MY.UAНовини
Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон
Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон

Щоб і світло, і тепло. Як багатоквартирним будинкам готуватися до зими і причому тут новий закон

Президент України 9 серпня підписав закон, що вносить зміни до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками. Документ має врегулювати процедуру прийняття мешканцями рішень, зокрема, за допомогою електронних інструментів. Що саме ухвалив парламент та чи дійсно нові норми спростять мешканцям вирішення усіх важливих питань підготовки до опалювального сезону.

Минула зима показала, що залишитися без світла, води й опалення в умовах атак росіян по енергетичній інфраструктурі — цілком реальна перспектива. Тоді масової евакуації вдалося уникнути завдяки титанічним зусиллям енергетиків та комунальників, а також м’яким погодним умовам. З останнім навряд чи так пощастить цього разу, кажуть експерти. В Кабміні вже почали формувати багаторівневий захист для енергетичних об’єктів. "Укренерго" на майже 80% відремонтувало магістральні мережі. Високовольтні підстанції вже відновлені до рівня довоєнного стану", — зазначив очільник уряду Денис Шмигаль.

Фахівці закликають населення серйозно готувати до наступної зими як квартири, так і будинки.

"Перед житловим сектором загалом буде проблема з дефіцитом електроенергії, як і минулого року. Це — найбільший ризик, — зауважив Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України". — Виникають проблеми загальнобудинкових систем – помпи теплових систем, індивідуального теплового пункту. Треба дивитися по факту того, що було минулого року. Якщо тоді була проблема з енергетичними ресурсами, то цього року ситуація може бути гірше".

Мешканцям багатоповерхівок радять придбати засоби для генерування та зберігання електроенергії
Фото: Скриншот

Експерт радить подивитися, що в будинку не працювало минулого року, коли були перебої зі світлом, і розробити план, як діяти.

"Подбайте про засоби для генерування електроенергії, зберігання – це або батарейні блоки, акумулятори, інвертори, зарядні станції, — продовжує він. — Можна обирати дешевші варіанти, можна дорожче. Все залежить від потреб – чи вам треба ліхтарики заряджати, чи щоб від цієї системи працював газовий котел. Можна зробити на основі автомобільних акумуляторів, дешевого інвертора – тоді це буде кілька тисяч гривень коштувати. Якщо брати полімерні акумулятор – то на десятки тисяч".

Звісно, загальнобудинкові проблеми краще вирішувати гуртом — усім мешканцям.

"Якщо люди об’єднані і комунікують між собою, їм легше вирішити будь-які питання управління своїм будинком, зокрема і підготовку до опалювального сезону", — зазначив експерт з ЖКГ Олександр Сергієнко.

Важливо Не вистачає 36 млрд гривень: опалювальний сезон в Україні вже на межі зриву

Саме за цим принципом функціонує така форма правління будинком, як ОСББ. У Києві на неї припадає 15%, а по країні – 25% усіх багатоквартирних будинків, додає Сергієнко. Уже зараз вони вирішують питання, пов’язані з підготовкою інженерії всього будинку до опалювального сезону. Тим часом, незабаром вступають в силу зміни до законодавства, які мають на меті допомогти ОСББ вирішувати нагальні питання швидко.

Легалізація електронного листування: що змінив новий закон про ОСББ

Допомогти у прийнятті рішень, зокрема, пов’язаних із підготовкою до опалювального сезону, має і прийнятий нещодавно закон про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками, який президент підписав 9 серпня (законопроєкт №7029). Основна частина змін вступить в силу через три місяці, тобто у листопаді.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, нині процедура прийняття рішення співвласниками багатоквартирного будинку ускладнена бюрократичними вимогами та є застарілою. Зокрема, вимоги законодавства щодо кількості голосів, необхідних для прийняття рішення зборами є невиправдано завищеними.

"Складна процедура прийняття рішення в тому числі є перепоною для участі у програмах Фонду енергоефективності, що не дозволяє в повній мірі розрити існуючий потенціал даної інституції для реалізації заходів з підвищення енергоефективності в житловому фонді", — кажуть автори проєкту.

Складна процедура прийняття рішень ОСББ перешкоджає впровадженню енергоефективних заходів
Фото: УНІАН

Ухвалені проєктом зміни до законодавства, зокрема, передбачають:

  • належне врегулювання процедури прийняття рішень у багатоквартирному будинку з використанням електронних інструментів та електронного цифрового підпису;
  • спрощення механізму інформування про проведення зборів співвласників;
  • вимоги про наявність нотаріально посвідченої довіреності не стосуються створення і поточної діяльності ОСББ та їх асоціації;
  • усунення прогалини законодавства щодо неможливості подання на державну реєстрацію документів частково у паперовій, а частково в електронній формі.

Спрощення прийняття рішень чи популізм: що насправді проголосувала ВРУ

Через війну чимало українців залишили свої помешкання, що ускладнило прийняття рішень на загальних зборах ОСББ. Цей закон дає можливість запровадити електронне дистанційне голосування, що допоможе в ухваленні нагальних рішень, зокрема й пов’язаних з підготовкою до опалювального сезону, переконаний Святослав Павлюк.

"Тепер для організації проведення установчих або загальних зборів можна, дотримуючись вимог закону, повідомити співвласників про місце та час проведення зборів, та електронну платформу, на якій ці збори будуть відбуватись онлайн, а потім зібрати письмові листки опитування (у формі електронного документа)", — пояснив Олександр Дерека, старший юрист, в.о. керівника практики будівництва та капітальних інвестицій TOTUM LF.

Дистанційне сповіщення мешканців будинку та електронне голосування фактично відбувалось і до прийняття закону, каже юрист

Утім, дистанційне голосування проводилося і до прийняття законодавчих змін, каже юрист, член правління ОСББ в м.Києві Дмитро Левицький.

"Яка процедура голосування в ОСББ? Мають відбутися загальні збори, як фізична зустріч, — пояснює він. — Але на цю зустріч може прийти хоч і дві людини, щоб вона відбулася. У чинній редакції закону немає вимоги щодо кворуму. А далі і за чинним законом, і за зміненою редакцією, проводиться письмове опитування тих, хто не був на зборах фізично. І якщо під час нього дозібрали необхідну кількість голосів, рішення прийнято".

Співвласники до офіційної процедури голосування збиралися у чатах, користуватися спеціальними платформами — платними й безкоштовними для ОСББ, електронними цифровими підписами, бо законодавство про електронний документообіг поширюється на всі сфери, каже Левицький. Натомість цей закон навпаки — дещо ускладнив комунікацію.

І до прийняття закону мешканці багатоквартирних будинків комунікували в чатах і користувалися спеціальними платформами
Фото: Getty Images

"Якщо раніше ми мали контакти і посилали електронне повідомлення й одержували у відповідь підписане повідомлення з закладеним [електронним підписом], то тепер закон передбачає, що людина повинна написати заяву, що вона готова так отримувати повідомлення", — зауважив він.

Рішення (не)прийнято: скільки тепер голосів мешканців потрібно ОСББ

Важлива новела нового закону — загальні збори ОСББ самі можуть визначати кількість голосів, необхідну для прийняття всіх рішень, крім від’єднання багатоквартирного будинку від інженерних мереж (але, у будь-якому випадку не менше, ніж 50%), каже Олександр Дерека.

Дмитро Левицький звертає увагу на те, що насправді закон підняв планку необхідної кількості голосів.

"На сьогодні всі рішення в ОСББ приймаються понад 50% голосів, але деякі найважливіші — фінансові, якщо статутом передбачено, — двома третинами. Чинний закон мав вилку — 50% або дві третини. Нова редакція – скільки голосів визначає виключно статут в розвилці від 50% до 75%. Тобто закон, нібито спрощуючи, піднімає цю планку взагалі до 75%", — вважає Левицький.

Важливо Суми в платіжках дедалі більші: як змінилася вартість комуналки

На його думку, така новація була пролобійована забудовниками. В ОСББ у новозбудованому будинку більшість має забудовник та афілійовані з ним власники великих комерційних приміщень. Забудовник може виписати норму, щоб практично всі рішення приймалися 75% голосів, і в такий спосіб "паралізувати" роботу ОСББ.

Зміни "жодним чином не вплинуть на права тих осіб, які не хочуть приймати участь у голосуванні, або хто хоче і голосує "проти", переконаний Дерека.

"Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Тобто неважливо, як проголосував співвласник, чи за, чи проти, чи взагалі не голосував, якщо більшість прийняла рішення, то його виконують всі співвласники. Тобто, наприклад, на зборах прийняли рішення про збільшення внеску на утримання будинку з 01.01.24, з першого січня всі сплачують за новим тарифом, без виключень", — наголосив Олександр Дерека.

Закон дозволяє правлінню ОСББ приймати рішення щодо ремонту й реконструкції без загальних зборів

Відновлення чи утеплення: як закон вплине на підготовку будинків до зими

Закон наділяє правління ОСББ надзвичайними повноваженнями на період дії воєнного стану. При цьому надана можливість загальним зборам ці повноваження припинити.

"У цьому законі в Прикінцевих положеннях є певні норми спеціально для воєнного часу, які дозволяють правлінню без рішення загальних зборів приймати певні рішення щодо оперативного реагування на воєнні виклики. Правління може самостійно приймати рішення про реконструкцію, ремонт багатоквартирного будинку, якщо він пошкоджений внаслідок бойових дій", — пояснив Дмитро Левицький.

У цьому позитивна роль ініціативи, кажуть юристи. Однак врешті проєкт навряд чи допоможе ОСББ, наприклад, провести утеплення будинку.

Під час воєнного стану правління ОСББ може приймати рішення про ремонт і реконструкцію будинку без скликання загальних зборів

"Будь-яка підготовка до опалювального сезону пов’язана з фінансами. На жаль, цих коштів немає ані у співвласників багатоквартирного будинку, ані в управителів, які управляють у будинках де є і де немає ОСББ. Тому що більшість коштів, які є у людей, і які сплачують за обслуговування багатоквартирного будинку, і ОСББ, і управителі змушені використовувати на сплату електроенергії, яка подорожчала з 1 червня 2023 на 80%. Якщо раніше управляюча компанія в Дарницькому районі сплачувала близько 3 млн на місяць, то зараз вона буде сплачувати 5 млн. Тобто всі кошти, які були, які можливо могли використати на підготовку до опалювального сезону, просто фізично їх не буде", — переконаний засновник "Спілки споживачів комунальних послуг" Олег Попенко.

Закон не допоможе ОСББ підготувати будинки до опалювального сезону, оскільки коштів на це бракує

Експерт каже: врешті, скільки б не приймалося законів, якщо в місцевих бюджетах не закладати й не виділяти коштів на підтримку ОСББ, управителів, то нічого кардинально не зміниться. Більше того, перед ОСББ стоять проблеми, які зовсім не вирішує ухвалений парламентом закон.

"Щоб приймати спільні рішення, співвласникам, які і раніше, треба чи то правлінню, чи то ініціативній групі зібрати інформацію про власників квартир і нежитлових приміщень у будинку. З наданням цієї інформації у нашої системи адміністративних послуг виникають певні проблеми. Наприклад, БТІ не надають інформацію, або надають за дуже великі гроші. Тож, щоб скликати загальні збори, необхідно цю інформацію зібрати, а Реєстр речових прав недонаповнений. Тобто квартири, які були зареєстровані до 2013-го, у ньому зазвичай відсутні. І ця проблема ніяк законом не вирішена", — резюмував Дмитро Левицький.

Важливо Блекаути не страшні: як обрати павербанк на всі випадки життя і правильно користуватися
Теги за темою
Закон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Цены "кусаются", но уже снижаются: как изменилась стоимость малины и голубики
Знай
2025-07-14T04:22:39Z
Пенсионерам выплатят больше 5 тысяч гривен: названа особая категория получателей
Хвиля
2025-07-14T03:49:12Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Украинцам спишут часть долгов за водоснабжение: что для этого нужно
Знай
2025-07-07T04:21:54Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Займет 20 минут в день: простое упражнение может снизить риск смерти на 40%
Знай
2025-07-14T02:52:24Z
Секрет японцев: простое упражнение, которое снижает давление и спасает от депрессии
Gazeta UA
2025-07-14T00:01:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Украине будет чем бить по Москве: на какой шаг наконец-то решится Трамп
Comments UA
2025-07-14T04:12:35Z
Из-за операции "Паутина": РФ активно строит укрытия на своих авиабазах, но не везде, — ISW
Фокус
2025-07-14T04:04:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Погода на 14 июля: синоптики предупредили о грозах и шквалах
TSN
2025-07-14T04:22:33Z
В Україні продовжують знижуватися ціни на помідори
AgroNews
2025-07-14T04:01:31Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Спутниковые снимки показали последствия удара ВСУ по военному заводу в Подмосковье
Gazeta UA
2025-07-14T04:19:38Z
Идти в ТЦК теперь не нужно: как оформить необходимую бумагу
Знай
2025-07-14T04:07:37Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Сидни Суини может сыграть девушку Джеймса Бонда в перезапуске франшизы
GameMag
2025-07-14T04:04:34Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В США произошла стрельба в церкви: есть погибшие
TSN
2025-07-14T03:13:17Z
В Харьковской области четверо полицейских пострадали в результате вражеской атаки FPV-дроном. ФОТО
Новости Украины
2025-07-14T03:06:47Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Две котлеты для Мироси: Как живет девушка с инвалидностью после мобилизации отца
Комсомольская правда
2025-07-14T04:04:11Z
Как правильно стирать черную одежду, чтобы дольше сохранялся цвет: основные правила
Gazeta UA
2025-07-14T02:22:46Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Показали геймплей Hell is Us: "европейская" версия Death Stranding или нечто новое
Знай
2025-07-14T03:52:07Z
В Турции нашли артефакты, связанные с культом Диониса
Gazeta UA
2025-07-13T22:43:45Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z