MY.UAНовини
Фільм «Крути. Гостомельський рубіж»: краще поки що без пропаганди
Фільм «Крути. Гостомельський рубіж»: краще поки що без пропаганди

Фільм «Крути. Гостомельський рубіж»: краще поки що без пропаганди

Між проєктами, що показує канал «1+1», знайшлися неочікувані спільні риси.

На каналі «1+1 Україна» 11 серпня вийшов документальний фільм «Крути. Гостомельський рубіж». Він проводить паралелі між двома боями — битвою з росіянами у 2022 році під Гостомелем та в 1918 році під Крутами. «Детектор медіа» публікує сьогодні дві рецензії на цю стрічку від двох авторів, які відзначають позитивні риси проєкту та водночас аргументують недоречність аналогії теперішніх подій і бою під Крутами. Нижче — думки про це від авторки «ДМ» Марії Спалєк.

Насправді прем’єра цього фільму відбулася ще на початку квітня на каналі «2+2» та була присвячена річниці звільнення Київської області. Зараз «1+1 Україна» повторив проєкт у межах рубрики  документального кіно «Історії України: відновлення правди», яка виходить щоп’ятниці. Але, на відміну від весняного показу, цього разу фільм змусив мене замислитися над тим, чи виправдано порівняння двох подій, які розділяє століття.

Підґрунтя для роздумів заклала прем’єра нового проєкту Наталії Мосейчук «Мосейчук+», що відбулася влітку. В другому епізоді, який присвячений Львову, ведуча багато часу приділила суперечці з блогером Андрієм Шимановським стосовно схожості подій 1917–21 років із сучасними. Шимановський доводив, що зараз ситуація геть інша, і нове покоління українців зможе відстояти незалежність держави. А Мосейчук раз за разом згадувала владну катавасію, що панувала в Україні після більшовицького перевороту, та звинувачувала в усьому начебто традиційну схильність українців до суперечок. Бій під Крутами як сумний символ непевності УНР згадували під час бесіди декілька разів. Мені ці історичні паралелі здалися дещо маніпулятивними, адже порівнювати Україну 1918 року й сучасну не можна. На той час наша держава не мала ані досвіду незалежності, ані такого світового визнання та підтримки.

Крути — маніпуляція — знов Крути… Попри цілковиту несхожість проєктів, у голові спрацював запобіжник — і я пішла переглядати фільм, щоб зробити нові висновки. 

Головною темою стрічки «Крути. Гостомельський рубіж», що триває понад 50 хвилин, є участь стрілецького батальйону Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова в  обороні Києва у 2022 році. Курсантів перших курсів вишу, з яких складався батальйон, 25 лютого терміново залучили до захисту Гостомельського мосту, що був воротами до столиці. Бійці успішно тримали оборону в районі села Горенка до втечі росіян із Київської області на початку квітня.

До речі, Крути, попри сталу думку, є прикладом вдалої військової операції, а не безнадійної самопожертви молоді. Адже крутяни сповільнили просування ворога та виграли час для міжнародних домовленостей тодішньої влади. Фільм наголошує на цьому й розвінчує прикрий історичний міф. 

У фільмі «Крути. Гостомельський рубіж» звучать спогади самих курсантів, командирів стрілецького батальйону та вищого військового керівництва країни, що планувало оборону Києва. Зокрема, командувача Сухопутних військ України генерала Олександра Сирського та командира оборони сектора 1 міста Києва Анатолія Баргилевича. Слова сучасних героїв чергуються зі спогадами учасників битви під Крутами, які зачитує за кадром актор Михайло Войчук. 

Спорідненість обох історичних подій підкреслює і відеоряд, в якому архівні кадри сторічної давнини переплітаються з відео теперішнього вторгнення Росії. Наприклад, після чорно-білої хроніки наступу більшовицької армії Муравйова показують колони російських автівок із позначкою Z. 

«Дуже схоже з тим, що є зараз. Більшовицько-російські війська на чолі з Муравйовим наступали, захисники республіки захищали Київ. Нічого не змінилося. Навала, кулемети, м’ясом закидати — і всіх, хто потрапив у полон, розстріляти», — коментує голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович

Стрибки у часі позначаються на екрані календарем, який відраховує цифри від 1918 до 2022 й у зворотному напрямку на тлі кадрів історичної реконструкції. Цей режисерський хід служить додатковим візуальним містком між історичними подіями, щоб уже жодних сумнівів про їхній зв’язок у глядачів не залишилося.

Пресслужба «1+1» назвала режисером фільму Тараса Ткаченка, який зняв художні фільми «Гніздо горлиці» та «Чорний ворон». Але в титрах стрічки «Крути. Гостомельський рубіж» Ткаченко позначений лише як сценарист, а режисером записаний Денис Івашина. Кому вірити — неясно, але пресслужба і назву фільму перекрутила, згадавши фільм як «Курсанти. Гостомельський рубіж». 

Загалом здається, що між боями під Крутами та Гостомелем справді чимало спільного, і автор, ким би він не був, вдало поєднав розповідь про дві важливі для України історичні події. Але є моменти, що зводять всю ідею нанівець.  

Антон Дробович у фільмі єдиний, окрім ведучого за кадром,  хто розповідає про Крути. Ані курсанти, ані їхнє керівництво жодним словом не згадують бійців УНР. Виглядає дивно, адже у когось принаймні можна було спитати, чи надихалися вони подвигом попередників, чи взагалі знають про те, що відбувалося під Крутами та по всій Україні в ті часи. Тим більше, що Дробович дає привід поставити такі питання.

«Одна з причин, чому ми так запекло воюємо у цій війні, — те, що ми дуже добре знаємо, чого нам буде коштувати втрата державності, втрата права бути господарем свого дому. Ми знаємо, чим усе закінчилося минулого разу», — говорить він. Чому б не дати слово з цього приводу безпосереднім учасникам подій?

Складається враження, що військові взагалі не знали про задум присвятити фільм не лише їм, а й подіям вікової давнини. Від цього будь-які паралелі починають здаватися штучними. 

Але найгірше те, що проєкт вдався до порівняння. «Тоді основу загону під Крутами складали курсанти новоствореного військового училища імені Богдана Хмельницького. Подвиг нинішніх курсантів не менш вартісний. Він полягає в готовності віддати свої молоді життя за Україну», —  каже на початку фільму Михайло Войчук. Що означає «не менш вартісний»? У нас тут що, про змагання футбольних команд «Крути» й «Гостомель» ідеться? 

На екрані останні слова супроводжувалися кадрами з цвинтаря, де хлопці стоять на могилі загиблих товаришів. Під час бою за Гостомельський міст загинув курсант Владислав Селютін, отримав смертельні поранення курсант Павло Трубій. Також на позиції загинув один із керівників стрілецького батальйону, капітан Віталій Морозов. Краще б диктор вшанував їхню пам'ять хвилиною мовчання, ніж пафосними зворотами.

Останній цвях у мою віру в щирість авторів фільму вбив музикальний супровід: майже постійно на тлі коментарів героїв і військової хроніки звучали якісь патетичні симфонічні уривки. Це — відомий спосіб підняття патріотичного духу глядачів. Але безліч фільмів про повномасштабне вторгнення, що було знято в останній час, його не використовували. Ледь не єдиний «збагачений» проєкт, що я пригадала, був «Рік за кадром» Дмитра Комарова. До речі, теж від каналу «1+1». Комарову добряче «прилетіло» від глядачів за патетичний музичний супровід під час інтерв’ю з Главкомом Валерієм Залужним. Утім, недоречні інструменти в «Році за кадром»  загубилися на тлі глобальності проєкту. Натомість у «Крутах. Гостомельському рубежі» все перед очима. 

Курсанти під Гостомелем, безперечно, вчинили подвиг. Як і офіційно визнані героями учасники бою під Крутами. Про це обов’язково слід розповідати глядачам. Але, будь ласка, не треба поки що прикрас — ані оригінальних режисерських ходів, ані музики, ані пафосу. Поточні події занадто болючі, щоб підкреслювати їх пропагандистськими прийомами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Мегасделка с США. Трампу интересны дроны?
Корреспондент
2025-07-17T19:27:32Z
Валерий Дубиль обратился к новому премьеру: Кабмин должен пересмотреть постановление, лишившее миллионы украинцев субсидий
Политека
2025-07-17T19:18:47Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
У детей в США резко вырос уровень крайне тяжелого ожирения
Корреспондент
2025-07-17T18:00:24Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне слили в TikTok видео «окруженного» украинского бойца: что не так с «солдатом»
Новости Украины
2025-07-17T18:15:00Z
Медовая история: почему киевский район Бортничи так называется
Telegraf
2025-07-17T18:12:49Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Врач-палач пытал украинских пленных: кто устроил ад в колонии №10 в Мордовии. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T19:18:24Z
В Украине хотят отменить "дистанционку": что готовят школьникам
Хвиля
2025-07-17T19:06:57Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Кевин Флинн возвращается: Disney показала новый трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-07-17T18:40:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T19:19:45Z
В Северной Осетии взорвали высокопоставленного офицера минобороны РФ: что известно
TSN
2025-07-17T18:27:59Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Секреты привлекательности: пять неожиданных вещей, которые заставят обратить на вас внимание
TSN
2025-07-17T19:06:42Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Полесье узнало своего первого соперника в Лиге конференций
Корреспондент
2025-07-17T18:54:48Z
Теннисистка Онс Жабер приостановила спортивную карьеру
Корреспондент
2025-07-17T18:39:45Z
УАФ будет награждать новым кубком победителя Кубка Украины-2025/26
Корреспондент
2025-07-17T18:09:51Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T17:30:47Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Ryzen 5 1600 и GeForce GTX 1060: Системные требования Wuchang: Fallen Feathers
GameMag
2025-07-17T19:24:58Z
ChatGPT и другие популярные ИИ-системы провалили украинское ВНО: ни одна модель не набрала 70%
Фокус
2025-07-17T18:57:10Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z