MY.UAНовини
Чарівної пігулки від тиску на бізнес не існує
Чарівної пігулки від тиску на бізнес не існує

Чарівної пігулки від тиску на бізнес не існує

Чарівної пігулки від тиску на бізнес не існує

Пресинг бізнесу з боку всіх контролюючих органів продовжує посилюватися. Наразі ситуація з перевірками навіть гірша, ніж до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Днями на цьому вкотренаголосили співзасновник Rozetka Владислав Чечоткін і співвласник компанії «Нова пошта» Володимир Поперешнюк. Вони не перші й не останні. Кілька місяців тому бізнес зі скаргами дійшов аж до президента Володимира Зеленського. Ганьби у тому, що проблеми підприємців із контролерами має вирішувати президент, ніхто не побачив. Як і в чарівній пігулці від усіх проблем — обіцянці Зеленського вкотре перезавантажити Бюро економічної безпеки (БЕБ), та ще й руками Олега Татарова.

Уже цього тижня в БЕБ може з’явитися новий керівник. Черговий ставленик, який нічого не змінить.

БЕБ потрібні реальні зміни, не бутафорські, інакше його краще взагалі ліквідувати, так хоча б на одного контролера буде менше.

Що не так із БЕБ

Перший конкурс на очільника БЕБ не був справжнім. Оскільки за його результатами директором держоргану став колишній податковий міліціянт Вадим Мельник, який був креатурою того ж таки Татарова. Він цього не приховував навіть на підготовчому етапі конкурсу, всюди представляючись татаровським помічником.

Роботу Бюро під керівництвом Мельника провалило. З квітня 2023 року Бюро керували заступники: Едуард Федоров і Віталій Гагач. Зручно, як не глянь: для призначення виконувача обов’язків жодні конкурси не потрібні, а сам виконувач обов’язків на все готовий заради підвищення до омріяної посади повноправного керівника. Жодної незалежності. І хоч би кого призначили зараз, буде те саме. Адже новий очільник БЕБ знову буде тимчасовим виконувачем обов’язків.

«Проводити конкурс на директора БЕБ, як передбачено законодавством, зараз ніхто не буде. Відповідно, і повноцінно на директора БЕБ нікого не призначать. Буде черговий т.в.о., тому його прізвище неважливе — керувати органом однаково буде Татаров. Т.в.о. буде з кожного питання консультуватися з офісом президента. Тож великої різниці з тим, що було, не стане», — каже очільник парламентської тимчасової слідчої комісії (ТСК) із перевірки та оцінки діяльності БЕБ Ярослав Железняк.

Добре, хоч би які були проблеми з керівництвом, до бізнесу ходять не т.в.о., а рядові кадри. Причому, за задумом, це мали би бути кваліфіковані аналітики та слідчі, які, на відміну від решти силовиків, мали б лускати економічні махінації як насіння. Та й тут біда. Низький рівень кваліфікації працівників і нульова вмотивованість — інші кричущі проблеми Бюро.

«У ТСК із перевірки БЕБ ми дивилися їхні аналітичні звіти — чат-бот Chat GPT пише краще. Також ми досліджували матеріали, які передавали до БЕБ податкова та фінмоніторинг. Цих матеріалів, відповідно до закону, Бюро не може ігнорувати і повинне розслідувати, оскільки за це є відповідальність. Але вони ігнорують як матеріали, так і закон. Крім того, досить часто інші органи досудового розслідування розслідують кримінальні провадження, що мають підслідність БЕБ. Наприклад, Нацполіція розслідує ухилення від сплати податків, зібрала докази, відправила справу до суду, а в суді кажуть: докази є недопустимими, тому що ви неналежний орган розслідування і не мали права розслідувати. Верховний суд вказував на це мільйон разів», — каже Железняк.

До речі, за оцінками ТСК, на сьогодні близько 86% правопорушень, які підслідні БЕБ, розслідують інші органи. Хоча на етапі створення Бюро суспільству та бізнесу обіцяли, що економічні злочини розслідуватиме саме БЕБ. Тобто з появою Бюро кількість органів, які приходять до бізнесу з перевірками, не зменшилась, а збільшилась.

Показники відшкодувань до держбюджету теж невтішні.

«При Мельнику за весь 2022 рік БЕБ відшкодовувало в бюджет лише 33 мільйони гривень. Коли відбулася чергова зміна керівництва, тимчасово почалося збільшення надходжень, але тривало це недовго. У липні БЕБ відшкодувало на 50 мільйонів менше, ніж у червні. На даний час орган знову перебуває без очільника, за орган знову ніхто не відповідає, тож немає з кого й спитати за надходження. Єдине, чим зараз займаються заступники, — це ділять владу, вони не працюють, принаймні на користь держави», — додав Ярослав Железняк.

Інша «аналітична» проблема Бюро — нездатність порахувати навіть власний бюджет. Так, з початку року Мельник, який розумів, що з нього спитають за виконання бюджету держоргану, встановив обмежені зарплати — працівники написали заяви на 2-годинний, а потім аж на 4-годинний робочий день. Федоров провів «реформу» і повернув усім зарплати, в результаті наразі у БЕБ лишилося 30% усього фінансування до кінця року.

Як мало би бути

Справжнє перезавантаження БЕБ мало б передбачати створення незалежного органу на чолі з людиною, на яку не може впливати ні ОПУ, ні ВРУ, ні будь-хто інший.

«Директора БЕБ потрібно обрати на конкурсі, де половина конкурсної комісії має складатися з міжнародних партнерів, діяльність яких не буде політично забарвлена, які можуть оцінити компетентність, запропоновану кандидатом стратегію розвитку органу та інше. Призначений директор потім самостійно обирає собі заступників і впродовж року проводить переатестацію всіх працівників. Імовірно, з тих, що наразі працює у Бюро, може, залишаться 10%», — вважають у ТСК із перевірки БЕБ.

На думку Железняка, нам не потрібно винаходити велосипед, є вдалий приклад із НАБУ. Там усе спрацювало, бо це була вимога міжнародних партнерів, відповідно, вони і контролювали процес відбору та призначення очільника. Натомість запуском БЕБ міжнародні партнери не цікавилися. Вимоги ж бізнесу в наших широтах мало кого хвилюють.

Біда допомогла — скандальність БЕБ таки привернула до проблеми увагу міжнародних партнерів. Принаймні прийняття закону про перезавантаження БЕБ (законопроєкт №9080) уже прописане як умова в Меморандумі з МВФ для надання нового траншу. Та ми ж пам’ятаємо, що 80% успіху — не у прийнятті, а в імплементації законодавства.

Експерти вважають, що в Україні достатньо чесних, амбітних фахівців, які орієнтовані на результат і готові спробувати побудувати нове Бюро. Та чи готовий ОПУ до змін? Не зовсім. Інші контролюючі, яких влаштовує нинішня система, коли кожна перевірка — це засіб тиску та здирництва, цілком свідомі ризиків якісного перезавантаження Бюро.

«Наразі виходить, що ми побудували антикорупційну інфраструктуру (ВАКС, НАБУ і САП). Щось на зразок острівця, де плюс-мінус усе нормально. Але вони займаються лише топ-корупцією і мають достатньо обмежені повноваження. Тому в сферах поза увагою цих органів зараз можна робити все, що заманеться. Один чесний правоохоронний орган, який працюватиме, як НАБУ, у своїй сфері, зможе зламати всю злочинну систему, що діє зараз. Тим паче орган, який матиме повноваження БЕБ», — каже Железняк.

Альтернатива

А що як ліквідувати БЕБ? Для бізнесу це мінус один правоохоронний орган, який має право на «маски-шоу», заморозку рахунків, «листи щастя» до бізнес-партнерів та інше. ОПУ нарешті втратить готову відповідь про перезавантаження БЕБ на будь-які закиди від бізнесменів. Ще й трохи державних коштів заощадимо.

Так, реформатори будуть незадоволені поразкою. Так, системні проблеми у бізнес-середовищі не вирішаться. Але принаймні з’явиться розуміння, що чарівної пігулки, як от БЕБ, для цих проблем просто не існує.

«Скаржаться на всі контролюючі органи. Перше місце посідає податкова. На другому місці — правоохоронні органи, які пов’язані з розслідуванням кримінальних проваджень (Нацполіція, СБУ, прокуратура), — говорить Андрій Боднарчук з команди Ради бізнес-омбудсмена, яка регулярно приймає скарги підприємців. — Потім ідуть усі інші: ДБР, митниця, ДАБІ, Держпродспоживслужба та інші. Зараз, коли лінія фронту відсунулася трохи далі, бізнес почав оживати і старі проблеми в бізнесу почали оживати».

Ці проблеми не вирішуються обіцянками на зустрічах в ОПУ, прозорими конкурсами, поліграфами, захмарними зарплатами тощо. Тут немає і не буде простих рішень, бо жодне з них як за помахом чарівної палички не встановить тут верховенства права. Це кропітка щоденна праця за сотнею напрямів, яка не буде плідною, допоки влада, наразі повністю сконцентрована в ОПУ, не усвідомить її доцільності. Наразі там упевнені, що палкі промови та красиві презентації на західну аудиторію для інвесторів вагоміші за сигнали SOS, які подає місцевий бізнес.

Що ж, із часом зрозуміють, що так це не працює.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Мне не стыдно»: тренд из TikTok учит принимать уязвимость
Marie Claire
2025-02-06T16:00:13Z
Nintendo: Сильные эксклюзивы очень важны для успеха Switch 2
GameMag
2025-02-06T15:45:45Z
Самые производительные смартфоны Samsung Galaxy 2025 года: топ-3 модели
Фокус
2025-02-06T15:36:33Z
Metal Gear Solid Delta: Snake Eater выходит 28 августа — эпичный трейлер с датой релиза появился в сети раньше времени
GameMag
2025-02-06T15:07:51Z
Asus представила смартфон Zenfone 12 Ultra: стоит как iPhone 16, но предлагает «реальный» ИИ
ITC
2025-02-06T14:10:15Z
Искусственный интеллект поможет заработать: топ идей для бизнеса
Comments UA
2025-02-06T14:09:42Z
Несколько ускорились: Electronic Arts случайно раскрыла, когда выйдет Battlefield 6
Фокус
2025-02-06T14:06:59Z
У поисковика Google появился очень серьезный конкурент: как он работает
Фокус
2025-02-06T13:57:29Z
Владельцы iPhone 7 могут получить компенсацию до $350 за дефект: что известно
Фокус
2025-02-06T13:57:17Z
Супермаркеты заставляют нас покупать больше: вот их главные уловки
Comments UA
2025-02-06T15:51:47Z
Как отметить 14 февраля, если отношения только начались: праздник любви или миссия "не испугать"
Знай
2025-02-06T15:51:37Z
Лимонный кекс по рецепту популярного повара: как приготовить
Фокус
2025-02-06T15:51:33Z
Рассада начнет наращивать корни с первых дней: что нужно добавить в почву/Правильно подготовленная почва - залог хорошей рассады
Апостроф
2025-02-06T15:12:00Z
Почему людей тянет к прежнему и почему не стоит с ним спать
Знай
2025-02-06T14:51:31Z
Лучшие сорта моркови для хранения: выбираем вместе с экспертами
TSN
2025-02-06T14:39:12Z
Эти продукты все считают здоровыми: они таковыми не являются
Comments UA
2025-02-06T14:06:58Z
Успешные люди имеют эти 3 самые главные привычки, благодаря которым стали миллионерами
TSN
2025-02-06T14:06:21Z
Кексы на сгущенке: быстрый рецепт, который покорит гостей с первого кусочка
Знай
2025-02-06T13:51:30Z
Пытались покончить жизнь самоубийством? В России два полковника выпали из окон
Telegraf
2025-02-06T16:09:50Z
В Полтавской области прогремел взрыв: что известно
TSN
2025-02-06T16:06:23Z
Чиновники ГСЧС применили хитрую схему: Украине нанесен ущерб на 5 миллионов
Политека
2025-02-06T15:33:56Z
Интим по предоплате: заключенные организовали мошенническую схему прямо из колонии
TSN
2025-02-06T15:24:57Z
На Одесчине пограничники задержали горе-беглецов, которые застряли в грязи
TSN
2025-02-06T15:24:14Z
Таинственный кусок льда с неба пробил металлическую крышу дома мужчины – фото
TSN
2025-02-06T15:15:47Z
Агенты РФ получили 15 лет за поджоги на Буковине
Корреспондент
2025-02-06T14:57:56Z
В Киевской области нашли в поле неразорванную боевую часть российского беспилотника
TSN
2025-02-06T14:39:01Z
В Днепре женщина пыталась прыгнуть с Центрального моста
Comments UA
2025-02-06T14:24:29Z
Женская сборная Украины по биатлону определилась с составом на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-06T15:18:14Z
Чисора – Валлин: где и когда смотреть бой
Telegraf
2025-02-06T14:36:37Z
Лукашенко показательно опускали во время хоккейных матчей с Путиным
Telegraf
2025-02-06T12:42:55Z
Экс-футболист "Шахтера" может возобновить карьеру после инфаркта
ZN UA
2025-02-06T12:22:02Z
Промоутер Усика назвал причину, почему украинец не проведет бой с Баколе
Корреспондент
2025-02-06T11:06:54Z
промоутер назвал боксера, с которым Усик не проведет бой
Корреспондент
2025-02-06T10:51:42Z
Названы четыре европейских страны, поддерживающие возвращение России
Comments UA
2025-02-06T10:39:28Z
Промоутер Усика прокомментировал то, что Баколе нокаутировал Алексанра
Корреспондент
2025-02-06T10:27:59Z
Тренер предсказывает Усику поражение уже в следующем бою
Корреспондент
2025-02-06T08:24:14Z
Гороскоп на пятницу 7 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-06T16:03:26Z
"Четко понимаем, кто враг": в ТЦК рассказали, что делают после серии взрывов
Telegraf
2025-02-06T15:36:12Z
"Жизнь стала скромной": одесские депутаты ответили, сколько денег им нужно в месяц
Фокус
2025-02-06T15:30:50Z
ВСУ действительно пошли в наступление? Что происходит в Курской области сейчас
Telegraf
2025-02-06T15:27:01Z
Военный назвал четыре направления, где оккупанты наступают
Comments UA
2025-02-06T15:24:53Z
Гороскоп на 7 февраля: Близнецы близки к успеху, Раки - к выгоранию
Telegraf
2025-02-06T15:00:07Z
ВСУ на технике НАТО пошли в наступление на Курщине, — росСМИ
Фокус
2025-02-06T14:51:29Z
Оккупанты используют людей как живой щит: 110 ОМБр о ситуации в Великой Новоселке
Апостроф
2025-02-06T14:51:21Z
Во Львове в партии импортного салата нашли опасного вредителя: что известно
TSN
2025-02-06T14:39:33Z
150 млн: Джессика Альба готовится к битве за детей и имущество
GlavRed
2025-02-06T16:00:39Z
Босс "Грэмми" впервые прокомментировал скандал с Бьянкой Цензори на красной дорожке
Фокус
2025-02-06T15:30:16Z
В России выйдет экшен «Балерина» с Аной де Армас — за день до мирового проката
GameMag
2025-02-06T15:13:36Z
Ремейк Devil May Cry 3 находится в разработке? Актер озвучки Вергилия сделал интересный намёк
GameMag
2025-02-06T15:13:34Z
"Холостяк" Терен кардинально изменил имидж после шоу и объяснил почему: "Внутренний протест"
TSN
2025-02-06T14:39:15Z
Наоми Кэмпбелл назвала клеветой обвинения в растрате средств благотворительного фонда
Комсомольская правда
2025-02-06T14:15:38Z
Мишель Андраде откровенно рассказала о конфликтах с Потапом: "Было страшно, выходила со слезами"
TSN
2025-02-06T14:06:52Z
Редкое появление: как выглядит старший сын Джуда Лоу
Фокус
2025-02-06T14:06:42Z
Future Culture о дрожи в ногах, головокружении и пути к победе—интервью Фокусу
Фокус
2025-02-06T13:30:13Z
Мужчина вступил в половой акт с куклой прямо посреди секс-шопа – фото
TSN
2025-02-06T16:06:37Z
Каким может быть население Украины: демограф ошарашил прогнозом
TSN
2025-02-06T16:06:31Z
Действовали в тылу за несколько месяцев до. ССО рассказали детали Курской операции – видео
Лига
2025-02-06T16:06:25Z
Рожать от 5 детей или встречать мигрантов из Бангладеш: какое будущее рисуют Украине
Фокус
2025-02-06T16:00:46Z
Взорвали полдивизиона "Буков": Силы спецопераций о подготовке прорыва в Курской области
Фокус
2025-02-06T15:57:57Z
Стало известно, как спецслужбы РФ вербуют украинцев на подрыв ТЦК и сколько за это платят
Comments UA
2025-02-06T15:54:36Z
Искореняем суржик: как сказать "встречают по одежде" на украинском
Апостроф
2025-02-06T15:48:51Z
Папа Римский призвал украинцев "прощать" россиян и "не отвечать на удары врага"
Комсомольская правда
2025-02-06T15:42:02Z
Дроны рассеяли "туман войны", но почему в РФ проморгали наступление под Курском, — The Economist
Фокус
2025-02-06T15:36:31Z
Израильские врачи нашли лекарство от редкой "аллергии на оргазм"
Корреспондент
2025-02-06T16:09:59Z
Нечем будет дышать? В некоторых регионах может ухудшиться качество воздуха
Telegraf
2025-02-06T16:09:57Z
Медуслуги перейдут в онлайн: рецепты, направления и планы лечения будут в смартфоне
Знай
2025-02-06T14:30:36Z
Переводим ли часы в 2025 году на летнее время?
Comments UA
2025-02-06T13:54:15Z
Медики бьют тревогу из-за опасной болезни в Украине: активно распространяется во время войны
UAToday
2025-02-06T12:30:56Z
Спортивные тренеры назвали ошибку №1, мешающую избавиться от жира на животе
TSN
2025-02-06T11:24:49Z
Признали пригодным, несмотря на медицинскую справку. Украинец смог оспорить заключение ВВК до суда — как он это сделал
Telegraf
2025-02-06T10:09:44Z
Что съесть на ужин: продукты, от которых не набирают лишние килограммы
UAToday
2025-02-06T10:03:18Z
"Я устал ожидать предложений": Зеленский пригрозил кадровыми решениями – детали
UAToday
2025-02-06T08:09:56Z
Доллар упал до минимума почти за два месяца
Корреспондент
2025-02-06T16:12:20Z
Словакия получила российский газ через Турецкий поток
Корреспондент
2025-02-06T16:09:34Z
Нефтяные доходы РФ приблизились к минимуму
Корреспондент
2025-02-06T16:09:17Z
Борщ станет золотым: стоимость популярного овоща растет как на дрожжах
Знай
2025-02-06T16:06:26Z
Графики отключения электроэнергии 7 февраля 2025: кто останется без света
Политека
2025-02-06T15:57:01Z
Коммуналка становится дороже: платежка за тепло вырастет на 400 грн, но не для всех
Знай
2025-02-06T15:30:35Z
В Украине ликвидируют Коминвестбанк
Корреспондент
2025-02-06T15:24:46Z
Тысяча мигрантов к одному украинцу — какой будет правильная формула успеха Украины
Фокус
2025-02-06T15:21:47Z
Украинцы могут платить за свет вдвое меньше: что нужно для этого сделать
Фокус
2025-02-06T15:06:16Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T14:24:02Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Водителям запрещено использовать ремень безопасности: где и почему действуют такие правила
UAToday
2025-02-06T12:30:54Z
В Одессе заметили новейший электрокар Xiaomi: в чем его особенность
Telegraf
2025-02-06T11:03:30Z
Какие новые автомобили выбирают украинцы в 2025 году
Фокус
2025-02-06T10:06:40Z
Звезда гонок: знаменитый Ferrari 60-х продали за $36 миллионов
Фокус
2025-02-06T09:00:10Z
Ожидают утилизации: десятки британских электрокаров обнаружили на свалке
Фокус
2025-02-06T07:36:10Z
Более 200 тысяч долларов за безопасность: авто, которое "нельзя угнать", исчезло через 60 часов после покупки
Знай
2025-02-06T06:51:40Z
В Азербайджане закрывают представительство РФ "Русский дом" – МИД
Лига
2025-02-06T16:12:36Z
В ЦИК ответили, через какое время после окончания боевых действий можно провести выборы
TSN
2025-02-06T16:12:36Z
Россия усиливает информационную изоляцию на ВОТ - ГУР
Корреспондент
2025-02-06T16:12:08Z
Срок прохождения ВЛК для ограниченно пригодных продолжат: нардеп назвал новую дату
TSN
2025-02-06T16:09:08Z
Была доверенным лицом Путина и лично знала Зеленского: где сейчас звезда 90-х Цыганова, написавшая гимн для ЧВК "Вагнер"
Telegraf
2025-02-06T16:03:02Z
План Трампа: эксперт рассказал, какие гарантии безопасности получит Украина
Политека
2025-02-06T16:00:53Z
«Директор НАБУ Кривонос с коллегами устроили шакалиный экспресс», – активист Никонов предложил закрыть антикоррупционное Бюро
Comments UA
2025-02-06T15:57:01Z
У Трампа ответили на упреки Зеленского относительно недостаточного финансирования со стороны США
Comments UA
2025-02-06T15:54:15Z
В России раскрыли, когда встретятся Трамп с Путиным и какие вопросы обсудят
Comments UA
2025-02-06T15:54:05Z