MY.UAНовини
Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський
Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський

Апостол української державності, який ніколи не мав реальної влади: ким був Микола Міхновський

— І доки хоч на однім клапті Української території пануватиме чужинець, доти українська інтелігенція не покладе оружжя, доти всі покоління українців йтимуть на війну, – писав у програмних документах Української народної партії Микола Міхновський.

Саме його вважають першим ідеологом українського націоналізму. Він увів у політичну систему слово самостійність, а його праця Самостійна Україна стала справжнім маніфестом українського самостійництва. Міхновський чітко сформулював кінцеву мету української національної боротьби та закликав не вірити російським лібералам.

— Сам факт того, що він ще у ті часи заявив про самостійність Української державності – це вже важливий посил у той час, коли більшість говорила про примирення. Коли більшість говорила про культурну автономію, про певні якісь права в межах імперії. Він проповідував націоналістичні або націонал-консервативні тези, які сьогодні на часі й для нас, – розповів у коментарі Фактам ICTV доктор історичних наук Павло Гай-Нижник.

Він додав, що Міхновський говорив, що не слід толерувати насилля над своїм народом, і що потрібно захищатися агресивно, формувати власну армію, адже кожен народ має право на життя, бо кожному народу дана своя територія.

Коли у Харкові у 1904 році на честь святкування 250-річчя “возз’єднання” України з Росією встановили пам’ятник російському поетові Олександру Пушкіну, того ж року члени товариства Оборона України намагалися його знищити. Акцію пояснили у спеціальній прокламації, а автором слів став саме Міхновський:

— На силоміць загарбаній території Слобідської України, традиції якої сягають аж до славетних часів гетьмана Богдана, не має бути ніякого монумента з чужинців, – йшлося у прокламації.

Пушкіна звинуватили у перебріхуванні історичних подій та підло-брехливому змалюванні гетьмана Івана Мазепи у поемі Полтава. У прокламації закликали не нести “до нас своєї культури огнем і мечем, бо вже прокидається Україна до бою! Ви скуштуєте на своїй шкурі нагая і шаблі нових гонтів і залізняків!” Водночас будь-яких свідчень щодо безпосередньої причетності Міхновського до підготовки вибуху немає. А ось погруддя Пушкіна відправили на звалище історії вже цивілізовано через 118 років.

Факти ICTV розповідають, що відомо про Миколу Міхновського – апостола української державності, як його назвав український історик Петро Мірчук, а також про значення його діяльності для України.

Микола Міхновський був нащадком старовинного козацького роду. Він народився у 1873 році на Полтавщині у родині сільського священника, який навчив його українських пісень та дум. Відомо також, що його батько правив богослужіння українською мовою.

Ще з дитинства юний Міхновський любив поратися з батьком у саду і зберіг це захоплення на все життя. У його шкільному атестаті були переважно четвірки, а ось із математики, фізики та логіки – трійки. У Прилуцькій чоловічій гімназії його характеризували так: “старанність задовільна, допитливість достатня”.

Під час навчання на юридичному факультеті Київського університету він увійшов до таємної організації Братство тарасівців. Міхновський писав, що їх поколінню належить створити українську національну ідеологію для боротьби за визволення нації і для створення своєї держави. Але реалізувати ідеї члени братства не змогли, адже майже усі опинилися за ґратами. Міхновському пощастило уникнути арешту, і після закінчення навчання він працював у адвокатській конторі у Києві.

Самостійник з непростим характером

Сучасники його описували як красеня під два метри зростом, з широкими плечима, приємною усмішкою та великими вусами. Він був веселим та прекрасним оповідачем, у якого закохувалися жінки. Коли йому було 25 років, він сам закохався у дружину свого патрона – адвоката Фурмана.

Разом із нею він полишив Київ, але роман тривав недовго. Панянка не витримала випробування сільським побутом. Не в захваті були й батьки Міхновського, бо потенційна невістка була юдейкою. У підсумку Міхновський так ніколи й не одружився.

— Доля трохи собі покепкувала з мене: вона дала мені пити з келиха життя, і коли я зробив перший ковток, вона відхилила келих і… я зробився нещасливим: не можу собі знайти ніде місця і блукаю, наче несамовитий, – писав Міхновський у листі до Бориса Грінченка.

У Харкові він був адвокатом простих селян, за що одержав прізвисько Адвокат голодранців. Також Міхновський був серед захисників свого друга Володимира Шемета у справі Лубенської республіки. А трохи раніше захищав фінансистів у гучній справі збанкрутілого мільйонера Олексія Алчевського.

Міхновський не залишив після себе автобіографії чи щоденників, але лишилося чимало свідчень його сучасників. Українська письменниця Галина Журба, яка була присутня на Першому Всеукраїнському військовому з’їзді у травні 1917 року, описала Міхновського після його виступу так:

— Голос доволі різкий, і не має тої привабливої гнучкости, що Петлюрин. Слова падають, як відламки рубаного дуба. – Муром китайським відмежовуватися від Московщини. Раз на все рвати з москалями, а не “підтримувати контакт” із ними. Україна повинна бути самостійна, а не автономна. Військо, армія, а не федерація!..

Про Міхновського вона згадувала, що у її пам’яті закарбувався образ людини, що “ясно й просто, твердо й переконливо проголосила раніш за всіх те гасло, яке стало нашим національним українським Вірую”. Вона резюмувала: Міхновський – то була перша вогнева стріла, що пронизала небо нашої волевої свідомости.

Л. Мацієвич, М. Міхновський та актор С. Паньківський біля першого в Україні пам’ятника Т. Шевченку у Харкові. Фото: Львівська національна наукова бібліотека ім. Стефаника

Він був людиною амбітною та з непростим характером, що стало однією з причин конфліктів із українськими діячами. Грушевський зараховував Міхновського до “наших фашистів” (тоді це слово не мало виразно негативного значення), вважаючи його неперебірливим у засобах, брутальним та неврастенічним.

Петлюра звинувачував Міхновського в “обмеженості й вузькості”, а Скоропадський називав його погляди “вкрай шовіністичними”. Винниченко в оповіданні Поміркований та щирий висміяв Міхновського в образі самостійника Данила Недоторканого. Він був приречений весь час іти проти течії, але робив це гаряче й безкомпромісно.

— У нього був складний характер, як і у всіх непересічних людей того часу, сьогодення і у майбутньому. У Винниченка був нестерпний характер, у Грушевського був нестерпний характер, у Петлюри була манія величі. Тобто, всі вони знали собі ціну і усвідомлювали, що вони непересічні. У Міхновського був вибуховий характер, і це, звісно, ускладнювало його стосунки, але це було на рівні особистому. Тобто, його особисті риси, а не на рівні політичної ідеї, за яку він боровся і яку він пропагував, – розповів Павло Гай-Нижник.

Євген Чикаленко, описуючи Міхновського, зазначав, що у публічних дискусіях він переходив на крик, а часом “міг і зацідити по пиці”. Та з іншого боку, Чикаленко відзначав, що попри усі негативні риси Міхновський – “це людина не щоденна: дужа духом, талановита, безперечно ідейний український діяч, що був уже самостійником тоді, коли ми всі були тільки автономістами-федералістами”.

Скульптор Михайло Гаврилко з кумедним обуренням оповідав про свої відвідини Міхновського: ...як увійшов до його вітальні, то вирішив, що попав до раю Магомета, скрізь килими, килими… а по стінах голі жінки! Про це згадувала у своїх спогадах На грані двох епох українська діячка Марія Лівицька.

Автокефалія української церкви та армія

Інколи Міхновського називають провидцем, адже багато з його ідей випереджали час. Йдеться не лише про українську незалежність, а й про автокефальну українську церкву та українські Збройні сили.

Павло Гай-Нижник розповів Фактам ICTV, що Міхновський ще до української революції створив проєкт Конституції України. Там була окреслена територія України, суспільний лад, були присутні вибори, де обирали б голову держави загальними виборами, а також рівна виборча можливість для жінок і чоловіків.

— Він не був якимось відсталим, який говорив тільки про самостійну Україну і все. Він був різнобічним, як юрист та адвокат, безкоштовно захищав українських селян, захищав інтелігенцію від царських судів. Він був цілком адекватним не лише для своєї епохи, а й для нашої. Він руйнував міфи соціалізму, які намагалися втілити зачаровані новою світовою хворобою соціалізмом тогочасні українські провідники, – розповів історик.

У 1912 році у щотижневій українськомовній газеті Сніп Міхновський порушив питання про автокефалію української церкви. А ще раніше у своєму маніфесті Самостійна Україна писав про засилля московщини у церквах України. У тексті йшлося: На підставі якого права на всіх урядах нашої країни урядовцями призначено виключно росіян (москалів) або змоскалізованих ренегатів?.. Через що навіть у церкві панує мова наших гнобителів?

Міхновський вважав, що головна причина нещастя нашої нації – брак націоналізму серед її широкого загалу. Він стверджував: У нас в Україні націоналізм дуже припізнився: наша нація, виключаючи небагатьох, переважно з інтелігенції, – не націоналістична. Вона не має національної свідомості серед загалу… не має наймогутнішої зброї для захисту своїх інтересів.

Напередодні Лютневої революції 1917 року та повалення царату Міхновський публічно заявляв про необхідність створення українського війська, бо прекрасно усвідомлював, що без власних потужних Збройних сил Українська держава існувати не зможе.

Упродовж 1917 року він активно переконував українців, які служили у російській армії, приєднуватися до лав майбутньої української армії. Щойно у Києві вибухнула революція, він створив організацію Український військовий клуб імені гетьмана Полуботка та став одним із організаторів двох перших українських полків.

Військове формування не визнали ані російські окупанти, ані УЦР. Грушевський і Петлюра були серед тих, хто не поділяв створення власного війська.

— Коли на Першому військовому з’їзді у Києві він проповідував цю ідею, то його зацькували, що він агент буржуазії і зрадник інтернаціоналізму. Його публічно цькували три людини, найбільш популярні тоді – це Грушевський, Петлюра і Винниченко. Вони були соціалістами і прагнули збудувати соціалістичну Україну, в якій мала бути світова революція і світовий соціалізм, – розповів Гай-Нижник.

Соціалісти вважали, що їхні “брати-більшовики за ідеєю” ніколи не нападуть на братніх соціалістів, пояснив історик. Він додав, що за такою думкою, не мало бути державних кордонів у сучасному розумінні і не потрібна була армія, а лише народна міліція. Тому для соціалістів Міхновський, Ліпинський, Шемет були шовіністами, які пропагували антисоціальні речі, які заперечували модель держави без кордонів і соціальної рівності.

Після того, як полуботківці вдалися до невдалої спроби воєнного заколоту з метою проголошення незалежної України, на прохання Винниченка та Петлюри влада відправила Міхновського на Румунський фронт для проходження служби. Багато самостійників опинилися так само на фронті або у в’язницях.

У руках Міхновського ніколи не було реальної влади. Перехворівши на тиф, він відійшов від політичного життя і певний час жив на Полтавщині та Кубані. Коли він повернувся до Києва, окупаційна радянська влада його заарештувала та допитувала, а згодом відпустила.

За кілька днів після цього у 1924 році його знайшли повішеним на яблуні у дворі садиби Володимира Шемета на вулиці Жилянській. Газети писали про самогубство. У передсмертній записці було таке: Ніж вони мене, краще я сам себе… Але існує ще одна версія, що Міхновського насправді вбили чекісти, інсценувавши самогубство з метою дискредитації.

Поховали того, хто випередив свій час, у Києві на Байковому цвинтарі. За часів радянської окупації України ім’я Миколи Міхновського з ідеологічних мотивів було заборонене, а пам’ять про нього — майже стерта.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Відключення світла в Одесі 27 листопада: у ДТЕК повідомили, де проводитимуться ремонтні роботи
Политека
2024-11-27T08:27:58Z
У Тернополі електротранспорт частково відновив роботу після атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:27:23Z
Вночі лунали вибухи у Ростовській області: росіяни скаржаться на атаку дронів
GlavRed
2024-11-27T08:27:07Z
В окупованому Криму лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:24:17Z
У Севастополі після вибухів здійнявся дим над військовим училищем
24tv
2024-11-27T08:21:55Z
Окупована частина Запоріжжя залишилася без світла
24tv
2024-11-27T08:15:27Z
Понад 200 боїв на фронті, у ЗСУ назвали "пекельний" напрямок: карта бойових дій 27 листопада
24tv
2024-11-27T08:15:25Z
Ялинку на Софійській площі у Києві встановлять 2 грудня
Комсомольская правда
2024-11-27T08:15:08Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на ранок 27.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-27T08:04:37Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T08:27:55Z
Із національних іспитів у Грузії вилучили боротьбу з російським імперством
Европейская правда
2024-11-27T08:21:54Z
Литві потрібні 5 малих ядерних реакторів для надійного електропостачання
Европейская правда
2024-11-27T08:21:28Z
Росія погрожує помстою після ударів ЗСУ ракетами ATACMS
360ua.news
2024-11-27T08:18:02Z
У Китаї триває розслідування щодо глави Міноборони за підозрою в корупції — FT
ZN UA
2024-11-27T08:16:43Z
У Румунії попросили Єврокомісію розслідувати вплив TikTok на сенсаційний результат одіозного кандидата
Европейская правда
2024-11-27T08:10:32Z
Румунський "Трамп": як проросійський політик перемагає на виборах президента
Фокус
2024-11-27T08:06:59Z
Президент Світового конгресу українців зустрівся з парламентарями Фінляндії
УкраинФорм
2024-11-27T08:06:20Z
В уряді Польщі вважають, що протестам не місце на прикордонних пунктах пропуску
AgroPortal
2024-11-27T08:00:32Z
Наймодніші штани зими 2025: тренди, які не можна пропустити
24tv
2024-11-27T08:21:52Z
Алек Болдвін назвав серйозну проблему американців
Фокус
2024-11-27T08:15:23Z
Пол Веслі зіграє головну роль у мінісеріалі про війну в Україні
1News
2024-11-27T07:54:27Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": чому фільм має різну назву у Великій Британії та США
24tv
2024-11-27T07:54:12Z
Шевченківська премія 2025 року: відбувся перший тур конкурсу
УкраинФорм
2024-11-27T07:51:34Z
Помер Джим Абрагамс, автор культових комедій "Голий пістолет" та "Гарячі голови"
Комсомольская правда
2024-11-27T07:43:43Z
Путініст Буйнов уперше вийшов на зв'язок після звісток, що він помирає від раку
GlavRed
2024-11-27T07:25:29Z
"Потрібно впасти на дно": Ксенія Мішина розкрила свій секрет стрункості
GlavRed
2024-11-27T07:25:17Z
Сміх, гріх і бабак. У прокат виходить новий фільм Романа Бондарчука «Редакція»
Детектор М
2024-11-27T07:00:32Z
Більшість людей не знають про цей небезпечний побічний ефект алкоголю
Portaltele
2024-11-27T08:01:40Z
Чи може випадати волосся через надлишок тестостерону
24tv
2024-11-27T06:03:30Z
Лікарі розповідають, як уникнути пташиного грипу
Portaltele
2024-11-27T05:01:50Z
Скільки калорій потрібно спалювати, якщо ви хочете схуднути
24tv
2024-11-27T04:18:10Z
У Києві прооперували дівчинку з рідкісною патологією: її статеві органи виглядали як чоловічі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:36:43Z
Безоплатні профілактичні обстеження на онкозахворювання можна пройти у 840 медзакладах - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:15Z
Чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
Украина Криминальная
2024-11-26T23:45:24Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Скільки «з’їдає» оренда у Вінниці? Аналіз зарплат і вартості оренди
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:21:53Z
Україна та Данія запровадять fast-track механізм для інвестицій
УкраинФорм
2024-11-27T08:18:48Z
Ввезення готівкової валюти в Україну зросло на понад 80% до нового рекорду
ZN UA
2024-11-27T08:16:28Z
Долар та євро подорожчали в обмінниках та в банках
24tv
2024-11-27T08:09:17Z
Компанія Makosh створила власні резервуари для зберігання КАС
AgroNews
2024-11-27T08:07:22Z
Кому підвищать пенсію в 2025 році
24tv
2024-11-27T07:48:24Z
Українські яблука, що мають найбільший попит на експорт: топ-5 сортів
24tv
2024-11-27T07:33:58Z
Дотації за сільгосптехніку та кошти на розмінування направили на «тисячу Зеленського»
AgroPortal
2024-11-27T07:30:22Z
В Україні у 2025 р змінять правила виходу на пенсію
AgroNews
2024-11-27T07:13:02Z
Гвардіола роздер собі голову та ніс після втраченої перемоги МанСіті у ЛЧ: шокуючий кадр
24tv
2024-11-27T07:48:02Z
Може цілий день провести на кухні: найкраща тенісистка України вразила кулінарними навиками
24tv
2024-11-27T07:39:19Z
Голанд побив рекорд Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:24:51Z
GiveMeSport назвав найкращих боксерів у 2024 році
УкраинФорм
2024-11-27T07:22:01Z
Тренер Баєра оцінив дебют наймолодшого українця в історії Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-27T06:54:22Z
17-річний українець дебютував в Лізі чемпіонів за чемпіонів Німеччини та побив низку рекордів
24tv
2024-11-27T06:24:30Z
«Шахтар» сьогодні зіграє з ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T05:06:09Z
17-річний українець дебютував за «Баєр» у матчі Ліги чемпіонів, уламки дрона пошкодили будівлю в Києві, є постраждалі: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T04:42:45Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T23:12:41Z
В Україні судили жінку, яка продавала власну порнографію через Телеграм
InternetUA
2024-11-27T08:27:59Z
Вночі ворог запустив майже 90 "Шахедів" з 3 напрямків: як відпрацювала ППО
24tv
2024-11-27T08:27:14Z
Сім років до мети: у Туреччині завершили розробку мінометної системи з можливістю ведення вогню на 360°
InternetUA
2024-11-27T08:10:39Z
Над авіабазами США у Великій Британії майже тиждень літають невідомі дрони
InternetUA
2024-11-27T07:57:21Z
Американські розробники представили інноваційну систему ППО проти бойових дронів
InternetUA
2024-11-27T07:55:52Z
Водіїв незаконно штрафують за перевезення дітей: як повернути гроші
Знай
2024-11-27T07:36:47Z
Адвокати-диверсанти підбурюють до саботажу. Хто з-за кордону радить українцям тікати від мобілізації
Украина Криминальная
2024-11-27T07:35:46Z
Народився мертвим: Кіркоров видав особистий секрет і розповів про приниження матері
GlavRed
2024-11-27T07:25:51Z
Новий закон про виплати військовим у полоні: правозахисниця пояснила, як це працюватиме
Политека
2024-11-27T07:25:49Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T08:27:57Z
Атака на Київщину: поліція показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:27:48Z
Правоохоронці затримали причетних до вчинення теракту в Житомирі
Украина Криминальная
2024-11-27T08:27:38Z
Під виглядом соцпрацівників: жінка з онучкою обікрали пенсіонерку в Одесі
Политека
2024-11-27T08:27:19Z
У Британії затримали одного з найбільш розшукуваних ФБР терористів, який переховувався 20 років
iPress
2024-11-27T07:57:18Z
Одеська поліція розшукує 14-річну дівчину
Украина Криминальная
2024-11-27T07:55:14Z
У Британії заарештували терориста, якого ФБР розшукувало понад 20 років
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T07:51:22Z
Диспетчерам було "весело": в Одесі жінка терироризувала ДСНСків через повітряну тривогу
Фокус
2024-11-27T07:45:59Z
Атака на Київську область: поліція показала фото з руйнуваннями
TSN
2024-11-27T07:33:07Z
Працює миттєво: чим розчинити накип у чайнику
GlavRed
2024-11-27T08:27:36Z
Із часом їх цінність лише зросте: дизайнери назвали 5 речей для дому, які варто купити зараз
24tv
2024-11-27T07:30:12Z
Забудьте про неапетитну масу: як посмажити картоплю, щоб хрустіла, а не розвалювалася
24tv
2024-11-27T07:30:00Z
Для кого зі знаків зодіаку 2025 рік стане переломним у любовній сфері
24tv
2024-11-27T07:09:18Z
Як звичайна сіль перетворює гарячий шоколад на витвір мистецтва
Знай
2024-11-27T06:51:57Z
Рецепт авдіївської гонорової каші: її готували ще у ХІХ столітті
24tv
2024-11-27T06:12:31Z
Всього за допомогою одного трюку можна перетворити кисле вино на солодке
Знай
2024-11-27T05:51:58Z
Психолог про те, як подолати тривожний стан: Поверніться до рутинного життя і живіть «тут і зараз»
Комсомольская правда
2024-11-27T05:02:45Z
Ребус для тих, у кого відмінний зір: треба за 5 секунд знайти двох дівчат
GlavRed
2024-11-27T04:27:36Z
OpenAI призупиняє роботу відеомоделі Sora після навмисного витоку
InternetUA
2024-11-27T08:16:31Z
Apple хоче відмовитись від сім-карт в iPhone: нові подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T08:15:49Z
Neuralink взялася за розробку роботизованих рук, якими можна буде керувати мозком
24tv
2024-11-27T08:15:27Z
Дослідження підтверджує, що Чумацький Шлях справді є незвичайною галактикою
Portaltele
2024-11-27T08:01:06Z
Android 15 QPR2 пропонує мінімалістичну опцію сповіщень на екрані блокування
Portaltele
2024-11-27T08:01:03Z
У зразках астероїда Рюгу виявили живі організми: чому вчені зовсім цьому не раді
Фокус
2024-11-27T07:51:49Z
Microsoft припиняє випуск аватарів епохи Xbox One
InternetUA
2024-11-27T07:46:09Z
Як захистити свою приватність від стеження через веб-камеру
InternetUA
2024-11-27T07:38:47Z
Huawei випускає перші телефони, що функціонують під управлінням нової операційної системи власної розробки
InternetUA
2024-11-27T07:32:41Z
Toyota на рік перенесе випуск електромобілів нового покоління
УкраинФорм
2024-11-27T08:15:15Z
Porsche продовжить виробництво моделей з ДВЗ – електромобілі не надто популярні
ITC
2024-11-27T08:10:53Z
Усе й одразу: справжня універсальність від нового Citroen Berlingo
ЗаРулем
2024-11-27T08:04:53Z
Manhart презентував 855-сильний BMW M3 із агресивним дизайном
AutoCentre
2024-11-27T08:04:46Z
Німецькі експерти назвали найбільш проблемні автомобілі
AutoGeek
2024-11-27T07:42:55Z
Понад 3000 машин: в інтернеті показали найбільшу автоколекцію у світі
Фокус
2024-11-27T07:30:10Z
Xiaomi готує новий повнорозмірний кросовер
AutoCentre
2024-11-27T07:10:49Z
Нема керма – нема проблем? Дональд Трамп підтримав безпілотні авто
ЗаРулем
2024-11-27T05:09:21Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z