політв'язнів 21 має проблеми зі здоров'ям. Але РФ на це не звертає увагу
Серед українських політв’язнів Кремля 21 людина має проблеми зі здоров’ям, однак РФ на це не зважає та не лікує їх, передає Центр прав людини ZMINA. Вказано, що дехто з цих політв’язнів може померти без медичної допомоги, адже має серйозні захворювання та інвалідності.
У списку, який під час пресконференції оприлюднили активісти, опинилися:
- Теймур Абдуллаєв;
- Арсен Абхаїров;
- Сервет Газієв;
- Ірина Данилович;
- Наріман Джелял;
- Володимир Дудка;
- Азамат Еюпов;
- Тимур Ібрагімов;
- Ігор Кіяшко;
- Емір-Усеїн Куку;
- Халіл Мамбетов;
- Рустем Мурасов;
- Зекір’я Муратов;
- Руслан Нагаєв;
- Енвер Омеров;
- Олег Приходько;
- Амет Сулейманов;
- Шабан Умєров;
- Рустем Шейхалієв;
- Яшар Шихаметов;
- Іван Яцкін.
Правозахисники називають цей перелік імен списком Гафарова-Ширінга, які в лютому цього року померли в російських в’язницях. За словами керівниці проєктів ZMINA Вікторії Нестеренко, РФ не забезпечує права кримських політв’язнів на доступ до медичної допомоги. При цьому громадян України окупанти доводять до такого стану здоров’я, що вони помирають.
Очільник Об’єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець зазначив, що більшість бранців має хронічні хвороби, дехто з них – інвалідність. За його словами, найпоширенішими проблемами серед майже всіх бранців Кремля – це хворі зуби, неправильне функціонування травної системи, гіпертонія, порушення зору та біль у суглобах. Причиною цих хвороб стають погане харчування, перебування в сирих та напівосвітлених камерах та психологічне перенапруження.
«Особливо від цього страждають люди зрілого віку, такі як Володимир Дудка, Зекір’я Муратов та Олег Приходько, що ризикують так і не вийти на волю через велику кількість хронічних хвороб, які вони мали ще до ув’язнення. РФ продовжує грубо порушувати міжнародне гуманітарне право, відповідно до якого ненадання медичної допомоги прирівнюється до тортур», – додав Котелянець.
Правозахисники переконані, що українська влада має постійно тримати у фокусі уваги ситуацію зі станом здоров’я ув’язнених Росією українських громадян.
Експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова назвала низку рекомендацій для влади. Зокрема, це серед них є проведення ретельних розслідувань подібних злочинів. Також владі рекомендували робити все можливе для притягнення винних до відповідальності та сприяти їхньому внесенню до міжнародних санкційних списків.
Крім того, Сєдова переконана, що українська влада також має створити окремий напрям, представники якого працюватимуть над визволенням з неволі саме цивільних заручників.
Крім того, Україна має розробити державну програму фізичної та психологічної реабілітації для тих хворих, яким вдалося вийти на волю з російського полону, а також для членів їхніх родин.
Також, за словами правозахисниці, владі варто закласти досить коштів до державного бюджету на 2024 рік на підтримку заручників та їхніх родин.
Нагадаємо, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у День опору окупації Криму повідомив, що наразі РФ незаконно утримує 180 політв’язнів, 116 з них – кримські татари.