MY.UAНовини
Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський
Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський

Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський

— І доки хоч на однім клапті Української території пануватиме чужинець, доти українська інтелігенція не покладе оружжя, доти всі покоління українців йтимуть на війну, – писав у програмних документах Української народної партії Микола Міхновський.

Саме його вважають першим ідеологом українського націоналізму. Він увів у політичну систему слово самостійність, а його праця Самостійна Україна стала справжнім маніфестом українського самостійництва. Міхновський чітко сформулював кінцеву мету української національної боротьби та закликав не вірити російським лібералам.

— Сам факт того, що він ще у ті часи заявив про самостійність Української державності – це вже важливий посил у той час, коли більшість говорила про примирення. Коли більшість говорила про культурну автономію, про певні якісь права в межах імперії. Він проповідував націоналістичні або націонал-консервативні тези, які сьогодні на часі й для нас, – розповів у коментарі Фактам ICTV доктор історичних наук Павло Гай-Нижник.

Він додав, що Міхновський говорив, що не слід толерувати насилля над своїм народом, і що потрібно захищатися агресивно, формувати власну армію, адже кожен народ має право на життя, бо кожному народу дана своя територія.

Коли у Харкові у 1904 році на честь святкування 250-річчя “возз’єднання” України з Росією встановили пам’ятник російському поетові Олександру Пушкіну, того ж року члени товариства Оборона України намагалися його знищити. Акцію пояснили у спеціальній прокламації, а автором слів став саме Міхновський:

— На силоміць загарбаній території Слобідської України, традиції якої сягають аж до славетних часів гетьмана Богдана, не має бути ніякого монумента з чужинців, – йшлося у прокламації.

Пушкіна звинуватили у перебріхуванні історичних подій та підло-брехливому змалюванні гетьмана Івана Мазепи у поемі Полтава. У прокламації закликали не нести “до нас своєї культури огнем і мечем, бо вже прокидається Україна до бою! Ви скуштуєте на своїй шкурі нагая і шаблі нових гонтів і залізняків!” Водночас будь-яких свідчень щодо безпосередньої причетності Міхновського до підготовки вибуху немає. А ось погруддя Пушкіна відправили на звалище історії вже цивілізовано через 118 років.

Факти ICTV розповідають, що відомо про Миколу Міхновського – апостола української державності, як його назвав український історик Петро Мірчук, а також про значення його діяльності для України.

Микола Міхновський був нащадком старовинного козацького роду. Він народився у 1873 році на Полтавщині у родині сільського священника, який навчив його українських пісень та дум. Відомо також, що його батько правив богослужіння українською мовою.

Ще з дитинства юний Міхновський любив поратися з батьком у саду і зберіг це захоплення на все життя. У його шкільному атестаті були переважно четвірки, а ось із математики, фізики та логіки – трійки. У Прилуцькій чоловічій гімназії його характеризували так: “старанність задовільна, допитливість достатня”.

Під час навчання на юридичному факультеті Київського університету він увійшов до таємної організації Братство тарасівців. Міхновський писав, що їх поколінню належить створити українську національну ідеологію для боротьби за визволення нації і для створення своєї держави. Але реалізувати ідеї члени братства не змогли, адже майже усі опинилися за ґратами. Міхновському пощастило уникнути арешту, і після закінчення навчання він працював у адвокатській конторі у Києві.

Самостійник з непростим характером

Сучасники його описували як красеня під два метри зростом, з широкими плечима, приємною усмішкою та великими вусами. Він був веселим та прекрасним оповідачем, у якого закохувалися жінки. Коли йому було 25 років, він сам закохався у дружину свого патрона – адвоката Фурмана.

Разом із нею він полишив Київ, але роман тривав недовго. Панянка не витримала випробування сільським побутом. Не в захваті були й батьки Міхновського, бо потенційна невістка була юдейкою. У підсумку Міхновський так ніколи й не одружився.

— Доля трохи собі покепкувала з мене: вона дала мені пити з келиха життя, і коли я зробив перший ковток, вона відхилила келих і… я зробився нещасливим: не можу собі знайти ніде місця і блукаю, наче несамовитий, – писав Міхновський у листі до Бориса Грінченка.

У Харкові він був адвокатом простих селян, за що одержав прізвисько Адвокат голодранців. Також Міхновський був серед захисників свого друга Володимира Шемета у справі Лубенської республіки. А трохи раніше захищав фінансистів у гучній справі збанкрутілого мільйонера Олексія Алчевського.

Міхновський не залишив після себе автобіографії чи щоденників, але лишилося чимало свідчень його сучасників. Українська письменниця Галина Журба, яка була присутня на Першому Всеукраїнському військовому з’їзді у травні 1917 року, описала Міхновського після його виступу так:

— Голос доволі різкий, і не має тої привабливої гнучкости, що Петлюрин. Слова падають, як відламки рубаного дуба. – Муром китайським відмежовуватися від Московщини. Раз на все рвати з москалями, а не “підтримувати контакт” із ними. Україна повинна бути самостійна, а не автономна. Військо, армія, а не федерація!..

Про Міхновського вона згадувала, що у її пам’яті закарбувався образ людини, що “ясно й просто, твердо й переконливо проголосила раніш за всіх те гасло, яке стало нашим національним українським Вірую”. Вона резюмувала: Міхновський – то була перша вогнева стріла, що пронизала небо нашої волевої свідомости.

Л. Мацієвич, М. Міхновський та актор С. Паньківський біля першого в Україні пам’ятника Т. Шевченку у Харкові. Фото: Львівська національна наукова бібліотека ім. Стефаника

Він був людиною амбітною та з непростим характером, що стало однією з причин конфліктів із українськими діячами. Грушевський зараховував Міхновського до “наших фашистів” (тоді це слово не мало виразно негативного значення), вважаючи його неперебірливим у засобах, брутальним та неврастенічним.

Петлюра звинувачував Міхновського в “обмеженості й вузькості”, а Скоропадський називав його погляди “вкрай шовіністичними”. Винниченко в оповіданні Поміркований та щирий висміяв Міхновського в образі самостійника Данила Недоторканого. Він був приречений весь час іти проти течії, але робив це гаряче й безкомпромісно.

— У нього був складний характер, як і у всіх непересічних людей того часу, сьогодення і у майбутньому. У Винниченка був нестерпний характер, у Грушевського був нестерпний характер, у Петлюри була манія величі. Тобто, всі вони знали собі ціну і усвідомлювали, що вони непересічні. У Міхновського був вибуховий характер, і це, звісно, ускладнювало його стосунки, але це було на рівні особистому. Тобто, його особисті риси, а не на рівні політичної ідеї, за яку він боровся і яку він пропагував, – розповів Павло Гай-Нижник.

Євген Чикаленко, описуючи Міхновського, зазначав, що у публічних дискусіях він переходив на крик, а часом “міг і зацідити по пиці”. Та з іншого боку, Чикаленко відзначав, що попри усі негативні риси Міхновський – “це людина не щоденна: дужа духом, талановита, безперечно ідейний український діяч, що був уже самостійником тоді, коли ми всі були тільки автономістами-федералістами”.

Скульптор Михайло Гаврилко з кумедним обуренням оповідав про свої відвідини Міхновського: ...як увійшов до його вітальні, то вирішив, що попав до раю Магомета, скрізь килими, килими… а по стінах голі жінки! Про це згадувала у своїх спогадах На грані двох епох українська діячка Марія Лівицька.

Автокефалія української церкви та армія

Інколи Міхновського називають провидцем, адже багато з його ідей випереджали час. Йдеться не лише про українську незалежність, а й про автокефальну українську церкву та українські Збройні сили.

Павло Гай-Нижник розповів Фактам ICTV, що Міхновський ще до української революції створив проєкт Конституції України. Там була окреслена територія України, суспільний лад, були присутні вибори, де обирали б голову держави загальними виборами, а також рівна виборча можливість для жінок і чоловіків.

— Він не був якимось відсталим, який говорив тільки про самостійну Україну і все. Він був різнобічним, як юрист та адвокат, безкоштовно захищав українських селян, захищав інтелігенцію від царських судів. Він був цілком адекватним не лише для своєї епохи, а й для нашої. Він руйнував міфи соціалізму, які намагалися втілити зачаровані новою світовою хворобою соціалізмом тогочасні українські провідники, – розповів історик.

У 1912 році у щотижневій українськомовній газеті Сніп Міхновський порушив питання про автокефалію української церкви. А ще раніше у своєму маніфесті Самостійна Україна писав про засилля московщини у церквах України. У тексті йшлося: На підставі якого права на всіх урядах нашої країни урядовцями призначено виключно росіян (москалів) або змоскалізованих ренегатів?.. Через що навіть у церкві панує мова наших гнобителів?

Міхновський вважав, що головна причина нещастя нашої нації – брак націоналізму серед її широкого загалу. Він стверджував: У нас в Україні націоналізм дуже припізнився: наша нація, виключаючи небагатьох, переважно з інтелігенції, – не націоналістична. Вона не має національної свідомості серед загалу… не має наймогутнішої зброї для захисту своїх інтересів.

Напередодні Лютневої революції 1917 року та повалення царату Міхновський публічно заявляв про необхідність створення українського війська, бо прекрасно усвідомлював, що без власних потужних Збройних сил Українська держава існувати не зможе.

Упродовж 1917 року він активно переконував українців, які служили у російській армії, приєднуватися до лав майбутньої української армії. Щойно у Києві вибухнула революція, він створив організацію Український військовий клуб імені гетьмана Полуботка та став одним із організаторів двох перших українських полків.

Військове формування не визнали ані російські окупанти, ані УЦР. Грушевський і Петлюра були серед тих, хто не поділяв створення власного війська.

— Коли на Першому військовому з’їзді у Києві він проповідував цю ідею, то його зацькували, що він агент буржуазії і зрадник інтернаціоналізму. Його публічно цькували три людини, найбільш популярні тоді – це Грушевський, Петлюра і Винниченко. Вони були соціалістами і прагнули збудувати соціалістичну Україну, в якій мала бути світова революція і світовий соціалізм, – розповів Гай-Нижник.

Соціалісти вважали, що їхні “брати-більшовики за ідеєю” ніколи не нападуть на братніх соціалістів, пояснив історик. Він додав, що за такою думкою, не мало бути державних кордонів у сучасному розумінні і не потрібна була армія, а лише народна міліція. Тому для соціалістів Міхновський, Ліпинський, Шемет були шовіністами, які пропагували антисоціальні речі, які заперечували модель держави без кордонів і соціальної рівності.

Після того, як полуботківці вдалися до невдалої спроби воєнного заколоту з метою проголошення незалежної України, на прохання Винниченка та Петлюри влада відправила Міхновського на Румунський фронт для проходження служби. Багато самостійників опинилися так само на фронті або у в’язницях.

У руках Міхновського ніколи не було реальної влади. Перехворівши на тиф, він відійшов від політичного життя і певний час жив на Полтавщині та Кубані. Коли він повернувся до Києва, окупаційна радянська влада його заарештувала та допитувала, а згодом відпустила.

За кілька днів після цього у 1924 році його знайшли повішеним на яблуні у дворі садиби Володимира Шемета на вулиці Жилянській. Газети писали про самогубство. У передсмертній записці було таке: Ніж вони мене, краще я сам себе… Але існує ще одна версія, що Міхновського насправді вбили чекісти, інсценувавши самогубство з метою дискредитації.

Поховали того, хто випередив свій час, у Києві на Байковому цвинтарі. За часів радянської окупації України ім’я Миколи Міхновського з ідеологічних мотивів було заборонене, а пам’ять про нього — майже стерта.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зірки обіцяють багатство та сюрпризи: 3 знаки зодіаку спіймають удачу за хвіст
GlavRed
2025-04-23T12:25:00Z
Тіло Франциска перенесли в Базиліку Святого Петра для прощання
24tv
2025-04-23T12:24:54Z
Поліцейська академія уклала угоду на майже 9 млн грн з колабораціоністкою – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:21:59Z
У Польщі невідомі встановили провокативну таблицю на могилі воїнів УПА
Европейская правда
2025-04-23T12:18:43Z
Ніхто не дивився на наречену: лев "увірвався" на весілля закоханої пари
Фокус
2025-04-23T12:12:54Z
Ударний Bayraktar TB3 «навчився» автономним зльоту та посадці на кораблі
УкраинФорм
2025-04-23T12:01:00Z
В Україні планують створити держреєстр органічних тварин
AgroPortal
2025-04-23T12:00:33Z
Дрони ЗСУ пролетіли 1700 км і атакували завод з виробництва "Шахедів"
iPress
2025-04-23T11:52:56Z
Які пільги може отримати особа зі статусом "дитина війни"
24tv
2025-04-23T11:51:34Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Рубіо відмовився від участі у переговорах у Лондоні через позицію Зеленського, - NYT
Telegraf
2025-04-23T12:25:58Z
Ідеальна "кормова база" для Путіна? На кого росіянам начхати, якщо загинуть в Україні
Telegraf
2025-04-23T12:25:18Z
Голова НААУ Ізовітова колись врятувала Татарова від НАБУ і ця зв'язка працює досі
ZN UA
2025-04-23T12:22:52Z
Естонія планує облаштувати військову базу біля кордону з РФ
Европейская правда
2025-04-23T12:22:46Z
Що не так у «мирному плані» Трампа: думка експертів
Комсомольская правда
2025-04-23T12:16:58Z
У США трампісти звільнили координатора, який займався воєнними злочинами РФ
Украина Криминальная
2025-04-23T12:06:40Z
Таємниця нового портрета Трампа розкрита: кому Путін замовив картину
TSN
2025-04-23T12:06:29Z
Підкуп виборців і несплата податків: що відомо про чоловіка скандальної екснардепки Королевської
Telegraf
2025-04-23T12:03:25Z
"Даю годину": дружина Остапчука погрожує колишній телеведучому
GlavRed
2025-04-23T12:25:44Z
Олена Тополя зізналася, чому побоюється заводити 4 дитину
GlavRed
2025-04-23T12:25:14Z
Класичні туфлі вже не в моді: в моду вривається інше взуття
24tv
2025-04-23T12:09:53Z
Не лише "Титанік": 2 моторошні фільми про страшні катастрофи, засновані на реальних подіях
24tv
2025-04-23T11:48:45Z
Парфуми зірки "Еліти" Арона Піпера – аромат, що зачаровує найуспішніших зірок світу
24tv
2025-04-23T11:48:26Z
Продюсер Нікітін показав фото з молодості з Вєркою Сердючкою і розкрив секрет її успіху
TSN
2025-04-23T11:48:23Z
Анна Кошмал замилувала рідкісним фото з чоловіком і розсекретила, як із ним проводить час
TSN
2025-04-23T11:29:21Z
"Є привід відзначити": колишня Остапука розповіла, як поділила з ним будинок
GlavRed
2025-04-23T11:28:19Z
Дружина Тараса Тополі чесно відповіла, чи готовий музикант піти в політику: "Дуже боюся"
TSN
2025-04-23T11:27:34Z
За вимагання коштів у пацієнтів медзаклади будуть штрафувати – НСЗУ
Факти ICTV
2025-04-23T12:03:21Z
Продукт №1 в раціоні: чим корисні каперси для чоловіків і жінок
Gazeta UA
2025-04-23T11:34:12Z
Який симптом свідчить про те, що більше не можна їсти солодощі: пояснення лікарів
TSN
2025-04-23T11:28:50Z
П’ять фактів про користь білого вина
TSN
2025-04-23T11:28:44Z
Можете залишитися без урожаю: чим підживити часник, якщо рослина пожовтіла
GlavRed
2025-04-23T11:28:31Z
Чому чорніє срібло на шиї: як це пов’язано зі здоров’ям
TSN
2025-04-23T11:27:35Z
Простий спосіб знизити ризик деменції: відкриття вчених
TSN
2025-04-23T11:27:05Z
Що таке метастази, на якій стадії вони з’являються, чи можуть зникнути: відповіді онкологів
TSN
2025-04-23T11:21:59Z
Шлунок, енергія та нервова система: прихована користь бананів
Знай
2025-04-23T11:12:14Z
Протримається рік: Нафтогаз ухвалив тариф на газ для населення у 2025 році
GlavRed
2025-04-23T12:25:31Z
Ціна зросла у 2,5 рази: в Україні стрімко дорожчає базовий овоч
GlavRed
2025-04-23T12:25:10Z
Пенсії у квітні перерахували лише одній категорії українців. ПФУ пояснив чому
Telegraf
2025-04-23T12:18:56Z
Скільки отримують на руки при мінімальній зарплаті у 2025 році: вирахування та сума
Факти ICTV
2025-04-23T12:10:30Z
Російські акції та валюта обвалилися через зрив мирних переговорів у Лондоні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:09:06Z
«Вінницяпобутхім» передали Фонду держмайна для реалізації — раніше актив включили у перелік на велику приватизацію
AIN
2025-04-23T11:51:01Z
Росія нарощує постачання нафти
24tv
2025-04-23T11:48:19Z
Apple і Meta отримали перші в ЄС антимонопольні штрафи DMA — до $600 млн і більше, якщо не виправляться за 60 днів
ITC
2025-04-23T11:40:45Z
США пом’якшують торговельний тиск на Китай
360ua.news
2025-04-23T11:36:50Z
Жінка втратила гроші, довірившись обіцянкам легкого заробітку в соцмережі TikTok
InternetUA
2025-04-23T12:25:11Z
Зловмисник ошукав 75-річну киянку на суму понад 300 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-23T12:18:36Z
Рятувальники Києва минулої доби майже 50 разів виїжджали на пожежі в екосистемах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:18:00Z
Там виробляють Шахеди: дрони атакували місто Єлабуга в Татарстані - деталі
GlavRed
2025-04-23T12:15:12Z
Хмельничанина засуджено за побиття двох школярів
Украина Криминальная
2025-04-23T12:12:38Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:12:30Z
Невелика вирва наробила великої біди: як Харків оговтується від масованої атаки БпЛА
24tv
2025-04-23T12:03:57Z
Російський удар по автобусу в Марганці забрав життя дев’яти людей – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:00:59Z
У Татарстані завод із виробництва Шахедів атакували ударні дрони
Факти ICTV
2025-04-23T11:48:58Z
Повернення «Будиночка на щастя» на Новому та «МастерШеф 15» на СТБ. Як дивилися телеканали 31 березня — 6 квітня 2025 року
Детектор М
2025-04-23T12:25:01Z
Окупанти завдали авіаудари по місту в Донецькій області: загинув чоловік та постраждала жінка
ZN UA
2025-04-23T12:22:53Z
У Торецьку наші шутрмовики взяли в полон громадянина Сенегалу
ZN UA
2025-04-23T12:21:43Z
Не допомогла навіть зміна тактики: у Силах оборони Півдня сказали, як почали діяти росіяни
24tv
2025-04-23T12:03:36Z
Подорожчання проїзду в Дніпропетровській області: ціни збільшили на 50%
Политека
2025-04-23T12:03:25Z
Самотужки взяв шістьох у полон: розвідник шокував подробицями операції під Сіверськом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:00:40Z
Ворог готувався: у Силах оборони Півдня розповіли, як відчули на собі "перемир'я" Путіна
24tv
2025-04-23T11:48:38Z
"Встановили ганчірку і закріплюються": ЗС РФ захопили населений пункт на Донеччині
Фокус
2025-04-23T11:42:30Z
Підвищення тарифів на воду в Харкові: як зміняться цифри у платіжках
Политека
2025-04-23T11:31:34Z
Як розправити кути килима: прості способи приборкати неслухняне покриття
24tv
2025-04-23T12:18:52Z
Як зекономити гроші у подорожах: 5 порад, які точно працюють
24tv
2025-04-23T12:09:13Z
Підкорює серця гурманів: як приготувати вдома популярний сир лабне
Gazeta UA
2025-04-23T11:55:09Z
Нізащо не робіть цього на цвинтарі: накличете хвороби та лихо
24tv
2025-04-23T11:48:57Z
Як пофарбувати шафу з МДФ, щоб поверхня була гладенькою і однорідною
24tv
2025-04-23T11:48:07Z
Є у кожному магазині — які макарони найшкідливіші
TSN
2025-04-23T11:29:40Z
Що розкаже про вас форма пальців: несподіваний психологічний тест
TSN
2025-04-23T11:29:31Z
Підживіть полуницю цим розчином — і влітку зберете багатий урожай солодких та великих ягід
TSN
2025-04-23T11:29:14Z
Гола прибиральниця розповіла про дивні послуги, які вона пропонує клієнтам за доплату
TSN
2025-04-23T11:28:53Z
Допінговий скандал: що загрожує Мудрику, якщо його провину буде доведено
GlavRed
2025-04-23T12:25:07Z
Кольцов: Налаштовані дати бій Динамо
Football.ua
2025-04-23T12:22:08Z
Визначилися фіналісти баскетбольної Суперліги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T12:12:48Z
Росію допустили на Євро з прапором та гімном: Іспанія зробила хід конем
Telegraf
2025-04-23T12:06:00Z
Джало вилучили зі складу Порту та покарали тренуваннями о 7 ранку
Football.ua
2025-04-23T12:01:00Z
Ярмоленко очолить експериментальний склад Динамо Київ на кубкову гру проти Буковини
Football.ua
2025-04-23T11:58:11Z
Хто найбагатший спортсмен світу всіх часів: опубліковано оновлений рейтинг
Факти ICTV
2025-04-23T11:48:42Z
Шанс врятувати сезон: онлайн-трансляція півфіналу Кубка України Полісся – Шахтар
24tv
2025-04-23T11:48:23Z
Стала відома дата початку нового чемпіонату України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T11:39:31Z
Росія планує разом з Китаєм побудувати атомну станцію на Місяці
1News
2025-04-23T12:24:04Z
Grok від Ілона Маска навчився "бачити" світ навколо себе: подробиці
InternetUA
2025-04-23T12:16:25Z
ШІ Ілона Маска тепер може "стежити" за людьми через камери смартфонів
Фокус
2025-04-23T12:15:51Z
Дешевий, але витривалий: Huawei випускає смартфон Enjoy 80 з незвичайною батареєю
Фокус
2025-04-23T12:15:13Z
Серед уламків корабля часів Другої світової знайшли автомобіль
24tv
2025-04-23T12:03:32Z
Український стартап NORDA Dynamics залучив $150 000 інвестицій на розвиток автономних систем для дронів
AIN
2025-04-23T12:00:44Z
Міноборони України презентувало оновлену версію застосунку Резерв+
360ua.news
2025-04-23T12:00:09Z
Обертання Землі коливається сильніше, ніж очікувалося: щось висмоктує вологу з надр планети
Фокус
2025-04-23T12:00:06Z
Фізики спростовують теорію Великого вибуху: із Всесвітом відбувається те, що складно уявити
Фокус
2025-04-23T11:58:56Z
З екраном на 100 дюймів: гібридний кросовер Mazda EZ-60 показали на живих фото
AutoGeek
2025-04-23T12:12:28Z
Новий електричний Renault Clio для тих, хто вважає, що ретро 5 занадто екстравагантний
Топ Жир
2025-04-23T12:00:24Z
Toyota показала суперника Tesla Model 3 за $23 000
AutoCentre
2025-04-23T11:31:00Z
Бажаєте McLaren власності від зірок Формули-1 Хмільницького чи Батона? Ваш щасливий день!
Топ Жир
2025-04-23T11:15:32Z
З золотим декором: флагманський електричний кросовер Zeekr 9X показали офіційно
AutoGeek
2025-04-23T11:12:46Z
Найдшвидший хетчбек Renault — електричний і дорожчий, ніж 911 GTS
Топ Жир
2025-04-23T11:00:15Z
Велосипедист тягнув великий диван по жвавій автостраді
Фокус
2025-04-23T10:42:50Z
Новий Lexus ES без решітки: автомобіль почав електрифікацію
Топ Жир
2025-04-23T10:30:19Z
Завдяки ШІ: у Kia придумали, як зробити поїздки для незрячих пасажирів більш комфортними
AutoGeek
2025-04-23T10:15:31Z