MY.UAНовини
Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон
Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон

Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон

Президент України 9 серпня підписав закон, що вносить зміни до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками. Документ має врегулювати процедуру прийняття мешканцями рішень, зокрема, за допомогою електронних інструментів. Що саме ухвалив парламент та чи дійсно нові норми спростять мешканцям вирішення усіх важливих питань підготовки до опалювального сезону.

Минула зима показала, що залишитися без світла, води й опалення в умовах атак росіян по енергетичній інфраструктурі — цілком реальна перспектива. Тоді масової евакуації вдалося уникнути завдяки титанічним зусиллям енергетиків та комунальників, а також м’яким погодним умовам. З останнім навряд чи так пощастить цього разу, кажуть експерти. В Кабміні вже почали формувати багаторівневий захист для енергетичних об’єктів. "Укренерго" на майже 80% відремонтувало магістральні мережі. Високовольтні підстанції вже відновлені до рівня довоєнного стану", — зазначив очільник уряду Денис Шмигаль.

Фахівці закликають населення серйозно готувати до наступної зими як квартири, так і будинки.

"Перед житловим сектором загалом буде проблема з дефіцитом електроенергії, як і минулого року. Це — найбільший ризик, — зауважив Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України". — Виникають проблеми загальнобудинкових систем – помпи теплових систем, індивідуального теплового пункту. Треба дивитися по факту того, що було минулого року. Якщо тоді була проблема з енергетичними ресурсами, то цього року ситуація може бути гірше".

Мешканцям багатоповерхівок радять придбати засоби для генерування та зберігання електроенергії
Фото: Скриншот

Експерт радить подивитися, що в будинку не працювало минулого року, коли були перебої зі світлом, і розробити план, як діяти.

"Подбайте про засоби для генерування електроенергії, зберігання – це або батарейні блоки, акумулятори, інвертори, зарядні станції, — продовжує він. — Можна обирати дешевші варіанти, можна дорожче. Все залежить від потреб – чи вам треба ліхтарики заряджати, чи щоб від цієї системи працював газовий котел. Можна зробити на основі автомобільних акумуляторів, дешевого інвертора – тоді це буде кілька тисяч гривень коштувати. Якщо брати полімерні акумулятор – то на десятки тисяч".

Звісно, загальнобудинкові проблеми краще вирішувати гуртом — усім мешканцям.

"Якщо люди об’єднані і комунікують між собою, їм легше вирішити будь-які питання управління своїм будинком, зокрема і підготовку до опалювального сезону", — зазначив експерт з ЖКГ Олександр Сергієнко.

Важливо Не вистачає 36 млрд гривень: опалювальний сезон в Україні вже на межі зриву

Саме за цим принципом функціонує така форма правління будинком, як ОСББ. У Києві на неї припадає 15%, а по країні – 25% усіх багатоквартирних будинків, додає Сергієнко. Уже зараз вони вирішують питання, пов’язані з підготовкою інженерії всього будинку до опалювального сезону. Тим часом, незабаром вступають в силу зміни до законодавства, які мають на меті допомогти ОСББ вирішувати нагальні питання швидко.

Легалізація електронного листування: що змінив новий закон про ОСББ

Допомогти у прийнятті рішень, зокрема, пов’язаних із підготовкою до опалювального сезону, має і прийнятий нещодавно закон про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками, який президент підписав 9 серпня (законопроєкт №7029). Основна частина змін вступить в силу через три місяці, тобто у листопаді.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, нині процедура прийняття рішення співвласниками багатоквартирного будинку ускладнена бюрократичними вимогами та є застарілою. Зокрема, вимоги законодавства щодо кількості голосів, необхідних для прийняття рішення зборами є невиправдано завищеними.

"Складна процедура прийняття рішення в тому числі є перепоною для участі у програмах Фонду енергоефективності, що не дозволяє в повній мірі розрити існуючий потенціал даної інституції для реалізації заходів з підвищення енергоефективності в житловому фонді", — кажуть автори проєкту.

Складна процедура прийняття рішень ОСББ перешкоджає впровадженню енергоефективних заходів
Фото: УНІАН

Ухвалені проєктом зміни до законодавства, зокрема, передбачають:

  • належне врегулювання процедури прийняття рішень у багатоквартирному будинку з використанням електронних інструментів та електронного цифрового підпису;
  • спрощення механізму інформування про проведення зборів співвласників;
  • вимоги про наявність нотаріально посвідченої довіреності не стосуються створення і поточної діяльності ОСББ та їх асоціації;
  • усунення прогалини законодавства щодо неможливості подання на державну реєстрацію документів частково у паперовій, а частково в електронній формі.

Спрощення прийняття рішень чи популізм: що насправді проголосувала ВРУ

Через війну чимало українців залишили свої помешкання, що ускладнило прийняття рішень на загальних зборах ОСББ. Цей закон дає можливість запровадити електронне дистанційне голосування, що допоможе в ухваленні нагальних рішень, зокрема й пов’язаних з підготовкою до опалювального сезону, переконаний Святослав Павлюк.

"Тепер для організації проведення установчих або загальних зборів можна, дотримуючись вимог закону, повідомити співвласників про місце та час проведення зборів, та електронну платформу, на якій ці збори будуть відбуватись онлайн, а потім зібрати письмові листки опитування (у формі електронного документа)", — пояснив Олександр Дерека, старший юрист, в.о. керівника практики будівництва та капітальних інвестицій TOTUM LF.

Дистанційне сповіщення мешканців будинку та електронне голосування фактично відбувалось і до прийняття закону, каже юрист

Утім, дистанційне голосування проводилося і до прийняття законодавчих змін, каже юрист, член правління ОСББ в м.Києві Дмитро Левицький.

"Яка процедура голосування в ОСББ? Мають відбутися загальні збори, як фізична зустріч, — пояснює він. — Але на цю зустріч може прийти хоч і дві людини, щоб вона відбулася. У чинній редакції закону немає вимоги щодо кворуму. А далі і за чинним законом, і за зміненою редакцією, проводиться письмове опитування тих, хто не був на зборах фізично. І якщо під час нього дозібрали необхідну кількість голосів, рішення прийнято".

Співвласники до офіційної процедури голосування збиралися у чатах, користуватися спеціальними платформами — платними й безкоштовними для ОСББ, електронними цифровими підписами, бо законодавство про електронний документообіг поширюється на всі сфери, каже Левицький. Натомість цей закон навпаки — дещо ускладнив комунікацію.

І до прийняття закону мешканці багатоквартирних будинків комунікували в чатах і користувалися спеціальними платформами
Фото: Getty Images

"Якщо раніше ми мали контакти і посилали електронне повідомлення й одержували у відповідь підписане повідомлення з закладеним [електронним підписом], то тепер закон передбачає, що людина повинна написати заяву, що вона готова так отримувати повідомлення", — зауважив він.

Рішення (не)прийнято: скільки тепер голосів мешканців потрібно ОСББ

Важлива новела нового закону — загальні збори ОСББ самі можуть визначати кількість голосів, необхідну для прийняття всіх рішень, крім від’єднання багатоквартирного будинку від інженерних мереж (але, у будь-якому випадку не менше, ніж 50%), каже Олександр Дерека.

Дмитро Левицький звертає увагу на те, що насправді закон підняв планку необхідної кількості голосів.

"На сьогодні всі рішення в ОСББ приймаються понад 50% голосів, але деякі найважливіші — фінансові, якщо статутом передбачено, — двома третинами. Чинний закон мав вилку — 50% або дві третини. Нова редакція – скільки голосів визначає виключно статут в розвилці від 50% до 75%. Тобто закон, нібито спрощуючи, піднімає цю планку взагалі до 75%", — вважає Левицький.

Важливо Суми в платіжках дедалі більші: як змінилася вартість комуналки

На його думку, така новація була пролобійована забудовниками. В ОСББ у новозбудованому будинку більшість має забудовник та афілійовані з ним власники великих комерційних приміщень. Забудовник може виписати норму, щоб практично всі рішення приймалися 75% голосів, і в такий спосіб "паралізувати" роботу ОСББ.

Зміни "жодним чином не вплинуть на права тих осіб, які не хочуть приймати участь у голосуванні, або хто хоче і голосує "проти", переконаний Дерека.

"Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Тобто неважливо, як проголосував співвласник, чи за, чи проти, чи взагалі не голосував, якщо більшість прийняла рішення, то його виконують всі співвласники. Тобто, наприклад, на зборах прийняли рішення про збільшення внеску на утримання будинку з 01.01.24, з першого січня всі сплачують за новим тарифом, без виключень", — наголосив Олександр Дерека.

Закон дозволяє правлінню ОСББ приймати рішення щодо ремонту й реконструкції без загальних зборів

Відновлення чи утеплення: як закон вплине на підготовку будинків до зими

Закон наділяє правління ОСББ надзвичайними повноваженнями на період дії воєнного стану. При цьому надана можливість загальним зборам ці повноваження припинити.

"У цьому законі в Прикінцевих положеннях є певні норми спеціально для воєнного часу, які дозволяють правлінню без рішення загальних зборів приймати певні рішення щодо оперативного реагування на воєнні виклики. Правління може самостійно приймати рішення про реконструкцію, ремонт багатоквартирного будинку, якщо він пошкоджений внаслідок бойових дій", — пояснив Дмитро Левицький.

У цьому позитивна роль ініціативи, кажуть юристи. Однак врешті проєкт навряд чи допоможе ОСББ, наприклад, провести утеплення будинку.

Під час воєнного стану правління ОСББ може приймати рішення про ремонт і реконструкцію будинку без скликання загальних зборів

"Будь-яка підготовка до опалювального сезону пов’язана з фінансами. На жаль, цих коштів немає ані у співвласників багатоквартирного будинку, ані в управителів, які управляють у будинках де є і де немає ОСББ. Тому що більшість коштів, які є у людей, і які сплачують за обслуговування багатоквартирного будинку, і ОСББ, і управителі змушені використовувати на сплату електроенергії, яка подорожчала з 1 червня 2023 на 80%. Якщо раніше управляюча компанія в Дарницькому районі сплачувала близько 3 млн на місяць, то зараз вона буде сплачувати 5 млн. Тобто всі кошти, які були, які можливо могли використати на підготовку до опалювального сезону, просто фізично їх не буде", — переконаний засновник "Спілки споживачів комунальних послуг" Олег Попенко.

Закон не допоможе ОСББ підготувати будинки до опалювального сезону, оскільки коштів на це бракує

Експерт каже: врешті, скільки б не приймалося законів, якщо в місцевих бюджетах не закладати й не виділяти коштів на підтримку ОСББ, управителів, то нічого кардинально не зміниться. Більше того, перед ОСББ стоять проблеми, які зовсім не вирішує ухвалений парламентом закон.

"Щоб приймати спільні рішення, співвласникам, які і раніше, треба чи то правлінню, чи то ініціативній групі зібрати інформацію про власників квартир і нежитлових приміщень у будинку. З наданням цієї інформації у нашої системи адміністративних послуг виникають певні проблеми. Наприклад, БТІ не надають інформацію, або надають за дуже великі гроші. Тож, щоб скликати загальні збори, необхідно цю інформацію зібрати, а Реєстр речових прав недонаповнений. Тобто квартири, які були зареєстровані до 2013-го, у ньому зазвичай відсутні. І ця проблема ніяк законом не вирішена", — резюмував Дмитро Левицький.

Важливо Блекаути не страшні: як обрати павербанк на всі випадки життя і правильно користуватися
Теги за темою
Закон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Китайські розробники представили новий ударний дрон Jiutian зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-05-01T08:31:22Z
США уклали угоду з Кувейтом щодо системи Patriot
360ua.news
2025-05-01T08:30:42Z
Росіяни у квітні скинули понад п'ять тисяч КАБів на Сили оборони та прифронтові населені пункти
УкраинФорм
2025-05-01T08:25:52Z
Ваші предки були еллінами: 13 українських прізвищ, які мають давньогрецьке коріння
24tv
2025-05-01T08:24:31Z
Понад 83 тис. цілей у квітні: Сирський повідомив про зростання ефективності дронів ЗСУ
Факти ICTV
2025-05-01T08:19:04Z
Тайвань накопичує зброю для війни проти Китаю: названо 6 найбільш небезпечних засобів нападу
Фокус
2025-05-01T08:15:07Z
Найбільший та найменший собаки у світі нарешті зустрілися: курйозні фото
24tv
2025-05-01T08:09:16Z
Агентство ООН продовжить підтримку дитячих будинків сімейного типу в Україні
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:45Z
Що треба зробити у Львові в травні: 7 цікавих ідей
24tv
2025-05-01T08:30:50Z
Яка туш для вій від Maybelline найкраща – обираємо серед 5 варіантів
24tv
2025-05-01T08:24:18Z
Вистава «Баланс» від Театру Ветеранів
Кино-Театр
2025-05-01T08:10:58Z
Серед викрадених Росією з Херсона картин - українська ікона, подарована музею бароном Фальц-Фейном
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:27Z
У віці 100 років: померла зірка фільму "Жахіття на вулиці В'язів"
24tv
2025-05-01T07:40:18Z
Наталку Денисенко запідозрили в новому романі на фоні розлучення: вона відповіла
Фокус
2025-05-01T07:33:24Z
Потап обрав нову країну - що зробив репер і чим тепер займатиметься
GlavRed
2025-05-01T07:27:28Z
"Відчайдушні домогосподарки" повернуться на екрани з новою назвою
Фокус
2025-05-01T06:30:36Z
Зрадниця Регіна Тодоренко покинула РФ разом із сім'єю - причина
GlavRed
2025-05-01T06:27:03Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Кібератаки та фейки: Росія продовжує розгойдувати країни Європи
InternetUA
2025-05-01T08:31:50Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T08:30:55Z
Монголія – під загрозою? У "Правому секторі" пояснили, чому Російську імперію слід зруйнувати
Telegraf
2025-05-01T08:30:30Z
Келлог заявив, що Україна готова поступитися територіями "де факто", але не "де юре"
Европейская правда
2025-05-01T08:27:52Z
Урок від Іспанії та Португалії: Британія посилено готується до блекаутів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:18:40Z
Не посваритися з Вашингтоном: чому Трамп не розуміє, як закінчити переговори
Фокус
2025-05-01T08:15:43Z
Трамп пояснив чому угода про надра з Україною важлива для США
360ua.news
2025-05-01T08:12:33Z
Заслуга не тільки Зеленського? В Politico повідомили, кому вдалося змінити думку Трампа про Путіна
Telegraf
2025-05-01T08:12:23Z
Фермери, які вирощують горох, не розраховують на ринок Китаю
AgroPortal
2025-05-01T08:30:55Z
Рада директорів Tesla шукає заміну Маску – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:25:05Z
Рідкісноземельні метали: які переваги отримує США перед Китаєм після підписання угоди про надра
Комсомольская правда
2025-05-01T08:16:59Z
У пошуках картоплі: чи загрожує українцям дефіцит та подорожчання популярного овочу
Фокус
2025-05-01T08:12:58Z
Сюрприз до 1 травня: чи подорожчав злотий сьогодні
24tv
2025-05-01T08:06:51Z
На Кіровоградщині заморозки пошкодили цвіт ягідних культур та картоплю
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:33Z
В Україні подешевшала білокачанна капуста
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:02Z
Підвищення тарифів на газ з 1 травня в Харкові: українців чекає третя платіжка
Политека
2025-05-01T08:01:24Z
Рада ухвалила законопроєкт про простежуваність у рибальстві
AgroPortal
2025-05-01T08:00:17Z
На Київщині таксист намагався викрасти малолітню дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-01T08:25:37Z
У полі на Херсонщині підірвався фермер
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:17Z
Загроза вибухів відтермінованих касетних боєприпасів. Влада звернулася до жителів Оболонського району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T07:58:51Z
Судитимуть киянина, який ледь не зарізав 73-річного батька
Украина Криминальная
2025-05-01T07:27:14Z
У Ромнах керівництва ліцею судитимуть за вимагання грошей зі студентів
Украина Криминальная
2025-05-01T06:57:39Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 1 травня
Мій Харків
2025-05-01T06:46:48Z
Хмельничанин збирав кошти на сайті знайомств, видаючи себе за військового
Украина Криминальная
2025-05-01T06:42:38Z
Шахраї видурили у двох українок 43 тисячі гривень
InternetUA
2025-05-01T06:27:22Z
Поліція затримала киянку, яка торгувала наркотиками через закритий Telegram-канал
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T06:24:14Z
Чи дійсно щеплення в одну руку підсилює імунну відповідь
24tv
2025-05-01T08:15:42Z
Схуднете до літа, якщо викреслите з меню ці 11 продуктів
Gazeta UA
2025-05-01T07:40:16Z
Як навчитись рано прокидатись: поради експерта
24tv
2025-05-01T07:27:41Z
Страшний досвід: король Чарльз III висловився про свій діагноз раку
Факти ICTV
2025-05-01T06:07:13Z
Неврози без маски: чому варто вчасно реагувати на тривожні сигнали
Детектор М
2025-05-01T05:48:20Z
Один інгредієнт, який варто додавати до чаю для зміцнення імунітету
24tv
2025-05-01T05:15:12Z
Новий штам небезпечного вірусу вирує на круїзних лайнерах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:48:26Z
У «гормону задоволення» дофаміну є ще одна фунція: відкриття науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:18:28Z
Яку мінімальну кількість відтискань ви повинні робити у вашому віці
24tv
2025-05-01T03:39:54Z
Графік відключення води в травні 2025 у Полтаві: кому готуватися до тривалих незручностей
Политека
2025-05-01T08:31:34Z
КМДА назвала дату останнього дзвоника в школах столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:27:32Z
Скільки територій України потрапили в окупацію за квітень: у DeepState назвали цифри
GlavRed
2025-05-01T08:19:31Z
Літаки РФ “упустили” вісім авіабомб на Білгородщину та Донеччину – ЗМІ
1News
2025-05-01T08:18:30Z
Тендерна хроніка. Таємниці підземних шкіл Запоріжжя
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:12:39Z
Залізничник передавав ворогу дані про перевезення військової техніки на Харківщині
Украина Криминальная
2025-05-01T08:12:06Z
Нова шахрайська схема – підроблені платіжки за комуналку
Украина Криминальная
2025-05-01T08:06:45Z
Росія використовує Крим як майданчик для запуску балістичних ракет - Плетенчук
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:44Z
У Севастополі окупанти накрили електростанцію металевою сіткою для захисту від українських дронів
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:20Z
Китайський гороскоп на завтра 2 травня: Драконам - біль, Собакам - гнів
GlavRed
2025-05-01T08:30:38Z
В нього закохуються з першої ложки: рецепт варення з кульбаби – це хіт сезону з 3 інгредієнтів
24tv
2025-05-01T07:48:52Z
Люди з завжди чистою кухнею дотримуються всього 5 звичок: вони елементарні
24tv
2025-05-01T07:40:29Z
Як стильно облаштувати гараж
24tv
2025-05-01T07:27:20Z
Флірт, вогонь і ніжність: любовний гороскоп для всіх знаків зодіаку на травень
24tv
2025-05-01T06:15:47Z
Якщо лишилось пюре, приготуйте цю страву: рецепт ситної картопляної запіканки з куркою
Telegraf
2025-05-01T06:12:15Z
Красиво як в ресторані, а смакує ще краще: ідеальний рецепт для курячого філе за лічені хвилини
24tv
2025-05-01T05:30:36Z
Серед них Мальдіви: турист, який об'їздив весь світ, назвав країни, у які нізащо не повернеться
24tv
2025-05-01T05:21:41Z
Черстві паски викидати не варто: як можна дати їм "друге життя"
Telegraf
2025-05-01T04:51:21Z
Відомий боксер розкритикував рішення організувати реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-01T08:30:46Z
Гойлунн: Нам додає впевненості те, що в цій Лізі Європи ми не програємо
Football.ua
2025-05-01T08:25:57Z
"Вбивця короля": легенда боксу оцінив готовність Дюбуа стати абсолютним чемпіоном світу
24tv
2025-05-01T08:12:25Z
Усик отримав престижну нагороду від BWAA: відео нагородження чемпіона
24tv
2025-05-01T08:03:39Z
Мареска: Аналізувати Юргорден дуже непросто
Football.ua
2025-05-01T07:55:24Z
Бартулович: Бажання може і було великим, але багато не виходило
Football.ua
2025-05-01T07:43:40Z
Клуби Мессі та Роналду майже одночасно вилетіли з Ліг чемпіонів своїх конфедерацій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T07:42:16Z
Костюк після гри розкритикувала поведінку прихильниці Лукашенка Соболенко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T07:27:03Z
Інтер Маямі з Мессі програв Ванкуверу та вилетів із Кубка чемпіонів КОНКАКАФ
Football.ua
2025-05-01T07:24:46Z
Isuzu випустила перший бюджетний електропікап
Gazeta UA
2025-05-01T08:30:21Z
Бензин зі спиртом уже на АЗС: експерти попередили про ріст цін і небезпеку для авто
GlavRed
2025-05-01T08:25:21Z
Honda показала позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-05-01T08:21:22Z
Новий Jeep Compass з’явився в інтернеті раніше запланованого показу
Топ Жир
2025-05-01T08:15:52Z
Преміальна "маршрутка": Mercedes V-Class перетворили на розкішний палац на колесах
Фокус
2025-05-01T08:12:54Z
Audi готує оновлення для суперника Tesla Model Y
AutoCentre
2025-05-01T08:01:31Z
Третій у родині: електричний універсал BMW i3 Touring покажуть наступного року
AutoGeek
2025-05-01T07:31:27Z
Зірковий український футболіст засвітив у Лондоні яскравий тюнінгований BMW
Фокус
2025-05-01T07:21:17Z
Представлено спецверсію Volkswagen Polo у культовій лівреї Harlequin
AutoCentre
2025-05-01T07:07:08Z
Багатофункціональна та різнопланова: естонські зброярі представили безекіпажну наземну колісну платформу
InternetUA
2025-05-01T08:16:16Z
Шахраї в TikTok — через яке відео можна залишитися без грошей
InternetUA
2025-05-01T08:01:29Z
Астрономи зробили найкращі фотографії планет, які народжуються навколо зірок
Фокус
2025-05-01T07:51:18Z
OpenAI пояснює, чому ChatGPT став надто підлабузницьким
InternetUA
2025-05-01T07:36:09Z
Ці налаштування непомітно уповільнюють ваш Android-смартфон
InternetUA
2025-05-01T07:25:49Z
Перші 27 інтернет-супутників Amazon запущені в космос
InternetUA
2025-05-01T07:16:29Z
Рослини можуть “кричати від болю”, коли вони відчувають стрес — дослідження
Факти ICTV
2025-05-01T07:13:42Z
Зонд NASA виявив у надрах супутника Юпітера те, що дуже здивувало астрономів
Фокус
2025-05-01T07:07:06Z
Кількість додатків у Google Play зменшилася на 47%
InternetUA
2025-05-01T07:01:11Z